'Ik had die ergernis moeten inslikken Geluidswagens mogen toch rijden Raad van State stelt Vredesplatvorm Oegstgeest in gelijk Grondeigenaar/raadslid maakt de balans op van een reconstructie 'Vrij' veld Leiderdorp afgerasterd? Grafrovers verstoren opgravingen PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1985 DEN HAAG/OEGSTGEEST - Het Vredesplatform Oegstgeest mag vandaag toch vijf geluidswagens in zetten om de inzamelingsactie van kaarten van het volkspetitionne ment tegen kernwapens te begelei den. Zij het dat de wagens slechts één keer door iedere straat in Oegstgeest mogen rijden en de mu zikale omlijsting beperkt moet blij ven. Dat heeft de waarnemend voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State gis termiddag beslist. A. Komen van het Oegtgeester Vredesplatform had schorsing ver zocht van de afwijzende beschik king van het Oegstgeester college van B en W voor het gebruik van geluidswagens. Overigens nadat ambtenaren oyer het verzoek posi- tief hadden geadviseerd en de wet houders dit advies hadden overge- Burgemeester Scheenstra oor deelde echter anders en vond dat alleen bij calamiteiten geluidswa gens de gemeente mogen rond gaan. Het gehele college ging daar na om' met uitzondering van wet houder A. Kohlbeck, die eraan vasthield toestemming te verlenen. Komen wees er gistermiddag op dat geluidswagens voor de actie onontbeerlijk zijn. Omdat 120 ac tievoerders 6.500 Oegstgeester hui zen langs moeten om de kaarten op te halen is het volgens hem nood zakelijk de mensen via de geluids wagens erop attent te maken dat ze de kaart moeten invullen Alleen op die manier kan naar Komens mening de actie slagen. Hij vond bovendien dat artikel 19 van de rechten van de mens door het ver bod werd geschonden omdat die vrijheid van meningsuiting op wel ke manier dan ook uitdrukkelijk toestaat. Burgemeester Sj. Scheenstra ontkende dat het geluidswagen- verbod nu van stal was gehaald omdat het een vredesbeweging be treft. Naar zijn mening maakte arti kel 14 van de verordening op de ge luidhinder duidelijk dat alleen bij wijze van uitzondering ontheffing verleend kan worden. Dat een in middels verouderde bepaling in de politieverordening sprak t algemene ontheffing voor politieke doeleinden, noemde hij een achter haalde zaak. Scheenstra noemde het besten dig beleid dat nu geen ontheffing was verleend. Maar hij kon geen antwoord geven op de vraag van mr. Van der Does of volgend jaar tijdens de verkiezingscampagnes aan de politieke partijen ook ge weigerd zal worden om met ge luidswagens rond te rijden. „Of u moet politieke partijen ook calami teiten noemen", zo grapte Van der Does, die oordeelde dat er van be stendig beleid geen sprake was. ZOETERWOUDE - Dagelijks wordt het fietspad langs de Nieuweweg al gebruikt door honderden scholieren en ande ren die zich eindelijk veilig van de Weipoort naar 'het dorp' kunnen voortbewegen. Bin nenkort zal de officiële ope ning plaatshebben. Op het ge meentehuis worden daarvoor al voorbereidingen getroffen. De belijning van het zwarte as falt moet weliswaar nog gebeu ren, maar het jongste fietspad met de langste geschiedenis van Zoeterwoude ligt er ten minste. Je zou verwachten dat het al jaren lange gepraat in raadsvergaderin gen over het pad nu ook wel zou zijn afgelopen. Het 1800 meter lan ge stuk asfalt heeft echter een be hoorlijke kater achtergelaten. Vori ge week werd in de Zoeterwoudse raadsvergadering wederom over het pad gesproken. Het christen democratische raadslid G. Belt bood toen zijn excuses aan voor eerder gedane uitlatingen in de ge meenteraad. Hij verloor bij die ge legenheid - de gemeenteraadsver gadering van juni - even de schei ding grondeigenaar/raadslid uit het oog. door Dirk Jan Roeleven "Dat was fout van me", zegt Belt nu, "maar op een bepaald moment kan je het niet meer voor je hou den. Ik had er beter aan gedaan mijn mond te houden, zoals ik dat altijd heb gedaan als in vergaderin gen de grondtransacties van het fietspad ter sprake kwamen. Ik had die ergernis moeten inslik