'Ook de Heer wilde de revolutie niet' 'Laatste kans voor Markthof Oegstgeest en Proper praten verder over winkelpassage Politie Oegstgeest zoekt 'doorfietser na botsing' PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1985 Programma Visserijdagen Burgemeester C.A. Bos van Kat wijk geeft maandag om 15.00 uur het officiële startsein voor de na tionale haringschoonmaakwed- strijd in de School voor de Zee visvaart in Katwijk. De wedstrijd maakt deel uit van de Katwijkse visserijdagen die eveneens maandag beginnen. De gehele week zijn in het Kat- wijks Museum schilderijen en aquarellen over de visserij te zien van Adeli Kubbinga-Kwakkel- stein. Ook staan er diverse scheepsmodellen (sommige in een fles) en visserijattributen uit gestald in het museum aan de Voorstraat. In het eveneens aan de Voorstraat gevestigde pand van de Rabo-bank is een exposi tie van de marine-voorlichtings dienst te zien. Een ereboog opgebouwd uit 600 originele vistonnen - een ge trouwe kopie van de boog die in de jaren dertig bij de visserijten toonstelling sierde - zal worden geplaatst in de Princestraat. Za terdag 24 augustus wordt er een zogenaamde vak- en publiek- sdag gehouden in het centrum van Katwijk aan Zee waaraan be drijven deelnemen die op een of andere wijze met de visserij te maken hebben. Het programma dat nu defini tief bekend is ziet er verder als volgt uit: maandag open huis in de School voor de Zeevisvaart aan de Sluisweg van 14.30 tot 17.30 uur; dinsdag, open huis in de botenloods van de KNZHRM aan de Rijnmond van 19.00 tot 21.30 uur; woensdag, avondzang in de Witte Kerk aan de Boule vard om 20.15 uur; donderdag, open huis in de School voor de Zeevisvaart van 19.15 tot 21.30; vrijdag Europees kampioen schap Nacra-zeilen met start om 13.30, de Paalrace op zee om 19.00 uur, een vlootschouw voor de kust vanaf 16.00 uur, vuur werk om 21.30 uur en een 'visse rij-popconcert' in De Schuit door Dreamwear om 20.00 uur; zater dag open huis bij rederij- en vis- verwerkend bedrijf Ouwehand aan de Rederijstraat van 09.00 tot 12.00 uur, tweede dag Nacra-zei len, postzegelruilbeurs in sport hal Cleyn Duin van 10.00 tot. 17.00 uur, ringrijderij in de Voor straat om 11.00 uur, parachute springen nabij de Oude Kerk om 14.30 uur en een visserij-popcon cert door Natural Mystic in De Donk aan de Suurmondstraat om 20.00 uur. Kunst te kijk op Kaageiland "Mensen hebben vaak nog te veel drempelvrees. Ze stappen niet zomaar een galerie binnen om even een kijkje te nemen. Het idee dat er dan ook iets gekocht moet worden leeft sterk. Het is voor de kunstenaar en mij leuk als er wat wordt verkocht, maar dat is zeker niet de bedoeling. Belangrijk is dat de mensen kun nen zien wat voor leuke dingen er door de kunstenaars wprden gemaakt. Die eerste kennisma king met de kunst is belangrijk, daarna gaat het vanzelf en lopen ze nog wel eens een keertje bin nen om een praatje te maken of te kijken wat er nu weer staat of hangt". Dat zegt Geri Graveland van galerie en potterie 'De Kever' in Kaagdorp. Tot 9 september is daar een expositie met werk van 24 kunstenaars te zien. Onder hen een groot aantal uit de streek. De galerie aan de Iiene- laan, die is genoemd naar het wa ter voor haar woning, is van woensdag tot en met zondag ge opend van 14.00 tot 18.00 uur. Maar het is ook mogelijk om op een ander tijdstip een kijkje in de galerie te nemen. Dan moet ech ter wel een afspraak met Geri Graveland worden gemaakt. Geri Graveland, een geboren en getogen Kaagse, is sinds drie Qaleriehoudster Geri Graveland: "Te veel om op te noemen". jaar galeriehoudster op het voor al zomers drukbezochte eiland. In de zomermaanden houdt zij twee of drie exposities in de ruimte onder haar woning. "Vooral op regenachtige dagen willen er nog wel eens bezoekers binnenlopen. Niet alleen toeris ten die op Kaagdorp verblijven, maar ook badgasten uit Katwijk en Noordwijk", vertelt