DAGBLAD S T Gevangenisbouw stuit op verzet Aarzelend begin van mijnstaking Dode bij wraakneming in Leiden Trio verdacht van miljoenen roof in hoofdstad gepalet TOMATEN EN SLAVINKEN 1008ÖS10.90 Koningin in Pieterskerk Gouden 9stuntvan Joop Zoetemelk /ÏAANDAG 2 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37796 LEIDEN - Koningin Beatrix was vanochtend aanwezig b!| de opening in de Pieterskerk van het eenendertigste con gres van de Union Internatio nale des Avocats' (UIA), dat tot en met 6 september wordt gehouden in bet Haagse Con grescentrum. Voor de ontvangst van de Koningin waren onder ande ren aanwezig burgemeester C.H. Goekoop van Leiden en de commissaris van de konin gin van Zuid-Holland, S. Pa* tün. Mr. LAE. Briêt, president van de UIA, heette de aanwezi- gen welkom. De sprekers tij dens de opening van het con gres waren minister Korthals Altes van justitie en dr. G.J. Wiarda, de president van het Europese Hof voor de rechten van de mens. (foto Holvast) Een stralende Joop i boogtrui. Joop Zoetemelk heeft gisteren het onmogelijke mogelijk ge maakt. Een wereldtitel was niet weg gelegd voor de renner uit Rijp- wetering, zo heette het, en zeker niet meer op 38-jarige leeftijd. Gisteren echter verbaasde de 'opa van het peloton' de interna tionale wielerwereld door als een debutant zo fel naar het goud te sprinten in het wereld kampioenschap van de profs. In zijn geboorteplaats Rijp- wetering gingen direct na deze gouden stunt de klokken lui - den. In het kleine dorp is alles nu al klaar voor een groots ont haal van Joop op zaterdag avond. PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD 22 PAGINA'S Ajax liep gisteren tegen de tweede nederlaag in vijf dagen aan. Na het verlies tegen PSV, bleek nu ook Groningen te sterk (2-1) voor de ploeg van Johan Cruijff, die vooral het overleg miste. „De organisatie was bij ons geheel zoek". FC den Bosch leidt verrassend de dans in de eredivisie. PAGINA 12 UVS had een valse start in de eerste klasse van de zondaga mateurs. De Leidenaars gaven bij Blauw Zwart in blessuretijd een 1-0 voorsprong prijs en ver loren nog met 2-1. Ook bij Lug- dunum ging een voorsprong volledig verloren: 2-2 tegen RKAVV. Roodenburg kwam te gen het pas gepromoveerde Den Hoorn evenmin verder dan één punt (2-2). PAGINA 13 Van de zaterdag eersteklas sers verloren RCL (bij Scher- penzeel) en Noordwijk (bij Nun- speet). Quick Boys moet nog wennen aan de veranderde speelwijze en kwam op Nieuw Zuid niet verder dan 1-1 tegen Valleivogels. Rijnsburgse Boys gaf bij Marken een 2-0 voor sprong in de slotfase geheel prijs: 2-2. PAGINA 15 Broer Chris hangt de vlag aan Joops geboortehuis in Rijpwete- ring. (foto Wim Dijkman) CDA en PvdA willen kleinere gebouwen DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van CDA en PvdA in de Tweede Kamer voelt niet veel voor de plannen van het kabinet om het tekort aan cellen op te heffen door de bouw van vijf grote gevangenissen. Tijdens een uitgebreide commissievergadering pleitten beide fracties vandaag voor kleinere inrichtingen, die aanzienlijk goedkoper zijn. DERDE NET De omroepen krijgen dan toch hun zin: in 1987 wordt het Nederlandse televisie- bestel uitgebreid met een derde net. Daarop zullen de NOS en de zoge noemde kleine zendgemachtigden te zien zijn. Op de eerste twee netten is er dan meer ruimte te verdelen voor de omroepen. Het kabinet heeft nooit veel sympa thie aan de dag gelegd voor de invoe ring van een dergelijk net. maar de druk van de zuilen én van hun politie ke sympathisanten in de Tweede Ka mer (CDA en PvdA) is kennelijk te zwaar geweest. Dat derde net was het doelwit van de omroepen nadat hun pogingen schipbreuk