Apotheken staken 'concurrentieslag' Steeds Buurtorganisaties naar Den Haag voor bouw 'Zijloever' Vestiging in Kooi geaccepteerd DINSDAG 10 SEPTEMBER 1985 LEIDEN - De 'concurrentieslag' die een paar maanden geleden woedde tussen de Have napotheek en de nieuwe Kooi-apotheek aan de Surinamestraat in de Kooi. is veranderd in een soort gewapende vrede. Op een vergadering van de Leidse apothekers is afgespro ken dat geen concurrerende activiteiten meer zouden worden ondernomen. Het lijkt erop dat de apothekers zich daar, mede in het belang van de klanten, goed aan houden. Beide apothekers, M.F.J. Broek- hoff van de apotheek aan de Haven en B. van Leeuwen van de Kooi- apotheek, achten het niet in het be lang van de patiënten om elkaar vliegen af te vangen. Het lijkt er op dat de twee met elkaar zullen moe ten leren leven. Broekhoff: "Concurrentie is als het om volksgezondheid gaat ei genlijk ook een vies woord. We kunnen maar het allerbeste beiden geen acties ondernemen, want dan krijg je het principe van actie-reac tie en dat is een heilloze weg". De wat vreedzamer opstelling van de apothekers is nieuw. Voor dat Van Leeuwen in de Kooi kwam en toen hij er begin juni net was gevestigd, lag dat wel anders. Hoogtepunt van de strijd tussen de nieuwe apotheker Van Leeu wen en de in loondienst van de Stichting Verenigde Nederlandse Apotheken werkende Broekhoff, was een schrijven van Broekhoff aan alle bij hem ingeschreven klan ten. Hij vroeg hen daarin klant bij de Havenapotheek te willen blij ven. In de brief wees hij er op dat de Kooi-apotheek zich tegen de re gels van de beroepsorganisatie van apothekers, de Koninklijke Neder- door Siebe Jan Postma landse Maatschappij ter Bevorde ring der Pharmacie (KNMP), in had gevestigd. Norm De KNMP heeft beslissingsbe voegdheid over het vestigen van nieuwe apotheken, tenminste als het gaat om leden van de maat schappij. De KNMP is niet be voegd de vestiging van zaken te gen te houden die niet bij de maat schappij zijn aangesloten. Ook bepaalt de KNMP de norm voor het aantal patiënten dat nodig is om een apotheek recht van be staan te geven. Na al een paar keer te zijn verlaagd, is die norm mo menteel acht- a tienduizend patiën ten, maar ze wordt waarschijnlijk in de toekomst verder verlaagd. Van Leeuwen voelde zich door de brief van Broekhoff 'verdacht' gemaakt. De nieuwe apotheker: "Daarmee werd de indruk gewekt dat ik tweederangs geneesmidde len had of dat ik niet bij het zieken fonds was aangesloten. De mensen zouden onze zaak zien als een gara gebedrijf dat niet bij de BOVAG is aangesloten, waardoor je voor een beunhaas .vordt versleten. Terwijl die vergelijking niet opgaat en de aartsluiting bij de KNMP er net zo veel toe doet als het feit of iemand wel of niet naar de kerk gaat". Broekhoff: "Ik heb die zin niet geschreven om Van Leeuwen ver dacht te maken. Ik heb het alleen gedaan om informatie te verschaf fen. Ik wil' overigens absoluut geen confrontatie, want we drijven nu naast elkaar en dat kunnen we be ter zo houden. De aanleiding van de brief was, dat in een artikel in de krant stond: 'de Kooi heeft nu een eigen apotheek'. Dat kon de indruk wekken dat de mensen in de Kooi naar een eigen apotheek moesten gaan. Ik wilde mijn klanten duide lijk maken dat ze ook goed bij mij konden blijven". "Een andere reden om de brief te versturen was dat de Verversbrug en de Herenpoortbrug net zouden worden afgesloten, wat het voor onze klanten moeilijker maakte ons te bereiken. Gelukkig was de gemeente bereid de bereikbaar heid te bevorderen, zodat we daar §i toe nog niet|_ ken". Bestaansrecht De Kooi-apotheek heeft inmid dels twee- a drieduizend klanten, die voor het merendeel afkomstig zijn van de Havenapotheek. Deze zag zijn klantenbestand van circa twaalfduizend met tien a vijftien