Verstrooiing staat voorop TROS brengt veel amusement VPRO wil via tv strijden tegen de debilisering' In winterprogranuna AVRO Popgroepen tonen veel animo voor Grote Prijs WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 27 HILVERSUM (GPD) - Ver strooiing neemt de belang rijkste plaats in, het ko mend winterseizoen bij de AVRO-televisie. Blijkbaar volhardt deze (grootste) om roep in de strijd om de kijk cijfers die sinds jaar en dag tussen AVRO, TROS, Vero nica en ook VARA gestre den wordt met de populair ste programma's als wapen. Bij de presentatie van het AVRO- wintertelevisieprogramma bleek dat informatie, althans in kwanti teit, de tweede prioriteit heeft. Aan cultuur wordt op de AVRO-tv van af oktober de minste zendtijd be steed. Het totale pakket aan 'cultu rele tv-programma's' tot aan de volgende zomerstilte bestaat uit: het actualiteitencabaret getiteld 'De grijze plaag', met Gerard Cox en Rients Gratama, 'Jonge mensen op het concertpodium', een klein aantal incidentele drama-, muziek- en variétéprogramma's en een nieuw programma van Ad Visser en Barbro Thunèr rond een Neder lands kunstenaar. Deze AVRO-cul- tuuravondjes zijn geprogram meerd op een van de wisselavon den (maandag). De vaste AVRO-televisiedag zal het komend seizoen op vrijdag val len (vanaf 14.30 uur op Nederland 1). Op die avonden brengt de AVRO verstrooiing en informatie. Op de andere wisselavonden, za terdag en donderdag, verzorgt de AVRO respectievelijk amuse ments- en informatieve program ma's. Komische serie In het omvangrijke verstrooi ingsaanbod van de AVRO valt een aantal eigen produkties op. Zo zal vanaf 4 oktober de zevendelige ko mische reeks 'De Brekers' worden uitgezonden, een komische serie van Peter Römer over een Amster damse familie waarbij een zwager en een broer inwonen. In de hoofd rollen spelen Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooijer, Adèle Bloe- mendaal en Sacco van der Made - een opzet die aan de best bekeken VARA-serie 'Zeg's AAA' doet den ken. Leonie Jansen zal voor de AVRO vanaf het vooijaar van 1986 een praatprogramma met kinderen verzorgen. Er staan op de vaste vrijdagavond tussen 19.00 en 19.15 uur zes delen geprogrammeerd. Het programma is bedoeld voor kinderen tussen 8 en 12. De Bennie Bang Show, de kin derkrant die op de AVRO-radio in middels is begonnen, zal vanaf 29 november ook op tv te zien zijn en verder participeert de AVRO met de overige A-omroepen, wat de kinderprogramma's betreft, in de Fabeltjeskrant. Een praatprogramma rond ster ren uit het roddelcircuit, Plaza, wordt het komend seizoen voort gezet onder de titel 'Ruud en Leo nie'. Leonie is Leonie Sazias, de van Veronica afkomstige presenta trice en haar partner in plaats van Fred Oster zal Ruud Ter Weijden zijn. Zoals bekend zal de AVRO voor revalidatiepatiënten de actie 'Ne derland- uit de bol' uitzenden en voortgezet worden onder meer de programma's 'In de hoofdrol' met Mies Bouwman, het Platengala, de Telelotactie, gepresenteerd door Jos Brink, Toppop (nu met Kas van Iersel) en na vier jaar weer de Amerikaanse serie MASH. Op de vrijdag-verstrooiingsmid- dag zijn nieuw: het uitgaansmaga- zine 'Service Salon', gepresenteerd door Edwin Rutten, een kookru- briek met Henk Molenberg en een nieuw kleuter- en peuterprogram ma met Hans van der Togt 'Ik zag twee beren'. De omroeper Van der Togt zal, zo wordt door de AVRO aangekondigd, allerlei spannende avonturen beleven met de beertjes Pompiedom en Wollebal. In coproduktie met het tweede Duitse net (ZDF) maakte de AVRO een