'Jaarlijks miljoen reserveren voor nieuwe initiatieven' Opnieuw woekeren met ruimte s 'Mogelijk parkeergarage op Driessenplein' Ontwerp-verkiezingsprogramma PvdA: Politie houdt daders van steekpartij aan Binnenbrandje Opdracht IBB ONDER D/\K Bouw stagneert na de oorlog DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1985 LEIDEN LEIDEN - De gemeente Leiden moet de komende raadsperiode elk jaar tenminste een miljoen gulden uittrekken voor nieuwe beleidsini tiatieven. Is dat geld niet direct be schikbaar, dan moet dit op tafel ko men door middel van bezuinigin gen. Dat stelt de programmacom missie van de PvdA in het ont- werp-verkiezingsprogramma van deze partij. Het ontwerp wordt op 20 en 23 september besproken door de ledenvergadering die dan ook de gelegenheid krijgt er even tueel aanpassingen in aan te bren gen. Als het nieuwe ontwerp-verkie- zingsprogramma werkelijkheid wordt, zal de koers die de PvdA voorstaat niet drastisch worden ge wijzigd. In het voorlopige pro gramma wordt, net als vier jaar ge leden, onder meer de nodige aan dacht gevraagd voor de voortgang van de stadsvernieuwing en wo ningverbetering, het scheppen van meer kansen voor vrouwen en etni sche en culturele minderheden, het verbeteren van de veiligheid en mogelijkheden voor voetgangers, fietsers en gebruikers van het openbaar vervoer. Verder wil de programma-commissie van de PvdA net als in het vorige verkie zingsprogramma dat er meer voor zieningen komen voor ouderen zo dat die zo lang mogelijk zelfstandig thuis kunnen wonen en een betere kinderopvang wordt verwezen lijkt. "Leegstaande woningen beho ren bijna alle aan de verenigin gen De Goede Woning en Werk manswoningen. Dat wil zeggen, zij liggen in straten waarin veel grote gezinnen wonen, waardoor deze rommelig en onrustig zijn. Voor nette gezinnen legt dit be zwaar veel gewicht in de schaal: zij nemen liever een te kleine wo ning voor lief dan dat zij hun kin deren laten omgaan met kinde ren van een slag dat zij niet wen sen en zichzelf blootstellen aan ruzie en ergernis". Gepasseerd Na de oorlog legt de regering de verantwoordelijkheid voor de volkhuisvesting in handen van de gemeenten in plaats van de - hevig protesterende en zich ge passeerd voelende - woning bouwverenigingen. Met het oog op de grote woningnood houdt het rijk het bouwen in overheids handen. Bouwsubsidies worden o ver de gemeenten verdeeld, de architecten door gemeenten aan gewezen, aanbesteding en gun ning door gemeenten geregeld. Pas in een zeer vergevorderd sta dium bepaalt het gemeentebe stuur welke corporatie de exploi tatie van de woningen op zich mag nemen. Het gevolg daarvan is dat het woningbezit van de verenigingen over de stad wordt verspreid. De overheid beperkt op deze manier de zelfstandigheid van de woningbouwverenigingen flink. De vrijheid om de huurprijzen vast te stellen, wordt de vereni gingen eveneens ontnomen. Ook stelt het rijk onderhoudsbedra gen vast. Te laag menen de ver enigingen steevast. De woon ruimteverdeling wordt door mid del van de Woonruimtewet in 1947 bij de gemeente gelegd. Deze verplicht de gemeente woonvergunningen te verstrek ken en huizen te vorderen voor de zeer urgenten. Tot die tijd is het bij woningbouwverenigin gen nogal eens gebruik om eerst leden en daarna familieleden daarvan aan een woning te hel pen. Als de gemeente de woon ruimteverdeling in handen krijgt, komt daaraan een einde. In de jaren 1946-1956 komt er nog een schepje bovenop de Voor deze zaken willen de ma kers van het ontwerp-verkiezings- programma een gedeelte van de een miljoen gulden voor nieuwe beleidsinitiatieven