'Elysée achter bom Greenpeace' Kans op gesprek KS met Palestijnen Walesa herdenkt staking Beschuldiging Frans weekblad: Gandhi sluit vrede in deelstaat Assam Japan gelast onderzoek alle o s Muggenplaag in Venetië Japan herdenkt '45 Doden bij vuurwerk in Spanje DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1985 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS - De aanslag op de Rainbow Warrior van Greenpeace in de haven van Auckland op 10 juli jl. zou zijn beraamd tijdens een bespreking op het presidentieel paleis. De aanslag, waarbij een Nederlandse fotograaf het leven verloor, zou zijn beraamd door de toenmalige stafchef van president Mitterrand, generaal Saulnier en door generaal Lacaze, de chef-staf van het Franse leger. NEW DELHI (AP) - De Indiase premier Gandhi heeft vandaag een akkoord aangekondigd rond de vijfjaar oude crisis in de afgelegen noordoostelijke deelstaat Assam. In een rede ter gelegenheid van de Indiase onafhankelijkheidsdag zei Gandhi dat hij een overeen komst had getekend met de leiders van de studentenbeweging in As sam die de afgelopen jaren fel heb ben geageerd tegen de aanwezig heid van immigranten en ethni- sche en religieuze minderheden in hun staat. Gandhi bereikte drie weken ge leden een regeling met gematigde leiders van de sikhs in Punjab. Meer radicale groeperingen vech ten dit akkoord echter aan als een te geringe tegemoetkoming aan hun eisen van politieke en religieu ze autonomie. Met de regeling in Assam poogt Gandhi een andere steeds weer oplaaiende binnen landse brandhaard te doven. Gandhi betoogde dat het in de vroege ochtend getekende ak koord in Assam 'weer een gebied van spanning weghaalt uit het poli tieke lichaam van het land', maar over de inhoud van de regeling gaf hij nog geen bijzonderheden. Hij toonde zich optimistisch dat de ak koorden in Punjab en Assam ertoe zullen bijdragen dat de eenheid in zijn verdeelde land van 750 miljoen mensen zal worden hersteld. Enkele maanden geleden, zo zei de premier, bestond alom de vrees dat India als nationale staat uiteen zou vallen. 'Maar vandaag doemt die kwestie niet meer op. daar we onze grootste problemen te boven zijn gekomen.' De afgelopen dagen had Gandhi in New Delhi intensief onderhan deld met de leiders van de twee grote studentenbewegingen in As sam, die eind 1979 actie begonnen te voeren tegen de ruim 1 miljoen immigranten, overwegend mos lims uit het naburige Bangladesj. De autochtone hindoebevolking van Assam wilde dat er een einde werd gemaakt aan de ongecontro leerde stroom vreemdelingen die zich in hun staat vestigde. De hin does vreesden cultureel en econo misch onder de voet te worden ge lopen door de al dertig jaar voort durende immigratiegolf. Begin 1983 bereikten de ethni- sche tegenstellingen in Assam een climax omdat premier Indira Gandhi ook de vreemdelingen het recht gaf te stemmen bij verkiezin gen in de staat. Bij het geweld dat de oorspronkelijke bevolking als protest tegen dat besluit ontketen de vielen 3600 doden. Na de verkiezingen in 1983 werd in Assam een nieuwe regering geïnstalleerd waarin de Congres Partij van Gandhi domineerde. Een meerderheid van de oorspron kelijke Assamezen aanvaardt die regering niet en de studentenbe weging ondernam protestacties. In het nu bereikte akkoord zul len regering en parlement van de deelstaat worden ontbonden en nieuwe verkiezingen worden ge houden, werd uit welingelichte bronnen vernomen. Verder zou Gandhi hebben toegezegd dat alle immigranten die zich sinds 1966 il legaal in Assam hebben gevestigd het kiesrecht zal worden ontno men. Assam is bij landverhuizers zo in trek omdat het een rijke staat is met veel olie in de grond en een grote thee-cultuur. Alle vreemde lingen die na de onafhankelijk heidsoorlog van Bangladesj in 1971 naar Assam zijn vertrokken zullen de staat moeten verlaten, wordt eveneens in het akkoord bepaald. Deze onthullingen werden gisteren gedaan in het