Noodweer teistert ons land Greenpeace komt op voor Antarctica Kuur is onschuldig zolang ge maar geen koffie MEE Neerlandici bezorgd over kwaliteit van onderwijs Vier mannen onderzoeken jaar lang bedreigd Zuidpoolgebied Bouterse: wij kreuken Chin A Sen geen haar DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1985 Twee doden, twee vermisten DEN HAAG (ANP/GPD) - Een groot deel van Nederland is gistermiddag getroffen door noodweer met windstoten van orkaankracht, slagregens, donder en bliksem, en ha gelbuien waarbij stenen vielen zo groot als duive-eieren. Twee opvarenden van omgeslagen jachten raakten in het noodweer vermist. Een man kwam om het leven toen hij werd getroffen door een afgebroken tak. Een ander werd in een weiland getroffen door de bliksem en was op slag dood. Op het IJsselmeer ter hoogte van Marken sloeg de 44-jarige A. Kui per uit Eefden in stormachtig weer overboord van het jacht Freedom. SuiiCl' Het zoeken naar de man, dat gister- avond omstreeks half negen werd woordvoerder van de rijks- gestaakt, zou vanochtend worden politie te water schetste gistermid- voortgezet. Op het Brielse meer dag een chaotisch beeld van in verdween een man in het water na- moeilijkheden geraakte surfers en dat zijn jacht was omgeslagen. De p'eaeiyaartuigen op de Zeeuwse indentiteit van deze vermiste was wateren waaraan diverse hulpdien sten hun handen vol hebben ge had. Ook op het IJsselmeer en op wc»v. laictciiiiiv/ucnuuu v»c v c- Veluwemeer raakten water- luwe getroffen door een vallende sporters in de moeilijkheden. gisteravond nog niet bekend. Een 39-jarige man uit Vierlingbeek werd gisteren in Otterloo op de Ve- kwam om het leven. Hij zat met zijn gezin in de auto, toen de tak van een beukeboom op de wa- ai van slagregens die in sommi- gen terechtkwam. De man was op fe Patsen de straten blank zetten, slag dood. Zijn vrouw en twee kin In Hilversum was op een gegeven deren van twee en vier jaar raakten moment sprake van een halve me- gewond en moesten naar een zie- water op straat, kenhuis in Ede worden overge- °nge™f en schade veroorzaak- bracht ten, zoals gebruikelijk, omgewaai de bomen. Het moet er honderden In Heerenveen werd de 18-jarige zijn (zo schatte de rijkspolitie in Eelco de Boer in een weiland door Assen het totaal aantal omgewaai de bliksem getroffen. Hij werd de bomen in de provincie Drenthe door het noodweer overvallen toen op 'enige honderden'.) De provin- hij een paard van een kennis ging ciale weg tussen Gouda en Berg ophalen. Ook het paard kwam om ambacht moest enige tijd worden het leven. afgesloten omdat omgewaaide bo- De door het noodweer veroor- men over de weg lagen en een on- zaakte schade lijkt aanzienlijk. In bekend aantal auto's raakte be- het Groninger Briltil (gem. Zuid- schadigd doordat zij door neerstor- horn) brandden twee kort na eP tende bomen werden geraakt. Ver kaar door de bliksem getroffen der kwamen uit het hele land mei boerderijen volledig af. De bewo ners konden zich in veiligheid stel len, maar voor zes stieren kwam de dingen binnen van omgewaaide lichtmasten, antennes, lantaarnpa- dergelijke. Kampeerders za- hulp te laat. In het Gelderse Beek- gen hun tent of caravan omwaaien. bergen brandde een vleugel In Utrecht werden de daken UTRECHT - De leraren Nederlands in het voortgezet onderwijs maken zich ernstige zorgen over de toenemende verzwaring van hun taak waar door de kwaliteit van het onderwijs aan hun leerlingen achteruitgaat. De docenten verlangen van minister Deetman (onderwijs) dat hij voor een vermindering van hun lesuren met 20 procent zorgt. Alleen zo krijgen zij de tijd te werken aan zaken die ook bij het lesgeven behoren, maar nu nog in het gedrang komen. Dit blijkt uit een vandaag gepubliceerd onderzoek