vrijmaken. Het geld moet verder worden besteed aan het verhogen van de veiligheid op straat en het terugdringen van de kleine criminaliteit en het van dalisme, het behouden en uitbrei den van de werkgelegenheid in Leiden en het laag houden van de woonlasten. maatregelen die de vrijheid van de woningbouwverenigingen be perken. Geregeld krijgen zij cir culaires waarin op bezuinigingen wordt aangedrongen. Zelfs is een lijst van materialen verstrekt, waarop staat dat bijvoorbeeld hang- en sluitwerk niet meer op kosten vajn de vereniging mag worden verstrekt. Dat door deze bezuinigingsvoorschriften de toestand van de woningen er niet Onzeker Hoe de gemeente er de komende vier jaar financieel voor staat, is volgens de programma-commissie van de PvdA nu nog niet te zeggen omdat veel dingen nog onzeker zijn. Wel moet worden geprobeerd de lasten zo min mogelijk op de burgers af te wentelen. Gemeente lijke belastingen en heffingen zul- len niet meer dan trendmatig wor den verhoogd. Het aandeel van de ze lasten dat voor rekening komt beter op wordt mag duidelijk zijn. Maar aan de andere kant voert het rijk dan weer subsidie regelingen voor renovaties en onderhoud in. Opgeheven In de oorlog zijn in Nederland in totaal 80.000 woningen ver woest en zeer vele zwaar bescha digd. Ambitieuze kabinetsplan van huurders zal, als het ontwerp programma wordt uitgevoerd, zelfs helemaal niet worden ver hoogd. Omdat het in standhouden van de binnenstad Leiden in vergelij king met andere gemeenten met onevenredig hoge kosten opzadelt, moet de gemeente in 1988 opnieuw een aanvullende bijdrage vragen van het rijk. Die bijdrage is ook al in 1981 aangevraagd. In 1987 loopt de huidige regeling af. nen reppen van de bouw van on geveer 40.000 woningen per jaar. "De minister van Wederopbouw mr. J. in 't Veld heeft onlangs ge zegd dat het woningtekort, dat op 250.000 woningen wordt ge schat, wellicht voor 1958 zal wor den opgeheven", meldt een jaarverslag van één van de Leid- se bouwverenigingen. Niettemin komt in Leiden de Wethouder Bordewijk: wel of niet aankloppen bij het rijk? (foto Wim Dijkman) Het vragen van een extra bijdra ge bij het rijk, heeft wel het nadeel dat die zich dan diepgaand met de financiële toestand van de gemeen te Leiden gaat bemoeien en de be leidsvrijheid van Leiden beperkt. Het achterwege laten van een aan vraag betekent echter dat de ge meente met een extra tekort van om en nabij vier miljoen gulden komt te zitten, zo verklaarde PvdA-wethouder P. Bordewijk gis teren. Leiden te bevorderen. Zo wil zij dat er meer geld komt voor ver nieuwende en maatschappij-kriti sche kunstuitingen. Bovendien moet er een zogenoemd 'podium- overleg' in het leven worden geroe pen waaraan Schouwburg, Stads gehoorzaal, LAK en LVC deelne men. Daarmee kan worden bereikt dat elk theater de meest geschikte programma's krijgt. Voorstander is de programma commissie van een jaarlijks terug kerende culturele week. Eveneens wil zij dat de gemeente een cul tuurprijs of een aanmoedigings prijs voor Leidse kunstenaars in stelt. Het college dat volgend jaar na de verkiezingen aantreedt, moet weer aan de slag gaan aan de hand van een college-programma dat is afgeleid uit de verkiezingspro gramma's van de deelnemende partijen. Jan-Marinus Wiersma, voorzitter van de PvdA en lid van de programma-commissie, kan op dit moment echter nog niet zeggen waarmee wie de PvdA na de ver kiezingen in zee wil. Dat wordt pas later bepaald. Overigens vindt de programma-commissie dat de bur gemeester geen andere portefeuil les mag beheren dan die welke voortvloeien uit zijn wettelijke ta ken. woningbouw