'Ik kan niet als Zoetemelk leven' Gaigne neemt de leiderstrui over Extra bescherming voor Alain Prost Goekoop opent nieuwe accommodatie van UVS VAKKLEDING SJZ viert jubileum Ronde van de Toekomst ÏRIJETIJDS KLEDING Startverbod Johansson PAGINA 14 SPORT ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1985 Arjan Jagt op jacht naar wieier roem, maar WOUBRUGGE - Vanzelfsprekend raakt Aijan Jagt zelden een biertje aan en natuurlijk heeft hij nooit de behoefte gevoeld een sigaret op te steken. De amateurwielrenner uit Woubrugge, wiens ster zo snel is gerezen, heeft dit seizoen dagen ge had dat hij vijf zes uur trainde. Hij moet zich een soort Vriesekoop op de fiets hebben gevoeld. door Fred Segaar De trainingsintensiteit is nu wel iswaar teruggeschroefd, maar juist terug uit het Italiaanse Giavera del Montello, waar het wereldkam pioenschap voor hem op "een bit tere teleurstelling" uitdraaide, is hij alweer op de fiets gesprongen om een ritje te maken. In het Zuid hollandse polderlandschap valt de regen ook die dag met bakken uit de lucht, maar dat weerhoudt Jagt (19) er niet van flink door te stam pen. In de omgeving waar Joop Zoetemelk in het begin van zijn carrière zoveel kilometers ver slond, draait hij zich warm voor een dit weekeinde in België te rij den etappekoers. De vergelijking met Zoetemelk, die weinig anders doet dan fietsen, slapen en eten, lijkt zich op te dringen. Dit berust evenwel op een mis verstand. Aijan Jagt wil veel doen en laten om straks een nummer in het prof- circus te kunnen opvoeren, "maar leven zoals hij zou ik niet kunnen. Zoetemelk heeft buiten het fietsen bijna niets. Ik weet niet of ik dat wel kan opbrengen. Ik wil in mijn leven veel meer doen. Trouwens, renners als Greg Lemond en Phil Anderson spreken mij meer aan. Die jongens vliegen er altijd in. Dat is ook mijn stijl. Zoetemelk is een uitgekookte coureur die altijd min der wedstrijden heeft gereden dan de anderen. Daarmee verdeelde hij het wel beter". Geld Is Jagt een coureur van de nieu we generatie, op wie oud-renners zoveel kritiek hebben omdat het hen minder om de sport, maar meer om de poen te doen zou zijn? "Geld is inderdaad een belangrijke factor gaan spelen", meent de eer stejaars amateur, die dit jaar elf koersen won. "Maar ik vind het ook leuk om veel in het buitenland te zijn én om te winnen natuur lijk". Dat was er vorige week in de buurt van Venetië overigens niet bij. De Nederlandse afvaardiging kende een uitstekende voorberei ding, maar eenmaal in de koers smakte de een na de ander tegen het asfalt. "Er zaten een paar Ke- nianen tussen die absoluut niet Geen extra races voor Brundle MONZA (DPA) - De Britse renstal- baas Ken Tyrrell, voor wie de zon dag in Spa verongelukte Stefan Bellof twintig Grote Prijzen reed, heeft uit het fatale ongeval van zijn Westduitse werknemer conse quenties voor de bedrijfsvoering getrokken. Tyrrell heeft zijn twee de rijder, de Brit Martin Brundle, verboden voortaan andere races dan de formule-l-wedstrijden te rijden. Brundle (26) was met een groep C Porsche actief in de striid om het lange-afstand wereldkam pioenschap. In de autorensport, die in drie weken tijd twee Grand-Prixrijders (Winkelhock en Bellof) in enduran- ce-races verloor, wordt navolging van het voorbeeld van Tyrrell ge vreesd. De Zwitser Surer, bij de fa tale race in Mosport een combina tie vormend met Winkelhock, heeft een dergelijk verbod nog niet ontvangen