twaalfdelige jeugdserie, die vanaf 8 november steeds om vrij dag 16.15 uur zal worden uitgezon den. Verder staan een show van Ro bert Long, Europese damkam pioenschappen, de Televizier Boe kenprijs 1985 en een show van de zanger Lee Towers op het pro gramma. Al eerder werd bekendgemaakt dat de actualiteitenrubriek van de AVRO de aanduiding 'Magazine' zal verliezen, wat zoveel betekent dat er in het komend seizoen slechts één onderwerp per uitzen ding zal worden behandeld. Als re den noemt de AVRO: „Na zestien jaar te hebben gewerkt aan een ru briek die sterk op de actualiteit in speelde en lichte en zware onder werpen combineerde, is de redac tie tot de conclusie gekomen dat deze formule is achterhaald". Na Televizier zal wekelijks AVRO's eigen 'Den Haag Van daag', nu getiteld 'Televizier Den Haag' volgen. Kees Mijnten kijkt dan terug op de voorbije politieke week. Eenmaal in de maand komt Tele vizier uit de 'Wandelgangen' van sociëteit De Witte in Den Haag. Als 'special' zal dan een zuiver politiek programma met een gesprek met de minister-president en met en quête-uitslagen worden gemaakt. Ook Karei van de Graaf mag met zijn praatprogramma doorgaan; Ruud Ter Weijden gaat een auto mobielprogramma maken en het kort geleden zo feestelijk aange kondigde goudzoekprogramma van Ad Visser 'Gold Rush' is ook op de zaterdagavonden te zien. Zowel op radio als tv schuift de AVRO de jongerenafdeling Minjon naar voren. Op tv zal op de donder dagse wisselavonden (19.12 uur) een jongerenmagazine van Minjon, met het Minjoncabaret te zien zijn. Op de radio noch op de tv zal het AVRO-geweten G. B. J. Hilter- De AVRO begint op 4 oktober met een komische s daal, Johnny Kraaykamp en Sacco v.d. Made. mann ontbreken - op de televisie zal hij de zaterdagavonden beslui ten, gesteund door de heer E. Pee reboom. Radio 'Wat krijgen we nou' is een nieuw informatief programma over jeugdcultuur, waarmee - op geteld bij de Minjonactiviteiten - de AVRO-radio wat service voor jongeren betreft zeker geen slecht figuur slaat. Op de zondagochtend blijft Wil lem Duys (Duyscotheek) en Karei Prior blijft- op de zondagochtend prominente gasten ontvangen (Hil versum 1). Op Hilversum 3 blijft het AVRO- programma zoals het was, met dien verstande dat éénmaal per maand een geheel Nederlandstalig pop muziekprogramma zal worden ge maakt. Ook op Hilversum 4 tracht de AVRO zo populair mogelijk te blijven, door een verzoekplaten- programma, kamermuziek, popu- lair-klassiek, Jonge Mensen op het Concertpodium en een platen-pu blieksprijs te verzorgen. Ten slotte op de middengolfeen- der Hilversum 2, wordt de aan dacht getrokken door het AVRO Radio Jeugdjournaal, waarin de ochtendbladen voor kinderen wor den behandeld (donderdag, 7.20 uur), 'Muze zonder make-up' (een zoektocht naar cabarettalent) en In nieuw televisieseizoen Ron Brandsteder (rechts) en Marco Bakker zullen i zoen veel TROS-programma's presenteren. AMSTERDAM (ANP) - Er is dit jaar een grote belangstelling voor de Grote Prijs van Nederland, het muziekconcours voor popgroepen. Niet minder dan zeshonderd groepen (vijftig procent meer dan vorig jaar) hebben zich voor dit evenement opgegeven en intussen zijn daaruit 154 popgroepen geselecteerd. Dit heeft de Stichting Grote Prijs Nederland, waarin samenwerken de VARA, organisatieburo Lochem 7000 en Stich ting Popmuziek Nederland, gisteren meegedeeld. Vrijdag zal de eerste van in totaal negentien voorrondes plaats vinden in de Vrije Vloer te Utrecht. De voorrondes worden in alle delen van het land gehouden. Uit