Senaat steunt aanpak Reagan Een vroege Thaise herfst Druk op Europa; Positief beraad over politieke toekomst EG Geen eigen sancties tegen Z.-Afrika Unicef ontfermt zich over straatkinderen Vlaamse socialisten: bij ons geen raketten Irak: duizenden Iraniërs gedood DINSDAG 10 SEPTEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON - De Ame- Senaat is Reagan een ver- rikaanse Senaat steunt de wachte nederlaag bespaard gisteren door president gebleven. Reagan afgekondigde sanc ties tegen Zuid-Afrika en ziet voorlopig af van een GENEVE (UPI) - Het Unicef-pro- gramma voor hulp aan de naar schatting 100 miljoen "straatkinde ren" in de wereld, dat in 1984 van start ging, richt zich voornamelijk op het herstellen van de waardig heid van hun werk. "Schoenpoet sen, het verkopen van kranten en kauwgom - het kan worden be schermd en waardig zijn", aldus klaarde Tacon Peter Tacon, hoofd van het Unicef- programma voor straatkinderen. Tacon en zijn gen kinderen; drie van hun zelf zes uit de straten van de wereld. De vijf jongens en een meisje, geadop teerd in El Salvador, Costa Rica, Colombia en Brazilië, zijn ondfer de 100 miljoen kinderen die volgens een schatting van Unicef op straat leven. De kinderen brengen dag en nacht door op straat en slapen Onder Reagans presidentschap meestal hebben de VS tegenover Pretoria een jute zak, steeds sterker aangevochten Sommige verkopen veters voor beleid van 'constructieve betrok- De Senaat sprak zich gistermiddag met 53-34 uit tegen een stemming de wet. Hoewel woedende De kenheid' gevoerd. Voortaan moet den misbruikt als drugshandelaar, dat van Reagan 'actieve construe- dieven of prostitue(e). "We zijn in tieve betrokkenheid' worden ge- 1984 begonnen ons op straatkinde- noemd, nu hij onder druk van de ren te richten nupr oicron "vei ue wei. nuewei wueuenueue- iiuemu, nu nij onaer aruK van ae ien ie riemen en Komen in s> temming over ae eigen, mocraten het morgen opnieuw wil- politieke realiteit in eigen land zijn met ons eerste grote rapport", door Reagan afgewezen len proberen, is de kans op gering. Reagan ontsnapt zo voor alsnog aan de plicht tegen Zuid-, Afrika scherpere maatregelen te nemen als binnen een jaar geen vooruitgang blijkt bij de heryor- sanctiewet. Senaat en Huis <*e apartheid koers enigszins heeft verlegd. i vraagge- prek. Uit ervaring schat hij dat in Latijns-Amerika 40 a 50 miljoen [hebben ne- kinderen op straat leven, waarvan 30 miljoen in Brazilië; 40 miljoen in Azië en Afrika eh rond 10 miljoen |in geïndustrialiseerde landen. "Met ons programma willen we helpen de kinderen waardigheid te geven in hun werk", zegt Tacon. |Het doel is dat de kinderen 3 a 5 uur per dag werken en 3 a 5 uur doorbrengen op school - niet de hoekjes, onder karton of school zoals wij die kennen maar buurtklasjes die in elke ruimte kunnen worden ingericht. "Ze kunnen een opleiding krijgen in hun vak, maar vooral moet ze ba sis-lezen en schrijven worden ge leerd". "Een meerderheid, zeg tweederde, van hen kan 's avonds naar huis, voornamelijk in de slop- i paar stuivers, maar vele penwijken buiten de steden. Hun ouders kwamen van het platteland om werk te zoeken. Maar meestal zijn het alleen de kinderen die een baantje vinden en het geld binnen brengen". Van de andere eenderde, aldus Tacon, gaan de meeste kinderen nooit naar huis. Ze leven op straat of vinden 's nachts onderdak in in stellingen. "Het punt is dat deze jo chies en meisjes overlevers zijn", verklaarde Tacon. "Ze mogen ma ger zijn, maar ze zijn tanig en over leven". "Maar we moeten voorko men dat ze worden