actief in vriie tijd 'Iedereen kan hiei r komen van huisschilder 1 tot arts' Homogroepen naar gebouw 'de Kroon' Donkersteeg wordt misschien overkapt Tentoonstelling van Nederlandse pijpen PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 Duivensport Wedvluchten uit Aalst. De Vriendenclub. 1,2 Th. Don- gelmans; 3. 7, 8, 9 comb. Kooy- Werkhoven4, 6 F.J. Compier; 5 W. Vijlbrief; 10 A. Compier. P.V. Leiderdorp. 1 H. van Laar; 2 W. Jacobi: 3. 9 comb. B en G; 4 comb. Reijka; 5 D. Zwaan6 P. Sloos7 D. van Seggelen: 8 J. van Alphen; 10 A. Petit. De Reisduif. 1 P. Mooten2 G. van Stein: 3. 6 W. Kop; 4. 7. 8 N. de Groot en zn.; 5 W. Tolboom9 W. hartevelt; 10 W. Fokker. De Blauwkras. 1,7 J. Franken, 2 J. Rozier; 3 C. Nieuwendijk; 4 comb. Mooy; 5 P. Gijsman en zn.; 6 H. Koome; 9 comb. Blom; 10 R. Verhoogt. De Rijnklievers. 1 J. Zevenho ven; 2, 10 J. v.d. Wal; 3 A. de Vries; 4 W. Pielanen; 5, 7, 8 J. Kok; 6 A. de Mey; 9 S. v.d. Hey- den. LPC. 1 W. Siera; 2 C. van der Horst; 3, 4, 7 comb. Schouten-Ver hagen: 5. 6' P. Koenen8 L. Engel 9 comb. V.d. Meer-Halewijn; 10 W. Onstenk. Wedvluchten uit Orleans. De Rijnklievers. 12 comb. Kos ter-Akerboom: 3 K. van Ley den: 4, 6, 7.10J. v.d. Wal; 5 J. Kok; 8 J van Leyden; 9 A. de Vries. LPC. 1.4,6,7 J. Pen enzn.,2,8 comb. Schouten-Verhagen; 3,5, 9. 10 F. Gijsman. Hengelsport Hengelsportvereniging Zuid- West viste de vierde wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 J. Boef 42 stuks-956 cm., 2 H. Rijsbergen 41-878, 3 J. Benning 30-737. 4 J. de Os sr. 35-715, 5 I. Masurel 31- 665, 6 H. Moetien 34-654. 7 W. Moenen 26-615, 8 P. Smit 26-568, 9/10 A. Ruis en R. Zuidmeer 24- 481. De Ruisvoom hield de achtste wedstrijd in de Ringvaart. Uit slag: 1 J. Nieuwenburg jr. 2150 gram.20 stuks, 2 W. de Roode 2000-12, 3 L. van Deventer 1650- 10, 4 Th. van Daalen 600-8, 5 J. Ciere 400-7. 6 A. Sinteur 650-4. 7 J. Nieuwenburg sr. 400-4, 8A.de Graaf550-3,9 W. van Weizen 450- 2,10 J. de Hoed 150-2. Bingo De activiteiten van de dien stencentra De Kooi en Binnen stad, voor 55-plussers, in club huis Ons Eiland aan de Korte- naerstraat gaan weer beginnen. Donderdagochtend om tien uur wordt er bingo gespeeld. In buurthuis Mirt-Honken aan de Driftstraat (De Kooistaat vrij dagavond een bingo-dansant op het programma. Aanvang acht uur. In dit buurthuis zijn de acti viteiten sinds 1 september weer begonnen. In De Kooi en de Zee heldenbuurt wordt het program maboekje huis-aan-huis ver spreid. J azzgymnastiek De lessen bij gymnastiekver eniging Groen-Wit zijn weer be gonnen. Met name de jazz- gymnastiekafdeling heeft nog plaatsen vrij en daarom zijn er de komende twee donderdag avonden (5 en 12 september) 'open lessen', waarin belangstel lenden vrijblijvend kennis kun nen komen nemen van deze acti viteit. Jongens en meisjes vanaf negen jaar kunnen van zeven tot acht uur terecht in de gymzaal aan de Lammenschansweg 6; de leeftijdsgroep vanaf 16 jaar van acht tot negen uur. Meer inlich tingen zijn te krijgen bij Karin Waltman. tel. 071-760347. Groenoord Buurthuis Groenoord is met het nieuwe seizoen begonnen. Deze week is in het complex aan de Pasteurstraat een uitgebreid programmaboekje gratis ver krijgbaar. Voor vanavond staat er van acht uur tot half twaalf een 'buitenlands mannen/eest' op het programma, met Turkse en Marokkaanse muziek. Donder dagmiddag is er van twee tot vijf klaverjassen voor 55-plussers en 's avonds van acht tot half t waalf voor de wat oudere buurtbewo ners een feest met een optreden van het duo De Wit (Hollandse liedjes). Vrijdag is het buurthuis gesloten en zaterdagavond is er disco: van acht tot tien uur voor jongeren van twaalf tot zestien jaar en van tien tot één voor zes tienjarigen en ouder. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Lei- den/Oegstgeest houdt donderdag middag een openingsinstuif, om twee uur in het verenigingsge bouw aan de Caeciliastraat 18. Op het najaarsprogramma staan weer vele bijeenkomsten, zoals een voordracht door de ac trice Aafje Top over 'lichaam staal', een modeshow, een lezing door de schrijver Maarten 't Hart, een bingomiddag, een bij eenkomst met een vertegenwoor digervan het Wereldnatuurfonds en de jaarlijkse kerstviering. Op het excursieprogramma staan tochten naar o.m. het Heempark in Leiden, kasteel Groeneveld, Mechelen, Nijmegen, Münster en de universiteitsbibliotheek in Leiden. Verder worden er cursus sen gegeven, zoals computer, yo ga, aerobic dancing, talen. Oos terse filosofie, schilderen, li chaamstaal. kunstgeschiedenis. binnenhuisarchitectuur, psycho logie en aquarelleren. Ook zijn er binnen de vereniging praat- en gezelligheidsgroepen, een toneel club en een zangkoor. Nadere in lichtingen zijn te krijgen door de volgende telefoonnummers te draaien: 220467 en 155568. Kolpingwerk Het Kolpingwerk in de regio Leiden opent in het 99ste haar van zijn bestaan zondag het sei zoen met een reünie van zijn le den en oud-St. Josefgezellen. In de Lodewijkskerk aan de Steen- schuur wordt om half twaalf een heilige mis opgedragen, daarna volgt een gezamenlijke lunch in het St. Jacobshofje en wordt het winterprogramma bekend ge maakt. Daaronder opnieuw cur sussen 'doelmatig solliciteren' voor mensen zonder baan. Wie zich voor de reünie of de cursus sen wil aanmelden kan terecht bij de secretaris, J. Biesjot, Erica laan 23 in Leiderdorp, telefoon 071-411644. Vogels De speciaalclub exoten en par kieten van de Algemene Neder landse Bond van Vogelhouders houdt zaterdag in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade een 'technische dag'. Iedereen kan daar zijn vogeKs) door twee keurmeesters laten keuren op conditie e.d. Aanvang elf uur. LEIDEN - Het jaar 1968: roerige studenten in Europese universiteitssteden. De opstand gaat Leiden voorbij, maar in het klein heeft ook hier een revolutie plaats: op een zolderkamertje wordt de Leidse Studenten Werkgroep Homofilie opgericht. Het taboe dat op homoseksualiteit rustte was nog levensgroot. Nu, 17 jaar later, is dat taboe er nog steeds. Al is de mens toleranter geworden, zodra het probleem dichter bij huis komt, is het met de verdraag zaamheid mager gesteld. De LSWH heeft inmiddels een letter verloren: de S van studenten is eraf. Dat maakt de werkgroep minder elitair, meer toegankelijk. De LWH heeft ook een 'evenknie' waarmee nauw wordt samenge werkt: de LVL, dat voor Lesbiese Vrouwen Leiden staat. Het zolderkamertje is inmiddels verlaten. Via een dwaaltocht langs min of meer aftandse panden, is het subsidieloze tijdperk nu voor bij en wordt morgen een riante op trek aan de Langegracht betrok ken. Het gebouw de Kroon, waar voor de gemeente een fikse subsi die op tafel heeft gelegd, waar het Koningin Julianafonds nog een schepje bovenop deed, is met ver eende krachten door de mensen van de LWH/LVL opgeknapt. Het resultaat mag er zijn: het oude pak huis is een lust voor het oog. Een symbool voor het volwassen wor den van de LWH? Marcel Smits en Maxim Bezem binder, twee van de drie algemeen coördinatoren van deze vrijwilli gersorganisatie, beamen