weekblad VSD. Van uit het presidentiële paleis werden ze tegengesproken en daar verluidt dat president Mitterrand het week blad zal vervolgen wegens deze „fantastische aantijgingen". door Rudolph Bakker Een tweede onthulling in hetzelf de blad (dat 'ook vorige week al meer scheen te weten dan zijn con currenten) betreft de secretaris-ge neraal van het Elysée, president Mitterrand's rechterhand Jean- Louis Bianco. Deze zou een lunch- I ontmoeting hebben gehad met een naaste raadgever van Jaques Chi rac, de gaullistenleider en burge meester van Parijs. Complot Deze Robert Pandraud zou er door Bianco toe zijn uitgenodigd ervoor te zorgen dat de deelnemers aan het complot tegen de Rainbow Warrior op" Nieuw-Caledonië alle hulp en steun zouden krijgen. Bianco vroeg dit aan Pandraud omdat de gaullisten op Nieuw-Ca- ledonië politiek de macht in han den hebben. Ook op deze onthulling is door de belanghebbenden fel gerea geerd. Pandraud liet weten dat hij op het door VSD aangegeven mo ment van de lunch in het buiten land was. Bianco's protest valt on der dat van de president zelf. Bo vendien is hij nu „onbereikbaar", want met een zeilschip op hoge zeeën zogenaamd onkundig van hetgeen VSD over hem geschreven heeft. In de chaos van geruchten en be schuldigingen staat voor iedereen nu wel vast dat het pseudo-echt- paar Turenge door de Franse ge heime dienst, de DGSE. er op uit is gestuurd om de bewegingen van de Rainbow Warrior in de gaten te houden. Het is de media opgevallen dat het tweetal zich tijdens zijn verho ren van afgelopen' woensdag de steun heeft weten te verzekeren van de duurste en beroemdste ad vocaat van Nieuw-Zeeland. Dui zend stukken voor de aanklacht zijn door de ijverige speurneuzen van de Nieuwzeelandse politie ver zameld en honderd getuigen zullen de komende maanden hun verhaal tegenover de rechter afsteken. Deze mededelingen zijn in Frankrijk met een zekere ironie ontvangen. Ze wijzen steeds meer in de richting van de stelling dat de Britse geheime dienst de Nieuw zeelandse collega's erbij heeft inge schakeld de Fransen een hak te zetten. Boos Dit zou zijn gebeurd omdat de Britten nog steeds boos zijn over de Franse Exocets, die. aan Argen- tië geleverd, in de Falklandoorlog een van hun oorlogsbodems tot zinken bracht. Ook zijn de Britten het niet eens met de Franse Zuid- Afrika-politiek en met de atoom- proeven in de Pacific. Twee theorieën worden op het ogenblik uit de veelvuldigheid aan geruchten met steeds meer nadruk gedistilleerd. De eerste is dat er sprake is van twee los staande ac ties: die van het „echtpaar" Turen ge, dat er op uit was gegevens te verzamelen, en de directe aanval op de Rainbow Warrior, zoals die zou zijn uitgevoerd door huurlin gen, die niet direct door de DSGE zouden zijn opgetrommeld. De tweede theorie is dat er spra ke is van een enkele operatie, waar bij het "echtpaar" het vooronder zoek verrichtte en later in contact trad met de directe uitvoerders van de aanslag. Deze uitvoerders kunnen dan zo wel in directe zin in dienst hebben gestaan van de DGSE, dan wel ge ronseld zijn uit kringen van huur lingen, die meestal ultrarechtse sympatieën hebben. Mocht de theorie juist zijn dat de aanval werd uitgevoerd door ultra rechtse avonturiers, dan is de kans groot dat het er in de eerste plaats om ging het bewind van president Mitterrand in verlegenheid te bren gen. Toch wordt steeds meer geloof gehecht aan de mogelijkheid dat, wellicht niet de president persoon lijk, maar dan toch zijn directe om geving bij de voorbereiding van de aanslag betrokken is geweest. De Britse geheime dienst zou via een spion bij de DGSE van de plannen lucht hebben gekregen en de ope ratie hebben doen mislukken. Over de ware identiteit van het „echtpaar" komen steeds meer ge gevens los. De gesuggereerde na men van 'Alain Tourand en Fran- cpise Vernon komen echter op geen enkele lijst van Franse officie ren voor (de vrouw zou kapitein zijn en de