Taalbeheersing nu niet slechter dan vijftig jaar geleden Landbouwcrisis in VS woekert voort Stage kerkleiders bij parlement zou ,rdet zijn Interview Achtergrond Docent Arthur van Leeuwen nuanceert alarmerende geluiden DINSDAG 10 SEPTEMBER 1985 PAGINA 11 Recordoogsten 'een ramp' NEW YORK - Ondanks of juist dank zij voor dit jaar verwachte re cordoogsten zullen de Amerikaan se boeren, die al vier jaar met ern stige financiële moeilijkheden kampen, er na 1985 waarschijnlijk slechter voorstaan dan ooit. De problemen van de boeren leggen een zware wissel op de Amerikaan se financiën, brengen de regering Reagan in een moeilijk parket en kunnen ook een bedreiging gaan vormen voor boeren elders in de wereld. Deze maand wordt in de staat Il linois ten behoeve van armlastige boeren een 12 uur durend 'Farm Aid'-concert gegeven - naar analo gie van de Life Aid-concerten voor de slachtoffers van de hongers nood in Afrika. Er is inmiddels een stormloop op de kaartjes ontstaan, niet omdat de Amerikaanse burger zo begaan is met het lot van de boe ren, maar omdat ze een heroptre den van de Beach Boys en B.B. King niet willen i Het ministerie van landbouw voorspelt voor dit jaar buitenge woon rijke oogsten, waaronder een record van 210 miljoen ton mais. "Na de bekendmaking begonnen de prijzen van mais en andere granen prompt te zakken. Het door het mi nisterie berekende indexcijfer voor landbouwprijzen ligt thans 12 procent onder dat van vorig jaar. De inkomsten van de Amerikaanse boeren zullen dienovereenkomstig dalen van 34,6 miljard dollar vorig jaar tot tusseh de 22 en 26 miljoen dit jaar. Fatale afloop Zo hopen de schulden van de boeren zich op - voor sommigen met fatale afloop. Volgens het mi nisterie is een op de drie boeren niet in staat zijn rekeningen te vol doen. In 1984 stond 6,6 procent van alle Amerikaanse boerenbedrijven voor een dreigend faillissement en deze ontwikkeling zal naar ver wachting in 1985 doorzetten. Volgens Kenneth Bader, direc teur van de Amerikaanse Soja- Unie, zei dat de soja-oogst dit jaar een bijna-record zal halen van 54 ton. 'Hierdoor zijn de prijzen ge zakt tot vijf dollar per schepel, ter wijl de gemiddelde produktiekos- ten voor een schepel op 6 dollar lig gen. Alle sojaboeren hebben dus een gigantisch probleem'.De totale schuldenlast van de Amerikaanse boeren bedraagt op het ogenblik 212 miljard dollar - iets meer dan de buitenlandse schulden van de grootste schuldenlanden Brazilië en Mexico tezamen. De schuld van de boeren is de afgelopen drie jaar met 50 miljard dollar gestegen. Het totale bedrag ligt weliswaar iets la ger dan in 1983, toen de totale schuld 216 miljard dollar bedroeg, maar de effecten beginnen steeds zwaarder te drukken op de ban ken. Regeringsbronnen zeiden dat dit jaar naar verwachting 100 boe renleenbanken failliet zouden gaan, nadat vorig jaar al 80 banken werden gesloten. In 1980 gingen tien banken op de fles. Hoewel dit op een aantal van 14.000 banken in de Verenigde Sta ten een klein percentage is, voelen zelfs de grote internationale ban ken de gevolgen. De op één na grootste handelsbank van de VS, de Bank of America, maakte be kend dat verliezen in de landbouw voor het grootste deel verantwoor delijk waren voor het totale verlies van 338 miljoen dollar in het twee de kwartaal van dit jaar - het groot ste kwartaalverlies ooit door een Amerikaanse bank gemeld. Openbare verkopen De commerciële banken zitten opgescheept met ongeveer een door David Smythe (AP) kwart - 50 miljard dollar - van de boerenschuld, terwijl de Ameri kaanse regering ongeveer 100 mil jard heeft uitstaan. 'Niemand voor ziet een spoedig einde van de fi nanciële crisis,' schreef het blad Barron's. 