België hoort bij Nederland S P T Beschamende winst PSY Frankrijk nu in problemen Op bedevaart naar Heizei Milan eist een miljoen Belgen wijken niet Thijs in het nadeel Feller Polen plaatst zich voor Mexico DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 15 Slechts twee treffers BEGGEN (van een speciale ANP-verslaggever) - Ook in het zevende jaar dat Avenir Beggen aan een Europees voetbaltoernooi deelneemt, zal het optreden van de ploeg uit het groothertogdom zich wel beperken tot één enkele ronde. Dat staat ondanks de op zich beschamende zege van PSV van 2-0 in het miniscule stadionnetje in het Lu xemburgse voorstadje wel vast. Zeker is ook dat PSV nog ruim beloond werd in het treffen met de niet tot overgave te dwingen tegenstander. Gezien de kansen die in de eerste helft ontstonden was de voor sprong van 1-0 waarmee PSV ging rusten allerminst verdiend. In de zeven keer dat Avenir zich plaatste voor een Europees voetbaltoernooi kwam de ploeg nimmer tot winst of zelfs maar tot een gelijkspel. In de wedstrijd tegen de Eindhovena- ren heeft het er lang naar uit gezien dat allerminst een puntendeling tot de mogelijkheden behoorde. De schande van een gelijkspel in een Europa-cupwedstrijd tegen eem team uit het kleine Luxem burg, zoals AZ '67 tegen Differdan- ge en Ajax tegen Red Boys eerder overkwam, werd PSV bespaard. Met het vaststellen van die con clusie is eigenlijk al veel gezegd over de kwaliteiten van het spel van de Eindhovenaren. Daarbij komt dat Avenir een groot excuus kan aanvoeren. De ploeg miste door een blessure zijn sterkste spe ler. De van Borussia Mönchenglad- bach afkomstige Thomas Wolf moest zich vlak voor de Europese bekerouverture afmelden, ook de ervaren Roland Krecke was we gens een verwonding niet beschik baar. Avenir speelde het knap. In het centrum van de verdediging speel den de ervaren internationals Dresch en Meunier zeer sterk. Zo sterk zelfs, dat McDonald in het ge heel niet gevaarlijk is geweest. Van der Gijp kwam pas ver in de twee de helft wat los. Zelfs de schietgra ge maar niet bijster gelukkige Tho- resen kon niet voorkomen, dat er amper gevaar van de Eindhovense aanval uitging. De Nederlanders kregen vrijwel geen ruimte. Voor een laatste verdedigingslinie van vier man opereerden vier sterk ver dedigende middenvelders. En als het gevaar te groot dreigde te wor den, vielen ook de spitsen Malgret en Krings tijdig terug. Laatste verdediger Ruud Gullit poogde met offensieve acties de Luxemburgers te verrassen. Even als zijn mede-spelers liep de inter national zich telkens weer vast in de hechte defensie. Daarbij kwam dat de jeugdige nieuwe doelman Koch een zeer sterk sluitstuk van de Luxemburgse ploeg bleek. In de tweede helft waagde Gullit zich Nederlaag tegen DDR LEIPZIG (SID) - Na een voortvarende start in kwalificatie- groep 4 voor het wereldkampioenschap van 1986 in Mexi co is de mogelijkheid dat Frankrijk volgend jaar inderdaad in het Middenamerikaanse land actief is gisteren sterk ver minderd. Tegen de opvallend sterk en goed spelende Oost- duitse nationale elf, verloor de Franse ploeg verdiend met 0-2. Alleen als Europa's beste ploeg van 1984 de twee thuis wedstrijden, tegen Luxemburg en Joegoslavië, wint is er nog kans op deelneming aan de eindronde. Thoresen kopt de bal langs doelman Koch. PSV leidt met 1-0. overigens aanzienlijk minder naar de voorlinie. Bij uitvallen ging er zowaar eni ge dreiging uit van Avenir. Het team was zelfs zeer gevaarlijk in de counter. Van Aerle moest