LEIDSCH DAGBLAD 'Verlaging zit er niet in' Treinramp in Portugal eist tientallen levens Geen grote nieuwe waterwerken Chef van KGB in Londen loopt over SPORTSCHOOL AAD VAN P0LANEN Ruding over belastingdruk in komende jaren: een vlot leren jack? see Morris before you buy Dichte mist: 90 Ion file en 6 gewonden 'De Chef pleegt zelfmoord Hollandse IJssel vervuild Wedden dat üw ziektekostenverzekeraar geen eigen alarmcentrale heeft die u dagen nacht kunt bellen? Van Zilveren Kruis VGCN mag je meer verwachten. Bel nu gratis 06-0444 voor informatie over onze KruisPolis. Of pak de pen. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37805 Britten wijzen 25 Russen uit LONDEN (AP/UPI) - De Britse regering heeft vanochtend op aanwijzin gen van een overgelopen KGB-chef in Londen 25 Russische diplomaten en andere functionarissen uitgewezen wegens spionage. Het ministerie van buitenlandse zaken zei, dat uit informatie van de overgelopen KGB-agent Orleg Gordievski was komen vast te staan dat de uitgewezen Russen waren verwikkeld in spionage-activiteiten. In de verklaring van het ministerie werd gezegd, dat Gordievski vanaf 1982 ambassaderaad was op de Sowjet-missie in Londen en onlangs was benoemd tot chef van de KGB-activiteiten in Groot-Brittannië. Hij was daarom volledig op de hoogte van de activiteiten en namen van Russische spionnen in het Verenigd Koninkrijk. Gordievski vroeg onlangs politiek asiel in Londen en dat verzoek werd ingewilligd. ZAANDAM (GPD) - Een 12 man sterk arrestatieteam van de Am sterdamse politie heeft vanoch tend een 48-jarige Zaandammer aangehouden, die gisteravond drie mensen in gijzeling hield. Onder bedreiging van een kara bijn, waarmee hij met tussenpo zen ook schoten naar buiten los te, hield de man zijn echtgenote, een hoofdinspecteur van politie en een dokter van de dienst volksgezondheid in zijn flat op de vierde verdieping vast. Rond elf uur 's avonds liet de man, die in zwaar overspannen toestand verkeerde, zijn gijzelaars vrij. Niemand raakte gewond. Om half zeven gisteravond ver nam de politie dat een man op straat met een karabijn zwaaide. Zaandammer overmeesterd na gijzeling Hij zou geroepen hebben dat ie dereen naar binnen moest, om dat de politie straks zou komen en dat er dan geschoten zou wor den. Een hoofdinspecteur pro beerde samen met de echtgenote van de man in hun woning met hem te praten. Inmiddels was de huisarts van de man en een dok ter van de dienst volksgezond heid gearriveerd. Hun herhaalde lijke pogingen tot toenadering mochten niet baten. Na enige tijd stuurde de Zaan dammer zijn huisarts weg en nam daarna zijn vrouw, de dok ter en de hoofdinspecteur in gij zeling. Weer praatte het drietal tevergeefs met de overspannen man. Na een half uur stuurde de Zaandammer zijn vrouw weg, maar zij weigerde te gaan tenzij de twee mannen met haar mee mochten. Na ruim een uur gaf de man toe en liet zijn gijze laars vrij. Zelf bleef hij in de wo ning en schoot op alles wat be woog. Een arrestatieteam drong van ochtend om half vijf de flat bin nen en overmeesterde de man. UTRECHT (ANP) - Niet alleen is er in 1986 geen ruimte voor belastingverlaging voor de burgers, ook in de jaren daarna zal die niet eenvoudig te vinden zijn. Dat zei minis ter Ruding van financiën vandaag in Utrecht op een con gres over de vereenvoudiging van het belastingstelsel. LISSABON (GPD/AFP/DPA) - In Portugal bestond rond het middag uur nog steeds onzekerheid over het aantal doden dat is gevallen bij de treinramp die gisteravond bij Mangualde plaats had. De Portuge se premier Soares deelde vanoch tend mee dat er 50 slachtoffers zijn. Hulpverleners menen dat de aan tal nog kan oplopen tot 150 omdat zich in de uitgebrande resten van de rijtuigen nog meer slachtoffers zouden bevinden. Een dodencijfer