ken". Inderdaad stapte Belt altijd op als het fietspad langs de Nieuwe weg ter sprake kwam. Hij wilde de verdenking van belangenvermen ging vermijden. "Ik ging weg om dat ik dat correct vind. De overige raadsleden moeten zich ongehin derd kunnen uitspreken. In princi pe had ik wel op de publieke tribu ne kunnen gaan zitten, maar dan beïnvloed je toch. Mijn integriteit als raadslid was in het geding". Flessehals Toch ging het op het laatste mo ment nog fout. De overeenkomst met Belt als grondeigenaar was al lang gesloten toen een jaar na dato (mei '85) C. Straver (Progressief Hoe ver kan een raadslid gaan en welke politieke gevolgen heeft dat? Kan CDA-fractieleider R. Hogenelst, onbezoldigd voorzit ter van voetbalvereniging Meerburg, pleiten voor bijvoorbeeld beter onderhoud van de sportvelden op het Meerburg-complex? Kan warme bakker op 't Watertje en gemeenteraadslid J. van der Geest een voorstel lanceren om een weekmarkt op 't Water tje te houden? Moet juist hij, als belanghebbende winkelier dan zijn mond houden? In het geval van Belt speelt een soortgelijke afweging. Hoe ver kan je gaan en waar ligt de grens? Moet je je terugtrekken of niet? Als kandidaat-raadslid heeft Belt destijds dergelijke overwe gingen gemaakt. Nu, bijna vier jaar later, zegt hij er dit van: "Achteraf gezien had ik er vier jaar geleden niet in moeten gaan, maar de land- en tuinbouw bond (LTB) vroeg mij. Ik heb des tijds aan ervaren raadsleden gevraagd of het wel kon, die com binatie eigenaar van het waarschijnlijk toekomstige fietspad tracé en raadslid. De raadsleden bij wie ik te rade ging, zeiden dat het geen probleem zou zijn als ik op de lijst zou komen. 'Je hebt dezelfde rechten en plichten als iedere andere burger', zei den ze. Uiteindelijk bleek dat niet zo te werken. In de politiek moet je sommige dingen op de koop toe nemen. Van tijd tot tijd is de politiek een beetje onfris. Ik weet nog niet of ik na de verkiezingen terugkeer in de raad. De lol is er een beetje afge gaan. Maar vanuit het CDA is er nooit enige aandrang geweest om me niet herkiesbaar te stellen. De LTB wil wel graag dat ik de komende vier jaar terugkeer in de raad. Ik ben er zelf nog niet uit". G. Belt Zoeterwoude) opmerkingen maak te over de verschillen in prijs die de drie grondeigenaren betaald kregen. Voor alle duidelijkheid: Het gaat in dit geval om de reconstructie van de aansluiting van het fietspad op de Weipoortseweg. De zogehe ten 'flessehals' moest daar verdwij nen en een door tien bewoners voorgestelde reconstructie bete kende demping van een sloot. Belt kreeg voor zijn grond in dit gebied je een tientje per vierkante meter, de prijs die hij met de gemeente al eerder voor het gehele fietspad was overeengekomen. "Ik heb dat stukje grond bewust in de overeen komst laten zetten om van het ge zanik af te zijn. Ik wilde niet nog een keer allerlei heisa over dat fietspad. De gemeenteraad heeft die overeenkomst mét die bepaling zélf goedgekeurd, dus kwamen die opmerkingen bij mij wat vreemd De andere bezitters van grond die nodig was voor de aansluiting Nieuweweg/Weipoortseweg, Van Dam en Van der Lelie, kregen in ruil voor het gebruik van hun grond 'voorzieningen' van de ge meente. Belt: "Het ging om totaal onvergelijkbare stukken grond waarbij de gemeente ten opzichte van de verschillende eigenaren een bepaalde tegenprestatie verricht te". Furieus Toen de gemeenteraad echter haar goedkeuring moest uitspre ken over de verwerving van de stukken grond voor de reconstruc tie, brak er opnieuw een politiek steekspel uit. Straver maakte op merkingen over de overeenkomst met de drie grondeigenaren. Met name de prijsverschillen waren hem een doorn in het oog: "Is het soms dat de ene eigenaar beter de weg weet te vinden dan de ander"? Deze uitlating maakte Belt fu rieus: "Ik beschouwde die woor den van Straver als een beschuldi- ZATERDAG Leiden Buurthuis De Mirt - vrouwenfeest met optredens van Rollerblinds en een Suri naamse vrouwenband, 18 uur. Buurthuis 't Spoortje - islamitisch offer feest, 