Halve aardbol onder de plak bij Fasson Miljoenenhotel in Noordwijk zomer'87 gereed Projectontwikkelaar M. Kuypers: 'Badplaats krijgt er trekpleister bij' Grootste aanvoer sinds jaren op paardenmarkt in Valkenburg DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1985 PAGINA 23 NOORDWIJK - "Noordwijk kan als badplaats niet draai en op één hotel in de duurdere prijsklasse. De bouw van een tweede luxe hotel zal niet alleen ons, maar de overige horeca-exploitanten evenzeer ten goede komen. Vandaar dat het grand hotel Huis ter Duin van ons geen concurren tie hoeft te vrezen". Aan het woord is de Noordwijkse projectontwikkelaar M. Kuypers, de man achter het viersterren-hotel 'Hotel Oranje'. In oktober begint de bouw van het hotel dat zal ver- tijzen aan de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk aan Zee, pal naast het appartementencom plex Heemborgh. In de zomer van '1987, zo is de bedoeling, zullen de eerste gasten het hotel bevolken. De bouw van het vijf verdiepin gen hoge hotel kost 33 miljoen gul den. Volgens Kuypers is dit het grootste bedrag dat ooit in Noord wijk is geïnvesteerd. De belang rijkste financier van het project is de Nationale Investerings Bank (NIB) die tweederde van het totaal bedrag ophoest. "De NIB is trendsetter op het ge bied van hotelfinanciering. Deze bank heeft heel veel ervaring met hotels. Dat betekent dat als zij er gens geld in steken je eryan verze kerd kunt zijn dat het een levens vatbaar project is", voert Kuypers aan. De resterende 11 miljoen zijn bij eengebracht door enige regionale beleggers. Wie dat precies zijn wil •Kuypers niet vertellen. Hotel Oranje zal deel uitmaken van de Zwitserse hotelketen 'Orga nisation Carlo de Mercurio' uit Lausanne. Dit bedrijf exploiteert onder meer de hotels Royal-Savoy en Aulac in Lausanne, Eden au Lac in Montreux en Central-Residence in Leysin. Dat de keuze uiteindelijk op een Zwitserse keten is gevallen berust eigenlijk min of meer op toeval, kuypers legt uit dat het noodzake lijk is een keten achter je te hebben om de financiering rond te breien. Na gesprekken met vertegenwoor digers van verschillende interna tionale hotelketens bleken de voor waarden van de Zwiterse hotel-or ganisatie de gunstigste. De rol van de Zwitsers blijft be perkt tot het leveren van kennis en het uitvoeren van het management tegen een bepaald percentage van de omzet. De werkelijke exploita tie van Hotel Oranje is in handen van een driehoofdige directie: Kuypers zelf en twee anderen. Kuurhotel Het gigantische complex omvat 200 hotelkamers met 400 bedden, vijf restaurants, een tropische win tertuin, een congresgedeelte en daarnaast een golfslagbad met zo genaamd aqualand (een 'zwempa radijs' met eilandjes, watervalletjes etc.). Het oorspronkelijke plan om in het hotel-een kuuroord onder te brengen, is gesneuveld. "Vijf jaar geleden, toen het idee voor een hotel werd geboren, was in Duitsland het kuren sterk in op komst. De Duitse ziektekostenver zekeraars waren toen bereid'een belangrijk deel van de kosten hier van te vergoeden. Het leek daarom aantrekkelijk een kuurhotel te bouwen. Voordat we echter alle bouwvergunningen binnen had den waren er drie jaar verstreken en was de 'kuurmarkt' ingestort", verklaart Kuypers. Verzekeraars zijn volgens hem vandaag-de-dag, mede als gevolg van de economische recessie, niet langer bereid het kuren van patiën ten te 'betalen. De Noordwijkse projectontwikkelaar was derhalve Tijdens een werkbezoek twee jaar geleden stelde koningin Beatrix zich al op de hoogte van de plannen voor het immense Hotel Oranje. (archieffoto) genoodzaakt het over een andere boeg te gooien: "Dezelfde econo mische teruggang die de onder gang van de kuurmarkt veroor zaakte, leverde een enorme ople ving