CDA en WD geven Van Aardenne fiat 'Re kan dit niet meer serieus nemen' 'Wat doe ik hier eigenlijk?' Eerste vrouwelijke doctor-anesthesist Nederland laat 40 Iraniërs overkomen Voor optreden rond uitbreiding kerncentrales Vanaf f 12,- per maand is uw gezin 15 jaar lang voor f 100.Ó00,- verzekerd,als u overlijdt. Wedden dat u dat niet wist? Ruimere norm voor verkoop huurwoningen Roermondse dichter maakt met dichtlijn leven lichter Ministerie: in pleeggezinnen niet gesnoeid Dissidente CDA'er Van der Toorn valt in ongenade J ZilvereriKruisVGCN verzekeringen WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 DEN HAAG (GPD/ANP) - De regeringspartijen CDA en VVD gaan akkoord met de handelwijze van minister Van Aardenne (economische zaken) met betrekking tot de vestigingsplaatsen van kerncentrales. De oppositie, PvdA, D'66 en de kleine linkse partij en, daarentegen heeft gisteren het optreden van de bewindsman sterk veroordeeld. De door deze partijen ingediende moties van afkeuring maken door de opstelling van beide regerinspartijen echter geen schijn van kans. Van Aardenne moest voor de twee de keer binnen een week op het matje verschijnen, omdat hij de Kamer niet ingelicht had over ge sprekken met de commisarissen van de koningin van Noord-Bra bant en Limburg over de door hen gewenste vestiging van een centra le bij Moerdijk. Van Aardenne had daarbij willens en wetens 'onrecht gedaan aan de eisen van zorgvuldi ge procedure', aldus de communist Ernsting. PPR-woordvoerder Lankhorst verwees nog naar de RSV-affaire door de bewindsman 'een recidivist' te noemen. De op positie verweet de minister door zijn optreden ook de inspraakpro cedures van de bevolking aan zijn laars te lappen. Van Aardenne zelf vond van niet: "Ik heb mij volledig binnen de grenzen gehouden, de essentie van het beleid is gebleven zoals het al was vastgelegd". Volgens hem is er alleen sprake geweest van het 'invullen' van eerder door de Ka mer goedgekeurd beleid en naar ei gen zeggen zag hij geen bezwaren om de 'hobbels' bij plaatselijke en regionale besturen tegen de vesti ging van nieuwe kerncentrales weg te nemen. "De Kamer zou het mij zelfs hebben kunnen verwijten als ik dat niet zou doen", vond de bewindsman. De kaarten waren voor het debat al geschud, omdat CDA en WD verleden week tijdens een overleg met de minister hadden laten we ten diens handelwijze te tolereren. Niettemin kraakte CDA-woord- voerder Lansink dinsdag nog en- Van Aardenne: alleen maar hob bels weggenomen (foto anp> Informatieavond over kerncentrales wordt chaos ZEVENBERGEN (ANP) - Tegen standers van kernenergie hebben gisteren in Zevenbergen het begin van de tweede voorlichtingsavond over de uitbreiding van kernener gie vrijwel onmogelijk gemaakt. De voorlichtingskaravaan van het ministerie van economische zaken deed deze Brabantse plaats aan, omdat het nabij gelegen Moerdijk een van de mogelijke vestigings plaatsen voor een nieuwe kerncen trale is. De vertoning van een film waar in uiteengezet wordt hoe het rege ringsbesluit om twee nieuwe kern centrales te bouwen tot stand is ge komen, werd van begin tot eind onmogelijk gemaakt. Tegenstan ders projecteerden het woord 'ge lul' over de film, terwijl de zaal het woord scanderend overnam. Op het moment dat minister Van Aardenne in beeld verscheen om het regeringsbesluit toe te lichten, steeg een hoongelach op uit de tot de nok gevulde sporthal de Molen berg in Zevenbergen. De leiding van de discussieavond besloot de film 'gewoon uit te draaien'. Petitie Panel-voorzitter Hans Sleeuwen- hoek constateerde nadat het licht weer aan was gegaan, dat er bü een grote groep blijkbaar geen behoef te was aan informatie over de pla nologische kernbeslissing (PKB). Maar er zijn ook mensen in de zaal die wel willen worden voorgelicht, zo voegde hij eraan toe. Op zijn vraag of deze groep de vinger om- De vragenstellers in Zevenber gen wilden, net de avond tevoren in Borssele, eigenlijk helemaal geen informatie. Ze willen geen kerncentrales, zo bleek al vrijwel onmiddellijk in de volle sporthal, waar de sfeer veel explosiever was dan de avond daarvoor in Hein- kenszand. De zaal maakte massaal