procent verminderen. Ook een aantal andere apotheken verliezen klanten aan Van Leeuwen, onder meer de apotheek in de Merenwijk. Volgens Van Leeuwen is er duide lijk bestaansrecht voor zijn nieuwe apotheek, ook omdat er in de buurt duidelijk behoefte fctleek te bestaan aan een apotheek 'om de hoek'. Het Ouderenberaad in de wijk en de werkgroep Maatschappelijke Dienstverlening Noord hadden daarop eerder al aangedrongen. Van Leeuwen: "In het verleden heeft de stichting waartoe de Have napotheek behoort kansen laten liggen om in de Kooi te komen. De gemeente heeft hen verschillende keren verzocht te verplaatsen naar de Kooi, maar die kans hebben ze niet aangegrepen. Vorig jaar sep tember heb ik een brief aan de ge meente Leiden geschreven, waarin ik melding maakte van wat 'witte plekken' in Leiden. Ik heb ge vraagd of er bijvoorbeeld in de Kooi plaats was voor een apotheek. De raadscommissie voor maat schappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur heeft toen positief geadviseerd. Broek hoff had overigens op die vergade ring spreektijd aangevraagd". Beheerder Volgens Van Leeuwen heeft Broekhoff destijds ook voorge steld dat hij beheerder van een de pendance van de Havenapotheek zou worden. Broekhoff beweert dat dat één van de genoemde mogelijkheden was, maar dat hij ook over eventue le andere vormen van samenwer king wilde praten, bijvoorbeeld over het afsluiten van een maat schap. Volgens hem was Van Leeuwen daarin niet geïnteres seerd. Broekhoff over de kansen die de stichting zou hebben gekregen om zich in de Kooi te vestigen: "Dat heeft zich afgespeeld voor mijn komst in 1979. Daarna heeft nie mand contact met ons opgenomen: de gemeente niet en de belangheb bende groeperingen niet. Het was toen van de baan. Maar misschien hebben we het wel ten onrechte wat versloft. Voor mijn komst naar de Haven heeft de stichting de voor- en nadelen van vestiging in de Kooi afgewogen en is tot de con clusie gekomen dat het voor ons niet aantrekkelijk was om daar heen te gaan". Vorig jaar gaf Broekhoff de vrees te kennen dat een tweede apotheek als gevolg zou hebben dat niet geheel rendabele gen zouden komen, wat ten koste zou gaan van het servicepakket Nu de nieuwe Kooi-apotheek een paar maanden draait, is hij wat dat betreft wat minder bang. "Volgens de normen van de KNMP zou er getalsmatig wel plaats zijn voor een tweede apotheek. Er is ook een redelijke kans dat beide apotheken kunnen blijven bestaan. Wij zijn in ieder geval nog niet bang dat we onze service moeten verminderen. Voorlopig is bijvoorbeeld voor de bezorgdienst nog wel geld en dan gaan we er gewoon mee door Maar Broekhoff blijft vinden dat een tweede voorziening niet nodig was geweest, omdat 'de voorzie ning in de wijk en de bezorging goed genoeg waren' Afvloeien Voor de werkgelegenheid bij Broekhoff heeft de nieuwe apo theek al gevolgen. Eén van de acht vaste krachten van de Havenapo theek kreeg onlangs een andere baan. Zij wordt niet vervangen. Broekhoff: "Eigenlijk kwam het goed uit dat ze weg ging. Als dat niet was gebeurd, hadden wc mis schien iemand moeten laten af vloeien, omdat we anders met een overbezetting waren komen te zit ten. Of we in de toekomst nog meer arbeidsplaatsen verliezen, weet ik nog niet". Van Leeuwen heeft in zijn zaak inmiddels twee vaste krachten in dienst. Ook hij bezorgt de medicij nen. als dat nodig is. op verzoek thuis. Hij hoopt dat het aantal klan ten zich zal uitbreiden tot ongeveer negenduizend. Met zevenduizend klanten denkt hij wel rendabel te kunnen draaien. Van Leeuwen: "Over een paar jaar zit er pas brood in. De eerste twee jaar moet ik wel met verlies draaien, daarna hoop ik quitte te kunnen spelen". Van Leeuwen zegt overigens niets tegen de KNMP te hebben. "Het is een nuttige club, maar de norm die ze