Feyenoord houdt het hoofd koel w Ajax maakt zich zorgen Avenir behoeft niet te vrezen Honduras grijpt kans tegen Costa Rica: 3-1 Scores in profvoetbal Utrecht loopt tevergeefs storm Ondanks ruime 7-1 zege Arbiters in gedrang Perfect /^hilder^rken Ab Fafié onder de indruk Wereldtitel voor jeugd van Brazilië PAGINA 10 SPORT MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 TEGUCIGALPA (AFP) - Het elftal van Honduras heeft gisteren in Tegucigalpa Costa Rica verslagen met 3-1. Het betrof een wed strijd uit de finaleronde van het kwalificatietoernooi van de Noord- en Middenamerikaanse zone (Concacaf) voor het wereld kampioenschap in Mexico 1986. De winnaar van de finaleronde plaatst zich voor het eindtoemooi. In de hoofdstad van Honduras nam Costa Rica in de 7e minuut de leiding door Guimaraes. Óp slag van rust maakte Caballero de gelijkmaker, waarna Figueroa in de 52e en 57e minuut met twee doelpunten de overwinning voor het thuisland veilig stelde. Door de overwinning behield Honduras kans op plaatsing. Het laatste duel tussen Canada en Honduras, op 14 september in Toronto, zal de beslissing moeten brengen. Canada heeft aan een gelijkspel voldoende. EREDIVISIE NEC - MVV 1-1 (0-11. 43. Smuets 0-1. 58. Grim 1-1. Scheidsrechter Mulder, toeschouwers: 4000. Gele kaart: Vis ser (NEC). Fortuna Sittard - Heracles 1-U 11 -li). 37. Lin- ford 1-0. Scheidsrechter: Van de Niet. toe schouwers: 7000 Gele kaarten: Koever- mans (Fortuna Sittard) en Schulte (Hera- Excelsior - AZ 67 1-0 (0-0) 55 Jalmk 1 Scheidsrechter: Bannet. toeschouwer: 2000. Gele kaart: Loggie (AZ 67). arlem - Go Ahead Eagles 2-1 (0-0) 54. ■sdek 10. 64 Keur 2-0. 66. Verkalk 2-1 >en doel). Scheidsrechter: Van de Mun- Toeschouwers: 2 500. Bosman 5-0. 89. Van Basten -1 (strafschop). Scheidsrechter: Bakker. FC Utrecht - Feyenoord 0-2 (0-1). 32. Enk- Toeschouw» •n 0-1, 86. Tahamata 0-2. Scheidsrechter: (Aiax Keizer. Toeschouwers: 16.000. FC Den Bosch - ROD A JC 2-2 (1-0). 10. Gill- Meyer 1-1. 70. Daerden 1-2. 90. ileiUSreL'niPrL Oiannpn. - Toeschouwe PEC Zwolle - Heerenveen 1-0 (0-0). 87. Gele kaart: Rijnink McNulty 1-0. Scheidsrechter Schijf, toe- schouwers: 3500. Gele kaart: De Jong en toeschouwers: 4800. Gele kaart: Tortevski Willem 2 - SVV 2-2 (1-2). 21 (Emmen). 37. Maddock 1-1, 43. Loovens 1-2, 80. Broe ken (strafschop) 2-2. Scheidsrechter Reijg- Cambuur-DeGraafschap2-3(1-1). 16.Stu- L ring 0-1. 43. Runderkamp 1-1. 48 Runder kamp 2-1. 67. Leeuwerik 2-2, 89. Sturing 2- 3. Scheidsrechter Van Vliet, toeschouwers: 5200. Gele kaart: Haitema (Cambuur). Veendam - Volendam 0-1 (0-1). 6. Plugboer 0-1. Scheidsrechter De Vrieze, toeschou wers: 3000. Gele kaart: Krol (Veepdam) en Steur (Volendam). Richard Karregat (Vo lendam) werd met een gebroken rechter been overgebracht naar het Academisch 42. Rontberg 2-2, 51. De Roode 3-2, 58. Van Ziekenhuis van Groningen. FC Den Haag - RKC 5-4 (2-2) Scheidsrech ter: Smeenk, toeschouwers: 5000. 17. Bou- 1-0. 32. Brands 1-1. 37. Lammers 1-2. Joore en Leon Hutten (beiden RKC). 78. Gullit 1-1. Scheidsrechter: Blanken Van Grinsvcn 2-2. Scheidsrechter: Th» (strafschop) 2-1, 59. Bannon 2-2. Scheidsrechter Dolstra, toeschouwers: 6200. Gele kaart: Schrijvers en Van den Toeschouwers: 6.000. 1500. 