na ruim een kwartier toen doelman Van Breukden al geslagen_was op p ^SSen kwam dri! keer tot een gericht schot. Eén keer stond de paal succes in de weg. Een fout van Koch was ten slotte de oorzaak dat PSV toch nog op 2-0 fer op. Na een voorzet van Lokhoff was Thoresen met zijn kopbal net te snel voor doelman Koch. Na de hervatting kwam er amper wijziging in het spel. De Luxem burgse verdediging sloot steeds (foto ANP) kwam. Een voorzet van Thoresen werd niet naar behoren verwerkt. De toegelopen Thoresen voltrok zelf van dichtbij het vonnis. Hij de poneerde de van de doelman terug springende bal voor 2-0 in het Lu xemburgse doel. Voor 78.000 toeschouwers, het sta dion in Leipzig was tot de laatste plaats uitverkocht, vochten de Oostduitsers voor hun laatste kans. Bij verlies hadden zij geen enkele hoop meer op een plaats die recht geeft op deelneming in Mexico. Van het eerste fluitsignaal van de Italiaanse scheidsrechter D'Elia hadden de Oostduitsers het beste van het spel. De jonge ploeg, bondscoach Bernd Stange had een elftal het veld opgestuurd met een gemiddelde leeftijd van 23 jaar, speelde snel en gevarieerd. Vooral dat laatste verraste de gasten, die lijn redding brengen. Eén i weinige goede Nederlandse acties voor rust leverde de openingstref- CHORZOV (van een speciale ANP-verslaggever) - De KBVB, de Belgische voetbalbond, zal niet ingaan op het Nederlands verzoek de wedstrijd in Rotter dam naar zondag te verplaatsen. De duels zijn vastgesteld op 16 oktober (uit) en 20 november in Rotterdam. De Belgische bond wilde zijn competiteprogramma niet omzetten. Nederland wilde graag een an dere datum voor de thuiswed strijd vooral omdat zondag de Italiaanse eg Westduitse compe titie stil ligt en Van de Korput en Kieft dan zeker beschikbaar zou den zijn voor een langere voorbe reidingsperiode. BADMINTON, - De finale van het toernooi om de wereldbeker badminton gaat tussen de Deen Morten Frost en de Indonesiër leuk Sugiarto. Frost, die in de pou le nog een nederlaag leed tegen Ar- bi, stond in de halve eindstrijd maar één game af tegen de Chinees Yang Yang. Sugiarto had nog veel minder te stellen met Misbun Si- dek uit Malaysia. Bij de dames staan Li Lingwei (Chi) en Ivana Lie (Ind) in de finale tegenover elkaar. CHORZOW (GPD) De statistieken spreken zwaar in het nadeel van Guy Thijs. De opvolger van Raymond Goethals speelde sinds zijn indiensttreding in mei 1976 zeven keer met België tegen Ne derland. Slechts één keer kwam de Belgische bondscoach als win naar uit die strijd tevoorschijn: in 1980 1-0 in Brussel. Van de overige zes interlands werden er vijf door Oranje gewonnen, en eindigde België-Nederland één keer onbeslist. In die periode ver sleet Nederland vier bondscoaches: Knobel, Zwartkruis, Rijvers en Beenhakker. De laatste interland tussen België en Nederland dateert van september 1983, toen Nederland dankzij eeirdoelpunt van Marco van Basten met 1-0 won in Brussel. In de aanloop naar de WK van 1974 speelde Oranje twee keer met 0-0 gelijk, voor de WK van 1978 werd tweemaal gewonnen, respectievelijk met 0-2 en 1-0. CHORZOW (GPD) - Of ze nou willen of niet, België en Nederland kunnen gewoon niet buiten elkaar. Voor de vierde achtereenvolgende keer kruist het pad van Oranje dat van de Belgen op weg naar de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal. De haat- liefde-verhouding die er al van oudsher tussen beide landen bestaat krijgt daarmee bin nenkort een vervolg met de 114de en 115de aflevering van de 'botsing