Huisvuil scheiden schoon en lonend Jarige Marcos heeft weinig om te vieren m. Voorzitter Van Aartsen: "Er zijn nu kerken te Achtergrond DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1985 PAGINA 11 Reportage DEN HAAG - Is het scheiden en hergebruik van huisvuil renda bel? Over die vraag buigen zich vandaag 325 leden van de Neder landse Vereniging van Reini gingsdirecteuren (NVRD) op hun jaarlijks congres in Hoorn. De bijeenkomst wordt gehouden op een moment dat steeds meer gemeenten met het afval in hun maag zitten en de reinigingsdien sten van Leiden (Tuinstadwijk), Woerden, Amersfoort en Purme- rend enthousiast melding maken van succesvolle experimenten. Van de 20 miljoen ton rotzooi die jaarlijks verwerkt moet wor den, komt vier miljoen uit de keuken. De rest is industrieel af val. Tot voor kort waren er drie manieren om van vuilnis af te ko men: storten op de vuilnisbelt, verbranden in speciale installa ties en verwerken tot compost. door Jan van Vegchel Reiiiigiiigsdirecteureii praten over afvalprobleem Maar een grote, stinkende vuil stortplaats is niet bepaald een fraai gezicht en kan ook nog het grondwater en de bodem veront reinigen. Verbranden is niet al leen duur, maar leidt er ook toe dat er giftige gassen vrijkomen en dat de onbrandbare restanten alsnogmoeten worden gestort. De verwerking tot compost ten slotte kan niet veel meer zijn dan een druppel op een gloeiende plaat; bovendien komen er met de gangbare methode nog veel schadelijke en onverteerbare stoffen in het milieu. Kortom: al le bekende technieken zijn duur, vervuilen het milieu en gaan ten koste van veel grondstoffen. Een aantal gemeenten is, zoe kend naar een alternatief, gaan experimenteren met het schei den van het huisvuil in een waar deloos en een waardevol deel. De gemeentereiniging haalt het ge scheiden afval op en verkoopt het aan bedrijven die het vuilnis verder sorteren en doorverko pen. In Woerden bijvoorbeeld heb ben veel gezinnen een vuilnisbak met twee vakken in huis. In het ene vak gaan blik, papier en glas en in het andere stort men het overige afval. In een verwer kingsbedrijf zoekerïMrie mensen met de hand de bruikbare goede ren verder uit. De onderneming verhandelt de uitgezochte grond stoffen. „Daar hebben we geen enkele moeite mee", aldus direc teur Van Bemmel, „we kunnen het materiaal makkelijk kwijt". In de toekomst wil de gemeente uit het resterende keukenafval compost maken. Bij de experi menten verdween uiteindelijk uit die categorie troep alsnog eenderde naar de vuilnisbelt. „Iedere ton afval die we niet aan de ovens van de Afval Ver werking Rijnmond (AVR) hoe ven te leveren, bespaart ons ne gentig gulden", merkt wethou der Groen uit Woerden op. „Met de huidige tarieven van de ver brandingsinstallatie komen we bij het gescheiden inzamelen meestal wel uit de kosten, maar omdat de provincie strengere mi lieu-eisen gaat stellen aan de AVR, zal het tarief in de toe komst fors stijgen. Dan wordt de alternatieve vuilverwerking zon der meer rendabel". Het project, dat vanaf maart 1983 loopt als ge subsidieerde proef, zal vanaf 1 oktober zelfstandig gaan draaien voor 2.000 huishoudens. De levenskansen van vuilver- j werkingsmethoden zoals in Woerden, worden bepaald door de kosten. „Het scheiden en her gebruiken van huisvuil is goed koper dan verbranden, maar voorlopig nog duurder dan stor ten", zegt drs. J. Joosten van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM), „maar als de gemeenten steeds strengere eisen aan het storten gaan stellen, wordt het prijsverschil tussen storten en hergebruiken kleiner". Leiden Het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROM) steunt sinds 1980 met in totaal ruim 2,8 miljoen gulden acht lingsprojecten. Het gaat om proeven in Purmerend, Woer den, Amersfoort, Den Bosch (twee maal), Groningen, Leid- schendam-Voor burg en het zuid oosten van de provincie Utrecht. De subsidie-aanvraag van Lei den is nog niet gehonoreerd, maar daar is men wel alvast met de proef begonnen. Een woordvoerder meldt dat zijn ministerie het