hadden ge leden om bij abonnee-tv een voet tus- sen de deur te krijgen. Om de concur rentie van de commerciële tv het hoofd te kunnen bieden, meenden zij meer armslag te moeten hebben op de bestaande zenders. Die krijgen de omroepen nu dus.. De financiering van dit alles zal wor den betaald uit extra inkomsten uit de STER-pot, dus het kost de kijker niets. Voorlopig tenminste, want het is allerminst zeker of dat ook zo zal blijven. Dat derde net in deze vorm is een onding. Het wordt in de huidige opzet iets rommeligs. Behoudens de om roepen heeft niemand er om ge vraagd. Het is een in het politieke kreupelhout ontworpen constructie, die het omroepbestel allerminst ver rijkt. De vraag is voorts wat de omroe pen gaan doen met de extra ruimte die straks tot hun beschikking komt. Als men ziet hoe moeizaam en weinig inventief ze nu hun tijd vullen en hoe uitgesproken treurig het gesteld is met de programmering in de zomer maanden dan valt niet anders te ver wachten dan: meer van hetzelfde. De ven/lakking wordt nog iets breder uit gesmeerd. Nogmaals, wie zit daar nu toch op te wachten? Briët, president De fracties vragen zich af of er in de jaren negentig, wanneer de bouw van de vijf gevangenissen met in totaal 1250 cellen is gereali- Vijftig kilometer spookrijden PURMEREND (ANP) - Een 34-jarige Amsterdammer heeft van ochtend de politie rond Purmerend in rep en roer gebracht door circa 50 kilometer met zeer hoge snelheid op de verkeerde rij baan te rijden. Een wegenwacht bemerkte dat de man bij Hoorn op de ver keerde rijbaan reed en sloeg groot alarm. Een patrouille van de rijkspolitie kreeg de spookrijder enkele kilometers voor Purme rend in het vizier en zette eveneens op de verkeerde rijbaan de achtervolging in. Hij reed echter met een zo hoge snelheid dat de politie hem binnen enkele kilometers uit het oog verloor. De spookrijder kon pas bij Zaanstad door een blokkade van dwars over de weg geplaatste politieauto's tot stoppen worden ge dwongen. Volgens de politie verkeerde de man onder invloed van drugs. GRONINGEN (G?D) - Een team de rijkspolité heeft vanmor gen in twee panden in Amsterdam drie mannen gepresteerd die er van worden verdeht de overval op het PTT-geldkant>or in Groningen te hebben gepleejd- Op 3 mëi werd daar tijdens een pectaculaire roof 3,1 miljoen gulda buitgemaakt. De drie verdahten, in leeftijd variërend van 21 ot 23 jaar, maken volgens de politi' deel uit van een groep criminele); waarop in ons Kwart joeren 'verdieit bij' DEN HAAG (AIP) - Veel boeren tuinders hebën een belangrij ke bron van inomsten uit niet- agrarische activteiten. Dat blijkt uit een onderzok van het Land bouw Economish Instituut in het gebied, gelegen;ussen Den Haag, Rotterdam en Liden. In dit gebied lad ongeveer een kwart van alle beren en tuinders een inkomen uiuiteenlopende za ken als de verhop van eieren tot een complete ünkel of tuincen trum, van het stllen van één paard tot een vollediggeoutilleerde ma nege, van één caavanplaats tot een camping of eer paar uur werken tot een volledip baan buiten de agrarische sectc. Uit gesprekkn is gebleken dat men de nevenativiteit in de loop van de tijd vaal professioneel had aangepakt, ma. dat men toch het liefst boer of tuider zou blijven. Regen er wind Zwaar be'olkt en geruime tijd regen, moplijk ook onweer. In de avond vaihet westen uit en kele opklaring. Minimumtem peratuur rond 4 graden, middag- temperatuur mstreeks 19 gra den. Vrij kracttge, aan de kust en op het IJsselmer nu en dan harde zuidwestenwid. De vooruitzihten voor woens dag tot en m< zaterdag koel en buiig, woensdg kans op onweer. 