der lage landen'. Met als inzet een toegangsbewijs voor het WK volgend jaar juni in Mexico. „Maar zover was het nooit geko men", foeterde Eric Gerets gister avond in Chorzow na de smakeloze 0-0 tegen Polen, „als die scheids rechter de durf had gehad om de bal op de stip te leggen". Dat deed Robert Valentine echter terecht niet, ofschoon de na twee jaar in de Belgische ploeg teruggekeerde PSV'er bij hoog en laag volhield dat de overtreding van Przybys 'er zeker een meter binnen was'. Het was een van de weinige ke ren dat België in de Poolse kolen kit uitzicht had op de verlossende treffer om zich alsnog rechtstreeks te plaatsen voor Mexico. Dat mo ment speelde zich af vijf minuten voor afloop, toen de Belgen met man en macht aanvielen maar zich voortdurend te pletter liepen op de stugge en niet erg zachtzinnige (ge le kaart voor Przybys en Urban en 24 overtredingen) muur van verde digers voor doelman Mlynarczyk. Maar terwijl de uitzinnige Polen hun coach Antoni Piechniczek re gelrecht de hemel in prezen, stond Eric Gererts erbij alsof hij zijn laat ste oortie had versnoept. „Het kan geen toeval zijn", ana lyseerde Rinus Michels in de luwte van het Poolse feestgedruis de kracht én de succesformule van het thuisland, „dat Polen er bij een WK al sinds mensenheugenis bij is. Dat moet toch ergens op gebaseerd zijn, anders halen ze ook geen drie keer achtereen de laatste vier. Indi vidueel hebben de Polen mis schien wat minder kwaliteit", trok de bondmanager een vergelijking met België, „maar toch steekt het geheel goed in elkaar. Ze zijn ge duldig en rustig, nemen geen risi co's, maar er loopt wel een aantal spelers rond dat de bal kan vast houden en dat goed met een bal kan BRUSSEL (GPD) - Het Brus selse gemeentebestuur heeft een einde gemaakt aan wat in België de 'Heizelbedevaarten' is gaan beten. Gedurende de voorbije zomermaanden heb ben duizenden toeristen het Heizelstadion in Brussel tot een trekpleister gemaakt, die zij opnamen in het rijtje van verplichtebezienswaardig heden in de Belgische hoofd stad. De toeristen wilden alle maal met eigen ogen de plaats zien, waar op 29 mei de we reldschokkende voetbalrellen plaatsvonden die aan 39 men sen het leven kostten. Aanvan kelijk dachten de autoriteiten nog te maken te hebben met toevallig passerende toeristen die even een kijkje kwamen nemen, tot bleek dat zelfsrbus- tochten werden uitgevoerd, waarbjj een bezoek aan het Heizelstadion tevoren als pro grammapunt werd aangekon digd. Omdat de poorten van het stadion vaak openstonden, dwaalden regelmatig mensen over de tribunes. Hun belang stelling ging natuurlijk uit naar het rampzalige Vak Z, i de slachtoffers vielen. Vaak werd geprobeerd een stuk steen mee te nemen van de muur, waaronder de meeste dode supporters op 29 mei werden bedolven. Sinds enkele weken is dat niet meer mogelijk. De muur is geheel hersteld en de laatste brokstukken zijn verwijderd. Op 31 augustus werden in bet Heizelstadion al de atletiek wedstrijden in de Grand Prix- serie gehouden en op 16 okto ber is het Heizelstadion het to neel van de beslissingswed strijd tussen Nederland en België in de voorronde van het wereldkampioenschap voet bal. De Brusselse vroede vade ren ging het Heizeltoerisme te ver en begin deze week beslo ten zij geen bezoekers meer tot het stadion toe te laten buiten wedstrijden. Het gemeentebe stuur heeft ook besloten om het Heizelstadion veiliger te maken. Zo zal het hele stadion worden uitgerust met zit plaatsen, worden op strategi sche