idee van ge scheiden inzamelen van huisaf val een warm hart toedraagt, maar voorlopig niet van plan is het aantal experimenten uit te breiden. Eerst worden de resul taten van de lopende proeven af gewacht. Al die experimenten richten zich op het zogenaamde 'scheiden aan de bron'. Dat houdt in dat mensen thuis al hun afval scheiden in twee catego rieën en het ook gescheiden aan de vuilniswagen meegeven. De secretaris van de Neder landse Vereniging van Reini gingsdirecteuren, Van Be- sooyen, vindt de experimenten zeer nuttig. Hij wijst er echter op dat de proef in Groningen is mis lukt, vooral door een gebrekkige voorlichting aan het publiek. Daar kwam nog bij dat de men sen in Groningen opeens twee soorten vuilniszakken moesten kopen. Veel Groningers wilden daarom niet meedoen. In Woerden pakte men het sympathieker aan. De mensen kregen daar gratis één container in huis. De Woerdenaren gingen er daarmee op vooruit, want voor de proefperiode moesten ze zak ken kopen. De deelname van de bevolking is dan ook verrassend hoog: 85 procent van alle huis houdens doet mee. Een probleem is wel dat de mensen moeten opletten dat de juiste soort troep in de goede zak of container terechtkomt. Met andere woorden: de milieube wuste keukenprinsen en -prin sessen moeten zich nu niet alleen het hoofd breken over de dage lijkse warme hap, maar ze moe ten ook nog nadenken over het afval dat ze vroeger gedachteloos in de vuilnisemmer konden gooi en. Dat is extra lastig als het niet duidelijk is in welke categorie het afval thuishoort; moet kunst leer nou in de bak met plastic of valt het onder 'overige rommel'?. Een goede voorlichting door de gemeente moet het antwoord op leveren. Klein behuisd Niet alle steden lenen zich voor gescheiden-afvalinzameling. In Amsterdam kijkt de gemeente- reiniging jaarlijks tegen twee miljoen kubieke meter huisvuil aan. „In de oude wijken en het centrum zijn de mensen zo klein behuisd, dat er geen plaats is voor extra vuilnisemmers", al dus Frischalowski, woordvoer der van de hoofdstedelijke ge meentereiniging. „Daarom kun nen we in die buurten niet ge scheiden inzamelen. In de nieuwbouwwijken hebben we wel kans van slagen. Op het ogenblik halen 'milieubrigades' in enkele wijken apart papier en oude vodden op. De gemeente reiniging steunt die initiatieven. Daarnaast scheidt onze dienst het Amsterdamse vuilnis voor dat het naar de verbrandingso vens gaat". Al het huisvuil gaat daarbij op één hoop en pas daar na worden blik en glas eruit ge zocht. Milieuorganisaties staan over het algemeen positief tegenover het 'scheiden aan de bron' en het hergebruik van afval. Met het scheiden achteraf, zoals in Am sterdam gebeurt, zijn de meesten minder gelukkig. Dat zou nau welijks een verbetering zijn in vergelijking met de gangbare methoden van storten, verbran den of tot compost verwerken. Teo Warns van Milieudefensie uit Amsterdam waarschuwt wel te gen verwarring: „Sommige reini gingsdirecteuren noemen het warmte opwekken door de ver branding van huisvuil ook al her gebruik. Milieuorganisaties be doelen met hergebruik van afval het terugwinnen van grondstof fen, zoals glas, blik en papier. Bij het verbranden gaat veel mate riaal verloren en het levert ook nog ernstige luchtvervuiling op". Sommige milieuorganisaties Het nut van hergebruik van papier behoeft r pleiten voor een fundamenteler aanpak. Willem Hoogendijk van de milieugroep Aktie Strohalm zou graag wat verder willen gaan in de scheidingsexperimenten. „Een verdeling in zes of zeven componenten kan zo makkelijk en is veel effectiever dan het sys teem met de dubbele vuilniscon tainers, want het afval komt dan minder door elkaar. Daarvoor hoeven de mensen dan niet alle maal grote vuilnisbakken in de keuken te hebben; voor batterij en bijvoorbeeld kan men met een klein doosje lang vooruit. Bij dit soort dingen geldt vooral: waar een wil is, is een weg". Milieuboeren De Aktie Strohalm zorgt er verder voor dat de 'milieuboe ren' worden opgenomen in het gemeentelijk reinigingsbedrijf, zodat er geen particulieren op