17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat !8. disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos. vanaf 22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Dan- ton' van Andrzej Wajda, 21.15 uur. Buurthuis Groenoord - disco, van 20-22 uur voor jongeren van 12-16 jaar en van 22-1 uur voor zestien jaar en ouder. Oegstgeest SJJO - Taberna, Julianalaan 1, optreden Social Security, 20.30 uur. Leiderdorp Hoogmadeseweg - mini-triathlon, hele dag. Dorpshuis - Hoofdstraat, klaverjassen, Groenoordhal Leidatowandeltocht, start tussen 10-14 30 uur. Pijpenkabinet - determinatiedag, 13-17 Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Dan- ton', 21.15 uur Voorschoten Sporthal De Vliethorst - vlietloop, 14 uur, inschrijven tussen 12-13.45 uur. Leiderdorp Dorpskerk - Hoofdstraat, cantatedienst met Leiderdorps Kamerkoor, 18.30 uur. Sjelter - Heemraadlaan, open dag met demonstraties, informatie en en in schrijving, 14-17 uur. Warmond Achthoek Mariénweide - koffieconcert Oude Raadhuis. 11 uur Wassenaar Dorpsplein - fiets- en wandeltocht ten bate van de Dorpskerk, start 12 uur, tochten tot 16 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 6 tot vr 13 septem ber door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei- Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. De aansluiting van het fietspad langs de Nieuweweg op de Weipoortseweg h stof doen opwaaien. De Jlessehalsis weg. maar de kater bleef ging dat er iets tussen mij en de gemeente was geritseld en dat ik mijn raadslidmaatschap had ge bruikt om daar privé een slaatje uit te slaan. Als er cadeautjes zouden zijn uitgedeeld, dan was het niet aan ons. Het enige dat Van der Le lie, Van Dam en ik aan de transac tie hebben overgehouden, is fru stratie en ergernis. Geen positief woord hoor je. Over de reconstruc tie zelf, waar de gemeente nota be ne veertig jaar over aan het praten is geweest, hoor je niks. Als dat slootje niet was gedempt, was de reconstructie uit verkeerstech nisch oogpunt een kronkel gewor den". Al in een eerder stadium (12 de cember 1980) had Belt, toen nog geen raadslid, een brief aan de ge meente geschreven dat de door de gemeente voorgestelde reconstruc tie van de hoek Nieuweweg/Wei poortseweg "nergens op leek". De flessehals zou blijven bestaan en dat was voor de omwonenden on aanvaardbaar. De tien onderteke naars van de brief stelden voor het huis van Van der Lelie te verplaat sen of een veel simpeler recon structie te maken. "Het oorspron kelijke plan van dc gemeente leek wel een klaverblad", aldus Belt. DSBV heeft 25.000 gulden gekost. Ook de aansluiting van het fiets pad op de Zuidbuurtseweg zat in dat ontwerp. Is later ook volledig veranderd. Dat onderzoek is ge woon in de prullenbak gegooid. Weg 25.000 gulden, maar daarover hoor je niemand meer". Opzet "Dat ontwerp het bureau Belt heeft een groot aandeel heb gehad in de uiteindelijke uitkomst van die aansluiting bij de Wei poort. "Ik heb destijds aangeboden aan de directeur gemeentewerken om met Van Dam en Van der Lelie te gaan praten. Ik weet vrijwel ze ker dat die grondverwerving an ders niet zou zijn doorgegaan. Ik ken die mensen, dat praat makke lijker. Maar goed, het kwam rond en toen heb ik mijn handen er af getrokken. Maar een jaar later krijg je dan toch weer dat de andere par tijen verkeerde conclusies trekken. Ze hebben mij nooit om informatie gevraagd. Alleen de kant van de gemeente kennen ze. Ik kan me nauwelijks aan de indruk onttrek ken dat ze de hele gang van zaken opzettelijk verkeerd hebben uitge legd om het CDA-raadslid Belt in diskrediet te brengen. Het gaat ge woon om het politieke spelletje". Krachtige taal aan het adres van met name Progressief Zoeterwou de. Belt heeft laatst in besloten kring met de progressieven ge praat om zijn kant van de zaak toe te lichten. Eerder had hij al een af spraak gemaakt met de nestor van de raad, Straver, om de zaak dan maar binnenskamers uit te praten. "Maar dat kon blijkbaar pas nadat de kwestie met een politiek relletje was