Reagan positief over Gorbatsjov Geweld houdt aan in Kaapprovincie Zimmermann mag blijven PLO'er steekt 2 Israëli's neer Moskou bereid tot vermindering raketten 'Geen schat in wrak van de Titanic' Granaten in Grieks hotel: 18 gewonden Spionage-debat in de Bondsdag Arrestaties in Chili Uitval Poolse regering naar actie Solidariteit WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (UPI/DPA) - President Reagan heeft positief gereageerd op de verkla ring van Sowjet-leider Gorbatsjov dat hij bereid is tot een serieuze vermindering van kernwapens als de VS afzien van het omstreden Star Wars-project. De Verenigde Staten zullen zich in dat geval niet onbetuigd laten, zo verklaarde Reagan in zijn reactie. NEW YORK (Rtr) - De Titanic, 's werelds beroemdste scheepswrak, staat recht overeind en vrijwel in één stuk op de bodem van de oce aan. Dit maakten de ontdekkers van het wrak bekend, vanaf hun re- search-schip voor de kust van Newfoundland. Maar de deskundigen aan boord van het oceanografische research- schip van de Amerikaanse marine willen de precieze ligging van het wrak van het luxeschip dat 73 jaar geleden verging en 1513 opvaren den meenam, niet onthullen, uit vrees dat er een internationale jacht op een diepzeeschat door ont staat. Over die zogenaamde schat aan goud en diamanten zegt de Titanic- kenner Russ Lownds van het Ame rikaanse Maritime Museum of the Atlantic dat het waarschijnlijk een myfiie is. De vrachtbrief van de Ti tanic zegt niets over staven goud of diamanten en er zijn nooit verzeke ringsaanspraken op gemaakt, zei hy. Het bijna recht overeind staande en intacte wrak werd volgens dr. Robert Ballard, leider van de Frans-Amerikaanse expeditie, ge vonden door een speciaal uitgerust robot-opsporingsvaartuig dat de Argo heet. De Argo, die de grootte heeft van een kleine auto, was toegerust met supergevoelige camera's en sonar- apparatuur. Doel van de expeditie was het testen van de Argo en Ballard dacht dat het zoeken naar de Tita nic de ideale manier was om dat te doen. Ballard heeft niet willen zeg gen hoe diep het wrak van de Tita nic - die 40.000 ton mat - ligt, maar volgens betrouwbare opgaven is het op 3600 meter onder de zee spiegel. Het wrak heeft de grootte van vijf voetbalvelden. De ontdekking maakt een einde aan jaren van speuren naar het wrak door tal van expedities, waar onder drie die werden gefinancierd door oliemiljonair Jack Grimm in Texas, die ook speurtochten subsi dieerde naar de ark van Noach en het monster van Loch Ness. Gorbatsjov liet gisteren in gesprek met een aantal Amerikaanse sena toren in Moskou weten dat hij tij dens de aanstaande top-ontmoe- ting met de Amerikaanse president met "serieuze voorstellen" zal ko men voor zowel de vermindering van het aantal strategische rakke ten als voor een beperking van de raketten voor de middellange af stand. Eerder déze week had de Russische leider een soortgelijke toezegging gedaan in gesprek met het Amerikaanse weekblad Time. "We verwelkomen Gorbatsjovs verklaring dat hij bereid is serieuze voorstellen te doen die zouden re sulteren in een verbetering van de betrekkingen", aldus Speakes. Reagan is bereid Gorbatsjov tege moet te komen in een poging de bestaande problemen op te lossen, voegde de woordvoerder eraan toe. Reagan wijst er wel op dat zijn nsie op de oorzaak van de huidige ATHENE (DPA/Rtr./UPI/AFP) - Achttien gasten van een hotel in de badplaats Glyfada bij de Griekse hoofdstad Athene zijn gisteren ge wond geraakt bij de ontploffing van twee door een onbekende naar zwembad en parterre gegooide handgranaten. Vijf gewonden, vrij wel allen