dat een werkgroep van 'verontruste neerlandici' heeft ingesteld naar taakomvang en werk omstandigheden van leraren Nederlands. De resultaten van het onder zoek onder 500 docenten zijn opgenomen in een door de werkgroep sa mengesteld zwartboek. De werkgroep meent, dat als er op korte termijn geen maatregelen worden genomen ter verlichting van de taak van vooral eerstegraads do centen Nederlands, de situatie volstrekt uit de hand zal lopen. De neer landici zien door een chronisch gebrek aan tijd veelal geen kans meer op een aanvaardbaar niveau onderwijs te geven. Een van de gevolgen is dat veel leerlingen bij het verlaten van de middelbare school zich mondeling noch schriftelijk goed kunnen uiten, aldus de werkgroep. Blijkens de enquête erkent meer dan de helft van de leraren dat bepaal de belangrijke vaardigheden (vooral schrijfvaardigheid) de leerlingen niet of onvoldoende wordt bijgebracht. Verder komt de overgrote meer derheid niet toe aan individuele begeleiding van zwakke leerlingen, het zitting nemen in commissies of werkgroepen en het bijhouden van de vakliteratuur. Ook is vastgesteld dat naarmate de leraar in een "hoger" schooltype en in hogere klassen lesgeeft zijn werkzaamheden toenemen. Volgens de werkgroep leert vergelijking met het buitenland dat docen ten moedertaal in andere landen veel minder lessen geven dan hun Ne derlandse collega's. Met name geldt dit voor België, Luxemburg, Ierland en Frankrijk. Ook is gebleken dat in landen als Frankrijk, Zweden, Noor wegen en Finland leraren die in hogere klassen werken, minder lessen per week hebben dan hun collega's in de lagere klassen, aldus het zwart boek. OVERLEDEN (ANP) - Staatsraad mr. G. Hekkelman is - naar giste ren bekend werd - zondag op 58- jarige leeftijd in zijn woonplaats Vinkega overleden. Hij was sinds 1 mei 1980 lid van de Raad van State en de afdeling geschillen van be stuur. Hekkelman was voor zijn benoe ming tot staatsraad hoogleraar in het arbeidsrecht aan de Universi teit van Amsterdam. Daarvoor was hij, van 1952 tot 1966, juridisch ad viseur en directeur van het weten schappelijk bureau van het Neder lands Verbond van Vakverenigin gen (NW). Hierdoor was hij nauw betrokken bij het werk van de So ciaal-Economische Raad, waarvan hij eerst werknemerslid was en la ter plaatsvervangend kroonlid. AMSTERDAM (GPD) - Uit de haven van Amsterdam vertrekt zaterdagmiddag de nieuwe zeesleper van Greenpeace, de Gondwana, voor een reis naar de Zuidpool. Aan boord behal ve de zeventien man omvatten de bemanning en cameraploe gen ook vier mannen die op de Antarctica een permanente ba sis zullen bouwen en een jaar lang in dit gebied onderzoek gaan doen. De totale kosten van de expeditie worden ge schat op zo'n 850.000 dollar. Antarctica wordt wel het laatste onbedorven continent genoemd. Maar of het in werkelijkheid nog wel zo onbedorven is. daarover heeft de milieuorganisatie de nodi ge twijfel. Zeker ook met het oog op de toekomst. Antarctica blijkt namelijk rijk aan mineralen en ook al zal het exploiteren ervan op gro te moeilijkheden stuiten, toch lij ken verschillende staten nu al van zins die winning mogelijk te ma ken. Daarmee wordt dan een tot nu toe bijna onbedorven natuurge bied en niemandsland ernstig be dreigd. Ondanks het erg koude klimaat van Antarctica, met temperaturen tot beneden de zeventig graden on der nul, is er in dit gebied veel die renleven. Pinguins. zeehonden zeeluipaarden, inktvissen en ande re dieren en vissen komen er in groten getale voor. Belangrijkste voedsel op deze ijsmassa is de krill, een garnaalachtig diertje waarmee bijvoorbeeld de eerder genoemde pinguin zich voedt. Maar ook de balijnenwalvis. Sinds kort is de krill ook ontdekt door de Russi sche en Japanse vissers en