Techniek is helaas een vies woord geworden' 'Als de tijden niet keren, dan laat ik me omscholen' Volksmusical met Ben Cramer Theater-leiders Gees Linnebank en Helmert Woudenberg: Vrije producent Hugo Metsers: 'In Holland staat een huis' Premières ZATEKDAU 7 iSEfTEMBEK 1985 r THEATERKRANT W86 i Bijlage Leidsch/Alphens Dagblad AMSTERDAM (SPD) - De groep van Nooy's Volkstheater komt met een nieuw stuk, 'In Holland staat een huis'. De lied jeszanger Ben Cramer speelt en zingt daarin een rol, voor het eerst in een theatervoorstelling. Het wordt weer een volksmusical, al thans zo wordt de produktie aangekon digd. Misschien dat het een toneelstuk met liedjes is, een muzikale komedie dus. Hoe dan ook, de jongens Nooy heb ben zich gehandhaafd en zelfs steun ver worven van het ministerie van cultuur met een subsidie van ruim een ton. door Jacques J. d'Ancona Hun volhouden is beloond en de thea terdirecties gaan daarin mee. De musical staat voor het nieuwe seizoen 140 keer geboekt! En komt op 5 en 6 maart naar de Leidse schouwburg. Dat komt waar schijnlijk ook door het succes van 'Had- jememaar' waarin Wim Wama schitter de. De ploeg van dertig, inclusief de technische staf, kan dus op een druk be zet half jaartje rekenen. r»r«,aiipnd is het aantrekken van Ben SSÏÏÏSF Y9°r één van de zeven belang rijkste rollen. Directeur Marty Hinrichs daarover: „Al een aantal jaren is Ben Cramer een trouw bezoeker van onze voorstellingen. Hij heeft ooit gezegd dat het hem wel leuk leek om mee te doen. Inderdaad hebben we hem een keer ge vraagd, maar dat lukte niet, doordat zijn agenda overvol zat. De conclusie was dat je zoiets ruim tevoren moet plannen. Nou is het niet zo dat we Ben zomaar mee laten doen. Hij is getest in een soort auditie en we vinden hem geschikt". De ploeg is iets uitgebreider zelfs dan bij de vorige produktie van Nooy's Volkstheater en Hinrichs denkt weer aan een vrij groot spektakel. Het gege ven van 'In Holland staat een huis' wordt door Dick Nooy en Rob Chrispijn (liedjes) ontleend aan een Nederlandse film uit 1936, 'Komedie om geld'. Bert Stoots schrijft de muziek. Ze brengen de situatie over naar 1948, de periode kort na de Tweede Wereld oorlog, de tijd van woningnood en revo lutiebouw. Centraal staat een bankloper die ontslag heeft gekregen, omdat hij fraude zou hebben gepleegd, maar later als directeur terug mag komen. Verrassingen In de rest van de bezetting zitten ook verrassingen. Dorien van der Klei bij voorbeeld zal menigeen niet in deze groep verwachten. Zeker niet na haar getuigende soloprogramma van het af gelopen seizoen. Vaste krachten als Dick Rientstra, I Jf Blokker en Wim Wa ma uiteraard wèl. Maar Herbert Joeks? De oude zanger van het Weense lied is ook voor deze volksmusical gecontrac teerd. Naast hem verder Guikje Roethof, Hans van der Gragt en Lies de Wind. Zelfs Hans Boskamp staat weer eens op de planken. Hij is een oud-gediende uit de tijd van het Amsterdams Volkstoneel van Beppie Nooy, met wie hij nog Rooie Sien heeft gespeeld. Carry Tefsen was er in 'Hadjememaar' al niet meer by. Nu ook niet, evenals Hannie Vree, eveneens één van de leden van de Nooy-familie. Heieen van Meurs regisseert, de choreografie wordt gedaan door Serge Henri Valcke en Wim Valen- kamp leidt het orkestje van vijf man. De première is in Haarlem op 18 okto ber. Niet van enig sarcasme ontbloot ver volgt Metsers: „Ik speel zelf dit seizoen niet, dus niemand zal last van mij heb ben. En als de tijden niet keren, dan denk ik echt aan omscholen. Dat meen ik. Als dit niet de bodem is, als de situa tie van de vrije producent in de richting van de schouwburgen en het publiek niet verbetert... Ik heb verschrikkelijk veel te doen met schouwburgdirecties, want zij hebben een pot waaruit uit koopsommen worden betaald, maar die pot wordt altyd maar geknepen en ge knepen. Dus beperken zy zich tot wat een 'must' is. Als wy dan komen, hebben ze gèen geld meer. Een