Britse toeristen, moesten in ziekenhuizen worden «opgeno- De dader, volgens de Griekse te levisie een jongeman, liep na de aapslag in de richting van de kust weg. Hij ontkwam, naar de politie vermoedt, in de auto van een me deplichtige. In augustus aanvaard de een "Organisatie van Revolutio naire Moslim Socialisten" de ver antwoordelijkheid voor een bom aanslag op hotel London in Glyfa da, waarbij twaalf gasten, eveneens grotendeels Britten, gewond wer- spanningen tussen de VS en de Sowjet-Unie "geheel verschillend" is van die van Gorbatsjov. "Maar we willen hierover niet in discussie treden via de media". Een uitwis seling van de verschillende ge zichtspunten kan het beste plaats hebben via vertrouwelijke diplo matieke kanalen, aldus Reagan. In het interview verweet de Sow jet-leider de Amerikanen dat zij een "haatcampagne" tegen de Sowjet-Unie voereh en verant woordelijk zijn voor de snelle ver slechtering van de betrekkingen in de afgelopen twee jaar. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis Speakes is de Ame rikaanse regering verheugd dat Gorbatsjov in staat is gesteld zijn opvattingen uiteen te zetten tegen over het Amerikaanse publiek. Washington hoopt dat ook Reagan de kans zal krijgen zich via de Sow- jet-media tot de bevolking van de Sowjet-Unie te richten. "Dit zou zonder twijfel onze dialoog verbe teren" en een bewijs zijn dat de Sowjet-Unie op dit punt een zekere wederkerigheid aanvaardt, aldus Speakes. De woordvoerder wees erop dat Charles Wiek, directeur van het Amerikaanse informatiebureau USIA, de Sowjet-Unie heeft ver zocht om toestemming voor een optreden van Reagan op de Sow- jet-televisie. Maar Moskou heeft volgens Speakes nog steeds niet gereageerd op dit verzoek dat al ge ruime tijd geleden werd gedaan. In antwoord op vragen van jour nalisten verklaarde Speakes dat de regering-Reagan altijd op een "rea listische manier" met de Sowjets is omgegaan. "Wanneer we menings verschillen constateren in onze re latie, zullen we niet aarzelen daar op te wijzen. We erkennen dat er ernstige tegenstellingen bestaan tussen de VS en de Sowjet-Unie. Dat is een reden temeer om elkaar te ontmoeten om middelen te vin den om deze problemen aan te pakken. We hopen dat de ontmoe ting zal resulteren in het vaststel len voor een agenda voor de toe komst", verklaarde Speakes. Een aantal Amerikaanse senatoren verblijft dezer dagen voerde gisteren onder meer een gesprek met Sowjet-leider Gorbatsjov. PRETORIA (AFP) - De Zuidafri- kaanse politie heeft gisteren in Duncan Village, het grootste getto bij East London in de Kaapprovin cie, een zwarte doodgeschoten. Twee andere betogers werden gearresteerd. Zij hadden een poli tievoertuig aangevallen met molo- tov-cocktails. Dit heeft het opper bevel van de politie in Pretoria meegedeeld. Tijdens een ander incident in Duncan Village werd een blanke man licht gewond toen een groep zwarte demonstranten een klaslo kaal van een school in brand stak, zo werd uit dezelfde bron verno men zonder verdere bijzonderhe den. De Zuidafrikaanse politie meld- de verder dat botsingen voortduur- (fotoTASS) den in zwarte en kleurlingenwij- ken rond Kaapstad, die de gehele vorige week het toneel van hevig geweld waren. Vijf kleurlingen werden gearres teerd wegens brandstichting in het getto Bishop Davis en een andere werd licht gewond. In een andere kleurlingenwijk, Elsie's River, werd een arrestatie verricht nadat een politievoertuig was aangeval len. Vijf zwarten die waren veroor deeld wegens moord zijn vrijdag j.l. opgehangen in Pretoria, zo is gisteren bekend geworden. Met de nieuwe terechtstellingen