'Eredivisie is ons doel' 'Voetbal alleen leuk als je kampioen wordt' 5 0 T Tukker met Heracles uit op sportieve revanche Emmen begint aan het Grote Avontuur Hoekman zorgt voor opluchting YW'er Reynierse: kritisch en serieus DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1985 SPORT PAGINA 13 ALMELO (GPD) In een onbe waakt ogenblik vlak na de promo tie van Heracles naar de eredivisie liet Johan Tukker zich ontvallen dat het „voor mij niet direct een na deel hoeft te zijn dat Heracles weer onder druk zal komen te staan". Maar nu, zo vlak voor het begin van de competitie, verschuldigt hij zich enigszins voor die uitspraak door op te merken: „Als keeper ben je soms een beetje egoistisch". In de wandelgangen heeft hij niettemin bespeurd dat zijn club in de eredivisie nog niet helemaal voor vol wordt aangezien. „Voor mij is dat dan ook een beetje de drijfveer geweest om mijn contract te verlengen. Kijk maar naar Otto Versfeld, die kreeg destijds, toen Helmond Sport het zo moeilijk had, ook ontzettend veel positieve publiciteit". Het moge duidelijk zijn dat Jo han Tukker (30) niet hoopt dat He racles hetzelfde lot is beschoren als de Brabanders destijds, die na een korte periode eredivisie weer te rugvielen in de anonimiteit. Wel is het zo dat de doelverdediger met het oog op de toekomst, en vooral gezien het verleden, een klein beetje aan zichzelf denkt. „Ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat ik uit ben op sportieve revanche. Destijds werd gezegd dat ik niet geschikt was voor de, zeg maar, top van het Nederlandse voetbal. Het gevolg was dat ik, op het moment dat ik eigenlijk in Eu ropa had kunnen spelen, bij de nummer laatst van het betaalde voetbal opnieuw ben begonnen. Ik durf dan ook een klein beetje te stellen dat ik op eigen kracht terug ben gekomen in de eredivisie. Na tuurlijk is het niet alleen mijn ver dienste dat Heracles is gepromo veerd, maar ik heb toch een be langrijke bijdrage geleverd". De verhalen rond de loopbaan van Johan Tukker zijn zo langza merhand bekend. Als doelman van runner-up FC Groningen bereikte hij met zijn ploeg een positie die recht gaf op Europees voetbal. Het grote Groningse doel was bereikt, maar op de valreep van de compe titie kreeg hij te horen dat de nieu- Johan Tukker: "Misschien komen we nog een heel eind". (fotogpdi we trainer Han Berger het niet zo in hem zag zitten. De klap kwam keihard aan bij de even fanatieke als ambitieuze kee per, maar hij weigerde bij de pak ken neer te gaan zitten en „pakte de handschoen op die Heracles me vervolgens aanreikte. Ik had ook gewoon mijn hand op kunnen hou den, want ik had recht op een uit kering. Maar dat is mijn mentaliteit niet. Het heeft ook geen enkele zin om een grote mond op te zetten en te doen alsof je het grootste on recht van de wereld is aangedaan. Het enige antwoord datje kunt ge ven, is het leveren van prestaties". Tot op de dag van vandaag voelt Tukker nog veel sympathie voor de club die hem destijds te licht be vond. Hij heeft er echter ook geen geheim van gemaakt het wel leuk te vinden dat zijn opvolger Harry Schellekens mislukte. Het zou te ver voeren om te zeg gen dat Tukker zich miskend voelt, en ondanks het feit dat hij de laat ste twee seizoenen heeft bewezen van eredivisie-niveau te zijn, be weert hij ook nu niet dat Han Ber ger er toentertijd volledig naast zat. „Als een trainer het in een bepaal de speler niet ziet zitten, is dat zijn goed recht. Ik kan me dat ook heel goed voorstellen. Het enige dat me destijds zeer heeft gestoord is de manier waarop het is gegaan". Door het feit dat de voetbalwe reld hem nog steeds kent als „de man die toen bij Groningen weg moest" voélt hij zich desondanks toch gestreeld. „Het is inderdaad zo dat nog steeds veel mensen er met mij over beginnen en daaruit blijkt misschien toch dat ik het zo slecht nog niet heb gedaan". Tukker voelt zich ook nog steeds een beetje bij zijn voormalige club betrokken, al was het alleen maar omdat hij onder de rook van de stad Groningen woont. Volgens de doelverdediger is dat wederzijds, want hij heeft weieens gezegd: „Als