12. Constansia 1-0, 49. Van Tongeren 2-0, 58. Krommendijk 2-1. Gele kaart: Krommendijk (Wageningen). UTRECHT (GPD) - Gisterochtend werd Willem van Hanegem uit zijn bed gebeld door Ab Fafié. De Feyenoord-trainer belde niet om de laatste aanwijzingen door te geven aan de als hoofdcoach debuterende Van Hanegem, maar om zijn diepe bewondering voor de komende Europa-Cuptegenstander Sporting Lissabon over te brengen. „Het worden tien slapeloze nachten", meldde hij vanuit de Portugese hoofdstad. Misschien valt dat wel mee, in elk geval heeft invaller-coach Willem van Hanegem bij terugkeer positief nieuws voor Fafié. De Rotterdammers wonnen de altijd lastige uitwedstrijd bij FC Utrecht met 2-0 vooral dankzij de linie die het op 16 september het hardst te verduren krijgt, de verdediging. Henk Duut hield de topscorer van de eredivisie John van Loen goed in bedwang, de voor de geschorste Sjaak Troost spelende Stanley Brard bleef moeiteloos overeind tegen Peter van der Waard en Ben nie Wijnstekers had geen kind aan Utrechts linkerspits Johan van der Hooft. Rustig, geconcentreerd, zonder risico te nemen, werd de voorsprong (31e minuut John Erik- sen) verdedigd en uitgebouwd (86e minuut Tahamata) toen de thuis club alle mankracht naar het front gestuurd had. Vijf overwinningen en een ne derlaag tegen Roda JC hebben Feyenoord aan de kop van de ere divisie gebracht. Van dat verlies stak Feyenoord nog het meeste op. "We hebben bij Roda ons lesje ge leerd", vertelde aanvoerder Ben Wijnstekers. "Als gekken zijn Nu hebben we geconcentreerd ver dedigd en met het koppie ge speeld". Goede berichten kan Fafié ook tegemoet zien over het midden veld. FC Utrecht heeft daar in Jan Wouters en Frans Adelaar twee- spelers die, het als de kas van Feye- noords penningmeester dat toege laten had, graag in dienst genomen waren. Dat duo vormt met Gert Kruys een middenveld dat al jaren samenspeelt en tot de sterkste middenlinies van Nederland be hoort. De verwachting dat Sören- sen, Been en Molenaar tegen de Utrechtse brutaaltjes onder de voet gelopen zouden worden kwam niet uit. "Ze worden toch ook betaald om te verdedigen", grapte Willem van Hanegem. Met hem worden persconferen- daar tekeer gegaan. Na een halfuur ties na afloop na een wedstrijd opgebrand, konden we ieder geval een stuk aardiger. "Ze deden hun werk bekwaam, waarbij gezegd dient te worden dat vooral Kruys en Wouters de vorm van de dag misten. FC Utrecht heeft goed meegewerkt en daar ben ik geluk kig mee", begon de in Utrecht op gegroeide Willem van Hanegem zijn nabeschouwing. Hij verschilde met FC Utrecht-trainer Nol de Rui ter van mening over de amuse mentswaarde van de partij. Willem van Hanegem: "De mensen heb ben weinig van goed voetbal kun nen genieten, het is een vechtwed- strijd geworden. Maar het was spannend. Engels voetbal, met veel doelworstelingen". "Die heb ik dan niet gezien, ik vond dat we de mensen te weinig geboden hebben", meende Nol de Ruiter, die dat evenzeer zijn ploeg verweet als de defensief ingestelde Rotterdammers. Voor het doel van Jan Willem van Ede gebeurde in elk geval bit ter weinig. Aan opbouwen van aan vallen kwamen de Feyenoorders ondanks sterk spel van Mario Been niet toe. De voorsprong halverwe- Het zullen je fans maar wezen die met dit soort spandoeken komen i lang in Galgewaard, want de politie greep direct in. Maar toch ge was dan ook niet verdiend. Een voorzet van Keje Molenaar werd door de Utrechtse doelman ver keerd beoordeeld en