dat wat eens op de golven van de studen tenbeweging ontstond nu een vol wassen en brede organisatie is ge worden. "Iedereen kan hier bin nenlopen, van huisschilder tot huisarts, man, vrouw, jong en oud. Onze jongste bezoeker is 16 jaar, de oudste omstreeks 60". COC Ook wat politieke en godsdien stige achtergrond betreft, mag de LWH/LVL zich verheugen in een brede belangstelling. Het is, aldus Smits en Bezembinder nadrukke lijk, geen ledenorganisatie. De acti viteiten trekken wekelijks rond de 400 bezoekers; van hen zijn onge veer 190 mensen écht actief. Hoewel gezelligheid een belang rijk onderdeel van de activiteiten is, mag de LWH/LVL geenszins het predikaat 'gezelligheidsvereni- ging' opgeprikt krijgen. Daarvoor is men te serieus bezig de belang rijkste doelstellingen na te streven: bekendheid geven aan de organisa tie, het mensen makkelijker ma ken voor hun homoseksualiteit uit te komen en misstanden aan de kaak stellen. Sinds januari is de vereniging ook een afdeling van de Neder landse Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit COC gewor den. Dat heeft voordelen en nade len. Marcel Smits: "We hebben nu vier zetels in het landelijke congres van het COC. Dat heeft tot gevolg dat er veel regelmatiger overleg plaats heeft. Je kunt meehelpen het landelijk beleid uit te stippe len". door Annemiek Ruygrok De inhoudelijke koers van het COC heeft de volle aandacht van de (grote) Leidse afdeling. De wet gelijke behandeling zal tot 'hot item' worden gemaakt. Smits: "We verkeren ten opzichte van de overi ge afdelingen van het COC in een voorhoedepositie. Je hebt in Lei den in feite twee aparte organisa ties de LVL, de vrouwengroep, en de iJWH, wat de gemengde groep is. Dat stadium is bij het landelijke COC nog niet bereikt Het nadeel van het COC-afdeling zijn is dat het ook meer werk met zich meebrengt. Bovendien moet al het 'verdiende' geld worden af gedragen, dat via een verdeelsleu tel dan weer terugvloeit. Want on danks de eenmalige verbouwings subsidie en een jaarlijkse subsidie in de huisvestingskosten, zal de Leidse afdeling aan de Lange gracht behoorlijk duurder uit zijn dan in het oude gebouw aan de Caeciliastraat. "Het commerciële beleid wordt dus nog belangrijker. Tot we in dit pand kwamen, heb ben we nooit subsidie ontvangen, behalve voor het Roze Lente-festi val in de Waag". Subgroepen Maxim Bezembinder (links) en Marcel Smits trekt: "De LWH is veel breder geworden' de Leidse Werkgroep Homoseksuelen, die morgen gebouw De Kroon Zoals gezegd organiseert de LWH/LVL behalve gezelligheids avonden ook 'serieuze' gespreks groepen. De afdeling telt een stuk of negen subgroepen, zoals 'kerk en homoseksualiteit', een voorlich- tings- en introductiegroep, nieuws- briefgroep, een meldlijn discrimi natie, een Aids-platform en een uit wisseling met Oxford en Krefeld. Maxim Bezembinder weet te ver tellen dat het contact met Oxford weliswaar moeilijk verloopt, maar dat er met Krefeld een goede uit wisseling van de grond is geko men. "Je merkt dan wel dat we hier in de Randstad erg vooruit lo pen. In Krefeld is een kleine actie groep van homoseksuelen aan het werk. Maar die ondervinden veel meen tegenwerking". Illustratief voor de uitwisseling is een actie te gen een concreet geval van discri minatie, die de LWH ondersteunt. Bezembinder: "In een plaatsje bij Krefeld probeerde een tuinman een homoseksuele beweging op touw te zetten. Op grond daarvan mag hjj niet meer met scholieren werken en wordt hij nu in een bu reautje geïsoleerd. Als