5Kruising moet worden beveiligd Woonwagenkamp De Krom komt nog dit jaar gereed Dodelijk ongeval in Rijnsburg voor omwonenden geen verrassing Werkzaamheden beginnen op 20 september Nieuwe af- en oprit Provincialeweg Noordwijkers protesteren tegen uitbreiding Hof van Holland WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 REGIO LEIDEN woordvoerder wilde gisteren verder geen commentaar leveren op het ongeluk. "U zult dat wel begrijpen", zo opperde de woordvoerder van de politie. De omwonenden van het kruispunt hebben tot nu toe nog niet bij de gemeente of de politie aan bel getrokken om deze in stanties op de gevaarlijke situa tie op het kruispunt te wijzen. "Maar ik denk nu dat ik een en quête onder de buurtbewoners ga houden. De mensen gaan pas echt klagen als er, zoals gisteren, een ernstig ongeluk is gebeurd", aldus mevrouw Kort. Zij zegt dat veel mensen die het kruispunt passeren niet eens weten dat het een voorrangskrui sing is. "En dus rijden ze ver schrikkelijk hard", zegt ze. Zij stelt voor drie maatregelen op het kruispunt te nemen: knip perlichten, stopborden aan beide kanten van de Vinkenweg en verkeersdrempels in de weg. "Misschien dat dat iets zal uitma ken. Maar voor de mensen die gisteren zijn verongelukt is het echter te laat". Commissie Een woordvoerder van de ge meente Rijnsburg zei vanmor gen dat de situatie rond het kruispunt eind deze maand wel licht in de gemeentelijke ver- keerscommissie aan de orde komt. Hij kon niet zeggen of er maatregelen op en rond het kruispunt zullen worden geno men om de kans op dergelijke ongelukken in de toekomst zo- Dit bleef er over van de lelijke eend die gistermorgen door een besteldau- to werd aangereden. De bestuurster van de personenauto, een 37-jarige Haagse vrouw, kwam daarbij om het leven. Twee andere inzittenden raakten ernstig gewond. (foto Holvast) Haagse overlijdt na aanrijding RIJNSBURG - De 37-jarige mevrouw J.M. Geleynse uit Den Haag is gistermorgen in het academisch ziekenhuis in Leiden overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval op het kruispunt Voor- houterweg/Vinkenweg in Rijnsburg. De vrouw reed met haar auto in de verboden rijrichting en botste op de kruising tegen een be stelwagen die werd bestuurd door een 35-jarige man, eveneens afkomstig uit Den Haag. Beide auto's belandden in een greppel. In de auto zat ook het 2-jarig zoontje van de vrouw, alsmede een vriendin: een 34-jarige vrouw uit Den Haag. Zowel het zoontje als de vriendin zijn zwaar gewond opgenomen in het AZL. veel mogelijk te verkleinen. "Ik niet worden nageleefd is geen kan en wil daar niet op vooruitlo- zaak van de gemeente. "De poli pen", aldus de woordvoerder. tie heeft in deze een controleren- Volgens hem heeft de gemeen- de taak", aldus de woordvoerder, te borden geplaatst die aangeven Overigens worden verkeers- dat het kruispunt gevaarlijk is. maatregelen zoals het plaatsen "Bovendien mag de Vinkenweg van voorrangsborden genomen tussen de Voorhouterweg en de door Gedeputeerde Staten, het Noordwijkerweg alleen van de dagelijks bestuur van de provin- Voorhouterweg worden ingere- cie. Dit omdat het kruispunt bui den. Ook is de Vinkenweg vanuit ten de bebouwde kom ligt. de richting Sassenheim tijdens Het beheer en het onderhoud de spitsuren voor autoverkeer van het kruispunt is echter in gesloten". handen van de gemeente Rijns- Dat de verkeersmaatregelen burg. RIJNSBURG - "Levens- gevaarlijk", zo noemt me vrouw Mia Kort het kruis