3 sejember 1985 Zon op: 06.35 ut, zon onder: 10.23 uur. Maan op: 21.48 ur, maan onder: 11.13 land de afgelopen jaren tevergeefs is gejaagd. Ze worden verdacht van spectaculaire overvallen, bero vingen van geldlopers en vertegen woordigers in sieraden, drugshan del en de handel in vuurwapens. Ook zou de groep belangen heb ben in de wereld van de prostitutie en het gokken. Volgens de Gronin ger hoofdinspecteur Doornbusch, die het onderzoek leidt, gaat het om 100 tot 150 criminelen, die in kleine teams hun slag slaan. De overval in Groningen voltrok zich in een paar minuten. Een met een stormram versterkte vrachtwa gen vernielde het stalen hek van het geldkantoor, waarna met een laadschop de zijgevel in puin werd gereden. Zwaar bewapende over vallers stormden de centrale kas- ruimte binnen en graaiden acht geldcassettes bij elkaar. De politie sluit niet uit dat leden van de groep criminelen ook ver antwoordelijk zijn voor mislukte bankovervallen in Haarlem en Hil- Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Tomaten, kilo Slavinken, 1001 kilo 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. seerd, nog wel behoefte bestaat aan zoveel celcapaciteit. Het aantal jongeren in de leeftijdscategorie van 12 tot 25 jaar (de grootste risi cogroep voor een verblijf in een cel) zal na 1990 sterk afnemen. Bo vendien verwacht met name het CDA veel van preventieve maatre gelen ter bestrijding van de crimi naliteit en van alternatieve straf fen. De christen-democraten erken nen de noodsituatie van het tekort aan celruimte, maar menen dat met de bouw van twee grote gevan genissen (500 cellen) die situatie aanmerkelijk verbeterd zal zijn. Als alternatief voor de nieuwbouw van de overige drie gevangenissen noemt het CDA het renoveren van gebouwen - er wordt gedacht aan de aanpassing van leegstaande panden, zoals scholen - en nieuw bouw van half-open inrichtingen. De PvdA pleit voor relatief klei ne inrichtingen (tot 80 plaatsen) of voor middelgrote (tot 150 plaat sen), die over het hele land worden verspreid. De PvdA is het niet eens met het kabinet om de gevangenis sen alleen in economisch zwakke regio's neer te zetten. Het kabinet Voetbalsupporters gooien ruiten in DEVENTER (ANP) - Na afloop van de wedstrijd GA Eagles-FC Utrecht hebben supporters van de Utrechtse club zaterdagavond in Deventer ruiten van huizen, auto's en het NS-station ingegooid. Al leen al in het station sneuvelden 14 grote ruiten van de restauratie en één ruit van het verkeersleidings gebouw. Er werden drie arrestaties verricht. Tijdens de terugreis richten de FC-Utrechtsupporters ook vernie lingen aan in de trein. Die waren volgens de NS niet ernstig. wil de gevangenissen in het noor den (2), zuiden (2) en westen (1) van het land bouwen. Volgens de PvdA komt de Randstad, die de grootste behoefte aan celcapaciteit heeft, er daarmee zeer bekaaid af. JOHANNESBURG/ALPHEN AAN DEN RIJN(AP/Rtr.) - De sta king in de Zuidafrikaanse mijnen - uitgeroepen door de zwarte mijn- werkersbond NUM - lijkt geen groot succes te worden. De mees ten van de 60.000 mijnwerkers bij de zeven goud- en kolenmijnen waarvoor een stakingsoproep gold gingen vandaag normaal aan het werk. Gold Fields of South Africa, de eigenaar van drie van de zeven mij nen, 'verklaarde dat bij de grote Kloof-goudmijn en de mijnen in Oost- en West Driefontein, waar in totaal 40.000 zwarten werken, de staking niet van de grond is geko- Bij de Beatrix-goudmijn van Gencor brak vannacht een wilde staking uit nadat bewakers met traangas en rubberkogels op een groepje mijnwerkers had gescho ten dat weigerde zich te versprei den. Bij andere mijnen van Gencor die onder de stakingsoproep vie len, de kleine Marievale-goudmijn en twee kolenmijnen, wordt wel gestaakt. De