die rondes zullen uiteindelijk de groepen voortkomen die als de beste zullen deelnemen aan de twee halve finales en de finale op 14 december in Paradiso in Amsterdam. Op die avond zal worden uitgemaakt welke popgroep de 90 centimeter hoge Grote-Prijs-trofee mee naar huis mag nemen. Voor de drie beste groepen zijn er dan ook nog geldbedragen van 5.000, 3.000 en 2.000 gulden. De grote prijs werd vorig jaar gewonnen door GaGa. Doel van de organisatoren is om naar verhouding onbekende maar kwalitatief interessante groepen onder de aandacht van een breed pu bliek te brengen. Voorrondes en finale zijn dan ook voor publiek toegan kelijk. Ook dit jaar komen weer tal van stijlen aan bod: van hardrock tot funk en van elektropop tot gitaarrock. Tijdens elke voorronde zullen acht tot negen groepen elk vijftien minuten optreden. Op 19 oktober wordt een voorronde gehouden in het Leids Vrijetijds Centrum. Dan spelen Cadillac Walk en Under Cover uit Leiden, Les Za- zous uit Katwijk en verder And The Wall Crashed Down, De Raspers, Koolskool, One Way Out en Suspects. HILVERSUM (GPD) - "Met de TROS op maandag kan de week niet meer stuk". Onder dat motto gaat de televisiesec tor van deze omroep eind sep tember het winterseizoen in. Radio- en televisiedirecteur Cees den Daas lanceerde begin deze week tijdens de presenta tie van het zendschema nóg een kreet: "Oog voor de toe komst". Dat, zo legde hij uit, is de achterliggende gedachte ge weest bij de verwezenlijking van de nieuwe TROS-topstruc- tuur. Door het radio- en televisiebedrijf onder één leiding te brengen, zul len de samenwerkingsvormen tus sen deze beide programmapoten volgens Den Daas zinvol gestalte kunnen krijgen. Als eerste resul taat noemde hij het in elkaar op gaan van de sport- en parlementai re redacties van radio en televisie. Bij de opbouw van de vaste maandagavond op tv heeft de TROS het uitgangspunt van pro grammering van relatief dure ei gen produkties verlaten. Dat heeft er toe geleid dat de programma's 'De duvel is oud' en 'Tijd voor Ma rijke' niet zullen terugkeren. Ze le verden, volgens Den Daas "te wei nig rendement" op. De maandag middag op tv begint in het komen de seizoen steeds met een instruc tieve/educatieve serie. Acht uitzendingen, gebaseerd op het hockeyleerplan van Wim van Heumen, tien programma's in sa menwerking met de BRT over de duivensport en zes nieuwe lessen over surfen. Tot aan het 'kinder blok', dat om half vier begint, zendt de TROS dubbele afleverin gen uit van de serie 'Sons and Daughters'. Het kinderblok bevat Rosco, Bassie en Adriaan, De Bluf- show en enkele toneelstukken die in de studio door kinderen worden gespeeld. Nieuw is de jeugdserie 'Dr. Who', waarmee de BBC in En geland al bijna 15 jaar furore maakt. Programmadirecteur Den Daas leverde tijdens de presentatie ver kapte kritiek op zijn voorganger door vast te stellen dat Dr. Who ja ren gelegen door de TROS „ten on rechte van de zender is gehaald". Op de late maandagmiddag is er zendtijd voor TROS-sport en Pop formule. Het avondprogramma op de TROS-maandag begint na de Fa beltjeskrant met een nieuwe strip serie, 'Jan, Jans en de Kinderen'. De serie 'Knightrider' blijft en per 1 januari keert het A-Team terug op het scherm. Tussen half novem ber en eind december gaat Ron Brandsteder de speciale, met de AVRO te realiseren, amusements- liefdadigheidsproduktie 'De Show Bizz Quiz voor Telelot' presente ren. Na het acht uur journaal brengt de TROS steeds een amuse mentsprogramma. Er komt onder meer een feeste lijk getinte