De Wit 'flierefluiter' af Karpov geeft eerste partij al gewonnen Vakmanschap herken je zo. Bayern staat punt af Rugbyers nog twee jaar op B-niveau Uitdager oogst applaus in Moskou Sport-Aid voor Afrika Beenhakker: 'Hij is een teamspeler geworden 'f/to&cA WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 MOSKOU (AFP/Reuter) - Wereld kampioen Anatoli Karpov heeft de eerste party voor de tweekamp om het wereldkampioenschap scha ken tegen Gari Kasparov, die giste ren op de 42e zet was afgebroken, zonder verder spelen gewonnen gegeven. Uitdager Gari Kasparov, Karpov had opgegeven. Kasparov, die zijn 42e zet met de witte stuk ken, onder couvert afgaf, kreeg een luid applaus te horen. Dat was voorbarig, maar achteraf gezien te- Karpov besefte dat na de anal recht. moest een pion offeren en keek tot het afbreken tegen een numerieke meerderheid aan. Bovendien wa- wits stukken veel actiever. Ook die met wit speelde, neemt daar- verkeer in de buurtman de speel- door in de tweekamp een voor- zaal omgeleid om absolute stilte sprong van 1-0. De match omvat voor de twee schakers te creëren, maximaal 24 partijen. Wereldkam- Voor de tweede keer kwam er tus- pioen wordt degene die het eerst sen beide kemphanen een Nimzo- overwinningen behaalt. Ein- indische partij met de variant van lyse. wit: Kasparov zwart: Karpov 1. d2-d4, Pg8-fS, 2. c2-c4, e7-e6, 3. Pbl-c3, LfB-b4, 4. Pgl-13. c7-c5, 5. g2-g3, Pf6 - e4, 6. Ddl - d3 Voor de party begon werd het Dd8-a5,7.Dd3xe4Lb4xc3+,8.Lci-d2, Lc3 x d2 9. Pf3 x d2 Da5 - b6,10. d4 x c5 Db6 x b2,11. Tal - bl Db2 - c3,12. De4 - d3 digt de ontmoeting i Dc3 x d3,13. e2 x d3 Pb8 - a6,14. d3 - d4 Ta8 - b8,15. Lfl - g2 Ke8 - e7. 16. Kei - e2 Tg8 - d8,17. Pd2 - e4 b7 - b6.18. Pe4 - d6 Pa6 - c7, 19. Tbl - b4 Pc7 - e8,20. Pd6 x e8 Ke7 x e8, 21. Thl - bl Lc8 - a6, 22. Ke2 - e3 d7 - d5. 23. blijft Karpov titelhouder. In de afgebroken stelling 5r^.°.Pohet50rd- Tlrl64Lb8b5C82624c4KA35Tdc38Tdb88X2,d6Ta245: b7 Tb8 x b7, 29. a2 - ses tellen voor een half punt) dan gin dit jaar na~48 partyen gestaakte match was dat slechts een keer ge beurd. Kasparov ging enthousiast de aanval. Karpov maakte, vol zetten en vyf uur spelen had Kas- gens de insiders, de fout parov gisteren_een pion meer. Het vroeg stadium de dame te ruilen. publiek in de Tsjaikovski-concert- Daardoor kwam de uitdager al met zaal van Moskou dacht toen al dat voordeel uit de opening. Karpov b4 La6 - b7,28. Lg Ke8 - e7, 30. h2 - h4 h7 - h6, 31. f2 - f3 Td6 d5, 32. Tbl - cl Tb7 - d7, 33. a4 - a5 g7 - g5, 34. h4 x g5 Td5 x g5. 35. g3 - g4 h6 - h5, 36. b5 - b6 a7 x b6,37. a5 x b6 Td7 - b7,38. Tel - c5 f7 - f5, 39. g4 x h5 Tg5 x h5. 40. Kd3 - c4 Th5 - h8, 41. Kc4 - b5 Th8 - a8. De stelli_ng_waarin werd opgegeven Tweede plaats Van Hulst in West-Duitsland INGELHEIM (DPA) - Elly van Hulst is gisteren tijdens internatio nale atletiekwedstyden in Ingel- heim op de 1500 meter als tweede geëindigd in 4.12.46. De veelvoudi ge Nederlandse kampioene moest alleen voorrang verlenen aan de Westduitse Brigitte Kraus. die 4.11,57 noteerde. Als derde finishte Birgit Schmidt (Brd) in 4.13,03. Beste prestatie tijdens de ont moeting kwam op naam van Klaus Tafelmeier (Brd), die het speerwer pen won met 89.38 meter. De zege bij het discuswerpen ging naar Al- win Wagner met 63,54 meter. De wedstrijden