Nederlands verdacht Duitsland ei in Hoogovens voorzichtig Rijksmunt hervat produktie dukaten Wegens Verontreiniging' Luidruchtig protest van wijnbouwers naar Vraag mossel niet bij te benen 'Staat wil tegenvallers op bedrijven afwentelen' FNV en CNV: prognose CPB bewijst weer noodzaak atv NCH dreigt met rechter DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1985 ECONOMIE PAGINA 9 STUTTGART (DPA/AFP) - Op last van het ministerie van volksgezondheid van de Westduitse deelstaat Ba- den-Württemberg zullen voorlopig alle ladingen van een bepaalde Nederlandse exporteur van ei en eiprodukten aan een strengere controle worden onderworpen, zo is gisteren bekend gemaakt. MAINZ (AP/UPI) - Ongeveer 5.000 De douane van Baden-Württem- van het federaal bureau voor de Westduitse wijnboeren hebben gis berg heeft de afgelopen maanden volksgezondheid in Bonn, Dieter teren in Mainz luidruchtig gede- bij keuringen van 123 partijen Grossklaus, meent overigens dat monstreerd tegen de wijze waarop geïmporteerd vloeibaar eigeel in de eiprodukten die zijn afgekeurd de autoriteiten het zich nog steeds acht partijen, alle van het bedrijf wegens sporen van bevruchting, uitbreidende wijnschandaal heb- Van Loon uit Beek (Gelderland), geen gevaar voor de gezondheid ben aangepakt. De demonstranten opleveren. Ze zouden echter niet (zie foto AP) droegen twee lijkkis- mogen worden gebruikt omdat ei- ten mee met daarop de tekst: 'Hier geel met deeltjes embryo bij de af- rust de wijnbouwer van de Moesel. nemers nogal weerzinwekkend Hij stierf aan foute politiek". door onder meer bevruchting „verontreinigd" en daardoor niet meer voor consumptie geschikt ei geel aangetroffen. Vloeibaar eigeel wordt gebruikt als grondstof in de voedingsmiddelenindustrie. Zeventien partijen zullen nader worden onderzocht. De president zou kunnen overkomen. Een woordvoerder van de de- boeren. Westduitse vereniging van wijn- De Westduitse autoriteiten heb- monstranten zei dat de regering Een consumentenorganisatie in niet snel genoeg optrad toen de ben Baden-Württemberg spreekt al van eerste waarschuwingen binnen- een „schandaal vergelijkbaar met kwamen over vergiftigde wijnen, dat van de met di-ethyleenglycol Nu het schandaal een grote om- versneden wijnen". De sociaal-de- vang heeft aangenomen worden Zuidfranse Lyon een hoge concen- mocraten (SPD) willen publikatie 'ontelbaar veel' wijnhuizen in hun tratie 'antivries' aangetroffen een lijst met Westduitse produ- voortbestaan bedreigd, aldus Gün- acht analisten hebben de flessen onder zocht op verzoek van consumenten die ze maanden geleden op een verkoping hadden aangeschaft. In de andere twee flessen bevond zich een lage concentratie antivries, waarmee de wijn kunstmatig ge zoet is. De wijn was afkomstig van een importeur in Marseille die kort ge leden een voorraad van 80.000 fles sen heeft laten vernietigen. Sinds de verkoping zijn honderden van lijst bekendgemaakt met de gekochte flessen geconsumeerd daarop meer'dan 800 vergiftigde zonder dat naar het schijnt vergifti- Oostenrijkse wijnen en 27 West- gingsverschijnselen zijn opgetre- duitse. Inmiddels centen van eigeel. De Groenen ei sen zelfs een verbod op de import van vloeibaar eigeel uit Nederland. Het probleem ligt op Europees niveau. Bonn heeft zich tot de Eu ropese Commissie gewend met het verzoek de uit 1975 daterende be palingen te veranderen en nieuwe ling yanllYersëke> heeft deze'week JS? ook in het den. De dienst voor de volksge zondheid van Lyon meent dat de wijn alleen schadelijk is als men er tien onderzochte flessen regelmatig grote hoeveelheden van YERSEKE (ANP) - De Nederlandse mosselen op de vei de 250.000 ton overschreden. (Één mosselton is 100 kilogram). On- eieren zouden dan voor consump tie mogen worden gebruikt danks'deze