moeilijk parket waar ik echt wel begrip voor heb, maar nog één stapje verder en het wordt ge woon onmogelijk om nog vrij te produ- Toernooien Hij zal het achteraf een wat boude uit spraak noemen, want zijn vak gaat hem aan het hart: „Dan denk ik inderdaad, laat ik af en toe maar iets doen wat ik leuk vind en me omscholen. Zorgen dat ik myn boterham verdien. De kinderen gaan zoetjesaan het huis uit, Metsers wordt ouwe Metsers en langzaam maar zeker moet je toch een beetje op gaan passen. Ik heb geen zin meer om op mijn paard te springen en toernooien te gaan rijden". De crisis in het theater komt het hard ste aan voor de vrye producenten, meent Hugo Metsers, want de gesubsidieerde gezelschappen worden niet gedwongen om stukken te brengen waar het publiek massaal op afkomt. Maar het hoeft geen regel te zyn dat de zalen nagenoeg leeg blyven: „Politiek theater bijvoorbeeld, moet je commercieel goed aanpakken, zodat je zoveel mogelijk mensen bereikt. Anders heeft het geen zin, is myn stand- ARNHEM (GPD) Helmert Wou denberg en Gees Linnebank staan niet alleen aan het roer van het Arn hemse gezelschap Theater, ze regis seren en acteren daar bovendien. Dit gegeven krijgt pas betekenis als daaraan wordt toevoegd dat dit duo voor het eerst in Nederland met een dergelijke taakinvulling alleen staat. De zogenaamde intendant deed bij de grote gezelschappen zijn intrede: leiders die wel de artistieke koers uitzetten, maar de verwezen lijking daarvan aan anderen overla ten. Wie denkt dat Woudenberg en Linne bank negatief staan tegenover deze ont wikkeling, heeft het mis. Ook dit duo ziet de voordelen: meer tijd voor de or ganisatorische opbouw van het gezel schap, een objectievere kijk op de kwali teit van de eigen produkties, en minder kans op gezichtsverlies van de leiding binnen het gezelschap, mocht een eigen regie minder geslaagd uitvallen. „Mis schien zorgt het intendanten-toneel voor een broodnodige impuls", hoopt Hel mert Woudenberg. Een mogelijk gevaar ziet het duo ook: een te grote nadruk op de dramaturgie. „Begryp me goed", zegt Woudenberg. „Ik heb niets tegen dramaturgie. Wel vragen we ons af waarom de hiërarchie altijd zo moet zijn, dat de dramaturg en de regisseur bovenaan staan. We denken dat het toneel met een grotere gelijk waardigheid van functies is gediend. Waarom zou het analyseren belangrijker moeten zijn, dan het uitvoeren?" Geen bevreemdende opmerking van een duo dat ruim vijftien jaar voorna- meljk als acteur werkzaam is geweest. Woudenberg behoorde tot de oprichters van het Werkteater; Linnebank kan on der meer bogen op belangrijke rollen bij het Publiekstheater en de Haagse Co- medie. Vorig seizoen trokken ze met veel enthousiasme van leer bij Theater, om nu terug te kunnen zien op een alles zins behoorlijk begin. Helmert Woudenberg: „Vanuit de dra maturgie werd de laatste jaren te veel aan de stukken gesleuteld. Men heeft te scherpzinnig willen zijn. Mensen die naar een stuk van Shakespeare keken, dachten: Waar gaat dit in godesnaam over? Alleen als je behoorlijk veel op voeringen van ik noem maar wat Richard III had gezien, wist je wat er be doeld werd. Laat ie daarentegen gewoon een opvoering van Richard III zien, dan weet iedereen exact waar het stuk over gaat, en heeft iedereen een fantastische avond". 'In Holland staat een huis', een nieuwe produktie van Nooy's Volkstheater met o.a. (v.ln.r.) Dick Rienstra, Dorien v.d. Klei, Hans Boskamp, Guikje Roethof en Ben Cramer. (fotopr) door Eric v.d. Velden Net zoals bij de Haagse Comedie wil Theater sterk rekening houden met de publieksvraag. „We willen zonder con cessies te doen, op welk terrein dan ook, een zo'n breed mogelijk publiek berei ken. Toneel dat vitaal is, waarom je kunt lachen, dat er goed uitziet, met een mak kelijke toegankelijkheidsgraad, en dat bovendien ook nog ergens over gaat", vat Woudenberg samen. „Een schouw burg is toch een soort gemeenschaps huis. Wat je wilt