werden verstoord door hevige regenbuien. De Amerikaan Mike Tully won in Bologna een wedstrijd polsstok- hoogspringen met 5,77 meter. De Poolse recordhouder Marian Kolo- sa eindigde als tweede met 5,70. Scheidsrechter Mikenas drukt de tijdklok en Karpov kan beginnen. MÜNCHEN (AP) - Sportsterren zullen in december in twee ste den meedoen aan spelen waarvan de opbrengst bestemd is voor de door honger getroffen gebieden in Afrika. Dat hebben de organisatoren van de manifestatie dinsdag meegedeeld. Tijdens de wedstrijden zullen de belangrijkste atleten uit Eu ropa en Noord-Amerika uitkomen in verschillende sportdisci plines in zowel München als Los Angeles. De wedstrijden zullen 14 december plaatsvinden. Net zoals het Live-Aid popconcert dat gelijktijdig in Philadel phia en Londen plaatsvond zullen de wedstrijden naar zoveel mogelijk landen per televisie worden uitgezonden. De toeschouwers zullen worden opgeroepen om bijdragen te storten. In een persbericht zei de organisatie 'Sports Aid-Sportler Hel- fen Afrika' dat ook de tennissterrren Boris Becker, Ivan Lendl, Yanick Noah en Ilie Nastase zullen deelnemen. Ook de ex-voet ballers Franz Beckenbauer en Pele zullen een korte rentree ma ken. Tilburg lex-verbinding met Moskou horen Kasparov en Karpov sinds gisteren weer een beetje bij het spelersveld van het internationale schaaktoer nooi van Tilburg. In de demonstra tiezaal is een speciaal bord gereser veerd voor de verrichtingen van de wereldkampioen en zijn uitdager. Vooralsnog echter kan het in Til burg aanwezige grootmeestercolle- de organisatie op zoek kon naar een aangepaste stoel. Het menu van de dag was Sici- liaans. e2-e4 kwam op het bord bij zowel Dzindzichasjvili - Huebner, Timman - Ljubojevic als Romanis- jin - Kortsjnoj. In de laatste partij werd het evenwicht niet verbro ken. Maar wat te zeggen van het bijkans geniale pion-offer waar mee 'Dzindzi' Huebner bijna te pakken nam, of de wijze waarop Timman tegen Ljubojevic einde lijk zyn eerste zege liet aanteke nen? Als de Nederlandse en de Joego- ge ae concurrentie vanuit de Sow- siavische grootmeester in Tilburg jetrussische hoofdstad wat betreft tegenover elkaar zitten - vechtlust en inventiviteit gemak- -- - - kelijk aan. Zelfs als er van de vier geplande partijen maar drie door gaan, zoals dinsdag het geval was. De over rugpijn klagende Tony Mi- doen zij al jaren - wijden zij zich aan de Ngjdorf-variant. Het liefst nog aan de meest scherpe voortzet ting ervan. Zo ook nu. Timman of ferde een pion voor een konings- aanval en vlocht met loper a6 delijke dreiging in de stelling. Tim man oogstte er in de perszaal niets dan lof voor. Vooral toen de Joego slavische grootmeester in het vijf de uur niet bestand bleek tegen de opmars van de witte a-pion en de strijd staakte. Tot Ljubojevic vol zelfverwijt de analyse-kamer bin nenstormde. Op de achttiende zet zou hij een onvergeeflijke blunder hebben gemaakt: De5 inplaats van het voor de hand liggende Dd5. „De rest was kinderwerk", brieste hij. Timman vond dat op die ma nier wel wat al te denigrerend over zijn denkwerk werd geoordeeld en weigerde verder te analyseren. Uren later mokte Ljubojevic nog, dat hy op het moment van de ver meende blunder in het bezit was van het loperpaar en een pion voor stond. „Jan mocht niet eens meer op remise hopen. Hij stond totaal verloren". 