LEIDSCH DAGBLAD Rede Botha: zwarten krijgen meer rechten van daaö r KLM wil schade acties verhalen Italiaanse tomaten liggen te verrotten Goedhart Bouwhuis Geen essentiële wijziging van thuislandenpolitiek Toch voetbal Wedden dat in üw ziektekostenpolis alternatieve geneeswijzen niet standaard zijn meeverzekerd? Van Zilveren KruisVGCN mag je meer verwachten. Bel nu gratis 06-0444 voor informatie over onze KruisPolis. Of pak de pen. Langere vakanties in voortgezet onderwijs ssgs^ Karïma (16) toch terug in Marokko KNVB-N0S DSDIREKTSERVICE DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37781 Behandeld met giftig verdelgingsmiddel van Union Carbide? ROME (GPD) - Tweehonderddui zend ton rijpe tomaten zullen in de komende weken waarschijnlijk vernietigd moeten worden en lig gen voor een deel al te verrotten in het tuinbouwgebied rondom de Italiaanse steden Nola en Acerra. De reden voor de plotselinge crisis, op het hoogtepunt van de tomaten- oogst, ligt in de verdenking dat de vruchten zijn behandeld met het uiterst giftige verdelgingsmiddel 'temik', vervaardigd door Union Carbide, de multinational die al eerder in opspraak kwam door de milieuramp in Bhopal (India) en de recente gifwolken in het Ameri kaanse West-Virginia. De conserveringsfabrieken in het gebied weigeren het produkt af te nemen, tenzij begeleid door een beëdigde verklaring van de kwe ker dat het niet met temik is be handeld. De kwekers beschuldi gen de industriëlen ervan, de te- mik-affaire te hebben opgeblazen als voorwendsel om minder toma ten af te nemen dan zij op grond van hun contracten verplicht zijn. „Temik", zo verklaart de kwekers- bond, „is alleen gevaarlijk voor de tuinbouwers zelf die het gebrui ken. Het wordt vijf maanden voor de oogst in de grond gebracht en in een periode van 60 tot 90 dagen af gebroken en onschadelijk ge maakt. Er bestaat dus geen enkel gevaar voor de consumenten". Dit is ook de mening van de vertegen woordigers van Union Carbide, die door het ministerie van volksge zondheid naar Rome zijn ontbo den. Intussen stelt het ministerie ook een onderzoek ter plaatse in, waar van de resultaten pas begin volgen de week bekend zullen worden. Tijd genoeg, protesteren de kwe kers, om duizenden tonnen toma ten in de 36 graden hitte te laten verrotten. Afgezien van de resulta ten van het onderzoek, zijn de kwe kers in elk geval (en, zoals zij zelf verklaren, al sinds jaren) in over treding: sinds 1976 is het gebruik van het gewraakte verdelgings middel in Italië alleen toegestaan voor suikerbieten. Een kort, maar hevig noodweer joeg gistermid dag eerst de badgasten van het strand en trok daarna een spoor van ver nieling door ons land. Er vielen twee doden. Twee personen worden nog ver mist. De brandweer had op vele plaatsen handenvol werk. Onder andere met omgevallen bomen. Zoals hier in Rotterdam. PAGINA 5 Frans weekblad: 'Elysée beraamde aanslag op Greenpeace'. JOHANNESBURG (GPD) - De zwarte bevolking zal een vertegenwoordiging krijgen op het hoogste niveau in de regering. Aan alle inwoners van Zuid-Afrika zal burger schap worden verleend. Dat is de hoofdmoot van de rede voering die president Pieter Wil lem Botha vanavond om half acht in Durban bij de opening van het 43ste jaarcongres van de Natalse van buitenlanse zaken, Roelof'Pik' Botha, op de hoogte werden ge steld van de intenties van de rege ring in Pretoria, kan bij te geringe en te vage stappen wel afdeling van de regerende Nationh- korte duur blijken te zijn, mede ge le Partij zal uitspreken, zo is van morgen in Zuidafrikaanse politie ke kringen bekendgemaakt. Op welke termijn de hervormingen worden uitgevoerd en hoe ze ver der worden uitgewerkt dium nog onduidelijk. Deze bronnen baseren zich op de voorbeschouwing welke door de Zuidafrikaanse ambassade in Lon den en die van Washington zien de nadrukkelijke afkeuring van de apartheid door de inwoners van die landen zelf. Een veeg teken