produktie naar aanlei ding van het 21-jarig bestaan van de TROS. Een belangrijke plaats zullen later in het seizoen enkele verbogen camera-programma's van Ralph Inbar gaan innemen. Ivo Niehe blijft zijn TV-show pre senteren en wel eens per week. Aan seriemateriaal heeft de TROS zes produkties aangekocht. In 'A woman of substance' speelt o.a. Deborah Kerr een hoofdrol, 'The secret of the black dragon' is een avonturenserie van Duitse makelij, waaraan ook de TROS een beschei den produktiebijdrage heeft gele verd. Als enige Nederlandse acteur speelt Ronald Beer hierin een rol. De in samenwerking met de Bel gische televisie gemaakte produk tie 'De vijf zintuigen' beschrijft het avontuurlijke leven van Adriaan Brouwer, een leerling van Frans Hals en gespeeld door Gerard Tho- len. Andere series zijn de thriller 'Dempsey and Makepiece', 'The Odd Job Man' en 'Wallenberg', met Richard Chamberlain in de hoofd rol. Voor de wisselavond op don derdag zijn de bestaande program ma's als 'Keiskeurig' en 'De eerste de beste' gereserveerd, alsmede enkele speelfilmcycli. Polderpop De vrijdagavond staat in het te ken van het nieuwe programma 'Polderpopformule', te presente ren door Erik de Zwart en zogehe ten lichtvoetig drama met onder andere John Lanting en Piet Bam berger In co-produktie met London Weekend Television brengt de TROS Op vrijdag ook het drama project 'Hollandse Meiden' (Dutch girls), waaraan o.a. Anne Wil Blan kere en Erik Plooijer medewerking verlenen. Het verhaal van de serie volgt een klas pubers, die voor een hockeytoernooi naar Nederland reist. Voor de zaterdagavond heeft de TROS humor, amusement en in formatie in petto. 'Kieskeurig op wielen' wordt omschreven als "een kritisch rubriek over alles wat wie len heeft". André van Duin brengt vier nieu we shows en de serie 'Wordt u al geholpen' en 'Op volle toeren' blij ven gehandhaafd in de winterpro- grammering. In samenwerking met de Stichting Conamus zendt de TROS ook nog een musicalcom petitie uit, die op enkele basisscho len zullen worden uitgevoerd. Inci dentele produkties zijn een speel filmgala en een programma naar aanleiding van Flevoland als twaalfde Nederlandse provincie. Radio De opbouw van het wintersche- ma voor de radio is zoveel mogelijk onaangetast gelaten. De voornaam ste wijzigingen zijn op maandag ochtend de opvolging van Henk van Stipriaan door Ron Brandste der op Hilversum-1. Op dezelfde zender krijgt André van Duin op vrijdagmiddag de ruimte. Ex-TROS-baas Joop Landré zal wekelijks op Hilversum-5 een pro gramma presenteren voor de oude re luisteraars. Het zogeheten 'kunst- en cultuurblok' zal op Hil- verusm-1 verhuizen van dinsdag avond naar zondagavond. Farafina uit Opper-Volta (foto pr) Afrikaanse groepen naar LVC LEIDEN - In het Leids Vrijetijds Centrum spelen zaterdagavond twee Afrikaanse groepen. Farafina komt uit Bobo-Diouloasso in Opper-Volta. Deze zeven leden tellende groep speelt composities van leider Mahama Konate, die sterk geïnspireerd zijn door traditionele muziek. De instru menten zijn deels door de muzikanten zelf gebouwd. De Ghanees Joseph Kobom speelt ballofoon, een op de xylofoon gelijkend instrument, en wordt als een van de meest getalenteerde spelers van West-Afrika be schouwd. Overbodig te zeggen dat de leden van de groep ook dansen zullen uitvoeren. De Kumbi Saleh Band uit Ghana is wat het instrumentarium betreft wat meer op het Westen georiënteerd. Naast percussie en zang worden bas, drums en electrische gitaar gebruikt. De zes leden speelden eerder in uiteenlopende