van zijn formule-l-baas Ecclestone. ZOETERWOUDE - De voetbalvereniging SJZ bestaat veertig jaar en organiseert ter gelegenheid van dit jubileum de komende weken een aantal festiviteiten. De klapper moet het duel tussen het standaardteam en het C-elftal van de FC Den Haag worden. Deze wedstrijd wordt ge speeld op donderdag 12 september om 20.00 uur. De feestelijkheden worden geopend door het zaterdagteam dat op maandag 9 september een lichtwedstrijd speelt tegen SVLV, één van de favoriete tegenstanders. Een dag later neemt het vrouwenteam van SJZ het, om diezelfde reden, op tegen DWO. De D-, E- en F-junioren spelen op woensdagmiddag éen onderling toernooi. De zaterdag daarop is er voor de jeugd ook nog een balonnenwedstrijd. Ook op zaterdag komen de A-, B- en C-junioren aan bod bij het penalty- schieten. Rob Hannaart en UVS-doelman Wijnand Sloos fungeren hierbij als schietschijf. Van 15.00 uur tot 17.00 uur is er een receptie voor geno digden, waarna gekostumeerde elftallen van SJZ en Meerburg op het veld de boel op stelten zullen zetten. Om 21.00 uur verplaatst het feest zich naar binnen. Op dinsdag 17 september tenslotte speelt de Al tot besluit een wedstrijd tegen de Al van Feyenoord. Groeneweg in zaal op schot LEIDEN - In de eerste klasse van de zaalvoetbalcompetitie voor vrouwenteams klopte Bax McDo nald's met 4-0. Het tweede team van McDonald's, dat in dezelfde af deling uitkomt, versloeg het sterke Jipi's Tweesprong met 2-3. De eerste helft van het duel Bax- McDonald's bracht geen doelpun ten. Nadat evenwel Ria Groeneweg de openingstreffer voor de Voor- houtse formatie verzorgd had, ging het bij Bax van een leien dakje. Wendy Exel (twee goals) en op hieuw Ria Groeneweg lieten de score oplopen tot 4-0. Het tweede team van McDonald's, dat overi gens sterker dan het eerste geacht moet worden, zegevierde na een 2- 0 achterstand met 2-3 over Jipi's Tweesprong. De Leidse goals kwa- WATERSKI, - De Australiër Geoff Carrington is vrijdag als eer ste overgegaan naar de finale van het schansspringen bij de wereld kampioenschappen waterski, die in de buurt van Toulouse worden afgewerkt. Carrington landde na 56,90 meter weer op het water, een halve meter verder dan de Ameri kaan Lucky Lowe. Zijn landgenoot Bruve Neville met met 55,50 derde. ADVERTENTIE kunnen sturen. Daardoor deden zich levensgevaarlijke situaties voor". Op het moment dat de meesten van zijn landgenoten al weer in het hotel waren terugge keerd, werd Aijan Jagt gekweld door buikkrampen die hem na acht ronden noodzaakten zich naar de ambulance te laten afzakken. "Bergopwaarts kreeg ik last van steken. De pijn werd op een gege ven moment ondraaglijk en ik liet me dan ook tot bij de ziekenauto afzakken en hield me even aan de wagen vast. Dat zag de jury. Werd ik meteen uit de koers genomen. Jammer, want ik zat er toen nog goed bij. Hoe ik aan die krampen kwam isme trouwens een raad sel". Dat nervositeit hem parten speelde, lijkt niet onwaarschijnlijk. "Vooraf werd ons telkens verteld dat dit de beste ploeg sinds jaren was. Piet Liebregts (KNWU-weg- coach van de profs en de amateurs) bleef dat maar benadrukken en dat maakte mij knap zenuwachtig. Hij liet ons verder maar een beetje aan ons lot over. We moesten bijvoor beeld zelf maar uitmaken hoe we ons op het WK voorbereidden. Hij was er nooit bij. De rennens kon den goed met elkaar opschieten. De sfeer was goed, maar in de wed strijd begon iedereen