homoseksu eel zou hij de jeugd aanstoot geven. De beweging in Krefeld is hierte gen een actie begonnen, die door ons wordt ondersteund". Sinds kort wordt gewerkt aan het opzetten van een Aids-plat- form. Smits: "In november zijn we begonnen met te kijken wat er op landelijk niveau al gebeurt. Dat blijkt heel wat te zijn. Enerzijds wordt veel voorlichting in eigen kring gegeven, die preventief werkt. Naar buiten toe probeert men een panieksituatie vóór te zijn. Wij hebben in een gesprek met de GG en GD ideeën op tafel gelegd voor een breder overleg: met huisartsen, het Academisch Ziekenhuis, maatschappelijk werk, RIAGG en eventueel de bloedbank. Op landelijk niveau werkt zo'n breed overleg goed; wat nu moet gebeuren is het op plaat selijk niveau regelen. We willen de mensen ook op hun verantwoorde lijkheden wijzen. Verder is de vraag die ons bezighoudt in hoe verre, ondanks de Aids, de maat schappelijke tolerantie gehand haafd blijft". 'Pink Puppies' Omdat jonge mensen de drempel bij de LWH/LVL vaak te hoog blij ken te vinden, is sinds kort een jon gerengroep opgericht: de 'Pink Puppies'. Daar kunnen jongeren van 16 tot en met 25 jaar terecht met hun problemen. Maxim Be zembinder heeft gemerkt dat jon geren behoefte hebben aan speci fieke activiteiten: "Daarom zijn we vlak voor de zomervakantie met de 'pink puppies' een dagje naar de Efteling geweest. Dat was heel leuk". Binnenkort zal voor de jon geren een vaste gezelligheids avond worden georganiseerd. Op 15 september is de eerste avond. Daarna zal elke eerste zondag avond van de maand voor de dertig jongeren, die de LWH/LVL bezoe ken, voor hen worden gereser veerd. Voor de 'introgroep' is ook een bëlangrijke rol weggelegd: de men sen die voor het eerst een bezoek aan de afdeling brengen, zullen aarzelend en onwennig binnenko men. Vroeger was er nauwelijks opvang voor de nieuwelingen. De introgroep vangt hen nu op en brengt hen in contact met anderen. Het meldpunt is eveneens een belangrijke activiteit van de Leidse COC-afdeling. Marcel Smits: "Hoe wel de gemeente in de antidiscri minatienota de opzet van een meldpunt aankaart, zijn we zelf ook met een meldpost bezig. De achtergrond daarvan is dat het moeilijk is mensen te laten vast stellen dat ze worden gediscrimi neerd op grond van hun homosek sualiteit. We zijn in overleg met de stichting 'Op je flikker gehad?'. In oktober openen we op zondagen een telefoonlijn. Dat gaan we eerst een jaar proberen en dan kijken we daarna of het werkt, of de meldda- gen moeten worden uitgebreid". Eveneens wordt overwogen om in de toekomst een koffieshop voor ouderen op te richten. Overigens is het niet de bedoeling dat alleen ho moseksuelen naar de Langegracht 65 komen. De LWH/LVL is voor ie dereen toegankelijk. De Donkersteeg. urchiefi LEIDEN - De gemeente Leiden denkt erover om de Donkersteeg te over dekken. Of dit ook inderdaad doorgaat is echter allerminst zeker. Het idee moet nog worden uitgewerkt. Bovendien moet de gemeente nog een manier zien te vinden om dit plannetje te betalen. In de nota 'Leiden de moeite waard', waarin allerlei ideeën werden aangedragen om Leiden aantrekkelijker te maken, werd al gevraagd om te bevorderen dat er meer mogelijkheden tot overdekt winkelen ont staan. Burgemeester en wethouders van Leiden willen dit wel doen, maar het probleem is dat het ministerie van economische zaken geen subsidie meer verstrekt voor het overkappen van winkelcentra en winkelstraten. Eventueel zou nog een beroep kunnen worden gedaan