7orv-oj«aanval en viua.111 uici lupci au 111- TT., les kreeg een dagje vry, waardoor eens op de andere vleugel een do- Uitslagen: Scorebord. ZEIST (GPD) - Anderhalf jaar terug zorgde de beurse knie van Jan Monster ervoor dat Barry Hughes zijn plannen om FC Utrechts linkerspits Rob de Wit uit de hoofdmacht te verwijderen niet doorging. In december '84 was Jong- Oranjecoach Jan Rab zó ontevreden over de wanprestatie van de grillige buitenspeler tegen Jong Cyprus, dat hij hem een wedstrijd liet boeten. De aanvaller keek in april van dit jaar terug op zijn eerste seizoen by Ajax: „De con currentie is hier moordend en dat is voor mij toch de groot ste overgang geweest; dat ik niet meer zeker ben van mijn plaats". Een telefoontje vanuit Zeist op 29 dat over de hele wereld ging en dat april veranderde alles. Rob de Wit gevolgen had. Buitenlandse clubs had na een training met Jong Oran- informeerden naar zijn vraagprijs, je net de eerste lepel van zijn soep De belangstelling van het Londen- genomen toen interim-bondscoach se Westham United was het meest Leo Beenhakker liet weten dat hij serieus, maar Ajax ging op het aan- - als vervanger van de geblesseer- bod niet in. Zijn positie bij de de Michel Valkeeen beroep deed landskampioen werd sterker op de linksbuiten van Oraiye': jeugdteam. Of De Wit zich maar onmiddellijk wilde melden in het Sportcentrum. In een tegen Oostenrijk knoeiend Nederlands voetbalteam debuteerde hij 13 minuten sterk, tegen Hongarije werd hij de twee- de helft ingezet en zorgde met een weken tevreden was. De FC had wonderschone treffer dat het Ne- een ploeg van knokkers, waarin De derlands voetbal nog uitzichten Wit, zoals hij het zegt, niet oogde, heeft op de eindronde van het we- „Heel wat wedstrijden presteerde reldkampioenschap. Een doelpunt ik niets, wisselvallig, conditioneel niet sterk. Bij Ajax heb ik het ver- vanavond staat hij tegen Bulgarije in Heerenveen voor de eerste maal in de basis van het Nederlands elf tal. In Utrecht werd bij het vertrek van Rob de Wit naar Ajax alleen getreurd door de echte liefhebber lie met één hoogstandje in de drie Rob de Wit: "Ik weet wat van me verwacht wordt". schil tussen de profs ervaren. Met Floreant maakt flinke misstap BOSKOOP - Het zaterdagteam den bezie z^V' akken'~Wat afr0n' i Floreant heeft gisteravond de aen' Dezig zyn gaan spelen. Vorig jaar zwierf ik links naar rechts over het veld gens trainden we bij Utrecht welis- Nu heb ik^een vaste taak e waar twee keer per dag, i 14 j uitgestelde competitiewedstrijd te gen Zevenhoven met 1-5 verloren. Bij de Utrechters stond Rob de Wit wekelijks in de basis, mede De Boskopers keken halverwege al omdat het alternatief van Hughes, tegen een 1-2 achterstand aan. Jan Monster, met een blessure de- r Cors van Bemmelen kon finitief afhaakte. op drie bassisspelers geen beroep een van de 16, een naai doen. Binnen tieri minuten stond zich iedere week moest waar ma- Floreant met 0-2 achter. Daarna ken", zegt De Wit. Hij ontwikkelde kwamen de Boskopers goed terug, zij het dat alleen Sjaak Hoppenzak liam Koster bij strafschop en toen Floreant leeg. Na rust miste Wil- ging anders zich snel, werd door twee keer per dag scherp trainen krachtiger het voetballen 1-3 stand een denken. Rob de Wit deed maar wat de