We hebben typen als Rambo nodig' K:61/2°/o «3/4% Vreemd tafereel rond KNVB-sponsoring vrij i-isit nutsspaarbanks Gerets rechtsback Michels hekelt profmétier Zeventien keer raak Lauda twijfelt DE DICHTBIJ HUIS BANK DINSDAG 10 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 DOOR RUUD PAAUW De taal dient, globaal gesproken, om zaken en gebeurtenissen te verhelderen, maar af en toe tref je prachtige voorbeelden van het tegendeel: de woorden hebben louter een versluierend, mistig ef fect. Neem nou eens de manier waarop Sony Nederland vorige week aankondigde van zijn sponsorcontract met de KNVB af te willen. Een verhaal met de werking van een rookgordijn. Wat is er in 1983 niet om dat sponsorcontract met de KNVB gevochten! De bond had, gebrui kelijk in wat gecompliceerde za ken, er weer eens een bende van gemaakt en de rechter moest er aan te pas komen om uit te ma-1 ken wie nu recht had op dat co?i-| tract, Sony of Philips. Sony trok aan het langste eind en mocht voor vier miljoen in drie jaar zijn naam aan activiteiten van het oranjeteam, de nationale jeugd, een zaalvoetbaltoernooi en nog zo wat dingen verbindén. Nu, anderhalf jaar later, méldt Sony het eens zo vurig begeerde contract te willen beëindigen. Waarom, vraag je je af. Sony voert daarvoor "politieke en strategische gronden" aan. Spor tief en zakelijk was men echt wel aan zijn trekken gekomen, aldus de leiding van de Nederlandse tak van het Japanse bedrijf. Er speelde wat anders. Het Neder landse zakenleven, zo beweert men, heeft nooit geaccepteerd dat een buitenlands concern de spon sor is van zoiets door en door na tionaals als het Nederlands elf tal. Sony maakt met de opzeg ging "een gebaar naar het Neder lands bedrijfsleven, wij willen dit een kans geven". Ach. ach, hoe nobel, hoe nóbel. De tranen springen me in de ogen. Je waant je in kringen van welzijnswerkers. Heeft u ooit een zakenman met een goed florerende handel zien ophouden om anderen "een kans te geven"? Het zou voor het eerst sinds het jaar nul zijn. Natuurlijk is Sony sportief en zakelijk teleurgesteld in de spon soring. Publicitair heeft het bit ter weinig voorgesteld. Dat zaal voetbaltoernooi, met veel moeite en gesputter vorig jaar in de winterperiode georganiseerd, had heel weinig om de hakken. Het sponsoren van jeugdtoer- nooien levert nauwelijks enige reclame op en het Nederlands elf tal komt te weinig in actie (en meestal is er dan ook heibel) om er publicitair voordeel uit te peu ren. Het klinkt heel mooi om ■sponsor van zo'n belangrijke bond als de KNVB te zijn, maar in de praktijk valt het tegen. Je kunt er, denk ik, niet zo heel veel mee doen, Philips zal vermoede lijk intussen dezelfde ervaringen hebben opgedaan. Het concern ging na de verloren slag om het KNVB-sponsorcontract een ver bintenis aan met het Neder- landsch Olympisch Comité en moet daarmee ook hebben ont dekt dat dit soort sponsoring wei nig continuïteit op reclamege- bied oplevert. Waarom zegt Sony niet gewoon dat het allemaal teleurstellend is verlopen? Ten eerste zou het bedrijf daar mee openlijk toegeven dat het een nogal kostbare zakelijke zeperd heeft gehaald. Zoiets hang je niet aan de grote klok. Ten tweede schrik je dan potentiële nieuwe sponsors af. wat voetballend Ne derland je allerminst in dank zal afnemen. De naam Sony komt dan vermoedelijk negatief in de publiciteit en dal mag onder geen voorwaarde. Dus zeg je netjes dat je anderen een kaits wilt geven. De vraag is nu wat Philips gaat doen. Eigenlijk zijn ze in Eindhoven zo'n beetje moreel ver plicht het gat op te vullen. Maar ik krijg niet de indruk dat ze echt staan te dringen. Ik zou me kun nen indenken dat ze in elk geval willen afwachten of Nederland de finale van het WK in Mexico haalt. Reclame (2) Van sommige reclame begrijp