zij. "Er zijn badgasten uit Noordwijk die nu al voor het derde jaar een be zoek aan de galerie brengen". Drie jaar geleden kwam zij op het idee om meer te doen met haar woning. "Onder mijn huis heb ik een werkplaats, maar een groot deel daarvan stond leeg. De rest werd voornamelijk ge bruikt als opslagplaats. Dat stond mij niet aan en de gedach te kwam dan ook op om deze ruimte als galerie in te richten. Vanaf 1982 houdt zij in de zomer maanden exposities van kera miek, zeefdrukken, etsen, aqua rellen, beelden, pentekeningen en gouaches en wat er verdër nog wordt aangeboden. "Teweel om op te noemen", aldus de galerie houdster. Zelf'timmert' zij ook nogal aan de weg. De afgelopen jaren maakte zij bijvoorbeeld voor het bejaardencentrum 'Rustoord' in Lisse en 'Huize Salem' in Kat wijk tegeltableaus, ter gelegen heid van de heropening van bei de tehuizen. "Maar daar gaat het niet over", zegt zij lachend, "nu is het de tentoonstelling die de aandacht vraagt". Op de expositie die nu loopt in de galerie, is werk te zien van de streekgenoten Hans Buining uit Noordwijk, Willy Dohm, Jona than Ellender, Geri Graveland zelf, Domich van Baaien en Greet Tims, die allen op Kaagei land wonen, Theo van der Meer uit Roelofarendsveen en de Al- phenaar Peter Bruins. "Vooral het feit dat er zoveel streekgeno ten bij zijn, lijkt mij een extra sti mulans voor de mensen om eens het pontje te nemen en naar de galerie te lopen. Het is meer dan de moeite waard", vindt de gale riehoudster. Volgens Geri Graveland is het 'exploiteren' van een galerie geen goudmijn. Zij krijgt 30 pro cent provisie van het verkochte werk. "Ik hoop dan altijd maar dat aan het eind van het zomer seizoen blijkt dat ik quitte ge speeld heb. Dan ben ik allang weer tevreden". Niet iedereen die denkt iets leuks te kunnen maken kan in de galerie terecht. "Vaak komen ze eerst een kijkje nemen en dan zien ze zelf al snel genoeg of ze in aanmerking komen. Bovendien vraag ik aan degenen die interes se tonen, om mij eerst maar eens wat werk te tonen. In vrijwel alle gevallen is het dan werk op ni veau en goed genoeg om het ook aan anderen te laten zien", zegt Graveland. Kami ich hier telefonieren?, "Kann ich hier auch telefonie- ren? Can I make een phone-call Bijdragen Adriaan Brandenburg Kees van Kuilenburg here? Puis-je téléphoner ici? Mag ik hier effe opbellen?". Bij na dagelijks krijgen de balieme dewerksters van de Katwijkse VVV dit soort vragen voor de voeten geworpen. Niet zo vreemd overigens, want de spaarzame telefooncellen die met enige moeite nog te vinden zijn, vertonen bovendien dik wijls ook nog eens de nodige mankementen. In sommige badplaatsen, zoals in Noordwijk, worden in het sei zoen 'zomercellen' geplaatst. In Katwijk is dat echter niet het ge val zodat toeristen die 'eens iets van zich willen laten horen' hun toevlucht zoeken bij de VVV. Te vergeefs. De telefoons daar zijn nu eenmaal voor andere doelein den bestemd. Plaatselijk VVV-directeur K. Verplancke werd de afgelopen weken soms 'niet goed' van al die mensen die hun beklag deden. Uiteindelijk schreef hij een brief op poten naar de telefoondienst met twee dringende vragen: waarom heeft Katwijk geen ex tra telefooncellen in de zomer en waarom worden defecte tele fooncellen niet snel gemaakt? Verplancke kreeg een keurig briefje terug. De defecte cellen worden wel gemaakt, maar een zekere voorrangsregeling gaat voor de Katwijkse boulevard niet op. Laat staan in het week einde. Dat er zoveel cellen defec ten vertonen wijt de PTT aan het vandalisme. Voor wat betreft de plaatsing van extra cellen in de zomer maanden verwijst de PTT in de brief naar de gemeente. Via het plaatselijke gemeentebestuur moet de aanvraag worden inge diend. De VVV' zal binnenkort bij die instantie aankloppen. "Er zal wel een brief uitgaan. Hoe wel, misschien kan het ook door middel van een telefoontje...". Voorschotense missionaris