LEIDSCH DAGBLAD DC-9 stort neer bij Milwaukee ri @L m Drukkerij Demmenie Nieuw-Zeeland op het matje rI// Reagan overweegt maatregelen tegen importen uit EG Schadereparatiesaan alle merken AUTOSCHADEHUIS 'ISSAN sportscar DEALER IKEA Amsterdam zondagopen. Nog geen kabinetsbesluit over Olympische Spelen ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37801 Lubbers: ww- premie hoeft niet omhoog DEN HAAG (GPD) - In tegen stelling tot het Centraal Plan bureau (CPB) meent minister president Lubbers, dat de ww en andere sociale premies in 1987 niet verhoogd hoeven te worden. Na afloop van de minister raad deelde Lubbers mede, dat het CPB er bij zijn becijferin gen geen rekening mee had ge houden dat de vermogens van de sociale fondsen in de afgelo pen jaren groter zijn uitgeval len dan was geraamd. Zo was dit jaar het verschil tussen de ramingen en de uit eindelijke omvang van de fond sen 3.5 miljard gulden. Ook een rol speelt dat het premieplichtig loon waarover de premies moeten worden be taald, steevast hoger uitvalt, waardoor de kas van de fond sen evenredig wordt gespekt. Daarnaast zijn de gevolgen van de herziening van het sociale stelsel die per 1 mei volgend jaar moet ingaan, niet door het CPB verdisconteerd, evenmin als de bezuinigingen die ook in 1987 worden doorgevoerd, al dus Lubbers. Frans protest tegen behandeling geheime agenten THEATERKRANT W86 Bijlage Léidsch/Alplieiis Dagblad PARIJS (UPI) - Frankrijk heeft gisteren de ambassadeur van Nieuw-Zeeland in Parijs ontboden om te protesteren tegen de omstan digheden waaronder twee agenten van de Franse geheime dienst ge vangen worden gehouden. Aan ambassadeur John Mc Ar thur werd een brief overhandigd waarin bezwaar werd aangetekend tegen de overbrenging van majoor Alain Maffart en kapitein Domini que Prieur naar strenger huizen van bewaring. Het tweetal wordt verdacht van de aanslag op het Greenpeace-schip Rainbow War rior. Maffart werd donderdag overge bracht naar de streng-bewaakte Paremoremo-gevangenis en Prieur naar de enige vrouwengevangenis van Nieuw-Zeeland. Beiden zaten in de Mount Eden-gevangenis van Auckland. De overbrenging was het gevolg van berichten dat een groep Franse huurlingen van plan was het paar te bevrijden. Premier David Lange zei dat de overbrenging had plaats gehad voor de eigen veiligheid van de gevangenen en om ontsnap pingspogingen te voorkomen. Frankrijk klaagt dat de over brenging de toegang van advoca ten en Franse regeringsvertegen woordigers tot de gevangenen be moeilijkt. In de brief staat dat de agenten "alle waarborgen van het volkenrecht moeten hebben en be schikbaar moeten zijn voor Franse vertegenwoordigers". Maffart en Prieur lopen kans op een proces wegens moord en brandstichting. Het tot zinken brengen van de Rainbow Warrior kostte een Nederlandse fotograaf het leven. "In een schouwburg moet alles kunnen" Alle 31 inzittenden gedood MILWAUKEE (AP) - Een DC-9 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Midwest Express is gister avond kort na het opstijgen van de luchthaven van Mil waukee verongelukt. Alle 31 inzittenden van het toestel zijn om het leven gekomen. Het toestel kwam uit Madi son, Wisconsin, en zou na een tussenlanding in Milwau kee naar Atlanta, Georgia, vliegen. Overvloed aan muziek in Leiden Jonge choregrafen over ontwikkeling in de dans <r Reddingsploegen temidden van de wrakstukken van de neergestorte DC-9. Derde wordt nog vermist Twee opvarenden jacht verdronken LEEUWARDEN (ANP) - Twee van de drie opvarenden van het Neder landse zeiljacht .Stern' uit Den Helder zijn verdronken. Hun stof felijke overschotten werden gister avond geborgen door de Westduit- se politie. Het zeiljacht werd gister morgen leeg aangetroffen ten wes ten van het Duitse waddeneiland Langeoog. Naar de derde vermiste wordt politie nog gezocht. De drie zeilers waren donderdag uit Cuxhaven vertrokken om een zeiljacht van de marinewatersportvereniging terug te varen naar de thuishaven Den Helder. Roosevettstraat 61, Leiden 071-764800 Ooggetuigen verklaarden dat het tweemotorige toestel twee keer om zijn as draaide op een hoogte van ongeveer 300 meter en vervolgens met de neus naar beneden neer stortte. Het vliegtuig kwam neer in een dichtbegroeid natuurgebied, op ongeveer 2,5 kilometer afstand van de startbaan en vloog in brand. De ondercommandant van de brandweer van Milwaukee ver klaarde dat de brandweer niets meer kon uitrichten. Hij sprak van 'totale verwoesting.' In het vlieg: tuig zaten 26 passagiers en vijf be manningsleden, zo werd bekend gemaakt. Mort Edelstein, woordvoerder van de Federale Luchtvaartdienst in Chicago, verklaarde dat het toe stel om 15.25 uur plaatselijke tijd (22.15 uur Nederlandse tijd) opge stegen was en boven de luchtha ven vloog, toen de piloot aan de verkeerstoren meldde dat er spra ke was van een noodsituatie. De to ren bevestigde de boodschap ont vangen te hebben, maar direct daarna stortte het toestel neer. 