ik heel weinig. Vorige week, kort voor Neder- land-Bulgarije een aanvang nam, werd in Heerenveen een grammofoonplaatje mei de titel "Voetbal, het is weer fijn langs de lijn" ten doop gehouden. De pop groep Drukwerk zingt het met op de achtergrond een koortje ge vormd door Rinus Michels, Leo Beenhakker en Nederlands-elf talspelers, zo heb ik mij laten ver tellen. Deze muzikale aanprijzing is een onderdeel van een door de Fe deratie Betaald-voetbal Organi saties (FBO) gelanceerde cam pagne om het danig geschonden imago van de voetbalsport wat op te vijzelen. Er komen ook nog 200.000 buttons met een positieve opdruk op de markt en de velden worden van aantrekkelijke pos ters voorzien. Totale kosten: vier ton. Ach, kwaad kan het .niet, hoor. Maar de zin ervan ontgaat me een beetje. Wie zou er nu naar het voetbalveld gaan louter omdat Michels, Beenhakker en wat oranje-klanten met rafelige bari ton eventjes staan te zingen, zon der een spoor van bewijs te leve ren. dal hel "weerjijn is langs de lijn"? Ik vind het ook zo'n branche vreemde bedoening. De werkgroep van de FBO zegt niet te verwachten dat er ineens vele duizenden toeschouwers meer op de tribune zullen komen. Men beoogt "tegenwicht" te bie den. "Nu is het zo dat de één pro cent die negatief over voetbal denkt de 99 procent positieve I denkers overvleugelen Die percentages lijken me aan de borreltafel te zijn uitgedacht. Ik heb trouwens nog nooit één procent 99 procent zien overvleu gelen. Wie de zaak zo stelt, is wel heel warhoofdig bezig. Laten we het nou eens helder en eenvoudig houden. De voetballe rij kan maar op één manier re- clame maken: door het spel goed te spelen, alles in het werk te stel len om de geweldspiraal in en buiten de velden terug te draaien en de accommodaties aan de mo derne tijd aan te passen (bijv. overdekte tribunes achter de doe- len, waar de trouwste supporters staan). De rest is franje. Je ziet nu al hoe die actie zal verlopen. Heel misschien even wat leven in de brouwerij en na een kwartaal zijn versje en goede bedoelingen al weer verwaaid in de wind. Het gaat er tenslotte om wat voetballers dóen, niet om wat ze zingen. Tot die conclusie zal de werk groep straks ongetwijfeld komen.. Als het lied uit is en de vier ton op. Ontstemd De 33 amateur-voetbalclubs die met hun jeugdteams meedoen aan de dit seizoen geïntroduceer de landelijke jeugdcompetitie zijn ontstemd tot uiterst verbol gen over het feit dat zij niets krij gen van een van overheidswege verstrekte subsidie van 700.000 McEnroe na zijn nederlaag te gen Lendl. gulden. Het ministerie van WVC heeft dat geld ter beschikking ge steld van de KNVB in liet kader van het meerjarenplan betaald voetbal 1985-1990. En de voetbal bond vindt dat die centen naar de 37 betaald voetbal organisa ties moeten gaan ter bestrijding van loon- en reiskosten e.a. van hun jeugdteam. De amateurclubs wijzen er op dat ook zij te kampen hebben met veel hogere kosten en dat de KNVB daar slechts in totaal 50.000 gulden beschikbaar voor wil stellen. Het ministerie is niets te ver wijten. Dat geld was ooit be stemd voor een landelijke jeugd competitie van het betaald voet bal, dat daar in de praktijk een gemengde competie van betaald- voetbalclubs én amateurs uit is voortgekomen, is niet zijn zaak. De treurigheid zit hem natuur lijk in de houding van de KNVB. Die toont weer eens hoe weinig de belangen van de amateurs, toch de hoofdmoot van de bond. hem interesseren als het er op aan komt. Vijftigduizend gulden te verdelen onder 33 amateurclubs, het is minder dan een fooi. De amateurs zijn de waterdra gers van de prof sect ie -dat is al jaren zo en dat zal wel altijd zo blijven. Daarom verbaas ik me nogal over de reacties van de amateurclubs. De verontwaardi ging is terecht, laat daar