punt Vinkenweg/V oor- li outerweg in Rijnsburg. Gisteren verloor een 37-ja- rige Haagse vrouw daar het leven en raakten haar 2-jarige zoontje en een an dere inzittende van de au to ernstig gewond. "Het verbaast mij niets dat er nu zo'n ernstig ongeluk is gebeurd", aldus Mia Kort. Zij stond gistermorgen achter het aanrecht in de keuken van haar woning op de hoek van het kruispunt waar het ongeluk ge- door Thijs Jansen beurde. Rond elf uur werd haar aandacht getrokken door een oranje lelijke eend die vanuit de verboden rijrichting van de Vin kenweg de Voorhouterweg wilde oprijden. "Ik lette er verder niet meer op, want bijna iedereen rijdt daar uit de verboden rich ting het kruispunt op", zegt Mia Kort. Een steekproef op het kruis punt gistermiddag leerde dat er binnen tien minuten zes auto's uit de verboden richting de Voorhouterweg opdraaiden. Zelfs tijdens het opruimen van Mevrouw M. Kort wijst naar de plaats waar de twee auto's op elkaar botsten. De auto van de verongelukte Haagse vrouw kwam uit de weg aan de linkerkant, waar een bord met een pijl aangeeft dat er vanaf de Voorhouterweg alleen maar auto's mogen inrijden. (foto Dick Hogewoning) de ravage door de brandweer van Rijnsburg en Leiden werden au tomobilisten die dat deden door de politie teruggestuurd. Het dodelijk ongeval gister morgen was voor zo ver me vrouw Kort het zich kan herinne ren het ernstigste ongeluk op het kruispunt sinds ze daar negen jaar geleden in een woning op de hoek kwam wonen. "Je hoort bij na dagelijks gierend zegt ze. "Je krimpt altijd c een om de klap af te wachten. Dat is toch niet normaal. Meestal is er na zo'n klap alleen blikscha de, maar dit keer vrees ik het erg ste voor de mensen die gisteren uit de auto werden gehaald". Idioten Volgens mevrouw Kort wordt de weg door allerlei soorten ver keer gebruikt. "Er rijden bussen over voor de camping Konings hof aan de Vinkenweg, vracht wagens van bedrijven in de om geving en natuurlijk ook veel personenauto's. En bijna al die weggebruikers rijden doorgaans als idioten over de Voorhouter weg. Het is hier net een race baan". Een woordvoerder van de Rijnsburgse politie zegt dat de Voorhouterweg buiten de be bouwde kom ligt en dat er dus maximaal 80 kilometer per uur mag worden gereden. De politie KATWIJK/NOORDWIJK /NOORDWIJKERHOUT - De 15 standplaatsen voor woonwagens in het gebied 'De Krom' tussen de ge meenten Noordwijk en Kat wijk komen nog dit jaar ge reed. Op 20 september van deze maand wordt officieel een begin gemaakt met de werkzaamheden. Volgens secretaris Sommeling van de Regionale Woonwagen centra rayon Leiden is het de bedoeling het kampje voor het nieuwe jaar op te leveren. Een deel van het werk is gegund aan de Amsterdamse Aannemings Maatschappij. Dat bedrijf zal tegen een bedrag van bijna 400.000 gul den de werkzaamheden verrichten die bestaan uit de aanleg van riole ring, grondwerk en het verharden van het terrein. De aanleg van de 15 standplaatsen kost in totaal on geveer 1,5 miljoen gulden. Veel geld kosten de zogenaamde sanitaire units die by de woonwa gens zullen worden geplaatst. Die zijn reeds besteld en zullen zodra de grove werkzaamheden gereed zijn worden neergezet. Voorts moeten er ook nog verschillende nutsvoorzieningen worden verwe zenlijkt. Een en ander gebeurt op kosten van het woonwagenschap dat wordt gefinancierd door de ge meenten - vrijwel alle dorpen en steden in de regio Leiden - die erbij zijn aangesloten. Al die plaatsen