Vuurbal legt hele wijk paar uur lam Vredesplatform Oegstgeest stapt naar Raad van State Mag huis zeven keer geweigerd? Knal in heel Warmond te horen Deel Zoeterwoude nu geasfalteerd Spoedig computer op basisscholen PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 j WO LEIDERDORP Mag de Leider dorpse woningbouwvereniging AWL een vrouw, die zeven aan geboden huizen weigerde, als sanctiemaatregel weer onderaan de lijst zetten? Dat was gister avond de hamvraag bij het be roep. dat de Leidse burgerraads vrouw J. Mons namens de be trokken Leiderdorpse indiende bij de commissie voor beroeps chriften voor de algemene wo ningbouwvereniging. Een unieke zaak: nog nooit eerder is het voorgekomen dat de AWL gebruik maakt van de regels die uitschrijving mogelijk maken als een ingeschrevene steeds maar 'nee' tegen een pas sende woning zegt. En dat was wat de Leiderdorpse in de loop van een paar jaar steeds had ge daan, als de AWL weer een in haar ogen passend huis aan droeg. Haar weigeringsgronden wis selden volgens een woordvoer- Burgerraadsvrouw namens Leiderdorpse in beroep tegen AWL der van de woningbouwvereni ging net zo snel als haar woon wensen. Kwam er bijvoorbeeld een flat aan de Pinksterbloem voor haar beschikbaar, dan werd pas na twee aanbiedingen duide lijk dat de Leiderdorpse daar niet heen wilde omdat ze daar nu in de buurt woont en er juist weg wil. Dergelijke 'Babylonische spraakverwarringen' vonden va ker plaats. Bovendien werden woningen geweigerd om voor de AWL opmerkelijke redenen als: te ver fietsen van m'n moeder, het is er te donker, het huis heeft een trap, de kamers zijn te klein. Andere huizen bleken in verhou ding tot haar inkomen te duur. Uitindelijk maakte de AWL de vrouw in december vorig jaar kenbaar nog met één aanbieding te komen. Weigerde ze die, dan zou haar inschrijving op grond van artikel 3 worden doorge haald. Billijk Burgerraadsvrouw Mons be toogde gisteravond bij de com missie dat de woonwensen van haar cliënte op het eerste gezicht inderdaad onredelijk léken. Maar als je haar persoon kent, dan zijn ze wel heel billijk. En van de AWL vind ik deze maatre gel dan ook niet menselijk. Van haar kant zijn er best nog alterna tieven te vinden", probeerde ze. Best mogelijk, maar de wo ningbouwvereniging wil nu eerst een periode van rust inlassen, be toogde namens de AWL me vrouw Meijer. Ze maakte duide lijk dat de AWL het beu is. "Elk half jaar kwam er een ander ver zoek - steeds werd de aanbieding geweigerd op onbekende grond. Ze gaf aan: ik wil daar en daar wonen, dan vonden we iets dat erop leek en dan wilde ze daar helemaal niet in. We hebben alles en alles gedaan. Zelfs haar iets aangeboden waarvoor andere Leiderdorpers eerder in aanmer king kwamen. Ook dat werd ge weigerd". "Een straf...? Als woningbouw vereniging moet je toch een dui delijk beleid voeren. En het feit dat wij direct tot herinschriving overgaan brengt met zich mee dat we die rust hebben inge bouwd om de zaak eens op een rijtje te zetten. Want vergeet niet, het zoeken naar passende woon ruimte vergt heel wat organisa- Wachtlijsten Hoe lang zou de Leiderdorpse moeten wachten, als ze weer on der aan de lijst zou komen te staan, vroeg de burgerraads vrouw zich vervolgens af. Een vraag waarop geen direct ant woord kon worden gegeven. "Als onze wens in vervulling zou gaan om te bouwen zou het veel sneller gaan. Als u onze wachtlij sten ziet.." verzuchtte mevrouw Meijer. Daar kwam volgëns de AWL-woordvoerder bij dat de vrouw volgens de regels al pas send is gehuisvest. Joset Mons, ten slotte: "Het lijkt zo luxe om de eén na de an dere woning te weigeren. Maar ik heb me in haar verdiept en geke ken waar ze nu woont. En toen begreep ik het toch wel". De commissie zal zo spoedig mogelijk uitspraak doen. WARMOND - Een bliksem inslag in de vorm van een vuurbal heeft gisteravond de hele Warmondse wijk Kloosterwei een paar uur lang in het donker gezet. Bovendien heeft een nog onbekend aantal radio- en tv-apparaten het begeven. Met een knal, die in heel Warmond te horen moet zijn geweest, sloeg de vuurbal door het dak van het pand Kloosterwei 304 heen. Via de pijp van de boiler en de cv-kachel kwam de bliksem in de stoppen- kast in de benedenhal terecht. De stoppenkast knalde vervolgens to taal uit elkaar. Expositie Een fototentoonstelling over het werk van de Leidse Weten schapswinkel hangt nog tot 23 september in de Leiderdorpse bi bliotheek (Muzenhof). De Weten schapswinkel is een instelling van de Leidse Universiteit, die on derzoek kan laten doen voor groe pen mensen die met bepaalde vra gen zitten. De tentoonstelling geeft een beeld hoe de winkel pre cies werkt, welke groepen er te recht kunnen en wat voor soort vragen ze kunnen stellen. Tijdens de openingsuren van de biblio theek kan men komen kijken. wat je denkt Het V.T.C.-Zoeterwoude houdt vanavond 'n voorlichtingsavond over de cursus 'Hoe zeg je wat je denkt', die ze komend najaar gaat geven. Tijdens deze cursus komen onderwerpen aan de orde als: je zelf duidelijk opstellen, goed on der woorden kunnen brengen wat je bedoelt en gemakkelijker om gaan met andere mensen. De cur sus wordt 's avonds tussen acht en tien uur gegeven. Vrouwen die er meer over willen horen kunnen morgenavond om acht uur in Ons Huis terecht. Deze informatie avond wordt bosloten met een op treden van de vrouwengroep 'On wijs' uit Delft. Voor inlichtingen: Marian Steven, telefoon 01715- 2609. delijk vanaf het dak van het getrof fen pand zijn teruggeketst via een muur van een rij huizen die er haaks opstaan. Ook in een achter tuin is het 'gevaarte' gesignaleerd. De. elektrische ontlading was zo krachtig dat politiemensen,zo'n kilometer verderop aan de Dorps straat aan het werk, het hoorde tril len en knetteren. "Wonder boven wonder brak ner gens brand uit. Wel zat de hele wijk ineens zonder stroom. Ook de straatverlichting functioneerde niet meer. Bovendien begaven heel wat tv's en radio's, alsmede cv-ke- tels het door de grote hoeveelheid energie van de vuurbal. De totale schade die de bliksem heeft aange richt is nog niet bekend. "Maar de verzekeringsmaatschappijen zul len een dure dag hebben", voor spelt een woordvoerder van de po litie. Overigens werd na de harde don derslag, rond kwart over negen gis teravond, direct brandalarm gege ven in de bejaardentehuizen Lid- wuina en Mariëngaarde. Loos alarm, bleek even later. De brandweer heeft een en ander gisteravond nog nagekeken. Ook het energiebedrijf kwam later op de avond langs in Warmond. Meteen werd vanmorgenhet dak van het getroffen pand aan de Kloosterwei gerepareerd. Rechtsboven: ook een stuk muur werd beschadigd en een ruit sprong. (f0to Holvast) WOENSDAG Leiden LVL, Caeciliastraat 18 - Lesbies kafee, 20-24 uur. LVL, Breestraat - Film 'Les Valseuses', 20 en 22.15 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat - Film 'Stop making sense', 20 en 22.15 Trefpunt. Herenweg 80 - Kledingbeurs UW, 18.30-19.30 uur. Zoeterwoude Ons Huis, Kosterspad - Informatie- avond V.T.C. over cursus 'Hoe zeg je wat je denkt', met optreden vrouwen groep Onwijs, 20-22 uur. Voorschoten Ambachtshuis, Voorstraat 