duidelijk niet te geloven in reële in spraak over de vestigingsplaatsen. Sleeuwenhoek vroeg het panel of een aangeboden petitie ook werkelijk in de PKB-proceduré meedoet. Panel-lid Barendrecht (ministerie VROM) antwoordde dat 'alles zorgvuldig wordt meege wogen'. Hoongelach was zijn deel. Dat lot trof ook energiedirecteur van economische zaken Verberg, na zijn uiteenzetting waarom Moerdijk als kandidaat-vestigings plaats is aangewezen. De meeste vragen (van 'Hoe het zit met de opslag van het afval', tot 'Wat is mijn huis waard' en 'Wat doe ik hier eigenlijk') werden met massaal applaus ondersteund. In de verzekering van het panel ('een stelletje voortreffelijk betaalde schoften', zo zei een vragensteller) dat het probleem van de opslag van kernafval oplosbaar is, geloof de niemand, zo bleek uit het mas sale fluitconcert dat op dit ant woord volgde. De kloof beleidsma kers-publiek bleek ook in Zeven bergen niet te dichten. Na de pauze kreeg de chaos weer enige tijd de overhand. Begeleid door een Brabants hoempa-orkest ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Mevrouw An neke Meursing (39) zal vandaag als eerste vrouwelijke anesthesist in ons land promoveren tot doctor in de geneeskunde. Zij verdedigt aan de Erasmusuniversiteit in Rotter dam een proefschrift over de bea deming van zeer jonge kinderen. In Nederland zijn inmiddels 112 als anesthesist werk- Mevrouw Meursing heeft een speciale methode ontwikkeld om de beademing bij te vroeg geboren baby's en bij kleine kinderen met ademhalingsmoeilijkheden te ver beteren. Daarbij gaat het om het perfect plaatsen van een speciale beademingsbuisstaat; de lengte van die buis moet zeer nauwkeurig worden bepaald omdat de lucht pijp van pasgeboren kinderen slechts enkele centimeters lang is. De nieuwe methode van me vrouw Meursing - het plaatsen van de buis - werd bij 51 kinderen on der algehele verdoving beproefd. Daarbij bleek dat voor een perfecte plaatsing er een verband moet wor den gelegd met het gewicht van het kind. Tot voor kort werd steeds van de leeftijd van het kind uitge gaan. De promovenda zegt in haar stel lingen dat de theoretische en prak tische opleiding van de anesthesie bij kinderen in ons land te wensen overlaat. Verder meent zij, dat het meewerken aan een medisch infor matieprogramma op tv het risico Hat men ontwikkelingen in de gezondheidszorg forceert. Een andere stelling van mevrouw Meursing is, dat een overheidsbe leid gericht op het bevoordelen van de vrouw bij sollicitatieproce dures, een negatief effect heeft op de emancipatie. Anneke Meursing werkte na haar studie geneeskunde aan de Leidse universiteit twee jaar als al gemeen arts in Oeganda. Na terug keer in ons land werd zy van 1977 tot 1980 in het Academisch Zieken huis Leiden opgeleid tot anesthe sist Ze werkt sinds 1982 als hoofd van de afdeling kinderanesthesie in het Sophia Kinderziekenhuis, een onderdeel van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. l^ele harde noten. "Er is een smet geworpen op de zorgvuldige oor deel- en besluitvorming door een te grote terughoudendheid in het overleggen van stukken die geen vertrouwelijkheid behoeven. Een ruimhartiger informatievoorzie ning van de Kamer ware wenselijk geweest". Van Aardennes partijge noot Braams (WD) prees de voort varendheid van de minister. De discussie over Van Aarden nes rol was aangezwengeld door de actiegroep 'De wraak van jhr. De Brauw', die dossiers uit het depart ment van economische zaken had gestolen. De Kamer was unaniem in haar afkeuring over deze dief stal. "Een subversieve groep die ons land grote schade heeft berok kend", meende WD'er Braams. Van Aardenne zelf hekelde ook op nieuw het feit dat de kwestie aan de orde was gekomen op basis van gestolen dossiers. "Omdat er inter ne nota's naar buiten zijn gekomen die daarvoor niet bestemd waren is er een vals beeld opgeroepen. Dat strookt niet met de werkelijkheid en de vereisten van een rechts staat". bezetten de actievoerders massaal het toneel. "We willen nu praten over de vraag hoe we de centrales tegenhouden", zei een actievoer der nog net voordat de microfoon dichtgedraaid werd. Na langdurig heen en