van de 'conferentiemarkt' op. Hoe slechter het gaat, des te meer moet er worden vergaderd. Voor ons was de keuze duidelijk: het kuurgedeelte moest worden omge doopt tot conferentiegedeelte". Op de begane grond van Hotel Oranje zullen zes conferentiezalen komen met een gezamenlijke op pervlakte van 600 vierkante meter. Boven de wintertuin, op de eerste verdieping, komt een zevende con ferentiezaal. Luxe De grondoppervlakte van het ho tel zal ongeveer 2800 vierkante me ter zijn. Op de begane grond wordt hiervan ruim de helft ingenomen door het golfslagbad, het 'aqua land' en de wintertuin. Het golf slagbad is niet alleen bestemd voor hotelgasten. Om de inkomsten er van te vergroten, zal het bad op be paalde uren toegankelijk zijn voor iedereen. De wintertuin,, een grote met glas overkoepelde ruimte, moet onder dak gaan bieden aan grote partijen, concerten en diners. "In de winter tuin is eigenlijk alles mogelijk. Van personeelsfeest tot een optreden van Lee Towers. We kunnen de ruimte op tientallen manieren in richten en aankleden", zegt Kuy pers enthousiast. De wintertuin en het golfslagbad maken het volgens hem mogelijk de conferentieganger voor 100 pro cent tevreden te stellen. "Na een conferentie of seminar hoeven on ze gasten niet in een bar rond te hangen. Ze kunnen lekker zwem men of een sauna dan wel een zon nebad nemen. Op die manier wordt het nuttige perfect met het aangename verenigd", aldus Kui pers. Aan de inwendige mens is - het is hierboven al genoemd - uiter aard ook gedacht. Naast het restau rant in de wintertuin, die plaats biedt aan 400 dinergasten, zullen er in het complex vier restaurants worden ondergebracht. Een spe cialiteitenrestaurant, een brasserie, een boulevardrestaurant en inter nationaal a la carte-restaurant, alle gelegen op de eerste verdieping, hebben samen 440 plaatsen. Op de eerste tot en met vijfde verdieping komen de 200 hotelkamers. Kuypers schat dat het hotel on geveer 125 arbeidsplaatsen ople vert. Een aantal daarvan, ongeveer 50, zullen part-timebanen zijn. Vooral voor de niet-specialistische functies zoals schoonmaaktaken, zal volgens Kuipers in Noordwijk en omgeveing personeel worden geworven. Oranje De naam 'Hotel Oranje' is vol- gens Kuipers niet helemaal uit de lucht komen vallen: "Noordwijk had 'vroeger een hotel met die naam. Bovendien staat het aan de Koningin Wilhelmina Boulevard en heeft koningin Beatrix ooit, tij dens een werkbezoek, een maquet te van ons hotel bekeken. Het leek niet meer dan logisch de band met het koninklijk huis in de naam door te zetten". Een tweede reden voor de naam is het gegeven dat 'Oranje' voor buitenlanders niet al te moeilijk is uit te spreken en te schrijven. Met 'Scheveningen' zouden heel wat meer problemen ontstaan. Verwacht wordt dat 85 procent van de gasten van Duitse origine zal zijn. "Duitsers kijken anders te gen vakantie aan dan Nederlan ders. Voor ons moet het altijd mooi weer zijn. Duitsers genieten, zelfs bij storm en regen van de natuur en de buitenlucht. Tot diep in de herfst zitten Duitse gasten met een deken om op het strand 'gezond heid' op te doen", vertelt Kuipers. De projectontwikkelaar merkt hierbij op dat het hotel deson danks voorziet in de behoefte aan slecht-weer-accommodatie. In de tropische wintertuin en het aan grenzende aqualand zal het altijd zomer zijn. Het is een antwoord op de roep om vergroting van de slechtweer-voorzieningen, vaak geuit door gemeentebestuurders en horeca-exploitanten. Qua prijsklasse ligt het nieuwe hotel volgens Kuijpers "ergens tus sen een Crest-hotel en het Kur- haus". Een nachtje slapen in een tweepersoonskamer kost, afhanke lijk van het seizoen 100 tot 150 gul den. De gast heeft voor dit geld een kamer tot zijn beschikking met een