pijp bij als de bal in zijn voeten gespeeld werd. „Ik ben onder Cruyff anders Van een 'flierefluiter' is hij vol- gens bondscoach Leo Beenhakker veranderd in een speler die de vol le 90 minuten geconcentreerd speelt en die gedisciplineerd zijn opdracht uitvoert. De coach: „De Wit zal altijd de voetballer blijven die het van momenten moet heb ben, maar hij heeft meer goede ac ties, hij is completer geworden, zijn inbreng is groter. Hij is een teamspeler geworden". De buitenspeler van de lands kampioen is het seizoen sterk be- HAMBURG/DUSSELDORP (DPA/SID) - Bayern München heeft tijdens de mid-weekse Bundesliga- ronde een punt afgestaan aan l.FC Saarbrücken. Daarvoor was de ploeg van Udo Lattek ook naar naar de debutant in de hoogste afdeling van het Westduitse voetbal gereisd. Met drie aanvallers slaagde de Beierse formatie er wel in een aantal kansen te creëren, maar er was een strafschop voor nodig om een treffer te produ ceren. In de tweede minuut na rust zette Hann- schiedt de thuisploeg op voorsprong. Een kwartier voor het einde schoot Matthaus de favorieten uit München naar 1-i. Van de overige drie wedstrijden was met name Bochum - Eintracht Frankfurt (2-1) nauwelijks het aanzien waard. De zege bracht Bochum op de der de plaats. Die positie werd gedeeld met Waldhof Mannheim, dat op eigen terrein de punten deelde met l.FC Kaiserslautern (1-1). Engeland Everton heeft de achtervolging op Manchester United ingezet. De Engelse titelverdediger ver sloeg gisteravond in een uitwedstrijd Sheffield Wednesday met niet minder dan 5-1. Gary Lineker, voor drieeneenhalf miljoen gulden gekocht van Leicester City, toonde zich een uitstekende aan winst. Hij maakte twee doelpunten. Manchester United, de Engelse bekerhouder, kwam niet in ac tie. Oud-kampioen Liverpool wel. Op Anfield Road werd Nottingham Forest met 2-0 verslagen. Whelan nam de volledige productie voor zijn rekening. Het tweede doelpunt was simpel na een blunder van Forests Nederlandse doelman Segers. De oud- PSV'er redde eerst fraai op een kopbal van Law- renson en gooide vervolgens de bal voor de voeten van Whelan. John Lukic redde de overwinning met 1-0 van Arsenal tegen Queens Park Rangers. Hij stopte een strafschop van Fenwick nadat Allison voor de voorsprong had gezorgd. Birmingham bleef thuis ongeslagen door met 1-0 van Manchester City te winnen. De club verloor thuis zelfs nog geen punt. Geddis was matchwinner. gonnen. Het verschil met het vorig jaar is volgens Rob de Wit niet de wissel tussen Aad de Mos en Johan Cruijff, maar de komst van Arnold Mühren. „Vorig jaar ging ik passe ren als ik de bal kreeg. Of ik langs twee of drie man moest, maakte me niet uit. Ik wist ook vaak het juiste moment van passeren niet te kiezen. Nu heb ik Arnold achter me, een linksbenige voetballer, door hem ben ik rustiger géwor dén. Hij is mijn coach binnen de lynen. Als ik nu zie dat ik twee of meer man moet passeren, dan speel ik de bal over. Mühren geeft het moment aan waarop ik mijn mannetje voorbij moet". De Volendammer is er niet by als de Utrechter vanavond in Heeren veen tegen de Bulgaren voor de eerste maal in de basis staat. Ook zonder zijn nieuwe maat bij Ajax moet het lukken, Rob de Wit heeft krediet bij bondscoach Leo Been hakker. „In een groep van elf kun je één voetballer van het type Rob