Groot stadspark heeft toekomst Geen móói recreatiegebied Landschapsarchitecte Anneke Nauta wint prijs met nieuw Zuiderpark 7 SEPTEMBER 1985 EXTRA PAGINA 19 De grote stadsparken dreigen door de jaren heen dicht te slibben. Kruidentuinen, bejaardentuinen, blindentuinen, hekjes en hokjes maken een park op den duur ontoegankelijk. De parken gaan 's avonds dicht, het bezoekersaantal loopt terug. Het onderhoud wordt steeds duurder en uiteindelijk is het voor een gemeente niet meer te betalen. Wat doe je met verouderde stadsparken. Dat was de vraag, die de Nederlandse Vereniging voor Tuin- en Landschapsarchitectuur aan een prijsvraag verbond. De landschapsarchitecten mochten ideeën inzenden om het Goffertpark in Nijmegen, het stadspark van Groningen of het Zuiderpark in Den Haag een 'tweede jeugd' te bezorgen. Anneke Nauta pakte samen met een collega het Haagse Zuiderpark aan. De inzending was goed voor een eerste prijs, groot 3000 gulden. "Wij zien wel degelijk toekomst voor de grote stadsparken. Het geeft de bezoekers het gevoel buiten te zijn en toch kunnen ze heel dicht bij huis blijven. Wij zien wel iets in een commerciëlere opzet met activiteiten, die zichzelf kunnen bedruipen. Van belang daarbij is een 'trekker' in het park te hebben, zonder door te schieten naar een pretpark", aldus Nauta. De prijsvraag is geweest. Verdwijnt het plan in een bureaula? "Ik denk het wel, al zou het leuk zijn als het zou worden uitgevoerd. Vooral financieel, want dan wordt als honorarium een aantal procenten van de aanlegkosten betaald en dat kan heel lucratief zijn". De groenstrook, die het Zuiderpark begrenst, zou met voet- en fietspaden beter toegankelijk gemaakt kunnen worden. Langs de verkeersweg, die het park doorsnijdt, zouden de verkeers- en publiekaantrekkende attracties moeten worden geconcentreerd. Rechtsonder is het rechthoekige terrein te zien, waar FC Den Haag het hoofdveld met tribunes en bijvelden heeft. Anneke Nauta heeft zelf het 'Binnenveld' in Wageningen uitge kozen als lokatie voor een uit landschapsoogpunt verantwoord decor voor de foto. "Je moet talent hebben en een enorm doorzet tingsvermogen". (foto's Wlm Dijkman) De landschapsarchitecte heeft tijdens haar studie ooit een inrichtingsplannetje 'met veel bomen' voor het Thorbecke- plein in haar eigen woonplaats ontwor pen. "Ik zou het nog eens moeten inkij ken of ik het nu nog wel een goed plan vind". Als ze hoort op welke wijze een projectontwikkelaar samen met een ar chitect thans de bebouwing op het plein wil opzetten, knikt ze goedkeurend. Nauta is minder te spreken over de wijze waarop de nieuwste wijken in Rid- derveld II worden opgezet. Ze vindt dat er weinig stedebouwkundige herken ningspunten te vinden zijn. Het Arena plan in een ander deel van Ridderveld van de hand van de bekende stedebou wer en architect prof.ir. C. Weber heeft wel enige faam binnen de muren van de landbouwhogeschool verworven. "Daar van kan je ten minste zeggen dat het ka rakter heeft". Het past in haar filosofie en schaal van werken als ze zegt geen Alphense ge noemd wil worden. Ook geen Wage- ningse, waar ze veel verblijft. Anneke Nauta is er gewoon en wil met haar ken nis aan de bak. "Ik ben nog steeds erg blij dat ik dit vak heb gekozen. Het is een weinig bekende, maar heel goede opleiding. Boskoop heeft met de Rijks Agrarische School ook een goede oplei ding, meer ambachtelijk ingesteld. Wa geningen is de enige opleiding waar op universitair niveau kan worden gestu deerd. Je komt er trouwens veel Bosko pers tegen". Voorlopig houdt ze zich, noodgedwon gen maar intensief, bezig met het mee doen aan prijsvragen. Ze lijkt er voorals nog niet mee te zitten, want dan kan ze toch volop met de landschapsarchitec tuur bezig zijn. Dat ze ook nog in de prij zen valt, is natuurlijk mooi meegeno men. "Je moet talent hebben èn een enorm doorzettingsvermogen. Een nachtje doorwerken en dan 's ochtends met een tekening onder je arm naar een tenta men, dat hoort er echt bij. Als het je pakt, lukt het. Ik zit graag achter m'n te kentafel om plannen uit te werken. Het is wel gebeurd dat ik helemaal gek was van een ontwerp. Daar moet je mee uit kijken. Het kan zijn, dat als je het later nog eens inziet, je het helemaal niet meer zo leuk vindt". Het meedoen aan prijsvragen is ty pisch iets voor de architectuur. "Alleen je begeleider weet hoe goed je bent. Bij een prijsvraag heb