SmitMarkenneer toch inpolderen Forse kritiek op plan jeugdhulp 'Ik dacht dat ze echt met me verder wilde' Willem Alexander krijgt verlof voor Prinsjesdag Woningbouwcorporaties willen van overheid af DINSDAG 10 SEPTEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Minister tegen ontwerp-prograinma van WD LELYSTAD (ANP/GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft zich giste ren op een bijeenkomst van de VVD in Lelystad sterk afgezet tegen de afwijzing in het ontwerp-verkiezingsprogramma van inpoldering van het Markermeer. VVD-fractieleider Nijpels zei in Lelystad .dat de kamerfractie in meerderheid voor inpoldering is. DEN HAAG (ANP) - Kroonprins Willem Alexander, de oudste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, woont volgende weck Prins jesdag bij. Hij heelt daarvoor een verlofdag 'gekregen' van het minis terie van defensie. Willem Alexan der volgt sinds de zomer de oplei ding tol marine-officier in Den Hel der. Op Prinsjesdag zal de kroon prins - die 27 april achttien jaar is geworden - zijn ouders vergezellen en dus ook plaatsnemen in de Gou den Koets. Een en ander is gisteren door de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) bevestigd. De aanwezigheid van de prins op Prinsjesdag betekent een voortzet- ting van een jarenlange traditie. Ook zijn moeder (in 1956) en zijn grootmoeder, prinses Juliana, (in 1927) luisterden Prinsjesdag op in het jaar waarin zij achttien werden. Dan - zo leren de handboeken - brengt het gebruik met zich mee. dat prinsen en prinsessen uit het Huis van Oranje, mee ter 'ope ningsbijeenkomst' verschijnen. Dat gebeurde voor hel eerst in de parlementaire geschiedenis op maandag 15 oktober 1838 toen ko ning Willem I de troonrede uit sprak. De oudste zoon van koning Willem II. Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk. was er toen bij. Hij zou dc latere koning Willem III worden. Koning Willem I wees in zijn troonrede op dc bijzondere gebeur tenis van die dag: "Het strekt tot voldoening voor Mijn vaderlijk hart. bij deze plcgtigc vergadering. Mij voor de eerste maal vergezeld te zien van Mijnen beminden oud sten kleinzoon, den Erfprins van Oranje, aan wien Ik bij het berei ken der meerderjarigheid, zitting in den Raad van State heb ver leend" Op 21 september 1897 sprak de koningin-weduwe regentes Emma de troonrede uil en opende na mens de koningin dc zitting van de Staten-Generaal. Die koningin was de toen zeventienjarige Wilhelmi- na, die de Prinsjesdag bijwoonde. Volgens een geschiedschrijver ge beurde dit wellicht om haar alvast een beetje vertrouwd té maken met wat zij het jaar daarop, na de troon te hebben bestegen, zelf zou moeten doen. De liberale bewindsvrouwe sprak gen. Ze zei erop te vertrouwen dat ling 1 de hoop en verwachting uit dat de de VVD-ledenvergadering tot de ma vi leden zich bij de definitieve vast- overtuiging komt dat 'de polder i het verkiezingsprogram- r inpoldering zal kiezen. stelling uitspreken het kabinet in principe wil. Hel ka het program alsnog Markerwaard, op het juiste .poldering, zoals ment, op de juiste wijze en op een mm "jfinancieel gezonde basis aange- binet heeft daarbij geen termijn ge- legd. het landsbelang in de töe- noemd. Volgens Smit-Kroes is het komst zeer zeker zal dienen'. Vol- kabinetsstandpunt een zorgvuldig gens haar kan de verkoop van compromis tussen haar partijge- gronden in de nieuwe polder het noot en collega Winsemius (vrom), Rijk geld opleveren, waarin milieu, ruimtelijke orde- Ze kreeg de steun van fractielei- ning, landboujv, economie en wa- der Nijpels, die zei te verwachten terstaat tegen elkaar zijn afgewo- dat de kamerfractie bij de vaststel- Goedkoper lenen bij banken DEN HAAG (GPD) - De gezamen lijke