uitgebuit, zoals in de mijnen in Colombia, op kof fieplantages of in kruitfabrieken". Volgens Tacon exploiteren vol wassenen de kinderen - in de leef tijd van 8 tot 15 jaar - door ze veters en kauwgom te "geven" voor de verkoop en door kinderprostitutie- bendes te organiseren. "De prosti tutie is waar de toeristen zijn. Van Acapulco tot Rio de Janeiro, Bang kok en Manila, maar ook bij (Ame rikaanse) marine- en luchtmacht bases", aldus de Unicef-functiona- ris. "In veel gevallen worden kin deren letterlijk verkocht naar het buitenland", zei Tacon. "En er wor den kinderen gebruikt voor slaven arbeid tussen Noord-Mexico en het zuiden van de Verenigde Staten". Hij zei dat talloze mensen, be kend als "straatonderwijzers" wil len helpen en opgeleid willen wor den. Unicef helpt nationale "kin derdagen" organiseren om de be nodigde financiën in te zamelen. •De hulp begint als straatonderwij zers de kinderen "voorbereiden" op hulpverleners, die programma's opzetten in buurtcentra. De klas kan een oude garage of iemands huis zijn. Doel van Unicef is steden te mobiliseren om te zorgen voor hun éigen kinderen. "Straatonder- wijs kost eérivijfde tot eéritiende van wat het kost de kinderen in in stellingen te stoppen", aldus Ta con. door Henk Kolb De Amerikaanse stappen zien er als volgt uit: - Een verbod op bankleningen aan Zuid-Afrika, tenzij die voor al le Zuidafrikanen economisch kan sen scheppen of bijdragen aan on derwijs, gezondheidszorg of huis vesting waarvan iedereen profijt zamenliik compromis voor Züid-Afrika, maar keerde zich ook kan trekken. tmfHH - Overleg binnen het raam van de GATT-overeenkomst inzake ta rieven en handel over een verbod op de verkoop van de gouden Kru- gerrand in de VS, waaraan Zuid- Afrika vorig jaar 500 to 600 miljoen dollar verdiende. - Geen export van nucleaire technologie, tenzij die wordt ge bruikt voor het treffen van de vei ligheidsgaranties die het Non-pro liferatieverdrag vergt, of van be- kwestie. Aan de orde komt onder lang zijn voor de bescherming Reagan sprak gisteren van een 'weloverwogen, systematisch, geinstitutionaliseerd tegen economische strafmaatrege len die 'het welzijn van miljoenen Zuid en Zuidelijk Afri- van Afgevaardigden zouden zich deze week over een ge zamenlijk compromis voor een sanctiewet buigen. Door de steun van de Repu- blikeinse meerderheid in de ka"zoüdên schaden. BRUSSEL/LUXEMBURG/BA- ZEL/LOEANDA (ANP/Rtr./AP) - De druk op de EG-landen om tot sancties over te gaan tegen Zuid- Afrika neemt toe, na de afkondi ging door president Reagan van Amerikaanse strafmaatregelen. De anti-apartheidsbewegingen in de raad tegenstander te blijven landen van de Europese Gemeen- sancties. Ook Zwitserland, dat schap willen dat de EG onmiddel- rigens geen lid lijk doeltreffende economische en geen stappen diplomatieke sancties tegen het ondernemen. het rapport van de drie Euro pese bewindslieden die vorige week een bezoek hebben gebracht aan Zuid-Afrika. Engeland en West-Duitsland verklaarden giste- de vooravond van het be- i veilig- apartheidsregime in Zuid-Afrika neemt, zo is tijdens een gezamenlij ke bijeenkomst De achtste ministersvergadering de niet-gebonden landen is in Brussel beslo- Loeanda besloten met een unanie- ïn. me oproep voor internationale Vandaag vergaderen de Europe- sancties tegen het blanke minder- 2 ministers in Luxemburg over de heidsbewind van Zuid-Afrika. ADVERTENTIE de openbare gezondheid i heid. - Geen verkoop van computer technologie aan Zuidafrikaanse in- stellingen die het apartheidsbeieid uitvoeren. - Geen steun voor