grote^aanvoer'kan aan de vraag len niet worden voldaan. Op dit moment worden er daarom dan ook grote hoeveelheden Duitse en Deense mosselen aangevoerd. Vanaf het begin van dit seizoen is dat al ruim 70.000 ton geweest Volgens een woordvoerder Mosselkantoor in Bergi Zoom, is de kwaliteit van de bui tenlandse mosselen dit jaar uitste- het Den Haag deelde gisteravond mee dat de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie naar aanleiding van de Duitse be vindingen een onderzoek heeft in hei 6esteld" nirn/,1 ther Schartz, de voorzitter van de Oostenrijkse wijn. Gemeentelijke nuttigt. Winst van 107 miljoen in zes maanden Directeur J. van Loon van Van ,,P Loon BV in Beek zegt dat het niet kan kloppen dat partijen eigeel van iciiidiiu&t; nnjöatitrxi un laai untile- kend. Ze worden samen met de ff 1™ Nederlandse mosselen gedeeltelijk X IZ°'??P vooj de rechtstreekse consumptie verkocht. De rest gaat naar de leggerijen. dukten die worden geëxporteerd. Elke te exporteren partij, hoe klein of groot dan ook, moet worden NederUndse^mssele'ri «^scer- IJMUIDEN (GPD) - Geheel over eenkomstig de verwachtingen heeft het Hoogovens-concern de eerste zes maanden van 1985 een winst geboekt van even boven de 100 miljoen gulden. KNHS meldt om precies te zijn een netto resul taat van 107,8 miljoen gulden, waarmee men ruim vijf procent is gestegen boven de winst in de eer ste helft van het afgelopen jaar. Het concern, met de staalfabrieken te IJmuiden als hart, is voor geheel 1985 iets voorzichtiger dan enkele maanden geleden. Nu spreekt de joen toe tot 3,35 miljard. In de cate- 1984" te kunnen benaderen. Eind mei sprak topman Hooglandt nog over het minimaal handhaven van het resultaat dat op 206,5 miljoen gulden was uitgekomen. In vergelijking met beide vooraf gaande perioden van zes maanden heeft Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken (KNHS) de omzet zien stijgen met ruim 200 miljoen tot 3,84 miljard gulden. Het bedrag aan afschrijvin gen bleef gelijk met 212 miljoen, de overige kosten namen met 216 mil- De mossel vissers willen de pro duktie sterk opvoeren. Ze zijn handeling met het ministerie landbouw en visserij om het aantal tiflcaat afgegeven door het Rijksin stituut voor Vee en Vlees. Als er iets mis zou zijn met de eiproduk- zo'n certificaat beslist niet worden verstrekt." raad van bestuur de verwachting uit het „bevredigende i gorie financiële baten en lasten hoefde het bedrijf 16 miljoen gul mosselpercelen uit te breiden. Mo menteel zijn er ook voorbereidin gen gaande voor de aanleg van een groot bassin in de Oosterschelde Grote exporteurs in de eierenbranche voor de kust van Yerseke. mogen onder bepaalde voorwaarden Op dit moment wordt het water Jjjj™ nog uit de havengeul van Yerseke weggetrokken. Maar omdat de kwaliteitseisen in EG verband steeds strenger worden, is het no dig om over meer schoon Ooster- schelde-water te kunnen beschik- van de autoriteiten ken voor onder meer het verwate- ^erg dat alle handelswaar ren en het verwerken van de mos- selen. Zaterdag staan er in Yerseke cons\a*teerd dat controleurs te worden verrast. Van Loon is zo'n exporteur. Dit heeft het ministerie van landbouw vandaag ver klaard, in reactie op de aankondiging 12.000 mosselen klaar. Deze wor den gratis verstrekt aan de bezoe kers aan de mosseldag die van 10.00 uur tot 20.00 uur gaat duren. Kort Zakelijk Detailhandel Ondanks een daling in juni zijn de geldomzetten in de detailhandel in de eerste helft van dit jaar geste gen met een procent ten opzichte van de eerste helft 1984, aldus het CBS. Vooral warenhuizen (drie procent) boekten winst; bij postor derbedrijven was er een daling (2,2 procent). In juni daalden de omzet ten ten opzichte van juni 1984 met 3,3 procent. Vooral slagers (11 pro cent) en