op het werkgele- genheidsfonds van de provincie. De de kans dat die ook inderdaad geld voor dit soort projecten geeft is volgens C. de Mooij van de directie econo mische zaken van de gemeente echter bijzonder klein. De gemeente heeft het oog laten vallen op de Donkersteeg omdat dit een drukbezochte winkelstraat is die, omdat zij smal is, waarschijnlijk eenvoudig is te overkappen. Als het plan uitvoerbaar blijkt te zijn, pro beert de gemeente een particuliere investeerder ervoor te interesseren. Overigens wordt ook nog gezocht naar andere winkelstraten die eventu eel zyn te overkappen. LEIDEN - Geboren: Erik Johan zv. J. Rusman en E.M. Jeuster; Pieter Chris- tiaan zv. M.H. Jorissen en G. Verhoog; Sara dv. R.K.M. van der Valk en M. van der Veen; Stacy dv. M. Blok en M.E.S. Verboon; Lisette Leonoor dv. S.P.M. de Vreeze en E.M. de Wolf; Charlotte dv. F.J. Bakker en E.J. Baak; Robbert Cor nells Gijsbertus zv. J.J. Hogewoning en J.M. van Delft; Chi-leung Richard Hen drik zv. W.S.H. Fu; Johannes Mathieu Michael zv. M.C.N.A. den Boer en H.C. van den Aardweg; Maria Helena Anna dv. M.C.N.A. den Boer en H.C. van den Aardweg; Juanitha Magdalena Maria dv. P.H. Roox en E.C.M. van den Haak; Chiara Maria Maris dv. P.H.T.S. de Wil de en M.C.G. van Beekveld; Ans dv. J.L. Padding en M.F.L. Warmenhoven; Her man zv. J. van der Meulen en M.H. Wol vers; Michiel Jan Pieter zv. R.P. van Leeuwen en J. Schellingerhout; Milou Christine dv. H. Petitjean en M.C.H. Bo- land; Roy Hendrik Jan zv. R.J. van Slooten en F.S.G. Messemaker; Eliza beth Suzanna Sophia dv. H. van der Sar en I.M. Driessen; Mike Petrus Adrianus Theodorus zv. T. Sanders en P.J.L.M. van Buuren; Maurive Cornelis zv. P.J. van Steijn en M.C.C. van der Hulst; Amerik Pieter zv. L. van Leeuwen en S.C. Maters; Martijn Alexander zv. F.W. Duyster en M.M.E. Sprenger; Peter Maarten zv. J. Varkevisser en P.H. Ru waard; Laura dv. J.G. Hazekamp en L.A. Haasnoot: Wilhelmus Cornelis zv. M. Hartevelt en W. Sira; Pieter Theo- door zv. R.A.A. Pelleboer en P. Dijkstra; Johannes zv. G. Barnhoorn en C. Sneij- ders; Sabine dv. J.G. van Leijden en K. Fokker; Jeffrey zv. J.G. van Leijden en K. Fokker; Thomas Nicolas zv. P. van Nieuwkoop en P. de Meijer; Cornelis zv. G.C. de Bruin; Arend Cornelis zv. WC. J. van Welie en C. van Duijn; Nicole Catharina dv. J.A.W. van Spengen en A.M.V. van Mierlo; Milka Ainshel dv. G. Hut en M.J.M. Timmermans; Jaouad zv. R. Allouch en F. Yassine; Gijsbert Wil lem zv. H. Nasveld en J.A.G. Heems kerk; Lisette Margaretha Petronella dv. W. van der Hoogt en H.A.S. Pikaar; Dennis zv. D.J. Foen-A-Foe en Z. van Duyn; Marije Evelien dv. P.J. Galjaard en M.C.A. Sont; Cristian zv. M.P.J.M. Weijmans en D.C. van den Berg; Dennis Walter Janos zv. W.H.W.R. Verhoog en T.J. Zvara. Nicky Willem Frederik zv. M.C. Crama, Ra- oul Sebastiaan zv. E.R.C. de Best en J.M.L. Souhoka, Hellina Brigitte dv. A. LEIDEN - Overleden: E. van der Beek. geb. 13-11-1904 man; A. du Pau. geb. 20-9-1906 man; T. Ouwehand, geb. 25-4-1908 vrL echtg. van C. van der Plas; H.M. Wijfjes, geb. 1-11-1914 vrl. echtg. van C.F. de Jong; F.G. Saunier, geb. 8-6- 1920 man; M. Kromhout, geb. 11-3-1914 vrl. echtg. van J. Veldman; N. Nannin- ga. geb. 7-2-1906 man; H. Smit, geb. 20-2- 1894 vrl. geh.gew. met P.G. Dille; A.B. Hemerik, geb. 27-5-1932 man; S.P. Neu teboom, geb. 17-12-1895 vrl. geh.gew. met H.W. Starrenburg; P. van Duijn, geb. 27-8-1911 man; W.S.H.T. Grooten- dorst, geb. 27-12-1897 vrl. geh.gew. met D.H. Brummelman; P.C. van Dis, geb. 