strijdt vreedzaam VOORSCHOTEN - Vijfen twintig jaar na het afleggen van de gelofte van gehoor zaamheid, armoede, zuiver heid en kuisheid, ziet mis sionaris Leo van Winden (54) er weldoorvoed uit. Zijn verblijf in de sloppenwijken van Sao Paulo heeft hem niet doen lijken op de tani ge, baardige boodschappers van de Heer, die hem als klein kind zodanig biolo geerden dat hij na de lagere school direct voor het klein- semenarie koos. Dit religieuze gymnasium lag in het Limburgse Schimmert. Hij ging er heen met vijf jongens van zijn parochie (Maria Middelares aan de toen nog Voorschotense Rijndijk). Het bleek een streng soort kostschool "waar je flink aan de bandjes werd gehouden". Naar het dorp wandelen mocht alleen op dinsdag en donderdag, fn een groep. En eens per trimester mocht Van Winden op bezoek/bezoek ont vangen. Ochtendmis, leeruren en slaaptijden waren toverwoorden. door Paul van der Kooij Ook op het groot seminarie, waar hij na een jaar van bezinning naar toeging, was het leven streng en moést hij de kerkelijke opvattin gen onderschrijven. "Ik schijn er echter nooit moeite mee te hebben gehad". Er klinkt een lichte ver wondering door in zijn stem als hij verhaalt vanuit het Voorschotense Beresteijn, zijn Nederlandse ver blijfplaats. Want nu, na 25 jaar praktijk, eerst in het Afrikaanse Malawi, later in Brazilië, heeft hij meer moeite met een en ander. Bewust maken Vooral het standpunt van de paus en curie over de bevrijdings theorie zette hem aan het denken. De Montfortaner missionaris: "Zij betwisten de theologie, vinden dat zij in de richting van het commu nisme gaat. Maar ik vind dat ik WD-Oegstgeest maakt commissie OEGSTGEEST - De ledenverga dering van de afdeling Oegstgeest van de VVD heeft een kandidaat stellingscommissie ingesteld voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart 1986. De commissie bestaat uit J.M. van der Minne-Scheffer, W. Heilbron, L.V. Mazel en D.R.A- Stapel. Voorzitter is bestuurssecre- taris R. Muijlwijk. De commissie zal de voordracht opstellen voor de VVD-kandidatenlijst waarover de ledenvergadering van de afdeling in november een besluit moet ne men. wel bewust móet maken. De politiek in Brazilië is zó corrupt datje de mensen bij moet brengen: dat is niet christelijk". Werkt hij dus in strijd met de richtlijnen van de Jezus' plaatsbe kleder op aarde? Van Winden weet het niet. "Ik doe wal ik moet doen en stort me niet in theoretische problemen", zegt hij. Iets later voert de missionaris aan dat de paus niet wil dat paters actief deel nemen aan een politieke partij. Iets waarvoor hij bij Van Winden niet behoeft te vrezen. In de "corrupte politieke" wereld begeeft hij zich niet. "We gaan niet voorop in de strijd voor een betere samenleving, maar doen wel mee", heet het. Zo heeft hij geadviseerd welke leuzen paro chiebewoners op sacramentsdag konden meedragen bij een demon stratie voor rechtvaardigheid. Ook waakte hij een nacht mee met men sen die vanuit tenten vreedzaam demonstreerden en vroegen om meer aandacht voor de vele werk lozen, "die niks hebben". Aan een revolutie, die volgens Van Winden niet denkbeeldig is, zou hij daarentegen niet meewer ken. "Jezus heeft daarvoor ook niet gekozen", zegt hij, om het ver volgens te gooien op vreedzaam heid. "We moeten de zaken broe derlijk regelen", houdt hij de paro chianen keer op keer voor. "De an deren moet duidelijk worden dat ze niet alles voor zichzelf kunnen houden". De missionaris zegt dit niet al leen tijdens de vier zondagse mis sen, waar strijdliederen worden ge zongen a la 'Wanneer zal dit land mijn land zijn?'