'Meteen daarna zag de verkeerslei ding rook e vuurbal,' aldus Edelstein. De politie van Milwaukee deelde enkele uren na de ramp mee dat inmiddels de stoffelijke resten van 14 mensen geborgen waren. Het zoeken naar slachtoffers werd be moeilijkt door de dichte begroei ing en het drukke verkeer op de wegen in het gebied. VANDAAG 44 PAGINA'S IKEA, Huilenbergweg 2,1101 BL Amster dam Z.O. Jel. 020-97 0101. Rijksweg A9 - tussen de Al en de A2. Afslag Academisch Medisch Centrum/Bullewijk. Kom je met de metro, stap dan uit bij sta tion Bullewijk. Zondag 8 september open van 11.00-17.00 uur. Nog enkele buien Het KNMI verwacht voor vandaag en kele buien, een maximumtemperatuur van 15 graden en matige westelijke wind. Morgen nog een enkele bui, daar na overwegend droog, af en toe zon met iets hogere temperaturen. 8 september 1985 Zon op: 07.02 uur, zon onder: 20.11 uur Maan op: 23.51 uur, maan onder: 17.06 Waterstanden Kwatwijk: hoogwater 09.45 en 22.19 uur, laagwater 05.14 en 17.38 uur. 9 september 1985 Zon op: 07.04 uur, zon onder: 20.08 uur Maan op: uur, maan onder: 18.02 WASHINGTON(AP) - De Ameri kaanse president Reagan over weegt juridische maatregelen te gen de Europese Gemeenschap, Japan, Brazilië, en Zuid-Korea, omdat deze landen zich schuldig maken aan oneerlijke handels praktijken jegens Amerikaanse produkten. Stankgolf door brand in Almelo ALMELO (ANP) - In het centrum van Almelo heeft de afgelopen nacht een grote brand gewoed in de verffabriek Van Dijk. Kort na zessen, twee uur na het ontdekken van de brand, is het sein brand meester gegeven. Volgens een eer ste schatting is er voor zes miljoen gulden aan verf, machines, kan toorinventaris en gebouwen in vlammen opgegaan. Drie wonin gen in de directe omgeving van het groothandelsbedrijf hebben ernsti ge rookschade opgelopen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Wel regende het bij de politie klachten van Almeloërs over door de brand veroorzaakte stankoverlast. Op dat moment lag een flink deel van de stad onder een inktzwarte nevel van rook. In een kort vraaggesprek met journalisten zei de presiden giste ren dat de mogelijkheid van han delssancties tegen de betreffende landen nog in beraad gehouden wordt. Regeringsfunctionarissen lieten later weten dat de bekendmaking van een en ander vertraagd was, maar dat Reagan op het punt staat een vijftal handelsmaatregelen te treffen om het Amerikaanse han delstekort van het land terug te dringen en tegemoet te komen aan de wensen van het Congres, dat op protectionistische stappen aan dringt. Alle maatregelen zullen er op gericht zijn de buitenlandse af zetmarkt voor Amerikaanse pro dukten uit te breiden. Aan deze be leidslijn wordt de voorkeur gege ven boven het verstrekken van subsidies aan Amerikaanse produ centen die in de problemen komen door de invoer van buitenlandse produkten. aldus de bronnen. De stappen die Reagan zou wil len nemen betreffen ingeblikt fruit, leer- en tabakswaren, compu ters, communicatieapparatuur en verzekeringen. Woordvoerder Lar ry Speakes zei dat de president waarschijnlijk na het weekeinde een verklaring zal afleggen over de kwestie. SGVtt^E pajr~ff 'n aoeie drukker 1 S 071-411141 RIETSCHANS 681 2352 BB LEIDERDORP Duisenberg: gulden is meer waard AMSTERDAM (ANP) - Duits land en Japan, maar ook Ne derland kunnen gezièn de over schotten op hun lopende reke ning van de betalingsbalans een geleidelijke waardestijging verwachten van de mark, de yen en de gulden. In die zin sprak de president van De Nederlandsche Bank, dr W. Duisenberg, gisteren op de wereldhandelsconferentie in Amsterdam. Duisenberg wees erop dat de gulden gedu rende het laatste kwartaal van 1984 feitelijk al anderhalf pro cent in waarde is gestegen. De verwachting van een verdere waardestijging