geen twijfel over bestaan, maar ze konden toch nauwelijks iets an ders verwachten. Ze wéten nou toch zo zoetjes aan wel dat ze er maar een beetje bijhangen? Studie In opdracht van de Amster damse Kring (een genootschap dat zich de bevordering van de bloei van de stad ten doel stelt) heeft de Amsterdamse socioloog prof. A. de Swaan een studie ver richt over het antwoord op de vraag wat de sociale en culturele gevolgen zullen zijn als Amster dam de organisatie van de Olym pische Spelen van 1992 zou krij gen. De Swaan is voorstander van het houden van de Spelen in Am sterdam. (Tegenstanders betitelt hij als "linkse kak"). De stad heeft in zijn ogen haar eigen "mondiale aantrekkingskracht en de metropool Groot-Holland (de vierhoek Alkmaar-Zwolle- Eindhoven- Hoek van Holland bezit voldoende potentieel om het geheel te dragen. Amsterdam zal zich echter wel moeten presente ren als een culturele hoofdstad, een financieel centrum, een han delsstad en niet al te folkloris tisch moeten donderjagen met klompendansers, bloemenmeis jes, kaaseters en koekhappers. Dat is heel vrij vertaald zijn boodschap. Als De Swaan het over de Spe len zelf heeft, neemt enige géne bezit van me. Hij is van oordeel dat de Olympische Spelen een ei gen betekenis hebben als sportiej treffen tussen de volkeren. "De staten die hun delegatie afvaar digen. tonen zich daarmee bereid hun onderlinge tegenstellingen op te schorten voor de duur en binnen het kader van de Spelen. De beperkte opschorting van con flicten ter wille van de geregelde, speelse wedijver, maakt de zin van de Spelen uit". Je waant je bij die regels nog in het oude Hellas. Opschorting van onderlinge te genstellingen. speelse wedijver. Kom nou toch. Wanneer eindigt dat rare gedroom nou eens? De Olympische Spelen zijn een vier jaarlijkse. massale sport-kracht- meting, een toetsing van het men selijk fysieke kunnen. Niets min der. ook niets meer. Al het andere valt onder de noemer sprookjes. McEnroe Bij de prijsuitreiking, na zijn uiterst teleurstellende nederlaag legen Ivan Lendl, gedroeg John McEnroe zich zondagnacht op vallend kalm, ja flegmatiek. Toen hij van de voorzitter van de Amerikaanse Tennisbond in het volle stadion de verliezerscheque in handen kreeg gedrukt, zei hij voor de microfoon droogjes "nog nooit zo goed te zijn betaald voor een nederlaag". Voorts dankte McÊnroe zijn ouders "for having me" en zijn vriendin Tatem (de dochter van acteur Ryan O'Neill voor haar aanwezigheid. Lendl prees hij openlijk als de sterkste speler. Toen hij in Parijs-1984 van dezelfde speler verloor, kon hij bij de ceremonie geen woord door zijn strot krijgen. Ach, je zult het zien, hij ontpopt zich nog eens als een gewoon ZEIST (GPD) - Pasklare oplossingen werden uiteraard niet aangedragen, maar er wer den wèl rake opmerkingen gemaakt in Zeist. „Acht van de tien wedstrijden in het Neder landse betaalde voetbal zijn strontvervelend en op de velden loopt een grote massa grijze muizen rond. Spelers die het voetbal niet meer als avontuur beschouwen, die de bal aardig achteruit en rond kunnen spelen, maar die het niet meer weten als er iets meer van ze wordt gevraagd. Talenten zijn er nog steeds, maar het niveau van de middelmaat die de' basis is van elk elftal is gezakt van een zeven naar een vijf. En die spelers hebben wij als trainers en coaches gekweekt. Wij hebben de show en het kijkspel verpest. Daar moeten we zelf wat aan doen. De vraag is wat en hoe". De harde taal van bondscoórdina- tor Rinus Michels en bondscoach Leo Beenhakker, die in hun plei dooi voor aantrekkelijker spel het Nederlandse voetbal zó scherp ver oordeelden, sloeg gisteren in meer dan één opzicht in op de jaarlijkse bijeenkomst van de trainers in het betaalde voetbal. De doelstellingen van het technische