plaatsen camera's opge steld zodat de ordediensten de toeschouwers in de gaten kun nen houden en worden andere bouwkundige verbeteringen aangebracht. België kreeg gisteravond echter vooral een lesje in felheid en agres- sieviteit, op welke onderdelen ze door de Polen voortdurend werden afgetroefd. „Ik kan de ploeg", oor deelde Guy Thijs naderhand op milde toon, „onmogelijk verwijten maken. De betrokkenheid groot, terwijl we in de tweede helft genoeg risico's hebben genomen". Heel anders was de toonzetting van Eric Gerets: „De speelwijze die wij na de rust hanteerden, vraagt van spelers erg veel beweging. Een aantal van ons was daartoe niet in staat, omdat ze niet de vereiste fy sieke conditie hadden om zichzelf pijn te doen. Dat is geen verwijt maar een constatering". In werkelijkheid werd België echter het slachtoffer van zijn ei gen speelstijl. De counterspecialis ten bij uitsték verstonden niet de kunst om over te schakelen op het systeem waarbij pressie moet wor den uitgeoefend op de tegenstan der. Kort na de rust predikte Thijs weliswaar de aanval, maar het vast geroeste systeem scharnierde zo slecht dat de ploeg veel te weinig aanvalskracht ontwikkelde om de massaal terugverdedigende Polen werkelijk in verlegenheid te bren gen. Ons kent ons. Desondanks is het duo Michels-Beenhakker gister avond nog eens ten overvloede ge waarschuwd voor de sterke en zwakke kanten van het Belgische voetbal. Opperste waakzaamheid is daarom zowel in Brussel (16 ok tober) als in Rotterdam (20 novem ber) voor Oranje geboden. Met het twijfelgeval VanderElst als uitblin ker, stak het verdedigend bij Bel gië solide in elkaar, maar tponde de zonedekking die Thijs nu al jaren achtereen prefereert ook zijn zwak ke kanten. „De Belgen", zo was ook Michels niet ontgaan, „dekten de ruimte goed. Maar de verdediging kon daardoor niet verhinderen dat er steeds weer een Pool een bal kon aannemen". Daardoor kon het ook gebeuren dat Boniek op slag van rust vernietigend kon uithalen. Het was echter een compleet mirakel dat de bal via de binnenkant van de paal toch weer het veld in sprong. Ontsnapt aan de k.o. gooi de Thijs na rust het roer al snel om en koos hij met De Grijse voor Grun voor een driemans-aanval. „Maar als een counterploeg in eens het spel moet gaan maken", beoordeelde Michels de mislukte Belgische poging om de winst als nog naar zich toe te trekken, „weet je op voorhand dat de uitvoering matig is. Ook al heb je nog zulke goede spelers, als je altijd het zelf de spelletje speelt is het erg moei- Jan Ceulemans contra Kormornicki lijk om om te schakelen. Na de rust had België dan wel veel mankracht voorin, maar de ploeg wist toch niet echt goed hoe het moest spe len. Kansen hebben ze ook nauwe lijks gehad. Het nadeel van de speelstijl van de Belgen is wel dat je ook gaat zoeken naar dat type spelers. Toen het er echt op aan kwam miste België echte buiten spelers, en moest het meeste ge vaar in feite nog komen van Ge rets". Rinus Michels geeft daarom ook de voorkeur aan de Nederlandse speelstijl, waar het accent voorin ligt. „Het probleem bij ons is ech ter dat we nog te veel moeten im proviseren en dat ons talent zal moeten leren in de totale organisa tie van een ploeg mee te spelen. Dat kost echter verschrikkelijk veel tijd, en die hebben we niet. Daarom blijft het schipperen" vreemd pakhuis en kwam hij, evenmin als Voordeckers, nauwe lijks in het stuk yoor. „Toch hebben we niet hier", mokte Gerets, „maar in die twee wedstrijden tegen Albanië