woningbouwverenigingen willen op korte termijn miljarden van hun schuld bij de overheid af lossen en tegen een lagere rente geld gaan lenen bij de banken. Door deze vervroegde aflossing i het financieringstekort a gere rente, bedraagt dan volgens directeur Aquina zo'n 60 miljoen gulden. Het geld zou kunnen worden ge bruikt om de reserves van de wo- ningbouwverenigingen te verbete- dérg"aan",Sald5s^Nijpels1:' ren, de problemen inde naoorlogse woningbouw aan te pakken Kust De minister toonde zich minder optimistisch ten aanzien van het plan Waterman, de kustuitbreiding tussen Hoek van Holland en Sche- veningen. De voorlopige bereke ningen wijzen op een exploitatiete kort van 1,5 tot 2 miljard gulden. Smit denkt dat financiële deelne ming van het rijk naar het zich laat aanzien onontkoombaar zal zijn. VVD-fractieleider Nijpels deed op dezelfde bijeenkomst een 'klemmend beroep' op het CDA alsnog in te stemmen met de kabi netsplannen tot het uitbreiden van de gevangeniscapaciteit met 1250 cellen door het bouwen van vijf grote gevangenissen. Het CDA liet vorige week in een debat in de Tweede Kamer weten vooralsnog slechts akkoord te kunnen gaan met de bouw van twee nieuwe gro te gevangenissen. ".Het gevange niswezen is te lang stiefmoederlijk behandeld en een succesvolle cri-- minaliteitsbestrijding staat of valt met de mogelijkheden om crimine len de opgelegde straf te laten on- overheid kunnen, nanciën)! plannen poraties. Het rentevoordeel de corporaties zou volgens de be windsman een rentenadeel voor de TSJipf mppr ö-prnnt overheid betekenen. Bovendien ANiet ë<*Idni twijfelt Ruding er aan of de wo ningbouwverenigingen wel zoveel verschijnsel, met de dalende rente, nmalig fors omlaag latiewerkzaamheden te financie- ar minister Ruding (fi- ren. „Het is echter een illusie te niet gelukkig met de veronderstellen dat op korte of i de woningbouwcor- middellange termijn de huren la ger kunnen worden", zegt Aquina. Hormoonaffaire breidt zich uit DEN HAAG (ANP) - De ballon- vaarders Henk en Evelien Brink ovehandigden gisteren in Den Haag staatssecretaris Scherpen- huizen (verkeer) een van de 2500 eerstedagsenveloppen die het echt paar had meegenomen tijdens de mislukte oversteek van de Atlanti sche oceaan vanuit Amerika. Sa men met Evert Louwman waagden I de poging. Het echtpaar Brink kunnen aflossen. ENSCHEDE/NORDHORN (GPD) erpenhuue» dat Volgens minister Ruding is dit - Het schandaal met de mestkalve- het Amende laa' een '"euwe Duitsland verboden 9™9 op hét-programma staat. po- niet nieuw. "Op de lange duur i woningbouwverenigingen het plan nadelig voor de rijksbe- hebben in totaal 58 miljard gulden groting, omdat er minder rente geleend bij de rijksoverheid om huurwoningen te kunnen bouwen; binnenkomt. Op de korte termijn heeft het een verschuiving ten gun- 34 miljard hiervan tegen een rente ste van het rijk tot gevolg, omdat 8,5 procent of meer,-Directeur wij minder behoeven te lenen en Aqu Christelijk Instituut huisvesting (een overkoepelende organisatie, waarbij me woningcorporaties zijn Nederlands de woningcorporaties i de Volks-De bewindsman betwijfelt öf de oningbouwverenigingen genoeg dan 350 geld kunnen lenen bij de banken, ingeslo- Zetten de corporaties hun "plan ten) gaat ervan uit dat de woning- door, dan kan de Staat niet bouwverenigingen op korte ter- garant staan als een woningbouw- mijn 6 miljard vervroegd kunnen vereniging haar lening niet kan af- aflossen en dat door het dalen lossen, aldus de bewindsman. de hypotheekrente lenen bij de NCIV-voorzitter Aqunia verwacht banken_ goedkoper is dan bij de echter dat de banken bereid zullen Staat. Sluiten de corporaties i zijn woningen als onderpand te pakt nieuwe lening af bij een bank, dan