staking in de Zuidafrikaanse mijnen in verband met eisen voor hoger loon komt op het moment, dat de het land met grote economi sche moeilijkheden kampt. De Zuidafrikaanse rand daalde afgelo pen week naar een absoluut diep tepunt, waarop de handel werd stilgelegd. Vanochtend bij de hero pening van de wisselmarkt in Jo hannesburg steeg de koers fors. Valutahandelaren schrijven dat toe aan de aankondiging van de Zuid afrikaanse regering dat tot het eind van dit jaar geen buitenlandse schulden meer zullen worden afge lost. Tegenstanders van het apartheids- regime in Zuid-Afrika hebben af gelopen nacht de ruiten ingegooid bij het reisbureau Holland Interna tional in Alphen aan den Rijn en bij de Nederlandse Middenstand- bank in Bodegraven. In een tele foontje naar het ANP werd de ver antwoordelijkheid voor de vernie lingen opgeëist door de actiegroep Commando Victoria Mxenge. Volgens de groep is de actie be doeld als protest tegen de banden die de getroffen bedrijven hebben met Zuid-Afrika. De Stichting Al phen tegen Apartheid en Racisme heeft zich van de actie gedistan tieerd. In Dortmund werd de afgelopen nacht een miljoen schade aange richt bij een bedrijf dat een compu tersysteem wilde leveren aan de Zuidafrikaanse politie. Ook in Hamburg onplofte een bom bij een computerbedrijf. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Op de Leidse Morsweg is vanmorgen vroeg een 45-jarige man uit Tiel met vier pistoolscho ten om het leven gebracht. Het slachtoffer reed omstreeks half acht in zijn auto over de Mors weg toen de verdachte, die op de Fiets was, hem liet stoppen. Het slachtoffer zette zijn auto aan de kant van de weg. De verdachte, een 47-jarige Leidenaar, trok vervol gens het portier van de auto open en vuurde van dichtbij vier scho ten af in het bovenlichaam van het slachtoffer. De man was, volgens de politie, vrijwel op slag dood. Een 21-jarige dochter van de da der, die naast het slachtoffer in de auto zat, bleef bij de schietpartij ongedeerd. De verdachte kon ter plekke door de politie worden gearresteerd. Hij bood geen verzet tegen zijn aanhouding en gaf on middellijk toe de dodelijk schoten te hebben gelost. De politie vermoedt dat wraak en jaloezie het motief zijn voor de moord. Zowel de dader als het slachtoffer heeft de Marokkaanse nationaliteit. De verdachte is sinds 1965 in Nederland woonachtig. Zijn gezin kwam vorig jaar naar Nederland. Vrijwel direct na die gezinshereniging ontstonden er problemen. Het slachtoffer bemoeide zich volgens de politie, zeer tegen de zin van de verdachte in, intensief met de gezinsmoeilijkheden. De ver dachte had diverse malen bedrei gingen geuit in de richting van het slachtoffer die hij er van verdacht een verhouding met zijn vrouw te hebben. Door de politie zijn meer malen huiszoekingen verricht in de woning van de dader. Daarbij werd nooit een vuurwapen gevon den. De echtgenote van de dader kwam onlangs in het nieuws door dat de Leidse politie de verblijfs vergunning van de vrouw introk nadat zij met haar zes kinderen haar man had verlaten omdat deze haar had mishandeld. Vorige week besloot de Haagse rechtbank in kort geding dat de Marokkaanse niet mag afwachten hoe de Raad van State oordeelt over de door haar aangevochten beëindiging van haar verblijfsvergunning. NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! per maand 22.10 (alleen mogelifk mei automatische betaling) per kwartaal 65,70 (uw voorkeur aankruisen) Naam Straat Postcode/Plaats Teletoon (i.v.m. controle bezorging) U kunt deze bon opsturen neer het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. I.p.v. opsturen kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1