12 - Raads commissie welzijn, 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - Raadscommissie on derwijs en welzijn, 20 uur. Tarieven elektriciteit omlaag in Voorschoten VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense elektriciteitstarieven moeten met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari worden verlaagd met een halve cent per kWh. Mensen die al tussentijds hebben afgerekend krijgen echter geen geld terug. De korting moet ook volgend jaar doorwerken door de eenmalige korting van 0,4 cent, die vorig jaar en dit jaar werd toegekend, weder om van kracht te laten zijn. Dit stellen B en W voor een in een voorstel aan de gemeenteraad, die zich er deze maand over buigt. De dagelijks bestuurders geven aan dat door de verlaging van de inkoopprijzen een grotere korting mogelijk zou zijn. Hiervan is afge zien omdat een verslechtering van de besrijfstijd wordt verwacht. Ook zouden na 1987 de inkoopprij zen per kWh belangrijk kunnen gaan stijgen. Wegens 'willekeurig en wispelturig beleid' gemeente OEGSTGEEST - "Wispelturig en willekeurig". Deze krachtige taal richt het Vredesplatform Oegst geest aan het adres van het plaatse lijke college van burgemeester en wethouders. Het is een reactie op het niet verlenen van toestemming om zaterdag geluidswagens in te mogen zetten bij het ophalen van handtekeningen in het kader van het volkspetitionnement tegen de plaatsing van kruisraketten. Met name burgemeester Scheenstra krijgt de schuld van het Platform. Het Vredesplatform is inmiddels in beroep gegaan bij de Raad van State. "Luttele dagen voor de actie in Oegstgeest van start moet gaan, wordt de bodem uit de ophaal-ac- tie weggeslagen", schrijft het Vre desplatform in een persbericht. Eerdere verzoeken om informatie bij ambtenaren van de gemeente en bij de rijkspolitie hadden slechts gewezen op een positief be sluit van B en W. "Verwachtingen werden gewekt als zou de aanvraag positief beoordeeld worden", schrijft het Platform. Zij begonnen alvast met de voorbereiding van de 'bliksem-actie'. ZOETERWOUDE - De asfalte- Het achterste gedeelte van de maandag, zo is de planning, volgt ring van de Uiterdijk in Zoeter- Weipoort ligt er inmiddels al keu- het gedeelte Nieuweweg tot het woude is in volle gang. Het werk rig bij. Verwacht wordt dat van- Weddepad. Op de dagen dat het Jubileum Rabo zal bij goed weer tot volgende week daag de kruising Weipoortseweg/ werk wordt uitgevoerd, zalhet ver maandag duren. Dan zijn de Wei- Nieuweweg wordt bereikt. Morgen keer tussen 7.00 uur en 17.00 uui poortseweg en de Nieuweweg volle- en vrijdag moet de Nieuweweg zélf gestremd zijn. dig geasfalteerd. worden aangepakt. Volgende week «foto Holvast) Volgens voorstel B en W van Voorschoten VOORSCHOTEN - Op Voorscho- tense basisscholen kan nog dit jaar worden begonnen met computer lessen. Dit verwachten B en W, nu de plaatselijke Rabo-bank bereid is alle twaalf scholen een Philips P2000T microcomputer vijf jaar lang in bruikleen te geven. Na die periode krijgen ze het apparaat. Tenminste, zo luidt het voorstel van het bedrijf. B en W zijn "in principe akkoord", maar de plaat selijke schoolbesturen moeten zich op 19 september nog uitspreken over het voorstel dat enkele opval lende uitgangspunten bevat. Zo stelt de bank dat wanneer de apparatuur niet actief wordt ge bruikt, de overeenkomst met de desbetreffende school tussentijds wordt beïndigd. Ook moet er, met het oog op de nodige reclame, een gezamenlijke presentatie komen van het project door de schoolbe geleidingsdienst en Rabobank. De ze