export van Amerikaanse bedrijven die zich in Zuid-Afrika niet houden aan be ginselen van non-discriminatie. - Geen invoer van Zuidafrikaan se wapens, munitie en militaire voertuigen in de VS. - Enkele miljoenen extra-dollars voor studiebeurzen ten behoevë' van zwarte Zuidafrikanen en voor programma's die de mensenrech ten bevorderen. - Instelling van een adviescom missie van belangrijke Amerika nen, die de gang van zaken in Zuid- Afrika moet volgen en aanbevelin gen moet doen voor maatregelen die in' Zuid-Afrika tot vreedzame wijziging in de situatie kunnen lei den. - Amerikaanse regeringsinstel lingen die in Zuid-Afrika werken, moeten zich inspannen om meer goederen en diensten te betrekken van niet-blanke bedrijven. De reacties waren voorspelbaar: de Democratische 'speaker' van het Huis van Afgevaardigden, Tip O'Neill, noemde Reagans maatre gelen 'geen pistool tegen het hoofd van wie dan ook' en een 'handige politieke manoevre' om scherpere sancties te ontgaan. Senator Ed ward Kennedy, Democraat, noem de het pakket 'goed bedoeld, maar niet aan te bevelen'. President Reagan sprak gisteren met zijn uit Zuid-Afrika teruggeroe pen ambassadeur Herman Nickel. Deze reist binnenkort weer naar Preto ria en zal daar een boodschap aan president Botha overhandigen. (foto AFP) BRUSSEL (AP) - De Vlaamse socialisten hebben herhaald dat als zij in een toekomstige Belgische regeringscoalitie zitten de 16 kernraketten in het land zullen worden ontmanteld. In Belgie zyn op 13 oktober algeme ne verkiezingen. Louis Tobback; de fractievoorzitter van de Vlaamse socialisten zei tij dens het partijcongres dat onder de centrum-rechtse regering van pre mier Wilfried Martens, die sinds 1981 aan de macht is 'wij gewoon geen buitenlands beleid hebben, want Washington trekt aan ons touwtje en wij bewegen'. Hij zei dat de 16 reeds geplaatste kruisraketten weg moeten als een 'symbool van onze geloofwaardigheid' tijdens de verkiezingen. Eind 1987 zullen nog eens 32 kruisraketten worden geplaatst in Floren- nes, als onderdeel van het NAVO-dubbelbesluit van 1979. De Vlaamse socialisten hebben 26 zetels in het 212 zetels tellende Belgische parle ment. Hun Waalse collega's hebben 35 zetels. Volgens de voorspellingen zullen de socialisten een zetelwinst boeken ten koste van de christen democraten. De Waalse socialisten hebben zich niet expliciet uitgespro ken voor de verwijdering van de kernwapens op Belgisch grondgebied. Ouders in VS houden kinderen thuis om Aids NEW YORK (AP) - Meer dan 250.000 kinderen in twee New Yorkse wijken zijn gisteren op de eerste dag van het nieuwe schooljaar niet in de klas ver schenen, omdat hun ouders protesteerden tegen een besluit yan de gemeente om een Aids- patiëntje op een lagere school toe te laten. De identiteit van het kind en de naam van de school zijn niet bekendgemaakt. Sommige be togende ouders zeiden dat hun kinderen thuis zouden blijven tot zij weten naar welke school het Aids-patiëntje gaat. Burge meester Edward Koch van New York bracht een bezoek aan een school in een van de wijken. Naderhand zei hij dat hij geen van de kinderen over Aids had horen praten en dat de ouders hen alleen maar bang maakten. LUXEMBURG - Minister van den Broek (buitenlandse zaken) is zeer positief gestemd over de eerste bij eenkomst, gisteren in Luxemburg, van de zgn. „regeringsconferentie" die moet leiden tot een ingrijpende hervorming van de Europese Ge meenschap. De bestaande ver- door Hans de Bruyn deeldheid binnen de EG op dit punt heeft in elk geval gisteren nog niet tot grote problemen geleid. De bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken, de eerste in een serie die enkele maanden in beslag zal nemen, is volgens Van BAGDAD/TEHERAN (Rtr./AFP/UPI) - Irak heeft gis- rieelzo voegde hij er aan toe. Iraakse oorlogsvlieg- teren een Iraans offensief afgeslagen in de noordelijke tuigen en gevechtshelikopters ondersteunden eenhe- de infanterie, zware artillerie en pantsereen- de strijd. Eerder op de dag maakte-Irak bekend dat zijn lucht macht het eiland Kharg voor de achtste maal sinds 15 augustus had aangevallen. Een militaire woordvoer der zei dat gedurende de aanval acht ton explosieven gegooid en dat alle vliegtuigen sector van het front en daarbij duizenden Iraanse sol- den van de infanterie, daten gedood. Bagdad maakte tevens melding van de heden in de strijd, achtste aanval binnen een maand tegen het belang rijkste Iraanse olielaadstation op het eiland Kharg. In een verklaring voor de Iraakse televisie zei een militaire woordvoerder: „Wij hebben het Iraanse of- op het eiland fensief in de noordelijkë sector van het front vernie tigd in een veldslag die één dag duurde". Hij zei dat „de lang voorbereide" Iraanse aanval begon om 5 uur (plaatselijke tijd) en was afgeslagen om 15.15 uur. e, „Onze troepen oogstten hun vijanden bij duizenden, zische Golf meer zal verlaten indien de olie-export verscheurden hun lijken en vernietigden hun mate- Iran wordt afgesneden" het front vernie- veilig waren teruggekëerd op hun basis. Teheran heeft laten weten dat eerdfere aanvallen geen effect hebben gehad op de Iraanse olieuitvoer, maar gewaarschuwd dat „er geen druppel olie de Per den Broek „onder redelijk geluk kig gesternte" van start gegaan. Hij sprak van een positieve terreinver kenning, waarbij niemand zich op voorhand al tegen bepaalde voor stellen of procedures heeft uitge sproken. „Er zijn geen veto's over tafel gevlogen, zoals was ge vreesd", aldus de minister. In juni besloten de regeringslei ders van de tien EG-landen tot de regeringsconferentie, die moet lei den tot een veel nauwere samen werking in Europa dan tot nog toe. Het streven is een echte Europese unie te vormen waarin zowel op economisch als politiek gebied een gemeenschappelijk beleid gevoerd wordt. Dat vergt onder meer een herziening van de besluitvor mingsprocedures in de EG, zoals de afschaffing van het vetorecht. Daartoe moeten echter de uit 1958 stammende Europese verdra gen worden gewijzigd. In juni spra ken Groot-Brittannië, Denemar ken en Griekenland zich daar scherp tegen uit. Zij vinden dat ook zonder verdragswijziging op tal van terreinen (zoals technolo gie, interne markt, milieu en bui tenlandse politiek) nauwer kan worden samengewerkt. Gisteren bleek echter dat deze landen hun verzet - dat de topcon ferentie van Milaan deed misluk ken - nog niet hebben doorgezet. Volgens Van den Broek hebben de drie landen zich zeer constructief opgesteld en zich bereid verklaard alle voorstellen met een open geest te benaderen.Nederland zal binnen enkele weken met concrete voor stellen komen voor een betere Eu ropese samenwerking, in het bij zonder waar het gaat om de tech nologie en het intern vrijmaken van de EG op handelsgebied (de zgn. interne markt). Ook zal Neder land suggesties doen ter verbete ring van de besluitvorming in de EG. Wat de voorstellen precies in- hóuden, wilde Van den Broek gis teren nog niet zeggen. Nederland heeft ook een voorstel ingediend om de samenwerking op het gebied van de buitenlandse po litiek van de straks twaalf EG-lan den te verbeteren. Zo wil Den Haag dat EG-lidstaten bij alle be