vertellen, wil je aan ie dereen vertellen. Bij kleinere provin ciesteden ontaardt dit meestal in het spelen voor een kleine groep notabelen, de plaatselijke recensent en wat familie. Er wordt toneel gebracht op een manier, waarvan verondersteld wordt dat deze kleine groep dat mooi vindt. Dat is ons te eng". AMSTERDAM (GPD) - „Mijn grote fru stratie op dit moment is, dat als je nog echt kunst wilt bedrijven in mijn vak, het eigenlijk weinig geapprecieerd wordt. De mensen vragen om geamu seerd te worden en ik vind dat dat ook met hele boeiende zaken kan. Ze zouden van ons echter willen dat we alleen nog kluchten of zo spelen". De acteur Hugo Metsers, die samen met zijn echtgenote Pleuni Touw de BV Polona Producties drijft, is niet erg ge lukkig met de positie waarin de vrije producent gemanoeuvreerd is: alleen met het op de planken brengen van kas successen is het nog mogelijk enigszins uit de kosten te springen. In weerwil daarvan wil Metsers ko mend seizoen toch 'Wings' van Arthur Kopit produceren, een stuk dat over afa sie (het onvermogen om te spreken als gevolg van een hersenbeschadiging) gaat. Hij heeft er subsidie vpor aange vraagd en ook gekregen, hoewel minder dan hij gehoopt had. Hugo: „Ik wil dit probleem onder de aandacht brengen en zo'n stuk verdient het ook om gesubsi dieerd te worden, want je weet dat er maar een kleinschalig publiek voor is. Maar dat publiek komt wèl gemoti veerd". door Frans Doeleman Pleuni Touw. „Het stuk gaat over hoe ver je als vrouw kunt gaan om carrière te maken. Een aardig actueel onderwerp", meent Hugo Metsers. „Neem je geen man, neem je geen kind, ga je gemeubi leerd wonen, weet ik veel wat, hoe ver ga je? Er zijn ook een heleboel historische lijntjes, want Mariene nodigt voor een diner onder anderen uit de vrouwelijke paus Johanna - die ooit schijnt te heb ben bestaan en bevallen is tijdens een processie de Dulle Griet uit het schil derij van Breughel, Griselda uit een ver haal van Bocaccio en een Japanse con cubine uit de dertiende eeuw. Je zou kunnen denken dat het een feministisch stuk is, maar dat is het niet. Het zet vraagtekens by het feminisme en de maatschappij. Het is een stuk waar wy voor gekozen hebben, we zyn er als een blok voor gevallen". 'Topgirls' gaat zaterdag 5 oktober in' première in de Schouwburg Het Park in Hoorn en wordt, naast Pleuni Touw, ge speeld door Henriëtte Tol, Coby Stun- nenberg, Marieke van der Pol, Sylvia Millecam, Jes Vriens en Adrienne Wur- pel, van wie de laatste haar debuut op het toneel maakt. De regie is in handen van Adriane Brine, die ook 'Wings' voor zijn rekening neemt. Van dit stuk, dat vrydag 10 januari 1986 in de Schouw burg Het Park in Hoorn in première moet gaan, staat alleen vast dat de hoofdrol wordt gespeeld door Henny Or- ri. Overigens is 'Topgirls' op 18 oktober te zien in de Leidse Schouwburg en 'Wings' op 14 februari in hetzelfde thea ter aan de Oude Vest Kantoorwerk Hugo Metsers, die vorig jaar een ge voelige financiële ader heeft moeten la ten door het op het laatste moment afge lasten - wegens gebrek aan belangstel ling bij de theaters - van de in het buiten land uitbundig ontvangen 'Groene Grie zel Show', richt zich het komende sei zoen in de eerste plaats op de zakelijke kant van de BV Polona Producties, maar als het kantoorwerk dat toelaat, sluit hy kortstondige verbintenissen niet uit. „Als ik een gastrol van drie maanden kan spelen, zal ik dat niet nalaten of tv als dat uitkomt. Het is wellicht zinvol dat wy dit seizoen niet als Pleun en Hu- go het land rondreizen, maar dat er ge kozen is voor een stuk mentaliteit en voor een artistiek produkt. Misschien gaan we er wel aan onderdoor, hoor, dat weet ik niet, maar we hebben hier echt voor gekozen". Hugo Metsers en Pleuni: even niet samen op de planken punt. Dan zeggen ze dat het gaat om het ideaal. Maar als niemand je ideaal hoort, wat heb je er dan aan? Dan kan je thuis tussen de schuifdeuren