man de rang hebben van commandant). Het dagblad Le Monde komt met de suggestie dat de vrouw in feite Francoise Prieur zou heten. In Hanoi zijn tijdens een korte plechtigheid de lijken overgedragen van 26 VS-militairen die tijdens de oorlog in Vietnam zijn gedood. "Ik wil dank uitspreken voor het terugsturen van de lijken", zei overste Paul Mather namens de Amerikaanse missie tegen de Vietnamese functionarissen die op het vliegveld van Hanoi aanwezig waren. De Vietnamese minister van buitenlandse zaken Vö Dong Giang herhaalde op een persconferentie de bereidheid van Vietnam in Hanoi een Amerikaans kantoor te vestigen, dat de opsporing en repatriëring van de ai ji11iue 'c iur te iu uu.it v itziiiunt ui nunui kku ahici if not tnnh do.Hs na.iutpr wnrHt Bedode Amerikaanse militairen coördineert. het net toch steeds nauwer wordt aangehaald rond iemand als de mi nister van defensie Hernu, waar van zelfs wordt beweerd dat hij de operatie in zijn stunteligheid zelfs zou hebben toegejuicht, omdat hij daarmee van de DGSE-chef admi raal Lacaze zou kunnen afkomen, die hij zou willen vervangen door zijn vertrouweling Jean-Francois Dubos. TOKIO (AP/AFP) - Het Japanse ministerie van verkeer heeft een onderzoek gelast van de staartge- deelten van alle jumbojets die de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL in dienst heeft. Volgens een woordvoerder van het ministerie zijn er aanwijzingen dat de ramp met de JAL-Boeing 747, die maan dag aan 520 mensen het leven kost te, is veroorzaakt doordat de verti cale staartvin was afgebroken. Uit de Sagami baai, 130 km ver wijderd van de berghelling waar het toestel neerstortte, zijn drie wrakstukken van de staart ge- jiunb haald. Daaruit kan worden afgeleid dat het staartstuk al ruim voordat het toestel de bergwand raakte ver loren was gegaan. Uit de aankondiging van het mi nisterie blijkt niet of de jumbojets voorlopig aan de grond worden ge houden tot het onderzoek is uitge voerd. De JAL heeft 49 jumbojets in gebruik, een grotere jumbovloot dan enige andere luchtvaartmaat schappij. Inmiddels is ook de achterdeur van de Boeing-747 gevonden. De piloot van het toestel dacht dat de deur defect was, omdat de druk in de cabine wegviel. Volgens een Ja pans televisiestation constateer den deskundigen dat het ophang- mechanisme van de deur nog in tact was. VENETIË (AP) - De stad Vene tië wordt al enige dagen ge plaagd door enorme muggen- wolken. De zwermen zijn zo dicht, dat de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia voor de nachtvluchten is uitgewe ken naar de luchthaven van Treviso. Met helicopters wor den insecticiden verspreid om de muggen te verdelgen. Eerder deze maand hadden de muggen zich in groten geta le vastgezet op de spoorrails. De treinen moesten langzamer rijden om slippen bij het rem men te voorkomen. Ook de au tomobilisten ondervonden ern stige hinder van de dikke mug- gekoeken die zich op hun voor ruit vormden. TOKIO - "Mijn hart doet nog altijd pijn wanneer ik denk aan de slachtoffers (van de oorlog) en de achtergebleven families". De zan gerige stem van de 84-jarige keizer Hirohito weerkaatst door de grote Budokan-hal in Tokio, waar van ochtend een grote herdenkingsce remonie werd gehouden ter nage dachtenis van de ongeveer 1,5 mil joen Japanse soldaten en 300.000 burgers die tijdens de oorlog om kwamen. door Ruud Kreutzer Dezelfde keizer riep de Japanse bevolking precies 40 jaar geleden via de radio op om de onvermijde- Buitenland kort NAVO Meer dan 100.000 man strijd krachten uit verschillende NAVO- landen zullen dit jaar deelnemen aan de herfstmanoeuvres die van augustus tot november zullen wor den gehouden. Verspreid over heel West-Europa zullen 21 oefeningen worden gehouden, van veldtrai- ning in Noorwegen tot zee-ma noeuvres in de Middellandse Zee. Frankrijk zal ook aan enkele oefe ningen meedoen. Gewetensbezwaarden De Zwitserse regering heeft op nieuw voorstellen ingediend om