John 'Kuifje' Block wint weer van luchtvaartmafia 071-144941 VERS KOOP JE BIJ DE HEMA BEL VOOR INFORMATIE Air Holland heeft plaatsje in chartermarkt veroverd SCHIPHOL - Air Hol land, Neerlands derde chartermaatschappij van John Block, heeft de afge lopen vijf maanden 50.000 vakantiegangers naar zon- bestemmingen vervoerd. Volgens Block ongeveer zeven procent van de markt. Volgend jaar moe ten de twee Boeing-727 vliegtuigen van Block 100.000 reizigers vervoe ren of omgerekend 15 pro cent van de vakantie- markt. Block kan eindelijk achteruit leunen, want Kuifje heeft het gevecht tegen de Nederlandse 'luchtvaartmafia' gewon nen. Met massale bijval van de reisbureaus - Hol land International, Arke en Hotelplan - heeft Air Holland zijn plaatsje in de Nederlandse luchtvaart afgedwongen. John Block: Ik denk dat Neelie en ik wel op één lijn zitten". door Rien Floris „Ik weet niet of er nog een lucht vaartkartel is. Ik weet dat er af spraken zijn geweest tussen luchtvaartmaatschappijen over prijzen en bestemmingen. Dat weet iedereen in het luchtvaart wereldje. Het woord kartel (sa menbundeling van bedrijven te gen concurrentie) is veel ge bruikt en daar heb ik zelf aan meegewerkt. Er is een gezamen lijke druk, een collectief verzet tegen concurrentie. Ja, mis schien kun je het ook samenzwe ring noemen". John Block, die de afgelopen zes jaar als oprichter van Air Ho» land strijd leverde met de geves tigde luchtvaartmaatschappijen, formuleert nu wat voorzichtiger. Zes jaar lang was hij goed voor agressieve taal richting KLM, Martinair en Transavia. Hij vocht als een Kuifje tegen de lucht vaartmafia die hem er onder wil de werken. „Als je resultaat hebt bereikt, is het zeer ontspannen. En ach, ik rolde zes jaar van de ene in de andere rechtszaak. Verstand komt met de jaren en boven de vijftig ga je relativeren", zegt hij nu de eerste zomer voor Air Hol land achter de rug is. Momenteel vliegt een van de Boeings het restje van het zomerprogramma en de andere kist is in de ver huur. Een maand lang vloog het toestel kriskras door Europa voor de Joegoslavische lucht vaartmaatschappij JAT. Nu vliegt de 727 voor Dan Air, Brit- tania, Orion en Aer Lingus. De Joegoslaven die als eersten een Air Holland kist huurden, hebben voor Air Holland niets dan lovende woorden, zo blijkt uit een persoonlijke brief aan Block. „Een superieure lucht vaartmaatschappij, excellente bemanningen die accuraat vliegen", zijn wat pluimen die de Joegoslaven geven. Zijn 75 personeelsleden (zés tien vliegers) mógen de compli menten wat Block betreft in hun zak steken. „We vliegen nog geen vijf maanden en dan zo'n sponta ne brief. Dat bewijst dat we met een enthousiast professioneel team werken." Minder agressief John Block heeft zijn doel be reikt en is nu „collega" van Or- landini, Legro en. Schroder. „Voot mij is deze episode afge sloten. Ik ben ook bereid tot sa menwerking met de andere maatschappijen. Ja, ik ben inder daad aanmerkelijk minder agres sief. Ik heb mijn doel bereikt en om elkaar nu constant'met kre ten om de oren te slaan... Daar heb je geen bliksem aan". Toch wil hü zijn stokpaardje „kartelvorming en concurrentie" nog wel even berijden, zij het niet in galop. „Een recht van con currentie heb je in iedere bran che behalve in de luchtvaart. In de luchtvaart is het sterk gemo nopoliseerd. Ik wil niet zeggen dat het de Nederlandse Spoor wegen is, maar er zijn duidelijke beschermingen. Nu mag er met Air Holland op bescheiden schaal worden geconcurreerd". Want Block heeft zijn vergun ning om te vliegen weliswaar binnen, maar dat vergunningen stelsel is volgens hem juist een van de obstakels voor een vrije concurrentie; een vrije markt. „Zo heeft Martinair een open vergunning en Transavia heeft beperkingen voor gewicht. Dat ligt bij de 55 ton, dus komt Transavia op de Boeing-737 uit. Daarnaast mogen ze één 707 ge bruiken. Wij zitten aan een ge wicht van 96 ton en mogen maar twee machines exploiteren", al dus Block. Billen bloot Martinair heeft hem al eens te pakken gehad met die open ver gunning. Zes jaar geleden wilde Block gaan opereren met een toestel dat paste tussen de 130- zitters van Transavia en de 265- zitters van Martinair. Block wil de een Boeing-727 met 190 stoe len. Even later bestelde Marti nair twee lange DC-9-toestellen met om en nabij 165 stoelen en vulde zo het 'gat'. „Inderdaad dat is het gevaar en de onredelijkheid