je ideaal staan prediken en het hele gezin ja knikken". Topgirls Voor Polona Producties moet Top- girls' de klapper van het seizoen 1985- 1986 worden. Dit stuk van de Engelse to neelschrijfster Caryl Churchill, gespeeld door zeven vrouwen, was een groot suc ces in het Royal Court Theatre in Lon den, op Broadway, in Zurich, Parys en Brussel. De hoofdrol Mariene wordt in de Nederlandse versie vertolkt door Helmert Woudenberg (links) en Gees Linnebank: 'Grenzen van de subjectiviteit overschreden' Gees Linnebank:„In Amsterdam is een publiek voor elk produkt. Wij reizen, wij komen in kleine steden met een klein potentieel publiek. Daar heb je re kening mee te houden, die dertig of veertig mensen die dan mischien niet aan hun trekken komen, moet dan maar de trein naar Amsterdam nemen". Gees Linnebank noemt nog een aantal mogelijke oorzaken voor de malaise. „Het blijft natuurlijk gissen hoor, zeker weten doe je het nooit", begint hij, om vervolgens de recensenten te verwijten dat zij de mensen niet in, maar uit de theaters hebben geschreven. „Ik vind dat in een aantal gevallen de grenzen van de subjectiviteit zijn overschreden. Er is niet altijd met gelijke maten geme ten. Alles wat naar vernieuwing en expe riment rook, kreeg onevenredig veel aandacht. Als een acteur in het margeto neel zijn tekst niet kende, heette dat verfrissend. Nou, dat hadden wij moeten presteren, dan stond er wel even wat an ders. Als een voorstelling zich uiterst traag voortsleept, en de acteurs nauwe lijks verstaanbaar zijn, dan kan het toh de betiteling interessant krijgen, omdat er zo'n bijzondere dramaturgische ge dachte achter schuil zou gaan. Maak je daarentegen een produktie die zo'n bij zondere visie mist, maar waar wel het spelplezier van afdruipt, dan wordt het al snel met 'eenvoudig vermaak' afge daan. Ook noemt Linnebank het gebrek aan aandacht die de toneelopleidingen de laatste jaren aan de techniek van het vak zouden hebben besteed. „Toen ik nog bij het Publiekstheater speelde, heb ik in de Amsterdamse Stadsschouwburg gewerkt tussen de dansers en de opera zangers. Die mensen zijn de hele dag met hun lichaam bezig. Daar heb je geen gelul van: ik heb me verslapen, en ik ken mijn passen of de tekst nog niet. Tech niek is de laatste jaren helaas een vies woord geworden. Het zou alleen maar gaan, om wat je als kunstenaar te zeggen hebt. In een kleine zaal kun je met een gebrekkige techniek nog een heel eind komen, by het bespelen van grote zalen breekt onvoldoende vak manschap je onherroepelijk op. alleen al omdat je niet verstaanbaar bent". Het duo komt er rond voor uit, dat het niet schroomt om bekende klassiekers als publiekslokkertjes te gebruiken. „Als een voorstelling mislukt, weet je tenminste zeker dat het niet aan de titel ligt", zegt Woudenberg laconiek. „Niet de keus van het repertoire, maar wat wij met die stukken doen moet het artistie ke gezicht van Theater bepalen". Grote zaalprodukties: 'Beschuit met muisjes' van Herman Heijermans. Re gie: Gees Linnebank. Met o.a.: Margreet Blanken, Celia van de Boogert, Arthur Boni, Huib Broos, Piet Romer, Bea Meulman. Première: 3 okt. 1985. 'Driekoningenavond' van Shakespea re. Bedriegen en worden bedrogen in klassieke komedie. Regie: Helmert Wou denberg. Met o.a. Peter Bolhuis, Peter Broekaert, Eric van der Donk, Jan van Eijndthoven, Barbara Gozens, Carol van Herwynen. Première: 11 okt. 1985. 'Cyrano de Bergerac' van Edmond Ro stand. Familiespektakel rond de neus van Gees Linnebank. Regie: Huib Broos. Met o.a. Caroline Beukman, Mar greet Blanken, Peter Bolhuis, Alexander van Heteren, Gees Linnebank. Helmert Woudenberg, Do van Stek. Première: 21 december 1985. 'Vader en zonen' van Ingeborg Cam- pert naar Toergeryev. Regie: Christiaan Nortier. Met o.a. Margreet Blanken, Huib Broos, Barbara Gozens, Metta Gramberg, Hein van der Heijden. Pre mière: 14 maart 1986.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 35