'Stugge Hollanders' bouwen luxe-dorp aan Spaanse kust Kort geding tegen evangeüsatiepaar Reportage IJzeren wet van het kapitaal doet vuile werk in Zuid-Afrika Opinie WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 PAGINA 11 De missie van de drie Europese mi nisters van buitenlandse zaken naar Zuid-Afrika heeft, in tegen stelling tot de algemene verwach ting, groot nieuws opgeleverd. Bij zijn vertrek uit Pretoria verklaarde onze minister Van den Broek "hoopvol gestemd te zijn over een verzachting van de apartheid". "Als zij wat zij ons nu hebben ge zegd, naar letter en geest uitvoe ren, wat is er dan nog over van de apartheid?", aldus de optimisti sche bewindsman. Een wat cryptische verklaring, want "wat zij ons hebben gezegd" is immers niet openbaar geworden, zodat de vraag "wat er dan nog over is van de apartheid" in dit sta dium moeilijk door buitenstaan ders kan worden beantwoord. Afgezet tegen de uitlatingen van de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken R. F. Botha wordt het helemaal moeilijk om het realiteitsgehalte van Van den Broeks blijde boodschap op waar de te schatten. Botha zei immers dat hetgeen hij en zijn collega's in de gesprekken met de Europese troika te berde hadden gebracht, aansloot op het beleid dat presi dent Botha eerder in zijn gerucht makende rede in Durban had ver dedigd. Die redevoering bevatte, ook volgens Van den Broek, geen aanknopingspunten voor een ver zachting van de apartheid. Kleine kans We gaan kortom weer een span nende tijd tegemoet. Na het Ween- se spoedberaad tussen Zuid-Afrika en onder meer de Verenigde Sta ten deden hardnekkige geruchten de ronde over aanstaande hervor mingen die president Botha in Durban zou afkondigen. Zover kwam het dus niet. De uitlatingen van Van den Broek zullen opnieuw aanleiding geven tot speculaties, al is de kans klein dat hij nog serieus wordt genomen. Er is voor Zuid-Afrika weinig aanleiding de Europese ministers heimelijk in te wijden in eventuele beleidsaanpassingen. Dat zou voor Pretria hooguit van nut zijn, als Europa het gevreesde sanctie-wa pen in de aanslag zou hebben. Het Europese drietal Van den Broek, Poos en Andreotti vertrok echter met lege handen. De Europese mi nisterraad besloot tot de reis, lou ter en alleen om tijd te rekken en de onderlinge verdeeldheid te mas keren. Frankryk en Denemarken im mers willen economische sancties tegen Zuid-Afrika afkondigen en hebben dat ten dele al op eigen ini tiatief; gedaan. Groot-Brittannië en West-Duitsland, met hun.kapitale belangen in Zuid-Afrika, voelen daarvoor niets. Die posities lijken niet voor verandering vatbaar, on geacht de boodschap waarmee de Europese bewindslieden naar huis terugkeren. Papieren tijger Zo bezien was er voor de Zuid afrikaanse regering geen enkele aanleiding zich al te druk te maken over de reis. En in dit licht is het ook logisch dat het handjevol ver zetsleiders, dat nog buiten de ge vangenissen rondloopt, weinig be hoefte had Poos, Van den Broek en Andreotti te ontmoeten. Europa is nog minder dan een papieren tij ger. Toegegeven: het sanctiewapen heeft geen beste reputatie. Het wa penembargo van de Verenigde Na ties tegen Zuid-Afrika werd en wordt op slinkse wyze ontdoken. Eenzelfde lot trof eerder de olie boycot tegen Rhodesië. Sancties hebben pas echt effect als een groot aantal landen ze ondersteunt, daarin heeft Van den Broek gelijk. Als echter geen enkel land bereid is een voortrekkersrol te spelen, wordt de kans op een breed onder steunde boycot wel heel gering. Toch is er nog hoop op een voor de Zuidafrikaanse apartheid zon- door Ton van Brussel der twijfel fataal economische iso lement. In het Amerikaanse Con gres begint volgende week het be raad over een compromis tussen Senaat en Huis van Afgevaardig den over de wijze waarop Zuid- Afrika moet worden aangepakt. Beide kamers zijn tot sancties be reid. Over het hoe en wat bestaat verschil van mening, maar dat het compromis economische maatre gelen tegen het apartheidsbewind zal bevatten, is