daardoor kon Eriksen eenvoudig zijn vierde doelpunt voor Feyenoord scoren. Pas toen FC Utrecht-libero Wim Rijsbergen definitief voor zijn ver dediging ging spelen counterden de Rotterdammers enkele malen gevaarlijk. Vier minuten voor het einde leidde dat tot de voor Feye noord bevrijdende tweede treffer. FC Utrecht begon aanvallend sterk en scoorde binnen twee mi nuten via Johan van der Hooft, een doelpunt dat door Jan Keizer we gens buitenspel ..afgekeurd werd. I ->(' licslu kans kreeg FC Utrecht in de eerste minuut na de hervatting, toen Jan Wouters een voorzet op het hoofd legde van John van Loen. De vrije kopkans ging verlo ren. „Dat had hem moeten zijn", verzuchtte Nol de Ruiter. "We had den dan nog drie kwartier de tijd gehad voor de winnende treffer". Feyenoord had de partij weer snel onder controle. "Mario Been speelde een prima eerste helft, daarvan stond hij nog uit te rus ten", keek Van Hanegem terug op de enige periode in de tweede helft waarin de Rotterdammers het AMSTERDAM (GPD) - Twee da gen nadat libero Walter Meeuws toestemming kreeg om bij Ajax te vertrekken kwam technisch-direc- teur Johan Cruijff al tot de conclu sie dat hij te krap in zijn verdedi gers zit. Tegen VVV, dat zich als een jojo moest laten behandelen en al lang blij mocht zijn dat de scha de tot 7-1 beperkt bleef, vormde de personele bezetting nog geen pro bleem. Met het oog op de kapitale duels tegen Porto (18 september en 2 oktober) en Feyenoord (6 okto ber) kan Cruijff echter alleen maar hopen dat hij eindelijk over een fit te selectie kan beschikken. Gistermiddag voegde Edo Ophof zich met een spierverrekking bij het duo Koeman/Boeve. zodat Cruijff, die eerder in de competitie al met een gehavende Ronald Spel- bos te maken kreeg, in zijn laatste linie opnieuw moest improviseren. Toch heeft hij bepaald geen spijt van zijn besluit om Meeuws naar het Belgische KV Mechelen te la ten gaan: "Voor Meeuws heb ik ge noeg alternatieven. Ik kan bijvoor beeld ook Rijkaard als libero op stellen. Net als Koeman is hij ge wend om vóór de verdediging te spelen. Beter dan Meeuws dat kan. Hij was dan ook overbodig gewor den. Dit Ajax zit juist verlegen om mandekkers. Vanaf het begin van de competitie al. Hopelijk geneest iedereen op tijd. Wat Koeman en Boeve betreft ziet het er in elk ge val goed uit". Cruijff zag er zélfs van af om Meeuws nog in de dug-out te zet ten. De Vlaming arriveerde pas tien minuten voor tijd en nam plaats op de tribune. "Ik zou hem", aldus Cruijff, "nog tot half septem ber kunnen laten meedraaien, om dat pas dan wordt besloten of Meeuws naar België mag terugke- ren. Maar wat heeft het voor zin, om iemand, die er met zijn gedach ten toch niet meer bij is, nog langer te zetten en te laten trai- PSV zonder zelfvertrouwen ROTTERDAM (ANP) - Avenir Beggen heeft een mini mum aan lef nodig om het PSV woensdag moeilijk te ma ken in de eerste wedstrijd van het toernooi om de UEFA- beker. Het elftal van trainer Reker en technisch manager Kraay beschikt immers over zo weinig zelfvertrouwen, dat de Luxemburgers in elk geval op eigen veld niet behoeven te vrezen voor een grote nederlaag. Pas de deux van Raymond Libregts en Marco van Basten laatste neergaat gelijk een stervende zwaan. Het leverde hem toch een strafschop op. Sparta bemerkte dat gisteren op Spangen. Een kopbal van Gullit, twaalf minuten voor