aanvaarden. Een aantal gemeen- betalen ze ongeveer 7 procent ren- - ten, waaronder Groningen, heeft te. Het voordeel voor de woning- volgens het NCIV toegezegd ga- bouwverenigingen, dat ontstaat rant te staan voor aflossing en ren- door het verschil tussen de hoge tebetaling door woningcorpora- rente bij de Staat en de huidige la- ties. Politie Utrecht razendsnel bankovervallers UTRECHT (ANP) - Snel ingrijpen van een arrestatieteam van de ge meentepolitie Utrecht heeft giste ren voorkomen dat twee bank rovers na een gewapende overval op een bankfiliaal in de wijk Over- vecht er met de buit van ruim 250.000 gulden vandoor konden gaan. Direct na de overval kon het tweetal, een 34-jarige man uit Nieu- wegein en een 23-jarige Utrechte naar, in de boeien worden gesla gen. Het arrestatieteam was op weg naar een oefening toen de melding van de bankoverval werd ontvan gen. Bij de bank aangekomen be sprong een lid van het team de twee mannen, die al op een motor zaten om er met de buit vandoor te gaan. Het tweetal kon daarna wor den overmeesterd. Volgens de po litie zijn de twee mannen de bank binnengedrongen 'voordat de zes personeelsleden arriveerden. ADVERTENTIE IJBIMIBBIMI BOEKENKAST groeihormonen krijgen toege diend, breidt zich uit. Eind vorige week heeft de politie op vijf bedrij ven in het graafschap Bentheim (pal over de grens bij Oldenzaal) een inval gedaan en 224 dieren in beslag genomen. Deze zijn nog de zelfde dag geslacht. Onderzocht zal worden of er groeihormonen zijn gebruikt. In totaal zijn nu 1500 mestkalveren bij diverse bedrijven in beslag genomen. De kwestie kwam aan het rollen toen de Duitse justitie vorige week een inval deed bij een mester in Emlichheim en daar een groot aan tal cocktailspuiten met anabolica in beslag nam. Men vermoedt dat de hormonen afkomstig zijn uit Nederland. De uitslag van de eer ste onderzoekingen naar verboden groeimiddelen wordt deze week verwacht. Klein links Friesland 'bezorgd' over Wiegel LEEUWARDEN (GPD) - En kele kleine linkse fracties in de Friese Provinciale Staten ma ken zich zorgen over 'de per soon van onze commissaris der koningin, Hans Wiegel'. In een brief aan Gedeputeerde Staten vragen CPN en PPR/PSP of dit college de overwerkte Wiegel dwingend kan adviseren zijn nevenactiviteiten te staken. Dit in het belang van zowel de pro vincie als Wiegels eigen ge zondheid. De fracties zien een verband tussen het overwerkt raken van Wiegel en diens nevenactivitei ten, zoals 'zijn partijpolitieke uitstapjes, de lidmaatschappen van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening, de sa menwerkende elektriciteits produktiebedrijven of de spreekbeurt die hij zal verzor gen op een manifestatie van een dubieuze club als het Oud strijders legioen'. De briefschrijvers willen we ten of de gedeputeerden ook vinden dat door 'dit soort acti viteiten grote onduidelijkheid bestaat over Wiegel bij de bur gers, die hem zien als saris van de koningin'. Vraag de ideeënfolder en prijslijst gratis! Ziekenhuisraad minder korten op psychiatrie UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de Nationale Ziekenhuisraad heeft staatssecretaris Van der Reij- den (volksgezondheid) geadvi seerd in 1986 bij de budgetkorting van twee procent de psychiatri sche ziekenhuizen, zwakzinnigen inrichtingen en verpleeghuizen te ontzien ten koste van de 'gewone' ziekenhuizen. De sectie ziekenhui zen van de NZR is het hier niet mee eens. De ziekenhuizen moeten volgens het NZR-bestuur met 2,5 procent worden gekort, de psychiatrische ziekenhuizen met 1,6 procent, en de zwakzinnigeninrichtingen en verpleeghuizen elk met 1,35 pro cent. Voorzitter Vissers van de NZR zei gisteren dat hij het standpunt van de sectie