'Het is hier prettig werken, omdat er zoveel te doen is' actief in vriie lijd 'Collegepartijen hebben heel veel te verbergen' 'Bijzondere aandacht nodig voor migranten' Oud-Leiden op de bres voor het historisch erfgoed ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1985 LEIDEN - De Vereniging Oud-Leiden staat al meer dan tachtig jaar op de bres om het historisch erfgoed van Leiden bekendheid te geven en te verdedigen. Even zovele jaren is het Leids Jaarboekje versche- door Jan Rijsdam nen met artikelen die voor velen een rijke bron zijn voor de kennis van de ge schiedenis en de monumen ten van Leiden en omge ving. Wat doet Oud-Leiden nog meer dan de uitgave van het jaarboekje? "Een heleboel", weet H.W. Van Soest, voorzitter van de vereni ging, te vertellen. Hij doet met ple zier een boekje open over Oud-Lei den zelf. "Het meest bekend, na het jaarboekje, is het uitreiken van de tweejaarlijkse erepenning met oorkonde voor bijdragen aan het behoud en het herstel van het Leidse stadsschoon, en de even eens tweejaarlijkse Oud-Leiden- prijs voor een oorspronkelijke en nog niet uitgegeven studie die han delt over de geschiedenis van Lei den of een gemeente in de omge ving". "Wat daar achter zit is dat we over een kapitaal, en de rente daar van, beschikken. Dat komt omdat we eigenaar zijn geweest van een aantal historische pandjes. Die hebben we nu niet meer, maar het kapitaal is er nog wel. Daarmee kunnen we de tweejaarlijkse ere penning en de literatuurprijs be kostigen en ook nog subsidies ge ven aan zaken die we belangrijk vinden voor het kweken van een historische belangstelling bij de in woners van Leiden en. Rijnland". Rapenburg "Eind dit jaar zal het eerste deel verschijnen van een driedelig boekwerk over panden aan het Ra penburg plus hun interieurs. Daar voor heeft de vereniging een aan zienlijke subsidie gegeven. Het is een heel «bijzonder project voor Leiden dat inzicht geeft hoe men sen aan het Rapenburg hebben ge woond en gewerkt". "Het boekwerk beslaat zes eeu wen wooncultuur aan het Rapen burg, bijeengebracht door mede werkers van het Kunsthistorisch Instituut van de Rijksuniversiteit. De indruk van veel mensen dat er altijd een zekere elite aan het Ra penburg heeft gewoond is niet juist. Dat is pas sinds de zeventien de eeuw het geval. Toen kwamen er veel rijke mensen wonen. Daar voor hebben aan het Rapenburg ook heel gewone mensen ge woond. Dat is nog goed te zien. Als je goed kijkt zul je verbaasd staan van het aantal gewone pandjes dat aan het Rapenburg staat". "Het is maar een voorbeeld", al dus Van Soest. "We subsidiëren al lerlei dingen. Zoals de restauratie van een schilderij in de Lakenhal, de restauratie van een rouwbord in de Pieterskerk en de herbouw van molen De Put aan het Galgewater. Over het algemeen gaat het om kleine objecten of publicaties". Oud-Leiden zet zich al sinds haar oprichting in 1902 in voor het be houd en herstel van tastbare herin neringen aan Leidens roemruchte verleden. "We hebben ons in het verleden regelmatig verzet tegen het slopen, verwijderen van monu menten en tegen het dempen van grachten. In de begintijd heeft de vereniging met succes gepleit te gen het dempen van het Rapen burg. We hebben ons ook verzet te gen het dempen van de Lange Ma re, dat heeft geen succes gehad". "Stadsschoon was toen niet het enige aspect dat telde. Je moet niet vergeten dat de grachten toenter tijd een open riool waren en dat ar gumenten om ze te dempen niet al tijd onredelijk waren. Je moet het zien in die tijd", aldus relativeert Van Soest de met wisselend succes gekeerde aanslagen die het stads schoon in het verleden te verduren heeft