tijd, redde wm PSV's gezicht enigszins: 1-1, nadat J0| spits Van der Weel de Rotterdam- ■P mers halverwege de tweede helft. .Ui op voorsprong had gezet. Het duo Reker/Kraay had het verstandig gevonden rasaanvaller Thoresen als spelbepaler op te stel len. Gekoppeld aan Gullit als cen trumspits, McDonald als linker spits en Gerets als laatste man was het een allesbehalve gelukkige vondst. Toch lukte het PSV in de rbij de beginfase af en _toe gevaarlijk te NIEUW WEERDINGE (ANP) - Bedreiging en een klap hebben in het weekeinde geleid tot twee stakingen in de noordelij ke amateurcompetities. In Nieuw Weerdinge (Drente) stuurde scheidsrechter Nijdam gisteren thuisclub Titan en Weiteveense Boys (vierde klas se H) een kwartier voor tijd naar de kleedkamer. De kwaad geworden speler Emming van Weiteveense Boys had bij zijn tweede waarschuwing gewei gerd het veld verlaten en stoot te Nijdam letterlijk en figuur lijk voor het hoofd. Op dat mo ment was het 1-1. Bij de zelfde stand kwam za terdag een voortijdig einde aan het duel tussen de Friese vier deklassers Kollum en Kootster- tille. Arbiter Bierma voelde zich in de slotfase zo zeer be dreigd door enkele spelers, dat hij het verstandig achtte beide elftallen weg te sturen. Hetzelfde zou van toepassing kunnen zijn op Felix Gasselich. Voor hem vormt de 'bank' de vei ligste vorm van geldbeleggen. De Oostenrijker, die voor 1,2 miljoen is aangetrokken, strijkt week in weck uit zijn geld op, zonder dat hij daarvoor in aktie behoeft te ko men. Hij zou dan ook net als Meeuws al lang zijn afgedankt, als er ook voor hem een serieuze aan bieding was gedaan. Nu dat niet het geval is mocht hij gistermiddag voor de vijfde keer dit seizoen werkeloos toekijken en werd zelfs de voorkeur gegeven aan de 18-ja- rige amateur Rob Witschge. Elf minuten voor tijd mocht Witschge, die twee jaar geleden overkwam van SDW, zijn debuut maken in Ajax-1 als vervanger van linkerspits Rob de Wit. Daarmee gaf Cruijff niet alleen te kennen dat hij middenvelder Gasselich niet nodig heeft, maar toonde hij tevens aan dat hij zoveel mogelijk wil vasthouden aan zijn concept. Met Gasselich er bij zou Cruijff een consessie hebben gedaan aan zijn principes (de Oostenrijker is im mers niet gewend om aan te vallen) en dat is het laatste wat van hem in deze competitie is te verwachten en zeker niet tegen WV. Afgezien van de eerste twintig minuten, waarin zij in de persoon van Peter Corbijn zelfs nog aan spraak maakten op de openings treffer, waren de Limburgers de ideale tegenstanders voor Ajax. De nabeschouwing van Cruijff had dan ook veel weg van een uitge breid dankwoord aan het adres van VVV-trainer Sef Vergoossen: "WV kwam er uit als het kon. Ik vond dat heel positief. Hadden die jongens massaal verdedigd dan waren er ook zoveel doelpunten gevallen. Voor zo'n instelling kan ik alleen maar waardering hebben. Iedereen heeft kunnen genieten en WV heeft op z'n tijd het geluk aan z'n kant gehad, dat je met zo'n speelwijze afdwingt". VVV werkte vooral tussen de 24ste en 31ste minuut van de eerste helft nauw samen met Ajax. In die periode voetbalden de Venlonaren op royale afstand van hun zestien metergebied en boden zij de Am sterdammers de gastvrijheid, waarvan door Marco ton Basten, Gerald Vanenburg en John van 't Schip werd geprofiteerd. In de tweede helft kwam VVV nauwe lijks meer uit het eigen strafschop gebied en voerden Valckx (eigen doel), invaller John Bosman. Rob Rijnink en Van Basten (strafschop) simpel de score op. Als doelman Roox niet in topvorm had verkeerd was het record van de vorige voet baljaargang. 