Heracles scoort, juichen ze in het Oosterpark-stadion". Smal Hoewel de wedstrijd straks te gen FC Groningen voor Tukker een bijzondere betekenis zal heb ben, is de affaire van weleer allang niet meer het belangrijkste thema dat hem in de voetballerij bezig houdt. Toen hij twee jaar geleden naar Heracles kwam, zei hij al dat „deze club niets minderwaardigs was", momenteel hoopt hij dat de opleving van zijn huidige vereni ging niet van korte duur zal zijn. „Want laten we eerlijk zijn: de mar ges bij Heracles zijn nog ontzet tend smal. Daarom durf ik voorals nog ook niet naar Almelo te verhui zen, want de toekomst van Hera cles is nog steeds onzeker. De sane ring is nog steeds niet rond en de club kan het zich toch echt niet veroorloven dit jaar weer dezelfde dingen uit te halen als het afgelo pen seizoen. „Tot dusver hebben we onder andere met sportieve prestaties al les nog in het gareel weten te hou den, maar iedereen is er zich van bewust dat we het in de eredivisie erg moeilijk zullen krijgen. Vorig jaar hadden we enkele spelers die in staat waren in het veld ook iets voor anderen te doen, maar die jon-, gens zullen straks in de eredivisie toch in eerste instantie met zichzelf bezig zijn. En dat geldt onder meer voor mezelf'. Onbetrouwbaar Maar ook in het geval Heracles weigert Tukker bij voorbaat de handdoek in de ring te gooien. „Ons grote voordeel is dat we een goed ingespeeld elftal hebben, dat vooral verdedigend redelijk in el kaar zit. Toch zullen we anders moeten spelen. De kracht van He racles was vorig seizoen ondér meer het opkomen van de vleugel verdedigers, maar als je tegen PSV speelt, moet je daarmee toch niet overdrijven. Maar in de voetballerij weet je het nooit. Ik heb weieens gezegd dat het een beetje een onbe trouwbaar wereldje is. Er gebeuren zoveel dingen, het is moeilijk om je aan voorspellingen te wagen. Voor alsnog ga ik ervan uit dat er zo'n acht clubs zijn die om degradatie zullen gaan spelen. Ik hoef er geen geheim van de te maken dat wij daar ook bij horen. We zien wel. Als we een beetje goed van start gaan, komen we misschien heel erg ver. En als we dit seizoen niet degraderen, dan zijn we eigenlijk weer een beetje kampioen gewor-. den". NIJMEGEN (GPD) Acht dagen voor het begin van de nieuwe com petitie keerde de rust weer enigs zins terug rond Danny Hoekman. Wekenlang mocht de linkerspits van NEC zich verheugen in de be langstelling van West Ham United, maar de definitieve stap werd nooit gezet. Afgelopen weekeinde maakte Hoekman zelf aan alle on zekerheid een einde door definitief te kiezen voor NEC. Struikelblok was de duur van het contract. West Ham wilde Hoekman voor twee seizoenen inlijven maar de Nijme- genaar, geadviseerd door zijn va der en Ger Lagendijk, wensten niet verder te gaan dan een jaar. Hoe wel met manager John Lyall van West Ham United al een zeer aam trekkelijke transfersom van f 720.000 gulden overeen was geko* men, is de Nijmeegse club opge lucht dat Hoekman blijft. Het be stuur heeft zich altijd uitgesproken voor het behoud van het talent en trainer Sandor Popovics, een grote fan van Hoekman, schat de kansen op behoud van het eredivisieschap met Hoekman veel hoger in en hij loopt sinds enkele dagen dan ook weer glunderend rond in stadion De Goffert. Ook Danny Hoekman zelf is te vreden. Financieel zou hij er bij een overgang naar de Engelse eer ste divisieclub veel beter van zijn geworden maar de geboren en ge togen Nijmegenaar voelt zich met zijn bijna 21 jaar nog wat te jong voor een sprong in het duister. „Als ik goed speel komt er straks echt wel een nieuwe kans om een financiële klapper te maken. Ik ben trouwens helemaal geen geld wolf. Veel mensen hebben dat al tijd gedacht maar dat kunnen ze nu toch moeilijk meer volhouden". Het etiketje geldwolf kreeg Dan ny Hoekman een jaar geleden op geplakt. FC Utrecht wilde de aan valler inlijven maar behalve een behoorlijk salaris wenste Hoek man dat in het contract zou wor den opgenomen dat hij voor een gelimiteerde transfersom mocht vertrekken. In plaats van Hoek man nam FC Utrecht toen Johan van der Hooft over