LEIDSCH DAGBLAD Naoorlogse woningen in gevarenzone 'Middel tegen vlooien gevaarlijk' Verrassende trip Mitterrand naar de atol Mururoa Ziekenfondsen op de vingers getikt NEDERLAND BETAALT DUMPONDERZOEK Comité voor Klaas de Jonge heft zich op NWR wil meer opknapbeurten Omstanders helpen overvaller 'Zwarten weer staatsburgers' Dochter (34) van Duarte ontvoerd Amerikaan (28) na tien jaar geëxecuteerd WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37804 Rockopera Ik, Jan Cremer in Groenoordhal LEIDEN - De rockopera 'Ik, Jan Cremer' komt de komende winter naar Leiden. Frans Boe len, de nieuwe directeur van de Leidse Schouwburg, heeft kans gezien om dit muzikale spektakel gedurende drie avonden in deze stad uit te brengen. De voorstellingen zijn op 19, 20 en 21 februari in de Groenoordhallen. Voor deze lo- katie is gekozen omdat het po dium van de schouwburg te klein is voor dit veel ruimte vragende spektakel. Bolfo en Tiguvon bevatten giftige stof DEN HAAG(GPD) - De vlooien druppels voor honden en katten van het merk Bolfo kunnen zeer gevaarlijk zijn voor volwassenen en kleine kinderen. In de druppels komt namelijk het insecticide Fen- thion voor, een giftige stof die vol gens een Amerikaans onderzoek zelfs tot hersenbeschadigingen kan leiden. Fenthion komt ook voor in het middel Tiguvon, dat in Nederland op de markt is onder de 'Spot On Hond' en 'Spot On Kat'. Beide middelen, geproduceerd door Bayer, mogen in het buiten land slechts onder zeer strenge be palingen door dierenartsen wor den gebruikt. In Nederland zijn de druppels echter door de Commis sie voor Toelating Bestrijdings middelen goedgekeurd en dus ge woon in de winkel te verkrijgen. Volgens ir. Jasper eau Bestrijdingsmiddelen het geningen staat het insecticide Fen thion te boek met een Andreas kruis. Dat betekent dat het gaat om een gevaarlijke stof die matig giftig is. Het valt niet in de categorie le vensgevaarlijke middelen. Opna me van Fenthion via de mond heeft volgens Jasper de schadelijk ste gevolgen. Daarnaast kan het de ogen sterk irriteren. Het Bureau Bestrijdingsmidde len heeft inmiddels geadviseerd de druppels van de merken Bolfo en Tiguvon vooral buiten het be reik van kinderen te houden. "Pas goed op en voorkom dat de drup pels in aanraking komen met de huid. Was na gebruik direkt goed de handen". Bayer verdedigt zijn middel door te schermen met het feit dat het is toegelaten. "Als de Commissie voor Toelating Bestrijdingsmidde len ons produkt goedkeurt, zal het wel onschadelijk zijn. Volgens ons is er niets aan de hand". PARIJS (GPD) - President Mitter rand arriveert vrijdag onverwacht op Mururoa, de Franse atol in de Stille Oceaan waar atoomproeven (Van r verslaggevers; LEIDEN/AMSTERDAM - Een tweede actiecomité tot steun aan de in de oude Nederlandse ambas sade in Pretoria verblijvende Klaas de Jonge en zijn in Zuid-Afrika ge vangen zittende ex-vrouw Helene Passtoors heeft zichzelf vanmor gen opgeheven en zal opgaan in de eerder opgerichte steungroep met hetzelfde doel. De initiatiefnemers van deze 'bliksemactie', onder wie een Leidse student, stichtten zater dag grote verwarring door een ad vertentie in de Volkskrant onder het kopje 'Steun Klaas de Jonge' met vermelding van een (nog) niet bestaand gironummer. Dë steun groep, die ook geld wil inzamelen om eventueel De Jonge's verdedi ging te betalen en zijn kinderen naar Nederland over te brengen, werd hierdoor in verlegenheid ge bracht. Volgens een woordvoerder van de Stichting Anti-Apartheid Ne derland (SAAN), die nauw betrok ken is bij de 'echte' steungroep, is er vannacht gesproken met de ini tiatiefnemers van het 'Klaas de Jonge Komitee'. Deze hebben ver volgens besloten het comité op te heffen en het geld dat alsnog bin nenkomt over te maken naar de eerdergenoemde steungroep. (Zie Verder pagina 