nu al zeker. Volgen de vraag is dan of president Rea gan zijn veto-recht zal gebruiken om uitvoering van de voorstellen tegen te gaan. Maar in dat geval is de kans groot dat in het Congres een tweederde meerderheid te vin den is die dat veto ongedaan zal maken. Zinkend schip Verreweg de voornaamste druk op Zuid-Afrika komt echter niet van politieke zijde, maar uit het be drijfsleven. In kringen van het In ternationale Monetaire Fonds is al sinds jaar en dag discussie gaande over de vraag of Zuid-Afrika voor leningen in aanmerking kan blij ven komen. Volgens de reglemen ten vallen immers landen met een instabiel klimaat buiten de boot. Het IMF is jarenlang tactisch om die vraag heengelopen. Dat zal het fonds zich in de na bije toekomst nauwelijks nog kun nen permiteren. Het verband tus sen apartheid en economische in stabiliteit kan niemand meer ont gaan. Zelfs het bedrijfsleven, dat zich doorgaans behendig in de rea liteit van dictaturen weet te schik ken, verlaat nu het zinkende schip. Het lijkt investeerders eindelijk duidelijk geworden dat geen dicta tuur de stabiliteit kan bieden die voorwaarde is voor verantwoorde investerinsgbeslissingen. Zuid-Afrika heeft begin deze week met de maatregel om de af lossing van buitenlandse schulden tot het einde van dit jaar te bevrie zen, zelf het bewijs aangedragen voor de uiterst penibele economi sche situatie waarin het land ver keert. Het behoeft geen uitleg dat Ame rikaanse en economische sancties tegen Botha c.s. onder de gegeven omstandigheden hun uitwerking niet zullen missen. Maar echt no dig zijn strafmaatregelen alleen nog om het onder economische en zwarte druk onvermij delijké pro ces van verandering in Zuid-Afrika te bespoedigen. Van den Broek en alle tegenstanders van een boycot kunnen rustig gaan slapen. Zy hoe ven geen vuile handen te maken. De ijzeren wetten van het kapitaal doen het werk nu sneller en gron diger. Wel of geen sancties. Het eindresultaat blijft hetzelfde. Apartheid kan niet voortbestaan. Het verschil is hooguit de prijs. Die kan hoog oplopen. Politieke belan gen en zwarte slachtoffers zijn im mers, als appelen en peren, onver gelijkbaar. Het CIDI (Centrum voor Infor matie en Documentatie Israël) heeft samen met de Anne Frank Stichting, het Nederlands Auschwitz Comité, het OJEC (Overleg Joden en Christenen Nederland) en de Nederlands-Is- raëlietische Gemeenten uit Utrecht, Emmen en Zwolle, een kort geding aangespannen tegen het Zwolse evangelistenechtpaar Lucas en Jenny Goeree. De Goe- rees zijn de laatste tijd in op spraak wegens uitlatingen in hun evangelisatieblaadje „Evan" en in interviews. Daarin legt het tweetal een direct verband tus sen de kruisiging van Jezus en de vloek die de joden daarmee over zich hebben afgeroepen enerzijds, en de moord op zes miljoen joden in de Tweede We reldoorlog anderzijds. Het kort geding dient vrijdag in Zwolle. Verdeeldheid in studierap port. Onder de huidige omstan digheden kan afschrikking met kernwapens, gebaseerd op een evenwichtige verhouding, zeker niet als doel op zichzelf, maar als fase op weg naar een geleidelijke ontwapening nog als moreel aan vaardbaar worden beschouwd. Tot deze conclusie komt een minderheid van vier gerefor meerde deputaten (deskundi gen) van het deputaatschap voor "bestudering van het oorlogs- vraagstuk in het studierapport over (kern)bewapening „Vrede, vraag voor kerk en samenleving" dat vanmorgen in Leusden is overhandigd aan dr.H.J. Kou- wenhoven, voorzitter van de ge reformeerde synode. De deputaten hebben vele ja ren aan het studierapport ge werkt. De gereformeerde synode besprak in maart 1982 een eerste concept. Na forse kritiek uit de synode besloten de deputaten het rapport op advies van het sy- nodebestuur voor nader beraad terug te nemen. April vorig jaar kwam een meerderheid van de deputaten met een nieuwe tekst. Hierin kwam het overgrote deel van de deputaten tot de conclu sie dat niet alleen het gebruik, maar ook het bezit van kernwa pens ethisch niet te verdedigen Een minderheid