staan die uit zuiver commerciële motieven met het huisvuil aan de haal gaan. Het gevaar bestaat dat dergelijke ondernemers bepaal de categorieën afval laten staan, als ze er geen brood meer in zien. „Die ondernemers pikken de krenten uit de afvalpap en laten de moeilijk verwerkbare en dus ondankbare rotzooi aan de ge meentereiniging over", meent Hoogendijk. Het bedrijf Goedzooi in Em- meloord is een bedrijf waarin tien mensen hun brood verdie nen met het inzamelen van rot zooi. De 'milieuboeren' van dat bedrijfje halen elke week apart schillen, textiel, papier en grof vuil op. Goedzooi verkoopt de grondstoffen door aan handela ren en verhandelt kleding en huishoudelijke apparaten in een eigen winkel. Joosten van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne (RIVM), die eerder de winstgevendheid van de gangba re variant van 'scheiden aan de bron' onderzocht, wil ook graag aan deze meer fundamentele ver sie gaan werken. In de loop van volgend jaar beginnen er experi menten met dergelijke 'milieu boeren'. De RIVM zal ze begelei den. De Overijsselse Natuur- en Milieufederatie, die sterk betrok ken is bij Goedzooi, heeft haar regio als eerste proefgebied aan gemeld. Voor één probleem hebben al de genoemde alternatieve vuil verwerkingsmethoden geen op lossing: het klein chemisch afval (bijvoorbeeld kwikbatterijen, fo- to-fixeer en make-up). Deze stof fen komen ook bij het 'scheiden aan de bron' makkelijk in het mi lieu terecht. De enige oplossing is het apart inzamelen van die milieugevaarlijke stoffen. Nog effectiever is het niet meer kopen van dergelijke artikelen. „De fundamenteel milieuvrien delijke vuilverwerkingsmethode is bewuster winkelen", zegt Ma ria Buitenkamp van de Gelder- sche Milieufederatie. „Niet al leen zijn veel verpakkingen over bodig en gaan ze ten koste van veel grondstoffen, maar alle pak ken, potjes en blikjes maken de levensmiddelen ook nog duur der dan nodig. Voor alles wat je weggooit, heb je in de winkel be taald. De meeste verpakkingen zijn daarom letterlijk wegge gooid geld". MANILLA/LEIDEN - De Filip pijnse president Ferdinand Marcos heeft gisteren zijn 68ste verjaardag gevierd. De cadeau's die hem daar bij ten deel vielen liepen nogal uit een: een massa gelukwensen en zelfs een heilige mis, maar ook ver mindering van buitenlandse hulp en een doodskist. door Leo Maat Marcos sprak tijdens een open lucht-mis in het Rizalpark in Ma nilla duizenden mensen toe en zei dat hij door geluk overweldigd was, dat zijn uitgesproken criticus, kardinaal Jaime Sin van Manilla, te zijner ere een mis had opgedragen. Hij zag het als een teken van een heid van kerk en staat. De mis werd uitgezonden op de televisie. En het was voor het eerst sinds het bezoek van paus Johan nes Paulus II aan Manilla (in 1981), dat de invloedrijke aartsbisschop samen met Marcos in een nationaal televisieprogramma verscheen. De Filippijnse president riep eenieder op tot een dialoog. „Laat ons de eenheid herstellen die ons is ontgaan", zei hij tegen de menigte, die door de politie werd geschat op meer dan 100.000 men sen. Velen droegen borden en bal lonnen met het opschrift "prettige verjaardag". Een minder prettige verjaardag wensten de enkele honderden Fi lippijnse studenten hun president toe, die dinsdagavond naar het pre sidentieel paleis togen. "De kist symboliseert de dood van de de mocratie in ons land, maar wijst ook op de aanstaande ondergang van de dictatuur van Marcos en de VS," zei studentenleider Bong Ar- reza tot de verzamelde menigte. Met grote letters stond er 'dood aan de dictator' op de kist. De politie greep niet in, maar de weg naar het paleis was afgezet met prikkel draad. De kist werd bij het prikkel draad verbrand. Een ander cadeautje had de Au stralische regering voor Marcos in petto. De sociaal-democratische re gering van Australië besloot de hulp aan de Filippijnen te vermin deren. Vorige maand haalde Au stralië al een groep van 21 ontwik kelingswerkers weg van een pro ject voor landbouwontwikkeling op het eiland Samar, nadat het pro ject binnen