van 300 zoals de Portugese televi sie bekend maakte wordt overdre ven genoemd. Soares die zich direct naar de plaats van het ongeluk begaf heeft voor de komende drie dagen natio- nationale rouw afgekondigd. Het ongeluk gebeurde gisteren vroeg in de avond in de buurt van het dorp Mangualde, in het onher bergzame noordoosten van Portu gal. De express Zuid 315, een spe ciale trein volgeladen met gastar beiders, die na hun vakantie in hun geboorteland terugkeerden naar Frankrijk, boorde zich met groot geweld in een posttrein, die op het enkele spoor in tegenovergestelde richting reed. Na de botsing vlogen diverse wagons in brand. Vanwege de moeilijk toegangbare plek van het ongeluk duurde het geruime tijd voor de hulpploegen ter plaat se konden zijn. Een groot deel van de 150 gewon den, van wie 25 er zeer ernstig aan toe zijn, werd per helikopter naar het ziekenhuis van Porto vervoerd, omdat de kleine regionale zieken huizen de toevloed van gewonden niet aankonden. Via radio en tele visie werd de Portugezen opgeroe pen bloed af te staan voor de tallo ze gewonden van de grootste trein- catastrofe uit de Portugese ge schiedenis. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan een fout van de machi nist van de express Zuid 315. Deze had op het station van Nelas moe ten wachten tot de posttrein het baanvak vrijgemaakt had. Maar zonder te stoppen reed hij door. Onder de slachtoffers bevinden zich tot dusver bekend, geen Ne derlanders. Wel drie Spanjaarden die van plan waren om in de enige halteplaats in Spanje, Miranda de Ebro, uit te stappen. De vooruitzichten voor de over heidsfinanciën stemmen volgens hem voor de jaren na 1986 niet vro lijk. De rentelast zal in 1987 ver moedelijk 23,6 miljard gulden be dragen, 1,8 miljard meer dan in 1986. Wordt het overheidstekort jaarlijks één procent lager, tot drie procent van het nationaal inkomen in 1990, dan blijven de rentelasten per jaar gemiddeld met één miljard gulden doorgroeien, aldus Ruding. Bovendien zullen de aardgasbaten van 1986 tot 1990 teruglopen van 22 miljard naar 16 miljard gulden. De afschaffing per 1 januari van de investeringssubsidies voor ver liesgevende bedrijven, die uitein delijk een bezuiniging van 1,4 mil jard gulden moet opleveren, ziet hij als tegenwicht voor die tegen valler. Het percentage van de ven nootschapsbelasting, dat volgend jaar van 43 naar 42 gaat, hoeft daar na volgens de bewindsman niet verder te worden verlaagd. Ruding noemt het een groot pro bleem dat de tarieven in de afgelo- Haarlem: Barteljorrisstr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 pen periode gelijk zijn gebleven, maar dat de belastingopbrengst is gedaald. Als voor de komende ja ren een verlaging van de belasting en premiedruk wordt geraamd hoeft dit dan ook niet noodzakelijk een verlaging van belastingtarie ven in te houden. Voorstellen om ons belasting stelsel ingrijpend te veranderen (vereenvoudigen) zijn volgens Ru ding moeilijk te verwezenlijken. De belastingbetaler is zijn activitei ten in toenemende mate gaan af stemmen op de belastingwetge ving. Ook blijkt de medewerking aan een eenvoudiger wetgeving te gen te vallen als het aankomt op concrete voorstellen. Ruding wees daarbij op de opwinding over een studie naar de invoering van een uniform btw-tarief. Opvolger van Wim Kok zorgt voor verdeeldheid binnen de FNV. PAGINA 9 Conflict in de Klokken- berg zet rem op hartopera ties. PAGINA 5 1 Gaddafi ligt weer dwars: spanningen met Tunesië en Egypte lopen op. Nederland moet zich tegen België voor WK-voetbal plaatsen. PAGINA 15 Reinigingsdirecteuren: huisvuil scheiden is schoon en lonend. PAGINA 11 DRIEBERGEN (ANP) - De dichte mist met op sommige plaatsen een zicht van minder dan twintig meter heeft vanochtend voor vrij veel problemen in het verkeer