12 aan.de wandel Misdaadleugens en illusies Uitkeringsfraude voor 700.000 Blik in de weekbladen PAGINA 18 DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1985 Dit is de twaalfde aflevering van 'Aan de wandel', een wandelrubriek die gedurende de zomermaanden wekelijks in deze krant terugkeert. De wandelingen zijn uitgezet door Leidenaar Herman Amptmeijer en voeren de liefhebbers naar de mooiste plekjes in de Leidse regio. Vandaag voert de rit van de Leidse Lammenschans naar Zoetermeer. De wandeling in deze aflevering be gint bij de rotonde Lammenschans en voert van Zoeterwoude-dorp en Zuid- buurt over de kerkepaden naar Gel- derswoude; vervolgens naar het recrea tiegebied Noord Aa (waar een koffie teut is) en de ringdijk van de Zoeter- meerse Meerpolder. Op de Zwaards- lootseweg in Zoetermeer kan bus 170 te rug naar Leiden worden genomen. Er zijn nagenoeg geen mogelijkheden om de wandeling van 12 kilometer (drie uur) halverwege af te breken door de bus te nemende enige mogelijkheid is op werkdagen de buurtbus. Hoewel bij voorbeeld Benthuizen vanaf de stad huistoren te zien is. is er geen busver binding met Leiden. De voetpaden en de kerkepaden zijn na regen modderig maar niet onloopbaar. Honden moeten in de weilandgedeelten aangelijnd. Op de rotonde Lammenschans zijn de graafmachines druk bezig om de toegang tot Leiden weer te modernise ren; steeds minder is te herkennen hoe de oude verbindingsweg Leiden - Vrouwenweg - Miening (oudere Leide- naars herinneren zich nog wel hoe het vee naar de beestenmarkt lopend de Herenstraat door kwam. uiteraard kwam er ook vee per boot). De Voor- schoterweg/Lammenschansweg is zijn bestaan begonnen als trambaan en is pas sinds de oorlog een wqg. De wandeling begint door die oude weg naar Zoeterwoude te volgen: ga na de brug over de Vliet de Vrouwenweg op. Desgewenst kunt u het pad aan de overkant van de Vrouwenvaart door het polderpark Cronestein volgen tot tegenover Huize Weipoort. U ziet hoe veel hoger weg en vaart liggen dan het polderland. Bij het voormalige Kruis herenklooster (nu huisvesting voor studenten en werkende jongeren) moet u naar rechts en daarna links, want de oude weg is onderbroken door de Rijksweg. Na de autoweg moet u weer naar links en komt dan op de Miening. Deze naam is ontstaan uit het woord gemeenschappelijk; Zoeterwoude en Stompwijk waren samen eigenaar van weg en vaart. In het dorp splitst de vaart zich dan ook in de vaart naar Stompwijk en die naar Noord'Aa Aan de bruggen is duidelijk te zien dat de vaart vroeger een belangrijke scheepvaartfunctie had; behalve de al lernieuwste zijn de bruggen hoog of beweegbaar. Zoeterwoude bestaat uit lintbebouwing met een paar kernen, er zijn maar een paar doorgaande wegen (de rest loopt dood). Uiteraard bestaat een groot gedeelte van de bebouwing uit boerderijen. Op de plaats waar de vaart met een lage brug onder de weg door gaat moet u ook naar links (Watertje), maar het is de moeite waard om op dit punt even rond te kijken. Rechts is een mooi ge restaureerd complex van drie geveltjes met in het midden een goed dragende leipeer. Hel is een voormalige scheeps werf; het stuk grond links is nog duide lijk te herkennen als sleephelling. Er is in Zoeterwoude een erg actieve histori sche vereniging die een paar jaar gele den een alleraardigste tentoonstelling heeft georganiseerd over de vroegere scheepvaart in deze streken. Leuk was dat veel mensen daarbij nog uit eigen ervaring konden vertellen. De oud heidkamer van de vereniging ligt aan de overzijde van het Watertje. Voor u de route langs het Watertje vervolgt kunt u de Dorpsstraat een klein stukje in lopen tot de Hervormde Kerk. Deze dateert uit de vijftiende eeuw, maar er is herhaaldelijk aan ver bouwd of na brand herbouwd. Tijdens de recente restauratie bleek dat de kerk 1.25 meter is weggezakt; bij de hoofdingang werden 70 cm. onder de grond scharnieren gevondenEen heel verschil met de kerk van Hazers- woude die op een