groot balkon, kleurentelevisie, mi ni-bar, koelkast, bad en toilet. Ongeveer een jaar voordat het hotel, dat wordt gebouwd door het aannemingsbedrijf Van de Waal uit Vlaardingen, wordt opgeleverd, begint de reclamecampagne. Kui pers: "De public-relations verzor gen de Zwitsers, daar hebben wij geen omkijken naar. Zeker is dat op internationaal niveau aan het hotel bekendheid zal worden gege ven. Noordwijk krijgt er dus weer een extra trekpleister bij". Uitbreiding Hazerswouds bedrijf in zelfklevend materiaal Eén van de vele activiteiten rond de paardenmarkt was ringsteken op een 'fietsmobiel'. (foto Dick Hogewoning) VALKENBURG - "Een moord- markt", zo noemt marktmeester C. Bol de traditionele paardenmarkt in Valkenburg. Er werden gisteren in totaal 80 paarden aangevoerd. "Zo'n grote aanvoer", roept markt meester Bol verheugd uit, "dat is in jaren niet gebeurd". Gisteren hield hij met bolhoed op en wandelstok in de hand vanaf zes uur 's morgens het reilen en zei len op Nederlands oudste paarden markt in de gaten. "De grote aan voer geeft ons de moed om in de toekomst met deze markt door te gaan", aldus Bol. Hij kon niet zeggen waar de gro- te belangstelling van de paarden handelaren aan is te danken. "Mis- schien wel door de hogere aanvoer- premie. De premie is dit jaar met vijf gulden verhoogd tot 20 gulden. n Ook het mooie weer zal zeer zeker een rol hebben gespeeld", meent Bol. Niet alleen voor de paarden markt was gisteren veel belangstel ling, Bol kwam ook plaats te kort voor de kramen op de warenmarkt. "Ik werd tot op de laatste avond r voor de markt nog gebeld door kooplieden die een plaatsje wilden 1 hebben. Maar we konden er maar dertig kwijt". Volgens Bol was er nog wel plaats in een hoek op het Castel- INKRIMPING SVEDEX - De di rectie van Svedex Holding heeft een reorganisatie aangekondigd van twee werkmaatschappijen: Bruynzeel Deuren en Schaverij in Zaandam (700 werknemers) en Svedex Deuren en Kasten in Vars- seveld (200 werknemers). Daarbij zullen ongeveer 160 arbeidsplaat sen vervallen, waarvan driekwart in Zaandam. lumplein, maar die hoek ligt een beetje ongelukkig. "Er komt daar door de opstelling van de kermisat tracties geen mens", aldus Bol. "Ik kan het die mensen niet aandoen ze daar een plaats te geven". De politie had gisteren een 'mak kie'. Volgens een woordvoerder van de politie in Rijnsburg, waar onder Valkenburg resulteert, 'is er de hele dag gelukkig niets gebeurd waarvoor wij in het geweer moes ten komen'. "Ik denk dat het door het mooie weer zo rustig voor ons is geweest". Het waren gisteren niet alleen .paarden die centraal stonden op de jaarlijkse feestdag in Valkenburg. Er was ook veel belangstelling voor onder meer de kinderpuzzel- rit, het straattekenen, het prijs schieten en het ringsteken op de fiets op het Dorpshuisplein. Vandaag worden de Oranjefees ten in Valkenburg, waarbij de paardenmarkt van gisteren cen traal staat, afgesloten met onder meer een kinderoptocht en kuip- jessteken. Hoogtepunt is vandaag het Oranjebal, dat in de Terp wordt gehouden. Het bal begint om 20.30 Noordwij kerhouter beschoten NOORDWIJKERHOUT - Een 41-jarige bewoner van Huize Cle mens aan de Kerkstraat in Noordwijkerhout is gisteravond rond negen uur door twee Noordwijkerhoutse jongens met een luchtbuks beschoten. De man werd vier keer getroffen in rug en benen, maar raakte slechts licht gewond, aldus de politie. Na de schietpartij maakten "de jongelui zich met een auto uit de voeten. Omstreeks een uur van nacht werd de auto door de por- tiefs van Huize Clemens, een af deling van Sancta Maria, op nieuw gesignaleerd. Zij slaagden er in de daders van de schietpar tij (15 en 18 jaar oud) aan te hou den. De jongens werden overge dragen aan de politie. De 18-jarige