van vier depu taten bleek met de overige depu taten op drie punten van mening te verschillen: de waardering van de huidige politieke en maat schappelijke situatie, üe ethische en theologische benadering van het oorlogsvraagstuk, alsmede de mogelijkheden en taak van de kerkelijke gemeente. Op verzoek van de synode hebben de vier de putaten hun visie in het definitie ve rapport uitgewerkt. De groep van vier wijst erop dat de tegenstelling tussen de westerse maatschappij en de communistische landen in hoge mate bepalend is voor de proble matiek van de bewapening. De vier deputaten menen dat de kerk erop attent moet zijn, „dat met behulp van het socialisme (staatskapitalisme) de ontwikke ling naar een democratische rechtsstaat op langere termijn kan worden uitgesloten. Dan zou namelijk de vorming van nieuwe machtsstaten -met alle ellende van dien- in de hand worden ge werkt". De vier deputaten constateren voorts dat de Bijbel geen richts noeren geeft voor de politieke wijze waarop we de vrede moe ten zoeken. Volgens hen kan hooguit worden gezegd dat bij voorbeeld een eerlijke nationale, internationele, sociale, economi sche en politieke orde „in de lijn van de Bijbel ligt". Zij menen dat de kerk met uitspraken op poli tiek gebied uitermate voorzich tig dient te zijn, zolang in onze democratie het woord van chris ten-politici nog voldoende dui delijk in het parlement kan wor den gehoord. „De grootste dienst die de kerk de vrede kan bewij zen is de verkondiging van het Evangelie". De deputaten achten de kans groot dat, als de wereld vrede ooit wordt bereikt, dit zal geschieden bij een niveau van bewapening dat ten dele gelijk is aan of hoger is dan het thans be staande. Het studierapport bevat ook nog het standpunt van ds. W.F. Bolt, al jaren deputaat voor het oorlogsvraagstuk. Hij vindt dat de kerk niet alleen een krijgs macht met kernwapens, maar ook een leger met conventionele wapens moet afwijzen. Internationale week voor vrede in Nicaragua. In de twee de week van september vraagt een dertiental overwegend ker kelijke organisaties aandacht voor de hachelijke toestand waarin land en volk van Nicara gua verkeren. Het ligt in de be doeling dat zondag 15 september zal uitgroeien tot een nationale dag van vasten en gebed voor vrede. Deze solidariteitsmanifes- tatie speelt zich af in de Janskerk te Utrecht, waar onder anderen zal spreken de voorzitter van de Gereformeerde synode, dr. H.J. Kouwenhoven. In de week van 9 tot 15 september zullen op tien tallen plaatsen wakes van vasten en gebed worden gehouden, ter wijl op werkdagen elke dag een eenuurs-wake wordt gehouden bij de ambassade van de Ver enigde Staten in Den Haag, tel kens van half een tot half twee. Met deze wakes willen de organi satoren protesteren tegen de po litiek van de regering der Ver enigde Staten in de Middename- rikaanse regio. Stille tocht. Naar aanleiding, van de gebeurtenissen in Zuid- Afrika, de arrestaties van ds. Al len Boesak en andere kerkelijke leiders, zal onder auspiciën van de Nederlandse Raad van Ker ken zondag 8 september iri enke le steden een stille tocht worden gehouden. Ook de Nederlandse bisschoppen steunen' dit initia tief. De kerken die zijn aangeslo ten bij de Raad van Kerken in Nederland, hebben daarnaast al le plaatselijke gemeenten en pa rochies opgeroepen in het week einde van 7 en 8 september te bidden voor Zuid-Afrika. Tentoonstelling. Van 13 sep tember t/m 3 november wordt in het Utrechtse museum Het Ca- tharijneconvent aan de Nieuweg- racht 63 (dinsdag t/m vrijdag 10- 17 uur; zaterdag en zondag 11-17 uur) een tentoonstelling gehou den onder de titel: "De oudste drukken uit de bibliotheek van Warmond". Vorig jaar kreeg Het Catharijneconvent een belangrij ke verzameling handschriften en oude drukken uit de bibliotheek van het vroegere Groot-semina rie Warmond in bruikleen van het bisdom Haarlem. Gereformeerde kerken. Be roepen te Eerbeek (wijkgemeen- te Brummen hervormd-gerefor meerd): drs. J. W. Breukelaar te Hollum die dit beroep