heuvel is blijven staan omdat de grond is weggezakt. Zuidbuurt Volg het Watertje en het verlengde, de Zuidbuurtseweg. ongeveer een half uur tot de kerk van Zuidbuurt. Ook hier passeert u verschillende mooie boerderijen. Ik wil uw aandacht spe ciaal richten op nr. 44 op de Zuidbuurt seweg, bij het bord aannemingsbedrijf Oomans. Rechts van het gebouw staat een achthoekig gebouwtje met rieten puntdak, eeh oud karnhuis. Een cirkel tjes lopend paard bracht hier een verti cale spil in beweging zodat de melk ge karnd kon worden. Verder tijdens de wandeling; op de Weipoort passeert u nog zo'n karnhuis. Ongeveer halverwege dit stuk wan deling kruist u de Nieuwe Weg. Dat nieuwe is maar betrekkelijk, de weg dateert van 1486. Wat wel nieuw is is het fietspad erlangs dat de Zoeter- woudse gemeenschap in grote beroe ring heeft gebracht vanwege proble men bij de grondverwerving. Op de Zuidbuurtseweg ligt rechts het com plex Swetterhage; onder andere de be r De vijfsteden-kwakel over de Weipoortse Vliet. woners van het vroegere Voorgeest (deel van Endegeest) hebben hier on derdak gevonden. De kerk van Zuid buurt is voor zo'n klein dorp als Zuid buurt van grote omvang, maar als u naar de achterkant loopt ziet u dat de kerk nog groter is geweest; na een brand in 1964 is slechts een deel weer in bruikbare staat gebracht. Het witte huis aan de overkant is het oude zus terhuis. Even voorbij de kerk ziet u links het bordje wielrijders Weipoort. Volg de bordjes (op de hoeken goed opletten), op een ogenschijnlijk doodlopende parkeerplaats begint in de hoek het kerkepad naar de Weipoort, een smalle strook asfalt door het weiland. Als er beesten lopen moet u een eventuele hond aanlijnen, zeker als er schapen zijn. Bij vorige wandelingen heb ik al gezegd dat u niet bang van koeien hoeft te zijn, die beesten houden van gezelligheid. Een stier herkent u met een, die staat helemaal in zijn eentje in de wei met een heel dun touwtje vast gebonden. Hemelwaarts Op het kerkpad terugkijkend ziet u natuurlijk de twee kerktorens van Zoe terwoude, maar wat verder ook heel duidelijk de Petruskerk aan de Lam menschans. Goed kijkend zijn zelfs de stadhuistoren en de gouden spits van de Marekerk te zien. Rechts naar voren ligt de Weipoortseweg. Deze weg loopt langs de gelijknamige Vliet. Het gebied aan het einde van deze doodlopende weg staat bekend als de Hemel. Dat was al voordat aan het andere eind Hei- neken zich vestigde. Van een andere doodlopende Zoeter- woudse weg. het Westeinde. staat het laatste stuk bekend als de Hel. Ieder een kwam dus aan zijn trekken. Op de Weipoortseweg aangekomen moet u rechtsaf tot het bordje "fietsers Gel- derswoude". De Weipoortse Vliet, die u links tussen de boerderijen door ziet. heeft een hoge dijk die vorig jaar door het waterschap flink is versterkt. Bij het bordje richting Gelderswoude moet u naar links, voor de huizen langs en via de hoge brug (kwakel) de Vliet over. Volgens het boekje "De zeven za ligheden van Zoeterwoude" (1946) is het mogelijk vanaf deze kwakel de to rens van o.a. Gouda, Rotterdam, Delft, Leiden en Den Haag te zien. Ze hadden vroeger zeker betere ogen of hogere to rens! Het kerkepad wat nu volgt ver keert in slechte staat, met modder en koeiepoep, maar is van een ongelooflij ke weidsheid. Halverwege, tamelijk onverwacht, daalt het pad bijna drie meter. Het hoge stuk (ook nog altijd twee meter beneden NAP) is niet ont- veend, het diepe stuk wel. Na de ontve- ning is het diepe stuk weer droogge maakt; rechts achter ziet u bij de bo men een niet drooggemaakt stuk, met de simpele naam De Plas. Aan het einde van het kerkepad rechtsaf, een mooie hoogliggende pol derweg, met links het zicht op Bent huizen en op de T-kruising opnieuw naar rechts. In het gebied dat dan links ligt ziet u het snel oprukkende Zoeter- Kerkepad in dé Zoeterwoudse Zuidbuurt Noordhove Zoetermeer had plannen om een nieuwe stadswijk aan te leggen totaan de weg waar u nu loopt. Elders op Zoe- terwouds