komt het aantal dit jaar in Zuid-Afrika geë xecuteerde personen op 76. In de centrale gevangenis in Pretoria wachten nog 214 mensen op tenuit voerlegging van de doodstraf. Over hun lot werd niets meegedeeld. Woordvoerder Speakes: positieve reacties (foto ap> ADVERTENTIE Marokko Veertien Marokkanen zijn giste ren ter dood veroordeeld wegens hoogverraad en samenzwering te gen de veiligheid van de staat. Twaalf anderen kregen langdurige gevangenisstraffen. De rechtbank achtte alle beklaagden schuldig aan samenzwering met Algerije om in Marokko een terreur- en sabota- gecampagne te ontketenen. Alge rije en Marokko zijn verwikkeld in een inmiddels tien jaar oud con flict over de Marokkaanse annexa tie van de Westelijke Sahara, een voormalige Spaanse kolonie. Iran De Iraanse premier Moesavi zal mogelijk in een nieuw kabinet geen eerste minister worden. Het kabinet van Moesavi zou zich vol gens de ayatollah Chomeini 'niet kwaad moeten voelen als anderen aan de macht komen'. De,85-jarige patriarch van de fundamentalisti sche revolutie in Iran zei dit vol gens het officiële persbureau IR- NA in een toespraak tot leden van Moesavi's kabinet. Kernafval Somalië heeft ermee ingestemd een braakliggend terrein van enke le honderden vierkante kilometers te verpachten aan de Verenigde Staten voor de opslag van kernaf val. Dat is gemeld door radio-Hal- gan, een zender van Somalische re bellen. Rechter Lionel Murphy, lid van het Au stralische hooggerechtshof, is ver oordeeld tot 18 maanden gevange nisstraf, wegens poging tot beïn vloeding van een collega bij een strafzaak tegen een procureur. De 62-jarige Murphy, de eerste rechter die in Australië voor een dergelijke zaak terecht stond, heeft ontkend schuldig te zijn en heeft beroep aangetekend. Tot de beroepszaak voorkomt blijft hij op vrije voeten. Noodlanding Bij een noodlanding van een DC- 10 van de Amerikaanse maatschap pij American Airlines zijn gisteren tien mensen licht gewond geraakt. De gezagvoerder van het toestel besloot tot de noodlanding toen een van de waarschuwingssyste men meldde dat er brand zou zijn ontstaan in een van de motoren. Aan de grond bleek er geen sprake van brand te zijn. De gewonden vielen toen de passagiers het toe stel langs glijbanen moesten verla ten. HANDGEWEVEN BOERÊNKLEDEN BONN (Rtr./DPA/AP) - De West- duitse minister van binnenlandse zaken Friedrich Zimmermann (CSU) mag aanblijven. Bondskan selier Kohl heeft gisteren tijdens het debat in de Bondsdag over de spionage-affaire de minister in be scherming genomen en een eis van de SPD en de Groenen om Zim- mermanns aftreden van de hand gewezen. Een stemming in de Bondsdag over een motie met deze strekking werd met 275 tegen 214 stemmen en één onthouding verworpen. Een andere motie waarin de Groenen Zimmermanns aftreden eisten vanwege milieu-politieke fouten werd eveneens stemmen verwor pen. De SPD had het aftreden van Zimmermann geëist omdat de spionageaffaire en in het bijzonder de vlucht van de hoge contraspio- nageambtenaar Hans Joachim Tiedge onder verantwoordelijk heid van de minister viel. Kohl ver wierp de stelling van de SPD en zei dat Zimmermann geen enkele blaam trof. De oppositie zou volgens Kohl 'met haar ritueel rond de eis tot af treding' het begrip* politieke ver antwoordelijkheid' fout interprete ren. De oppositie zou zich, volgens Kohl, meer interesseren voor het aftreden van Zimmermann dan voor de mogelijkheden die moeten worden gevonden om de schade na de vlucht van Tiedge zoveel moge lijk te beperken. Kohl zei ook dat niet iedere spio- nagezaak kan leiden tot het aftre den van een minister. 