Noordwijkerhou- ter is ingesloten, zijn 15-jarige 'compagnon in het kwaad' is na verhoor naar huis gestuurd. Vol gens de politie in Noordwijker hout is nog een derde jongen be trokken bij de schietpartij. Dat wordt nog onderzocht. HAZERSWOUDE - De jaarlijkse produktie van zelfklevend materiaal bij het Hazerswoudse bedrijf Fasson aan de Rijndijk is voldoende om de halve aardbol ermee te beplak ken. De toepassing is zo in geburgerd en veel omvat tend, dat men er nog nau welijks weet van heeft hoe de maatschappij onder de plak zit. Na een korte inzin king twee jaar geleden, gaat het met de -Nederlandse vestiging van de Ameri kaanse multinational weer uitstekend. Er wordt in de fabriek in Hazerswoude in de jaren '84-'86 voor 13 mil joen /gulden geïnvesteerd. Vijf miljoen ervan was no dig om een groot magazijn te bouwen, dat morgen offi cieel wordt geopend. Fasson houdt ervan de Amerikaan se stijl van werken na te volgen. Zo prijken op het bordje 'Wij verwel komen vandaag...' bij de receptie twee bekend voorkomende na men, namelijk die van de journalist en fotograaf. Een bedrijfsbadge in de vorm van een sticker wordt op het jasje geplakt, waardoor het persduo zich wat onbehaaglijk in een compromitterend aandoende situatie voelt. In hemdsmouwen Directeur Prinsze (linksfen shipping-manager H. J. Oremus in het nieuwe magazijn. Achter hen de computer gestuurde vorkheftruck, die de pallets tegen het vijftien meter hoge dak aanzet. (foto Nanno Bioupot) door Henk Houtman Bromfiets in brand gestoken HSSE - Een bromfiets die in een trappenhuis van een flat aan de Ooievaarstraat in Lisse stond, is vannacht in brand gestoken. De bromfiets werd volledig vernield. De schade bedraagt 3000 gulden. De nacht-ervoor was ook al ge probeerd het voertuig in de fik te steken. Bewoners van de flat roken een brandlucht en bij nadere con trole bleek de bromfiets licht be schadigd te zijn. Afgelopen nacht werd opnieuw geprobeerd de brommmer aan te steken en dit keer met succes. De brandweer bluste de brand. Van wie de brom fiets is was vanmorgen nog niet be kend. ("wij trekken graag ons jasje uit") doet plant manager F. Prinsze zijn verhaal over de fabriek in Hazers woude. Niet zonder trots toont de in Al phen wonende directeur het jaarverslag over 1984 van het moe derbedrijf Avery International, dat dit jaar vijftig jaar bestaat. Daarin heeft de Hazerswoudse vestiging met een grote kleurenfoto en een onderschrift een eervol plaatsje ge kregen. "We hebben er dan ook keihard aan getrokken", verklaart Prinsze de aandacht die Fasson Hazerswoude in het jaarverslag heeft gekregen. Morgen komen de big bosses van het hoofdkantoor in het Californi- sche Pasedena naar het dorpje aan de Rijn om het nieuwe magazijn te openen. H. Russell Smith, de presi dent van de Raad van Bestuur, Ri chard Pearson en topman Charles D. Miller, die in 1968 de fabriek in Hazerswoude heeft opgezet, zullen dan acte de présence geven. Ingeklemd "We kunnen eigenlijk geen kant uit, ingeklemd als we zitten tussen Rijn en Rijndijk. We mochten het magazijn vijftien meter hoog ma ken en dat hebben we daarom ook gedaan", hertelt Prinsze. Het ma gazijn is van de modernste snufles voorzien. Speciale computerge stuurde vorkheftrucks kunnen de pallets met rollen en pakken zelf klevend materiaal tot tegen het dak aan opstapelen. Door het in- printen van codes zoekt de vork heftruck zelf zijn weg, al wordt de yragen nog wel bemand. Vanuit de vorkheftruck kan de grote maga- zijndeur radiografisch worden ge opend. De vestiging in Hazerswoude heeft 350 werknemers. In het ma gazijn en de verkoopmaatschappij voor de Benelux in Alphen aan den Rijn en de Leidse fabriek en het hoofdkantoor voor de Europese vestigingen in Leiderdorp werken nog eens 