grondgebied moest de Geer- polder onder water voor zandwinning en recreatie. Zoeterwoude heeft zich hiertegen verzet en gewonnen. De Geerpolder blijft droog en langs de weg komen twee grote plassen terwijl ook Noord Aa richting Benthuizen wordt uitgebreid. In de nabije toe komst wordt dit gebied dus grondig veranderd. Volg de weg tot over de brug bij het gemaal Palenstein. Nog niet zo lang ge leden lagen hier twee sluizen; ook nu nog zijn er waterwegen met 7 verschil lende niveaus te zien: de Benthuizer Vaart waarlangs u gelopen hebt, de voortzetting hiervan (Elleboogse Wate ring); de Leidse Wallenwetering (on derdeel van een oude vaarweg naar Delft-Leiden) en de Noord Aase Vliet, de uitmonding van het Zoetermeerse Meer en sinds de droogmaking in 1614 van de ringvaart daarvan, en verschil lende poldërslootjes. Volg voorbij de brug de weg in de zelfde richting, of, wat leuker is, de hoogliggende berm .rechts. Door de bo men is rechts De Plas van de natte Gel- derswoudse Polder te zien, een slechts per roeiboot toegankelijk natuurge bied. Bij de borden "einde fietspad" en "Zoetermeer 4 km. links" moet u ook naar links. Daar ligt het paviljoen Aa Zicht (dagelijks geopend; na 1 oktober op zaterdag en zondag). Vlak voor het complex gaat een as faltpad naar rechts, na een paar meter passeert dat een bruin houten hek waarna u meteen naar rechts een gras pad op moet. Dit is een natuurpad door een moerasgebied van riet en wilgen. houtsnippers en op drassige stukken van vlonders. Op het eerste kruispunt, ook met een onver hard pad, moet u links af. Na enige tijd komt u op een T-kruising met links een massief hardhouten hek. Nu ben ik al over heel wat hekken geklommen, maar zo'n mokerhek was iets heel nieuws voor me. De planken ervan kunnen verticaal scharnieren met con tragewichten, zodat er gemakkelijk overheen gestapt kan worden. Volg het pad over het hek richting water en ga daarna rechtsaf tot u op de dijk komt. U passeert hierbij verschillende hek ken. Ga bij de dijk aangekomen links af: het geasfalteerde pad of boven op de dijk. Na een gemaal splitst het water rechts van de dijk zich in de ringvaart van de Zoetermeerse Meerpolder. Volg de dijk ruim een half uur. Het pad bo venop is op een paar plaatsen drassig, maar vanwege het uitzicht toch te pre fereren. Als u- het fietspad beneden- langs volgt moet u op de splitsing bij de huizen rechts aanhouden; het laat ste stuk ligt het fietspad ook bovenop de dijk. Rechts ziet u jaknikkers en de spitse toren van Stompwijk; links ligt Zoetermeer. Bij de kruisende weg aangekomen ligt de bushalte een paar meter naar links; de bus gaat tien minuten over het heel en half naar Leiden. Als u het voetpad zou volgen komt u eerst in een recreatiegebied in aanleg en daarna in het Westerpark. Door puinstort zijn daar behoorlijke heuvels ontstaan zo dat er 's winters gelanglaufd kan wor den; de Floriade in 1992 sluit op dit ge bied aan. HERMAN AMPTMEIJER. De vorige elf afleveringen van 'Aan de wandel' verschenen respectievelijk op 15 juni. 28 juni, 4 juli, 11 juli, 20 juli, 24 juli, 1 augustus, 9 augustus, 15 augustus, 23 au gustus en 30 augustus in deze krant. Opkoper gepakt in Winterswijk WINTERSWIJK (GPD) - Met de aanhouding van een 47-jarige op koper uit Winterswijk is een einde gekomen aan een omvangrijke so- ciale-verzekeringsfraude met een totaal bedrag van ongeveer 700.000 gulden. De zaak kwam enkele maanden geleden aan het rollen tij dens een controle van een uitke ringsgerechtigde. Tijdens het daar op ingestelde onderzoek, dat geza menlijk werd uitgevoerd door de politie, het GAK en de belasting dienst, werden diverse arrestaties verricht. Het onderzoek wees uit dat zes uitkeringsgerechtigden (onder wie een ww'er, wwv'er, rww'er, wao'er, zw'er) hadden gewerkt en naast hun uitkering een inkomen geno ten. Daarnaast genoten nog eens tien mensen een extra inkomen naast hun dagelijkse baan, pen sioen of hun taak als huisvrouw. Bezuinigingeii