vier maanden driemaal door guerrillastrijders was aange vallen. Een doodkist en prikkeldraad markeren de verjaardag van de Philip- pijnse dictator Marcos 68). <fot afpi De verboden Filippijnse opposi tiebeweging van het Nationaal De mocratisch Front reageerde ver heugd op het Australische besluit. Het NDF riep andere landen op het Australische voorbeeld te volgen. Mensenrechten "Armoede, dictatuur en afhanke lijkheid van het buitenland zijn de drie wezenlijke problemen van de Filippijnen. Alleen een structurele verandering kan op de lange ter mijn de problemen van het land oplossen". Dat zegt Edmundo Gar cia (42), hoogleraar in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Manilla. Vorige week bracht hij als lid van Amnesty International een be zoek aan Leiden, waar kaderleden van de mensenrechtenorganisatie uit vele landen bijeen kwamen. Garcia: "De situatie op de Filippij nen is bijzonder slecht. Dertien jaar lang zuchtte het land onder de staat van beleg. Zeventigduizend mensen kwamen in de gevangenis. Velen werden gemarteld, velen verdwenen spoorloos". "Maar na opheffing van de staat van beleg in 1981 is er niets veran derd. Studentenleiders wordt het werken moeilijk gemaakt. Demon straties worden onderdrukt. Je kunt wel voor je mening uitkomen, maar dan loop je risico. Er is grote rechtsonzekerheid. De onderdruk king is onvoorspelbaar. De wet wordt dan wel, dan niet toegepast. Er zit geen lyn in. Het hangt alle maal af van de wil wan één man". "Alleen de vorm is in 1981 veran derd. In de praktijk is het bij het oude gebleven. Nog altijd is de Wet op de Preventieve Detentie van kracht, waardoor mensen voor on beperkte tijd kunnen worden op gepakt, zonder dat er een beschul diging tegen hen is geuit". "Oppositie krijgt nauwelijks de ruimte. Radio en televisie zijn in staatshanden. De grote kranten worden gecontroleerd door de re gering of door vrienden van de dic tator. Er is alleen een marginaal verschijnsel, de ontwikkeling van de alternatieve pers". De Filippijnse professor vindt de situatie wat betreft de mensen rechten in zijn land vergelijkbaar met die in de Latijns-Amerikaanse landen. "Alleen al dit jaar zijn er dertien journalisten vermoord. Maar ook anderen, priesters, advo caten, zijn omgekomen". Garcia heeft niettemip hoop op yerbete- ring. "Elke dag gaan duizenden de straat op. We leven in een inspire rende episode van onze geschiede nis. Er is hoop voor de toekomst, maar alleen na grote inspannin gen". In de aangekondigde presidents verkiezingen ziet Garcia niets. "Marcos controleert de media, de wapens, de verkiezingen. Hoe kun je een dictator verslaan in zyn ei gen spel"? Bouw- en Restauratiecommissie 40 jaar (door S. J. de Groot) UTRECHT - De vraag of de Bouw- en Restauratiecommissie van de Hervormde Kerk - die gisteren in Utrecht mét de Orgel commissie van dezelfde kerk op haar 40-jarig bestaan terugkeek - in haar naam nog precies beant woordt aan haar functie, is wel terecht. Toen de commissie in 1945 met haar werkzaamheden begon, werd de ene kerk na de andere gebouwd. Op een gegeven mo ment waren er in Nederland 2000 kerken meer dan vóór de oorlog. Die bouwdrift is wel goed voor bij. Voorzitter mr. J. van Aartsen gisteren op een persconferentie, voorafgaande aan de herdenking in de fraai gerestaureerde Jaco- bikerk: "Er worden nog wel ker ken gebouwd, maar heel weinig. Je kunt zelfs zeggen, dat er te veel kerken zijn. Dat betreft soms ook kerken die pas na de oorlog zijn gebouwd". De Bouw- en Restauratiecom missie houdt zich tegenwoordig veel meer bezig met restauraties dan met bouw. Dominee W. G. Overbosch uit Amsterdam (geboren Leide- naar), lid van de jubilerende commissie, gaf op de vraag of de commissie nu ook adviezen gaat geven bij het eventueel afstoten van kerken, ten antwoord: "Dat begint nu te komen. En het zal méér worden". De commissie is dus een instantie geworden voor advisering inzake restauratie, bouw en afstoting van kerken, een drieledige functie, waarbij de onderdelen 'bouw' en 'afsto ting' misschien nog wel eens van