krijgen een kampje. Dat is het 'nieuwe' beleid dat de provincie sinds een jaar of tien voorstaat. Daarmee wordt tevens het overbe volkte Leidse kamp ontlast. Volgens de secretaris van het woonwagenschap wordt er nog steeds rekening mee gehouden dat er in een later stadium tien plaat sen bijkomen. Want daarvoor is in het gebied 'De Krom' ruimte gere serveerd. Aanvankelijk bestonden er ook plannen om er 25 woonwa gens te plaatsen, maar het ministe rie van volkshuisvesting heeft daarover haar veto uitgesproken. De rijksoverheid vindt een kampje van 15 wagens in 'De Krom' groot genoeg. De overige tien plaatsen moeten elders worden gevonden. Geen kans Het bestuur van het schap be treurt die beslissing nog steeds. Se cretaris Sommeling daarover: "We zijn bij de staatssecretaris geweest. We hebben daar nadrukkelijk te horen gekregen dat er geen schijn van kans is dat het ministerie als nog toestemming verleent voor een groter woonwagencentrum. Het bestuur van Regionale Woon wagencentra rayon Leiden zal te gen die beslissing in beroep gaan. Het probleem is evenwel dat het schap officieel nog geen beschik king heeft gekregen van het minis terie waarin staat dat het verzoek om een kampje voor 25 wagens is afgewezen. Het wachten is nog daarop". Er bestaan plannen in Noord- wijk en Katwijk naar lokaties te zoeken voor de resterende tien plaatsen. Het bestuur van het schap vindt de argumenten die de staatssecretaris aandraagt geen groter kamp toe te staan tussen Katwijk en Noordwijk niet erg steekhoudend. Het verwacht dan ook uiteindelijk het gelijk aan zijn zijde te krijgen. Maar dat is niet de enige reden dat het schap zich geen inspanning getroost om te kij ken naar een andere plek: "We hebben het druk genoeg. We zijn bezig met de aanleg van 15 stand plaatsen in Katwijk, drie in Voor schoten en zeven in Oegstgeest", aldus Sommeling die ermee aan geeft dat het schap er voorlopig geen werk kan bijhebben. En extra werk vloeit zeker voort uit het nieuwe woonwagenplan 1985-1990 dat de provincie enkele maanden geleden het licht heeft doen zien. Daarin wordt aange drongen op de aanleg van stand plaatsen voor zogenaamde passan ten, rondreizende woonwagenbe woners die tijdelijk op dergelijke plaatsen kunnen verblijven. De se cretaris van het woonwagenschap Leiden heeft nog nauwelijks tijd gehad zich daarin te verdiepen. Ge zien de drukte van de komende maanden verwacht hij daaraan voorlopig niet toe.te komen. Tegen het afgeven van een bouwvergunning voor het woon wagencentrum tussen Noordwijk en Katwijk is een bezwaarschrift ingediend. Dat is gedaan door drs. L. Ramackers die woont aan de 's Gravendijkseweg in Noordwijk, vlakbij het te verwezenlijken kampje. Hij is het er niet mee eens dat het dagelijks bestuur van de provincie een zogenaamde verkla ring van geen bezwaar heeft afge geven. Die verklaring was nodig omdat er volgens de oorspronkelij ke plannen geen plek was opgeno men voor een woonwagenkamp. Ramackers voert in zijn bezwaar schrift tegen het verstrekken van de vergunning aan dat het kamp veel te dicht bij de Provincialeweg tussen Katwijk en De Zilk komt te liggen en verwacht dat de woonwa genbewoners veel geluidoverlast zullen ondervinden van het voor- bijrazende verkeer. Het komt bo vendien veel te dicht bij de voor malige vuilstortplaats van de ge meente Katwijk te liggen en "ie dereen weet wat zo'n vuilnisbelt voor gevolgen zou kunnen heb ben". Vrouw rijdt tegen aanhanger NOORDWIJKERHOUT - Een 