presentatie is bedoeld voor ge meenschap, schoolverenigingen, schooldirecties, offciële instanties en pers. Andere uitgangspunten: concur rerende instellingen mogen geen apparatuur en software leveren. En: de apparaten worden alleen beschikbaar gesteld wanneer een twee leerkrachten een applicatie cursus hebben gevolgd aan de CHr. Pabo te Oegstgeest en de schoolbegeleidingsdienst de zaak strak begeleidt. Software-bank Wat de Rabobank betreft evalue ren de deelnemende scholen, schoolbegeleidingsdienst en bank ieder jaar het project, dat de bank Veertig jaar geleden trad de heer L. Kool, directeur commerciële za ken van de Rabobank Leiden/ Oegstgeest, in dienst bij de Rabo- bank-organisatie. Ter gelegenheid daarvan wordt hem een receptie aangeboden op vrijdag 13 septem ber. De heer Kool kwam als 17-jarige bij de bank in dienst. Zeven jaar later volgde zijn benoeming tot kantoorbeheerder bij de Rabobank Leiden en Oegstgeest. Een functie die hij tot 1967 vervulde. In juni dat jaar werd hij directeur. Sinds de fu sie met de vestiging in Oegstgeest is hij samen met collega J. van der Helm verantwoordelijk voor de da gelijkse leiding. hooguit 30.000 gulden gaat kosten. De instelling houdt namelijk vast aan een maximum-bedrag aan hard- en software van 2.500 gulden per school. Bij de hardware gaat het om de P2000T, bij de program- TNJnnrlpmHpr ma's zou het pakketten betreffen, iN OUlldnaei die door de schoolbegeleidings dienst zijn ontwikkeld en/of via de Rabobank verkrijgbaar zijn. Een woordvoerder van de ge meente betwijfeld echter of van de 2.500 gulden nog geld over zal schieten voor de programma's (software). B en W overwegen dan ook geld beschikbaar te stellen voor een zogeheten soft-ware bank, met verschillende program ma's. Alle scholen zouden eruit moeten kunnen putten. Over opzet en kosten van dit idee is nog wei nig te zeggen. De broers G. en S. Noorlander hebben vanmiddag samen het startsein gegeven voor de bouw van het nieuwe kantoor van Noor lander Beheer Nederland B.V. aan de Zijldijk in Leiderdorp. Het nieu we gebouw omvat 1600 vierkante meter kantooroppervlak in drie bouwlagen en een afzonderlijke werkplaats achter het kantoorge bouw. De uitvoering wordt door het bedrijf zelf in vijf maanden ge realiseerd. Noorlander heeft mo menteel 350 man in dienst. De hui dige jaaromzet bedraagt ruim hon derd miljoen gulden. Nadat het zo geheel anders liep dan werd verwacht - B en W wezen het verzoek af om ontheffing te verlenen van de verordening op de geluidhinder - kon het Platform tij dens een hoorzitting in de officiële stukken kijken. Daaruit bleek dat de ambtelijke staf, de rijkspolitie en de gemeentesecretaris geen be zwaar hadden tegen de komst van vijf geluidswagens op zaterdag 7 september. Ook hadden alle wet houders aanvankelijk voor ak koord getekend. Het Platform: "Alleen burge meester Scheenstra (CDA) scheen moeite te hebben met de actie. Hij schrijft dik onderstreept "geen ge luidswagens". Kennelijk waren zijn woorden in de college-verga dering zo overtuigend, dat twee wethouders 'om' gingen, en PvdA- wethouder Kohlbeck plotseling met een minderheidsstandpunt zat". Precedenten Het argument van Scheenstra en de wethouders Van Hazel (CDA) en Blom (VVD) om geen vergun ning te verlenen, is dat het strijdig is met 'bestendig beleid'. Slechts in uitzonderingsgevallen (bij calami teiten) kunnen geluidswagens het dorp in. Volgens gemeentesecreta ris Van Hulsteijn hebben de wet houders zich niet willen inlaten met de aard van de actie, maar ach ten zij dit verzoek van niet zo we zenlijk