in dat verband is reeds, dat een van de meest gehate elementen van de dit sta- apartheid, namelijk de thuislan denpolitiek, geen essentiële wijzi ging zal ondergaan. Volgens regeringsbronnen zal Botha daarentegen met voorstellen komen, die de bestaande thuislan den zullen bevestigen in hun uit- litici is gegeven. De Zuidairikaanse gangspunten, maar hun tevens de ochtendbladen meldden dat de re geringen in Amerika en Londen reeds voorzichtig positief hebben gereageerd op deze mogelijke ver anderingen die Botha vanavond zal aankondigen. Van Britse kant is men wel teleurgesteld over het feit dat Botha waarschijnlijk op geen enkele wijze de vrijlating van Nelson Mandela en het legaliseren van het Africa National Congress in zijn hervormingsplan heeft op genomen. Hoewel Zuidafrikaanse rege ringsbronnen weigeren meer de tails te geven over de richting van de veranderingen die zullen wor den aangeven, is het nu wel nage noeg zeker dat het accent in de re devoering van Bótha zal liggen op de positie van dat deel van de zwar te bevolking dat niet in de zoge naamde thuislanden woont. In dat verband behoren tot de mogelijke veranderingen in de apartheidspolitiek, die worden aangekondigd: afschaffing van de pasjeswetgeving; het vergroten van de inspraakmogelijkheden voor de stedelijke zwarte bevol king in eigen aangelegenheden en een eventueel uitzicht op Zuidafri kaans staatsburgerschap voor het einde van deze eeuw. Het is evenwel de vraag of Botha wel ver genoeg zal gaan om de in ternationale kritiek op Zuid-Afrika voldoende af te wimpelen. De steun die de regeringen van Ameri ka, Engeland en West-Duitsland vorige week hebben gegeven, toen ze door de Zuidafrikaanse minister DEN HAAG (GPD) - Er komt voorlopig toch voetbal op radio en televisie. De NOS heeft vanochtend van de KNVB toestemming gekregen om de komende vier weken sa menvattingen van wedstrijden uit het betaald voetbal uit te zen den. Voorwaarde is dat er in de zelfde periode wordt gewerkt aan een nieuwe overeenkomst over de uitzendrechten. De onderhande lingen hierover waren eerder deze week vastgelopen. De NOS mag de komende weken op basis van het oude contract met de KNVB opnamen maken. (Vervolg op pagina 21) Perioden met zon In de nacht en ochtend enkele regen- of onweersbuien. Overdag perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimum temperatuur ongeveer 14 graden. Ma ximumtemperatuur rond 19 graden. Matige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: perioden met zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. 16 augustus Zon op: 6.26 uur, onder 21.02 uur. Maan op: 5.51 uur, onder 21.38 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.56 en 16.21 uur, laagwater om 12.31 uur. mogelijkheid aanbieden tot een Unie met de rest van Zuid-Afrika. Dit zou, parallel aan de Verenigde Staten van Amerika, op den duur een Verenigde Staten van Zuid- Afrika niet uitsluiten en dan wordt daarbij niet alleen gedacht aan de huidige 'onafhankelijke' en 'afhan kelijke' thuislanden, maar ook aan Swaziland en Lesotho, die nu een door de Verenigde Naties erkende onafhankelijke status hebben..Om steun te krijgen voor dit idee van een 'Verenigde Staten van Zuid- Afrika' zou Botha op dit moment een reis langs de thuislanden ma ken. In Durban hebben zich ook giste ren weer ongeregeldheden voorge daan, waarbij onder meer bran den werden gesticht. In één week tijd. zijn daarbij nu zestig zwarten om het leven gekomen, (foto's ap> Stuur mij (vrijblijvend) een persoonlijke offerte voor uw KruisPolis ziektekostenverzekering. Van zes naar zeven weken .