je een mengeling van deelnemers, bureaus, studenten, ieder een mag meedoen. Een onafhankelijke, deskundige jury beoordeelt je inzen ding. Daarna volgt meestal een tentoon stelling van het ingezonden werk. De vakpers komt er op af, je staat volop in de belangstelling. Dat is ook een vorm van solliciteren". Tijdens haar studie heeft Anneke Nau ta stage gelopen bij de Rijksdienst voor de IJsselmeerj5olders. Van de ervaring die ze daar heeft vergaard, heeft ze slim gebruik gemaakt bij het ontwerpen van het plan tot inpoldering van de Marker waard. "Het is voor de Riiksdienst IJssel- meerpolders een goed plan. Ze zagen het daar wel zitten". PvdA Persoonlijk staat de winnares van de prijsvraag voor inpoldering van de Mar kerwaard achter het standpunt van de PvdA, die het droogleggen van de Mar kerwaard afwijst. Als landschapsarchi tect neigt ze er toe aan inpoldering de voorkeur te geven. Vakmatig is het na tuurlijk een geweldige uitdaging. Geluk kig voor Nauta zal ze waarschijnlijk niet voor een echte keuze komen te staan. Nu de WD in haar concept-verkiezingspro gramma inpoldering van de Marker waard afwijst heeft zich in de Tweede Kamer een ruime meerderheid tegen dit plan gevormd. Het dilemma heeft zich voor de Alphense opgelost. Zo blijkt de WD een in gewetensnood verkerende rode groendeskundige wel eens de hel pende hand te kunnen bieden. Na de prijsvragen voor de Marker waard en het Haagse Zuiderpark heeft Nauta ook een ontwerp ingezonden op een wedstrijd van de Nederlandse Bos bouwkundige Vereniging. De ministe ries van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer en van land bouw en visserij hebben een nota 'Rand stad Groenstructuur' het licht doen zien, die de aanleg van 15.000 hectare bos in de randstad bepleit. Zowel de recreatie als de noodzakelijk op te voeren eigen houtproduktie zijn daarmee gebaat. Voor de prijsvraag heeft de Alphense in de buurt van Utrecht twee bossen van respectievelijk honderd en dertig hecta re ontworpen. Ze mag verder nog niet over het plan praten, omdat de inzen ding aan een prijsvraag altijd anoniem is om de eerlijkheid bij de jurering te ga randeren. Binnen enkele weken wordt de uitslag bekend gemaakt. Bij deze prijsvraag is 20.000 gulden te verdienen. Nauta overweegt nog om mee te doen aan een prijsvraag van het Nederlands Instituut van Ruimtelijke Ordenings Vraagstukken, die als motto heeft 'Wat is de toekomstige betekenis van rivie ren'. Jan Nakken, Bernadette Boumans en Anneke Nauta hebben hun inzending voor de prijsvraag 'Natuur en recreatie in het Markerwaard-gebied' de naam Pa radox gegeven. Een cryptische naam wellicht, maar de drie ontwerpers zijn de 'schijnbare tegenstelling' in een ingepol derde Markerwaard niet uit de weg ge gaan. "Je kunt aantrekkelijkheid niet ontwerpen. We hebben er dan ook geen mooi recreatiegebied van gemaakt", al dus Anneke Nauta, die vermoedt dat de VW Flevoland die de prijsvraag vorig jaar uitschreef, niet zo gelukkig is met het ontwerp, dat uiteindelijk met de eer ste prijs is beloond. "Hadden ze maar een andere jury moeten nemen", consta teert de Alphense landschapsarchitecte echter nuchter. Na inpoldering van de Markerwaard zou 40.000 hectare beschikbaar komen. De landbouwers willen zoveel mogelijk landbouwgrond, de bosbouwers zoveel mogelijk bossen en de natuurliefheb bers willen zoveel mogelijk natuurgebie den. Echte natuurliefhebbers wiilen na tuurlijk helemaal geen ingepolderde Markerwaard, maar die doen even niet mee. De drie ontwerpers hebben door mid del van 200 meter brede bosstroken, waarin fietspaden, het onvoorstelbaar grote oppervlak afgebakend in een bin nen- en een buitengebied. De bosstro ken doorbreken de gigantische einde loosheid van de polder. De invulling van het plan is niet gedetailleerd uitgewerkt. De redenering hierachter is dat de wen sen vanuit de maatschappij alweer zo veel veranderd zijn als de inpoldering eindelijk een feit is, dat het plan als ver ouderd in de prullenbak zou belanden. Anneke Nauta heeft met name in de eindfase van het ontwerp veel werk ver zet. "Ik heb met Jan Nakken doctoraal gedaan. Hij heeft goede ideeën, die hele maal in mijn straatje passen. Toen hij er niet mee klaar kwam, heb ik hem gehol pen". De eerste prijs bedroeg 20.000 gulden. Nauta vermoedt, dat achter dit hoge geldbedrag een aantal bedrijven schuil gaat dat belang heeft bij de aanleg van de