langrijke buitenlandse beleids maatregelen eerst onderling over- lpg plegen. Ook moet er een - zij het beperkt - secretariaat komen dat het EG-buitenlandse beleid coördineert. De EG-ministers besloten giste ren het Europese Parlement regel matig te consulteren gedurende hun komende onderhandelingen. Een van de discussiepunten in de regeringsconferentie is de uitbrei ding van de bevoegdheden van dat parlement. Het Europese Parle ment zal echter niet, zoals ze het zelf graag wil, kunnen mee-onder- handelen. Bomaanslag Een onbekende heeft afgelopen nacht bij een discotheek in de Ni caraguaanse stad Ocotal een frag- mentatiebom naar binnen gegooid. Bij de aanslag vonden zes bezoe kers van de nachtclub de dood en werden achttien personen gewond. De autoriteiten sluiten niet uit dat de bomaanslag het werk is van an- ti-Sandinistische rebellen. Vliegtuigen Een Boeing-747 van Trans World Airlines met 94 passagiers heeft gisteren kort na vertrek van Lon den naar Kopenhagen een geslaag- dé noodlanding gemaakt op de Londense luchthaven Heathrow nadat een van de buitenste Pratt/ Whitney-motoren was uitgevallen. De motoren zijn van een in op spraak geraakt type. De Japanse luchtvaartmaatschappij JAL heeft vier vliegtuigen van het type Boeing 747SR voor twee maanden aan de grond te houden voor een grondige inspectie. Vorige maand kwamen bij een ongeluk met een dergelijk toestel van JAL 520 men sen om het leven. China/Israël China zal binnenkort diplomatie ke betrekkingen aanknopen met Israël, zo meldde de Israëlische ra dio gisteren. De Israëlische ambas sadeur in Parijs had van de Roe meense ambassadeur vernomen dat China naar zijn mening binnen kort diplomatieke banden wil ves tigen. "China is bereid tot het vesti gen van betrekkingen omdat het technologische hulp van Israël no dig heeft", aldus de Israëlische ra dio. De mislukte staatsgreep in Thai land van zondagnacht komt één maand te vroeg. Oktober is de tra ditionele coup-maand in deze Zuidoostaziatische monarchie, omdat dan de promoties van de mi litairen bekend worden.Om alsnog hogerop te komen, doen teleurge stelde officiëren nog wel eens een greep naar de macht. Sinds in 1932 de koning de feitelijke politieke macht overdroeg aan een regering en parlement, is dat liefst vijftien keer gebeurd. Voor het laatst in 1981, maar ook toen zat premier Prem Tinsulanonda stevig in het zadel. door Jan van Vegchel Prem leidt een coalitie van vier: partijen, die bij de parlementsver kiezingen twee jaar geleden samen 'een overweldigende meerderheid behaalden. Sindsdien heeft hij een voor Thailand unieke 'politieke rust gehandhaafd. De officiële macht van het leger, traditioneel de belangrijkste machtsfactor iri Thailand, wist hij terug te dringen. De politieke steun van het kazer nevolk, de Chart Thai-partij kreeg bij de verkiezingen in 1983 welis waar de meeste stemmen, maar be landde toch in de oppositiebanken. Hiertegenover staat dat de militai ren meer invloed op niet-militair vlak hebben weten te vergaren. In de handel en bij grote belegingen duiken steeds meer legerunifor men op. Economie De militairen die zich onder lei ding van de oud-militairen Serm Nanakorn, Manoon Roopkhachorn en ervaren couppleger Kriangsak Chomanand, gisteren tien uur lang de nieuwe leiders van Thailand mochten wanen, riepen dat ze het economische verval van hun land een halt wilden toeroepen. Met de zelfde leus hadden dezelfde „revo lutionairen" in 1981 een soortgelij ke actie ondernomen. Vooral door het ingrijpen van koningin Sirikit móesten zij toen de aftocht blazen. jDe