de Wit, René van der Gijp gebrui ken. Spelers die je een groot deel van de wedstrijd niet ziet, maar die met één actie de partij voor je win- Terugdenkend aan het voetbal hoogstandje tegen de Hongaren in het volgepakte NEP-stadion. „Dat je het op die manier afmaakt, heeft niets met zelfvertrouwen te ma ken. Het komt in je hoofd op en je doet het", zegt De Wit. De daad van Rob de Wit zorgde dat Nederland vanavond, als het oefent tegen Bul garije, yog een doel voor ogen heeft: kwalificatie voor de eindron den van het wereldkampioen schap. Oranje doet dat met vier spitsen: Willem Kieft, Marco van Basten, Ruud Gullit en Rob de Wit. En ver der met Hans van Breukelen, Ben Ook nieuw is het feit dat er dit seizoen voor ere-, promotie- en eer- steklasse verenigingen een beker- com petitie zal plaatsvinden en het initiatief tot een zogeheten straten- toernooi. Dit laatste is onderdeel van een ledenwerfcampagne van de NRB, die het aantal clubs welis waar nog steeds ziet stygen, maar in het gunstigste geval toch een stabilisatie van de oudere jeugd constateert. En daar wil de bond I iets aan doen. De ruim honderd rugbyclubs in Nederland worden deze maand uitvoerig ingelicht over de aanpak en de wijze waarop zy op het nieuwe plan dienen in te spelen. Het is de bedoeling dat vereni gingsleden in eigen buurt of wyk jeugd (van 10 tot 18 jaar) optrom melen om zo een minimaal uit ne gen spelers bestaand stratenteam te formeren. Op 23 november vin den dan by clubs over het hele land toernooien plaats. De oogst moet vooraf wel bij de bond wor den aangemeld, zodat in de maan den oktober en november (kader- )trainingen kunnen worden gege ven en de adspirant rugby'ers de meest elementaire beginselen kun nen leren. De vorm van het spel is trouwens aangepast ter voorko ming van blessures door onerva renheid. Mochten de straattoer- nooien een succes worden, dan wil de NRB er een jaarlijks terugke rende gebeurtenis van maken. Cliff Stewart in functie bij ijshockeybond NIEUWEGEIN (ANP) - ClifT Ste wart heeft het aanbod van de Ne derlandse IJshockey Bond (NIJB) aanvaard trainer te worden van het nationale team. De Canadees heeft telefonisch zijn medewerking toe gezegd. Volgens waarnemend voorzitter Van 't Wout is de monde linge afspraak voorlopig voldoen de voor de NIJB. Stewart, nu za kenman in de Verenigde Staten, zal naar Nederland komen om zyn contract te tekenen. Het is de bedoeling, dat Stewart door het feit dat de rugbybond, in de periode tot de wereldtitel- HILVERSUM (GPD) - Uitgere kend nu de Nederlandse Rugby Bond een sponsor heeft gevonden voor de A-selectie, blijkt het team van coach Dick Jansma tegen de verwachting in nog zeker twee jaar op B-niveau te moeten spelen. Aanvankelijk zou Oranje, dat maart j.l. met een maximale score de zogeheten 'Nordic Cup' won - een om financiële redenen in het leven geroepen competitie tussen België, West-Duitsland, Zweden en Nederland zonder dat er sprake is van een promotie- of degradatie regeling - na het seizoen '85-'86 aanspraak mogen maken op pro motie naar de A-poule, maar de FI- RA (de Internationale Rugby Fede ratie) besliste anders. Het betrekkelijke Nederlandse succes vorig seizoen is dus in feite voor, niets geweest. Het nationale vijftiental begint weer met een schone lei en pas over twee jaar wordt bekeken