van Helmond Sport. „Een misverstand", was de reac tie van Hoekman die zich vervol gens voornam, ambitieus als hij is, in zijn tweede jaar in het betaalde voetbal opnieuw .flink aan de weg te timmeren. Aanvankelijk lukte dat niet erg. De Nijmegenaar, die op 16-jarige leeftijd overstapte van de amateurclub SCE naar NEC, bleef verre van zijn beste vorm en moest zelfs regelmatig genoegen nemen met een plaats op de bank naast trainer Pim van de Meent. Maar Hoekman kwam terug en in de slotfase van het afgelopen sei zoen reikte hij zelfs naar een abso luut hoogtepunt in zijn nog kort stondige carrière. NEC, dat lange tijd aan een mislukt seizoen bezig leek te zijn, bloeide op, kaapte met enig geluk de vierde en laatste pe- riodetitel weg voor de neus van Willem II en Helmond Sport en sloot met een uitblinkende Danny Hoekman als linkerspits, de na- competitie winnend af. Hoekmans naam ging daarna plotseling weer van mond tot mond en evenals een jaar eerder stonden de clubs in de rij voor hem. FC Utrecht deed opnieuw een poging maar West Ham United was de meest serieuze en kapitaal krachtige kandidaat. De transfer leek slechts een kwestie van tijd.: Hoekman zelf stak daar uiteinde lijk dus een stokje voor en niet in de laatste plaats omdat hij zich ver heugt op de eredivisie. Na twee jaar eerste divisie hoopt hij ko mend seizoen ook op het hoogste niveau van zich te doen spreken. Hoekman: „Ik wil inderdaad la ten zien dat ik ook in de eredivisie mee kan. Er wordt veel van me ver wacht maar dat geldt voor de hele ploeg. We leven nu eenmaal in een prestatiemaatschappij. Wat er aan het eind van dit seizoen gebeurt zien we dan wel. Ik speel nu in de eredivisie en misschien kan ik vol gend jaar weer een stapje omhoog doen. NEC is een prima club maar natuurlijk is het niet de top. En dat blijft toch mijn streven". VENLO (GPD) - Remy Reynierse (24) werd vorig seizoen uitgeroepen tot de beste speler van de eerste divisie. Toch zullen er maar weinig eredivisie-trainers zijn die Sef Vergoo- sen, bezig aan zijn leatste seizoen bij VVV, benijden om de aanwezigheid in de selectie van de revolutionair onder de voetballers. De hiërarchie in de starre structuur van het betaalde voetbal wil immers dat de trainer altijd gelijk heeft; zijn wil is wet. Wie een afwijkende mening heeft, en die ook nog eens publiekelijk ventileert, wordt al gauw bestempeld als een lastpost, die de eenheid in gevaar brengt. Naar voetbalmaatstaven gerekend wordt het helemaal te dol wanneer die speler zich ook nogeens daad werkelijk gaat bemoeien met het technisch beleid en daarbij een be stuur min of meer dwingt de spe lersgroep aan te passen naar zijn wensen en verlangens. Dat is hoog uit toegestaan als je bij de burger lijke stand staat ingeschreven on der de naam Cruijff of Van Hane- gem, maar toch zeker niet als de naam Reynierse op je voordeur prijkt. Want wie isnou in hemels naam Remy Reynierse? Progressie "Een hele beperkte voetballer, die een broertje dood heeft aan harde duels, die alleen rechts kan trappen, die in één tempo speelt en geen versnelling heeft. Maar wel een die zich heeft verbaasd over de progressie in zijn spel: die in Eind hoven te .boek stond als een mooi- weer-voetballer. maar die vorig sei zoen tot zijn eigen verbazing be merkte dat hij in staat is een ploeg te dragen, en soms wedstrijden naar zijn hand kon zetten". Op dezelfde manier dus als hij het bestuur dwong de selectie van buitenaf (Ringels, Corbijn. Li- bregts) te versterken met spelers die verantwoordelijkheid durven nemen. "Zoniet, dan had ik onder geen beding bijgetekend. Dan had ik absoluut gestopt met voetballen en was ik als jeugdtrainer bij Eind hoven aan de slag gegaan. Met de spelers die we hadden, kon VVV onmogelijk de eredivisie ingaan. Ik zeg niet dat we het nu wel redden, rnaar objectief gezien heeft de club gedaan wat binnen haar vermogen lag. En daar moet ik tevreden mee zijn". in totaal deponeerde Rt mierse aan het eind van het vorige seizoen acht eisen op de bestuurstafel van het bejaarde college. Drie daarvan stuitten op onoverkomelijke be zwaren, zoals een