gehad. Plaquettes Anno 1985 heeft Oud-Leiden ook nog heel wat noten op haar zang. "We willen graag dat er plaquettes, met een toelichting, komen bij ge restaureerde stadsmuurresten, zo als al is gebeurd bij de rode steen in de Haarlemmerstraat. Zoiets zouden we bij de Blauwe Steen in de Breestraat ook graag zien. Op de Visbrug, die momenteel gerestau reerd wordt, hebben we vroeger een witte steen gehad, om aan te geven dat daar het gebied van de burggraaf begon, die zouden we ook graag terug willen. Maar, dat is op dit moment nog een streven van ons". "We geven niet alleen subsidie aan plaquettes, maar ook aan ma quettes", vertelt Van Soest om de diversiteit in de te subsidiëren ob jecten aan te geven. "Er is onlangs, mede dank zij een subsidie van Oud-Leiden, een maquette ge maakt van de kapel van het kloos ter Mariënpoel. Dat staat nu per manent opgesteld in de Lakenhal". "De vereniging werkt echter niet alleen voor Leiden, maar ook voor de omgeving. Als een waardevolle boerderij in Rijnland dreigt te ver dwijnen komen we ook in actie. We hebben een net van corresponden ten opgebouwd om te signaleren als er iets verloren dreigt te gaan". "In Leiden is het allemaal goed georganiseerd", meent Van Soest. "We hebben als vereniging Oud- Leiden een vertegenwoordiger in de archeologische begeleidings commissie en in de monumenten commissie van de gemeente. Oud-Leiden-voorzitter Van Soest Hooglandse kerk. "Er wordt in Leidi Zoiets ontbreekt in de regio. In Leiden wordt eigenlijk weinig meer gesloopt vari wat waardevol is". Wat van Soest het meeste zor gen baart is het onderhoud van monumenten. "Dat gaat om ton nen per jaar". Jaarboekjes Het Leids jaarboekje is deze week voor de 77-ste keer versche nen. "Al,die boekjes samen bevat ten een schat aan geschiedenis over Leiden", vertelt Vari Soest niet zonder trots. "Dit jaar is een register verschenen dat het heel gemakkelijk maakt over een be paald onderwerp iets op te zoeken. Iedereen heeft die 77 boekjes nu eenmaal niet thuis op de boeken plank staan". "Oude jaargangen zijn heel ge zocht", weet Van Soest. "Elk anti quariaat heeft wel een registertje van mensen die geïnterresseerd zijn in een bepaalde jaargang. Er worden soms behoorlijke bedra gen gevraagd voor oude boekjes. Dat is wel begrijpelijk want de vraag is veel groter dan het aan bod. De oplages waren vroeger veel geringer dan nu. Oud-Lei dpn et op de achtergrond delen van de nog maar weinig gesloopt wat waai heeft tegenwoordig 1500 leden. Dat is echt heel veel". Volgens Van Soest is het histo risch bewustzijn van de Leidenaar over het algemeen erg groot. "Dat komt mede door 3 oktober", denkt hij. "Ik wil niet zeggen dat mensen 3 oktober vieren om de historie. Maar het speelt wel mee. Net zo goed als het feit dat Leiden de grootste van alle oude binnenste den van Nederland heeft". Voor haar leden organiseert Oud-Leiden ook nog regelmatig le zingen en dia-avondjes. "Daar be staat veel animo voor. Het is iets wat de vereniging altijd gedaan heeft. Vroeger al met lantaarn plaatjes. Oud-Leiden heeft ook een heel grote fotoverzameling die nu bij het gemeentearchief is onderge bracht". Viietschool Ook de laatste jaren laat Oud- Leiden van zich horen op het actie front. "De vereniging heeft meege daan aan acties voor het zo snel mogelijk restaureren van de Boer- haavezalen. We vlijen ons met de hoop dat mede door de inspannin gen van Oud-Leiden schot is geko men in die zaak. Het complex is le binnenstad: de Koornbrug en de vol is", constateert hij. (foto Wim Dijkman) heel lang een rotte kies geweest in Leiden". "Waar wij ook steun aan hebben verleend zijn de bezwaren tegen