14-0 in het Europa Cup-duel tegen Red Boys Differ- dange. ongetwijfeld geëvenaard of zelfs overtroffen. zijn. Maar nadat Sparta, aanvanke lijk te veel respect tonend, was ge wend geraakt aan de vreemde op stelling begon PSV weer voor Nu werd het'slechts'7-1, waarbij angsthaas te spelen. Reker was Corbijn zijn naam aan de tegentref- voor de zoveelste keer ontevreden: fer koppelde. Een tweede doelpunt „De jongens missen agressie, ze van VVV werd voorkomen door bewegen niet bij balverlies. Ik heb keeper Stanley Menzo. Hij sloeg de dan ook een zwaar hoofd in de par- bal, na een door Remy Reynierse tij tegen Beggen". genomen penalty, uit zijn doel en De coach, die op eigen initiatief versterkte daardoor zijn positie in Thoresen verruilde voor Van Rooy, het tweegevecht met de derde Aja- kon geen oplossing bedenken voor cied, die zich overbodig voelt, het slappe spel. Over Gerets, die Hans Galje'. zich niet op zijn plaats voelde, zei ADVERTENTIE LFC 35e ZILVERMOLEN-TOERNOOI DINSDAGAVOND RCL-LUGDUNUM Henny Blikman Woningdecoratie Hilversum 035-40925 Been doel mee in Jong Oranje ZEIST (ANP) - Mario Been, woensdag nog deel uitmakend van de selectie voor het A-elf- tal, speelt dinsdag met Jong Oranje tegen de Zwitserse leef tijdgenoten. Bondstrainer Leo Beenhakker heeft zondag drie wijzigingen aangebracht in de selectie van het jeugdige Oran je, dat dinsdag in Monthey een oefenduel speelt. Ajacied Van enburg, Feyenoorder Duut en Utrechter Van Loen gaan niet mee. De drie speelden zondag voor hun clubs wel de volledige negentig minuten. Naast Feye noorder Been zijn oud-Spar taan De Wolf (FC Groningen) en Gillhaus (FC Den Bosch) de vervangers. moeilijk hadden. FC Utrecht bracht de ene lange man na de an dere (Rietveld, De Kruyk) binnen de lijnen, het baatte niet. Feye noord winnaar, hoewel het geen goede combinatie op de mat legde. „FC Utrecht hoeft voor ons de lo per niet uit te leggen", kaatste Van Hanegem de bal richting Cruijff die dat van Ajax' tegenstanders wel verwacht. Feyenoord daaren tegen hield de deur ook niet be leefd open voor FC Utrecht. "We werden gedwongen verdedigend te spelen", zei interim-coach Van Hanegem. "Dat moet echt wel eens, de tegenstander werkt heus niet altijd mee". ROTTERDAM - Alle spelers van Feyenoord zullen "echt in héél goede doen moeten zijn", wil de Rotterdamse club de eerste ronde van het UEFA Cup-toernooi over leven. "Alleen als dat het geval is, maken we een kans", aldus trainer Ab Fafié die zaterdag tegenstander Sporting Lissabon bekeek in de met 3-0 gewonnen thuiswedstrijd tegen Chaves. Fafié keerde gisteren geïmpo neerd terug in Nederland. Tijdens zijn bliksembezoek was hij danig onder de indruk geraakt van de koploper in de Portugese competi tie en van de entourage waarin Feyenoord volgende week woens dag zal moeten aantreden voor het eerste deel van het Europese dub belspel. "Ik had al niet het idee dat Spor ting een zacht eitfe zóu zijn en wat ik vermoedde is bewaarheid ge worden. Portugal is op dit moment een van de leidende voetbalnaties van Europa en Sporting is een van de stekrste exponenten. De ploeg is niet alleen