44- jarige inwoonster van Noordwij- kerhout is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeluk op de krui sing Herenweg-Ruys de Beeren- broucklaan in haar woonplaats. De Noordwijkerhoutse reed met haar fiets op het kruispunt door nog onbekende oorzaak tegen een aanhangwagen van een personen auto, bestuurd door een 50-jarige De Zilk. Met hoofdletsel is de vrouw per ambulance overgebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. De nieuwe plannen van de pro vincie voor het verwezenlijken van plaatsen voor passanten gooien volgens wethouder C.M. van der Klaauw van Noordwijkerhout flink roet in de plannen van zijn ge meente. Noordwijkerhout koestert nog steeds plannen aan de Maan dagse Wetering een kampje voor zes wagens in te richten. Dat plan is al drie jaar geleden in procedure gegaan, maar de Raad van State heeft over de door omwonenden ingediende bezwaren nog steeds geen besluit genomen. "Als we twee plaatsen voor pas santen aan de plannen moeten toe voegen, betekent een en ander dat het gehele plan opnieuw in proce dure moet gaan. Dan moeten alle stadia van inspraak wederom wor den doorlopen. Dan voorzie ik dat Noordwijkerhout de eerste twee tot drie jaar geen woonwagen kampje van de grond krijgt", licht de wethouder toe. Secretaris Sommeling van de woonwagènschap adviseert een andere plek te kiezen voor de twee plaatsen voor passanten. Maar Noordwijkerhout heeft alle moge lijke locaties voor woonwagens al een paar keer op een rijtje gezet, ook voor de adviseur van de Raad van State die vanwege de bezwa ren die daar zijn ingediend een be zoek aan Noordwijkerhout heeft gebracht. Het stuk grond aan de Maandag se Wetering is de beste plaats voor een kleine woonwagencentrum,, concludeert de gemeente Noord wijkerhout. Overigens is de grond daar nog geen eigendom van de ge meente. Er is geen koopovereen komst te sluiten met de eigenaar. Overgaan tot onteigening is in dit stadium moeilijk, meent de ge meentesecretaris van Noordwij kerhout M.J. Adriaanse: "Zolang de Raad van State geen uitspraak heeft gedaan over de bezwaren van de omwonenden en daarmee over de geldigheid van het plan, kan de betreffende eigenaar niet worden gedagvaard in het kader van de onteigeningsprocedure". Op die manier zitten de ontwikkeling rond het woonwagencentrum .in Noordwijkerhout muurvast. Het kruispunt Provincialeweg, Herenweg, Parallelweg in Noordwijkerhout wordt momenteel onder handen genomen voor de aanleg van een nieuwe aansluiting op de Secundaireweg 1(foto wim Dijkman» BOLLENSTREEK - De Provincia leweg (SI) krijgt ter hoogte van Noordwijkerhout, nabij de Heren weg, een nieuwe op- en afrit. Noordwijkerhout krijgt daarmee een betere 'ontsluiting' in zuidelij ke richting. De aanlegkosten wor den geraamd op 1,9 miljoen gulden en komen geheel voor rekening van de provincie. Tegelijkertijd wordt het gedeelte van de SI tussen Katwijk en Rijns burg voorzien van een nieuwe dek laag, bestaande uit vier centimeter dik asfalt. Ook de kosten daarvan (1,7 miljoen gulden) zijn voor reke ning van de provincie. In verband met de werkzaamhe den zijn op verschillende plaatsen snelheidsbeperkende maatregelen genomen. Volgens de Noordwijkse politie trekt een groot aantal auto mobilisten zich weinig aan van de verbodsborden die zijn geplaatst. Tijdens een maandag gehouden snelheidscontrole werden in twee uur tijd alleen al 61 automobilisten bekeurd wegens het overschrijden van de toegestane snelheden. NOORDWIJK - De