'Dan zou de staatsveiligheidsdienst in de DDR kunnen bepalen hoe lang een mi nister of een bondsregering aan de SANTIAGO (AFP) - Aan de vooravond van de dag van protest tegen de "zimmerm"^^"^' z^ffin eën'ver regering van generaal Pinochet zijn gisteren in Santiago meer dan 100 klaringZ Hp Hot studenten opgepakt bij botsingen tussen betogers nniitio nit v.oK. - ng V?°F ,de Bondsdag dat hy ben ooggetuigen gemeld Van 100% katoen of wol op een sterk jute stramien in wit gemêleerd en In wolInkatoen 152x228cm vanl79:- ,00r89: ™68:- ,00,49.- 76x137cm van59r- voor29.- ™»r- woor 15.- oidon Rmoctr.- Zimmermann wees wel op de ge volgen van de spionage-affaire voor het functioneren van de Duit se geheime diensten. Volgens de minister heeft Tiedge het Oostduit- se ministerie van staatsveiligheid ongetwijfeld ingelicht. De militaire inlichtingendienst MAD en de ge heime dienst BND bleven volgens Zimmermann buiten schot omdat de verschillende diensten goed zijn afgeschermd. West-Duitsland is in het verleden al vaker getroffen door spionage- affaires. Een van de meest gerucht makende was wel de onthulling dat een nauwe medewerker van de toenmalige bondskanselier Willy Brandt, Günther Guillaume, een DDR-agent was. De SPD-politicus trad toen eigener beweging af. Lüneburg j t-v* ulü voor ue xsonasaag aat nn 1 de politie. Dit heb- iedere politieke verantwoordetijk- In de Chileense hoofdstad riepen groepen studenten heid afwijst. Hem zou niets te crhnliprpn Ipii aivv.JJ «eiw nou uicib te ver- tegen de regering. De politie trad met waterkanonnen en traangas hoogte ingebracht va^de' affaire rond Tiedge en diens persoonlijke op, aldus de zegslieden. Ook in Valparaiso en Vina del Mar deden zich incidenten voor. In Vina nr'oblëmëiT BnrSn' ,n del Mar arresteerde de politie twee jongeren die pamfletten uitdeelden, klëard^ Zimm^mann h»f> Zt De voornaamste vakbond van Chili. CNT, heeft de protestdag georgani- ^ëufrhooMyëëd^l»- De niet-communistische coalitie "Democratische Alliantie" van oppo- w^Hel'llnhrofëh^rf? sitiepartijen heeft de Chilenen opgeroepen af te zien van geweld en de verantwoordt protestdag te gebruiken om handteken,ngen te verzamel™ ter onder- HelUnbrofëh dfe onLfes" steuning van een onlangs gesloten akkoord. Elf politieke partijen hebben hëëfd was geword™ vaë dëënlSh daarin opgeroepen tot een snelle terugkeer naar de democratie in Chili. lingendienst^BND fen ft »i Sin Het verdrag was het resultaat van onderhandelingen onder leiding van de funcUes ontslfvpn aartsbisschop van Santiago, Juan Francisco Fresno. ontslagen. De DDR heeft de Westduitse re gering laten weten dat het „niets te maken heeft of heeft gehad" met de begin augustus spoorloos ver dwenen Sonja Lüneburg. Lüne burg was jarenlang een vertrouwd medewerkster van de Westduitse minister van economische zaken en FDP-voorzitter, Martin Bange- mann. Volgens het Westduitse persbureau DPA is dit door een be trouwbare bron in Bonn bevestigd. Op welke wijze deze informatie uit de DDR is overgebracht is niet bekend, ook niet waarom de mede deling is gedaan, maar klaarblijke lijk wil de DDR hiermee duidelijk maken dat Lüneburg niet voor de DDR gespioneerd heeft. In Bonn wordt ervan uit gegaan dat de 60- jarige vrouw incidenteel voor de Russische geheime dienst KGB heeft gewerkt. Een lid van de handelsmissie van de Sowjet-Unie in West-Duitsland staat sinds gisteren voor de rech ter. Hij wordt verdacht van indus triële spionage voor de geheime dienst KGB. De 39-jarige ingenieur Semlja- kov zou technische plannen en geavanceerde elektronische appa ratuur hebben willen kopen van ie mand die