de bouw van de Vlietschool. Niet om dat wij tegen de bouw van een school zijn op die plek, maar om dat het gebouw een gevelwand krijgt die zich helemaal niet aan past aan de omgeving. Daar waren wij het helemaal niet mee eens. Oud- Leiden heeft een'ander ont werp gemaakt dat beter paste. Dat heeft helaas geen effect gehad. De gemeente heeft een verklaring van geen bezwaar van de provincie ge kregen en mag dus met de bouw beginnen, ondanks een hangende procedure bij de Kroon". "Het jaarboekje, de prijzen, het verstrekken van subsidies en het indienen van bezwaren tegen aan slagen op het stadsschoon", somt van Soest de hoofdzaken nog eens op. "Een laatste belangrijke activi teit van Oud-Leiden zijn de uit stapjes voor onze leden. Niet alleen in Leiden en omgeving, maar ook naar andere historisch interressan- te gebieden. Zelfs in het buiten land. Maar we verwaarlozen Lei den niet. Het is prettig werken in deze stad, omdat er zoveel te doen is, te zien is en omdat er zoveel ge beurt aan het stadsherstel". 'Koning Klant' opent Leidato LEIDEN - Televisie-presentator Wim Bosboom heeft gistefSvorid in de Groenoordhallen de 24ste Leidato geopend. Het complex, met tegenwoordig de ingang aan de Gooimeerlaan, staat zoals ge bruikelijk weer vrijwel helemaal vol met stands, terwijl ook de extra trendttent, waar mode-, kap- en playbackshows worden gehouden, niet ontbreekt. Bosboom heeft op televisie eerst bij de Vara en later bij de Tros erii- ge faam verworven als belangenbe hartiger voor de consument met progamma's als Koning Klant en Kieskeurig. Hij bevond zich gister avond dus min of meer in het hol van de leeuw, want het selectieve publiek dat tijdens de officiële ope ning tot het restaurant van de Groenoordhallen wordt toegela ten, bestond voor een flink deel uit producenten of verkopers. Bosboom vertelde hun enige krasse staaltjes die hij als klachten man voor de consument in zijn loopbaan heeft meegemaakt. Zoals het garantiebewijs voor een nieu we auto, waar het woord garantie levensgroot op te lezen was, maar met kleine lettertjes de tekst "met uitzondering van de carosserie, de elektriciteit en de motor" aanzien lijk minder zichtbaar was. Of de oplichter-met-gevoel-voor-humor die zich liet betalen door mensen die van het roken afwilden, om ze vervolgens schriftelijk het volgen de advies te geven: "Sla de volgen de sigaret af en blijf dat doen". Oost-Timor Amnesty International staat vandaag ter hoogte van de Har- tebrugkerk op de Haarlemmer straat met een informatiestand over Oost-Timor. "Sinds de inva sie van Oost-Timor, nu tien jaar geleden, heeft het Indonesische le ger mensen systematisch gemar teld en vermoord", aldus Amnes ty. PSP en PPR over functioneren gemeenteraad: Wim Bosboom (links) ontvangt vat verricht. Bosboom hoedde zich er overi gens voor zijn toehoorders tegen zich in het harnas te jagen, om het eufemistisch uit te drukken, Want hij sprak tot de tot hen ook deze woorden: "Alle produkten zijn te genwoordig goed. Dus wat is er nog voor mij te doen? Vroeger werd je waar je ook keek beduveld en had je weer een uitzending. Te- Volksdansen In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt zon dagavond de maandelijkse in stuif voor volksdansliefhebbers gehouden. Het programma, on der leiding van Yvonne Knijnen- burg, bestaat uit internationale dansen. Aanvang zeven uur. Postzegels De Leidse vereniging 'De Post zegelvrienden' houdt maandag avond in de kantine van de HCG aan de Vijf Meilaan de maande lijkse ruil-, contact- en veiling avond. De zaal gaat om zeven uur open, de kavels kunnen om half acht worden bezichtigd. i organisator Jan van Zijp het