langzaam op gang, door het ontbreken van voldoen de bouwrijpe grond. De stad is al vele jaren bezig geweest te woe keren met de krappe hoeveel heid beschikbare grond. Na de Tweede Wereldoorlog doet mede daarom de etagebouw zijn intre de. Tussen 1945 en 1950 worden slechts ongeveer 260 woningen gebouwd, waarvan een deel LEIDEN - Drie 16-jarige jongens uit Leiden, die in de nacht van za terdag op zondag, waren betrok ken bij een steekpartij op de Mare- singel zijn aangehouden. Volgens de poltie heeft één van hen bekend met een mes de twee slachtoffers, een 25-jarige jongen uit Delft en 21- jarige jongen uit Leiden, te hebben gestoken. De toestand van de twee mannen die waren geraakt in vitale organen is over het kritieke punt heen. Uit verhoren is inmiddels geble- LEIDEN - De brandweer heeft gis teravond tegen tien uur een bin nenbrandje in een woning aan de Eerste Binnenvestgracht moeten blussen. De brand is ontstaan tij dens het lassen van enkele water leidingsbuizen die in de buurt van het plafond zaten. Waarschijnlijk heeft de isolatielaag in het plafond op de begane grond vlam gevat. goedkope duplexjes. Daarna lij ken pogingen om flink wat vaart te zetten achter de woningwet- bouw resultaten te gaan opleve ren. Telt Leiden in 1948 in totaal 20.000 woningen, waarvan 3200 woningwet-, tot 1979 zijn er van de 17.000 nieuw gebouwde wo ningen 10.000 met rijkssteun neergezet. Dat Leiden weer ruimte tot de beschikking heeft, is vanzelfsprekend te danken aan de stadsuitbreidingen aan de noordzijde. Leiden Zuid-West en (na grenswijziging in 1966) in de Merenwijk. Tegenvallend Omstreeks 1950 kunnen de wo ningbouwverenigingen weer gaan bouwen. Niet meer op de oude voet, want de naoorlogse woningwetbouw is niet alleen duurder maar ook beter voor zien: meer slaapruimte, beter sa nitair en een douche. In vergelij king met de woningwetwoning anno 1902 is de bouw ook veel meer solide, de aansluiting op de nutsvoorzieningen is standaard en de stand is over het algemeen beter. Op het moment dat de woning wetbouw weer van de grond komt, telt Leiden 2900 woning zoekenden, van wie 1600 urgent. Wat dat betreft is er, zowel in ver gelijking met heden als verleden, niets nieuws onder de zon. De hoeveelheden die de gemeente mag bouwen, vallen echter te gen: iets meer dan 300 per jaar, die in de Meerburgerpolder, Zuid-West en Noord worden neergezet. Daarbij houdt het rijk nog re kening met de aanwezigheid van industrieën (arbeiders van elders die in Leiden werken, willen ér ook woningen), van slechte wo ningen en samenwoningen. De gemeente zelf becijfert dat Lei den tot december 1960 ongeveer 1000 woningen per jaar nodig heeft. Zonder veel succes dringt Leiden echter bij de hogere over heden aan op ruimere toewijzing van het aantal gesubsidieerde woningen. Met hangen en wur gen worden af en toe wat extra's in de wacht gesleept uit bijzon dere regelingen voor gerepa- trieerden uit Ind(ones)ië, militai ken dat het drietal in die nacht op een bromfiets rondreed. Op de Ma- resingel werd hun weg gekruist door twee lopende mannen die slaande bewegingen zouden heb ben gemaakt. Het drietal voelde zich daardoor bedreigd. Er ont stond een vechtpartij, aldus hun verklaring. Volgens de politie is er al vrij snel het mes getrokken. Eerst werd de 21-jarige in rug en buik getrof fen, daarna onderging de 25-jarige hetzelfde lot. Toen de twee slacht offers op de grond lagen, zijn de drie Leidenaars er snel op hun brommer vandoor gegaan. Volgens eigen zeggen op zoek naar een eet gelegenheid. Het mes is in de Ha ven gedumpt. Omwonenden hebben op het hulpgeroep van de