werkte bij een firma die opdrachten uitvoerde voor de Westduitse onderneming AEG/Te- lefunken. Een deel hiervan was be doeld voor militair gebruik en valt onder een embargo op de export van moderne technologische goe deren aan de landen in Oost-Euro pa, zo staat in de dagvaarding. Zimmermann:'niet verantwoordelij k. Romanschrijver vice-voorzitter Conservatieven LONDEN - De Britse Conservatie ve Partij heeft gisteren de roman schrijver en oud-parlementariër Jeffrey Archer benoemd tot vice- voorzitter. Archer moet, samen met de nieuwe voorzitter Norman Tebbit, de partij een dynamischer aanzien geven voor de verkiezin gen van 1987. door Lia van Bekhoven Archer was vijf jaar lang lid van het Lagerhuis tot hij in 1974 de po litiek de rug toekeerde. Uit geld nood begon hy een nieuwe loop baan als schrijver, wat hem een for tuin opleverde dank zij beststellers als 'Shall we tell the President' en 'Kane and Abel'. Archer heeft toe gezegd het schrijven op te geven tot na de volgende verkiezingen. Zijn laatst verschenen boek "First among equals", gaat over vier man nen die allen het premierschap am biëren. Partijvoorzitter Tebbit, die be schouwd wordt als de politieke straatvechter van de Conservatie ven en wiens robuuste optreden ooit door oud-Labourleider Mi chael Foot werd omschreven met die van een "halfzindelijke pool- kat", zei te hopen dat Archer "flair en stijl" met zich mee zou brengen. Roy Hattersley, de tweede man in de Labour Partij, bestempelde de aanstelling van Archer als "een vleesgeworden truc". Discovery terug EDWARDS (AP) - Het Amerikaan se ruimteveer Discovery is gisteren op aarde teruggekeerd na een ge slaagde ruimtereis, van een week waarin drie commerciële kunstma nen werden gelanceerd en een de fecte satelliet werd gerepareerd. Tijdens de tocht van een weex» zetten de astronauten drie kunst manen voor commerciële gebrui kers uit in de ruimte. Het afgelo pen weekeinde repareerden de ruimtevaarders Van Hoften en Fis- her buiten de cabine de Syncom-3 satelliet, die door een fout in de electrische bedrading bij de lance ring in april in een te lage baan om de aarde was gebleven. De kunstmaan bleek na het repa- ratiewerk op radiografische signa len vanaf de aarde te reageren. De eigenaar, Hughes Communica tions, zei dat maar een kwart van de brandstof bevroren was en dat dit geen probleem hoefde opleve ren wanneer het signaal wordt ge geven om de raketmotor te starten om de satelliet op 36.000 kilometer hoogte te brengen. De bedoeling is dat de kunstmaan gedurende en kele weken in de zon zal worden gemanoeuvreerd, zodat de raket- brandstof kan ontdooien. De raket motor zal vervolgens dan op 29 ok tober worden ontstoken. WARSCHAU (UPI) - De Poolse re gering is fel uitgevallen tegen een economisch herstelplan van de verboden vakbond Solidariteit. Het actieplan werd in een offciële verklaring als "smaad" verworpen. Negentien mensen zijn aangehou den na vieringen van de vijfde ver jaardag van de oprichting van Soli dariteit. De leider van Solidariteit Lech Walesa was niet beschikbaar voor commentaar. Een week geleden werd de wes terse pers in Gdansk een uittreksel van het plan aangeboden tijdens plechtigheden ter herdenking van de vijfde oprichtingsvergadering van Solidariteit. Het plan bepleit overleg tussen overheid en verbo den vakcentrale. „De tekst van het plan veroordeelt alles in Polen en alles dat wordt gedaan", zei Urban. „Wij (de regering) hebben gepro beerd met Solidariteit te praten (voor zij werd verboden) om tot een akkoord te komen, maar de heer Walesa en zijn medewerkers boorden het de grond in". Urban sprak