weer ge praat over de vraag of ze nu moes ten blijven of gaan, en vergeefse pogingen van EZ-ambtenaren om het tonefel met zachte hand schoon te vegen, volgden de meeste actie voerders de oproep van een van hen, om onder begeleiding van het hoempa-orkest de aftocht te bla- DEN HAAG (ANP) - Huurders van woningwetwoningen die hun huis kunnen kopen, mogen sinds 1 sep tember niet meer verdienen dan 50.000 gulden per jaar. Dat was 44.000 gulden. Dit bedrag heeft be trekking op het totale inkomen van het huishouden. Staatssecretaris Brokx heeft in de gewijzigde regeling ook bepaald dat bij het vaststellen van de koop prijs voortaan rekening moet wor den gehouden met de verbeterin gen die de huurder op eigen kosten heeft aangebracht. Bovendien wordt nu ook gelet op een eventue le waardestijging, wanneer de eige naar de woning wil verkopen. Sinds een aantal jaren bieden sommige Woningbouwverenigin gen en gemeenten hun huurders de mogelijkheid om hun woning wetwoning te kopen. De huurder moet minimaal vijf jaar in het huis hebben gewoond. Wil hy binnen tien jaar na aankoop tot verkoop overgaan, dan moet hij een deel% van de eventuele winst afstaan. BROUWERSHAVEN (ANP) - Prins Andrew van Engeland, voor al bekend geworden door zijn af faire met het fotomodel Ko Stark, bracht gisteren een informeel be zoek aan de Deltawerken. Commi- saris der koningin in Zeeland Boertien (lipks) en minister Smit- Kroes verkeer en waterstaat) bege leidden de prins (midden) tijdens zijn bezoek en legden hem het een en ander uit over de waterkering. ROERMOND (ANP) - De zich stadsschryver en -dichter noe mende Roermondenaar Hans Danker (29) heeft gisteren de eerste poëtofoon in ons land geïntroduceerd. Naast de gein- lijn nu ook een poëzielyn. Wie het speciale nummer 04750-28080 draait krijgt een gedicht te horen. Meestal van Hans Danker zelf, of van door hem geselecteerde dichters on der wie de reeds overleden Limburger Pierre Kemp en Si mon Vinkenoog. Vandaag bij voorbeeld was dat het gedicht 'Erkend fantoom' van Pierre Kemp. Met deze laatste schrijver gaat Hans Danker binnenkort een boek op de markt brengen. Danker beweert erg produktief te zijn. Dit jaar zegt hy nog een achttal boeken uit te zullen brengen. Hij schreef reeds een roman en meerdere gedichten bundels. De poëtofoon blijft volgens Danker zeker vijf jaar bestaan. Voor die periode hebben enke le bedrijven uit Midden-Lim- b&rgtwee antwoordapparaten beschikbaar gesteld en zich ga rant gesteld voor de kosten van de speciale telefoonverbinding. DEN HAAG (ANP) - Op verzoek van het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties zal een Nederlandse ambte lijke delegatie in Turkije een groep van veertig Iraanse vluchtelingen uitkiezen die toestemming krijgen naar ons land te komen. Dit heeft het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag gisteren beves tigd. Behalve Buitenlandse Zaken zijn in de delegatie ook de ministe ries van justitie en van welzijn, volksgezondheid en cultuur verte genwoordigd. In tegenstelling tot de groep Iraanse asielzoekers die eerder naar Turkye werd teruggestuurd, is de groep van veertig door het ho ge commissariaat als vluchteling erkend. Sinds in 1984 het zoge naamde quotumbeleid werd inge voerd zijn eerder op deze manier politieke vluchtelingen naar Ne derland gehaald, onder wie ook Iraniërs en Vietnamese bootvluch telingen. Bij de selectie zal de dele gatie aandacht besteden aan fami liehereniging. De Nederlandse ambassade in Ankara heeft opgedracht gekregen te achterhalen wat er is gebeurd met de zes Iraanse vluchtelingen die 23 augustus werden terugge stuurd naar Turkije als eerste land van opvang. De zes maakten deel uit van een jgroep van zeventien die na enige tijd op Schiphol te heb ben gebivakkeerd Nederland wer den uitgewezen. De ambassade in Karachi gaat bekijken wat het lot is van de elf Iraniërs die naar Pakis tan werden teruggestuurd. Een en ander werd gisteren meegedeeld door de ministeries van justitie en van buitenlandse zaken. Aanleiding voor het onderzoek zijn de mededelingen van de Haag se advocaat mr. J. Hofdijk die tij dens een vierdaagse vakantie in Turkije namens