heeft aan genomen. Gereformeerde kerken vrij gemaakt. Beroepen te Urk: P. L. Voorberg te Waardhuizen. Gereformeerde gemeenten. Bedankt voor Meliskerke: J. Mol te Elspeet. door Roelie Meijer men. Zij bouwden 2200 wonin gen tussen Cannes en Fréjus en er komen nog duizend apparte menten bij. "Bij Fréjus zijn het woningen direct aan zee, zgn. pied a l'eau. Ze vliegen weg als warme broodjes", zegt financieel directeur F. Wegman van For tress by zijn terugkeer uit Nice. BENALMADENA - Dorpspolitiek en mafiapraktijken hebben sinds 1970 veel ambitieuze bouwprojecten ,aan de Spaanse kust getorpedeerd. Half afgebouwde betonskeletten markeren de faillissementen en de bouwschandalen langs de drukke tweebaansweg naar het zuiden. Maar één van de mooiste projecten aan de Costa del Sol zal dank zij de solide aanpak van een Nederlands-Spaanse combinatie toch worden voltooid. Bij Benalmadena, tussen Malaga en Marbel- la, ligt nu een nieuwe jachthaven voor duizend sche pen en deze week is begonnen met de bouw van 550 appartementen bestemd voor semi-permanente be woning van de internationale eigenaren. "We hebben ons hier in Andalu- Zuidfranse Cannes, La Raque en sie aan ieder regeltje gehouden. La Napoule. Echt kaarsrecht aan alles gehou den", zegt Rob Kasteel van de Warme broodies Friesch-Groningsche Hypo theekbank die dit bouwplan ge red heeft, samen met Fortress bv Rotterdam en de grootste Spaan se verzekeraar Frifor. "We kre gen wel de naam van stugge Hol landers maar onze manier van werken heeft een enorme hoe veelheid respect afgedwongen in Spanje. Men is ons gaan vertrou wen omdat we serieus bezig zijn. Dat werd bevestigd toen we een vier miljoen gulden kostende parkeergarage bij de haven bouwden". In 1969 heeft de kleine ge meente Benalmadena (de Arabi sche naam voor "zoon van de zee") al toestemming verleend om een haven te bouwen aan een nogal louche Spaanse project ontwikkelaar. Belgische particu lieren wilden de zaak financieren maar zij hadden de kosten onder schat. Op een vergeelde krante foto van de inzegening van de ha- venbouw in 1979 kan men de Haagse onroerend-goedhande- laar Hilders als nieuwe financier ontdekken. Ook zijn imperium zakte de daarop volgende jaren jammerlijk ineen en uit de resten van het faillissement haalde de Friesch-Groningsche Hypo theekbank (FGH) de rechten voor het Spaanse bouwplan. Onontwarbare knoop Rob Kasteel, algemeen direc teur internationale zaken bij de ze bank, beet zich vastln wat hij een uitdaging noemde. "Er was daar aan de Costa del Sol een on ontwarbare knoop ontstaan van beslagleggingen en rechtszaken van schuldeisers tot een bedrag van 60 miljoen gulden. De groot ste vordering, namelijk 25 mil joen, had havenbouwer Spada uit Nice. Een uitstekend bedrijf. Wij hebben anderhalfjaar onder handeld en alle betrokkenen stuk voor stuk afgekocht. Maar iedereen heeft wel een flinke veer moeten laten". De plaatselijke politiek vorm de de laatste hinderpaal voor de Nederlandse combinatie. Twee onafhankelijke partijen rechts en links van het midden bezetten samen met de socialisten de 17 zetels in het gemeentebestuur van Benalmadena waarin ook de „Padre", de pastoor indirect meespeelt. Het evenwicht in de raad werd de afgelopen zomer echter ver stoord door een overloper bij de centrumpartij. De burgemeester werd gewipt en vervangen door de overloper en deze werd op zijn beurt weer weggezonden na een uitspraak van de rechter. Een derde burgemeester kreeg niet de steun van de raad die en bloc opstapte, zodat burgemees ter en wethouders van dit stadje nu nog maar uit een burgemees ter en een wethoudster bestaan. "Het is een wonder dat de bouw vergunning toch rond is geko men", zegt Jan Voerman, de commerciële directeur van For tress. Als de burgemeesterskwestie is opgelost gaan de Hollanders praten over de toekomstige ex ploitatie van de jachthaven die na de bouw eigendom werd van de gemeente. Het kan allemaal beter en vakkundiger worden ge rund vinden de Nederlanders. Zij denken daarbij aan de 56-jari- ge