. Maar vooral tij dens bijeenkomsten van zogeheten basisgroepen. Broederlijk In deze groepen zitten religieu zen én parochianen. Bekeken wordt hoe mensen de Bijbel kun nen waarmaken in hun eigen le ven. Veel dingen broederlijk rege len én samen delen. Is een oude vrouw uit haar huis gezet? Het ene basisgroeplid biedt een stukje land aan en de ander heeft nog wat plan ken over. Het volgende weekeinde staat het huisje er. Ander wapenfeit van de basis groep is de maaltijdvoorziening van de 4 tot 8 jarige kinderen dei- zeventig armsten. Zij krijgen vijf maal per week een warme hap, evenals 130 crèche-kinderen (0 tot 7 jaar) en 210 schoolkinderen (7 tot 11 jaar). Deze laatste groep gaat welis waar ook naar gewone scholen, maar kapelaan Van Winden heeft samen met zijn Nederlandse me neer pastoor en de Belgische zus ters bedacht dat studeren met een lege maag niet zo best gaat. Boven dien kunnen de kinderen uit de ar me buurten drie uur extra oefenen goed gebruiken in hun strijd voor een beter bestaan ("ouderen ko men daar niet zo makkelijk uil"). Het gemeentebestuur ziet dit in en subsidieert de scholen, waar i Beresteyn: "Toen ik naar Nederland ging, hingen horden WARMOND - Geboren: Caroline J.T. dl v J.G.M. Hoogenboom en P.T.C. Olijers- hoek. Gehuwd: J.T. van Haastregt en B.C. Zwaan; R. Dubbelaar en S. File- j mon; H.J. Bonjer en H. Harmans; A.H.P. Pesik en G.H.M.M. Kortekaas. j Overleden: Cornelia J. van der Meer (80) w/v G.G. Mens; Petronella Tulen (82) wJ v T.G. Onderwater; Johanna H. de Jon- ge (85) w/v P. v.d. Akker; Maria E. de Winter (82) e/v J.J. Sikking; Jenny E. Palm (89) w/v E.C. Korver; Joannes A. van Kempen (96); Elisabeth J. Jansen (82) w/v C.M. Clarijs. Bliksem slaat in Jelgersmakliniek OEGSTGEEST - Door het inslaan van de bliksem is gistermiddag om vier uur in de polikliniek van de Jelgersmakliniek een brand ont staan. Door de lange smeultijd werd pas om twee minuten voor zes de beginnende brand ontdekt. De brandweer had het vuur na een kwartier onder controle. Hoeveel schade door de brand is aangericht wórdt nog uitgezocht. De elektri sche bedrading is vernield en het dak is van binnen zwaar bescha digd. ook godsdienst wordt gegeven. Volgens Van Winden een belang rijke zaak in een land waar 95 pro cent katholiek heet te zijn. "Het godsdienstonderwijs is altijd mi niem geweest. Velen zagen een a twee keer per jaar een priester in de meeste gevallen een buitenland se. Ze waren wel gedoopt, maar voor de rest ging het onderricht van vader op zoon". Toch is het geloof sterk: "Zodra er een kerk komt, komen ze". De kerk van Van Winden werd opgele verd in '72. Van Winden zélf kwam een jaar later. De binnenlanden waar hij tot dan had gezeten, zin den hem niet langer. "Ik zat tussen de koeien en de koffie. Het was net zo'n parochieleven zoals hier in Nederland". "Moeilijkheden en rotzooi" zoals in Sao Paulo waren ver te zoeken. En: hij moest vriend zijn van de burgemeester. Oud Ade Zijn wens was: dit Oud Ade te verruilen voor het Braziliaanse Amsterdam Sao Paulo, een stad met 9 miljoen inwoners. Nog im mer snelgroeiend. Ook de parochie van Van Winden. Bij zijn komst tel de hij 24.000 zielen, nu zijn het er 40.000. Vooral de komst van 60 to renhoge flatgebouwen is hier de bet aan. De flats waren oorspronkelijk bedoeld voor arbeiders die drie tot vijf maal het minimumloon verdie nen. Maar door het snel stijgen van de huur, komen velen in geldnood en sommigen moeten (weer terug) naar de krotten: "tegen elkaar aan gebouwde huisjes, gemaakt van planken die ze overal vinden en hardboard. De meesten hebben de laatste tijd water gekregen. Toch is het vaak hopeloos gesteld met de hygiëne. Meestal wordt alles direct in de kleine beekjes gegooid, die langs de huisjes stromen". Hoewel Van Windens huis een voudig en klein is, leeft hij toch iet wat anders: "Ik zou dat gewoon niet kunnen. Heb bijvoorbeeld ook behoefte aan een tuintje". De liefde van de parochianen is er niet min der hartelijk om. Toen Van Winden naar Nederland vertrok hingen horden kinderen aan zijn rokken. "Ze missen pa of ma die de hele dag werken", zegt hij bescheiden. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest gaat op zeer korte termijn verder praten met Pro per Beheer over de problema tiek rond de nog immer leeg staande winkelpassage De Markthof aan de De Kempe- naerstraat. Met name de oplos sing van het parkeerprobleem en de financiering daarvan zal in het gesprek met Proper cen traal staan. De gemeente heeft in de periode na het 'definitieve' afhaken van Di- gros als gegadigde voor de Markt hof nog eens alle mogelijkheden op een rijtje gezet om de verkeers situatie terplekke te regelen. Daar is een notitie uit voortgevloeid die momenteel nog geheim is. Het is volgens gemeentesecretaris Van Hulsteijn "de allerlaatste mogelijk heid om uit de impasse te gera ken". "Er moet iets gebeuren. In sep tember moet de gemeenteraad hoe dan ook een beslissing nemen over het bestemmingsplan waarbinnen de Markthof valt. Over de inhoud van de notitie kan ik op dit mo ment npg niets zeggen. Eerst moe ten we afwachien hoe Proper te genover onze voorstellen staat". De betrokken projectontwikke laar was vanmorgen niet voor com mentaar bereikbaar. Een week ge leden deelde B.J. Proper desge vraagd mee dat een aantal gegadig den voor de Markthof is gevonden. Proper wil deze belangstellenden nog geen toezeggingen doen alvo rens overeenstemming over het parkeerprobleem is gevonden. Digros-baas Jan van der Broek, de afgehaakte kandidaat voor in vulling van de Markthof, is op de achtergrond nog steeds in de markt: "Ik wacht met belangstel ling de berichten af. Ik ben destijds afgehaakt omdat ik moest betalen voor een optie op de Markthof. Dat vertikte ik, dat gekissebis kwam mijn neus en oren uit. Maar Proper weet dat ik bereid ben met hem om de tafel te gaan zitten als alles in kannen en kruiken is met de ge meente. Anders zal ik inderdaad een andere vestigingsplaats in Oegstgeest zoeken. Er zijn weieens winkels ter overname...". LEIDSCH iSt DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest roept getuigen en/of be trokkenen op van een ongeluk, dat vannacht tussen twaalf uur en half een langs de Haarlemmertrekvaart moet hebben plaats gehad. Om half een kwam bij de politie een anonieme melding binnen van een frontale botsing tussen twee fietsers. Eén fietser zou gewond op de grond zitten, terwijl een ander 'verdwaasd ronddoolde'. Toen de politie ter plekke kwam, trof zij een 22-jarige Leiderdorper aan die zich van het ongeluk niets wist te herinneren. De man is met hoofd letsel naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn fiets was zwaar ver nield en een andere bruine heren fiets lag eveneens zwaar gehavend op de grond. Daarop begon de poli tie een zoekactie met speurhon den, maar die leverde niets op. De Oegstgeeste politie verzoekt de onbekende melder van het on geval contact op te nemen met de politie van Oegstgeest, telefoon nummer: 071-155440. Ook roept zij personen op die iemand kennen met een bruine herenfiets, merk 'Grand Sport', met velgremmen en drie versnellingen en als bijzonder heid een paarse streep over de lin kerzijde en een rode streep over de rechterzijde van het witte achter spatbord. Tevens vraagt de politie of familie of bekenden iemand ver missen die omstreeks twaalf uur van Oegstgeest via de Haarlem mertrekvaart in de richting van Voorhout moet zijn gefietst. Men kan ook contact opnemen met de politie in de woon- of ver blijfplaats. POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES Ibehalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na" 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8,30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd ƒ250,90 per post (binnenland) 345,20 per half jaar, aan huis bezorgd 131,40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post f 30.00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling). 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1, Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I J. Veldhuizen Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2