'Sluitingstijd cafés op zaterdag vrij' WIE EEN OCCASION ZOEKT, WACHT EVEN TOTMORGEN. Universiteitsraad kiest Van Soest Vrouwenkwaaltjes dikwijls psychisch Voorstel burgemeester: Offerfeest in Spoortje en Mirt 1985 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 Eerste vrouwelijke voorzitter LEIDEN - Drs. F.P.L. van Soest is gisteravond gekozen tot nieuwe voorzitter van de universiteitsraad (UR). Tijdens de vergadering van de universiteitsraad stemden nege nentwintig leden voor haar en ont hielden zes mensen zich van stem ming. Van Soest was de enige kandida te waarop kon worden gestemd. De kandidatuur voor het voorzit terschap van de fractievoorzitter van de Progressieve Partij, drs. K.J. Buikstra, was op het laatste moment door zijn eigen fractie in getrokken. Zijn fractie bleek niet voldoende vertrouwen in hem te stellen. De fractie van de PP had eerder Buikstra voorgedragen voor het voorzitterschap. Door het in trekken van de kandidatuur bleef de felle strijd om het voorzitter schap, die wel werd verwacht, uit. Direct na haar verkiezing nam Van Soest de voorzittershamer over van R. Kouijzer, de vorige voorzitter van de UR. Hij heeft een functie aanvaard bij de Erasmus Universiteit in Rotterdam, nadat hij een aantal maanden geleden niet genoeg steun vond voor een herbenoeming. Francis van Soest is de eerste vrouwelijke voorzitter van de Leid- ICTO - Het Interkerkelijk comité tweezijdige ontwapening (Icto) af deling Leiden en omgeving houdt vrijdagavond een algemene verga dering in de recreatiezaal van de serviceflat Schouwenhove aan de Jan Luykenlaan. Sprekers zijn mr. J.L. Janssen van Raay (voorzitter Icto) en jhr. W.H. de Savornin Loh- man (voorzitter HBV). Aanvang acht uur. se universiteitsraad. Ze werd voor het voorzitterschap voorgedragen door enkele leden van de emanci patiecommissie, waarvan zij zelf voorzitter is. In hun voordracht lie ten de leden weten van mening te zijn dat een voorzitter van de UR 'niet tot een politieke geleding dient te behoren'. Van Soest kreeg de voorkeur van drie van de vier leden van de raadscommissie die het voorzitterschap van de univer siteitsraad moest voorbereiden. De nieuwe voorzitter van de UR is docent taalbeheersing bij de vak groep Nederlands van de Rijksuni versiteit van Leiden. Gisteravond werd verder met twintig stemmen voor Blokhuis (Unie van faculteiten en diensten) tot plaatsvervangend voorzitter van de UR gekozen, D. Sonneveld (Progressieve Partij) kreeg vijftien stemmen. Onderzoek in Leiden: LEIDEN - Veel specifieke vrou wenkwaaltjes hebben geen aan wijsbare oorzaak. Bij 70 procent van de vrouwen die met bekken- of buikpijnklachten bij de gynaeco loog komen, wordt geen medische verklaring voor de kwaal gevon den. Vermoedelijk hangen de klachten meer samen met psycho logische en psycho-sociale facto ren, zoals rolbeleving, stress en dergelijke. Dat concludeert Costijn van der Does in zyn proefschrift „Beleving van gynaecologische klachten", waarop hij vandaag aan de Leidse universiteit is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Voor zijn onderzoek heeft hij een groot aantal patiëntes uit Leiden en om geving ondervraagd, die met gy naecologische klachten naar het Leids Diakonessenhuis waren ver- Scheidend voorzitter Kouijzer overhandigt de hamer aan zijn opvolger, Francis Loek Zuyderduin) Provincie blijft tegen fusie energie- en waterbedrijven LEIDEN - Burgemeester Goekoop wil de sluitingstijden voor cafés in de nacht van zaterdag op zondag afschaffen. Als het aan hem ligt, mogen kroegbazen die nacht zelf gaan uitmaken hoe laat ze hun zaak sluiten. De burgemeester is van plan voor het regelen van de sluitingtij den van. de horeca de gemeente- DEN HAAG - De provincie blijft raad ?e ke"ze bi?d?n "U twee jaar heeft geduurd (en op dit mo ment nog wordt voortgezet) en op de ervaringen in de gemeente Kampen, waar de sluitingstijden dergelijke beleidslijn zou een te grote belasting voor de bewoners van de binnenstad kunnen vor- Het is overigens juist