een eind te maken aan de gevan genschap voor gewetensbezwaar den militaire dienst. Volgens het huidig recht worden dienstweige raars veroordeeld tot gevangenis straffen van gemiddeld zes maan den. Als de regering haar zin krijgt wordt dit gewijzigd in 18 maanden 'tewerkstelling.' De dienstplicht duurt in Zwitserland 12 maanden. Zwitserland heeft altijd veel kri tiek ondervonden van onder ande re Amnesty International voor het harde beleid tegen de dienstweige- SS-er Het gerechtshof in Düsseldorf heeft de 68-jarige Heinz Wiesner veroordeeld tot vijf jaar "vrijheids straf'. Als Oberscharfiihrer van de SS had hij zich in 1943 en 1944 schuldig gemaakt aan oorlogsmis daden in het concentratiekamp Ri- ga-Kaiserwald. Vanwege zijn ge zondheid hoeft Wiesner zijn straf niet in de cel uit te zitten. Het pro ces heeft een jaar geduurd. Indonesië Amnesty International maakt zich bezorgd over het lot van de ter dood veroordeelde Indonesiër Ga- tot Lestario van wie sinds eind juni in Nederland noch in Indonesië een teken van leven is vernomen terwijl hij een regelmatige brief schrijver is. Eerder werd verno men dat het doodvonnis tegen de eveneens ter dood veroordeelde Rustomo begin juli is voltrokken. TEL AVIV - Er is een goede kans dat de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Richard Murphy morgen vandaag in de Jor daanse hoofdstad Amman een ont moeting zal hebben met prominen te Palestijnen die in de nabije toe komst over vrede met Israël gaan praten. door Taco Slagter Politieke waarnemers in Israël en Jordanië sluiten niet uit dat de voorzitter van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO) Jpsser Arafat daaraan zal deelnemen. Maar dan moet de PL/D-leider wel onverbloemd duidelijk hebben ge maakt Israël binnen veilige gren zen te zullen erkennen. Murphy is in het Midden-Oosten om het vastgelopen vredesproces weer op gang te helpen. Daartoe zal hij ook Israël, Syrië en Egypte bezoeken. De motor van het vre desproces stokte, omdat Israël tot nog toe weigert leden van de PLO of zij die er openlijk mee sympati- seren in een gecombineerde Jor- daans-Palestijnse delegatie te ac cepteren. Koning Hoessein van Jordanië daarentegen die in februari van dit jaar met Arafat overeen kwam ge- zamelijk het vredesproces in te gaan, meent dat vredesonderhan delingen zonder deelname van de PLO onmogelijk zijn. Officieel heet het dat de Ameri kaanse gezant de onlangs door Hoessein verstrekte lijst met na men voor de gecombineerde dele gatie nog eens aan een nadere ex pertise zal onderwerpen. Slechts twee van de zeven op de lijst voor komende Palestijnse kandidaten zijn voor de regering van Israël aanvaardbaar. Maar ingewijden menen te weten dat de kwestie van de kandidaten niet het voornaamste doel van Murphy's reis is. Hij heeft „carte blanche' om Palestijnse kandida ten te ontmoeten zolang daaruit niet kan worden afgeleid dat de Verenigde Staten daarmee de PLO heeft erkend. Een officiële zegs man in Jeruzalem zei woensdag avond dat de Palestijnen die Mur phy te spreken krijgen noodzaker- lijkwijs niet tot de uiteindelijk defi nitief samen te stellen Jordaans- Palestijnse delegatie behoeven te behoren. Volgens politieke waarnemers in Jeruzalem is die opstelling een we zenlijke verandering in de Ameri kaanse politiek ten aanzien van het vredesproces. Israël was bevreesd dat Washington de PLO hoe dan ook aan Israël wilde opdringen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken George Schultz len in contact te komen als maakte dinsdag de bezorgde Israë- dreiging van Israëls belangen lische regering nog eens duidelijk dat de PLO en daarmee haar leider, de VN-resoluties 242 en 338 moe ten erkennen wil de rode loper partij) neemt men als die tot rechtstreekse on derhandelingen met Israël leiden. Hoessein en Arafat houden nog steeds vast aan een internationale vredesconferentie. Ter rechterzijde van het politieke spectrum in Israël echter is de on rust