slijters (5,8) moesten het ontgelden. Er werd daarentegen meer vis gekocht (plus 2,9). Baden-Würtem- Van Loon voortaan aan de grens streng zal worden gecontroleerd. Sinds februari heeft de Duitse douane acht keer ge- partij eiprodukten i Van Loon bedorven Van Loon zegt dat er vorig jaar in de Westduitse pers nogal opschud ding is geweest over de verwerking tot eiprodukt van eieren die tot zes dagen in de broedmachine hebben gelegen. „Dat is echter in EG-bepa- lingen geoorloofd. Dat er in derge- lijkp eieren nog geen embryo tot ontwikkeling kan zijn gekomen zal eenieder duidelijk zijn", aldus Van Loon. De tegen zijn bedrijf geuite verdenkingen beschouwt hij als „niets dan roddel". „Levensmiddelenschandalen zijn in. Eerst het wijnschandaal, nu weer dat eierenverhaal. De Duitse eierhandel probeert ons te boycot ten. Het is gewoon een soort marktbescherming voor de Duitse bedrijven om van tijd tot tijd dit soort verhalen rond te strooien", aldus van Loon. AMSTELVEEN - Dit jaar is liet vijftig jaar geleden dat bij de KLM de eerste stewardessen in dienst kwamen. De eerste drie dames trokken in augustus 1935 het toen nog zwarte, enigszins mannelijk ogende, uniform aan. Sinds die tijd heeft het uniform de nodige veranderingen ondergaan. Hier poseren twee stewardessen in het oudste en het nieuwste uniform. Links het zwarte mantelpak uit 1935, rechts het huidige KLM-uniform. (foto ANP) den minder ten laste van het resul taat te brengen. Voornamelijk dank zij winst bij de verkoop van een deel der aandelen die men nog in de voormalige fusiepartner Hoesch AG had is de negatieve post in dit verband van 108 naar bijna 91 miljoen gulden gedaald. In de divisie staal was het resul taat aanzienlijk gunstiger dan in de eerste zes maanden van 1984 toen deze poot van het concern voor het eerst na jaren weer uit de rode cij fers kwam. De andere poot van het bedrijf, diversificatie en staalver werking, was in 1983 al in de zwar te cijfers beland. Gelijk de con cernleiding had verwacht is deze divisie de eerste zes maanden van dit jaar minder goed doorgekomen dan in de overeenkomstige periode van 1984 het geval was. Met name de aluminiumsector kende een in zinking die inmiddels weer achter de rug is. De ruwstaalproduktie in IJmui den liep terug van 2,8 naar 2,6 mil jard ton - een feit dat het gevolg is van minder produktiecapaciteit omdat hoogoven 6 een reparatie beurt ondergaat. De opbrengstprij- zen van walserijprodukten bleven een licht stijgende tendens verto nen. De afzet van warmgewalste produkten en halffabrikaten kon met 7,7 procent toenemen omdat eind verleden jaar aan voorraad- vorming is gedaan. De leiding van KNHS, waar thans 28.180 mensen in dienst zijn, meent dat de conjuncturele ont wikkeling in de tweede helft van dit jaar niet ongunstig zal zijn. De resultaten voor geheel 1985 zullen ook beinvloed worden door valuta koerseffecten en mogelijke onze kerheden in de markt als uitvloei sel van de vernieuwing van de staalmarktregelingen van de Euro pese Gemeenschap. Het concern verwacht in de komende maanden een belasting van het jaarresultaat als gevolg van het besluit de activi teiten bij het Amerikaanse Capitol Metals te beëindigen. Een negatie ve factor die zwaarder zal wegen dan de netto-winst uit de recente verkoop van de resterende aande len Hoesch AG. DEN HAAG (GPD) - Alleen al de discussie over het eventueel af schaffen van de WIR (Wet Investe ringsrekening) beinvloedt het in vesteringsgedrag van onderne mers. De voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen (VNO), Van Lede, wil de regering houden aan haar belofte, dat in ieder geval in deze kabinets periode niet aan de WIR getornd zal worden. Tijdens een persconfe rentie na de maandelijks bestuurs vergadering veroordeelde Van Le de gisteren