hanteren is eigenlijk te hoog. Volgens de KNMP was er in de Kooi geen plaats voor een apo theek, maar uit cijfers en reacties van de gemeente en wijkgroeperin- gen blijkt dat er wel behoefte aan is en dus ook een mogelijkheid". LEIDEN - Een groot aantal be langstellenden uit noordelijk Lei den gaat donderdagmiddag met twee of drie bussen naar het pro vinciehuis in Den Haag ter onder steuning van het pleidooi van de 'Stichting Zijloever' voor de bouw op korte termijn van het verzor gingstehuis 'Zijloever' ten behoeve van de ouderen in de wijken Lei- den-Noord en de Kooi. De Stichting Zijloever zal op de vergadering van de vaste commis sie van sociale zaken van de pro vincie gebruik maken van het in- spraakrecht. Wethouder D. Tesse- laar van volkshuisvesting en het hoofd van de directie welzijn van de gemeente Leiden, G. Bovens, gaan mee naar Den Haag. Eerder dit jaar zag het er naar uit dat de eventuele bouw van verzor gingstehuis Zijloever op de lange baan zou worden geschoven. De provincie had in een ontwerp-be- leidsnota de bouw van Zijloever op één van de laatste plaatsen gezet. De Stichting Zijloever, de gemeen te Leiden, de wijkcomités in plan Noord en de Kooi en de wijkoude- renraden van Leiden-Noord teken den hiertegen direct protest aan. De kansen op een eerdere reali sering van het project zijn nu enigszins gestegen door een aantal voorgestelde wijzigingen voor het conceptontwerp dat gaat over de verzorgingstehuizen. De wijzigin gen houden de toevoeging in dat aandacht moet worden geschon ken aan de specifieke problema tiek van grotere steden, met name de steden met een inwonertal van meer dan honderdduizend inwo ners (zoals Leiden) en dat die spe cifieke problematiek moet worden betrokken bij de beoordeling van prioriteiten. Secretaris J. Vervoorn van de Stichting Zijloever: "Er is nog geen reden om hoera te roepen, maar het vergroot wel duidelijk on ze kansen en er blijkt uit dat er naar ons is geluisterd". Hoorzitting Vorige week vrijdag is het be stuur van de stichting Zijloever naar een hoorzitting van de provin ciale adviescommissie voor het ou derenbeleid geweest. De advies commissie bleek voor de voorge stelde wijzigingen te zijn. Als de wijzigingen worden overgenomen, wordt de kans wat groter dat de bouw eerder kan beginnen. Veel inwoners van de wijken De Kooi en Leiden-Noord (waar veel bejaarden wonen) pleiten al jaren voor een eigen verzorgingshuis. Ze voelen er niets voor om de wijk te moeten verlaten om naar een ver zorgingstehuis in een andere wijk te gaan. Vanavond begint om half acht in gebouw 'het Spoortje' aan de Bern- hardkade een vergadering van de Stichting Zijloever en het wijkco- mité 'plan Noord'. Op deze avond worden de wijkbewoners voorge licht over de stand van zaken. De bussen naar Den Haag ver trekken donderdag om één uur bij het dienstencentrum aan de Drift- straat in de Kooi. Mensen die mee willen, kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de Stichting Zijloever aan de Van Hogendorp- straat 36A in Leiden. Chris Lantrok temidden van boksende dames: vanaf 17 september een alledaagse verschijning in zijn sportzaal. ifotoHoivuti vereniging Leiden gaan boksen. Heren hoeven niet te schrikken, want het is al lang bewezen dat dames in de vechtsport hun mannetje staan. Dus waarom niet gebokst? Chris Lantrok, die bijna drie jaar geleden de Boks vereniging Leiden oprichtte, vindt het bijna vanzelfsprekend dat ook dames deze 'noble art of self-defense'de edele kunst der zelfverdediging dus, gaan beoe fenen. "Ik kwam er eigenlijk op toen ik aan een buiten-training voor kinderen bezig was. Hier in de Kooi wonen ontzettend veel kin deren. Die kwamen dan kijken. Ik zei, jongens doe maar mee". En niet alleen jongens, ook meis jes deden enthousiast met de conditietrainingen