Tweed is Favoriet T Zweedse defensie blijft geplaagd door duikboten WEET U SUZUKI AUTOMEER ZEER MOOIE EN GOEDE OCCASIONS 1 V&D bruist van leven. Al bijna 100 jaar! VROOMS DREESM ANN 179, 98, 239- 119- 209- 109- BMW 3151983 15.250- BMW 315 1981 11.750. Citroen GS Break 1979 3.950 Citroen Visa Super 1980 7.750 - Daihatsu Charade coupé 1981 7.750'- Ford Sierra 2.0 L 1983 16.950 Ford Sierra combi 1983 16 750 - Ford 1600 GL 19795 g50'. Ford combi 1600 L19791 6.250 - Honda Civic 1981 r a.750 - Honda Civic 1982 9950'- Honda Prelude 19809 950'. Mitsubishi COIt 1983 1 17.75U.- Mazda 323 combi zeer mooi6.950 - Opel Kadett 5-drs. 1983 14.500- Opel Rekord 1979 Ipg7500 - OpelAscona 1.91980 7950'. Opel Ascona 1.3 S1983 13'soo'- Opel Ascona 5-drs. 1983 diesel 15.750- Renault 11 GTL 1983 12 950- Suzuki Allo 1984 I 9.950'. Suzuki Swlft 1984ƒ12 750 - Suzuki coupé 1982 r 7 950'. Volvo 345 DLS 1982 2 Itr1275o'- Volvo 340 DL 198313 900 Volkswagen Polo 1979 5 500' Datsun Cherry 1982 50.000 km r 9750'. Mini 1000 HOE automaat 180 4950 - Renault 5 TL 1979/80 4750*- Skoda 1982 speciale uitvoering met sunroof 6950,- Renault R 4 VF 6 luxe uitvoering 1979 3950]- Suzuki Alto blauw metallic 5 mnd. oud speciale prijs Automeer voor betere garantie Automeer voor betere service Automeer voor gunstige betaling Automeer voor gunstige inruil KLEIN IN PRIJS GROOT IN DADEN VERTELT U WEL WAAROM HOGE RIJNDIJK 4, 2313 KG LEIDEN. TEL. 071-125259 23 t/m 29 september NATIONALE COLLECTE NIER STICHTING NEDERLAND Giro 388000 mvip Tweed mannenkolbert van wol/polyester. In o.a. zwart Master Flanel pantalon met omslag. In o.a. zwart Gentleman Mannenblazer in tweedruit. Oversized model. In o.a. bruin Class Tweed pantalon metbandplooi en omslag. In o.a. bruin O Personality Mannenkolbert met grof vis- graatdessin. In o.a. grijs Representative Pantalon met bandplooi en* omslag. Kleuren o.a: grijs en i blauw. Strikjes. Uni en gedessineerd. V.a. 14.- Zijderï paisley das 29.- Pochettes 12.- Luxe leren ceintuur 19.- De Zweedse premier Palme spreekt c Sowjet-Unie toe. september 1984). gen Kola-schiereiland en de wes terse tegenmaatregelen in de vorm van opslag van militair materieel in Noorwegen hebben de spanning in het gebied vergroot. Niettemin houden de Zweden vast aan hun neutrale politiek. Öp het ministerie van buiten? landse zaken formuleren ze het zo: niet-gebondenheid in vredestijd met het streven naar neutraliteit in oorlogstijd. Maar toen premier Olof Palme vorig jaar het congres van de regerende sociaal-democra tische partij toesprak, klonk het toch minder neutraal dan anders. „Als de wereld gaat twijfelen aan onze ongebondenheid zijn' onze mogelijkheden om neutraliteit na te streven beperkt. Daarom is onze I buitenlandse politiek altijd onzë eerste verdediging. Aan de andere kant, als onze capaciteiten om ons grondgebied met militaire midde len te verdedigen in twijfel wordt getrokken, kunnen we onze neu traliteit niet handhaven". „Wij moeten in staat zijn om hen die ons luchtruim en onze wateren schenden af te slaan. En onze de fensie moet zo sterk zijn dat zij, die van plan zijn oris in oorlogstijd aan te vallen, wel twee keer nadenken over de risico's van zo'n onderne ming. Dat zijn de twee dimensies van Zwedens veiligheidspplitiek". De muis brulde. Palme liet voor zijn doen ongekend krachtig een waarschuwing horen aan het adres van Moskou. Met gebalde vuist sprak, hij zijn partijgenoten toe en de pacifistische vleugel van zijn partij hield zich angstvallig stil in de wetenschap dat ongeveer 95 procent van alle Zweden niets moest hebben van de (vermoede lijk) Russische nieuwsgierigheid. Maar wat stelt de Zweedse de fensie dan helemaal voor? Met een bevolking van 8.3 miljoen mensen tegenover 277 miljoen