Arie de Boon uit Krimpen aan de IJssel die met zijn zonen nu twee werven beheert bij het Bijgestaan door enkele helpers torsen Rob Kasteel links midden) en Jan Voerman midden) de maquette van het dorp. „We hebben ons hier aan elk regeltje gehouden en respect afgedwongen". (foto anpj De commerciële collega van For tress knikt. "Het gaat om het pakket dat je aanbiedt. We heb ben het gezien bij een collega die in Zuid-Europa op de Hollandse manier aan de slag ging: stukje grond, paaltje op de vier hoeken en bouwen, maar dat werkt niet. Je moet een beetje luxe, een to taalbeeld verkopen en daar heb je de beste lokale mensen voor nodig. Onroerend goed heeft zijn waarde vanuit de lokale positie. Ik ben een groot voorstander van decentraliseren. Bij ons betekent dat een drieluik. Er is altijd een lokale partner, Fortress zorgt voor de technische organisatie en er is een financiële partner no dig. Wij doen 90 procent van alle buitenlandse projecten samen met de FGH want, we zijn niet Rob Kasteel van de FGH ont kent dat de onroerend-goed- markt is ingestort: „Deze hele markt is altijd conjunctuurge voelig. Het is voor ons een spel maar wel een ernstig. Als je in iets nieuws stapt is het een kwes tie van ruiken en voelen of er iets goeds in zit. Voor ons is het een uitdaging om een project dat door wanbeheer stuk liep tot een succes te maken. Politiek beinvoedt deze markt, maar ook het klimaat. Begin dit jaar liep het huurtoerisme terug, tot het slechte weer in Nederland op het laatst van de zomer voor een opleving zorgde. De Engel sen zijn dit jaar meer gaan kopen in zonnige landen, vooral aan de Costa del Sol, dat met zijn 225 zonnige dagen per jaar de casi no's, de golf- en tennisvelden echt de Cote d'Azur van Spanje is geworden". Jet-set Naast bekende toeristenoor den als Torremolinos ontstond in Marbella een jet-setpubliek met sjeiks, filmsterren en prinsen in ballingschap. "De heren sjeiks hebben huizen van 20 tot 30 mil joen gulden, een bootje van tien miljoen en een eigen moskee voor de deur. Dat heeft ook ande re mensen getrokken. Maar hun luxueuze haven, Puerto Banus, heeft geen sportieve functie. Er wordt nauwelijks gevaren door de Arabieren. En de haven was jachthaven van Marina Benalmadena: al klaar. ook niet geschikt om de Regata Europa van de reuzencatama- rans te ontvangen. Dat kon deze week wel in Marina Bemalmade- na. En ook de Spaanse koning wilde daar by zijn". Benalmadena is als laatste plek aan de kust in ontwikkeling gekomen en daardoor is hier in verhouding minder hoogbouw. Het dorp dat de Hollandse part ners rond de jachthaven bouwen bestaat uit compacte gestapelde laagbouw: appartementen met open haard en terras boven win kels en restaurants. De architect Eduardo Feliu verwerkt allerlei bouwstijlen rond de Middelland se Zee en dat levert in elk geval een nogal pittoresk beeld. De prijs van de appartementen varieert van 90.000 gulden tot ruim vier ton. Direct na de start van de bouw waren al dertig de eerste 140 appartementen ver kocht. "Een enorm commercieel succes", meent Fortress-direc- teur Voerman. "En dat, terwijl al leen de haven er ligt en de rest alleen op papier of op maquette te zien is". Rond 1990 zal het hele project van 550 woningen klaar zijn en dan is Marina Benalmadena uit gebouwd, want de grond is op. Er is uit de wijde omtrek veel be langstelling voor de winkelpan den in het toekomstige vissers dorp. Een van de kopers is de Nederlander Jan de Boer, die zich zeven jaar geleden na de brand in zijn befaamde restau rant De Deijsselhof vlak bij Am sterdam heeft teruggetrokken aan de Spaanse kust. Breder publiek Ook Wim Kuipers, 22 jaar lang makelaar in Torremolinos, zal in de Marina een bureau openen: "Het is een prima project. Het heeft een zekere stijl en het is door de beperkte ruimte exclu sief, maar het zal toch een breder publiek trekkën dan Marbella. Een groot voordeel is dat het maar 8 kilometer verwijderd van het vliegveld van Malaga".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11