'Van de winter kunnen we op het nieuws weer emotionele taferelen tegemoet zien van open bare verkopen en protestdemon straties. De plannen van de rege- ring-Reagan om het begrotingste kort te beperken door bezuinigin gen in de landbouw zijn zo goed als vergeten.' Waarnemers voeren de Ameri kaanse landbouwcrisis terug op het uit 1980 daterende verbod op de import van graan uit de Sowjet- Unie, waarmee president Jimmy Carter reageerde op de Russische inval in Afghanistan. Het embargo sloeg een gat in de markt voor bui tenlandse concurrenten als Argen tinië, terwijl tegelijkertijd de Ame rikaanse produkten in het buiten land steeds duurder werden door de stijging van de dollar. Met de vermindering van de ex port daalden de prijzen van de Amerikaanse landbouwgrond - soms, bijvoorbeeld in Iowa, tot de helft van de prijs. Hiermee raakten de leningen die de banken bij de boeren hadden uitstaan onvol doende gedekt, en ging zelfs de re gering over tot executieverkopen. Subsidies In de Amerikaanse landbouw speelt overheidsingrijpen een gro te rol. 'De Amerikaanse landbouw economie drijft op aanzienlijke subsidies waarmee boeren schade loos worden gesteld als zij bepaal de produkten niet produceren, of als zij teveel produceren,' schreef het blad Business Week. De rege- ring-Reagan had bij haar aantre den drastische sanering aangekon digd van dit beleid, maar Reagan zelf moest toegegeven dat nooit zo veel landbouwsubsidies zijn uitge keerd als juist door zijn regering. In het Amerikaanse congres gaan stemmen op om de kredieten en subsidies voor de landbouw te verhogen ter bevordering van de export. Deze ontwikkeling komt in een tijd dat ook boeren in andere delen van de wereld met grote pro blemen kampen. De Europese Ge meenschap dreigt door de geldver- slindeende subsidies aan de boe ren in het slop te geraken. Landen als Canada en Australië die door- het Amerikaanse embargo hun ex port naar de Sowjet-Unie konden uitbreiden hebben de grootste moeite om hun marktaandeel te behouden. Andere landen - Argen tinië, Brazilië - moeten hun export koste wat kost op peil houden wil len zij hun schuld aan het buiten land kunnen afbetalen. Bij het CDA bestaat een grote reserve voor een gesprek met de kerken. Dat constateerde de voorzitter van de gereformeerde synode, de Vlaardingse predi kant dr. H. J. Kouwenhoven, toen hij had geluisterd naar de heer H. Oostlander, directeur van het wetenschappelijk bu reau van het CDA. Die had in de rubriek 'Kerk Vandaag' van de NCRV over de kerkelijke leiders gezegd, dat zij niet echt oog hebben voor wat er werkelijk gebeurt. Oostlander noemde hen "een kerkelijke eli te, waaromheen een muur is op getrokken". "Er is duidelijk sprake van een kloof tussen lei ding en basis in de kerk". Oost lander zou meer 'open discussie' willen. "Dan bestaat de kans dat er op eikaars woorden wordt in gegaan". Volgens Oostlander heeft de kerkelijke vredesbeweging als een zeef gewerkt. "Daardoor hebben de kerkleiders onvol doende kijk gekregen op de werkelijkheid". "Er is bij hen een enorm informatietekort over wat politiek in feite is. Een stage van kerkleiders in het parlement zou niet gek zijn"./ Oostlander vatte zijn woorden zo samen: "Men moét preken tot politici achterwege laten". Geconfronteerd met de uit spraak van de gereformeerde sy node dat kernwapens in strijd zijn met Gods bedoeling met de schepping, antwoordde de direc teur van het CDA-bureau dit ook wel te weten. "Maar ik zie geen weg hoe men zich minder kan bezondigen". Dr. Kouwenhoven, voorzitter van de gereformeerde synode, die naar Oostlander had meege luisterd, zette daartegenover, dat de kerk de plicht heeft zich tot stem van bezorgde mensn te ma ken. "De kerken hebben hun grote bezorgdheid geuit over kernwapens, de wapenwedloop en de problematiek van de Derde Wereld, maar Oostlander heeft daarvoor kennelijk geen anten ne. De politiek heeft veertig jaar na dato geen antwoord op die be zorgdheid". Kouwenhoven noemde dat 'een cultureel probleem van de eerste orde'. Hij vroeg zich af, of politiek-in-zichzelf nog wel het geschikte orgaan is om antwoord te geven