wordt het diertje onder meer gebruikt voor de vervaardiging van kroket ten en vismeel. Vangstbeperkin gen zijn er officieel nog niet en als er niet snel maatregelen komen, zou het wel eens kunnen zijn dat ook hier de mens de belangrijkste voedingsbron voor het leven op Antarctica wegvangt, aldus Green peace. Er zijn behalve de krifl nog meer ontwikkelingen die de milieuorga nisatie zorgen baren. Ook al is er een zogeheten Antarctisch verdrag dat bepaalt dat de Zuidpool nie mandsland blijft en gevrijwaard zal blijven van nucleaire proeven, toch is bijvoorbeeld Frankrijk al ja ren bezig met de aanleg van een landingsbaan, waarbij met dyna miet hele kolonies pinguins uiteen worden gejaagd. Vijf eilanden moeten er worden opgeblazen, bo vendien komt het vliegveld op de trekroute van verschillende soor ten vogels. En verscheidene kolo nies keizerpinguins hebben hier hun broedplaats. Dit is de leider ucm de Zuidpool expeditie, Gerry Johnson, die al eerder op Antartica overwinterde. (foto ANP) Het Antarctische verdrag behelst ook de bepaling dat het gebied slechts voor vreedzame doeleinden mag worden gebruikt en dat er vrijheid van wetenschappelijk on derzoek is. Daarbij heeft iedere we tenschappelijke onderzoeker in dit gebied het recht om ook de onder zoekingen van andere landen in te zien. Maar dat is in de praktijk een farce omdat de publikaties van we tenschappelijke resultaten of stu dies soms met een vertraging van wel tien jaar worden gepubliceerd. Greenpeace vreest dat sommige studies er mede op gericht zijn de exploitatie van de rijkelijk aanwe zige mineralen in de bodem van Antarctica te bestuderen. Antarcti ca herbergt grote hoeveelheden aardolie en aardgas, alsmede goud, zilver, platina, koper, chroom, nik kel, titanium, uranium, koper, lood en zink. Zou men tot exploitatie overgaan, dan kan zelfs de kleinste ramp nog verschrikkelijke gevol gen hebben. Een olievlek in het water zal door de extreme weers omstandigheden en de schuivende ijsmassa's het opruimen vrijwel onmogelijk maken. En een natuur lijke afbraak van de olie zal door de lage temperaturen jaren duren. Vandaar dat Greenpeace Antarcti ca wil uitroepen tot het eerste We reldnatuurpark. Bedreiging Het eerste doel van de expeditie van Greenpeace is om de bedrei ging van dit rijke natuurgebied on der internationale aandacht te brengen. Gerry Johnson is een Falklander die eerder al zeven maal op Antarctica overwinterde. Hij is de leider van het viertal man nen dat een basiskamp zal bouwen op Antarctica om te overwinteren. De andere deelnemers zijn de Australiër Peter Norris Smith, als radio-operator, Ralph John, een Duitse wetenschapper, en ten slot te de Engelse arts Kit Mayers, die eerder al zeilend een reis om de we reld maakte. De ploeg is uitgerust met foto- en filmmateriaal en zal per telefoon en telex voortdurend in verbinding staan met de thuisbasis. Een van de doelstellingen is na te gaan wel ke effecten de menselijke aanwe zigheid heeft op de natuur in dit gebied. En waar andere landen met een basiskamp hun claims probe ren te leggen op land of rechten op de winning van mineralen, daar heeft Greenpeace als enige claim de totale bescherming van het ge bied. Zaterdag vertrekt de Gondwana met een extra versterkte boeg om ook als ijsbreker dienst te kunnen doen naar Miami. Daar wordt on der meer een snowmobiel aan boord genomen en vervolgens gaat de reis via het Panamakanaal naar Nieuw-Zeeland om van daaruit in januari in het Antarctische gebied aan te komen. Voor het lossen van de lading zal een speciaal landings bootje worden gebouwd, omdat het schip zelf waarschijnlijk niet dicht genoeg bij het land zal kun nen komen. In januari, de zomer periode, is de ijsconditie optimaal en kan de temperiatuur