bewo ners van de Zwanensteeg en de Florahof in Noord- wijk-Binnen maken be zwaar tegen de uitbreiding van hotel Hof van Holland aan de Voorstraat. Zij vre zen als gevolg daarvan on der meer geluidsoverlast, overlast door geparkeerde auto's en een vermindering - Twee komische kalenders voor 1986: de 'Bescheurkalender' met illustraties van Eric Schreurs en diverse teksten van L.R. Leeuwin en de 'Doorzonkalen- der' met illustraties en teksten van Ger- rit de Jager, Wim Stevenhagen, Hein de Kort en Paul Bodoni. Beide zijn ver schenen bij Nilsson en Lamm, prijs 14,90 per stuk. e diplomatieke dienst heeft bezet een ideale achtergrond voor haar spio nageromans opbouwde. Snthoff, prijs 19,95. - 'De weersverwachting voor vandaag en morgen'. In ons onbestendig klimaat van heersende westenwinden zijn velen uiteraard geïnteresseerd in het weer en hangen als het ware aan de lippen van de weerman. Hoe komt die man aan zyn gegevens? Welke technische tovermid- delen staan hem ten dienste? En waar om gaat zijn voorspelling toch nog bij herhaling de mist in. Baltus Zwart ging op onderzoek uit. Het Spectrum, prijs 12.90. - 'De komeet van Halley' door Isaac Asimov. Bruna en Zoon, prijs 19,90. - 'Kaboutersprookjes' uit vele landen. Uitgegeven ter gelegenheid van het tienjarige bestaan van Christofoor, prijs tot 1 januari 14,50. - 'Olfie Obermeier' door Christine Nöstlinger met tekeningen van Henk Kneepkens. Voor de jeugd van tien jaar en ouder. Fontein, prijs 22,50. - 'Het randje van de wereld' is een ver zameling van bijna 150 rare, grillige ep humoristische verzen en tekeningen van Shel Silberstein. Fontein, prijs 23,50. - 'Rotbeesten', gedichten voor de jeugd door Roald Dahl met tekeningen van Quentin Blake. Fontein, prijs 19,50. - 'Het paard in de lage landen' heet de serie boekjes, die Wouter Slob voor Prisma Sport heeft geschreven. De paardesport in al zijn facetten wordt door deze geroutineerde schrijver over paarden behandeld. Dressuur, sprin gen, mensport en buitenrijden zijn nu reeds beschreven, rijden door kinderen, samengestelde wedstrijden en paarden fokkerij komen later aan de orde. Voor geïnteresseerden natuurlijk leuke lees stof, al zal Wouter Slob niet veel nieuws aan het reeds bekende toevoegen. Het Spectrum, prijs 9,90 per deel. - 'Handboek sier- en edelstenen' door Curzio Cipriani en Alessandro Borelli is 'juweel' van een naslagwerk 49,90. - Twee nieuwe Praktische Gidsen: 'Stenen verzamelen' door Walter Schu mann 24,90) en 'Audio en video' door Wim van Bussel Cf 19,90). Uitgeverij Het Spectrum. - 'Rorngard de reus', de eerste verta ling van een science-fictionboek kende titel voor thema's in de omgang met dementerende ouderen. Een werk boek, samengesteld onder redactie van Bère Miesen. Van Loghum Slaterus, prijs 27,50. en spanning, dat als winnaar uit de bus kwam toen de Zweedse uitgever Bon niers een verhalenwedstrijd uitschreef. Lemniscaat, prijs 21,50. - 'De wereld van de insecten' door Martin van der Donk en Teo van Ger- wen. Met talloze illustraties in kleur. Spectrum Natuurgids, prijs 39,90. - 'Boek en jeugd '85/'86\ een door de 'Collectieve Propaganda van het Neder landse Boek' samengestelde gids met zo'n 1500 titels van goede kinderboe ken. Volgens de samenstellers een on misbare leidraad voor iederen die zich bezighoudt met kinderen en boeken. Prijs 9,75. - 'Liefde is het enige'. De in de ogen van Kees Winkler honderd mooiste lief desgedichten van na 1945. Novella, prijs - 'De herfst