Ghanese bands als de Ramblers International, snr. Eddie Donkor's Band, The Bunzus en C.K. Mann Band. Voor de kenners: hun muziek is een mengeling van soukous en highlife. Beide optredens worden georganiseerd door de African Arts Founda tion. HILVERSUM (ANP) - Een maand eerder dan bij de andere omroepen gebruikelijk is, begint de VPRO met haar winterprogramma op de televisie. De programma's, te zien op de zondagavond tussen 20.10 en 00.25 uur en op de zaterdagmiddag tussen 15.00 en 17.00 uur, staan weer volledig in het teken van de nimmer aflatende "strijd tegen het stuitend populisme en de voort woekerende debilisering". De VPRO brengt in het komend seizoen veel eigen werk en meer in formatie en er is extra ruimte voor kunst en cultuur, waaronder een vaste plaats voor de cinema: elke zondagavond een film vanaf 22.30 uur, waarin voor wat betreft de programmering is gekozen voor re trospectieven van regisseurs of ac teurs en actrices. Het gaat om films van onder anderen Louis Malle, Werner Schroëter, Eric Rohmer, Visconti en Robert Altman. De maand september wordt gewijd aan de Zweedse regisseur Ingmar Bergman met de integrale televi sieserie Fanny en Alexander, waar van in 1983 ook een speelfilm is uit gebracht. Een belangrijke plaats is inge ruimd voor de jeugdprogramma's op de middagtelevisie, waarin op elke leeftijdscategorie toegespitste series te zien zijn. Zo is er de 'Wijde Wereld' voor de peuters, een ani matieproject van Joost Roelofs, waarin de kleinsten worden mee gevoerd in de vriendelijk-bizarre wereld van de kunstenaar. De lage- re-schooljeugd wordt bediend met het programma 'Blikskaters', een vervolg op 'Achterwerk in de kast'. Die jeugd wordt overigens in het zondagavondprogramma 'Geef je ouders maar weer de schuld' eens flink te grazen genomen. De twaalfdelige comedyserie geschre ven door het Schrijverscollectief, steekt de draak met dat „verwende stelletje kankerpitten dat veront waardigd de schuld van hun lam lendigheid aan deze klotemaat schappij geeft". De actuele informatie wordt uit gebreid met een maandelijkse afle vering van Diogenes, een buiten- landrubliek waarin onderwerpen en gebeurtenissen op politiek ge bied op cynische wijze behandeld zullen worden, in navolging van de Adriaan van Dis anp) 'Rendier'-componist overleden NEW YORK (DPA) - De Ameri kaanse componist Johnny Marks, wiens kerstsong 'Rudolph the red- nosed reindeer' een internationaal succes werd, is op 75-jarige leeftijd in New York overleden. Marks was al een bekend compo nist toen hij in 1949 het lied over het rendier voor de slee van de kerstman maakte. Van de plaat met de kerstsong werden 12,5 mil joen stuks verkocht. Marks schreef later nog meer maar minder populair geworden kerstsongs. Hij componeerde in to taal ongeveer 150 liedjes en schreef de muziek voor een aantal televi sieshows. in een ton levende Griekse filosoof die geldt als stichter van de cyni sche school (derde eeuw voor Christus). Jan Blokker is aange trokken als eindredacteur voor de ze rubriek. Wat blijft is de rubriek VPRO- nieuws met de binnenlandse on derwerpen die doorgaans minder de aandacht krijgen. Het rubriekje Post uit Nicaragua wordt gewij zigd in Post uit Moskou. Verslag gever Emile Fallaux heeft de hoofdstad van het „evil empire", zoals de Amerikaanse president Reagan het Sovjetrijk bestempel de, gekozen als zijn standplaats en zal vandaaruit alle uithoeken be zoeken. Ook Koot en Bie zijn weer van de partij met zes afleveringen van een uur en Adriaan van Dis zet zijn praatprogramma 'Hier is