variëren van 0 tot -53 graden Celsius. Wan neer de permanente basis is opge bouwd, vaart de bemanning weer terug en zijn de vier overwinte raars een jaar lang aan zichzelf overgeleverd. In Tripscompagnie bij Hoogezand vielen drie bomen op een boerderij als gevolg van het noodweer. (fot0 anp» WESTMALLE/ESSEN (GPD) - „Jullie Hollanders doen altijd voorkomen dat wij Belgen de meest krankzinnige, de meest gevaarlijke medicamenten uitde len. Nu weer met die dieetpillen. De hypocrisie! Bij jullie gebeu ren ook vreemde zaken". Wim Schrooyen, huisarts in het Belgi sche Essen, windt zich op achter zijn grote bureau. Dan doet hij een greep uit zijn la: „Hier: amfe tamine. Die pillen kregen patiën ten die ook wilden vermageren van Hollandse artsen. Zuiver verslavend! Is dat geen schan daal?". De Belg bedaart en leunt triomfantelijk achterover. De re cepten voor de pillen zijn voor dikbuikige Nederlanders uitge schreven door twee huisartsen in West-Brabant. „Ik wist dat er ooit journalisten zouden komen, daarom heb ik die doosjes be waard. Let wel: ik ben erop tegen dat geneesheren vermagerings kuren uitschrijven die nare bij verschijnselen ten gevolge kun nen hebben. Maar men moet niet altijd de schuld in Belgische schoenen schuiven", aldus Schrooyen. Zijn wraak als reactie op het schandaal rond zijn collega uit Westmalle die dieetpillen ver kocht waardoor ernstige hartklachten konden ontstaan, lijkt zoet. Navraag leert dat Ne derlandse artsen die amfetamine als hulpmiddel bij een vermage ringskuur laten gebruiken, het aan de stok kunnen krijgen met Boze Belgische artsen over afslankingspillen: de Inspectie voor Geneesmidde len. Plaatsvervangend directeur Van Gruting van deze instantie laat weten: „Daar zijn we heel fel tegen. Amfetamine is sterk op wekkend. Door die doping word je actiever, je voelt geen honger, eet niet, het verslaaft... Officieel mag een arts dat nog voorschrij ven, maar de wet loopt wel vaker achter". Van Gruting voegt daar on middellijk aan toe dat de contro le op het uitschrijven van amfe tamine zo streng is, dat het sti mulerende goedje alleen bij uit zondering op vetzuchtige patiën ten kan worden toegepast. „Ter wijl ze in België systematisch verstrekken. Heel wat artsen daar houden er een bloeiende business aan over". De Essense geneesheer Schrooyen bestrijdt dat laatste niet. In zijn praktijk ontvangt hij wekelijks zuchtende Nederlan ders op zoek naar hét middel te gen hun overlast. En bij veel col lega's langs die lange grens zal het niet anders zijn, vermoedt Schrooyen. Sportarts Hij is er niet te beroerd voor een eetlustremmertje voor z'n uitdijende klandizie uit de kast te halen. „Maar alleen veilige spullen en altijd gecombineerd met een gezond dieet. Ik ben te vens sportarts, dus ik ken de mo gelijkheden. Maar ik ben niet van plan mijn reputatie op het spel te zetten". Hij toont een doosje Atractil, zestig capsules voor nog geen dertig gulden. De bijsluiter ver meldt dat hartpatiënten voor zichtig moeten zijn. „Maar als ik alle medicijnen moet buitengooi en die een bijwerking hebben, doe ik morgen niets meer tegen reuma en kunnen we ook de as pirines op een hoop gooien". In het Vlaamse Westmalle is de aanstichter van de heibel rond de vermageringstabletten, Arthur van der Aa, zich van geen kwaad bewust. En dat terwijl hij de ge volgen van de publikaties over de zwaargewichten die van zijn pillen snoepten en daar hartklachten aan overhielden, al aan den lijve ondervindt. Zijn schitterende wachtkamer die geregeld wordt aangedaan door zes-, zevenhonderd Hollan ders, blijft nu leeg. Voor de 44- jarige Van der Aa ziet het er naar uit dat aan twaalf jaar lucratieve handel een eind is gekomen. De Belg beweert laconiek dat pa tiënten met hartklachten