ziekenhuizen be treurt, maar dat hij er wel begrip voor heeft. De ziekenhuizen vin den dat ze niet vrijwillig meer moe ten inleveren dan de 2 procent die het kabinet heeft opgelegd, omdat daardoor de indruk kan ontstaan dat er nog meer te bezuinigen valt. De NZR-voorzitter voorziet bin nen de Ziekenhuisraad nog een pittige discussie over het uitge brachte advies. Hij voegde hier na drukkelijk aan toe, dat er voor 1987 nog niets vastligt voor wat even tuele verdere bezuinigingen be treft. VOGELS (ANP) - Het rijksinsti tuut voor natuurbeheer gaat het ef fect van militaire activiteiten op vogelgedrag onderzoeken in ver- ROTTERDAM (ANP) - Op Rijks- band met de aanleg van een nieuw weg 15 ter hoogte van Aveling zijn oefenterrein bij het Lauwersmeer. gisteren twee tankwagens met el- Er wordt met miterailleurs gescho- kaar in botsing gekomen. Een van ten om te zien hoe de vogels reage- de wagens kantelde. De aanrijding ren. Het onderzoek wordt gehou- veroorzaakte een urenlange strem- den op het het wad ten zuidoosten ming waardoor lange f iles ontston- van de Vliehors en ten noordwes- dèn. (foto ANP» ten van de Marnewaard. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (wvc) wacht forse kri tiek op het op het concept vooront werp op de jeugdhulpverlening, dat hij de kamercommissie voor jeugdwelzijn het afgelopen week einde per ijlpost heeft toegestuurd. Commissievoorzitter Mik, dië als voorzitter van een interdeparte mentale werkgroep jeugdwelzijns- beleid de basis heeft gelegd voor de nieuwe opzet van de jeugdhulp verlening, constateerde gisteren dat de bewindsman allerlei recente afspraken met de Kamer aan zijn lars lapt. De minister kiest voor een cen tralistische opzet en laat boven dien jeugdhulpverlening op het terrein van justitie (kinderbescher ming) en volksgezondheid (me- disch-opvoedkundige bureaus, kinderpsychiatrische klinieken, basisgezondheidsdiensten) buiten het kader van zijn conceptwetsont werp. aldus Mik (D'66). PvdA-kamerlid Worrell toonde zich verbijsterd over de nieuwe op zet. Hij vermoedt dat de bewinds man over een week al het groene licht wil krijgen om het ontwerp verder uit te werken. Hij heeft daar ernstige bezwaren tegen. De Ka mer en de betrokken hulpverle ners hebben zich uitvoerig kunnen uitspreken over eerdere plannen die een heel andere richting ingin gen. Het geeft geen pas nu hals over kop de gewijzigde opzet er door te jassen, aldus Worrell. De minister handhaaft in zijn plan de afspraak dat in het gehele scala van voorzieningen meer sa menwerking moet komen. Boven dien komen er jeugdhulpadvies- teams (JHAT) die adviseren waar een jongere met problemen het beste kan aankloppen. De kritiek van de oppositie spitst zich toe op twee nieuwe facetten. De minister stelt een landelijk plan op waarin de omvang van diverse voorzienin gen per regio wordt vastgesteld. De Kamer mag advies geven, maai de minister besluit uiteindelijk. Die sterke greep van de minister op onder meer tehuizen en interna ten van justitie en wvc, en dagcen tra voor schoolgaande jeugd, de pleegzorg en de adviesbureaus voor jeugd- en gezin - de meerder heid van de voorzieningen - wordt weerspiegeld in voorzieningen die krachtens de algemene wet bijzon dere ziektekosten of- de zieken fondsen worden gefinancierd. Ook voorzieningen als medische kindertehuizen, medische kleuter dagverblijven en debieleninterna- ten worden onderworpen aan de beslissingen die de minister neemt in zijn landelijke plan. Mik, ex-jeugdpsychiater in Gro ningen en als zodanig algemeen er kend als vooraanstaand deskundi ge, toont zich hogelijk verbaasd over de plannen van Brinkman om instellingen als de regionale insti tuten voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (RIAGG), consul