Leidato-vaantje, nadat hij de opening heeft genwoordig is het schrapen gebla zen en weetje nog niet watje er op tv mee moet doen. Gelukkig zijn er nog genoeg domme mensen, ook in Leiden, een paar", hield Bos boom het publiek voor, om aan te geven dat hij zich voor zijn eigen werkgelegenheid geen zorgen hoeft te maken. Bosboom werd als spreker voor afgegaan door Leidato-organisator Van Zijp, die de Leidato aanprees en wethouder Fase, die de stad Lei den aanprees. De huishoudbeurs is geopend tot en met zondag 15 sep tember. Behalve de gebruikelijke stands met huishoudelijke artike len en op het gebied van de wo ninginrichting staan er ook niet- commerciële stands, o.a. van de PTT, de NS,>de NZH, het Nationaal Fonds voor sportgehandicapten, de wandelsportkring Leiden, Stichting Taptade, enz., terwijl de stichting molen de Put, die zich er voor inzet een molen nabij de Rem- brandtbrug te doen verrijzen, loten trachtte verkopen. Openingstijden van de Leidato: dagelijks van één tot vijf uur en van zeven uur tot half elf; öp de zondagen van elf tot vijf uur. LEIDEN - Wethouders die zieke lijk zielig doen over het verstrek ken van informatie aan de raad en collegepartijen die kennelijk meer geïnteresseerd zijn in het eigen col lege dan in de democratie. Op deze wijze kenschetsen de raadsfracties van PSP en PPR het Leidse college van burgemeester en wethouders en de collegepartij en (PvdA en VVD) in een brief aan de voorzitter en de leden van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. De kleine linkse fracties haken daar mee in op de discussie over het functioneren van de gemeenteraad die maandag in de commissie zal plaatsvinden. PSP en PPR verwijten het colle ge en de collegepartijen elk besluit te monopoliseren en aan de open baarheid te onttrekken. "Vrijwel elk genomen besluit wordt tot een heilige koe van het college ver klaard, waarop de collegepartijen j weinig meer mogen afdingen. Voor zover deze partijen al betrokken zijn geweest bij de besluitvorming, voelen zij zich dikwijls niet geroe pen hun aandeel in die besluitvor ming toe te lichten. Politieke dui delijkheid verdwijnt daardoor als sneeuw voor de zon", aldus de twee raadsfracties. De gegroeide situatie in Leiden heeft, volgens PSP en PPR, veel te maken niet het college dat er zit. "Twee partijen (PvdA en VVD) die zover uit elkaar liggen moeten wel heel veel verbergen om toch geza menlijk een beleid te presenteren. Mede daarom zal de Leidse poli tiek gediend zijn met een college van meer eensgezinde signatuur: een links college", aldus de kleine linkse raadsfracties. PSP en PPR bestrijden dat de houding van het college en de col legepartijen een uitvloeisel is van het bestaan van een programcolle ge op smalle basis. "Het college programma moet evenwel voor het grootste deel bestaan uit de hoofd lijnen van het beleid", vinden de twee. "De collegepartijen dienen hun eigen verantwoordelijkheid te houden ten opzichte van het colle ge. Daarvoor laat het collegepro gramma voldoende ruimte, en het komt het democratisch functione ren van de raad ten goedé". Mentaliteit De twee linkse fracties hekelen in hun brief de mentaliteit van het college en de collegepartijen. "Het college monopoliseert vrijwel elk besluit en de collegepartijen laten zich regelmatig in de luren leg gen", menen de kleine linkse frac ties. "De wethouders doen zieke lijk zielig over het verstrekken van informatie aan de raad. zoals on langs tijdens de discussie over de herbezettingsgelden 1985. Wethou ders zijn überhaupt niet geïnteres seerd in de mening van de raads- minderheid en de collegepartijen, die in dit soort discussies maar zel den de