op fregatten en Orions DEN HAAG (ANP) - De moet het voorlopig met twee fre gatten minder stellen dan de rege ring in haar plannen voor de ko mende jaren had voorzien. Ook zal de zeemacht volgend jaar moeten bezuinigen op het aantal patrouil levliegtuigen van het type Orion. De maatregelen hangen samen met de uit de hand gelopen uitgaven voor de Walrus-onderzeeërs van de marine. Een en ander is bevestigd door defensiekringen in Den Haag. Naar verluidt zal in de defensie begroting, die komende dinsdag wordt gepresenteerd, staan dat het fregattenbestand van de Koninklij ke Marine medio volgend jaar twintig schepen zal omvatten in plaats van de 22 die in de Defensie nota van het kabinet waren voor- Verder zal de groep maritieme patrouillevliegtuigen van de mari ne de komende tijd niet met de ge plande dertien toestellen kunnen vliegen, maar met elf. Twee Orions zullen in reserve aan de grond wor den gehouden. De bewindslieden van defensie denken dat deze maatregel niet van invloed zal zijn op het voorgenomen aantal vliegu ren van dit krijgsmachtonderdeel. Over het zwarte inkomen werden geen premies en belastingen afge dragen. Zij waren bij de Winters weker in dienst als chauffeur, in- pakker, sorteerder of verkoopster. Alle verdachten wonen in Winters wijk of directe omgeving. Naar het zich laat aanzien zullen alle pre mies en belastingen worden nage- heven, terwijl de ten onrechte ge noten uitkeringen worden terug gevorderd zullen worden. De 47-jarige hoofdverdachte is na zijn in-verzekeringstelling van vier dagen op vrije voeten gesteld. Tegen alle betrokkenen is proces verbaal opgemaakt, onder meer ter zake van valsheid in geschrifte, op lichting en overtreding van bepa lingen in de sociale-verzekerings- wetgeving. Vredeskampen nu geheel ontruimd WOENSDRECHT (GPD) - Bij een volledige ontruiming van de twee vredesactiekampen bij de vliegba sis Woensdrecht zijn de bewoners bijna al hun eigendommen kwijt geraakt. De rijkspolitie van Hoo- gerheide haalde gisterochtend vier vrachtwagens met spullen en twee busjes weg. De officier van justitie zal beslissen wat daarmee gaat ge beuren. Bij het begin van de ont ruiming vielen over en weer enige klappen toen de zeven bewoners zich verzetten. Laat in de middag waren de activisten al weer druk bezig met het maken van onderko mens voor de nacht. Volgens groepscommandant G. Ketellapper kwam de ontruiming niet onverwacht. Al maanden gele den was aangekondigd dat de poli tie strenger zou optreden tegen het optrekken van bouwsels en onder komens in de twee vredesactie kampen nabij de basis. Tekst bij foto in blootblad stoort Deetman ZOETERMEER (GPD) - Minis ter Deetman (onderwijs en we tenschappen) heeft overwogen stappen te ondernemen tegen het blootblad Jet Set. In het septembernummer van dat blad wordt ene 'Jessica' opge voerd die 'actief is voor minis ter Deetman'; „Nog altijd werkt ze bij het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen. Een veilige baan, dat wel, zo vlak in de buurt van haar baas, minis ter Deetman". Het is de begeleidende tekst bij een serie naaktfoto's van Jessica, die in werkelijkheid Connie Balk heet en nimmer voor de minister persoonlijk heeft gewerkt. Wel zat ze drie jaar op de afdeling personeels zaken van het ministerie, waar na ze werd ontslagen. Maar zo wel op de voorpagina van het blad als in genoemde tekst wordt gesuggereerd dat het 21- jarige meisje de secretaresse van Deetman zou zijn. Volgens woordvoerder Ma- thijsse van het ministerie heeft 'Jessica' nooit iets voor Deet man gedaan. „De minister heeft de zaak bekeken, maar hem is afgeraden naar de rech ter te stappen". Dat laatste ge beurde op advies van de land sadvocaat. Extra kaarten petitionnement AMSTERDAM (GPD) - Het Komitee Kruisraketten Nee heeft 260.000 extra handtekeningenkaarten voor het volkspetitionnement tegen de kruisraketten aan de PTT geleverd. Na de verzending van de eerste 5,4 miljoen kaarten bleek dat veel mensen de kaart niet