daarmee ook de sug gesties van de VVD om het geld dat met het afschaffen van de in vesteringspremie vrijkomt, aan te wenden voor koopkrachtverbete ring van de bevolking. Volgens Van Lede is de achter grond van de huidige discussie over het afschaffen van de WIR een dubieuze zaak. Bij de besprekin gen over de begroting voor het ko mende jaar „Tieeft men gezocht naar een bedrag van 1,5 miljard gulden om de toekomstige, tegen vallende opbrengst van het aard gas op te vangen". Maar door die te laten betalen door het bedrijfsle ven, met het afschaffen van ten minste de zogenoemde negatieve aanslag van de WIR, schuift men dat probleem alleen maar een jaar vooruit, vindt het VNO. Aardgasbaten Het terugvallen van de aardgas baten - zowel door daling van de hoeveelheid die wordt verkocht, als van de koers van de dollar waar de aardgasprijs door wordt be paald - is echter een structureel probleem", aldus de VNO-voorzit- ter. Dat daarbij ineens wordt gewe zen op misbruik van de premies op investeringen is voor Van Lede een gelegenheidsargument. Mocht 'de politiek' echter toch doorzetten met het afschaffen van de WIR, dan wil het VNO dat er in ieder geval voor één categorie be drijven een uitzondering wordt ge maakt: „de bedrijven die net bezig zijn uit het dal te klimmen", bedrij ven die - fiscaal gezien - net winst beginnen te maken, maar nog zit ten met onverrekende verliezen van de afgelopen jaren. Die onverrekende verliezen kun nen weliswaar in de belastingen 'gecompenseerd' worden. Maar wanneer daar bovenop ook wordt geïnvesteerd, zou een 'negatieve aanslag' (het uitkeren van de inves teringspremie) in de vennoot schapsbelasting (en bij kleine be drijfjes in de inkomstenbelasting) moeten worden opgelegd, aldus Barclays Bank 'lost' dochter in Zuid-Afrika LONDEN - Barclays Bank, de grootste bank van Groot-Brit- tannië, zal haar aandelenmeer- derheid in de Zuidafrikaanse dochter Barclays National Bank inruilen voor een minder heidsbelang. Aan het eind van deze maand zal Barclays tien procent van de aandelen afsto ten, waarnh nog een belang van 40,4 procent resteert. Barclays is herhaaldelijk het doelwit ge weest van anti-apartheidsbe wegingen, maar volgens de bank liggen aan het besluit om het belang te verminderen uit sluitend economische motie ven ten grondslag. Barclays National Bank is de grootste bank van Zuid-Afrika. Van Lede. Bedrijven die uit het dal klimmen, maar ook de zogenaam de 'starters' die willen investeren, kunnen die contanten maar al te goed gebruiken. Het VNO wil op den duur van de WIR geen halszaak maken. „Als de totale hoeveelheid aan stimuleren de subsidies voor het bedrijfsleven (5 a 6 miljard gulden per jaar) maar niet minder wordt. Anders zou Ne derland ongunstig gaan afsteken bij het buitenland en de investerin gen afremmen. Met alle gevolgen voor de werkgelegenheid van dien", aldus Van Lede. Het betrekken van de verliezen voor de staat bij de kredietverzeke ringen voor het buitenland (1 mil jard vorig jaar) bij de lastenverlich ting voor het bedrijfsleven door minister Ruding van financiën noemt Van Lede „een onzinnig verhaal". „De bedrijven hebben ook 2,6 miljard meer aan vennoot schapsbelasting betaald door de gestegen winsten. Dat zullen we dan maar weer bij de lastenverzwa ring optellen", aldus Van Lede. DEN HAAG (ANP) - "Het is treurig dat de werkloosheid volgens de ra mingen van het Centraal Plan Bu reau zo groot blijft". Dat was de reactie van woordvoerder J. Maat van de vakcentrale FNV op de prognose van het CPB dat het aan tal werklozen volgend jaar net zo hoog zal blijven als nu: 765.000. "Deze cijfers tonen eens te meer aan dat herverdeling van werk door arbeidstijdverkorting (atv) hoog nodig is", aldus Maat. Ook de vakcentrale CNV bena drukte in haar reactie op de