oppositie steunen, zijn ken nelijk meer geïnteresseerd in het eigen college dan in'de democra tie". PSP en PPR steken de hand ook in eigen boezem. "De ruimte die de gemeenteraad heeft om het college te sturen en te controleren wordt mede bepaald door de mate waarin de raad deze ruimte neemt. Alleen een gped geïnformeerde raad kan sterk staan. Daarbij kan het niet al leen van het college komen. Raads leden moeten ook zelf contacten onderhouden, informatie inwin nen en stukken bestuderen", aldus de twee fracties. PSP en PPR doen een aantal voorstellen ter verbetering van het functioneren van de raad zoals het instellen van een regelmatig frac- tievertegenwoordigersoverleg, het (besloten) ter inzage leggen van de notulen van de B W-vergaderin gen, het toegankelijker maken van de archieven van het Stadhuis en het instellen van een wekelijks vra genuurtje. De twee partijen vragen ook om verbetering vqn een aantal faciliteiten ten behoeve van de ei gen fracties en steunfracties. Gemeente presenteert ontwerp-programma welzijn voor 1986 Jubilarissen bij brandweer LEIDEN - Twee 'spuitgasten' zijn gistermiddag in de kantine van de brandweerkazerne aan de Langebrug gehuldigd omdat zij 30 jaar bij de Leidse brandweer werken. Één van hen, H. Zitman, nam gisteren meteen afscheid. Hij is 55 géworden en gaat met zogenoemd functioneel leeftijd sontslag. De ander, P. de Jager, heeft nog vier maanden te gaan voordat ook hij functioneel leeftijdsontslag krijgt. De beide onderbrandmeesters kregen gisteren onder meer de oorkonde uitgereikt van de Nederlandse Vereni ging van Brandweercommandanten met versierselen. (foto Holvast) LEIDEN - Binnen de gemeente Leiden wordt reeds veel aandacht besteed aan de situatie van migran ten en Surinamers/Antillianen. Niettemin zal het zeker nog een aantal jaren nodig zijn om de ver schillende gemeentelijke afdelin gen te vragen bijzondere aandacht aan hen te schenken. Dit staat in het actieplan migranten 1986 van de gemeente Leiden, dat voor het eerst is opgenomen in het ontwerp programma welzijn 1986. Het pro gramma Welzijn 1986 is het eerste dat .stoelt op een breed welzijns- plan van de gemeente Leiden en wel voor de jaren 1986/1989. Behal ve het actieplan migranten is ook het activiteitenprogramma mi- granten in dit programma opgeno- Veel aandacht zal worden be steed aan de voorlichting van mi granten over de gemeenteraads verkiezingen 'in maart volgend jaar, waaraan zij voor het eerst ook kunnen deelnemen. Behalve de af deling voorlichting van de ge meente zullen hierbij ook de Stich ting Welzijn Leiden en het Leids Edukatief Sentrum worden inge schakeld. Buurthuizen De gemeente is van plan om het club- en buurthuiswerk met tweeë- neenhalve formatieplaats uit te breiden: twee plaatsen zullen ten behoeve van jongerenwerk wor den gebruikt, de halve plaats is be stemd voor het werken met mi granten voor buurthuis de Zeven sprong. Op het gebied van de huiswerk begeleiding zijn diverse zelfstandi ge vrijwilligersorganisaties in Lei den actief. De gemeente honoreert de bijlesdienst lager onderwijs, de huiswerkklassen Leiden Noord en De Kooi en de bijlesdienst Leiden Noord, afdeling voortgezet onder wijs, met een subsidie van in totaal bijna 7000 gulden. De Stichting Su- rinamers Leiden, die in voorgaan de jaren een extra subsidie ten be hoeve van de huiswerkbegeleiding van duizend gulden kreeg, zal vol gend jaar die kosten dienen te be strijden uit de activiteitengelden die in het kader van het activitei tenprogramma minderheden 1986 ter beschikking worden gesteld. Het Leidse Volkshuis krijgt een subsidie van ruim tweeduizend gulden ten behoeve van de