gezorgd. Door ongelukken raakten drie mensen zwaar en drie licht ge wond. De politieverkeerscentrale in Driebergen telde in totaal veer tien files tot een lengte van 90 kilo meter. Vooral in de kop van Noord-Hol land en in Gelderland ontstonden lange files. Op de A-9, Alkmaar richting Haarlem, ontstond in de mist een kop-staartongeluk met vijf auto's. Er ontstond een file van zeven kilometer. De gebruikelijke file voor de Coentunnel op de A-8 liep uit tot ongeveer vijftien kilo meter, waardoor de staart op de A- 7 bij Purmerend kwam te staan. Verder ontstonden door onge lukken files op de A-12 (Den Haag- Utrecht en Oberhausen-Utrecht), en op de A-27, Breda-Utrecht. Het ongeluk met de drie zwaar gewonden deed zich voor op de A- 15, tussen Tiel en Bemmel. Daarbij waren drie voertuigen betrokken. Vermoedelijk brein ontvoering Caransa AMSTERDAM (GPD) - Het ver moedelijke brein achter de ontvoe ring van Maup Caransa in 1977, een de 44-jarige Amsterdammer die 'de chef wordt genoemd, heeft giste ren zelfmoord gepleegd. De man schoot zich een kogel door het hoofd. Een woordvoerder van de Amsterdamse politie verklaarde dat door de recherche een onder zoek is ingesteld naar de omstan digheden rond de dood van de man. Naast diens lichaam is een brief aangetroffen, die volgens de politie meer als een afscheidsbrief moet worden gezien dan dat hij licht werpt op de zaak-Caransa. Oud-commissaris Toorenaar van de Amsterdamse politie heeft 'de chef steeds gezien als hoofdver dachte in de spectaculaire ontvoe ringszaak. Hij zei vanmorgen dat de kans dat de ontvoeringszaak nu ooit nog eens zal worden opgelost, minimaal is geworden. Toorenaar heeft de Amsterdam mer in zijn boek 'Uit de dossiers van commissaris Toorenaar' met naam en toenaam getipt als één van de mensen achter de ontvoe ring van de Amsterdamse zaken man. In dat zelfde boek onthulde de oud-politieman destijds dat de toen spelende conflicten in het Amsterdamse politiekorps en geld gebrek, er toe bijdroegen dat een onderzoek in Spanje moest wor den gestaakt. De Amsterdammer woonde namelijk het grootste deel van het jaar in een villa in het Spaanse dorp Benalmaldena, dat nagenoeg van de buitenwereld was afgesloten. Europacup wedstrijden niet op tv HILVERSUM (GPD) - De Europa Cup-wedstrijden die Ajax en Feye- noord volgende week in Portugal spelen, zullen niet op de Neder landse tv te zien zijn. Er staat zo veel reclame in de stadions van Sporting Lissabon en FC Porto, de respectievelijke tegenstanders van Feyenoord en Ajax in de voetbal duels om de Europa-Cup III en I, dat de tv-reclameregels slechts uit zending van 3 minuten durende flitsen toestaan. NOS-programmaleider Leo Kool zei vanochtend dat zijn pogingen om bij de minister van wvc onthef fing te krijgen op niets zijn uitgelo pen. (voorheen Luiten) Rapenburg 48 en Stevenshofpolder Leiden tel. 071-123728 b.g.g. 763435 - Judo (vanaf 4 jaar) - Jiu-Jitsu (zelfverdediging) vanaf 6 jaar - Karate (vanaf 6 jaar) - Yoga - Dames- en Herenconditietraining ROTTERDAM (GPD) - De bodem van de Hollandse IJssel is ernstig vervuild door lozingen van een bedrijf in Nieuwerkerk aan de IJssel dat autowrakken vernietigt. Het gaat om 'zwarte lijst'-stoffen als lood, koper en zink. Dit blijkt uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor de Zuive- ring van Afvalwater. Behalve dat het bedrijf, Dalmeijers Metalen, de stof fen zonder vergunning via het spoel- en waswater loost, overschrijdt het ook de daarvoor bestaande normen. Directeur Dalmeijer zegt zich van geen kwaad bewust te zijn. Het be drijf is al vanaf 1953 aan de IJssel gevestigd en was vóór die tijd een vuilstortplaats van de gemeente Rotterdam. Volgens Dalmeijer wordt het afvalwater elke maand bemonsterd en zijn daar nooit klachten uit voort gekomen. Behalve