met de verklaring van Schultz nog niet weggenomen. Ruwweg gezegd komt het erop neer dat vi ce-premier en minister van buiten landse zaken Sjamir (Likoed) de Amerikanen voor geen cent ver trouwt. het schending van de afspraken met de Amerikaanse regering. Pre- Peres van Israël (Arbeiders- Bovendien onderstreepte hij de en afzwering van het „terrorisme" eis van Jeruzalem dat gesprekken door deze organisatie een voldoen- met de Jordaans-Palestijnse dele- de basis om de PLO als gespreks- gatie alleen serieus worden geno- partner te accepteren. lijke capitulatie te accepteren, en aan de wederopbouw te gaan werken. „Terugkijkend op deze veertig jaar", zei Hirohito vanoch tend, „ben ik vervuld van diepe emoties vanwege de inzet van de natie". De plechtige bijeenkomst werd bijgewoond door premier Yasuhi- ro Nakasone en de meeste leden van zijn kabinet, de voorzitters van de beide huizen van het parlement, en zevenduizend nabestaanden die een familielid verloren tijdens de Tweede Wereldoorlog. Premier Nakasone bracht later een omstreden bezoek aan de Ya- sukuni-schrijn, waar de zielen zijn bijgezet van de miljoenen Japan ners die ooit voor het vaderland hun leven lieten. Nakasone is dit jaar de eerste naoorlogse rege ringsleider die zijn opwachting maakt bij het heiligdom in zijn offi ciële functie. Het Yasukuni-heiligdom in het centrum van Tokio is min of meer synoniem aan het staats-Sjintois- me, de variant van het oeroude Sjinto-geloof, die een belangrijk element vormde van het Japanse militarisme en keizerverering tot 1945. De socialistische JSP, de belang rijkste oppositiepartij, hield van daag traditiegetrouw een aparte herdenkingsbijeenkomst bij de na tionale begraafplaats voor de oor logsdoden. Daar werden het offi ciële bezoek van Nakasone aan de Yasukuni-schrijn en de plannen om de grens van een procent van het BNP voor de defensiebegro ting te overschrijden bestempeld als 'stappen die leiden naar een we dergeboorte van het vooroorlogse militarisme'. Kritiek kwam er ook van China en andere buurlanden, die tijdens de oorlog door Japan zijn binnen gevallen. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van buiten landse zaken zei dat het officiële bezoek van de premier aan de Ya sukuni-schrijn "de gevoelens kwetst van de volkeren van China, Japan en de rest van de wereld". LA verbiedt discriminatie aids-patiënten LOS ANGELES (Rtr.) - De ge meenteraad van Los Angeles heeft met algemene stemmen een veror dening goedgekeurd die discrimi natie van mensen met de immuun- ziekte aids strafbaar stelt. Bijvoor beeld werkgevers die deze mensen ontslaan, weigeren een baan te ge ven of hen isoleren kunnen veroor deeld worden tot maximaal 6 maanden gevangenisstraf of 1.000 dollar boete. Ook verhuurders die aids-patienten een woning weige ren of de huur opzeggen lopen het risico in de gevangenis te komen. SAN SEBASTIAN (AP/UPI) - Bij een vuurwerkexplosie tijdens een jaarlijks feest in de Noordspaanse stad San Sebastian zijn gister avond een kind en een man om het leven gekomen en zijn ongeveer 80 andere mensen verwond, van wie velen ernstig. Bij een vrouw moes ten beide benen worden geampu teerd. De explosie deed zich kort na 23.00 uur plaatselijke tijd voor, aan het slot van de festiviteiten, die deel uitmaakten van de 'semana grande' of de jaarlijkse feestweek. Volgens burgemeester Labayen was de explosie kennelijk veroor zaakt door de weigering van één van de drie trappen van een (vuur- werk)raket. Het stuk vuurwerk vloog de verkeerde kant op en ex plodeerde midden in een groep toeschouwers. De radio verzocht dringend om bloeddonors en al het ziekenhuis personeel werd opgeroepen assis tentie te verlenen. Door het hoge aantal gewonden waren de zieken huizen na korte tijd overvol. Ooggetuigen zeiden dat rond vliegend vuurwerk het park in de buurt van het gemeentehuis in een vuurzee veranderde. Alle beschik bare ambulances spoedden zich naar de plaats van