berichten tegen dat de politie vrijdag en zaterdag met traangas en wapenstok was opge treden tegen deelnemers aan Soli- dariteitsherdenkingen. In Krakow waren 19 deelnemers aangehou den, voegde hij eraan toe. Volgens een ondergrondse beweging voor de rechten van de mens in die stad werden minstens 26 aanhoudingen verricht. De politie zou daarbij ge welddadig zijn opgetreden. ADVERTENTIE HEBRON/BEIROET (AP/DPA UPI) - De Israëlische militaire au toriteiten hebben in de stad He- bron een uitgaansverbod ingesteld en een grote klopjacht op touw ge zet, nadat twee Israëlische militai ren in een steegje door Arabieren waren neergestoken. Eén van de twee soldaten overleed later aan zijn verwondingen; de ander liep ernstig letsel op. Eén of twee Pale stijnse vrouwen raakten gewond toen één van de gewonde militai ren in de lucht schoot om hulp. Een Engels sprekende man die naar eigen zeggen behoorde tot het elite-corps nr. 17 van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO zei op een persconferentie dat zijn groep De Israëlische stafchef luitenant- den met andere overwegingen,' zei generaal Mosje Levy verklaarde tij- Peres, dens een bezoek aan Hebron dat de PLO doeltreffender acties tegen Is raël kan uitvoeren nu zij vanuit het een autobom een zelfmoordaan- aan de bezette westelijke Jordaan- slag uitgevoerd. Bij de aanslag oever grenzende Jordanië ope- kwam alleen de bestuurder reert. West-Beiroet gesloten in verband met de golf van ontvoeringen van de afgelopen weken. In vijf weken tijd werden 50 tot 55 mensen ont voerd bij de twee laatste doorgang- sposten die nog open waren. Als gevolg van de sluiting van de Groe ne lijn tussen de twee stadsdelen, dreigt in het islamitische West-Bei roet een 'brood-crisis' te ontstaan, omdat de bakkerijen in dat stads deel voor hun meelleveranties af hankelijk zijn van pakhuizen in het christelijke oosten van de stad. Het leger heeft gezegd dat de doorgangsposten gesloten zullen blijven tot de Libanese veiligheids- auto om he'; leven" Vérder raakte °ver de situatie heefl Mals stukje Varkensfrikando Originele Hamlapjes Wiener schnitzel 500 gram Heerlijk gekruid n aq Verse Worstkilo I )«70 Heerlijke 0Premier Peres reageerde scherp de steekpartij verantwoorde- op de aanslag in Hebron. Hij zei dat lijk was. De groep heeft al eerder de PLO kennelijk 'de oorlog wil de verantwoordelijkheid opgeëist opvoeren'. Volgens Peres zullen voor enkele aanslagen, waaronder daarvan vooral de Palestijnse be niemand gewond. In Israël werd gezegd dat de bom blijkbaar voor- het plaatsen van een autobom die de bezette gebieden de op 20 augqstus in de kustplaats Na- dupe worden. 'Wij zullen niet tanya tijdig onschadelijk werd ge- zelen defensieve actie te onderne- maakt. men, zonder eerst rekening te hou- vergaderd en met een sluitende op- g«ega am ae aam m^paar voor- de nofte^Te^deren tijdig explodeerde toen de wagen öe posten te anderen. De commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de regering, Syrië en de belangrijkste milities, heeft al enige tijd niet vergaderd, omdat het hoofdkwartier van de commissie geregeld wordt bescho ten. bij een wegafzetting stond te wach ten tot die zou worden geopend De auto zou zijn geladen met 100 kilo explosieven. Het Libanese .leger heeft alle doorgangsposten tussen Oost- en 100 gram 2,49 500 gram 4,98 200 gram 1,98 DEVLEESCHMEESTERS PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID Leiden: 5 Meiplein, Korevaerstraat,Codi Levendaal. Varkenshaasjes Gemarineerde Braadworstjes Originele Parijzer Boterhamworst

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7