uitgebuit", aldus Belt. AI met al zit Belt en volgens hem ook de rest van de gemeenteraad met een fikse kater over de tot standkoming van het fietspad. "Ik stond machteloos. Je mag niks te rugzeggen. Omdat ik telkens weg liep. ben ik echter wel de enige van de raad die niets met die 'koehan del' omtrent het fietspad te maken heb. Ik ben daarvoor niet verant woordelijk. De rest van de raad zit kennelijk met een soort frustratie over de totstandkoming van het fietspad. Het zit ze niet lekker dat ze door de knieën moesten gaan voor de harde eisen van de grond eigenaren en moesten toegeven aan een - volgens hen - hoge grond prijs en het verlenen van bouwver gunningen. Maar ze hebben inge stemd met die eisen. Als ze het niet met de overeenkomst eens waren, hadden ze het niet moeten accepte- Sjelter Het Leiderdorps sociaal-cultu reel centrum 'De Sjelter' aan de Heemraadlaan begint het nieuwe seizoen voor kinderen, tieners, jongeren en volwassenen morgen met een open dag. Van twee tot drie kunnen kinderen van de ba sisschool er knutselen. Tussen half drie en kwart voor drie volgt een demonstratie volksdansen, tlaarna zijn er achtereenvolgens demonstraties jazz-gymnastiek, square dansen en (om kwart voor vier) break dance. Ten slotte treedt de Turkse muziekgroep Gurbetciler op. Ook is de stich ting spel- en opvoedhuis 'De Kringloop' met allerhande infor matie aanwezig. Voor meer infor matie: telefoon 893135. Koffieconcert De vereniging 'Het Oude Raad huis' in Warmond gaat weer met frisse moed van start met het or ganiseren van koffieconcerten. Morgen is de eerste in de nieuwe reeks, die wordt gehouden in de 'achthoek' van Mariénweide, ach ter Mariënhaven en -gaarde. Voor u spelen Peter Bansberg en Jan Hendrik Hootsen op marimba, vi brafoon en piano, onder de noe mer 'melodieus slagwerk'. Ze spe len werk van hun conservato rium-leraren, maar ook van Bach. Overigens moet dc huidige or ganisator van de concerten het wegens drukke werkzaamheden laten afweten. Wie ongeveer één keer per maand een concert zou kunnen regelen, kan zich melden bij H.J. Brakels. telefoon 01711- 11369. meter en de halve marathon. Ook dit jaar wordt de start op de Voor straat gehouden: vorig jaar is dat best bevallen. Het parcours van de halve marathon is om veilig heidsredenen aangepast en meer geconcentreerd rond de Vliet. Het startschot wordt gegeven door wethouder Marselis. Inschrijven kan morgen vanaf twaalf uur tot kwart voor twee in sporthal De Vliethorst. Fietspuzzeltocht Buurtgroep Haaswijk in Oegst geest organiseert morgen een fietspuzzeltocht over zo'n 30 kilo meter. Iedereen (dus ook niet-le- den) kan meedoen. De start is tus sen elf en twaalf bij het grasveld aan de Kerkwervelaan. Deelname kost een rijksdaalder voor niet-le- den. Concert Voor Oegstgeester jongeren brengt de SJJO vanavond een nieuwe concertenreeks in gebouw Taberna (Julianalaan). De groep 'Social Security' opent deze reeks. Deze vijfmans formatie uit Gro ningen heeft volgens de SJJO een veelzijdig repertoire "met een consequent gedreven uitvoering". Het concert begint zaterdag om half negen. LEIDERDORP Het enige openbare sportveld in de Lei- derdorpse Bloemerd zal waar schijnlijk niet lang meer door iedereen te gebruiken zijn. Bij de gemeente leven plannen om dat veld, gelegen bij voetbal vereniging RCL, te omrasteren. Datzelfde zou ook wel eens kunnen gelden voor het veld bij de Essenlaan. De reden voor al deze beslo tenheid: "De hele regio komt hier onze velden verpesten", zoals wethouder Gehner het deze week tegenover de leden van de commissie sport wel zijn kernachtig uitdrukte. Wat gebeurt er volgens haar: als alle velden in en om Leider dorp zijn afgekeurd, komt ie dereen naar zo'n vrij veld toe. Gehner had dat zelf ook erva ren: "Toen ik van de winter op de schaats de Dwarswetering over ging zag ik tot mijn verba zing daar van alles gebeuren door alle mogelijke ploegen, behalve Leiderdorpse". Gemeentewerken zal binnen kort met een uitgewerkt voor stel komen. Permanente beeldentuin 'De Paauw'? WASSENAAR - In de toekomst krijgt Wassenaar wellicht een per manente beeldententoonstelling in de tuin van raadhuis De Paauw. Dat verklaarde burgemeester Schoute gistermiddag bij de ope ning van de 'tijdelijke' expositie van beelden, gemaakt door vijf kunstenaars uit Zuid-Limburg. Schoute liet er geen twijfel over be staan: hij is vóór kunst. In grootte variëren de beelden van enkele tientallen centimeters tot één met een doorsnede van drie meter. De prijzen liggen tussen de 8500 en 70.000 gulden. In totaal gaat het om 27 kunstwerken in steen, ijzer en brons. Het is de tweede maal in successie dat raadslid/atelierhouder Henk de Graaf een dergelijke expositie or ganiseert. LEIDSCH m. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES Vlietloop Klokslag twee uur zetten mor gen zo'n duizend lopers zich in de Voorschotense Voorstraat in be weging. Het betreft hier alweer de tiende editie van de Vlietloop, een prestatieloop over 2'/z, 5 of 10 kilo- VALKENBURG - De opgravingen in Valkenburg in een Romeins grafveld zijn deze week ernstig ver stoord door grafrovers. Veel werk van archeologen werd vernield en waardevolle sporen werden voor goed onbruikbaar gemaakt. Volgens drs. Epko Bult, coördinator van de opgravingen, is de buit van de rovers waarschijnlijk alleen maar een stukje bot "Maar de schade die ze hebben aangericht is onnoe melijk groot". Bult verzoekt omwonenden van het grafveld bij de Achterweg in het Rijndorp onmiddellijk de politie te bellen als ze verdachte mensen op het terrein zien "Ook zijn er misschien getuigen van de grafroof, die in het afgelopen weekeinde heeft plaatsgevonden. Zij worden verzocht alsnog te politie in te lichten", aldus Epko Bult. De opgravingen m het ruim 1800 jaar oude grafveld zijn tot nu toe 'verdraaid interessant', meent Bult. "Er zijn opvallend veel niet verbrande menselijke resten uit het begin van de jaartelling. Dat is voor deze regio uniek te noemen", zegt de coördinator. "We hebben de indruk dat deze mensen in die tijd gewoon zijn gedumpt". Tussen de menselijke resten zijn opvallend veel ske letten van baby's en zuigelingen gevonden. Veel van die zuigelingen zijn direct na de geboorte al overleden, zo luidt de reconstructie van het drama dat 1800 jaar geleden in Valkenburg plaatsvond. Veel van het werk dat de archeologen in de afgelo pen maand hebben verricht is na de activiteiten van de grafrovers in het weekeinde teniet gedaan. "De da ders liggen in dit geval helaas niet meer op het kerk hof'. schampert Bult. "We hadden ze dan direct aan de politie kunnen uitleveren". ZOETERWOUDE - Heel even moeten argeloze toeschouwers zich gisteravond in een soort Zoeter wouds-Venet ié hebben gewaandtoen door de Wei- poortse Vliet heel statig een aantal gondels kwam aanva ren. De bonte stoet ging richting Noord Aa. waar midden op het water een kampvuur zou bran den. Aanleiding lot al dit opmerke lijks: het vijfjarig bestaan van 'buurthuis Weipoort'. Het lus trum werd tot in de late vroe ge? uurtjes gevierd met een feest in het buurthuis (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma-vrij. van 8 00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta- NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16 30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 1-14941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D Paauw Alg redactiechef: A. van Leeuwen Plv alg. redactiechef: J M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen ABONNEMENTEN per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd 250,90 345,20 131,40 65,70 89,30 22,10 f 30.00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling) losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk Abonnementen kunnen op dag ingaan Indien éen maand verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718)12383 Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature; W.C.H. Schrama Regio Leiden: W Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv. P C. Rosier Geestelijk leven: S J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2