in voort. Schrijfster Caldwell (85) overleden NEW YORK (DPA) - De Ameri kaanse schrijfster Taylor Cald well is vorige week vrijdag in haar huis in Greenwich in New York overleden. Haar dood op 85-jarige leeftijd als gevolg van longkanker werd in het week einde door haar dochter beves tigd. De 'keukenmeidenromans' van Caldwell, spelende in de wereld van de rijken en machti gen, worden door miljoenen in en buiten de Verenigde Staten gelezen. Janet Miriam Taylor Holland Caldwell, die als schrijfster de mannelijke voornaam Taylor koos omdat ze dacht dan beter te liggen bij uitgevers, was op twaalfjarige leeftijd met schrij ven begonnen. Het zou nog 26 jaar duren voor haar eerste ro man, 'Dynasty of Death', haar naam zou vestigen. natuurlijk gaat Gerrit den Braber door met zijn onvolprezen keuvel- show over jarige burgemeesters. 1(1) Tarzan boy - Baltimo- 2(3) Into the groove - Ma donna 3(2) Waarom fluister ik je naam nog - Benny Neyman 4 6) There must be an angel - Eurythmics 5 9) I got you babe - UB 40 6 (10) Cherish-Kool and The Gang 7(1) We don't need another hero - Tina Turner 8(5) Blackstar - Georgie Davis 9 4) Axel F -Harold Falter- meyer 10 (13) Buona seraJOh Marie/2 weken - Andre Hazes 11 (14) Running up that hill - Kate Bush 12 8) All fall down - Five Star 13 (20) Dancing in the street - David Bowie and Mick Jagger 14 (11) Machinery - Propa ganda 15 (11) Josephine - Chris Rea 16 (21) Heaven must be mis sing an angel - Tava- 11 (12) 21 (22) 22 (19) 23 (33) 24 (34) 25 (29) 26 (15) 27 (30) 28 (37) 29 (26) 30 (21) 31 (31) 32 (40) 33 (28) 34 35 36 (32) Santa Lucia by night - George Baker Selection Let's talk - One Way Make me smile - Rober to Jacketti and The Scooters Een boutje/daar ben ik niet blij mee - Andre van Duin Save your love - Rene and Angela Raspberry beret Prince and The Revolu tion Glory days - Bruce Springsteen Ik zal je nooit vergeten - Koos Alberts What's your name - Zinno I'm on fire - Bruce Springsteen Money's too tight - Simply Red Glow - Rick James Rock me tonight - Freddie Jackson Endicott - Kid Creole and The Coconuts In between days - The Cure More than I can bear - Matt Bianco Out in the fields - Gary Moore and Phil Lynott Oerend hard - Nor maal Love is the seventh wa ve - Sting Japanese lovesong - Ten Sharp with dr. Thompson Baila - h Don't Dream Twins 5 minutes - Mainframe Excitable - Amazulu (Stichtinp Ned. Top 40) Russische filmster uitgeweken LOS ANGELES (DPA) - Eén van de populairste filmsterren van de Sow- jet-Unie, Oleg Vidov, is naar de Verenigde Staten uitgeweken. Ameri kaanse kranten schreven dinsdag dat hij in Los Angeles een nieuwe car rière op het witte doek hoopt te beginnen. Vidov, die wordt aangeduid als de 'Robert Redford van de Russische film', deed in de jaren '70 de kassa's in de Sowjet-Unie luid rinkelen. Hij speelde in romantische films, verfilmde sprookjes en in 1972 zelfs in een cowboyfilm. Maar vier jaar geleden, nadat hij als regisseur een kritische film had gemaakt over het transportsysteem in zijn land. is hij kennelijk in ongenade gevallen. Sindsdien kreeg hij geen belangrijke rollen meer aangeboden. Al in 1983 was de adteur, die zelf zegt 'achter in de 30' te zijn, naar Joegoslavië gegaan. In mei gaf hij geen gehoor aan een oproep van de autoriteiten in de Sowjet-Unie, naar huis te komen. In plaats hiervan ging hij naar Oostenrijk. Met behulp van Amerikaanse vrienden kreeg hij een visum als vluchteling, waarmee hij de Verenigde Staten binnen kon ko men.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27