□M/OV I Naam: Adres: Postcode:Plaats: I I I Telefoonnr.: Geboortedatum man:vrouw: Geboortedata kinderen: I I I Waar bent u nu verzekerd: I Opsturen naar Zilveren KruisVGCN, Antwoord- I nummer 1, 2200 VB NOORDW1JK, geen postzegel j ZilverenKruisVGCN verzekeringen i DEN HAAG (GPD) - De zomer vakantie van het voortgezet onder wijs wordt met ingang van volgend jaar verlengd van zes tot zeven we ken. Voor het basisonderwijs blijft de vakantie zes weken, waarbij de data verplicht worden gesteld. Dit staat in het eindrapport van de stu diegroep vakantiespreiding van het ministerie van onderwijs, dat door minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) is goedge keurd. In het voortgezet onderwijs werd de zomervakantie als te kort erva ren, omdat tijd verloren ging door afronding van eindexamens, her examens en voorbereiding van het nieuwe schooljaar. In het basison derwijs kent men die problemen niet. Volgend jaar zal vakantievierend Nederland verdeeld zijn in drie re gio's - Noord, Midden en Zuid - met ongeveer gelijke aantallen in woners. Daarbij zullen de vakan ties van alle soorten onderwijs op dezelfde datum beginnen. Tot voor kort werden vakantiedata voor het basisonderwijs aanbevolen om de vakantiespreiding te bevorderen, maar veel scholen hielden zich daar niet aan. Tot nu toe is de vakantiesprei ding weinig succesvol geweest: meer dan een derde van de basis scholen volgde het advies van het ministerie van onderwijs niet op. Daardoor ontstonden in veel gezin nen problemen: de kinderen die naar de basisschool gingen, kregen vaak pas veel later vakantie dan hun broers of zusters op de middel bare school. Met het verplicht stellen van de data voor de basisschool (en voor het speciaal onderwijs) hoopt mi nister Deetman die problemen op te lossen. De studiegroep heeft af gezien van het invoeren van vakan tiespreiding voor de herfst-, kerst-, vooijaars- en paasvakanties in het onderwijs. De regio-indeling voor de zomer vakantie is als volgt: -Noord: Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Noord-Hol land en de Zuidelijke IJsselmeer- polders; Midden: Gelderland, Utrecht, en Zuid-Holland met uitzondering van enkele gemeenten; Zuid: Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en de in Zuid-Holland ge legen gemeenten Capelle aan de IJssel, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Dordrecht en de Zuidhollandse eilanden. Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720 - 22100 Openingstijden: 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Zaterd. 10.00-16.00 vrijdag koopavond tot 21 00 uur 22 PAGINA'S Nederlands ei is verdacht in West-Duitsland. PAGINA 9 Nederlandse ruitertop faalde op de eerste dag van het CHIO in Rotterdam. PAGINA 11 'KNIL-leiding wist niets af van Japanse experimenten op krijgsgevangenen'. PAGINA 17 Gezin remigreerde AMERSFOORT (GPD) - Het Amersfoortse meisje Karima Ou- chen (16), dat in mei van dit jaar door haar vader was ontvoerd en in Marokko aan een 70-jarige man dreigde te worden uitgehuwelijkt, is nu toch definitief naar haar land teruggekeerd. Het gehele gezin Ou- chen vertrok vorige maand. Kari ma, die nog in het paspoort van haar vader staat, moest tegen haar zin mee. In een brief aan haar vertrou wensman, conrector H. Kruiswijk van de scholengemeenschap De Schothorst in Amersfoort, schreef zij er alles aan te willen doen om naar Nederland te kunnen terug gaan. De conrector, die het meisje in mei persoonlijk in Marokko was gaan ophalen, ziet nu echter geen mogelijkheden Karima weer te hel pen. Het gezin is formeel geremi greerd, waardoor de rechten van Karima op een verblijf in ons land zijn vervallen. Vermoed wordt dat de vader van Karima naar zijn Berberse geboor tedorp is vertrokken om de rechts zitting te ontlopen, tijdens welke hij zich voor de ontvoering van zijn dochter zou hebben moeten ver antwoorden. Karima zou dit schooljaar in de vierde klas van de havo hebben ge zeten. j&f/éh de Paar ïaar 'everen KNVB en NOS met elkaar strijd om de hoogte van de vergoedingen voor het op radio en tv uitzenden van voetbalwedstrijden. Dat duel kent een vast ritueel: men maakt zich beurtelings vrolijk en ver volgens buitengewoon boos over el- kaars voorstellen en ideeën. In de aanloop naar het seizoen