mee. Lantrok, die met zijn 'dames- lessen' op 17 september wil be ginnen, zag een gat in de markt. Want om goed te kunnen bok sen, moetje conditie op een hoog peil staan. Aangezien veel vrou wen en meisjes tegenwoordig al les doen om fit te blijven, is de stap naar specifieke bokstrai- ning snel gemaakt. "Boksen is zuiver gebaseerd op zelfverdedi ging. Je wacht op de stoot van de tegenstander. Je leert te kijken naar wat je tegenstander doet". Denk nu niet, dat je als vrouw na een paar lessen, als een vrou welijk evenbeeld van Arnold Vanderlijde in de ring komt te staan. Lantrok: "Ze krijgen in het begin helemaal geen hand schoen aan. Want er moet eerst hard getraind worden. En dan nog kunnen ze niet meteen tegen zo'n zak aan gaan slaan. Dan slijp je er geen souplesse in". De da mes zullen het in eerste instantie voornamelijk moeten hebben van 'schaduwboksen': voor een spiegel de linkse en rechtse di recte oefenen en combinaties maken. Daarna wordt met de 'zak' en op de handschoen ge bokst. "Het is natuurlijk voor vrou wen veel moeilijker, omdat ze geen voorbeeld hebben aan gro te, vrouwelijke boksers. Deze training is volgens mij uniek in Nederland. Ik hoop dat het zal overslaan naar andere plaatsen. Als ze dan maar gehoord hebben dat het hier in Leiden begonnen 25.000STE OP LEIDATO LEIDATO HUIS1IOÜDSHOW 6-15 SEP'85 LEIDEN - Een gigantische puin hoop. dat is al wat nog resteert van de vroegere Bata-schoenenwinkel en twee belendende percelen aan de Haarlemmerstraat. Het sloopgeweld is de inleiding voor de bouw van een nieuw C A-filiaal in Leiden. Na jaren van juridische haarkloverij is nu dus daadwerkelijk een begin gemaakt met de realisering van plannen voor een nieuw winkelpand dat het. C&A-filiaal aan de Botermarkt moet vervangen. In de nieuwbouw zal straks ook de Bata-schoenen winkel een nieuw onderkomen krij gen. Het gat dat in de.gevelwand van de Haarlemmerstraat is geslagen zal de komende weken nog aan zienlijk groeien. De oude bebou wing achter de voormalige Haar lemmerstraatpanden moet ook wij ken voor de nieuwbouw. In feite zal lemmerstraat oestende aanblik biedt de Haarlemmerstraat op het ogenblik. de Vrouwen- het Kijkhuis zijn. Daarna kan met de komende weken een doorbraak kerkkoorsteeg. Het laatste pand de bouw een beg worden gerealiseerd van de Haar- dat onder de slopershamer valt zal maakt. Zoals het e- (foto Wim Dijkman) eind oktober, of anders begin no vember, de eerste paal voor de nieuwbouw d,e grond, ingaan. LEIDEN - Mevrouw Lenie van Dijk uit Warmond is giste ren gehuldigd als 25.000ste be zoeker van de Leidse huishoud beurs Leidato. Mevrouw Van Dijk kreeg uit handen van J. van Zijp, voorzitter van het Leidato-comité, een bos bloe men en verschillende waarde bonnen voor de Leidato. Boven dien kreeg zij presentjes van een aantal standhouders. De 25.00ste bezoeker is dit jaar aanmerkelijk eerder ver welkomd dan in voorgaande jaren. Vorig jaar bijvoorbeeld werd deze pas op dinsdag ge teld. Tot en met gisteren hebben nu in totaal bijna 30.000 men sen de Leidato bezocht. (foto Holvast) Bloembak Sociale Dienst vat vlam LEIDEN - De Leidse brandweer rukte gisteravond omstreeks half elf uit omdat er er sprake was van rookontwikkeling op de Lange- brug ter hoogte van de Sociale Dienst. Bij aankomst bleek dat de humuslaag van een bloembak vlam had gevat; waarschijnlijk had iemand zijn peuk achteloos wegge gooid. Eén emmer water voldeed om het vuur te blussen. Fuiken gestolen LEIDEN - Het ministerie van landbouw en visserij heeft aangifte gedaan van diefstal van twee mus kusratfuiken; de fuiken werden ge stolen aan de Lorentzkade. Waar de: ongeveer honderd gulden. Op het terrein van de Groenoord- hallen werden in het afgelopen weekeinde elf vlaggen gestolen. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. SINGELBRUG - De doorvaart on der de Singelbrug over de Nieuwe Rijn is morgen en donderdag ge stremd. Dit is het gevolg van de vervanging van een aantal oude ka bels en leidingen die ter hoogte van deze brug door de Nieuwe Rijn liggen. SNELHEIDSCONTROLE - De Rijkspolitie heeft gisteravond op de Rijksweg vier (in de buurt van de opbreking nabij de Rijnbrug) een snelheidscontrole gehouden. Er werden in totaal 770 auto's ge controleerd; 51 automobilisten re den te hard. Hoogst gemeten snel heid: 130 kilometer per uur. LAMMS/ MODE (jeh. van Ier ótefb Wagenweg 11. Haarlem telefoon 023-312086 bij Houtplein. Hertenlaan 8. Bergen Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Klappen Soms wil een student wel eens een gewoon Leids café aandoen. Integratie met de Leidse bevol king is nooit weg. Maar Maru Gu- bena kreeg op een zaterdag avond in augustus de schrik van zijn leven toen hij in een Leids café een biertje wilde gaan drin ken. Opeens stond er een forse man voor hem die vier gulden vroeg. "Om je consumpties te be talen". Nou is Maru Gubena mans genoeg om zélf zijn con sumpties te bestellen en af te re kenen. Dus dat zei hij ook tegen de man. Meteen daarop werd hij aan zijn baardje getrokken en kreeg hij een klap in het gezicht. Weinig gastvrijheid daar. Even daarop stonden er wel vier 'stam gasten' om hem heen en toen hy met een hard voorwerp tegen zijn rug werd geslagen vergat hij de goudblonde versnapering maar en nam de benen. "Ik liep helemaal in elkaar gekronkeld van de pijn. Gelukkig zag ik op de Hooigracht een politiewagen die ik staande hield". Gubena vertelde het verhaal en vroeg de agenten of zij hem naar het zie kenhuis konden brengen. Maar daar hadden de agenten geen tijd voor. Maru vond het wel vreemd dat de politie verder niets deed. "Kom morgen maar naar het bu reau", was de reactie. Na een door de pijn slapeloze nacht, toog Gubena die zondag middag naar het politiebureau aan de Zonneveldstraat om aan gifte van het vervelende voorval te doen. Aan het loket zaten twee agenten. Toen Gubena zijn ver haal wilde vertellen, overlegden de agenten eens met elkaar en gaven ten antwoord: "We heb ben geen tijd". Waarop één van hen eraan toevoegde: "Ik kan me wel voorstellen dat ze je in elkaar hebben geslagen, want die bui tenlanders hier komen alleen maar naar Nederland om van on ze sociale voorzieningen te profi teren". Gubena kon weer gaan. Maar zijn rechtsgevoel heeft een fikse deuk opgelopen. Vandaar dat hij de Leidse Rechtswinkel heeft in geschakeld om de zaak eens uit te zoeken. "Heb je die film ge zien: 'Alle Turken heten Ali'? Nou zo voel ik me ook. Ik kom uit Ethiopië, maar woon al een hele tijd in Nederland. Ik studeer hier in Leiden niet-westerse so ciologie. Omdat je een donkere huidskleur hebt, word je al gauw voor een Surinamer of een Antil liaan aangezien". Maar dat is al lerminst een reden om iemand die aangifte komt doen zo te be handelen. Dus de politie maar eens ge beld. Woordvoerder Graveland: "Ja inderdaad is er op 23 augus tus via de Leidse Rechtswinkel officieel een klacht ingediend wegens het niet juist optreden van de politie. Die klacht is nog in behandeling; het onderzoek is nog niet afgesloten. Dus vind ik het niet correct om nu al mede delingen te doen. Maar we ne men de klacht zéér serieus". Maru Gubena moet dus ook nog even afwachten. Intussen voelt hij zich niet veilig, want de politiebescherming schiet vol gens hem te kort. Volgens hem leidt dit tot crimineel gedrag. "Ik heb nu de neiging met een wa pen op zak te gaan lopen. Als ze me dan nog eens aanvallen kan ik tenminste iets terug doen". Dames boksen Sportief gedrag wordt ver langd van dames die bij de Boks- Sloopgeweld als inleiding voor bouw C en A-filiaal

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3