de schuld bij zichzelf moeten zoe ken. Zelfmoord „Ze drinken koffie en dat mag helemaal niet. Ik zeg het ze, maar die Hollanders kunnen hun kof fie blijkbaar niet laten staan. In mijn capsules - een vrij eenvou dig recept dat iedere apotheker kan maken - zit schildklierpoe der. Die zorgt ervoor dat de eet lust minder wordt. Maar dat poe der en cafeïne verdragen elkaar absoluut niet. Dat kan heel on prettige gevolgen hebben, inder daad. Maar als ik er minder van dat poeder in doe, werkt het niet". Van der Aa vindt dat hij nu ten onrechte wordt afgeschilderd als een potentiële moordenaar van wanhopige dikkerds. „Hollandse artsen schreeuwen gelijk als ze ook maar iets horen van een Bel gische collega. Maar mijn kuur is vrij onschuldig. Een van mijn pa tiënten heeft met dat spul ge tracht zelfmoord te plegen. Hij slikte een volledige pot, tachtig stuks, maar het gelukte hem niet. Zolang ge maar geen koffie drinkt". Uitstel van betaling voor NVSH DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren sur séance (uitstel) van betaling ver leend aan de Nederlandse Vereni ging voor Seksuele Hervorming (NVSH). De NVSH wil op die ma nier de gelegenheid krijgen om van haar schulden af te komen. Het is de bedoeling dat de twee klinieken van de NVSH in Zwolle en in Den Haag gewoon doorwerken, zo heeft het bestuur gisteren meegedeeld. De Haagse kliniek zal vanaf dins dag 20 augustus ook als consulta tiebureau voor de ziekte Aids gaan fungeren. De eerste vergadering van debi teuren is op verzoek van de giste ren aangestelde bewindvoerder, mr. N.W.A. Brink uit Noordwijk, door de rechtbank gesteld op 23 oktober. Mr. Brink vond het niet verantwoord als bewindvoerder op te treden als hij niet ruim de tijd zou krijgen om zich te oriënteren op de financiële situatie van de NVSH en de mogelijkheden om uit de problemen te komen. Algemeen secretaris Hans Rein- boud van de NVSH verklaarde desgevraagd dat de financiële ga ten 'overal' zitten in de begrotings post van de vereniging. Fiscus en bedrijfsvereniging zijn de voor naamste crediteuren. De NVSH is sinds haar hoogte punt, het einde van de jaren zestig, praktisch gedecimeerd. De vereni ging heeft nu nog 14.000 leden en heeft ongeveer dertig mensen in dienst. De vereniging heeft vol gens Reinboud te traag gereageerd op het slinken van het ledenbe stand. Financiële problemen wa ren er de laatste vijf jaar eigenlijk voortdurend. „Jaren achter elkaar zijn er steeds gaatjes met gaatjes gestopt", aldus Reinboud. „Mo menteel spelen we ongeveer quit te". ONTUCHT (ANP) - De politie van Tilburg heeft maandag een 45-jari- ge inwoner van die stad aangehou den, die ervan wordt verdacht vo rig jaar minstens zes buurjongens te hebben aangezet tot gemeen schap met zijn toen 13-jarige stief dochter. Alle zes jongens in de leef tijd van 15 tot 19 jaar hebben als getuige verklaard inderdaad met het meisje naar bed te zijn geweest. Dat heeft een woordvoerder van de Tilburgse politie meegedeeld. Onderzoek naar dood jongetje in ziekenhuis SNEEK (ANP) - De officier van justitie in Leeuwarden gaat een on derzoek instellen naar de dood van de op 29 juli in het St. Antoniuszie- kenhuis in Sneek overleden 4-jari- ge Erwin Rijpma. De persofficier van justitie heeft dit gisteren be vestigd. Het kind werd na een botsing met een fiets met een beenbreuk in het ziekenhuis opgenomen. Het been werd onder narcose gezet, maar het slachtoffertje bleek daar na niet meer bij bewustzijn te bren gen. Volgens directeur DuMee van het ziekenhuis is uit een voorlopig onderzoek gebleken dat de oor zaak van het ongeval een verwisse ling in een aansluiting aan de cen trale zuurstof-lachgasvoorziening van één narcoseapparaat is ge weest. Het onderzoek van Justitie richt zich op de