huis werkbegeleiding door vrijwilli gers. Het subsidieverzoek van de VOS-cursussen om eigen beroeps matige ondersteuning wordt dooi de gemeente niet gehonoreerd. Verwezen wordt naar het emanci patorisch vrouwenwerk dat is aan gehaakt bij de Stichting Welzijn Leiden. Deze stichting zal overi gens volgend jaar 125.000 gulden moeten bezuinigen om aan het to taalbedrag van 225.000 gulden te komen dat tot en met 1987 moet worden bespaard. Kinderopvang Behalve het half miljoen dat de gemeente uittrekt voor de kinde ropvang, zal in 1986 voorts een be drag van 70.000 gulden beschik baar komen ten behoeve van peu terspeelzalen. Ook zal wegens het sluiten van kinderkantines ten be hoeve van kinderen van buiten landse werknemers zesduizend gulden uit de betreffende begro tingspost worden overgeheveld naar een andere post binnen de kinderopvang. De vrijgekomen bedragen zullen onder meer worden gebruikt om aan peuterspeelzalen, die bereid zijn met verlengde openingstijden te werken, een tweede leidster toe te voegen. Gevolg daarvan is dat er dan meer peuterspeelzalen zullen komen met halve dagopvang. Om te kunnen beginnen met een project buitenschoolse opvang wordt aan het Leids Volkshuis/In de Vroolijcke Arke, het Peuterpa- let en het kindercentrum in de Me- renwijk extra geld ter beschikking gesteld. Ook zullen assistent-leidsters worden aangesteld als leidster van kinderdagverblijven, een functie wijziging waarmee 15.000 gulden is gemoeid. Wat de vrouwenemancipatie be treft wordt in het programma wel zijn de voorgenomen bezuiniging van 30.000 gulden op het Vrouwen huis bevestigd. In principe kijkt het Vrouwenhuis nu uit naar een goedkoper pand. Voor emancipa tie-activiteiten stelt de gemeente voor volgend jaar bijna 95.000 gul den beschikbaar. Bij de verdeling zal de nadruk worden gelegd op de categorieën laaggeschoolden en kansarme vrouwen. Tevens zal het thema 'bestrijding van seksueel ge weld' voorrang genieten. Vandalisme Voor de bestrijding van (jeugd- )vandalisme in het kader van het tweejarige experiment vandalis mebestrijding ligt de nadruk op een aantal bezigheden, zoals een le sproject vandalisme in het basison derwijs, het zoveel mogelijk open stellen van buurt- en clubhuizen en de stedelijke jongerencentra tij dens schoolvakanties, een project opvang spijbelgroep en een project alternatieve bezigheden. Tevens wordt ernaar gestreefd de vanda- lismeregistratie ten aanzien van ge meentelijke objecten, brievenbus sen. bushaltes en dergelijke nog dit najaar te laten beginnen. Daartoe is bij het Gewestelijk Arbeidsbureau een aanvraag voor een halve for matieplaats ingediend. Bij de subsidiëring van migran ten kiest de gemeente voor een grote vrijheid voor de zelforganisa ties ten aanzien van de besteding. Per organisatie wordt op basis van éen activiteitenprogramma maxi maal 7.000 gulden subsidie ver leend. Behalve die subsidie zullen vijf Turkse en Marokkaanse zelfnr ganisaties een subsidiering van de kale huur van hun onderkomen te gemoet kunnen zien. De Stichting Openbare Biblio theek Leiden krijgt volgend jaar een subsidie van ruim vijf miljoen, hetzelfde bedrag als het exploita tietekort op de begroting. Als één van de elementen van nieuwe beleid en versteviging van bestaand beleid wordt in de ont- werp-gemeentebegroting 1986 ten slotte een bedrag van 25.000 gul den uitgetrokken ter verhoging van de subsidie voor de amateuris tische kunstbeoefening. Voor kunstzinnige vorming van de schooljeugd is. in verband met de komst van de basisschool, het be schikbare bedrag met 18.000 gul den verhoogd tot ruim 72.000 gul den.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3