tatiebureaus voor zuigelingen en kleuters (onderdeel van het Kruis werk) en de jeugdpsychiatrische klinieken niet in het wetsontwerp jeugdwelzijn onder te brengen. ADVERTENTIE J. HOWARD'S Zuiver als het Schotse water: natuurlijk als het Schotse land schap, geadeld als een Schots edelman. <Delcavè wijn en gedistilleerd Tel. 1015)569324 Andere punten voor huizen maar geen hogere huur DEN HAAG (GPD) - Dc- wijagin- gen in het puntensysteem waar mee de huurprijs van ccn woning wordt bepaald, zullen niet leiden tot een extra huurverhoging. Na overleg met de Nationale Woning Raad heeft staatssecretaris Brokx het systeem zo gewijzigd, dat er geen huurverhoging kan optreden. Een aantal weken geleden rees er een verschil van mening tussen de Nationale Woning Raad en de staatssecretaris over de gevolgen van de voorgenomen wijziging van het puntenstelsel waarop de huren zijn gebaseerd. In de eerste versie van die wijzigingsplannën was sprake van een prijsverhoging, wat door staatssecretaris Brokx werd ontkend. De NWR en Brokx zijn gisteren overeengekomen, dat er vooral voor etagewoningen een lagere waardering uit de bus moet rollen dan aanvankelijk de bedoeling was. Verder werd overeenstem ming bereikt over een andere ma nier van meten van de vloeropper vlakte van woningen. v "Het resultaat van de twee maat- regelen is dat door het nieuwe pun tenstelsel geen extra effect voor de huurders zal ontstaan", aldus di recteur Kempen van de Nationale Woning Raad (de overkoepelende organisatie van alle woningbouw verenigingen). Voor woningen die vallen onder de zogenoemde huurharmonisatie (huizen die een te lage huur heb ben in vergelijking met de kwali teit) gaat de extra huurverhoging wel door. Basisschool nu officieel geopend BERKEL EN RODENRIJS (ANP) - Met het luiden van een schoolbel en het onthullen van een plaquette heeft staatssecretaris Van Leijen- horst (onderwijs en wetenschap pen) gisteren officieel de basis school in ons land geopend. Dat gebeurde op de Koningin Beatrix- school in Berkel en Rodenrijs. De staatssecretaris verrichtte de ope ning samen met oud-minister Van Kemenade en oud-staatssecretaris Hermes, die betrokken waren bij het tot stand komen van de wet op het basisonderwijs. Met ingang van 1 augustus van dit jaar zijn alle kleuter- en lagere scholen samengegaan in basis scholen. De officiële opening mar keert de invoering van het nieuwe schooltype. De school in Berkel en Rodenrijs was gekozen omdat ze moest worden heropend, maar vooral omdat ze de eerste in ons land is die naar de tegenwoordige koningin is genoemd. Voor de leerlinge Beatrix van Dam had Van Leijenhorst het eer ste 'gele koffertje' meegenomen. Daarin zitten voor ouders folders over het basisonderwijs en een striptekening/kleurplaat voor de kinderen. Op 16 september worden zulke koffertjes aan de meer dan 1,4 miljoen leerlingen van de basis school uitgereikt. SMOKKEL (GPD) - Een Harlingse touringcarchauffeur is vorige week bij de Tsjechische grens aangehou den op verdenking van smokkel. Bij zijn werkgever Arke in Ensche de was vanmorgen niet bekend hoe de aanklacht luidt, hoewel men telefonisch contact met de man heeft gehad. Inmiddels heeft een nieuwe chauffeur de busreis overgenomen. Vrouwen lichtten mannen 'langs deze onsympathieke weg' voor twee ton op VEENDAM (GPD) - "In die adver tentie vielen mij twee dingen di rect op. Die vrouw zat in moeilijk heden en zocht een wat oudere heer om haar te helpen. Die twee dingen waren voor mij de reden om een brief te schrijven dat ik wil de helpen. Achteraf blijkt dat ik ge woon ben opgelicht". A.B. is een van de slachtoffers van een 'huwelijkszwendel' van twee Hoogevccnsc vrouwen. Hij verloor ruim twintigduizend