op de vragen rond de kernwapens en de wapenwed loop. "De politiek heeft altijd weer de neiging, te kijken naar veiligheid op korte termijn". De voorzitter van de gereformeerde synode vond het 'afschuwelijk', dat kerken en politici op een zo verschillende golflengte zitten. Boekje voor Van Agt. De commissaris van de koningin in Noord-Brabant, mr. A. A. M. van Agt, mocht het eerste exemplaar van het negende deel in de serie 'Anderhalve eeuw gereformeer den in stad en land' in ontvangst nemen. Dat deel gaat over Bra bant en Limburg. "In dit boekje wordt gelukkig nauwelijks gesproken over de gereformeerde ziekte van scheu ring, tegenstelling en scheiding", zei ds. C. Mak, voorzitter van de commissie Herdenkingen, bij de aanbieding. Mr. Vën Agt wees op de bete kenis van de zuidelijke provinr cies voor de oecumene. "Gere formeerden, hervormden en rooms-katholieken werken hier intensief samen". Dat was vóór de oorlog wel anders. "Bij ons op de rooms-katholie- ke school in Geldrop", zo vertel de de commissaris, "kon de ge dachte rijpen dat het wel raad zaam en nuttig was, protestantse leeftijdgenootjes zo nu en dan af te rossen. En dat gebeurde ook. Dat was natuurlijk niet eerlijk, want wij waren met veel meer, maar het ging immers om de voortplanting van het ware ge loof. Dit verhaal is niet alleen plezant, het duidt ook de maat schappelijke werkelijkheid van toen aan". De sfeer waarin mr. Van Agt nu het gereformeerde boekje ontving was wel totaal anders. Het is tegenwoordig allemaal zo slecht nog niet. Hebreeuws en Grieks. In de eerste week van oktober wordt een begin gemaakt met i Dagmaat-cursussen bijbels He breeuws en bijbels Grieks voor beginners. De cursus Hebreeuws is op woensdagavond in het Zen dingshuis te Oegstgeest, de cur sus Grieks op maandagavond in het gebouw van het Nederlands Bijbelgenootschap in Haarlem. De lessen worden eenmaal in de veertien dagen gegeven en de beide cursussen duren twee jaar. Voor het volgen ervan is een vooropleiding op mavo-niveau gewenst. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het Dag- maat-leerhuis, Fazantstraat 46, 2162 GM Lisse, telefoon 02521- 13321. Het Dagmaat-leerhuis heeft ook een exegesecursus 'Verstaan van de bijbel' en een leescursus 'Kennismaking met de bijbel'. Beide zijn op donderdagavond. Opvoeding. Als er voldoende belangstelling voor is, wil het Christelijk Studiecentrum in Amsterdam dit jaar in Leiden op zes maandagavonden een twee wekelijkse cursus houden over 'opvoeding vanuit het christelijk geloof. De cursus (met tijd voor onderling gesprek) is speciaal bedoeld voor ouders van jonge kinderen. Wie belangstelling heeft, kan verdere inlichtingen vragen bij het Christelijk Studiecentrum, Nieuwezijds Voorburgwal 96(1), 1012 SG Amsterdam, telefoon 020-257141. Afscheid. Zondagmiddag 22 september om half 5 neemt ds. G. J. Wolters in de Dorpskerk af scheid van de hervormde ge meente van Wassenaar. Hij gaat naar Ameide. Op zaterdag 21 sep tember om 4 uur is er een af scheid in het Dorpscentrum. - Op zondag 6 oktober om 3 uur gaat ds. F. Biemond - afkom stig uit De Kaag - voor in een af- scheidsdienst in de hervormde kerk van De Rijp. Ds. Biemond, sinds 1966 werkzaam in De Rijp, Graft en Graftdijk, gaat met pen sioen. Evangelist was Biemond in Vlagtwedde en Hoorn op Ter schelling en aanvankelijk hulp in het pastoraat in de genoemde Noordhollandse dorpen. Dankzij een beslissing van de synode ver kreeg hij in 1978 de status van predikant. Na zijn afscheid gaat ds. Bie mond wonen in Moerdijk. Daar wordt hij bijstand in het pasto raat. Hervormde Kerk: aangeno men naar Ter Aar kandidaat P. J. Stam Barendrecht, naar Drie- sum (Fr.) R. Veldman Goud swaard; beroepen te Berkel kan didaat M. Zoeteweij Waddinx- veen, te Geervliet-Heenvliet kan didaat mevrouw M. Geense Utrecht. Onlangs publiceerden 500 leraren Nederlands een zwartboek over hun druk ke werkzaamheden. "Als