24-8-1920 man; L. Segaar, geb. 18-9-1901 man; J.A. Prins, geb. 16-4-1917 man; J.W. Klok, geb. 5-2-1920 man; J.C. Lens- velt, geb. 13-11-1912 man; W.E.A. vom Hofe, geb. 28-8-1913 man; B.C.J. Lange- zaal, geb. 1-7-1903 man; A.E. de Puijt, geb. 15-12-1895 vrl.; K.J. de Ree, geb. 7- 8-1925 man; G.H. Hogenboom, geb. 10- 2-1917 vrl. echtg. van F. van den Bos; A. Leget, geb. 21-6-1913 man; J.J. de Graaff, geb. 7-2-1922 vrl.; P. Raaphorst, geb. 23-10-1916 man; P.C. van Beelen. geb. 27-9-1940 man; P. van Rossum, geb. 3-6-1909 vrl. echtg. van I. van Eijgen. Overleden: J.C. van der Niet, geb 7-4-1934 man. J.F.G. van de Ven, geb. 25-1-1904 man, C P B. Littooij, geb. 30-1-1919 man. S.G. de Jongh de Leeuw, geb. 29-7-1907 vrl. geh. gew. met C J. van der Hoeven, A.J. van Os, geb. 6-6-1904, vrl. echtg. van M. Schaap. A.E. de Roo, geb. 10-3-1917 vrl. echtg. van J.W. Harting, E.M. Boekestein, geb. 17-1-1944. vrl. echtg. van J.W. van Zijl, H. Kuiters, geb. 13-8-1913 vrl. geh. gew. met L.F. Philippo, C. van der Niet, geb. 10-7- 1914, vrl. echtg. van C. Passchier, A. Deur- loo, geb. 10-6-1906 man, W.M. Roozendaal, geb. 25-6-1885 man, H. Nieuwint, geb. 25-4- 1985 vrl. H.C. Bemelman, geb 12-2-1924 man, S.H.G.I. Walenkamp, geb. 6-1-1946, G. van Muiswinkel, geb. 20-7-1902 vrl. geh. gew. met J. van Leeuwen, R. Verdegaal, geb. 2-8-1985 man, C.J.M. van der Klaauw. geb 4-4-1908 vrl. geh. gew. met I. de Vink, M.L. ten Broeke, geb. 10-1-1900 vrl. geh. gew. met A. Coerman, F.J. Stolwijk, geb. 25-1-1911 man, C. Twigt, geb. 30-7-1918 man, P. van der Meij, geb. 5-9-1913 man. P.G.A. de Kier, geb. 9-11-1913 man, A. van der Meij. geb. 4-7-1921 man, P.E. Breede- velt, geb. 9-3-1902 vrl.. J.P.M. Kok, geb. 14- 7-1910 man, A.A. van Lunteren, geb. 17-10- 1932 vrl. echtg. van H. Kamphuis. T.S. Buijze, geb. 18-3-1959 vrl., J. Houps. geb. 27-12-1912 man, J.F.J. Guldemond. geb. 7- 3-1894 man. G. Sevenster, geb. 13-11-1895 man, W.J. Richshoffer. geb. 13-4-1899 vrl. geh. gew. met G.H. van Asperen. M E R. Ti- mans, geb 11-9-1907 vrl. echtg. van W.J.M. Bakx, R.M.R. Boudet, geb. 5-11-1913 man, J. Bakker, geb. 11-11-1911 man, T.F.M. de Man, geb. 27-8-1909 man, A. van der Aar, geb. 12-1-1916 vrl. echtg. van A. van der Aart. LEIDEN - Het Leidse Pijpenkabi- net organiseert vanaf 8 september tot en met 1 december een tentoon stelling van Nederlandse pijpen tussen 1850 en 1925. In deze periode kreeg de traditio nele kleipijp danige concurrentie van de houten pijp en de sigaret. Desondanks waren er enkele fabri kanten van kleipijpen die de bloei van hun bedrijf wisten vol te hou den. Door de produkten zo origi neel, kunstzinnig en gevarieerd mogelijk vorm te geven, zijn juist in die tijd enorm veel soorten rook pijpen gemaakt. In het Pijpenkabi- net, het museum voor de tabak spijp van klei aan de Oude Vest 159a, wordt dat getoond: kleine jongenspijpjes, het kantoormodel, de langste steel van een meter en echte pijpjes voor poppenhuizen. De tentoonstelling is te bezichti gen tijdens de gebruikelijke ope ningstijden: zondags van één tot vijf uur en volgens afspraak. Zondag 8 september wordt ove rigens ook weer een determinatie dag georganiseerd. Don Duco, con servator van het museum, is aan wezig om alle vragen te beantwoor den. Op zondag 22 september wordt een demonstratie pijpmaken met Een Gouds grapje: de krulpijpen. Een halve meter lange steel werd authentiek gereedschap gegeven. opgewonden tot een handzaam pijpje. (foto Pijpenkabinet»

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4