de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (WN) heeft geprobeerd het lot van de zes te achterhalen. Hij kwam tot de conclusie dat twee na het beta len van smeergeld op vrije voeten zijn, één vast zit op een politiebu reau in Istanboel en drie op een on bekende plaats in Ankara worden vastgehouden. Het bureau van de hoge com- misssaris voor vluchtelingen van de VN in Turkije was gesloten toen de Iraanse vluchtelingen uit Ne derland arriveerden, zo heeft Hof dijk vastgesteld. De Amsterdamse advocaat mr. T. Badoux wil bekijken of 37 Ira niërs, die op 21 april dit jaar door de marechaussee op Schiphol met een na hun aankomst weer werden uitgewezen, in aanmerking komen voor een schadevergoeding. Badoux zei dit gisteren op de rechtbank in Haarlem, waar een voorlopig getuigenverhoor werd gehouden voorafgaand aan die mo gelijke schadevergoedingsproce dure. Volgens Badoux werden de 37 niet toegelaten, terwijl ze wel te gen de hadden marechaussee had den gezegd asielzoekers te zijn. Dit is, volgens de advocaat, in stryd met de grensbewakingscirculaire. Daarin staat dat asielzoekers in be ginsel de gelegenheid moeten kry- gen asiel aan te vragen. De mare chaussee gaf hun daartoe, volgens Badoux, geen kans, maar zette ze op het eerste de beste vliegtuig te rug. In de ogen van Badoux handelde de marechaussee (en dus de staat) daarmee onrechtmatig en komen de Iraniërs daardoor in aanmer king voor vergoeding van materië le en immateriële schade. PRIVACY (GPD) - De Nederland se wetgeving kent nauwelyks re gels waar bedrijven of instellingen zich aan hebben te houden op het gebied van opslag en toegang tot persoonlijke gegevens. Weten schappelijke medewerkster Ziegler-Jung, van de TH Twente concludeert dat in een proefschrift over privacybescherming. DEN HAAG (ANP) - De indruk dat staatssecretaris Van der Reij- den (volksgezondheid) concrete beleidsplannen zou hebben om minder kinderen in pleeggezinnen te plaatsen, is onjuist. Dit heeft het ministerie van WVC gisteren mee gedeeld na afloop van een onder houd tussen het kamerlid Mik, voorzitter van de Tweede-Kamer commissie jeugdwelzijnsbeleid en de bewindslieden van WVC en van justitie. Volgens het ministerie is door re cente perspublikaties ten onrechte de indruk ontstaan dat Van der Reyden op dit punt 'reeds beslui ten zou hebben genomen'. In werkelijkheid heeft hij slechts, in een brief aan de colleges van Gede puteerde Staten, voorgesteld om van gedachten te wisselen over de kosten van het jeugdwelzijnsbe leid. In dat verband heeft hy erop gewezen dat het budget voor plaat sing in pleeggezinnen voor dit jaar met 7 miljoen gulden is overschre den. Het ministerie benadrukt dat het hier niet ging om beleidvoorne mens, maar om suggesties die nog in de overlegfase verkeren. Dat is ook de reden waarom de kamer commissie jeugdwelzyn er niet in is gekend, aldus een woordvoer ster. Volgens de woordvoerster blyft het ministerie onverkort vasthou den aan de beleidsplanen zoals die in het regeerakkoord zyn vastge legd. Dat wil zeggen dat er zoveel mogelijk wordt bezuinigd op inter naten, en dat het accent wordt ge legd op de - goedkopere - verster king van de ambulante zorg, dus plaatsing in pleeggezinnen. Gestolen drank gevonden, vijf arrestaties DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft de hand gelegd op een grote partij gestolen alcoholhou dende drank - whisky, jenever, vieux, brandewijn, en wijn - en in verband daarmee vijf verdachten aangehouden. De partij is afkom stig van een diefstal in de nacht van 22 op 23 augustus in Vlijmen. De dieven verdwenen toen met een vrachtwagencombinatie, geladen met 13.448 flessen. De totale buit bedroeg ongeveer 260.000 gulden. De politie was ervan op de hoog te dat de lading maandagavond Den Haag zou worden binnengere den en wachtte het konvooi af. De vrachtwagen werd 'geëscorteerd' door twee personenwagens. Alle inzittenden werden aangehouden. By een inval in een opslagruimte aan de Franklinstraat in Den Haag had de politie al eerder een deel van de lading, ongeveer 5.000 fles sen, aangetroffen. Samen met de buit van maandagavond, zegt de politie het merendeel van de gesto