cijfers van het planbureau het belang van verdere arbeidstijdverkorting. "Het CPB bewijst dat het aantal nieuwe banen onvoldoende zal zijn om de werkzoekenden op te van gen. Alleen al uit maatschappelijk oogpunt is het daarom een ver plichting om hei*verdeling van werk sterk te stimuleren", aldus het CNV. Volgens de christelijke vakcen trale moet juist de overheid zich de noodzaak van arbeidstijdverkor ting aantrekken, vooral ook voor het eigen personeel. "De overheid is er zelf de oorzaak van dat de or ganisaties van overheidspersoneel zich genoodzaakt zien verdergaan de atv een jaar uit te stellen", aldus het CNV. Het CNV noemt de werk loosheid die het CPB voor volgend jaar voorziet "onaanvaardbaar groot". De FNV is het niet eens met de veronderstelling van het CPB dat de herbezetting van de door atv vrijgekomen arbeidsplaatsen be perkt blijft tot minder dan eender de. Nu de economie zich weer her stelt is volgens de FNV een veel hoger percentage aan herbezetting mogelijk en noodzakelijk. "De FNV zal er hard aan trekken dat er een zo groot mogelijke herbezet ting plaatsvindt. Het is duidelijk dat niet overal dezelfde herbezet ting te bereiken is, maar er zijn be drijven waar de herbezetting 70 tot 80 procent bedraagt. Wij willen daarover duidelijke afspraken ma ken met de werkgevers", aldus Maat. DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering (NCH) gaat juridische stappen ondernemen als de organisatoren van het Holland Trade Ship deze week in de media nog een keer de beschuldigin gen aan de NCH-directie herhalen. Een woordvoerder van het NCH heeft dat meegedeeld. De organisatoren van Holland Trade Ship beweren dat een promotie- reis naar de Verenigde Staten in september moest worden afgelast door tegenwerking van het NCH. De initiatiefnemer, de zakenman L. Tijs - die inmiddels zijn meerderheidsbelang in Holland Trade Ship heeft verkocht - heeft daarnaast gezegd dat NCH-directeur Hanrath en adjunct-direc teur Van Basten Batenburg vanuit net bedrijfsleven smeergelden zouden hebben ontvangen om de promotiereis tegen te houden. Consumptie De consumptieve bestedingen in het tweede kwartaal van 1985 zijn, gecorrigeerd voor prijsveranderin- gen, met ruim een half procent toe genomen ten opzichte van het tweede kwartaal van 1984. Vooral de aankopen van duurzame goede ren (auto's) zorgden hiervoor. De uitgaven van consumenten (in vo lume gemeten) aan voedings- en genotmiddelen bleef evenals de consumptie van overige goederen en diensten op het niveau van het tweede kwartaal 1984. Dat blijkt uit dinsdag gepubliceerde CBS-cij- fers. Unilever De Zweedse Unilever-tak wil haar ijsbelangen uitbreiden door de overneming van nog eens de helft van het aandelenkapitaal van Glace-Bolaget, waardoor het be lang van Unilever in dit bedrijf zou toenemen tot ruim 90 procent. De aandelen zijn afkomstig van de zui- velcoöperatie Aria. Voor de trans actie is goedkeuring nodig van de authoriteiten in Zweden. Glacé heeft een jaaromzet van ruim 600 miljoen kronen (f227 miljoen) en heeft bijna 1000 mensen in dienst, aldus Unilever, dat in Nederland ijs produceert onder de namen Ola en Iglo. Verzamelaarsobject - uit Canadees goud - kost 185 UTRECHT (GPD) - Voor her eerst sinds 1978 geeft 's Rijks Munt in Utrecht dit najaar weer een serie dukaten uit, die worden geslagen uit Canadees goud. Staatssecreta ris Koning (financiën) sloeg giste ren het eerste exemplaar op een oude schroefpers of balancier. De eigenlijke produktie begint vol gende week, en zal op twee aan zienlijk moderner machines plaats vinden. De waarde van de dukaat hangt af van de goudprijs, en die wisselt steeds onder invloed van vraag en aanbod. De munt heeft geen in de Muntwet vastgestelde nominale waarde, zoals bijvoorbeeld de gul den op het