twee slachtof fers gereageerd. Het tweetal is daarna met spoed naar AZL ge bracht. Twee van de drie daders zijn al eens eerder met de politie in aanraking geweest wegens vermo gensdelicten. ren, krotopruiming en de vesti ging van nieuwe industrieën. Zorgenkind De verenigingen beginnen in deze tijd tegen het onderhoud van de huizen uit de eerste de cennia van de eeuw aan te lopen. Sommige schetsen dit als het grootste zorgenkind. Hoewel in 1954 de rijksbijdragen in'het on derhoud omhoog gaan met meer dan de helft (van 31 naar 54 gul den per woning per jaar) klagen de verenigingen steen en been, een klaagzang die de laatste ja ren steeds luider is geworden en veranderingen tot gevolg lijkt te gaan hebben. Maar ook in de ja ren vijftig zijn de verenigingen genoodzaakt tot drastische be zuinigingen. Pijnlijk voor de huurders is een serie van huurverhogingen die de verenigingen op last van het rijk moeten doorvoeren. Ook in dit geval helpt ach en wee roe pen de verenigingen niet om on der de rijksmaatregelen uit te ko men. Per 1954 wordt een groot deel van de huren met 20 procent verhoogd. Een paar jaar later komt er prompt 25 procent bo venop. De wettelijke mogelijkheden die gemeenten hebben gekregen om huizen onbewoonbaar te ver klaren helpen Leiden weinig bij de aanpak van de krotoprui ming. "Nu onbewoonbaarverkla ring een aanzienlijke huurverla- ging met zich meebrengt is dit, wanneer niet vaststaat dat daar op onmiddellijk afbraak volgt, niet verantwoord. Anders komen krotten immers nog meer in trek", meldt de directeur ge meentewerken. Leiden telt op dat moment nog 750 krotten, hui zen die vaak bewoond blijven omdat er voor de bewoners geen. andere huisvesting bestaat. 'Onderdak' is een serie die de ge schiedenis belicht van de sociale woningbouw in Leiden en van de Leidse woningbouwverenigingen. Hun namen zullen spoedig tot het verleden behoren door voorgeno men fusies. Dit is het vijfde artikel van deze serie. De vorige afleverin gen verschenen op 18 juli, 25 juli, 2 en 10 augustus. ADVERTENTIE LEIDEN - De Breestraat moet op zaterdagen worden afgesloten voor autoverkeer. Tevens mogen auto's op marktdagen niet over de markt rijden. Als de ervaringen met be taald parkeren in de binnenstad en de twee nieuwe parkeergarages rond het centrum van Leiden gun stig zijn, moet worden overwogen om een parkeergarage neer te zet- I ten op het ir. Driessensplein. Dat zijn enkele van de voorstel len die de programma-commissie van de PvdA doet in het ontwerp- verkiezingsprogramma van deze partij. Een ander nieuw idee is het instellen van een plaatselijke LEIDEN - IBB-Kondor heeft op dracht ontvangen voor de eerste fa se van de bouw van de hangar op Schiphol-Oost waar Fokker haar nieuwe vliegtuigen van het type F.50 en F. 100 gaat vervaardigen Ook neemt het Leidse bedrijf de» bouw van het nieuwe hoofdkan toor van de Algemene Woning bouw Vereniging in Amsterdam op zich. Met de eerste fase van de bouw van de hangar is een bouw som van f 3,9 miljoen gemoeid. De bouw van het kantoor voor de Al gemene gaat f 4,6 miljoen kosten. emancipatieraad die het gemeente bestuur moet adviseren in zaken die voor de positie van vrouwen in de maatschappij van belang zijn. Verder wil de commissie de Om roep Rijnland inschakelen bij de voorlichting aan burgers, zonder dat dit overigens ten koste gaat van de plaatselijke dagbladen. De gemeente moet er volgens de makers van het ontwerp-verkie- zingsprogramma naar streven nieuwe functies aan te bieden als maximaal 36-uurs banen. Ook moeten er zoveel mogelijk banen van 32 uur worden geschapen. Om te bevorderen dat meer