vraag hoe dit mogelijk is geweest. DuMee zei gisteren dat door het overlijden van Erwin Rijpma bij patiënten onrust is ont staan. Volgens hem is echter ge constateerd dat de narcoseappara- tuur in het ziekenhuis volledig be trouwbaar functioneert en dat er geen sprake is van gebrek aan on derhoud. Baby stikt in speelgoedbeest ST.PHILIPSLAND (ANP) - Giste- ren is in St. Philipsland de vijf maanden oude Cornelis den Bra- ber gestikt in zijn speelgoedbeest je. Het jongetje dat lag te slapen, heeft volgens de politie vermoede lijk tijdens het omdraaien een pootje van het speelgoedbeest in zijn keel gekregen waardoor hij is gestikt. GEËVACUEERD (ANP) - Naar schatting van de gemeente Deven ter kunnnen ongeveer zeventig mensen de komende nacht niet in hun eigen huis doorbrengen als ge volg van de brand die gisteren een opslagloods heeft verwoest en hui zen in de directe omgeving heeft aangetast. Bovendien hebben de woningen tijdens het blussen wa terschade opgelopen. Van degenen die niet in hun ei gen huis kunnen overnachten, ver blijven er inmiddels 25 in een De venter hotel. De gemeente heeft dit voor hen geregeld. SCHEVENINGEN (ANP) - Kroonprins Willem Alexander nam gisteren een kijkje op de brug van het marinef regat Callenburg, waar hij en zijn moeder de start van de Europese zeilrace voor super-catamarans volgden, voor de kust van Scheveningen. De kroonprins komt volgende week, dinsdag onder de wapenen, bij de marine. (foto ANP) DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De autoriteiten in Parama ribo hebben beschuldigingen in de Nederlandse media dat Suriname moordcommando's heeft uitgerust om oud-president Henk Chin A Sen te vermoorden 'zeer ernstig' opgevat. Dit heeft de Surinaamse regeringsleider Bouterse gisteren op een persconferentie in Parama ribo gezegd. De Nederlandse ambassadeur Van Houten is wegens de ernst van de aantijgingen op het ministerie van buitenlandse zaken in Parama ribo ontboden om een nota voor de Nederlandse regering in ontvangst te nemen. In de nota wordt Den Haag gevraagd 'om het een en an der op schrift te> stellen'. Bouterse zei dat Suriname er geen behoefte aan heeft om Chin A Sen ook maar één haar te krenken. Hij betitelde Chin A Sen als 'eens mijn beste vriend die ik graag mocht als president'. Chin A Sen vormt voor ons geen enkel gevaar of bedreiging, aldus Bouterse. die eraan toevoegde dat het al zielig genoeg is om in het buitenland te zitten en met weemoed aan huis te rug te denken. Dat Chin A Sen gevaar loopt is volgens Bouterse overigens niet vreemd omdat Suriname over in formatie beschikt dat de oud-presi dent, die voorzitter is van de Be- vrijdingsraad, gelden van de CIA (de Amerikaanse inlichtingen dienst) heeft aangenomen. „Wan neer je middelen van de CIA hebt gekregen en je hebt je doel niet kunnen bereiken, dan ben je wel in gevaar en ik zou Chin A Sen willen adviseren om goed op zijn veilig heid te letten. Hij kan beter nog meer bescherming van de BVD (binnenlandse veiligheidsdienst) vragen dan hij nu al heeft", zei Bouterse. De legerleider sprak ook over Redgan van Sauwers, een 27-jarige student die naar de Nederlandse ambassade was gevlucht om hulp te zoeken, maar die door de ambas sade werd uitgeleverd aan de justi tiële autoriteiten. Bouterse zei: „Naar onze mening heeft hij zich schuldig gemaakt aan een straf baar feit. Hij had enige zaken op schrift gesteld die denigrerend en beledigend waren voor de leiding van het land". Bouterse onder streepte dat met het geval De Sau wers opnieuw is gebleken dat Suri name een rechtsstaat is. „Wij mo gen er anders over denken, maar als de rechters Van Sauwers op vrije voeten stellen dan hebben wij dat te respecteren.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5