5) worden genomen. Hij zal daar een 'comité voor de coördinatie van de Zuidelijke Pacific' vooruitten. Het nieuws van de oprichting van dit comité en van de reis werden gis teravond bekendgemaakt. In feite zal Mitterrand op Muru roa de Franse ambassadeurs in de Archipel en de legerleiders in de overzeese bezittingen toespreken. Het bliksembezoek van de Franse president valt ongeveer drie weken voor de komst van de 'Greenpeace' en een vloot van kleinere schepen in de wateren rond Mururoa. Ze willen er een actie tegen de atoom- proeven ontketenen met het doel die voortaan onmogelijk te maken. De reis van president Mitterrand wordt in Parijs uitgelegd als het lo gische vervolg op zijn eerdere ver klaring, dat het Franse leger de atoomproeven op de atol van Mu ruroa moet beschermen. De aan dacht was opnieuw op deze proe ven gevestigd na de aanslag op de 'Rainbow Warrior' in de Nieuwzee- landse haven Auckland. De eerste Franse reacties op de bliksemreis van Mitterrand steu nen het initiatief. Zowel de och tendbladen van links als van rechts juichen het toe dat het Franse ge zag in de regio zijn tanden laat zien. De oppositiepartijen kunnen even min iets inbrengen tegen een actie die tot doel heeft de 'glorie van Frankrijk' overzee te beschermen. WILLEMSTAD (AFP) - Neder land heeft een belangrijke fi nanciële bijdrage geleverd aan plannen voor het dumpen van hoog radioactief kernafval op de bodem van de Caraïbische Zee. Dit heeft de milieu-organi satie Greenpeace gisteren in Willemstad op Curasao ver klaard. Het actieschip 'Green peace', dat op weg is naar de Stille Oceaan om te protesteren tegen de Franse kernproeven, ligt in de haven Willemstad voor een tussenstop. Greenpeace-woordvoerder Hans Guyt zegt, dat een dump plaats is uitgezocht op onge veer 600 kilometer afstand van het eiland Hispaniola (Haïti en de Dominicaanse Republiek). Een nadere omschrijving van de plaats kon Greenpeace niet geven. Nederland betaalde vorig jaar de missie van het schip Tyro', dat het geschiktste ge bied voor de dumping moest uitzoeken. Volgens de Neder landse deskundigen aan boord van de 'Tyro' moet de zeebo dem met dynamiet worden be werkt om opstapeling van radioactief afval mogelijk te maken, Volgens de milieu-organisa tie zijn behalve Nederland, de Verenigde Staten, Japan, Cana da, Frankrijk, Groot-Brittannië en West-Duitsland betrokken bij de dumpplannen, (foto: afpi DEN HAAG (GPD) - De Nationale Woningraad meent dat 276.000 naoorlogse woningen dringend moeten worden opgeknapt, willen ze niet volkomen verpauperen. Er wor den elk jaar zo'n 30.000 woningen aangepakt, maar dat is volgens de NWR 30.000 te weinig om de achterstand te kunnen inhalen. Een en ander blijkt uit een onder zoek dat de NWR, een overkoepel de organisatie van woningbouw verenigingen, onder zijn leden heeft gehouden. De cijfers worden volgende week bekendgemaakt op een congres van de raad. Volgens de NWR vormt betonrot een belangrijke schadepost, die door de raad wordt geschat op zo'n 400 miljoen gulden per jaar voor het gehele naoorlogse woningbezit van de corporaties. Daarbij gaat het in totaal om anderhalf miljoen woningen. De slechte kwaliteit van veel naoorlogse woningen is het gevolg van de bouwexplosie na de Tweede Wereldoorlog. Toen is er heel snel en goedkoop gebouwd, maar de kwaliteit van de woningen was erg slecht. Behalve het achterstallige onder houd is de leegstand een groot pro bleem. Vooral in de dure, onaan trekkelijke hoogbouwwijken kan de leegstand oplopen tot 15 pro cent van het woningbestand. Ook eengezinswoningen met een huur boven de 650 gulden (de huursub- sidiegrens) blijken zeer moeilijk te verhuren te zijn, evenals woningen die speciaal zijn gebouwd voor een- en tweepersoonshuishoudens. De woningbouwverenigingen hebben veel te weinig geld om de problemen