en Grie- Nederland over Polen heen zijn ge lopen". Het resultaat van gisteravond in Chorzow verbond België en Neder land daarmee andermaal aan el kaar. „Dan moet het i kenland de kans op rechtstreekse beuren tegen Nederland", sprak plaatsing verspeeld". In die twee (uit)ontmoetingen behaalde België slechts één punt, maar veroverde het op groepswinnaar Polen drie punten. „Ik ben echter zo eigen wijs", vulde Thijs aan, „om te dur ven beweren dat België en Neder land sterker zijn dan Polen. In een heen- en terugwedstrijd zou ook Eric Gerets op doffe toon. „Dan kan het gebeuren dat ik Van de Kerkhof onderuit moet halen in het belang van België. Dat was des tijds met Tahamata, die bij Stan dard mijn clubgenoot was maar in Oranje mijn directe tegenstander, niet anders. Als prof trek ik me daar niks van aan". eigenlijk geen moment in hun spel konden komen. Al in de eerste helft hadden de Oostduitsers een voorsprong verdiend. Onnauwkeu righeid van de spitsen Kirsten en Ernst en goed werk van de Franse doelman Bats bij schoten van Lie- bers en Minge, voorkwamen dat. In de tweede helft hield de druk van de gastheren aan. Na negen minuten viel het eerste doelpunt. Een voorzet van Thom werd door Ernst van dichtbij hard ingescho ten. Ook na die treffer kwamen de Fransen niet in de wedstrijd. Bondscoach Henri Michel, de nog weinig succesvolle opvolger van Michel Hidalgo, bracht met Bello- ne (voor Poullain) een derde aan valler in. De Oostduitsers behiel den echter het beste van het spel. De beslissing in het duel viel acht minuten voor tijd, toen Bats kans loos was op een schot van zestien meter van verdediger Kreer. Engeland Engeland liet gisteren niet alleen een punt, maar zelfs een unieke kans liggen. In het vertrouwde maar alcoholvrije Wembley zou den de Engelsen zich tegen Roe menië bij winst hebben verzekerd van een plaats in de eindronde om het wereldkampioenschap voetbal. De Roemenen, die ook nog naar Mexico kunnen, hielden Engeland echter op 1-1. De eilandbewoners bleven daar door wel leider van groep 3, waarin mede-kanshebber Noord-Ierland in Izmir 0-0 speelde tegen Turkije, dat in zijn vijfde kwalificatieduel het eerste punt behaalde. Voor de drie kandidaten, van wie er twee zich zullen plaatsen, is 16 oktober een belangrijke datum. Roemenië ontvangt dan de Noordieren en En geland krijgt de Turken op bezoek. Een maand later mag Engeland het weer thuis proberen, dan tegen Noord-Ierland. Het duel tussen Roemenië en Turkije van een dag later zal waarschijnlijk van minder belang zijn. Wembley en de omgeving ervan waren op last van de rechter 'drooggelegd'. De bijna zestigdui zend toeschouwers moeten wel haast naar de fles hebben verlangd. Zij zagen hun favorieten voortva rend starten, hetgeen zich in de 25ste minuut uitte in een doelpunt van Hoddle. Langzaam maar zeker overwonnen de Roemenen hun angst voor het roemruchte Wem bley. In de tweede helft meer lef tonend kregen zij zelfs het betere van het spel. De Engelsen, nog zon der nederlaag en in hun groep niet gewend aan veel tegenstand, zagen Camataru na een kwartier scoren. Daarna ontbrak het Engeland aan daadkracht, hetgeen precies paste in het bekeken spel van Roemenië. Zwitserland Voor Denemarken, dat gisteren een oefenwedstrijd tegen Zweden met 0-3 verloor, zijn de kansen op deelneming aan de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal, gestegen. In Bern- scoorden Zwit serland en Ierland niet. Door het gelijke spel hebben in groep 6 alle landen in theorie nog een