of de blik kan wor den verruimd. Alle resultaten die Nederland in die periode boekt te gen opnieuw België, Zweden en Tsjechoslowakije (de vervanger van de Westduitsers) tellen daarbij mee. De ploegen ontmoeten elkaar twee keer. Oranje speelt dit seizoen alleen z'n (laatste) interland tegen de Oosteuropeanen thuis op het Hilversumse rugbycentrum, en wel op 13 april. In 1987 komen Zweden en België op bezoek. Tussen die officiële wedstrijden door vinden ook nog enkele oefen duels plaats. Zo treft de Neder landse selectie in november een sterk team uit Wales en maakt in januari het Australische Queens land z'n opwachting. Bovendien hoopt bondscoach Jansma begin komend jaar een trip te kunnen maken naar Italië. „Daar twee of drie wedstrijden spelen zou een uitstekende test voor ons zijn", al dus de Amsterdammer. „De Italia nen komen wel in de A-poule uit, dus dan kunnen we meteen zien hoe groot het gat, het klassever- schil is. Hoewel ik alle vertrouwen in de huidige selectie heb en dan ook nauwelijks wijzigingen ga aan brengen, besef ik wel dat we nu nog absoluut niet in die A-catego rie thuishoren". Een eventuele reis naar Italië wordt mede mogelijk gemaakt r het eerst een sponsor heeft ge vonden. Met een Amsterdams con- tainerbedryf (CCA) werd gisteren in Hilversum een eenjarig proef- contract afgesloten. De firma, die 25.000 gulden beschikbaar stelt - een bedrag dat vooral aan kleding (met shirtreclame) wordt besteed - heeft overigens een optie voor nog drie jaar. strijd in de B-groep in totaal weken met de ijshockeyploeg op trekt. De Canadees bracht Neder land in 1983 van de C- naar de B- groep. Hy is de opvolger van Claus Wallin, die naar Zweden is terugge keerd. Het nationale team speelt tussen december en maart een oe fenwedstrijd tegen de Sovjetunie, uitkomend in de A-groep. Wijnstekers, Adri van Tiggelen, Er nie Brandts, Willy van de Kerk- hoff, Michel Valke en Frank Ry- kaard. Bondscoach Leo Beenhak ker houdt Simon Tahamata op de bank, met verder Joop Hiele, Huub Stevens, Jan van Dijk en Mario Been. Ploeg Guimard indrukwekkend CASTELSARRASIN (AFP) - De wielerploeg van Cyrille Guimard .heeft gisteren op indrukwekkende wijze gesollicieerd naar een nieu we sponsor. In de proloog van de Ronde van de Toekomst bezetten vyf van Guimards talenten posities bij de eerste zes. De individuele tijdrit over 4,7 ki lometer werd gewonnen door Thierry Marie, die zich twee maan den geleden in de grote Ronde van Frankrijk al had laten opmerken in de proloog en een grote tydrit. Hij bevestigde in de 23e Toekomstron de zijn kwaliteiten als tydryder. Al leen Jean-Francois Bernard, jong talent uit de ploeg van Bernard Hi- nault, wist zich als derde na Marie en Gaigne tussen de ex-Renaults in de uitslag in te dringen. John Bogers, debuterend be roepsrenner uit de Skala-ploeg van Ben van Erp, werd op de zevende plaats de beste buitenlander. Bo gers bleef de Spaanse specialist Miguel Indurain een fractie voor. Indurain was de beste deelnemer op 'verouderd' materiaal. Hy fiets te zonder dicht achterwiel. De eerste etappe van de Ronde van de Toekomst gaat woensdag over 138,5 kilometer van Castelsar- rasin naar Valence-d'Agen. Uitslagen zie scorebord. ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap'

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13