Markerwaard-polder. De Rijksdienst voor de I Jsselmeerpol- ders heeft positief op het plan gerea geerd. "Financieel wijkt ons plan niet veel af van het meest gangbare concept voor de inpoldering dat in Den Haag de ronde doet", aldus de Alphense. Ook de Landbouwhogeschool in Wageningen en Staatsbosbeheer hebben met belang stelling van het ontwerp kennis geno men. Momenteel worden de inzendin gen van de Markerwaard-prijsvraag tot 15 september in het informatiecentrum Nieuw Land in Lelystad tentoongesteld. Daarna gaat de expositie nog naar Wage ningen, Delft en Den Haag. Veertigduizend, hectare ingepolderde Markerwaard. Rechtsboven liggen natuurgebied, bos en een woonkern, aan de onderkant is een waterig natuurgebied gepland met geheel links onderin een windmolenpark. De rest is landbouwgebied, doorsneden door bosstroken van tweehonderd meter breed. Eind vorig jaar studeerde ze af aan de landbouwhogeschool in Wageningen. Voor de Alphense landschapsarchitecte ir. Anneke Nauta lijkt het een kwestie van tijd, alvorens zij een geschikte baan vindt. Beginnende archi tecten doen nogal eens mee aan prijsvragen om ervaring op te doen, contacten te leggen en naam te maken. Zo ook Anneke Nauta. Ze nam twee keer deel aan een prijsvraag en twee keer behaalde ze de eerste prijs. Van een derde prijsvraag wordt in de loop van september de uitslag verwacht. Prijsvragen winnen betekent publiciteit in de vakbladen, ten toonstellingen, lezingen. "Ik heb het gevoel dat het binnen kort wel lukt", is haar rotsvaste overtuiging om een job te be machtigen. Niet gehinderd door valse bescheidenheid doet de 29-jarige Alphense uit de doe ken hoe naar haar idee de Mar kerwaard moet worden ingepol derd, hoe het bekende Haagse Zuiderpark na een ingrijpende facelift nieuwe aantrekkings kracht kan krijgen en hoe er tus sen Amsterdam en Almere op het IJ- en Gooimeer kan worden gerecreëerd. door Henk Houtman Grote schaal Je hebt landschapsarchitecten en landschapsarchitecten. Er zijn er die zich toeleggen op het aanleggen van rot stuintjes, maar tot die groep schaart An neke Nauta zich liever niet. Zü werkt graag op veel grotere schaal en dan is ons land eigenlijk al te klein. Vooral het theoretische trekt haar in het vak. Het ontvouwen en beredeneren van een vi sie. De zevenjarige opleiding aan de landbouwhogeschool in Wageningen geeft daarvoor een goede basis. Planolo gie, sociologie en psychologie zijn er ze ker zo belangrijk als de kennis van de eigenschappen van straatbomen. Nauta ziet de landschapsarchitectuur duidelijk als 'mijn hobby is mijn werk', maar eigenlijk heeft ze 'overal' belang stelling voor, zal ze ean het eind van het gesprek zeggen. Zo is ze in de PvdA lan delijk actief in het emancipatiewerk. Het politieke bedrijf trekt haar. Een wethou dersschap ruimtelijke ordening met haar gedegen ondergrond is nooit weg. Maar ook fascineert het haar hoe in de fabriek van haar vader het proces ver loopt van een hoopje klei, dat zich uit eindelijk tot een dakpan vormt. De technische hoogstandjes waarover vader Nauta kan uitweiden, hebben het toch afgelegd tegen de nieuwsgierigheid en belangstelling, die moeder Nauta - zelf tuinarchitecte - bij haar dochter wist te wekken. Uit haar omgeving kent Anneke trouwens wel meer 'tweede-ge- neratie-landschapsarchitecten', zoals ze het gekscherend noemt. In ieder geval, moeders verhalen tij dens vakanties over de rijkdom en de ge schiedenis van oude tuinen boeiden de kinderen zeer. Zo belandde bijna van zelfsprekend een broer van Anneke op de landbouwhogeschool, maar na drie maanden hield hij het voor gezien. Hij zag meer in kunstgeschiedenis. Bij de oud-leerlinge van het Christe lijk Lyceum in Alphen was het wel raak. Na een studie van negen jaar (vanwege een onderbreking van twee jaar toen ze als assistent van de vakgroep zelf jonge studenten onderwees) studeerde Anne ke Nauta eind vorig jaar af. "Samen met mijn moeder een bu reautje opzetten?" lijkt een te gewaagd voorstel. "Ze is een van mijn trouwste lezers van mijn werkstukken, maar sa menwerken, dat zou in de kortste keren op ruzie uitlopen". Nauta overweegt wel om vanwege het ontbreken van andere mogelijkheden zich als particulier advi seur voor landschapsarchitectuur te ves tigen. "Sinds ik ben afgestudeerd heb ben nog maar twee mede-studenten een baan gevonden", aldus de Alphense.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19