kwartje. Hij doet sinds de Tweede Wereldoorlog geen dienst meer als betaalmiddel, maar is volgens hoofd commerciële za ken en distributie E. J. H. Benne- ma zeer geliefd onder verzame laars. Niet alleen in Nederland maar in onder andere de Verenigde Staten, Canada, Australië, Nieuw- Zeeland en het Carabisch gebied, waar veel Nederlanders mensen die een historische bin ding met Nederland hebben. Ter illustratie leest Bennema een passage voor uit een brief van een Amerikaanse munthandelaar die de populariteit van de dukaat ho ger acht dan die van de Ameri kaanse Express Card. Maar ook uit Japan krijgt 's Rijks Munt veel vraag naar dukaten; Japan telt, ge rekend naar de omvang van de be volking, het grootste aantal munt- verzamelaars ter wereld. Goudprijs Voor de aanmaak van de duka ten 1985 heeft 's Rijks Munt tegen de koers van 1 augustus een partij Canadees goud gekocht die vol doende is voor de produktie van 22.500 stuks. Op basis van die aan koopprijs zal de dukaat f 185,- gaan kosten. Mocht het aantal bestellin gen hoger worden, en de goudprijs meer dan tien procent stijgen dan wordt de dukaat duurder. De defi nitieve oplage zal pas na 30 sep tember worden vastgesteld. Ban ken, munthandelaren en particu lieren kunnen gedurende de maand september inschrijven, 's Rijks Munt garandeert het gedu rende de maand september bestel de aantal te zullen leveren. Het recht op uitgifte van de du kaat is sinds 1982 voorbehouden aan de Nederlandse Staat. Voor die tijd kon iedere instelling of parti culier een hoeveelheid goud aanle veren bij 's Rijks Munt met het ver zoek dukaten te slaan. Het Rijk zal vanaf dit jaar jaarlijks dukaten voor verzamelaars uitgeven. Het gewicht en goudgehalte zullen constant blijven; dat is altijd zo ge weest. In feite is de dukaat te be schouwen als een baartje goud van 3,494 gram met een gehalte van 983 promille. In 1586 De eerste Nederlandse dukaat werd geslagen in 1586. Vanaf het eerste exemplaar draagt hij, afge zien van het jaartal, vrijwel hetzelf de beeld. Op de voorzijde een staande ridder met in de ene hand een zwaard en in de andere een pij lenbundel. Die pijlenbundel was het symbool van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Het omschrift 'Concordia res par- vae crescunt', latijn voor 'Een dracht maakt macht', was de spreuk van de Republiek. Op de achterzijde staat latijn voor 'Gouden Nederlandse munt geslagen volgens keizerlijke wet' waarmee de wet van het Grote Duitse Rijk van de Habsburgers werd aangeduid. Alleen in de Fran se tijd zijn dukaten met een ander beeld geslagen: toen liet koning Lodewijk Napoleon zijn eigen hoofd erop zetten. Volgens A. A. J. Scheffers, con servator van het museum in 's Rijks Munt, deed de dukaat vanaf 1586 dienst als internationaal be taalmiddel. Omdat de Republiek de hoeveelheid goud in de dukaat garandeerde, had deze internatio- Staatssecretaris Koning (rechts) slaat de eerste dukaat. naai vertrouwen. Scheffers: „Inter nationale handelaren namen, als zij op reis gingen, kisten dukaten mee. Vandaar dat uit elk groot han delsschip dat wordt opgedoken dukaten tevoorschijn komen". Naarmate minder welvarende lan den zelf voldoende uigebreide muntstelsels ontwikkelden, werd de dukaat als internationaal betaal middel minder belangrijk. Daar door kon hij na de Tweede Wereld oorlog in die functie verdwijnen. Krugerrand Wel is goud nog altijd een be langrijk beleggingsobject. Tot voor kort verkochten de Nederlandse banken veel krugerrands. Die is echter, vanwege protesten in ver band met de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek, vrijwel uit de handel genomen in Nederland. Bij 's Rijk s Munt wordt dan ook bena drukt, dat de dukaten geen goud uit Zuid-Afrika bevatten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9