heeft ons in staat gesteld een relatief laag rentepeil te halen, zo zei hij. De waardestijging van de drie munten zou gedeeltelijk het resultaat kunnen zijn van de daling van de dollar. Het is volgens Duisenberg dringend noodzakelijk dat het internatio nale financiële evenwicht wordt hersteld. Tegenover de waardestijging van mark, yen en gulden zou een verminde ring van de tekorten op met na me de Amerikaanse handelsba lans en van het overheidstekort moeten staan. DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een 35-jarige Rotterdammer aangehouden, die ervan wordt ver dacht betrokken te zijn geweest bij de moord op drie leden van een band, in de nacht van 7 op 8 maart in een kantoorgebouw in Rijswijk. De man is 2 september in Rotter dam op straat aangehouden na anonieme tips en aanwijzingen, zo heeft de Haagse officier van justitie De Wit gisteren meegedeeld. In het belang van het onderzoek willen politie en Justitie geen na dere inlichtingen geven. Justitie had 30.000 gulden uitgeloofd voor Arrestant in Rijs wij kse moordzaak de opsporing of tips die tot de aan houding van de dader(s) zouden kunnen leiden. In deze moordzaak werd half ju ni ook al een aanhouding verricht. Daarbij ging het om een 44-jarige man uit Montfoort. Deze man werd enkele dagen na zijn arrestatie weer vrijgelaten, omdat duidelijk was geworden dat de verdenking tegen hem geheel ongegrond was. Bij de drievoudige moord raak ten de twee andere bandleden ern stig gewond. De repetitieruimte van de band in het kantoorgebouw lag naast het kantoor van de Suri naamse bevrijdingsraad. Deze raad maakte kort na de moord bekend te denken aan een politieke ter reuractie door aanhangers van het regime-Bouterse. DEN HAAG (ANP) - Binnen de ministerraad is nog geen overeen stemming bereikt over het plan voor de organisatie van de Olympi sche Spelen in Amsterdam in 1992. Dat zei premier Lubbers gisteren na het wekelijkse overleg met zijn bewindslieden. Volgens Lubbers zijn er nog enkele problemen, die de goedkeuring van het rapport van de Stichting Olympische Spe len Amsterdam 1992 (SOSA) in d> weg staan. Hij gaf aan. dat het ad vies van de interdepartementale werkgroep over het verslag van de SOSA over het algemeen positief was. Volgens de werkgroep kun nen de Spelen een batig saldo van een kwart miljard gulden opleve ren. "Maar naast de goede punten hebben de ambtenaren aangege ven, dat het rapport van de SOSA enkele zwakke details bevat". Over de aard van de moeilijkhe den wilde Lubbers niet veel kwijt. Wel wees hij op de hoge kosten, die i3e organisatie van de openbare or de en veiligheid met zich zou mee brengen. "Het gaat daarbij om ette lijke miljoenen guldens extra", vertelde de minister-president. De werkgroep heeft die kosten niet in zijn begroting opgenomen. Staats secretaris Van der Reijden (WVC) moet nu, in overleg met de belang hebbenden, de problemen probe ren op te lossen. "Dat kan weieens een hele tijd duren", zei Lubbers, die zich niet wilde uitlaten over een mogelijke termyn. De Amsterdamse gemeenteraad moet zich op 2 oktober uitspreken over de vraag of Amsterdam zich daadwerkelijke kandidaat stelt voor de Olympiade van 1992. Vol gens jaar maakt het Internationaal Olympisch Comité een keuze. Auto rijdt kanaal in: drie doden BREUKELEN (ANP) - Drie inwo- ners van Breukelen zyn gister avond door een verkeersongeval om het leven gekomen. Hun auto raakte door onbekende oorzaak bij Breukelen van de weg en belandde in het Amsterdam Rijnkanaal. De inzittenden zijn allen verdronken, aldus een politie-woordvoerder. Duikers hebben nog getracht de inzittenden te redden, maar zij kwamen te laat. Volkspetitionnement tegen plaatsing van kruisraketten. Vandaag (de eerste landelijke ophaaldag) wordt in veel steden en dorpen het Volkspetitionnement opgehaald Vrijwilligers bellen bij u aan en vragen de door u ingevulde en onder tekende kaart terug. U stuurde de kaart al in? Knip dan deze advertentie uit en plak 'm aan uw voordeur Dan wordt er niet gebeld Geen kaart ontvangen? Bel 020 - 238672 en u krijgt 'm direct toegestuurd. Bijdrage storten? Help de organisatie uit de (hoge) kosten. Bij elke Volkspetitionnement-kaart vindt u ook een machti gingskaart om geld te storten op postgiro 77555. Geef steun aan de strijd tegen plaatsing van kruisraketten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1