gul den en is niet de enige. Tol nu toe rhebben zich bij de politie nog tien lotgenoten van hem gemeld, die sa men een bedrag van meer dan twee ton afhandig is gemaakt. B. had een rotjeugd gehad. Pro blemen thuis zorgden ervoor dal hij zich niet kon ontwikkelen zoals had gewild. Drie scheidingen ach ter de rug, afgekeurd en afhanke lijk van de buren voor contact. Toen de buren verhuisden, liet hij zich inschrijven bij een huwelijks bureau. Het contact met een vrouw liep gaandeweg zo uit de hand dat de politie en de rechter er aan te pas moesten komen. Dat deed hem aan de ene kant terugschrikken voor dergelijke contacten, maar de drang naar iemand om zich heen was groter. In de herfst van 1984 stond onder de advertenlierubriek 'kennisma king gezocht' een dramatische op roep van een alleenstaande vrouw die het financieel niet meer redde. "Een zwager van me zei nog dat zij echt iets voor mij was. Ik wilde er niets mee te maken hebben". In fe bruari dit jaar weer zo'n kreet om hulp. Van een gescheiden vrouw die zichzelf charmant noemde, maar bovenal zeer diep in financië le problemen zat. Zij zocht - uiter aard 'via deze onsympathieke weg' - een wat oudere heer die haar wil de helpen. Huwelijk niet uitgeslo ten. Elementen die B. aanspraken. Hij schreef dc volgende dag meteen een brier waarin hij aankondigde haar mis schien te kunnen helpen. Er kwam geen reactie. "Pas in mei werd ik gebeld. Door een zuster van de vrouw uit de ad vertentie. De vrouw was erg ner veus en ze wilden allebei langsko men. Dat kon, en dezelfde middag waren ze er. De zus deed het woord", aldus B. Het verhaal kwam er op neer dat dc vrouw door haar ex-man financieel onder uit was gehaald. Het gas was afge sloten en er was een schuld van 15.000 gulden bij een incassobu reau. Toen de zusters weg waren, belde B. het gasbedrijf in Hoogc- veen en hoorde dat het pand inder daad afgesloten was wegens een hoge schold. Hij maakte met de vrouwen de afspraak dat hij de volgende dag in een Hoogevecns hotel 3000 gulden zou brengen om de gasrekening te betalen. "Waarom? Ik wilde haar alleen maar helpen en hoopte op een mogelijke relatie. Ik geloofde dal ze buiten haar schuld in de pro blemen zat". Het slachtoffer ver dwaalde echter in Hoogeveen en kon de afspraak niet nakomen. B: "Ze belde me 's avonds, hoe fijn het was om weer in een warm huis te zitten. We praatten wat en het werd steeds duidelijker dat ze et mij verder wilde. Hij gaf de vrouw daarop 15.000 gulden om de schulden af te beta len. De vriendelijke telefoontjes bleven komen en de contacten ver liepen goed. Hij had inmiddels ook kennis gemaakt met de broer van de vrouw. (Vermoed wordt dat hij in werkelijkheid haar man is.) In die periode, vermoedt B., heb ben de vrouwen met succes zijn bankrekening gecontroleerd. "Op een gegeven moment belde ze dat haar ex-man weer iets had uitge haald met zijn auto. Hij moest 4500 gulden betalen. Dat heb je precies op je rekening staan, zei ze. Toen kreeg ik echt argwaan. Hoe wist ze dat? Ik heb 2500 gulden gegeven. Ze was daar niet boos over. Ze zei dat ze begreep dat ik niet al mijn geld kwijt wilde raken". Daarna kwam het tot concrete af spraken. De vrouw zou haar huis houdelijke spullen overdoen aan haar broer, enkele spullen naar B. laten brengen en bij hem intrek ken. Zij kwam niet. Tegenover B. werd het verhaal nog enige tijd op gehouden dat haar broer en zus niet wilden dat ze bij B. zou gaan wonen. Na enige lijd drong het be sef tot B. door dat hy voor 20.500 gulden in dc boot was genomen en deed hij aangifte. Of hij ooit nog eens iets van het geld zal terugzien, weet hij niet: "lk heb geen idee hoeveel meer n getrapt zijn".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5