van een open vergunning", aldus John Block. „Je gaat naar de Raad van State, er komt een hoorzitting waar maatschappijen bezwaar aante kenen, kortom je moet met je bil len bloot. Een luchtvaartmaat schappij met een open vergun ning kan dan in het gat springen datje hebt ontdekt. Het is duide lijk dat er geen vrije marktprinci pe geldt in de Nederlandse lucht vaart." Als bewijs voor kartelvorming en om aan te geven dat de Nedl- loyd, KLM en de Staat der Ne derlanden het voor het zeggen hebben in de Nederlandse lucht vaart, wappert John Block al eni ge jaren met een schema van ei gendomsverhoudingen in de luchtvaart. Martinair gaat fifty- fifty op in KLM en Nedlloyd en Transavia is helemaal van de Nedlloyd. De KLM is weer voor ruim de helft eigendom van de Staat. Horzel Neelie Smit-Kroes is minister van Verkeer en Waterstaat en dus ook grootaandeelhoudster van KLM. Dat plaatst haar in een bijzondere positie. De minister roept aan de ene kant (in het bui tenland) dat zij voor meer vrij heid in de luchtvaart is: deregu lering (minder regeltjes). Aan de andere kant legt zij op eigen bo dem Block weer beperkingen op, bijvoorbeeld via het vergunnin genstelsel. Zij ziet Block toch als een welkome horzel die de grote maatschappijen wakker en alert houdt. Minister Smit-Kroes zelf heeft, volgens Block, hem nog nooit een duimbreed in de weg gelegd. „Dat was altijd een zuivere inter ventie van de andere maatschap pijen. Ik denk ook dat Neelie wat dat betreft met mij op één lijn zit. Qua politieke kleur, als liberaal moetje er ook van overtuigd zijn dat er concurrentie moet zijn. Maar de andere maatschappijen kunnen samen natuurlijk een ge weldige druk op zo'n minister uitoefenen. Zij heeft ook een meerderheidsvinger in de pap bij KLM en het kan dan wel eens moeilijk zijn om een oordeel te vellen over Air Holland". Maar tot nu toe komen Block en de minister er samen leuk uit. Als Block in de problemen raakt omdat Smit-Kroes zijn vergun ning wil veranderen (omdat hij vanaf Schiphol vliegt en niet vanuit de regio zoals de minister graag wil) weten ze elkaar te vin den. Block richt de Regionale Luchtvaart Maatschappij (RLM) op en de minister is tevreden. Akkoordje Twee handen op één vliegtuig buik...? „Nee, dat was geen slim migheidje van Block. Zij was de weg van de regionalisering inge slagen en ik wilde vanaf Schip hol vliegen. Ik had die Regionale Luchtvaart Maatschappij allang opgericht en nu hebben we alle bei wat", aldus Block. Om te be wijzen dat hij „het niet op een ak koordje heeft gegooid met Nee lie" trekt Block een brief uit de map: op dertien februari al depo neerde John Block de naam RLM en dat is inderdaad enige weken voordat de minister aan Block een boze brief stuurde waarin ze schreef dat hij vanuit de regio moet gaan vliegen. Een beetje directeur van een luchtvaartmaatschappij had de regionale wensen van de minis ter echter kunnen aanvoelen en John Block loopt al heel wat jaartjes mee in de luchtvaart. Block blijft er bij dat hij geen handjeklap met de minister speelde. „Toen wij begonnen op Schiphol kregen we telefoontjes van verladers, of we ook vracht deden. Die kwamen dan met zen dingen, veel naar Engeland, in de orde van grootte van een F-27. Ik dacht toen: laten we nog maar een poot onder Air Holland spij keren. Dat is gewoon samengelo- pen met de wens van de minis ter, op mijn woord van eer. Het sluit aan bij wat Neelie wil maar die RLM moet wel een commer cieel gezonde operatie worden". Avocado's Block heeft weer een lucht vaartmaatschappij de lucht in geholpen. Hij stond samen met Martin Schroder aan de wieg van Martinair en was oprichter van Transavia. Daarna volgde onder zijn leiding even Jet Star. Block kan weer even op zijn lauweren rusten en avocado's gaan kwe ken in Spapje, zoals hij deed in de periode tussen Transavia en Air Holland. „Nee, nee, nee! We hebben nog een appartement in Spanje en dat houden we. Maar ik geniet er nu volop van om actief te zijn in een 'métier' waar ik toch wel wat verstand van heb. En zodra ik ophoud met vliegen dan keert automatisch de situatie terug dat er weer prijsafspraken worden gemaakt tussen luchtvaartmaat schappijen". GELDERSE ACHTERHAM. 150 gram. 3,30NÜ PALINGWORST. 4 150 gram. l,95_NÜljOO SNIJWORST. 1 PP 150 gram. l,80_NÜljOO LEVERWORST. Per stuk Van <f AP 400 gram. 2,25_NÜl5%fO

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19