plaats moeten verwisselen. Samen op weg Niet alleen het mindere kerk bezoek maakt kerkgebouwen overbodig, ook het voortgaande herenigingsproces 'Samen op weg' van hervormden en gerefor meerden. Ds. Overbosch ver wacht, dat daardoor steeds meer gemeenten 'in grote verlegen heid' zullen komen. "Welke kerk moet worden afgestoten als er door samenwerking een overbo dig wordt? Wordt het monumen tale gebouw dan al niet gauw te koud gevonden, te onpraktisch en te duur in onderhoud? Toch zullen veel plaatselijke gemeen ten hun historische kerk willen behouden". De Hervormde Kerk bezit ruim 1200 monumentale kerken van de ongeveer 2000 die ons land rijk is. Het boekje 'Omgaan met kerk gebouwen', dat ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Bouw- en Restauratiecommissie is verschenen en dat gisteren tij dens de herdenking werd aange boden aan de afgevaardigden van de synode en de Vereniging van Kerkvoogdijen, wil - naar de woorden van ds. Overbosch - een 'voorzet' zijn in die ontwik keling. "Een lijn aangeven, die er in het algemeen nog niet is". De Bouw- en Restauratiecom missie is bereid de kwestie van de kerkbouw gezamenlijk met de daartoe aangewezen gerefor meerde instanties te beoordelen. Overbosch: "Wij staan zonder meer ter beschikking van iedere Samen op weg-gemeente 'Niet zo slecht' Mr. Van Aartsen beschreef de situatie van de hervormde kerk gebouwen in het algemeen als 'niet zo slecht'. "Maar willen wij het historische bezit in stand houden, dan is een effectieve re geling met de rijksoverheid voor het grote onderhoud van enorm belang". Over de regeling voor de jaren 1984 en 1985 (ongeveer f. 20 mil joen) was Van Aartsen niet onte vreden. "Het is wel nodig, dat de ze regeling wordt verlengd. Daar is nu nog geen zicht op. Maar ik hoop het van harte. Kerkbehoud is een zorg voor kerk en over heid. De behoefte aan groot on derhoud blijkt heel dringend te zijn. Als bijvoorbeeld een kerk dak niet in orde is, is dat het be gin van een totaal verval. Groot onderhoud houdt niet alleen dit verval tegen, maar werkt ook kostenbesparend". Over de orgels zei de voorzitter van de Orgelcommissie, ds. G. E. Zevenbergen, dat die 'goed wor den bijgehouden'. Wat niet bete kent, dat er geen orgel meer op restauratie zou wachten. "Maar in het algemeen gesproken staan ze er goed bij". De subsidiëring van omvang rijke, kostbare orgelrestauraties heeft niet tot gevolg, dat kleinere orgels daar het slachtoffer van worden. De organist Aart van Beek, ook lid van de Orgelcom missie: "Niet alles kan tegelijk. Het budget is vrijwel constant. Ook worden wel deelrestauraties toegepast. Die houden het orgel voorlopig in stand en bruik baar". Hervormde Kerk: beroepen te Emmeloord L. Nell Middel burg, te Zeerijp-Eenum-Weste- remden (Gr.) voor deelwerk kan didaat H. Engelsma Groningen, door de synode voor Centrale voor Vormingswerk/Hervormde Vrouwendienst J. W. Breunese Velp, door synode voor functie bij de Bond Nederlandse Predi kanten N. H. Kuipëri Nieuwe- gein; bedankt voor Lienden G. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Hasselt H. Folkers Eindhoven. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Benthuizen E. Vene- ma Middelburg, te Wageningen A. Bac Bodegraven, te Boskoop H. Paul Vlissingen; bedankt voor Amersfoort J. W. Verweij Rid derkerk. voor Dirksland J. Kos ter Klaaswaal. Baptistengemeenten: aange nomen naar Kollumerzwaag (Fr.) voor opvangcentrum 'Het Licht punt' kandidaat P. Kingma Bui tenpost. Raad van Kerken. Hulpbis schop dr. J. F. Lescrauwaet van Haarlem is gekozen tot onder voorzitter van de Raad van Ker ken, als opvolger van bisschop H. Ernst van Breda. Die kreeg het door zijn verkiezing tot on dervoorzitter van 'Pax Christi In- ternationalis' te druk. Voorzitter van de afdeling 'in ternationale zaken' van de Raad van Kerken werd de Amster damse predikant C. B. Roos, voorheen voorzitter van de her vormde synode. Hij volgt als zo danig dr. A. H. van den Heuvel op, die wel lid van deze afdeling blijft.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11