het zo doorgaat loopt de situatie volstrekt uit de hand", zo waarschuwden zij, om vervolgens schie lijk te pleiten voor een taakvermindering met maar liefst 20 procent. "Anders kunnen veel leer lingen zich bij het verlaten van de middelbare school mondeling noch schrifte lijk goed uiten". De drei gende taalverloedering wordt gebruikt als argu ment in de strijd om meer geld. Taalverloedering? Ach, in de zeventiende eeuw werd daar ook al voor gewaarschuwd. Arthur van Leeuwen is docent taalbeheersing aan de School voor de Journa listiek. Als er één beroep is dat een uitstekende be heersing van de Neder landse taal vereist, dan is het de journalistiek. Van Leeuwen moet elk jaar op nieuw constateren dat veel eerste jaarsstudenten elementaire vaardigheden onvoldoende beheersen: spelling, grammatica, op stellen maken. Toch is hij niet echt wanhopig. In bij gaand verhaal nuanceert hij de alarmerende gelui den. door Ben Rogmans Hoe vaak hoor je niet de klacht dat de jongeren van nu hun moe dertaal onvoldoende beheersen? Men zegt dat ze geen fatsoenlijke sollicitatiebrief meer kunnen schrijvèn, hun opstellen barsten van de spelfouten en hun kennis van de grammatica is ook al be neden alle peil. Zegt men. "Je moet erg voorzichtig zijn met de kreet: ze beheersen hun eigen taal niet meer", vindt Ar thur van Leeuwen, docent taal beheersing aan de School voor de Journalistiek in Utrecht. "Het wordt vrij makkelijk gezegd, ook door leraren Nederlands. Hun oordeel is waarschijnlijk geba seerd op wat ze denken dat ze vroeger zelf konden toen ze eind examen deden. Er is nauwelijks vergelijkend onderzoek gedaan naar verschillen in de taalvaar digheid tussen scholieren van nf&f en vroeger. Bovendien uitten in de jaren vijftig, omstreeks de eeuwwisseling en in de zeven tiende eeuw allerlei mensen pre cies dezelfde klacht. Dat is iets van alle tijden". Als je naar oorzaken wilt zoe ken, moet jè je eerst afvragen welke aspecten van het onder wijs je wilt onderzoeken. Je kan bijvoorbeeld kijken naar de structuur van het middelbaar on derwijs. Er is veel meer doorstro ming uit alle lagen van de bevol king naar hogere vormen van on derwijs dan vroeger. Een tweede mogelijke oorzaak is de motivatie van de leerlingén: die kan minder zijn dan vroeger, bijvoorbeeld door het ontbreken van een rooskleurig toekomst perspectief. Radicaal Het kan ook zijn dat een ge brek aan taalvaardigheid het ge volg is van de manier van lesge ven van de leraren en de oplei ding die zij gehad hebben. In de jaren zeventig is in de opleiding van docenten wat veel nadruk gelegd op het communicatie-on derwijs: rollenspel, kringgesprek en sociale vaardigheden. In de Arthur van Leeuwen: "De taal verandert snel. Wat nu nog fout is, kan morgen goed zijn(foto gpdi tijd dat de zachte sector de touw- tjes' in handen had, vond men dergelijke zaken vaak belangrij ker dan spellen, schrijven en grammatica. In het begin van de jaren ze ventig kwam het voor dat zelfs afgestudeerde Neerlandici niet op de hoogte waren van de spel lingvoorschriften en het bestaan van het "groene boekje", de Woordenlijst der Nederlandse taal. Daarin staat hoe woorden gespeld moeten worden. Maar, hoe radicaal de oplei ding van docenten ook geweest is, in de praktijk gaat het er op scholen traditioneler aan toe. "Het zijn de idealistische experi menten die veel aandacht krij gen", zegt Van Leeuwen. Een paar jaar geleden bijvoorbeeld, stak een storm vari protest op, toen bekend werd dat een com missie van moedertaaldeskundi gen voorstelde om het grammati ca-onderwijs maar af te schaffen. Van Leeuwen daarover: "Der gelijke revoluties in het moe dertaalonderwijs voltrekken zich vooral in de hoofden van de theo retici. Hier en daar heerst de filo sofie dat het niet dondert hoe je iets zegt, als mèar overkomt wat je bedoelt. Daar ben ik het niet mee eens. Er moet voldoende aandacht blijyen voor de wetten en regels