opstandelingen werden veroor deeld, maar kregen later groten deels gratie, waarvoor kringen rond de huidige stafchef Arthit Kamlangek hun invloed hadden gebruikt. Behalve de militaire politici zijn twee andere machtsfactoren in Thailand belangrijk: koning Bhoe- mibol met echtgenote en stafchef Arthit. Hoewel Bhoemibol officieel nauwelijks macht heeft, gebeurt er in Thailand weinig waar het ko ningshuis het mee oneens is. Voor een deel is die invloed gebaseerd op geld; koning en koningin zijn zeer rijk en beschikken over veel grond, voor een ander deel danken beiden hun gezag aan het boedd hisme. Volgens de officiële statis tieken is 95 procent van de Thai boeddhist. Koningshuis, boeddhis me en het geloof in de Thaise natie vormen een soort onaantastbare drie-eenheid. Gevangenen De militairen die orde ep rust moeten bewaken, willen het ko ninklijk paar nog al eens voor him karretje spannen. Zo gebruiken ze Nadelen de wet tegen majesteitsschennis regelmatig om politiek tegenstan der op te pakken. Volgens Amnes ty International zitten op het ogen blik tientallen politieke gevange nen achter de tralies, zonder te we ten wat ze te wachten staat. relatief goedkoper en daarom kan Thailand daarvan meer verkopen en daarmee wellicht ook meer ver dienen. Voor de vele boeren die ex portgewassen verbouwen, is deze maatregel aantrekkelijk, hoewel het hun schrijnende armoede niet snel zal opheffen. Stafchef Arthit ligt regelmatig met premier Prem overhoop; al dan niet openlijk. Hoewel Prem ex-generaal is, staat hij bekend als een niet corrupte staatsman, die graag de militaire politici zou wil len vervangen door burgers. Zijn daadkracht valt echter 4n het niet bij die van zijn stafchef. Arthit is een ijzervreter, die de moslim-af scheidingsbeweging in het Zuiden, het laatste restant uitgebluste com munisten en de af en toe binnen vallende Vietnamezen stevig wil aanpakken. Hij heeft daarnaast een zwak voor geavanceerde wapen systemen, zoals het F-16-gevechts- vliegtuig. In november vorig jaar deva lueerde de regering de nationale munt, de baht, met 14,8 procent. Op het moment is dat gunstig voor de economie. De exportprodukten, zoals tin, cassave en rijst worden Nadelen van de devaluatie-maat regel zijn dat die de importen rela tief duur maakt en de buitenlandse schuld (in dollars) vergroot. Omdat de Thai weinig eerste levensbe hoeften hoeven 'te importeren, val len de nadelen voor hen mee. Ar thit heeft door die regeringsmaat regel echter minder geld voor bui tenlandse wapenaankopen. De stafchef heeft zich indertijd sterk tegen de devaluatie verzet, maar toen de koning en andere in vloedrijke personen het voor Prem opnamen, schikte hij zich in zijn lot. De geruchten over een coup door Arthit bleken in november ongegrond. De speculaties over zo'n actie onder zijn leiding zijn echter gebleven. Gisternacht was Arthit niet van de partij. Hij zat in Europa en dis tantieerde zich van de coup, maar het is de vraag wat hij gedaan had als de opstandelingen fortuinlijker waren geweest. Dan zou het rftoge- lijk afgelopen zijn met de door Prem ingezette langzame demilita risering van de politiek. Nu is het niet meer dan een vroege Thaise herfst, met een mislukt boompje- verwisselen in eigen, selecte kring. De 52-jarige Amerikaanse cameraman Neil Davis kwam gisteren tij dens de couppoging in Bangkok om het leven. Davis, die voor het televisie station NBC werktheeft vele oorlogen en staatsgrepen verslagen. Giste ren werd hij, al filmend, onder vuur genomen. (foto afp»

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7