vrouwen midden- of hogere functies krijgen, moet aan elke selectiecommissie tenminste één vrouw deelnemen. De politie moet zich volgens de programma-commissie meer gaan bezighouden met het bevorderen van de veiligheid en leefbaarheid op straat en in de woningen van de burgers. Bovendien moet zij meer aandacht schenken aan de opvang BEENBREUK - Een 21-jarige bromfietster is gistermorgen om half zeven met een gebroken bo venbeen naar het AZL gebracht. De vrouw reed op haar brommer in de Brahmslaan en werd bij de krui sing die ze wilde oversteken ge schept door een automobilist. van slachtoffers van verkeersonge vallen en geweldsmisdrijven. Om dat werk goed te kunnen doen, zou de politie minder tijd moeten be steden aan andere taken, zoals het vervolgen van kleine verkeersover tredingen van voetgangers en fiet sers. Het huidige beleid van aantrek ken en stimuleren van het klein- en middenbedrijf, zakelijke dienst verlening en industriële bedrijven die veel werkgelegenheid bieden, moet volgens de makers van het ontwerp-verkiezingsprogramma worden voortgezet. Ook moeten meer 'startende' ondernemers een kans krijgen. Er moeten daarom meer mogelijkheden tot vestiging in bedrijfsverzamelgebouwen ko- »Ook het huidige stadsvernieu wingsbeleid moet worden voortge zet. De verbetering van vooroor logse woningen is nu zo goed als afgerond. Daarom zal vooral aan dacht moeten worden geschonken aan het opknappen van na-oorlog- se woningwet-woningen. Tevens moeten nog de nodige bruggen, walmuren en rioleringen worden opgeknapt, dit ondanks het feit dat de bijdrage die Leiden hiervoor van het rijk krijgt met de helft is verminderd. De programma-commissie merkt op dat nadat de Stevenshof is volgebouwd met woningen, ruimte voor nieuwbouw binnen Leiden zeer beperkt is. De gebie den Roomburg, Coebel en het Schuttersveld zijn dan nog de eni ge wat grotere bouwplekken. Die moeten, wat de PvdA-commissie betreft in reserve worden gehou den voor de jaren na 1990. In de binnenstad zijn de meeste open plekken inmiddels wel volge bouwd. Daarom moet er worden gezocht naar bouwmogelijkheden in bestaande wijken, zoals in Zuid west. De programma-commissie vindt dat er in principe moet worden ge bouwd voor de Leidse bevolking en niet voor woningzoekenden uit Den Haag. Wel is de commissie van mening dat woningzoekenden uit de regio moeten worden toegelaten in Leiden als daarmee kan worden voorkomen dat dorpen als Zoeter- woude en Voorhout te snel groeien. Op die manier kan worden voorkomen dat het 'groene hart' van de provincie Zuid-Holland wordt aangetast. Breestraat In het voorlopige verkiezings programma doet de programma commissie van de PvdA ook een aantal voorstellen om de cultuur in Deze week bieden onze goede restaurants u dit fantastische 4 GANGENMENU door Raymond Peil De oorlog brengt ook voor de Leidse woningbouwverenigingen mi sère met zich mee. Uit een aantal besturen worden leden met een joodse afkomst van hun functie ontheven en gedeporteerd. Het on derhoud aan de woningen moet tot het allernoodzakelijkste wor den beperkt. Vooral in de hongerwinter is er een nijpend gebrek aan voedsel en brandstoffen. Uit veel woningen wordt alles wat brandbaar is gesloopt en opgestookt. Een overvloed aan huizen is er in die tijd niet, te meer daar zo'n 160 woningen als gevolg van bombardementen verloren gaan. Een citaat uit een rapport (1941) aan de Armenraad over huisvesting van grote gezinnen met weinig financiële draagkracht werpt ech ter een wat schril licht op de leegstand van woningen, die deson danks voorkomt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3