len flessen te hebben opgespoord. Ook de gestolen vrachtwagen met oplegger is inmiddels door de Bel gische Rijkswacht in Antwerpen teruggevonden. Van Zilveren Kruis VGCN magu meer verwach ten. Bijvoorbeeld een overlijdensrisicoverzekeringdie I aanzienlijk voordeliger is. I Vuldaaromdecouponinenstuurhemop.Uont- I vangt dan vrijblijvend uitgebreide informatie. I I Naam: Adres: Postcode: I Telefoon: I I Plaats: Deze coupon in een gesloten envelop zonder postzegel sturen naar: Zilveren Kruis VGCN, 1 I Antwoordnummer 10066, 2200 VB NOORDW1JK. I I U kunt ons op werkdagen ook even bellen. Het tele- I foonnummer is 01719-70880. I1 ROOSENDAAL (GPD) - "Het CDA is allergisch geworden voor verschijnselen als Jan Nico Schol ten. Ik heb van partijvoorzitter Bukman begrepen dat dat een gro te factor geweest is. Maar ik vind dat volstrekt irreëel". Dat zegt het CDA-kamerlid Rob van der Toom, die afgelopen vrij dag door het partijbestuur op een onverkiesbare plaats is gezet op de voorlopige kandidatenlijst voor de kamerverkiezingen van volgend jaar. De Zevenbergenaar verwerkt deze politieke nekslag heel rustig. Hij wist maandagmorgen nog niet eens op welke plaats hij nu uitein delijk is uitgekomen. "O, vierenze- ventigste. Dat is nog iets erger. Bukman had het tegen mij over een plaats rond de zeventig". De ernstige duikeling komt voor de Zevenbergse christen-demo craat niet als een donderslag bij heldere hemel. Hij wist dat hij bij veel fractiegenoten en partij be stuursleden slecht ligt en deed ook nimmer knievallen om daar veran dering in te brengen. "Daarom had ik wel verwacht dat ik laag zou uit komen, maar niet zo laag. Als je re kent dat na een kabinetsformatie zo'n vijfenvijftig plaatsen als ver kiesbaar kunnen worden be schouwd, dan had ik toch wel ge dacht daar binnen te blijven". Bukman Afgelopen donderdag werd hem duidelijk dat zelfs dat er niet in zat. "Ik werd bij Bukman en De Vries ontboden. Die vertelden me dat ze niet veel meer aan te bieden had den dan een plaats rond de 70. Mijn verzet tegen de kruisraketten en een interview waarin ik heb gezegd dat het CDA zich veel te weinig ge legen laat liggen aan de vakbewe ging, zouden daarbij de doorslag gegeven hebben". Bukman en De Vries gaven de Zevenbergenaar in overweging de eer aan zichzelf te houden, maar daar voelde Van der Toorn niet meer voor. "Nee, ik kon niet meer terug. Het had al in sommige kran ten gestaan. Bovendien vond ik dat de partij dan maar met de billen bloot moest, zodat duidelijk werd dat wie tegen kruisraketten is, niet in het CDA thuishoort". Het heeft de in ongenade geraak te CDA'er gestoord dat Bukman hem daarbij het voorbeeld Jan Ni co Scholten heeft voorgehpuden. "Die begon altijd achteraf moeilijk te doen. Ik heb altijd correct tevo ren gemeld hoe ik ergens over dacht. Ik vind niet dat ze die verge lijking mogen maken". Niettemin maakt Van der Toorn zich niet echt boos. „Als je van de vijfde naar de vierenzeventigste plaats duikelt, dan kan ik dat niet erg Het lijkt intussen niet waar schijnlijk dat het uitgebreide par tijbestuur, dat zaterdag de defini tieve lijst vaststelt, nog veel ten gunste van de Zevenbergenaar zal veranderen. Zelf rept hij nog over de 'Club van Arnhem', een groep progressieve CDA'ers die het voor kernwapen-dissidenten binnen de party opneemt, maar veel heelt die club niet in de melk te brokkelen. Inzet Van zyn eigen Brabantse achter ban hoeft hij geen steun te ver wachten. De Brabantse CDA-voor- zitter Wim van Velzen: „Dat we Van der Toom onverkiesbaar gezet hebben, heeft niets met kernwa pens te maken. Dat idee werp ik verre van my. Het gaat om zyn hele opstelling binnen de fractie en zyn inzet voor de partij. Wij denken dat er anderen zijn die de christen-de mocratische politiek beter kunnen uitdragen". Van Velzen wyst er in dat ver band op dat andere tegenstanders van kruisraketten wel op verkies bare plaatsen zyn gezet. Van der Toorn gelooft daar niet zo in. "En kele coryfeëen hebben ze inder daad binnen gehouden. Die zijn blykbaar de vlag die de lading moet dekken. Ze durven ons er niet allemaal uit te gooien".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5