van de taal". "De taalkundigen zijn het er nog lang niet over eens of je het grammatica-onderwijs zo maar kan schrappen. Gelukkig is de dagelijkse onderwijspraktijk over het algemeen traditioneler dan de voorhoede van onderwijs- makers en vakdidactici aan de universiteiten". Jargon Een van de erfenissen uit de ja ren zeventig is het agogenjargon, dat in het taalgebruik van alle dag is doorgedrongen. Een bron van ergernis voor velen. Zelfs voetbaltrainers spreken over "een stukje weerbaarheid in de groep" en een "stukje sociale be geleiding vanuit de trainer naai de mensen op de grasmat toé". Van Leeuwen: "Wanstaltige niksformuleringen noem ik dat. Als studenten van mijn school dergelijk jargon gebruiken; streep ik het onmiddellijk door. Het is belangrijk dat journalisten zich helder en éénduidig uit drukken. Ik maak me er verder geen zorgen over. het is hooguit vermakelijk. Hetzelfde geldt voor enkele VARA-programma's waarin het plat praten geculti veerd wordt: het is ergerlijk, maar onbelangrijk". Al met al baren noch de revolu tionaire ideeën van onderwijs- makers, noch het gebruik van jargon of de verheerlijking van het plat praten Van Leeuwen veel zorgen. Wat hem wel opvalt is dat er op de middelbare scho len zo weinig opstellen gemaakt worden, hoewel ook daarvoor de laatste jaren weer wat meer aan dacht bestaat. "Ik kan me voorstellen dat veel leraren Nederlands het leuker vinden om literatuuronderwijs te geven. Daar zit bovendien veel minder (nakijk)werk aan. Maar als ik hier in het eerste jaar aan iemand met een diploma havo op zak vraag: hoeveel opstellen heb je op je middelbare school ge maakt en het blijken er zes te zijn, dan schrik ik echt wel Kranten Als er een beroep is waarin een uitstekende beheersing van de Nederlandse taal vereist is, dan is het de journalistiek wel. In de tijd dat de weerstand tegen alle formele regeltjes - en dus ook te gen die van de taal - groot was, maakte de School voor de Jour nalistiek turbulente tijden door. De kwaliteit van de opleiding werd toen over het algemeen niet erg hoog aangeslagen. Volgens Van Leeuwen is dat sinds 1980 erg veranderd. "De journalisten die we nu opleiden kunnen rede lijk meedraaien bij een regionale krant. En dat is ook het doel waarmee de school indertijd is opgericht". In ,de opleiding wordt meer dan vroeger aandacht besteed aan basisvaardigheden als spel ling en grammatica. In het eerste jaar worden twee trimesters uit getrokken voor het bijschaven van het taalgebruik van de stu denten. Dat is ook wel nodig: "Dertig procent van de eerste jaars die we hier krijgen, zou ei genlijk meer aan taalvaardigheid in huis moeten hebben. Je mag toch verwachten dat ze tenmin ste de spelling beheersen en een redelijk opstel kunnen maken. Dat blijkt niet het geval te zijn". Meer aandacht voor de formele kanten van taal betekent niet dat het taalgebruik zelf formeler hoeft te worden. De'schrijfstijl in de kranten is volgens Van Leeu wen wat losser geworden. "De hoofdartikelen zijn toegankelij ker, leesbaarder geschreven. Daarnaast worden tegenwoor dig, meer dan dertig jaar gele den, mensen uit alle lagen van de bevolking uitgebreid in de kran tekolommen geciteerd. Ook daardoor wordt het taalgebruik minder formeel". Dat is een verandering die op veel plaatsen merkbaar is. De taal zelf verandert voortdurend. Wat nu nog fout is, kan morgen goed zijn. Dat is altijd al zo ge weest en heeft niets te maken met taalverloedering of taalver vuiling. Als "men" zegt dat de jeugd van nu z'n taal slecht be heerst, kan dat ook komen om dat "men" de jeugd slecht vindt. Met al te stellige uitspraken be geef je je al snel op glas ijs. Wat niet wegneemt dat iedereen dié eeri verhaal wil schrijven of een toespraak moet houden, vol doende basiskennis moet heb ben om tenminste begrepen te worden door zijn lezers of toehoorders.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11