Russen? Het Zweedse leger heeft 18.200 officie ren in actieve dienst en jaarlijks zo'n 50.000 dienstplichtigen onder de wapenen. Voorwaar geen aan tallen, waarvan men in het Krem! lin nachten wakker zal liggen. Toch geloven de Zweden, dat zij in staat zijn hun grondgebied effec tief te verdedigen. Ten eerste^ dat zij ervan uitgaan, dat een val op Zweden nooit een geisoleer de aanval zal zijn, maar een onder deel van een grotere militaire op mars. Een oorlog op wereldschaal. In dergelijke concepten zou slechts een klein deel van het Rode Leger (of van de NAVO-troepen) beschikbaar zijn voor een aanval op Zweden. Maar er is nog een tweede reden voor de zelfverzekerdheid. Dat is de strategie van wat de Zweden rioémen 'Totale Defensie'. Het be trekkelijk kleine leger kan in logstijd in een mum van tijd wor den omgevormd tot een krijgs macht van 850.000 manschappen Het barst in Zweden van grotè, vaak ondergrondse opslagplaatsen van militair materieel, voedsel, brandstoffen en ruwe metalen. Tot in de details uitgewerkte plannen moeten een mobilisatie van alle reservisten, in wezen ie dereen die ooit een militaire oplei ding heeft gehad, mogelijk maken. Wie niet onder de wapenen komt, wordt ingezet in de civiele verdedi ging of de industrie. En zelfs de in dustriëlen hebben plannen klaar liggen voor een onmiddellijke om schakeling van de produktie in oorlogstijd. De Zweedse defensie wordt voor tachtig procent voor zien van in Zweden geproduceerd technologisch hoogwaardig mate rieel. Die Zweden, die niet in staat zijn om enige bijdrage te leveren aan deze totale defensie, worden in tijd van oorlog ondergebracht in de tal loze schuilkelders (met een totale capaciteit van 5.5 miljoen mensen) in het uitgestrekte land. Zweden is kortom een muis, maar een muis met vlijmscherpe tanden. En al leen het probleem van de onder- zeeboot-bestrijding bezorgt de strategen in het ministerie van de fensie nog hoofdpijn. door Leo Maat Maar er was, jammer voor de Zweedse marine, wel meer aange toond. Ten eerste dat de Russen kennelijk belangstelling hadden voor alles wat met de Zweedse de-, fensie te maken heeft. En ten twee de dat Russische duikboten blijk baar tót vlak onder de kust konden opereren zonder opgemerkt te worden, althans wanneer de kapi tein niet al te onhandig was. Monster De ongerustheid van de Zweed se autoriteiten was gewekt en een jaar later, op 21 oktober 1982, deed de Zweedse minister van defensie een wel heel ferme stap: Hij stelde een speciale parlementaire com missie samen onder de naam On derzeeboot Verdedigings Commis sie. Directe aanleiding: Er was weer een duikboot gesignaleerd, nu in de Harsfjarden even onder Stockholm nabij de supergeheime- marinebasis Musko. De marine zette alles in om de duikboot te lokaliseren en op te brengen, maar slaagde niet. De Zweedse marine werd de risee van de wereld. De duikboot-affaire werd vergeleken met het monster van Loch Ness, dat ook door velen zou zijn waargenomen, maar waar van het bestaan niettemin zeer twijfelachtig is. Het ene na het andere duikboot alarm werd gegeven. Russische U- boten zouden zelfs door oplettende Zweedse burgers onder de brug gen van Stockholm gesignaleerd zijn. De Russische kapiteins zou den met hun periscopen zo in de werkkamer van de koning kunnen gluren. Er heerste een ware onder- zeeboot-hysterie. Langzamerhand raakten de Zwe den en de internationale pers ge wend aan het verschijnsel van de regelmatige noodsignalen. Twee weken geleden meldde de krant Svenska Dagbladet nog dat de ma rine weer eens op zoek was naar een onderzeeër, maar de telexen van de internationale persbureau's zwegen. In de straten van Stock holm worden nu prentbriefkaarten verkocht met afbeeldingen van Loch Ness-achtige