KNVB-tweetal (meer attractiviteit, meer kwaliteit, minder behoudende tactieken) werden zonder meer onderschre ven, maar de verzamelde oefen- meesters hadden ook kritiek. Te negatief De uitspraken dat „acht van de tien wedstrijden het aanzien niet meer waard zijn" van Beenhakker en, nog sterker, dat "van de 600 wedstrijden er 500 beneden peil blijven, wat betreft de interesse het publiek" van Michels vie len verkeerd in het gezelschap, die een „veel te negatieve benade ring" vond. „Want er is nu toch een bepaalde verbetering zichtbaar", zo verde- digden de trainers zich in de onder linge discussies over het centrale thema, die uiteraard niet dè oplos- sing opleverden. Wel een aantal suggesties, die zich voornamelijk richten op een betere aanpak van de jeugd. Bij de jeugd moet met meer risico worden gespeeld, hoofdtrainers zouden zich door de week ook meer moeten gaan bezig houden met de 16 tot 18-jarigen en bijeenkomsten als die van gisteren zouden niet eens in het jaar, maar driemaandelijks moeten worden gehouden. Voor het overige sprak een aan tal oefenmeesters zich er ook voor uit „op dezelfde voet door te gaan, met het risicovollere wat er dit jaar in zit, want er is toch wel degelijk sprake van vooruitgang". Boekdelen Dat vinden Michels en Beenhak ker dus niet en laatstgenoemde hoefde alleen cijfers te noemen om dat te bewijzen. „Binnen 20 jaar van 6 miljoen naar 2,8 miljoen kij kers en het vooruitzicht dat we dit jaar nog een half miljoen verliezen, die getallen spreken boekdelen". Samen zien ze tot nu toe ook alleen ,in Cruijff de vertolker van het at tractieve en aanvallende voetbal evangelie en ze waarderen de onge diplomeerde technisch directeur erom, al is zijn keuze hen te ex- treem. BRUSSEL (ANP) - Niet Eric Gerets, maar Frankie Vander Eist speelt morgenavond als laatste man in het Belgische voetbalelftal, dat in Chorzov het 'kwalificatieduel tegen Polen afwerkt. Dat maakte bondscoach Guy Thijs maandagmiddag bekend na'de trai ning van zijn selectie in het Heizel-stadion. De Rode Duivels, die moeten winnen om zich rechtstreeks te plaatsen voor Mexico, hebben een driemans voorhoede: Voordeckers, Vandenbergh en Ceiilemans. Gerets, die zondag met PSV tegen Sparta nog wel als libero fungeerde, zal tegen de Polen als rechterverdediger worden opge steld. Het is voor de bebaarde Vlaming de eerste interland sinds zijn schorsing in verband met het omkoopschandaal bij Standard Luik. Thijs, zondag te gast op Spangen, was aanvankelijk van plan voor de positie van vrije verdediger te kiezen tussen Gerets, Ren- quin (Servette Genève) en Plessers (Hamburger SV). Maar, liet hij weten, hoewel de drie bij hun club wel als laatste man spelen, zijn ze dat niet van origine. Thijs acht Vander Eist in staat de verdedi-' ging het best te organiseren, met Renquin als voorstopper en Ples sers op links. Op het middenveld heeft Thijs gekozen voor Vande- reijcken, Scifo en Vercauteren, allen van landskampioen Ander- lecht. De selectie traint dinsdagochtend nog een keer in de Heizei en reist daarna af naar Polen. Het basiselftal is: Pfaff (Bayern München); Gerets (PSV), Frankie Vander Eist (Club Brugge), Renquin (Servette) en Plessers (Ham burger SV); Vandereijcken, Scifo en Vercauteren (allen Ander- lecht); Ceulemans (Club Brugge), Vandenbergh (Anderlechl) en Voordeckers (Rennes). „Maar hij heeft wel de knuppel in het hoenderhok gegooid. Hij brengt met Ajax iets wat we nodig hebben. Hij neemt dat risico en of fert zelfs het resultaat op. Ik vind het knap als je dat durft", bewon derde Michels zijn vroegere pupil, die overigens „via zijn club" wel degelijk was uitgenodigd voor het overleg „al zegt hij van niet". („Er zullen wel andere motieven zijn waarom hij niet is gekomen"). „Maar Cruijff heeft wel een ima ge dat géén