belang om van het'besten dige beleid af te wijken. Door het Vredesplatform aange voerde 'precedenten' als de ge- luidsproduktie tijdens de jaar markt op De Kempenaerstraat en de evenementen op de Lange Voort hebben een heel ander ka rakter, volgens Van Hulsteijn. "Daar gaat het. om vaste plaatsen, terwijl het hier om 'lopend' geluid gaat". Het minderheidsstandpunt van wethouder Kohlbeck komt voort uit de gedachte "datje niet zo strak moet vasthouden aan besten dig beleid". Het Vredesplatform meldt ver der in haar persbericht (met als kop: 'Volkspetitionnement is geen calamiteit, dus: Burgemeester Oegstgeest torpedeert huis-aan- huis-actie') dat zelfs tijdens de plaatselijke verkiezingscampagnes ontheffing wordt verleend, "of zou burgemeester Scheenstra de ver kiezingen onder de categorie cala miteiten willen rangschikken..."? Haarkloverij Zoals gezegd zeggen B en W van Oegstgeest de weigering niet op een inhoudelijk oordeel over de ac tie te baseren. Het Vredesplatform hierover: "Met de wetenschap die wij nu hebben lijkt het meer op een opzettelijke poging het Volkspeti tionnement in Oegstgeest te dwarsbomen. Overigens schijnt burgemeester Scheenstra collega's te hebben - o.a. in Katwijk - die zich eveneens van dit soort for meel-juridisch haarkloverij schijnt te bedienen, teneinde de ophaal acties te belemmeren". Vrijdagmiddag om kwart over twaalf dient het verzoek om een voorlopige voorziening bij de Raad van State. Als het Oegstgeester Platform in het gelijk wordt ge steld, zullen ze op het allerlaatste moment nog moeten proberen de geluidswagens te regelen. Het op halen van de handtekeningen in het in vijf delen opgesplitste Oegst geest gaat hoe dan ook gewoon door. Ongeveer honderd- vrijwilli gers gaan dan huis-aan-huis om de ongeveer 6500 verstuurde kaarten op te halen. Burgemeester Sj. Scheenstra van Oegstgeest wil "liever geen com mentaar" geven op de aantijgingen van het Vredesplatform uit zijn woonplaats. De reden daarvan is tweeledig: "Ten eerste wil ik geen commentaar geven omdat ik de tekst niet ken van het pers bericht. Ten tweede komt de zaak vrijdag bij de Raad van State, met andere woorden de zaak is 'onder de rechter'. Het is niet 'com- me il faut' (zoals het hoort, red.) om dan berichten over deze zaak de wereld in te zenden. Ik vind dat ook niet vredelievend van het Platform". Scheenstra wil bovendien graag kwijt dat de beslising om geen ontheffing van de verordening op de geluidhinder te geven een beslissing is van de meerderheid van het college. "Het is niet de burgemeester die beslist, de wethouders hebben een even zware stem. Zij zijn politiek verantwoordelijk". De Oegstgeester burgemeester benadrukt voorts dat niet is ge keken naar de inhoud van de boodschap. "Het gaat om het regule ren van geluid in de gemeente. Als een circus met een dergelijk verzoek zou komen, zouden we het ook afwijzen". De suggestie van het Platform dat hij zelf verantwoordelijk is voor de afwijzing van het verzoek, noemt Scheenstra "een valse beschuldiging en een unfaire methode". "Dan vraag ik me af hoe betrouwbaar die mensen zijn", aldus Scheenstra die op de indiscrete vraag of hij zal tekenen tegen de kruisraketten antwoordt: "Als ik teken, teken ik niet als burgemeester van Oegstgeest, maar op persoonlijke titel". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) (071)144941 250,90 345.20 131,40 ADMINISTRATIE ma-vrij. van 8.30-17.00 u REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22.10 per maand, per post f 30.00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2