hadden ontvangen. Petitionnement In een aantal gemeenten worden de handtekeningenkaarten nabezorgd. Verder liggen in postkantoren en postagentschappen in veel gemeenten handtekeningenkaarten klaar voor mensen die er nog geen hebben ont vangen. De Nederlandse weekbladen bren gen deze week één onderwerp, waarover kennelijk geschreven moet worden: Zuid-Afrika. Alleen Haagse Post is er (voorlopig) over uitgeschreven. Vrij Nederland ging enkele van de vele Nederlan ders in Zuid-Afrika opzoeken om te constateren, dat ze zich niets aantrekken van de raciale proble men in het land. "Vraag je maar af welke zwarte, welke Indiër dé laatste tweedui zend jaar iets gepresteerd heeft waar wij als blanken een groot pro fijt van trekken. Welke uitvinding hebben wij te danken aan de zwar ten? Afgezien van aids kan ik me niets voorstellen", zegt een landge noot. "Dit land is net zo groot als West-Europa. Wanneer er in Rome rellen zijn, merk je daar in Oslo toch ook niks van". De Groene haalt de Weekly Mail voor het voetlicht, een oppositie blad in Zuid-Afrika. "Sinds de slui ting van de zowel door zwarten als blanken gelezen Rand Daily Mail, Sunday Express en The Friend, hebben meer dan honderd blanke Zuidafrikaanse journalisten hun land verlaten om elders een nieuw bestaan op te bouwen. Maar niet al lemaal hebben ze de moed opgege- De redactie van De Tijd kwam op hetzelfde idee als VN en ging met Nederlanders in Zuid-Afrika praten. Het resultaat was praktisch gelijk. De Nederlanders zijn niet bang voor de toekomst. "Soms denk ik: het kan ook niet wat wij hier proberen. Vijf miljoen blan ken willen 25 miljoen zwarten bin nen een kort tijdsbestek naar een hoger plan halen. Economisch ge zien is het onmogelijk en toch ge beurt hier veel goeds". Afgezien van het verplichte nummer Zuid-Afrika weten de weekbladen zich te onderscheiden door hun onderwerpskeuze. De Tijd portretteert de 'nieuwe' D'66- lijsttrekker Van Mierlo "(53 al weer)". "Ik heb geen. zin om te pra ten over wie-met-wie. Ik heb geen zin het spel van de grote partijen mee te spelen en mee te doen aan de infantilisering van de politiek omdat het volk wil dat het niet te ingewikkeld wordt. Het volk wil niet dat het simpel blijft. Dat zijn leugens". "Ze willen- zelf dat het simpel blijft. Den Uyl trekt aan de ene kant van het touw, onze Ed aan de andere kant en Lubbers zit veilig in het midden zolang ze allebei even hard trekken. En dan moet ik gaan zeggen aan welke kant ik na de verkiezingen ga trekken? Ik kijk wel uit! Ik vind dat het touw niet deugt". Over het volkspetitionnement te gen de kruisraketten zegt Van Mierlo: "Het petitionnement is een Van Miérlo: tegen kernbewapening recht dat in de grondwet staat en dat staat daar niet voor niks zo. Dat moet serieus worden genomen. Ik verzet me krachtig tegen de opvat ting van rechts dat je zoiets kunt negeren. Maar ik heb wel kritiek op de inhoud. Je kunt heel goed tegen kernbewapening zijn en toch de plaatsing accepteren". Elders in De Tijd komt het volks petitionnement terug. Columnist Sytze Faber schrijft: "De voorstan ders van plaatsing van Amerikaan se kruisraketten zetten alle zeilen bij om het volkspetilionnement verdacht te maken of de betekenis ervan te relativeren. Soms gebeurt dat met een dusdanige domheid dat het bijna aandoenlijk is. Zo be weert het ICTO dat het petitionne^ ment een ondermijning is van de democratische besluitvorming tus sen regering en parlement. Daar kan men maar het best schou derophalend aan voorbijgaan". We blijven even bij De Tijd en de militaire wereld. Een mannenge meenschap. Een macho-wereld, zo leidt het blad een artikel in over het zwartboek van de VVDM, han delend over misstanden in het le ger. Generaal b.d. Von Meyenfeldt: "De krijgsmacht is een typische mannengemeenschap met eigen regels en wetmatigheden. Het ka der wordt ook grootgebracht in een bijzondere situatie, zoals het internaatsysteem op de KMA. Ik kan me voorstellen dat dit soort dingen