werkelijk te kunnen aanpakken, meent de NWR. Ze krijgen van het rijk geen lening om de naoorlogse woningen op te knappen en de huidige subsidiere gelingen zijn veel te beperkt. Volgens Nico van Velzen van de NWR moet het aantal op te knap pen naoorlogse woningen jaarlijks worden verdubbeld. Verder zou de subsidieregeling voor deze wonin gen moeten worden gelijkgetrok ken met de regeling voor vooroor logse woningen. Ook zouden de voorschriften in de woonruimte- wet, waarbij de hoogte van de huur wordt gekoppeld aan het inkomen, moeten worden versoepeld en aan gepast bij de plaatselijke omstan digheden, aldus Van Velzen. Joris Ivens (foto GPD) Gouden Kalf betekent eerherstel voor filmer Ivens PAGINA 25 Oogarts gebruikte patiënten als proef konijn PAGINA 5 Engeland blokkeert straffe maatregelen tegen Zuid-Afrika PAGINA 7 Duitse overheid mag ambtenaren overal inzetten PAGINA Na de zomervakantie is de jongerenrubriek KITS weer van de partij PAGINA 11 Schaker Tony Miles mag liggend spelen PAGINA 13 Vrij warm In de nacht en ochtend mistbanken en een minimumtemperatuur rond 9 gra den. Overdag droog en zonnige perio den. Middagtemperatuur rond 22 gra den. Zwakke zuidoostelijke wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: koel en wisselvallig weer met een middagtemperatuur van ongeveer 17 graden. 12 september 1985 Zon op: 07.09 uur, zon onder 20.02 Maan op: 03.01 uur, maan onder: Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.10 en 14.43 uur, laagwater 10.27 en 22.44 uur. Het enige protest tegen de reis van de president komt van de Franse ecologenleider Brice Lalon- de, die er bezwaar tegen aantekent dat Mitterrand als 'oorlogsleider' naar Mururoa gaat. De reis is te veel „symbool voor binnenlands gebruik", aldus Lalonde, die toevoegde: „De Fransen ge' zich er geen rekenschap welke mate het Franse de Zuidelijke Pacific is gedaald". Volgens kranteberichten in Tahi ti is een escortevaartuig Franse marine uit Papeete vertrok ken om de 'Greenpeace' het bin- de Franse territoriale wateren om Mururoa te beletten. AMSTERDAM (ANP) - Een overvaller die zojuist een juwelierszaak in Amsterdam had beroofd, heeft gisteren door een misverstand kunnen ontsnappen met de hulp van het publiek. De man werd na de overval door drie achtervolgers in het Oosterpark in de kraag gepakt, maar om standers dachten dat de overvaller het slachtoffer was van een mishande ling en ontzetten hem. Dankbaar voor deze onverwachte hulp ging de mart er vervolgens als een haas vandoor. Volgens de Amsterdamse politie had de overvaller samen met een an dere man een gewapende overval gepleegd op een juwelierszaak aan de Eerste Van Swindenstraat. Met een loden pijp sloeg het tweetal het etala- Afrika Herman Nickel geraam van de winkel in en griste een nog onbekende hoeveelheid siera den weg. De juwelier die hen daarbij betrapte, werd half in de etalage geduwd. Hij liep daarbij verwondingen aan het hoofd op. UTRECHT (ANP) - Omdat zij re clame hebben gemaakt voor hun eigen 'bovenbouwverzekeringen' zijn enkele ziekenfondsen op de vingers getikt door de Commissie toezicht van de Ziekenfondsraad. Volgens de commissie heeft vooral het Haagse ziekenfonds Haaglan den op zeer vergaande wijze klan ten proberen te Premier Botha: PRETORIA (Rtr.) - President Bo tha van Zuid-Afrika heeft vandaag gezegd dat zijn land bereid is het staatsburgerschap te herstellen van de zwarten die het door de apartheid zijn kwijtgeraakt. Botha verklaarde tijdens een bij eenkomst van de regerende Nasio- nale partij in Bloemfontijn dat zijn regering hierover zal onderhande len met de leiders van de vier zwar te thuislanden. De zwarten zijn in gezetenen van deze thuislanden en hebben daarmee hun Zuidafri- kaanse staatsburgerschap verlo ren. De politiek van de thuislanden is één van de hoekstenen