voor zichzelf te rijden. Volgend jaar neemt And- ré Boskamp het waarschijnlijk van Liebregts over en daar ben ik wel blij mee. Ik heb hem vorig seizoen bij de junioren meegemaakt en de samenwerking met hem is me goed bevallen. Boskamp brengt discipline in een ploeg. Het is af zien, maar de prestaties komen vanzelf. Aanbieding In zijn eerste jaar als amateur won Jagt elf koersen, maar de overstap naar de beroepsrenners laat wat hem betreft nog een jaar op zich wachten. "Voorlopig heb ik het bij de amateurploeg van Bata- vus erg goed naar mijn zin. Vol gend jaar wordt voor mij het sei zoen van de grote wedstrijden. Ik ga de Ronde van de Toekomst, de VILLEFRANCHE-DE- ROUER- Catalonië GUE (AFP/Reuter) - De Franse amateur Stephan Guay heeft giste ren in een massasprint de derde etappe van de Ronde van de Toe komst gewonnen. De derde rit ging over 172 kilometer van Cahors naar Villefranche-de-Rouergue in het zuid-westen van Frankrijk. Vredeskoers en de Wilhelm Teil- ronde rijden. Misschien dat ik het jaar daarop dan een aanbieding krijg. Ik heb goede hoop. Ga maar na, veel jongens die dit jaar minde re uitslagen hebben geboekt dan ik, rijden volgend seizoen bij de professionals". Op papier is hij nu nog amateur, maar in de praktijk neemt het wiel rennen hem volledig in beslag. "Naast het fietsen doe ik momen teel niets anders. Ik ben veel van huis, heb dit jaar zo'n 20.000 kilo meter gereden. Ik heb zelfs geen tijd gehad om m'n HAVO-examen te doen. Gelukkig heb ik het MA- VO-diploma achter de hand". Talent Jagt stamt niet uit een wielerfa- milie zoals bijvoorbeeld zijn tijdge noot Peter Harings en werd derhal ve niet aangemoedigd door op deze sport verzotte familieleden. "Ik weet niet waarom ik ben gaan wiel rennen. Op de gewone fiets kon ik nooit rustig rijden. Wilde ook altijd winnen als we eens wedstrijdjes re den". Dankzij die instelling én veel aanleg natuurlijk kon hij al in zijn juniorentijd heel wat overwinnin gen op zijn erelijst bijschrijven. Jagt wordt door kenners dan ook bestempeld als een groot talent. "Maar je moet oppassen datje niet de verkeerde kant op gaat. Er zijn genoeg voorbeelden van renners die overstapten naar de profs, een paar goede uitslagen maakten, maar vervolgens nooit meer iets presteerden. Dat mag mij niet overkomen. Ik wil best prof wor den, maar dan wel een goede. Ik wil er mijn brood mee kunnen ver dienen". Guay was m de sprint een fractie sneller dan de Sovjet Abdoesjapa- rov en zijn ploeggenoot Jean-Jac- ques Philipp. Door tijdvergoeding onderweg bij een 'vliegende etap pe' in Figeac nam de Franse be roepsrenner Dominique Gaigne de gele leiderstrui over van zijn team genoot Thierry Marie, die sinds de proloog de eerste plaats in het alge meen klassement bezat. De derde etappe stond in het te ken van een zeer lange ontsnap ping van het viertal Cabrera (Col). Wiss (Zwi), Emonds (Bel) en Gaig ne (Fra). Het kwartet was bij de start ontsnapt en werd pas twee ki lometer voor de eindstreep ingelo pen. De Franse amateur Abadie, de Zwitser Winterberg, de Sovjet Soeoen en de Colombiaan Rondon behoorden aanvankelijk ook tot de kopgroep, maar zij werd gelost op de Cote Pendit, een berg van twee de categorie, waar Cabrera zeer hoog tempo maakte. De uitslag van de derde etappe is: 1. Stephan Guay (Fra, am) 172 km in 4.30.56 (met tijdvergoeding 4.30.41), 2. Dsjamolidin Abdoesja- parov (Sov, am) z.t. (4.30.46), 3. Jean-Jacques Philipp (Fra, am) z.t. (met 4.30.51), 4. Brian-Holm Sören- sen (Den, am) z.t., 5. Christophe La- vainne (Fra) z.t., 6. Martin Earley (Ier) z.t., 7. Sören Lilholt (Den, am) z.t., 8. Jocelyn Jolidon (Zwi, am) z.t., 9. Frank van de Vijver (Bel, am) z.t., 10. Kim Eriksen (Den) z.t., 15. Nico Verhoeven (Ned) z.t. Het algemeen klassement ziet er na de derde etappe'als volgt uit: 1. Dominique Gaigne (Fra) 13.02.35: 2. Thierry Marie (Fra) op 4 sec.; 3. Benno Wiss (Zwi) op 7 sec.; 4. Alek- sander Zinovjev (Sov, am) op 8 sec.; 5. Jean-Francois Bernard (Fra) op 15 sec.; 6. Pascal Robert (Fra) z.t.; 7. Christophe Lavainne (Fra) op 15 sec.; 8. Vassili Zjdanov (Sov, am) op 17 sec.; 9. Edgar Cor- redor (Col) op 20 sec.; 10. Bruno Cornillet (Fra) op 21 sec. De Ier Sean Kelly heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Catalonië gewonnen. De Span jaard Vicente Belda nam na de rit over 192 kilometer van Playa de Aro naar Puigcerda de leiding in het algemeen klassement. Beste Nederlander in de tweede etappe was Theo de Rooy op de elfde plaats. De tweede etappe leek aan vankelijk een prooi te worden van Steven Rooks. Hij reed alleen voor op, maar kwam tweehonderd me ter voor de eindstreep ten val. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Sean Kelly (Ier) 192 km in 5.14.11; 2. Jörg Müller (Zwi) op 2 sec.; 3. Vicente Belda (Spa) 4. Feli pe Yanez (Spa) 5. Pedro Delgado (Spa). Na de tweede etappe is het alge meen klassement: 1. Vicente Belda (Spa) 9.32.49; 2. Jörg Müller (Zwi) op 1 sec.; 3. Theo de Rooy (Ned) op 2 sec.; 4. Antonio Coll (Spa) z.t.; 5. Robert Millar (Spa) op 3 sec.; Surbek pas volgend jaar bij Valkenswaard VALKENSWAARD (ANP) - De Joegoslavische tafeltennisser Dra- gutin Surbek mag pas op 1 januari van het volgend jaar voor zijn nieu we club Valkenswaard competitie spelen. De 39-jarige oud-Europees kampioen enkelspel en oud-we reldkampioen dubbelspel moet wachten omdat hij voor het begin van de competitie niet bij de team- opgave stond vermeld. Surbek, die de afgelopen zes jaar in de Bonds republiek speelde, heeft zich voor een half jaar aan Valkenswaard verbonden. Het overleg van de Stichting Ta feltennis Nederland met vertegen woordigers van vijf sponsors, dat donderdagavond zou plaatsvin den, is uitgesteld naar volgende week maandag. Er zou gesproken worden over de problematiek rond de sponsoring van de Nederlandse Tafeltennis Bond. men op naam van Badeloch Tan gelder (2) en Megchel van Es. Jo- gien Bakker blonk uit in het doel van de winnende ploeg. In de tweede klasse bestreden SJZ en Lugdunum elkaar. De Zoe- terwoudse équipe, die Yvonne van Wieringen naar een Rotterdamse club zag vertrekken, won met 4-2. Bettina van Klaveren was met drie doelpunten topscorer. Yvonne Schneider maakte de vier vol b(j SJZ. Voor Lugdunum trof Marga van Kins twee keer de roos. In de derde klasse ten slotte verloor War- munda met 2-4 van het tweede team van Bax. De stand in de eer ste klasse ziet er als volgt uit: Zwarte Wolf 1-2, McDonald's 2 1-2. Bax 2-2, Jipi 2-2, THB Girls 1-0, McDonald's 1-0. feTIMMERMANd HurtwrvnOTt/aat 203205 Lakten tot 121072 Van der Harst weer in actie LEIDEN - Triatleet René van der Harst neemt in het komende week end deel aan een driedaagse wed strijd, die in Londen begint en in Parijs eindigt. Oorspronkelijk was Sjaak van Beelen uitgenodigd, maar de Noordwijker moest we gens een blessure afzeggen. De wedstrijd is verdeeld over drie dagen. Op de