voorkomen in zo'n wereld. Een wereld waarin vrij veel jeugdi gen verantwoordelijke functies bekleden, waarbij je je wel eens af vraagt of ze daarvoor al competent zijn". "Functies waarin je beschikt over macht. En omgaan met macht is niet voor iedereen weggelegd. Dat is een zaak voor volwassenen". Illusie Vrij Nederland ging op bezoek bij de gepensioneerde rechtskun dige Langemeijer, voormalig pro- plaatsing kan. cureur-generaal van de Hoge Raad der Nederlanden. Langemeijer (81) mengt zich bij tijd en wijle in juri dische discussies en fungeert zo'n beetje als het geweten van de Ne derlandse rechtspraak. Over de pedofiele contacten van een Haagse kinderrechter, waar over Yvonne Keuls een boekje open deed, zegt Langemeijer: "Die zaak was bijna verjaard. Als ik offi cier van justitie was geweest had ik, geloof ik, die zaak ook gesepo neerd. De hoofdzaak is dat de man er nu uit is. Als de klacht jaren ge leden was ingediend zou er hoogst waarschijnlijk wel een vervolging zijn geweest". Over het rapport-Roethof over' de bestrijding van de kleine crimi naliteit oordeelt Langemeijer: "Ik geloof dat het allemaal heel weinig zal opleveren. Je zou graag willen, maar het lukt niet. Er is een toene mende criminaliteit, op sommige gebieden tenminste. Dat is be roerd. Maar in de eerste plaats moet je bedenken dat criminaliteit er altijd zal zijn". "Wij hebben waarschijnlijk alle maal de aanleg om strafbare feiten te begaan. Dus moetje nooit de il lusie hebben datje de criminaliteit helemaal kunt onderdrukken. Rö- ling zei in de tijd dat hij nog hoog leraar strafrecht was: het is eigen lijk een groter raadsel waarom zo veel mensen niet crimineel worden dan waarom sommige mensen dat wel worden. We weten niet precies hoe het komt. Eén ding is zeker: zwaar straffen op zichzelf heeft nooit geholpen". Over de politieke kleur van de Ne derlandse magistratuur zegt de PvdA-er Langemeijer: "Er is een paar jaar geleden door de Vereni ging voor Rechtspraak een anonie me enquête gehouden naar het partijlidmaatschap. Voor zover ik weet bleek bijna een meerderheid lid van de PvdA te zijn. Men wil er over het algemeen niet mee te koop lopen omdat i andere richting dan trouwen in hen zouden hebben. Daar is men, naar mijn smaak, veel te bang voor. Ik heb het altijd een bewijs van eerlijkheid gevonden om je politieke opvatting niet te verbergen". Over een PvdA-er als minister van justitie: "Er is niet zoveel te hervormen in Nederland. Voor de opvattingen van Hulsman en Bian- chi die het hele strafrechtsysteem willen afschaffen heb ik geen be grip. Hulsman kan ik nog wel een eind volgen, maar hij heeft mij nooit duidelijk kunnen maken wat je met de zware criminaliteit aan moet zonder strafrecht. Ik denk dat er tussen de grote politieke par tijen niet zoveel verschil in opvat ting bestaat over het strafrecht". De Haagse Post zoekt het ook bij één van de hot items van het straf recht: incest. "Het gebeurde één, soms wel twee keer per dag. En al tijd op de wc. Als ik terugkwam van het toilet zat mijn moeder me vaak met behuilde ogen aan te kij ken, maar ze heeft er nooit wat van gezegd. Later- beweerde ze dat ze het niet wist. Dat is een leugen". De coördinatrice van het Gro ningse opvanghuis voor incest- slachtoffers: "Wij beseffen dat in cest moeilijk te bewijzen is en dat je als kind in een underdogpositie zit. Men hecht nu eenmaal meer ge loof aan de woorden van een vol wassene. Of wij weieens in de ma ling worden genomen? Nee hoor. Een kind dat incest aan den lijve heeft ondervonden vertelt daar an ders over dan iemand die daarover heeft gelezen". De Groene ten slotte onderzocht de resultaten van twintig jaar on derwijsvernieuwing voor de pres taties van arbeiderskinderen. "Ar beiderskinderen hebben nog steeds een achterstand als ze op school komen, maar ze krijgen als groep geen aandacht meer. Hun zaak is bedolven onder het minder hedenprobleem LEO MAAT

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 18