technisch, maar ook fysiek erg sterk en speelt eigenlijk een beetje op de Engelsq manier. Het is niet meer alleen het oude tikwerk, maar er is ook een portie hardheid bijgekomen en die jon gens blijven pompen, zelfs als ze met 3-0 voorstaan. Als ze dan ook nog gesteund worden door de 70, 80.000 man die ze verwachten als wij komen, kunnen we onze borst nat maken". De gevaren voor Feyenoord schuilen, volgens Fafié, vooral in de aanval van Sporting, dat in Jor- dao, Fernandes en de Argentijn Saucedo een zeer spits trio heeft. "Vooral de laatste twee zijn spitsen die het duel niet schuwen en die Saucedo is een soort veredelde John Linford. Waar hij is, gebeurt altijd wat", aldus Fafié, die op het middenveld naast de van een bles sure herstelde Pacheco en Sousa in Litos ook "één van de grootste ta lenten van Portugal" aan het werk zag. "Bovendien stak het in de defen sie ook goed in elkaar", aldus Fa fié, die er dan ook vanuit gaat dat Feyenoord de nederlaag in Lissa bon zo beperkt mogelijk zal moe ten houden. "We moeten orts daar in elk geval niet gek laten maken", waarschuwde hij zijn spelers al op voorhand. "Dan hebben we nog een kans, want ik heb ook gezien dat 'er lichte paniek uitbrak bij een paar tegenaanvallen. Daar zullen we dus op moeten spelen en als het verlies dan niet te groot uitvalt, kan het bij ons thuis ook een gek kenhuis worden". de op bezoek zijnde Belgische bondscoach Thijs: „Ik weet niet of hij woensdag speelt tegen Polen, ik heb ook nog Renquin en Plessers voor de positie van laatste man". Sparta kan worden verweten, dat het te weinig heeft geprofiteerd van de vele Eindhovense miskleu nen. De jonge Rotterdammers lie ten trainer Happel van tegenstan der Hamburger SV in de UEFA- strijd zien ook niet echt doeltref fend te draaien. In opdracht van trainer Vonk nam Sparta na de pauze meer risico, met linkerver dediger Eijer als initiatiefnemer. Daarbij werd het middenveld vaak overgeslagen. In die linie school juist Sparta's zwakte. Van Gaal fungeerde meer als extra centrum verdediger en Tiktak speelde on der zijn niveau. De kans is groot, dat Magath en de zijnen van die si tuatie zullen profiteren. Happel, die Het Kasteel tien minuten voor tijd verliet, zal dat volgende week nog eens bekijken in Sparta's uit wedstrijd tegen FC Groningen. MOSKOU (SID) - Brazilië is voor de tweede achtereenvolgende keer wereldkampioen voetbal voor spe lers tot 20 jaar geworden. In de fi nale van de eindronden te Moskou werd Spanje in de verlenging met 1-0 verslagen. Het winnende doel punt werd gemaakt door Henrique in de tweede minuut van de eerste verlengingsperiode. Spanje speel de van de 63e minuut met tien man. Gonzales kreeg de rode kaart, nadat hij voor rust al geel had ge kregen. Bij de finale in regen en kou waren 41.000 toeschouwers. Brazilië veroverde de titel in 1983 voor de eerste keer. Destijds deed Nederland wel mee, in de Sovjetu nie niet. Sovjetunie, in 1977 de eerste we reldkampioen bij de tieners, ver loor voor de finale verrassend het duel om de derde plaats tegen Ni geria. Na een eindstand van 0-0 werd ook in de verlenging niet ge scoord. Nigeria won het straf schoppen schieten met 3-1. Voor Nigeria was dit het tweede succes binnen enkele weken. On langs werd in China de eerste we reldtitel voor spelers tot 16 jaar ge-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10