van de patriarch', de acht ste druk van deze befaamde roman van Gabriel Garcia Mórquez, die in 1976 voor het eerst verscheen. De dictator patriarch van Mérquez is een onvergete lijke figuur. Geen karikatuur, maar een mens met goede en slechte klanten Meulenhoff, prijs 14,90. - 'Een gelaten leven' door Vita Sack ville-West verscheen in 1931 voor de eer ste maal in druk. Een weduwe onvluchl haar zes kinderen en haar te drukkt kleinkinderen en leeft een vredig be staan zonder emotie, opwinding en ver plichtingen. Een nog steeds actueel on derwerp. Contact, prijs 24,90. - 'Sodeklontjeü'. Wim Meyles stoeit weer eens naar hartelust met onze taal. Waarom we twee keer naar de kerk moeten? Omdat volgens de dominee de ene dienst de andere waard is. Vrolijk heid, dwaasheid en veel rijmelarie. Bi got en Van Rossum, prijs 16,90. - 'Dagboek van een vrouw', een uit 1975 daterende roman van Dacia Maria- ni. De ontsnapping van een vrouw uit haar 'gevangenis' van een onbevredi- - 'Het grote luister-leesboek', samen gesteld door Els Pelgrom. Meulenhoff Jeugd, prijs 24,50. van de privacy. Ook zou door de uitbreiding een ge vaarlijkere verkeerssituatie ontstaan, vooral voor de kinderen uit de buurt. De directie van het hotel wil aan de achterzijde negen kamers en een vergaderruimte bijbouwen. Die uitbreiding is volgens eigenaar-di recteur J. van den Anker vooral be doeld om in de wintermaanden on derdak te kunnen bieden aan groe pen die twee of drie dagen in het hotel willen vergaderen. Tijdens een hoorzitting van de gemeentelijke commissie voor ruimtelijke ordening gisteravond in het gemeentehuis, lichtten de omwonenden hun grieven tegen de bouwplannen toe. Volgens een van hen, G.P.M. Persoon, heeft de Zwanensteeg de bestemming woongebied. Hij vroeg, zich af waarom bij het verlenen van een vergunning voor de uitbreiding, van deze bestemming wordt afge weken. Het gemeentebestuur heeft namelijk al een zogenaamd voor- bereidingsbesluit genomen, wat betekent dat de gemeente akkoord gaat met de wijziging van het be stemmingsplan voor dit gebied. B. Schiphuis, sprekend namens 30 omwonenden, kaartte met name de parkeerproblemen aan. Naar zijn zeggen gebruiken de hotelgas ten nu al veelvuldig de parkeer plaatsen die bestemd zijn voor de bewoners van de Florahof en de Zwanensteeg. Door een uitbrei ding van het aantal kamers ver wacht hij dat er nog minder par keerplaatsen voor de bewoners zullen overblijven. "Bovendien", zo stelde Schip huis, "zal het aantal auto's dat door de Zwanensteeg rijdt toenemen. De parkeerplaats van het hotel is alleen bereikbaar via die steeg en met een vergroting van het aantal kamers mag je verwachten dat ook het aantal gasten en dus het aantal auto's toeneemt". Meer auto's bete kent zijns inziens een groter gevaar voor de kinderen van de Florahof. Privacy Schiphuis completeerde zijn lijst van bedenkingen tegen de uitbrei ding van het hotel met de opmer king dat een uitbouw aan de ach terzijde van het hotel een verlies van privacy voor de omwonenden tot gevolg heeft. Daarnaast is ook de verwachte geluidsoverlast een doom in zijn oog: "Wij worden op gezadeld met huilende kinderen als 's nachts aan het eind van een vergadering iedereen met zijn auto door de Zwanensteeg trekt", voer de Schiphuis aan. Volgens directeur Van den An ker zullen de bouwplannen eerder een vermindering dan een vergro ting van de parkeerproblemen tot gevolg hebben.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23