eerste dag wordt gelopen van Londen naar Dover. Vervolgens wordt er gezwommen van Dover naar Calais, waarna er op de fiets wordt gestapt. In Parijs is de finish. De wedstrijd wordt in teamverband gelopen. Van der Harst is ingedeeld bij drie Ameri kanen. VOLLEYBAL, (AFP) - Het Neder lands jeugdvolleybalteam heeft op de tweede dag van het internatio nale toernooi in Montpellier met 3- 1 gewonnen van Frankrijk. De set standen waren 15-8, 15-10, 11-15, 15-8. LEIDEN - Burgemeester Goekoop heeft gisteravond de nieuwe ac commodatie van UVS officieel in gebruik genomen. De eerste bur ger van Leiden opende het nieuwe clubgebouw onder toeziend oog van veel belangstellenden, die zich massaal vergaapten aan het splin ternieuwe onderkomen van de Leidse eersteklasser. De oude, uit hout opgetrokken accommodatie van UVS is enige tijd geleden tegen de grond ge gaan, waarna een nieuwe, stenen, kantine verrees. Voorzitter Bart van Leeuwen toonde zich vooral verheugd over de snelheid waar mee het één en ander is gereali seerd. Pas op 31 mei is een begin gemaakt met de bouw van het on derkomen, dat eigenlijk al tien jaar was afgeschreven. Naast een kantine zijn er nieuwe kleedkamers opgetrokken, die zijn voorzien van vloerverwarming. Verder is er een nieuwe bestuurs ruimte en een speciale commissie kamer gecreëerd. Ook is het inte rieur van de kantine volledig ver nieuwd. Van Leeuwen werd overigens een nieuwe accommodatie rijker, maar een kistje wijn armer. De UVS-praeses sloot enige tijd gele den een weddenschap af met Jan Duivesteijn, de directeur van de di rectie Sport en Recreatie van de gemeente Leiden. Van Leeuwen wist destijds zeker dat UVS eerder in het bezit zou zijn van de hoofklasse-status dan van een nieuwe accommodatie. Hij moest gisteravond dus afrekenen. MONZA (DPA/AFP/SID) - Het Ita liaanse publiek neemt het formule- 1-gevecht tussen de Fransman Alain Prost en de lokale held Mi- chele Alboreto al te letterlijk. De politie van Monza, waar zondag de Grote Prijs van Italïe wordt gehou den, heeft extra manschappen in gezet voor de bescherming van Prost, de leider in de wereldtitel strijd. Twee jaar geleden kreeg de Fransman in Italië al een stenenre- KNVB straft Van Goozen en Boere ZEIST (ANP) - Henk van Goozen (Excelsior) en Remco Boere (FC Den Haag) zijn naar aanleiding van de rode kaart, die zij vorige week woensdag in de tweede midweekse competitie-ronde kregen, voor drie wedstrijden geschorst. De tucht- commissie van de KNVB legde hen ook nog een boete van respec tievelijk 125 en 200 gulden op. De straffen zijn: Van Goozen (Excelsior): drie wedstrijden ge schorst plus een boete van 125 gul den Boere (FC Den Haag): drie wedstrijden plus 200 gulden Troost (Feyenoord): één wedstrijd Gorree (RBC): één wedstrijd Lok (Wage- ningen): één wedstrijd Dahlmans (Eindhoven): één wedstrijd Treling en Salari (beiden SVV): één wed strijd Payne (Cambuur): één wed strijd Wèst-Duitsland In de Bundesliga werd vrijdag avond één wedstrijd gespeeld: 1FC Kaiserslautem versloeg Vfl Bo- chum met 2-0. De thuisclub kwam al in de tweede minuut op voor sprong door een onhoudbaar af standschot van Allofs. Het werd een kwartier na rust 2-0 uit een strafschop van Eilenfeldt. De be slissing van de scheidsrechter was omstreden. Allofs kwam in het strafschopgebied ten val bij een duel met Bochums doelman Kleff. gen te verduren. Vorig jaar werden van de tribunes ook flessen gewor pen. Prost wordt