i Burgemeester Goekoop. Bij vrouwen met te hevige en te langdurige menstruatie was in 40 procent van de gevallen geen me dische verklaring te vinden, zo bleek uit het onderzoek. Bij onre gelmatig menstruerende vrouwen lag dat percentage lager, 17 pro cent. Bij de overige vrouwen kon het euvel toegeschreven worden aan de overgang. Van der Does heeft de vrouwen niet alleen ondervraagd over hun klachten, maar ook over hun bio- Tips over verkrachting LEIDEN - Vijf telefoontjes kreeg de Leidse politie gisteren binnen die betrekking hadden op de ver krachtingszaak nabij de Leidse Hout. Volgens de politie zijn vier tips bruikbaar: ze zullen dan ook worden nagetrokken. grafische omstandigheden (werk omstandigheden. stress-bestendig heid, rolbeleving, steun uit de om geving). Daarbij kwam aan het licht dat vooral vrouwen met bek ken- en buikpijnklachten in dit op zicht ongunstig scoren: die groep bleek sterk gebukt te gaan onder geringe ontplooiingskansen, slech te woonomstandigheden en derge lijke. In het proefschrift pleit Van der Does ervoor om by onderzoek van gynaecologische klachten meer aandacht te besteden aan deze psy cho-sociale factoren, en niet alleen te zoeken naar concrete medische afwijkingen. 'Opruimen vuile grond gaat door' DEN HAAG/LEIDEN - „Ook na 1986 zal de provincie vervuilde grond saneren. Dat in het meerja renprogramma bodemsanering 1986-1994 geen concrete projecten staan opgenomen, ligt alleen aan het feit dat veel onderzoeken van vervuilde grond nog niet zijn afge rond. Pas daarna kan de volgorde van te saneren grond worden vast gesteld". Aldus provinciaal gede puteerde Hekkelman gisteren in een reactie op een brief van het Leids gemeentebestuur, waarin deze het meerjarenprogramma he kelt. Met name omdat daarin een planning van te saneren grond ont breekt. Hekkelman herhaalde nog eens dat het provinciaal beleid erop ge richt blijft dat in 1994 de grond in de provincie schoon is. rampen, waar ae siuuingsujaen men nei is overigens juisi van- T/ f 1\T 1 1 I helemaal zijn afgeschaft. De proef wege het gespreide vertrek van het Voor OUltenUltlderS etl Nederlanders mogelijkheden. Of afschaffing - de sluitingstijden op zaterdag, waarvoor hij zelf een voorkeur kan wél"op* provinciale's^eun*reke- heeft, of de sluitingstijd voor cafés tegen de samenvoeging van water en energiebedrijven. Het samen gaan van louter energiebedrijven Dat heeft gedeputeerde Hoek dle nacht°P drie uur vast te stel- van Dijke gisteren meegedeeld. 'en- Op de overige dager, in de Hoek van Dijke reageerde op het ™eek b «ven de "u gehanteerde t.j- voornemen van energiebedrijf den «elden: sluiting om twee uur Rijnland, de Leidsche Duinwater- °P vr'Jdag en om een uur van maatschappij, het Gas- en waterbe- ma?nda«tot en met donderdag, drijf voor de Bloembollenstreek, Metzijn voorstel gaat Goekoop het Electriciteitsbedrüf Hillegom- Onrecht in tegen het standpunt Lisse-Sassenheim, alsmede van de van de meerderheid van het colle- Energie en/of Waterbedrijven var. «e ™n P en w- bestaande uit de de gemeenten Alphen aan den "eth°udars ™n de ^dA- z« Rijn, Boskoop, Katwijk, Noord- de" dat,de sluitingstijden van de wijk, Rijnsburg, Voorschoten en cafés helemaal met verruimd moe- Wassenaar om tot een bedrijf sa- ten worden, men te smelten. Het samengaan van de genoemde waterbedrijven ^vciidot kan evenmin op provinciale steun Overigens is de burgemeester rekenen omdat de provincie een niet van plan de sluitingstijden te duinwaterleidingbedrijf in de pro- verruimen voor cafés, Leiden biedt een aantal cafés de binnenstad de mogelijkheid op zaterdag tot drie uur open te blij ven, een uur langer dan gebruike lijk was. Bepaalde delen van de stad, zoals een deel van de Pieters- wijk, waren van deelneming aan deze proef uitgesloten. Een bege leidingscommissie .heeft de resul taten van deze proef bekeken en is tot de conclusie gekomen dat er geen sprake is geweest van extra overlast in de buurten waar de ca fés langer open waren. In Kampen is een proef