van ons bezit. Hij is in wezen onafhankelijk en krijgt enorme steun van zijn bestuur en van de media. Dat maakt zijn keu ze ook mogelijk", voerde Michels aan als verzachtende omstandig heid voor de andere trainers. Het was de enige keer dat hij dat deed tijdens de bijeenkomst, die voor de oefenmeesters onverwacht uitliep op een 'hoor-spel' met als titel 'Rambo en de familie Doorsnee'. Rambo De filmster werd opgevoerd door Trouw-sportjournalist Wolden- dorp, die als derde inleider felle kritiek had op de KNVB naar aan leiding van de onderhandelingen over de exclusieve uitzendrechten van wedstrijden op de abonnee-tv („Ajax-Feyenoord in de video theek, tussen Tiroler standjes en Rambo"). De term „familie Door snee" verliet de mond van Michels, die daarmee doelde op de gemid delde speler, „wiens niveau te laag geworden is". „We zouden meer types moeten hebben die qua instelling en men taliteit de Rambo's van het voetbal zijn", benutte Michels de satirisch bedoelde voorzet. „Het is een ide- aal-type dat niet bestaat. In de voetballerij vind je die sinds .Cruijff niet meer. Door de negatie ve tactiek, het beletten van het spel, is het voor het individuele ta lent ook steeds moeilijker een ster te worden. Het rondspelen van de bal en het drukken van het tempo zijn tactisch normaal als een wed strijd daarom vraagt, maar zijn tot uitgangspunt verheven. Door het overdreven geaccentueerde resul taatvoetbal van de laatste tien jaar is de show verpest en is een type voetballers gekweekt dat het be staat zelfs bij een 1-0 achterstand de bal van veertig meter terug te spelen. Een type dat niet meer durft en dat de attractiviteit ver geet". Zomerse jeugdkampen in Zeist hebben hem geleerd dat het ande re, ware voetbalras niet vanzelf Leo Beenhakker noteert, Rinus Michels doceert: "Op de velden loopt meer op zal staan, nu de jeugd op groeit zonder het straatvoetbal waarin hef spel op natuurlijke wij ze werd geleerd. „De narigheid be gint al bij spelertjes tussen de zes en de twaalf jaar. Die worden in handen gelaten van Vrijwilligers, want wij staan daar te ver vanaf. De jeugdspeler heeft te weinig in zicht en is ontvankelijker voor ne gatief voetbal. In zijn tweede perio de komt hij verkeerd aan de start. Hij is te weinig goochem met de bal. Hij wordt teveel gedrongen in het concept van het moeten win nen en aan het eind van de rit zit Doorsnee op een te laag niveau". Mentaliteit „En daar hebben wij de verant woording voor", vulde Beenhak ker aan. „Wij hebben de grijze mui zen gekweekt, dus moeten wij ook werken aan het terugkrijgen van spelers met initiatief. Nu is de be langrijkste vijand in internationale wedstrijden niet de tegenstander, maar ons eigen elftal. In mentali teit en opvatting over het spel. We pogen te voorkomen dat we we reldkampioen aanpassen worden, proberen een wedstrijd weer in handen te krijgen. Het meest verontrustende daarbij is het ant woord op de vraag of de spelers dat nog wel kunnen. Hou een gloedvol betoog en het enige wat er daarna wordt gevraagd is: „wie moet ik nou dekken?" Zo is dat risicoloze ingeworteld". Toch is de ombuiging op korte termijn hoog nodig en die moet bij de jeugd spelers beginnen. Mi chels: „Dat lijkt me toch de weg". Beenhakker: „De tweede elftallen en de jeugd, dat is de middelmaat van morgen. Begin daar dan is het terugkrijgen van spelers met intia- tief een kwestie van niet vandaag of morgen, maar misschien van overmorgen". De ombuiging naar aantrekkelij ker voetbal kan zolang niet meer wachten. Het heeft al te lang ge duurd. Michels: „Dat thema is vo rig jaar al neergezet en daar is niet veel van terecht gekomen". Been hakker „Het gaat er ook niet om nu met z'n allen alleen maar aan te gaan vallen, Braziliaans te gaan spelen, of Ajax te imiteren, nee het gaat