door de zware metalen uit de autowrakken is de rivierbodem in de buurt van Nieuwerkerk aan de IJssel ook verontreinigd door het wegsijpelen van de vervuiling uit voormalige stortplaatsen langs de IJs sel, zo blijkt uit het RIZA-onderzoek. Al lange tijd geldt voor de rivier een zwemverbod. Rijk verlegt accent naar bestrijding watervervuiling Stuur mij (vrijblijvend) een persoonlijke offerte"^ voor uw KruisPolis ziektekostenverzekering Enkele buien Wisselend bewolkt en een enkele bui, mogelijk met onweer. Minimumtem peratuur ongeveer 13 graden, middag- temperatuur omstreeks 20 graden. Eerst weinig wind, in de middag mati ge noordwestenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: wisselvallig weer. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra den. 13 september 1985 Zon op: 07.11 uur, zon onder: 19.59 uur. Maan op: 04.48 uur, maan onder: 20.00 DEN HAAG (ANP) - Geldverslin dende, grootschalige waterwerken, zoals die van de Oosterschelde, zul len in de komende jaren niet meer nodig zijn. Daarom zal het rijk de aandacht voor de waterhuishou ding verleggen naar bestrijding van de watervervuiling. Er is in middels begonnen met negen proefprojecten voor het weren van fosfaten uit het water. Dat gebeurt onder meer in de Nieuwkoopse Plassen en in de Geerplas bij Lan- geraar. Een en ander blijkt uit de nota 'Omgaan met Water', die minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De bewindsvrouw lichtte de nota vanochtend toe en zei, dat de aandacht vooral zal uitgaan naar de verontreiniging van het opper vlaktewater en het afsterven van het leven daarin. Studie heeft aangetoond, dat grote waterwerken - na het gereed komen van dev Oosterschelde wer ken- niet meer nodig zijn, zei de minister. De kosten van nieuwe, grootschalige werken waren ge schat op 2 tot 3 miljard gulden, maar het geld daarvoor was niet gereserveerd. Smit-Kroes liet we ten dat nu onder meer de kanalise ring van de IJssel en de koppeling van het IJsselmeer met de Zuidelijke Delta worden ge schrapt. In plaats daarvan zijn volgens de bewindsvrouw de eerdergenoem de negen proefprojecten voor 'de- fosfatisering' begonnen. Door het lozen van fosfaten, die soms af komstig zijn uit waterzuiveringsin stallaties, kan het leven in het wa ter in gevaar komen. Dat geldt in elk geval voor de nu gekozen proefprojecten Veluwerandmeer en de Arkervaart bij Nykerk. Spe ciale aandacht gaat, behalve naar de Geerplas en 'de Nieuwkoopse Plassen, verder uit naar Noord- West Overijssel, Botshol (bij Vin- keveen), de Kortenhoefse Plassen, het Apeldoorns Kanaal en het Zuidlaardermeer. De nota 'Omgaan met Water' richt zich vooral op het beleid voor dc langere termijn en bevat voor stellen voor een nieuw instrumen tarium op het gebied van financie ring en wetgeving rondom het wa terbeheer. Voor de middellange termijn geldt de onlangs versche nen nota Waterhuishouding en voor de korte termijn het Indicatief Meerjarenprogramma Water 1985- 1989. Volgens Smit-Kroes is er de laat ste jaren op diverse fronten van de waterhuishouding voortgang ge boekt. De zuurstoftoestand van het water voldoet nu vrijwel overal in het land aan het gewenste basisni veau. Dat is een gevolg van grote investeringen (8 miljard tot 1990) in de bouw van waterzuiveringsin stallaties. Ook werd de belasting van het oppervlaktewater met zwa re metalen en giftige organische stoffen door saneringen in West- Duitsland en Nederland in tien jaar met 60 tot 90 procent teruggedron gen. .Plaats: Naam: Adres: Postcode: Telefoonnr.: Geboortedatum man: Geboortedata kinderen: Waar bent u nu verzekerd: -OM/OV Opsturen naar Zilveren Kruis VGCN, Antwoord-1 nummer 1, 2200 VB NOORDWIJK, geen postzegel. l r ZüverenKruisVGCN verzekeringen j L_LI

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1