van apartheid. De VS-ambassadeur in Zuid- IMi gisteren nadat hij drie maanden geleden werd teruggeroepen teruggekeerd in Johannesburg. Mensen die niet meer onder de verplichte ziekenfondsverzekering vallen kunnen zich bij door de zie kenfondsen opgerichte maat schappijen laten verzekeren. Al langer heerst er een verwoede strijd tussen ziekenfondsen en par ticuliere verzekeraars om de klan dizie van deze mensen. Behalve Haaglanden is ook he ziekenfonds Spaarneland in Heem stede op de vingers getikt. Spaar neland zou wervingsacties hebben ontplooid die gepaard gingen n het verschaffen van onvolledige formatie. In mindere mate geld' dat volgens de commissie ook voor drie Noordhollandse ziekenfond sen die zijn verenigd in de PWZ. Wolk chloorgas EINDHOVEN (ANP) - Boven Eindhoven en directe omgeving hangt sinds vanochtend een wolk chloorgas. Een aantal mensen klaagde over prikkelende ogen en pijn in de keel. Over eventuele slachtoffers met ernstiger klachten was bij het ter perse gaan van dit nummer nog niets bekend. Volgens de Eindhovense politie was het vanochtend nog niet dui delijk waar de gaswolk vandaan komt. Door het windstille weer verplaatste de gaswolk zich niet of nauwelijks. SAN SALVADOR (AFP'UPI) - President José Napoleon Duarte van El Salvador gaat voorlopig niet naar New York wegens de ontvoe ring van zijn oudste dochter. Duar te zou in New York het woord voe ren voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De dochter van de president werd gisteren door een groep ge wapende mannen ontvoerd. De 34- jarige Ines Duarte werd aan haar haren uit haar auto gesleept toen zij aankwam bij de universiteit in San Salvador. Volgens 'ooggetui gen ontstond een vechtpartij. Daarbij schoten de ontvoerders een lijfwacht dood en werd een an der gewond. De vrouw is verfnoe- delijk in een auto weggevoerd. Geen enkele groepering heeft tot nu toe de verantwoordelijkheid voor de ontvoering opgeeist. Duarte's dochter leidde vorig jaar de verkiezingscampagne van haar vader. Zij werkt bij een plaat selijk radiostation en studeert tege lijkertijd aan de universiteit in San Salvador. Zij is moeder van drie kinderen. HUNTSVILLE (AFP) - Een nu 28- jarige Amerikaan is vanochtend in de gevangenis van Huntsville (Te xas) terechtgesteld wegens een moord, die hij beging toen hij 17 jaar was. De veroordeelde Charles Rum- baugh werd met een injectie ter dood gebracht. Het was in de VS in ruim 20 jaar niet meer voorgeko men dat iemand die jonger was dan 18 toen hij het misdrijf pleeg de, werd terechtgesteld. Hij is de 48ste veroordeelde die is geëxecu teerd sinds het hooggerechtshof in 1976 de doodstraf opnieuw invoer de. De mensenrechtenorganisatie Amnesty International had gepro testeerd tegen de voorgenomen executie van Rumbaugh. omdat die in strijd zou zijn met internatio nale verdragen waarbij de dood straf voor jongeren wordt verbo den. De verdragen zijn echter nim mer door ue Amerikaanse Senaat geratificeerd. Rumbaugh was veroordeeld voor de moord op een juwelier in 1975. Hij deed in de gevangenis twee zelfmoordpogingen APELDOORN - De rijksweg 50 ter hoogte van Apeldoorn lag vanochtend bezaaid met baksteen. Een chauffeur van een vrachtwagen viel tijdens het rijden vermoedelijk in slaap en kwam in de berm terecht. Ontwaakt gaf hij een ruk aan het stuur om de auto weer op koers te brengen. Dal ging echter zo bruusk dat de lading van 15 ton begon schuiven en op de weg terecht kwam. (foto ANP) NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! per maand 22,10 per half jaar 131,40 (alléén mogelijk mef automatische betaling) per jaar 250.90 per kwartaal 65.70 (UW voorkeur aankruisen) De eerste 2 weken kri/gl u de krant natuurli/k gratis in de bus' Naam Straat Postcode Plaats Teiefoon controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1