het ongeluk. Pakistan werkt aan herstel van democratie ISLAMABAD (Rtr) - Eind dit jaar zal in Pakistan de staat van beleg worden ingetrokken en de demo cratie volledig worden hersteld, zo heeft de Pakistaanse premier Ju- nejo gisteren gezegd. Hij sprak tij dens een biieenkomst in Lahore ter gelegenheid van de 38ste ver jaardag van de onafhankelijkheid van zijn land. Generaal Zia UI Haq kondigde dë staat van beleg in juni 1977 af toen hij via een militaire staats greep aan de macht kwam ten kos te van premier Bhoetto, die later de strop kreeg. De premier zei dat hij Zia zal vra gen de staat van beleg af te schaf fen als het parlement klaar is met een wet inzake de oprichting van partijen. Zia verbood politieke par tijen in oktober 1979 toen hij voor de tweede keer na de coup verkie zingen uitstelde. De nationale ver gadering en de senaat bestuderen dézer dagen een voorstel dat de ba sis zal vormen voor een nieuwe wet. Meerderheid in VS wijst plan Star Wars af WASHINGTON (DPA) - De Ameri kaanse plannen voor een Star Wars-systeem stuiten bij de eigen bevolking in meerderheid op ver zet, zo blijkt uit een opiniepeiling van de krant Washington Post en de televisieomroep ABC. Volgens het onderzoek staat 53 procent van de Amerikanen afwij zend tegen het Strategische Defen sie Initiatief (SDI) terwijl 41 pro cent het er mee eens 'is. Vijf pro cent van de ondervraagden had er geen mening over. Vrouwen staan afwijzender te gen Star Wars dan mannen, zo blijkt uit het onderzoek: 63 procent van de vrouwen is tegen: 30 pro cent voor. Bij de mannen zijn de percentages 54 resp. 43. s de herdenking bij de Lenin-werf maakten Walesa en z r-teken, als symbool van voortgaande strijd. GDANSK/WARSCHAU (AFP DPA/Rtr./UPI) - Lech Walesa heeft gisteren een krans gelegd bij het monument ter herdenking van de slachtoffers van politiegeweld in 1970 in Gdansk. Op deze wijze her dacht de Nobelprijswinnaar het feit dat op 14 augustus 1980 de sta king op de Leninscheepswerf be gon, die leidde tot de oprichting van het onafhankelijke vakver bond Solidariteit. Walesa legde de krans bij het mo nument, op 100 meter van de in gang van de Leninwerf, nadat hij zijn dienst voltooid had. Hij werkt op de werf als elektriciën. Na de kranslegging zong hij met enkele honderden medestanders het Pool se volkslied, waarop hij de aanwe zigen bedankte, met hen het V-te ken maakte en naar huis ging. Hij hield geen toespraak, kennelijk uit angst gearresteerd te worden op de verdenking dat hij aan een illegale bijeenkomst heeft deelgenomen. De politie, die in groten getale in de havenstad aan de Oostzee was samengetrokken, hield zich afzij dig van het gebeurde bij het 50 me ter hoge monument, dat uit drie ij zeren kruizen bestaat. Later op de dag werd in de St. Brigitta-kerk, niet ver van de scheepswerf, een mis gehouden ter gelegenheid van het feit dat vijf jaar geleden in Gdansk de stakingsgolf begon, die op 31 augustus 1981 tot de Akkoor den van Gdansk leidde. Hierbij kregen de Poolse arbeiders het recht eigen, niet door de staat ge controleerde, vakbonden op te richten. De pastoor van de St. Brigitta- kerk, Henryk Jankowski (een nau we vriend en tevens biechtvader van Walesa) heeft aan de buitenzij de van de kerk de 21 eisen aangè- plakt die de stakers in augustus 1980 stelden. Hieronder waren het recht op vrije vakbonden, het recht om te staken, de aandrang op vrij heid van meningsuiting in woord en geschrift en vrijlating van de po litieke gevangenen. Met de hand is er bij geschreven: „Deze eisen zijn nog steeds actueel". In de kerk van de pastoor, die door de autoriteiten herhaaldelijk beschuldigd is van het misbruiken van zijn priesterambt voor het hou den van „politieke" preken, is een fototentoonstelling ingericht over de „feestdagen" in augustus 1980. Er bij staat de tekst: „Er is vijfjaar verstreken. Het wordt tijd dat we opnieuw beginnen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7