met een helicopter van het hotel naar de baan ver voerd. Zijn veiligheid op het cir cuit wordt verzorgd door een deel van de tot 1200 man uitgebreide politiemacht. Prost, in de wereldti telstrijd drie punten voor Alboreto, stuurde gisteren bij de eerste trai ning zijn McLaren naar de zevende rondetijd: 1.27,576. Concurrent Al boreto was in de Ferrari juist snel ler: zesde in 1.27,552. De voorlopi ge pole-positie is voor de Brazi liaanse ex-wereldkampioen Pi quet: 1.25,679, goed voor een baan record met de gemiddelde snel heid van ruim 243 kilometer per uur. De Nederlander Rothengatter kwam tot de 22ste tijd, bijna acht seconden achter Piquet. De trainingstyden op Monza: 1. Piquet (Bra) Brabham 1.25,679 (243.70 km/u, baanrecord); 2. Rosberg (Fin) Wil liams 1.26,161; 3. Mansell (Gbr) Williams 1.26,960; 4. Senna (Bra) Lotus 1.27,009; 5. De Angelis (Ita) Lotus 1.27,098; 6. Al boreto (Ita) Ferrari 1.27,552; 7. Prost (Fra) McLaren 1.27,576; 8. Berger (Oos) Arrows 1.27,746; 9. Warwick (Gbr) Re nault 1.28,119; 10. Boutsen (Bel) Arrows 1.28,369; 22.Rothengatter (Ned) Osella 1.33,529; 24.Jones (Aus) Lola 1.34,943. Grote Prijs Zuid-Afrika Van der Hoorn winnaar van 'Haasloop' LEIDEN - Martien van der Hoorn van AV Holland is gisteren in Gou da winnaar geworden van de 'Kaasloop', een wegwedstrijd over 9600 meter door de binnenstad van Gouda. Jan Laan van De Spartaan legde beslag op de derde plaats. Laan maakte lange tijd deel uit van een kopgroep, waarin ook de be kende Jan Tuithof liep. De atleet van De Spartaan uit Lisse moest vlak voor het einde evenwel afha ken. Van der Hoorn en Tuithof bleven uiteindelijk over. Tuithof stelde op het laatst alles in het werk om weg te komen, maar Van der Hoorn wil de van geen wijken weten. Sterker nog, 300 meter voor de finish maakte de AV Holland-loper zich los om alleen de eindstreep te be reiken. STOCKHOLM (AFP/SID) - De Zweedse Ferrari-rijder Stefan Jo hansson krygt van zijn nationale bond geen toestemming deel te ne men aan de formule-1-race om de Grote Prijs van Zuid-Afrika, 19 ok tober op het circuit van Kyalami. Dat werd gisteren verklaard door Mert Metslow, de algemeen secre taris van de autosportbond. De bond volgt daarmee het standpunt van de Zweedse sportfederatie, die elke deelneming aan wedstrijden in Zuid-Afrika heeft verboden. De sportboycot als protest tegen het apartheidsbeleid in Zuid-Afri ka is eind augustus ook aange scherpt door de Braziliaanse over heid. Het zou de deelneming van de formule-1-coureurs uit dat land, Nelson Piquet en Ayrton Senna, in gevaar kunnen brengen. Volgens het Westduitse persbureau SID zouden Piquet en Senna al het ver bod hebben gekregen. gaat door MONZA (AP) - Jean Marie Bele- stre, de Franse voorzitter van de in ternationale autosportfederatie FI- SA, heeft gisteren in Monza gezegd dat de Grote Prijs van Zuid-Afrika vooralsnog gewoon door zal gaan, ondanks de politieke onrust in dat land. De nationale autosportfederatie in Zweden en de Braziliaanse rege ring hebben besloten druk uit te oefenen op coureurs uit die landen om de Grand Prix van Zuid-Afrika te laten schieten. Dat zou beteke nen dat coureurs als Nelson Pi quet, Ayrton Senna en Stefan Jo hansson niet mee zouden doen. Balestre, die in Monza is om de kwalificatieritten bij te wonen voor de Italiaanse Grand Prix, zei dat de Zuidafrikaanse Grand Prix nog steeds staat gepland.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14