250 mensen. De fabriek in Leiden wordt afge bouwd. De lijminstallatie wordt af gebroken en in gemoderniseerde vorm weer opgebouwd in Hazers woude. Het personeel verhuist mee. Als deze unit volgend jaar in gebruik kan worden genomen heeft de Hazerswoudse vestiging het investeringsprogramma van dertien miljoen gulden voltooid. Wat volgens Prinsze, die drie jaar de Hazerswoudse fabriek leidt, geenszins betekent dat er geen nieuwe ontwikkelingen meer te verwachten zijn. Het researchlabo- ratorium is altijd bezig met het zoe ken naar betere produktiemetho- den en nieuwe toepassingsmoge lijkheden van het zelfklevend ma teriaal. Behalve papier kunnen ook folie, kunststoffen en andere mate- .rialen van kleefstof worden voor zien. "Zoals de bekende zelfkle vende haakjes in de badkamer", zegt Prinsze. De opmerking, dat die er meer afvallen dan blijven plakken, doet de manager geens zins uit het veld slaan. "Dat is ook niet verwonderlijk met die tempe ratuurverschillen en vochtigheid". Hoewel Fasson de enige fabriek van zelfklevend materiaal in ons land is, wordt maar een klein ge deelte van de produktie hier afge zet. Verreweghet grootste deel wordt geëxporteerd. Het interna tionale karakter van het bedrijf wordt verder onderstreept door de aanvoer van veel grondstoffen uit het buitenland, zoals het papier uit Scandinavië en chemicaliën uit Duitsland. Hinderwet Toch moet Prinsze ook nogal eens dicht bij huis zaken doen en wel op het gemeentehuis van Ha zerswoude. In verband met de in gebruikneming van het nieuw^ magazijn moet de hinderwetver gunning worden aangepast. Beslo ten is om een nieuwe aanvraag voor een hinderwetvergunning voor het hele complex in te dienen. Met hulp van een deskundig bu reau werkt de gemeente Hazers woude aan het opstellen van de voorwaarden, waaraan Fasson moet voldoen. "We getroosten ons veel moeite om zorgvuldig met het milieu te kunnen omgaan. Wij zouden een heel milieu-onvriendelijk bedrijf zijn als we niet alle maatregelen zouden nemen om dat tegen te gaan", aldus Prinsze. Dat het bedrijf aan de Rijn ligt zodat het op open water kan lozen, is een toevalligheid en geen vereis te, meldt de directeur. Aan de ach terzijde van het complex, verscho len voor het vele verkeer over de Rijndijk, bevinden zich 'Pernis- achtige' installaties die nodig zijn om de afvalgassen en afvalstoffen te elimineren. Bepaalde afvalstof fen worden weer hergebruikt. Gif tige stoffen worden uiteindelijk in de ovens van de Afvalverwerking Rijnmond verbrand. Toch gaat het wel eens fout. Zo als van de winter, toen door een be vroren leiding een afsluiter niet functioneerde en giftige stoffen enige tijd op de Oude Rijn werden geloosd. De rijkspolitie maakte proces-verbaal op. Het justitieel onderzoek loopt nog. "Waar ge werkt wordt, worden fouten ge maakt. Het blijft mensenwerk", vindt Prinsze ervan. Hij betwijfelt overigens of het bedrijf een boete krijgt, want er moet dan wel sprake zijn van opzet. Ongeveer een half jaar geleden ontstond brand bij het bedrijf. In een leidingenstraat werden door het vuur grote vernielingen aange richt. De schade was snel hersteld. Fasson heeft een eigen bedrijfs brandweer, die volgens Prinsze uitstekend zijn taak aankan. Er wordt regelmatig geoefend, af en toe wordt het hele terrein met schuim ondergespoten. Overal in het bedrijf bevinden zich alarmk noppen, sprinklerinstallaties, han gen persluchttoestellen en zijn bij voorbeeld tegen explosiegevaar beveiligingen aangebracht, die bij onraad alle installaties kunnen stil leggen. Morgen ligt de fabriek ook stil, maar dat is vanwege het feestje. Na het officiële gedeelte zijn de perso neelsleden en hun gezinnen uitge nodigd voor een 'open huis'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23