gehouden met afschaf fing van de sluitingstijden in het week-end. Het resultaat daarvan was dat de overlast afnam: de poli tie hoefde minder vaak in te grij pen en de cafébezoekers, die nu niet allen tegelijk naar huis gingen, maakten minder lawaai. Daarom zijn in Kampen de slui tingstijden nu helemaal, de hele week, afgeschaft. Dat gaat de bur gemeester voor Leiden te ver. "Een publiek dat de burgemeester voor pleit de sluitingstijden op za terdag niet op drie uur vast te stel len, maar vrij te laten. In zijn voor stel sluit Goekoop ook niet meer bepaalde delen van de stad uit, zo als met de proef npg wel het geval Inspraak De raadscommissie voor algeme ne en bestuurlijke aangelegenhe den bespreekt maandagavond het voorstel van de burgemeester. Be sluiten worden er nog niet geno men, want na bespreking in de commissie volgt et van 15 septem ber tot 15 oktober een inspraakpro cedure voor de bevolking. Daarin zal ook nog als mogelijkheid wor den voorgelegd om te kiezen voor het omzetten van de huidige proef in een definitieve regeling: alleen de cafés die nu tot drie uur op za terdag openblijven zouden dat dan in de toekomst ook mogen. LEIDEN - Op zaterdag 7 septem ber wordt het islamitisch offerfeest gevierd. Dat gebeurt in twee buurt huizen: 't Spoortje aan de Bern- hardkade en De Mirt in de Drift- straat. Het feest in 't Spoortje duurt van vijf uur 's middags tot elf uur 's avonds. Van half zes tot half zeven wordt daar een maaltijd gegeven. Marokkaanse, Turkse, Nederland se en Surinaamse muziek- en volksdansgroepen zullen optreden en voor de kinderen zijn ook activi teiten georganiseerd. Het feest in De Mirt is een vrou- wenfeest, dat om zes uur 's mid dags begint. Daar treden de Neder landse vrouwenband 'Roller- blinds' en een Surinaamse vrou wenband op. Ook wordt Turkse en Arabische muziek uitgevoerd en voor de kinderen treedt kinder theater 'Popjandorie' op. Hier wordt eveneens een maaltijd geser veerd. Iedereen is van harte welkom op beide feesten, waarvan de organi satie in handen is van Marokkaan se, Turkse en Surinaamse organi saties in samenwerking met onder meer het Komitee Leiden tegen Fascisme, de taakgroep migranten van de Raad van Kerken en het Wijkkollektief Noord. Het offerfeest is ontleend aan de Koran, waarin het verhaal staat van Abraham die bereid was zijn zoon te offeren voor God. In plaats daarvan zond God een engel die een ram meebracht om door Abra ham te worden geofferd. Het feest is een van de grootste feesten voor de moslims. Het eigenlijke offer feest heeft al ruim anderhalve week geleden plaats gehad: op 7 september wordt hiervan een voortzetting gegeven. Het is te ver gelijken met de familiebezoeken die de moslims tijdens het offer feest afleggen. De organisatoren hopen dan ook dat alle bevolkings groepen van Leiden en omstreken aanwezig zijn op het feest, dat gra tis toegankelijk is, al wordt een bij drage in de kosten op prijs gesteld. Inlichtingen over het offerfeest op de telefoonnummers 140067, 142133,126474 en 149620 (vrouwen- feest). i wil en wat inhoudt dat het vreesd wordt dat ze de buurt c Haagse duinwaterleidingbedrijf in last zullen bezorgen. Horeca-on- de fusie moet zijn opgenomen. De dernemers kunnen toestemming plannen wijzen echter in een ande- vragen hun café op zaterdag later re richting. te sluiten, maar "de bijzondere ont- heffing wordt geweigerd indien T UU* 1 met redenen is te vrezen dat verle- I i V \_j liPgiriT ning ontoelaatbare overlast voor de woonomgeving tot gevolg zal '^1 j hebben", heet het letterlijk in het aonaer-caie voorstel van Goekoop. ook wü hij een stok achter de deur houden: LEIDEN - Het Leids Vrijetijds als èen café met ontheffing alsnog Centrum begint deze week met een Voor overlast blijkt te zorgen, kan wekelijkse^activiteit op de de ontheffing worden ingetrokken. *--A J TÉjfitf"' De burgemeester stelt zich bij klachten de volgende procedure voor. De politie doet een onder zoek en als blijkt dat het desbetref fende café inderdaad voor overlast (te harde muziek, ruzies binnen, donderdagavond: het donder-café, dat in de plaats komt van het sport- café. Het is de bedoeling in het don der-café van alles te organiseren, zoals live-muziek, swingavonden films en video, optreden van dich- overlast op straat) heeft gezorgd, ters enz. Het café wordt donder- krijgt de ondernemer een waar dagavond geopend met een optre- schuwing. De tweede keer raakt hij den van de band Four One and On- zijn ontheffing voor drie maanden ly's. Verder deze maand: 12 sep tember video, 19 september swin- kwijt en hij verspeelt haar hele maal als in die periode de sluitings gen en 26 september een optreden tijd toch wordt overschreden of als Herman Brood and his Wild Romance. Het donder-café is van negen tot één uur geopend. CONDUCTEUR GEWOND - Een binnen een jaar na de schorsing opnieuw gegronde klachten ko- Voor wat betreft de muziek wil V. tt uawuiNu- rjen Goekoop bepalen dat 41-jange Haagse treinconducteur twee ,s nachts ultsluitend achter. moest gistermiddag omstreeks grondmuzlck ten gehore mag wor. tien voor half éen met een hoofd- den gebracht Nu mag wond naar het Diaconessenhuis t,0iom,ni worden vervoerd nadat hij een hoofdwond had opgelopen bij een vechtpartij met een passagier die zonder kaartje reisde. Ter hoogte van Leiden ontdekte de conduc teur de passagier die zich op de wc had verstopt. Kampen De burgemeester baseert zijn voorstel op de proef met de slui tingstijden in Leiden die ruim een ®STER-OCCASIONS GEGARANDEERD GOED VONDELLAAN 45,2352 AA LEIDEN. TEL 071 -769303. VESTIGING ALPHEN AAN DEN RIJN GOUWESTRAAT60A, 2407 BC ALPHEN AAN DEN RIJN.TEL:01720-7 5155 Kennismaking In de afgelopen tijd banjerde er elke dag een gezelschap studen ten van Minerva rond in de speel tuin Westerkwartier aan de Ten Katestraat. Had het iets te maken met ontgroenen? Nee, laat Minerva desgewenst weten, dat woord is niet op z'n plaats. "Kennismaking noemen wij dat", zegt Pamela Rijk. "liet woord ontgroenen kennen wij al jaren niet meer". O. Ze vervolgt: "In de afgelopen weken hebben groepen van zo'n twintig mensen elke ochtend en middag de speeltuin opgeknapt, want dat werd hoog tijd: de speeltuin verkeerde niet bepaald in goede staat". Parbleu! Er werd dus geen wipwap gedemonteerd door op ongein beluste studenten, maar... "Juist ja, we hebben alles ge boend, geschuurd en geverfd. De speeltuin is dankzij onze inspan ningen weer als nieuw". Waarom hebben jullie die op knapbeurt georganiseerd? "Kijk, deze projecten worden gehouden om de studenten te la ten kennismaken met de stad, anders gezegd: om ze meer besef voor de stad te laten krijgen. Dat ze dus niet denken dat Leiden ophoudt bij dat gebouw aan de Breestraat". Hoedje af..ehh pardon...Cha- peau. de zoon. Hij wilde met zijn auto langs het terras en begon op een gegeven ogenblik met het weg halen van stoeltjes". "Dus ik er naar toe. Ik zeg: wat krijgen we nou, je ziet toch dat dit afgesloten is? En bovendien, zo zei ik, zou je dit eerst wel eens even keurig kunnen vragen, is het niet?" "Nou, daar had hij dus hele maal geen oren naar. Hij dreigde gewoon om over m'n terras te rij den en daar ben ik natuurlijk he lemaal niet blij mee. Hij werd vervolgens kwaad, pakte een stoel en toen dacht ik dus: die gaat me dadelijk een klap voor m'n hersens verkopen. Ik heb 'm toen maar een zet gegeven". "Van der Zon zelf vroeg later nog aan de politie - die was er in middels bijgehaald - of hij mij geen klap mocht geven. Ja heus, dat zei hij; dat was volgens hem de manier om de zaken op te Tos sen. Tsja, wat heb je hier nou aan hè". i Minerva in de speeltu Ruzie (2) Ruzie (1) De politie wist vorige week te melden dat twee middenstan ders uit het gebied Haarlemmer straat en omgeving ruzie met el kaar hadden gekregen over par keren in de grotendeels met paal tjes afgesloten Vrouwenkerk- koorstraat. Het betrof slager Van der Zon en de koffieshop-eige naar Labruyère. Wat gebeurde Labruyère: "Nou hoor eens, ik had m'n terras neergezet en toen kwam Van der