monsters of van duikboten met rode hartjes erop. Zelfs Michael Sahlin, de ambte lijk secretaris van de genoemde commissie, moet er hartelijk om la chen als ik hem de prentbriefkaar ten laat zien. Maar even later geeft hij toe dat het probleem van bin nendringende onderzeeërs nog al tijd niet is opgelost. „Het is het eni ge onderwerp dat de Zweedse de fensie nog steeds hoofdpijn be zorgt", aldus de topambtenaar. Vanuit zijn kamer in het ministe rie van defensie in het hart van Stockholm kijkt hij uit op het wa ter, dat in open verbinding staat met zee. De geruchten dat zelfs tot hier vreemde onderzeeërs zouden zijn opgerukt, wijst hij schou derophalend van de hand. De eni ge keer dat min of meer met zeker heid werd vastgesteld dat er een vreemde onderzeeër in Zweedse wateren was doorgedrongen, - de affaire in 1981 buiten beschouwing gelaten - was in oktober '82. Het rapport van de commissie, getiteld 'Tegen de onderzee-dreiging' noemt weliswaar een aantal van veertig schendingen in '82, maar dat is inclusief mogelijke en waar schijnlijke schendingen. Maar zelfs bij deze ene affaire is de Zweedse marine er niet in ge slaagd om de herkomst van de vreemde onderzeeër te achterha len. Tijdens de zoekactie, die pre cies een maand heeft geduurd, werd in elk geval een Amerikaans vliegtuig boven de Baltische zee waargenomen. Noordse regio Dit jaar is het Zweedse lucht ruim dertien keer geschonden. Twaalf keer gebeurde dat door een toestel van de NAVO, één keer door een vliegtuig van het War- schau-pact. Dgt gegeven biedt ruimte aan speculaties over de mo gelijkheid dat niet alleen de Rus sen belangstelling hebben voor de Zweedse kustwateren, maar dat over het algemeen de belangstel ling van de beide machtsblokken voor de Noordse regio sterk is toe genomen. De opbouw van de Russische vloot bij het zeer noordelijk gele- STOCKHOLM - Het is 27 oktober 1981. Bij de geheime marinebasis Karlskrona in het zuiden van Zweden wordt groot alarm geslagen. Een Russische onderzeeboot is aan de grond gelopen en niet in staat om op eigen kracht los te komen. De Zweedse regering komt in spoedzitting bijeen en laat onmiddel lijk een officieel protest horen tegen deze "zeer ernstige schending van de Zweedse territoriale wateren en de opzettelijke schending van Zweeds gebied met het doel illegale activiteiten te ondernemen". De kapitein van de onderzeeboot (in het militair jargon ingedeeld in de zogeheten Whisky-klasse), Pjotr Gutstjin, wordt ondervraagd en on derzoek wijst met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid uit, dat de duikboot uranium 238 aan boord heeft. Met andere woorden: het schip heeft kernwapens bij zich. Moskou trekt een oorlogsvloot samen voor de kust van Karlskrona en eist toestemming om de territoriale wateren binnen te varen tenein de de onfortuinlijke duikboot vlot te trekken. Zweden weigert. Dan, na negen dagen, verlossen Zweedse marine-schepen de onderzeeër uit zijn benarde positie en slepen het schip naar internationaal water. Het incident trok wereldwijde belangstelling. De Zweden zelf gingen er prat op dat ze zo ferm en vastbesloten waren opgetreden. Het zou de betrouwbaarheid aantonen van het Zweedse streven naar verdediging van haar grondgebied. Het neutrale Zweden, dat al meer dan 170 jaar gevrijwaard is geble ven van de verwoestingen van oorlog, niet aangesloten bij enig mili tair pact, had getoond niet bevreesd te zijn voor de Grote Broer aan de overzijde van het water van de Oostzee. De enige Russische duikboot die vorig jaar in Scandinavische wateren naar boven werd gehaald: het schip liep vast in de netten van een Noorse vissersboot, overigens buiten de territoriale wateren. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 22