staan beide partijen als katten met hoge ruggen en dikke staarten tegenover elkaar, er wordt over en weer dreigend ge roepen dat er dit jaar wel eens geen voetbal op tv zal komen als de andere partij zich niet redelijker opstelt, waar na men elkaar vlak voor de bal gaat rollen weet te vinden. Het is een ba naal potje touwtrekken om geld. Aan gezien KNVB en NOS niet zonder el kaar kunnen, is de afloop keer op keer voorspelbaar. Het is dit jaar niet anders. Het enige nieuwe element in het gekijf is dat nu ook een derde partij een rol speelt: de abonnee-tv (FilmNet), die op dit mo ment nog slechts te zien is rond Rot terdam en Den Haag (20.000 abon nees), maar er natuurlijk op gebrand is via een aantrekkelijker aanbod snel uit te breiden. Achter de rug van de NOS had de KNVB met abonnee-tv al een over eenkomst gesloten. Niet erg correct, maar in de jacht op en het gegraai naar geld om de steeds geringere re cettes van de clubs goed te maken, kan de sectie betaald voetbal zich na tuurlijk niet bezighouden met zoiets onbelangrijks als goede manieren. Overigens is het onbegrijpelijk dat de bond abonnee-tv wil toestaan in het weekeinde een wedstrijd recht streeks uit te zenden. Als men nu werkelijk het volk van de tribunes wil jagen, moet men die weg opgaan. Niet alleen het profvoetbal wordt er door gedupeerd, ook het amateur voetbal zal er de gevolgen van onder vinden. Omdat de NOS zijn exclusivi teit op voetbaluitzendingen kwijt raak te, kwam het met een aanzienlijk la ger bod: jaarlijks 1 miljoen gulden in plaats van tot voor kort 1.75 miljoen. Dat vond de KNVB veel te laag. De stellingen werden betrokken, de katten vertoonden weer dikke staar ten. De partijen riepen om het hardst dat zij door de ander waren beduveld resp. belazerd. De voetbalbond stond in deze zaak duidelijk het zwakst. Er was nauwe lijks contact geweest met de achter ban, die intussen al hartige woorden losliet over de overeenkomst met FilmNet en de clubsponsors reageer den naar buiten wel gematigd, maar zullen de bond binnenskamers onge twijfeld hebben duidelijk gemaakt waar hun belangen liggen. Zoals altijd in dit bizarre gevecht, bleven de messen op het beslissende moment in het foudraal. Men kiest nu voor een afkoelingsperiode van een maand, dan moet een oplossing ge vonden zijn. Die zal wel liggen bij een bedrag tussen de 1 miljoen en 1.75 miljoen. Niemand hoeft zich daar zor gen over te maken. Alleen binnen de KNVB kan het nog aardig gaan stor men over dat merkwaardige contract met FilmNet. Lage prijzen, vakkundige montage Je kunt zien dat 't vakmensen zijn! hoge rijndijk 5, l Ondanks winststijging SCHIPHOL (ÖPD) - De KLM wil de staat aansprakelijk stellen voor een schade van 'enkele tientallen miljoenen', dit voorjaar opgelopen door de acties van luchtverkeers leiders. President-directeur Orlan- dini zei dat vanmorgen tijdens de presentatie van de cijfers over de afgelopen drie maanden, die overi gens een stijging van de winst la ten zien. De beladingsgraad van de KLM- vloot (hoeveelheid vracht en passa giers ten opzichte van de beschik bare ruimte) is sinds april met een procent gedaald naar 67,7 procent, mede als gevolg van de acties op. Schiphol in mei. Dat de winst des ondanks is gestegen van 89 naar 115 miljoen gulden heeft volgens Orlandini als oorzaak dat de kriti sche beladingsgraad belangrijk daalde. Dat wil zeggen dat de KLM minder vracht en passagiers dan voorheen nodig heeft om quitte te draaien. Overigens wil een lagere bela dingsgraad nog niet zeggen dat er minder klandizie was; ook uitbrei ding van de capaciteit kan er aan ten grondslag liggen. Orlandini zei vanmorgen dat er wel degelijk meer bedrijvigheid is geweest, waarbij het aantal passagiers dat werd vervoerd meer toenam dan de hoeveelheid vracht. Met name de business-class zorgt voor meer inkomsten bij de burgerluchtvaart maatschappij.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1