kans op kwalificatie. De Scandinaviërs hebben met zes punten uit vier duels de beste uitgangspositie. Voor slechts 24.000 toeschouwers ontspon zich een wedstrijd met een ploeg die niet beter kon (Zwit serland) en een team dat niet zo no dig hoefde. De thuisploeg leek wat sterker en verwierf een veldover- wicht, maar dat was meer het re sultaat van de speelwijze van de gasten. Onder leiding van de in Ita lië spelende Liam Bardy deden de Ieren het rustig aan en gokten op snelle uitvallen via Stapleton en Cascarino. Het tweetal kreeg wat mogelijkheden maar faalde in de afwerking. Terecht slaat Leo Beenhakker de BRUSSEL (GPD) AC Milan heeft bij de rechtbank kansen niet hoger Oranje daarom ook dan die van België. i Luik een schadeclaim van 1,2 miljoen gulden inge diend tegen de plaatselijke eerste-divisionist Stan- „De Belgen hebben in elk geval op dard. Dat bedrag is de transfersom die Milan i ons voor dat ze al jaren volgens een betaalde voor de toenmalige rechtsachter van Stan- vast concept spelen. Maar daar dard en het Belgische nationale elftal Eric Gerets. staat tegenover dat Nederlarid tot Een half jaar na zijn overgang van Standard naar grote dingen in staat is. Kijk maar Milaan werd Gerets' betrokkenheid bekend bij het naar de tweede helft tegen Honga- omkopingsschandaal rond de wedstrijd Standard-Wa- rije". terschei in juni 1983, die beslissend was voor het Bel gische voetbalkampioenschap. De niet geringe handicap voor België vormde gisteravond de af- In februari 1984 werd Gerets door de Belgische wezigheid van Frank Vercauteren voetbalbond voor 18 maanden geschorst, en die schor- enkelblessure), waardoor Thijs op sing werd vervolgens overgenomen door de wereld- het allerlaatste moment de ploeg voetbalorganisatie FIFA. Daardoor was Gerets ook in door elkaar moest husselen. Pies- Milaan niet langer speelgerechtigd. Milaan wilde daar- belandde op het middenveld, op van de Belgische international af. de alsnog voegde Grun de verdediging. Door de absentie rets, die in Italië een jaarsalaris van Vercauteren voelde Vanden- (zonder premies) had, te verbreken. De Italiaanse voetbalbond verleende AC Milan vo^ rig jaar zomer toestemming om het contract van Ge- 250.000 gulden bergh zich echter als een kat i Nadat Gerets' schorsing was terugebracht tot een jaar, werd hij begin dit jaar overgenomen van Milaan door het Maastrichtse MVV, dat hem vervolgens zeer recent transfereerde naar PSV. De Belg, voormalig aanvoerder van het nationale team. werd bovendien door de Belgische voetbalbond weer in genade aange nomen. Woensdagavond speelde Hij weer op zijn oude stek in het Belgische elftal dat zich in Chorzow niet direct voor de WK in Mexico wist te plaatsen. In de Belgische kranten was Eric Gerets de afgelo pen dagen het voetbalnieuws van de dag. Zijn terug keer in de nationale elf werd pagina's lang uitgeme ten. Over zijn 'verleden' praat nauwelijks iemand meer. AC Milan probeert nu echter een schadevergoe ding te krijgen voor het feit dat zij nauwelijks van de kwaliteiten van de bebaarde verdediger heeft kunnen profiteren. Wanneer de Luikse rechtbank de Italiaanse eis zal behandelen is nog niet bekend. In elk geval moet dat binnen zes maanden gebeuren. De advocaten hebben nog geen schriftelijke pleidooien ingediend. Wel is verklaard dat AC Milan de schadevergoeding eist om dat, zoals dat op de markt heet, zij zich bedrogen voe len door de 'morele kwaliteit' van de 'geleverde waar'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15