Zon eraan met z'n auto. Het was niet de vader maar Van der Zon junior ontkent dat hij niet wilde luisteren naar de ei genaar van de koffieshop. "Moet je luisteren", begint hij, "de af spraak luidt dat er op die plek al tijd een doorgang blijft. Nou, en zo'n doorgang is er niet, want dat terras beslaat alle ruimte". "Kijk, ze zeggen wel dat de winkeliers voor elf uur op de Haarlemmerstraat moeten zijn, maar dat halen wij niet aityd. Soms moeten we na elven nog even snel een lading vlees naar de winkel brengen. En dat kan dan niet omdat het terras in de weg staat". "Nee nogmaals, het is niet waar dat ik die ruzie heb uitge lokt. Labruyère werd rood voor z'n ogen en ik dacht toen: laat ik maar goed uitkijken. Heb ik 'm met een stoel bedreigd? Welnee. Ondertussen is het natuurlijk een vervelende aangelegenheid, ik bedoel, we zijn buren hè". Wat nu? Een voorstel: Van der Zon zorgt voor een paar balletjes ge hakt, Labruyère voor koffie, en vervolgens ontmoeten de heren elkaar in de koffieshop van laats- genoemde om de zaken eens op een rijtje te zetten. Mochten ze het niet eens wor den - geen probleem. In dat geval wordt er geduelleerd op het pleintje. De wapens kunnen niet worden gekozen. Het zal duide lijk zijn dat er wordt gevochten met parkeerpaaltjes. Beestenspul (3) Gisteren schreven we in deze ru briek al over de onenigheid tus sen de Leidse Dierenbescher ming en het bestuur van het asiel aan de Besjeslaan. Gisteren deed de Haagse rechtbank ook uit spraak in het kort geding dat het asielbestuur had aangespannen tegen de Dierenbescherming. Het asielbestuur werd in het ongelijk gesteld, dat wil zeggen: de rechtbank willigde de eis dat de Dierenbescherming moet op houden met negatieve publiciteit niet in. "Hoe onaangenaam de uitlatingen van de Dierenbe scherming voor het bestuur van de dierenasiels ook zijn, zij zijn niet van dien aard dat zy een be roep op rechtsbescherming rechtvaardigen". Voorts had het asielbestuur geeist dat de Dierenbescherming geen open dagen mag houden binnen een straal van vijfhon derd meter van het asiel. Werd ook niet ingewilligd. Een reactie van de Dierenbe- scherming. Zyn de dames en he ren in hoerastemming? "Inte gendeel", jammert dierenbe schermer Schouten, alsof niet het asielbestuur maar de Dieren bescherming in het ongelijk is gesteld. "Van een overwinnings- gevoel kan geen sprake zijn". "Luister eens: wij zijn pas hap py als het echtpaar Tiele mag blijven werken in het asiel, dat om te beginnen. En verder vin den we deze zaak eigenlijk zo kinderachtig...het is zo'n droevi ge gang van zaken. Ik vind dat ik het woord kinderachtig wel mag gebruiken ja. want vergeet niet: wy zijn niet naar de rechter ge stapt, zij!" "Maar goed, laten we daarover ophouden; ik hoop dat het asiel bestuur nu inziet dat er andere wegen moeten worden ingesla gen. Ze zullen met ons moeten gaan praten. En ik kan u wel zeg gen dat wij hen met open armen zullen ontvangen. Sterker nog: wij zijn bereid om de eerste stap te zetten. We gaan een brief schrijven waarin het bestuur van het asiel wordt uitgenodigd om met ons om de tafel te gaan zit ten. Wat wij willen? Samenwer ken natuurlijk". Denkt Schouten niet dat het voor samenwerking inmiddels te laat is? "Nee", antwoordt hij. "Ik zie nog steeds strohalmen. Ja, ik bedoel, het gaat toch om volwas sen mensen onder elkaar!" Heilbron, voorzitter van het asielbestuur, is niet van zins om een uitvoerige reactie te geven op de uitspraak van de rechter. "Ik ben pas thuis moet u weten". Wel wil hij kwijt dat een conflict als dit natuurlijk niet mag voor komen. Over het intrappen van open deuren gesproken! Op de vraag wat hij vindt van het voornemen van de Dierenbe scherming antwoordt de be stuurder: "Daarover kan ik nu natuurlijk nog geen oordeel vel len. Ik zou zeggen: gunt u ons als bestuur nu even de tijd om ons goed te beraden over deze kwes tie". Tsja. En nu maar hopen dat het inderdaad om volwassen men sen gaat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3