erom te trachten de attractivi teit binnen de mogelijkheden te verbeteren. Dat ombuigen is wel een zaak van vandaag en morgen. Niet meer van overmorgen. Want als het nog zolang moet duren, zijn we echt op een ander PAUL DE TOMBE PIRMASENS (DPA) - Een offi- ceel wereldrecord zal het niet zijn, maar de prestatie van de negenjarige voetballer Thor- sten Wendling mag op zijn zachtst gezegd opmerkelijk worden genoemd. Thorsten, spelend in de E-pu- pillen van de Westduitse ama teurclub SG Rieschweiler, scoorde in het competitieduel tegen buurman FC Muthweiler liefst zeventien keer. Zijn elftal won de 'derby' met 19-0. Thor sten, die in oktober tien wordt, maakt voor zijn ploeg geregeld zes of zeven doelpunten per wedstrijd. Oersted draait warm voor de grote aanval BASSANO DEL GRAPPA (ANP/ AFP) - De Deense beroepswielren ner Hans-Henrik Oersted heeft gis teravond het werelduurrecord op zeeniveau (tot 600 meter hoogte) verbeterd. Hij reed op de wieler baan van Bassano del Grappa wel geteld 48.149 kilometer. Het oude record stond sinds 30 oktober 1967 op naam van de Belg Ferdinand Bracke, die in Rome 48.093 kilome ter bereikte. De Italiaan Francesco Moser is nog steeds in het bezit van het re cord boven de 600 meter. Hij reed in januari vorig jaar in Mexico in zestig minuten 51.151 kilometer. Voor Hans-Henrik Oersted was de verbetering van het bijna twin tig jaar oude werelduurrecord op zeeniveau van de Belg Ferdinand Bracke niet meer dan een eerste stap naar de grote aanval op de 51.151 kilometer van de Italiaan Francesco Moser, op 23 januari van het vorig jaar bijeengereden op de Olympische piste in Mexico-Stad. Vorig jaar werden de wereldre cords op zeeniveau officieel. Die erkenning was bedoeld als promo tie van de Europese (lees Italiaan se) wielerbanen en als stimulans voor renners met minder scheutige geldschieters dan Moser vorig jaar voor zijn Mexicaanse onderneming bezat. In Bassano del Grappa wilde Oersted vooral het aërodynami sche materiaal en zijn eigen fysieke conditie testen. De komende maand gaat hij in een reeks baan- wedstrijden in Colombia wennen aan wielrennen in ijle luchtlagen. De aanval op het werelduurrecord is voorzien voor Mexico-Stad. Hans-Henrik Oersted, onlangs in Bassano del Grappa voor de twee de achtereenvolgende keer wereld kampioen achtervolging, worden uitstekende kansen toegedicht binnen zestig minuten verder te komen dan 51.051 kilometer. De Deense krachtpatser heeft zich de ze zomer overgegeven aan Spar taanse trainingen. ADVERTENTIE SALZBURG (SID) - Drie weken na het bekend worden van het besluit van Niki Lauda aan het einde van het formule 1-seizoen met racen te stoppen, denkt de Oostenrijkse wereldkampioen alweer na over een mogelijke voortzetting van zijn sportieve loopbaan. „Ik heb een droomaanbieding gekregen van Brabham, die haast niet.is af te wij zen", vertelde Lauda enkele uren na de Grote Prijs van Italië in Mon- za, waar hij met motorpech aan de kant kwam te staan. Lauda zal naar eigen zeggen bin nen veertien dagen een definitief besluit nemen. „Los daarvan neem ik nog deze week contact op met Brabham-baas Bernie Ecclestone. De kans, dat ik doorga, is twintig procent". De drievoudige wereldkampioen verklaarde in 1979 na de eerste trai ning voor de Grote Prijs van Cana da in Montreal zijn loopbaan ook al eens voor beëindigd met de histori sche woorden: „Ik heb ingezien, dat er nog belangrijker zaken zijn dan in de rondjes rijden op een cir cuit". In 1982 kon Lauda de aan trekkingskracht van de McLaren- miljoenen echter niet weerstaan en keerde hij terug in de formule 1 De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 5 of 10 jaar. Minimale storting f 15.000,-. Effektief: 6,69% Effektief 6,96%

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13