pertinente wei gering om mee af te reizen naar het trainingskamp in Italië. De Bra bander hield voet bij stuk. Terwijl zijn ploegmakkers zich het ram bam werkten, lag Reynierse te bruinen op Kreta en hield hij dage lijks contact met Wiel Teeuwen. de manager, aan wie VVV het uitein delijke ook te danken heeft dat hij alsnog bijtekende. Maar in werkelijkheid haalde het bestuur bakzeil en zwichtte zij andermaal voor het dreigement van een spe ler, die exact weet wat hij wel en niet wil, en daar ook naar handelt. Maar is Remy Reynierse nu een dwarsligger of gewoon een van de weinigen in dit land die heel kri tisch en serieus met zijn vak bezig is? "Het laatste", zal Sef Vergoosen onmiddellijk beamen. "Zijn visie op voetbal is zeker niet slecht. Er steekt een grote kern van waarheid in zijn kritische en harde uitspra ken. Het vervelende is alleen dat Remy alles idealiseert en denkt in twee dagen de hele wereld te kun nen veranderen. Hij zal moeten le ren aanvoelen wat haalbaar is en wat niet. Door de bank genomen is zijn inbreng binnen de groep ook positief. Ik vind alleen dat hij niet het recht heeft zijn medespelers in de media te kwalificeren. Negentig procent van de groep stimuleert hij daar beslist niet mee en bereikt hij juist het tegenovergestelde". Want Remy Reynierse heeft niet alleen een heel eigentijdse kijk op voetbal, in zijn vaak meedogenloze kritiek spaart hij anderen niet. Net zo min trouwens als zichzelf. Zo noemde hij Jan Keizer "de grootste dweil van het arbiterskorps", en vergeleek hij een medespeler met "een tomaat die voor de wedstrijd door zijn benen de tegels bestu deert". In de visie van Vergoosen ("Een hele lieve en aardige man, met wie je nooit ruzie zult krijgen") gaat hij daarbij over de schreef. Niet echter naar het oordeel van Reynierse zelf. "Binnen deze club kent iedereen mijn visie. Iedereen weet dat ik het voetbal en mijn ei gen prestatie heel kritisch analy seer. Ik ben er bij wijze van spre ken elke minuut van de dag mee bezig, soms tot ik er gek van word. Mijn ideeën probeer ik over te brengen op mijn medespelers, want bij alles wat ik doe of zeg, staat de teameenheid centraal. Als die er niet is kun je alles schudden. Doodziek De bijna afgestuurde leraar li chamelijke opvoeding en sport ("nog twee examens en dan ben ik klaar" beschouwt het als een bitte re noodzaak dat het voetbal vooral door de spelers kritisch bekeken wordt. "De kwaliteit is de laatste tien jaar zover teruggelopen, dat het geen kwaad kan de de voetbal ler daarvoor eerst bij zichzelf te ra de gaat. Ik word ook doodziek van verhalen dat een trainer weg moet omdat hij spelers niet meer kan motiveren. Dat is de grootste lul koek die ik ooit gehoord heb. Als je daartoe zelf niet meer in staat ben, kun je beter meteen inrukken". Veel schort er volgens Reynierse ook aan de mentaliteit van de door snee voetballer in ons land. "Ook aan de mijne, dat stel ik gelijk voorop. Ik vind het daarom ook fijn dat er een trainer langs de kant staat die mij in de gaten houdt, want trainen betekent voor mij el ke dag een ware opoffering. Mijn stokpaardje is altijd Bettine Vrie- sekoop, die dag-in dag-uit blijft oe fenen op haar zwakke punten, net zolang tot ze die volledig beheerst. Terwijl zij er nota bene gaan cent mee verdient. Zie jij dat een voet baller al doen? Nee, die oefent lie ver op zijn sterke punten, alsof je van honderd keer hard op het doel schieten beter leert sprinten. In de voetballerij is de training ook meer een doel dan een middel, terwijl het precies andersom zou moeten zijn. Ik snap best dat training een noodzaak is maar het is geen gege- EMMEN (GPD) Voorzitter Dick Kreijkes heeft er nooit een geheim van gemaakt. „De eredivisie is ons doel", sprak hij al voordat de overgang van Emmen naar het be taald voetbal definitief door de KNVB was gefiatteerd. „Dat doel moet je je durven stellen, zoveel lef moet je hebben, anders heb je voor geen cent ambitie", aldus de van zijn pensioenrechten genie tende voormalig burgemeester van het Drentse Odoorn en het Groninger Eenrum. Kreijkes begint haast opgetogen aan het Grote Avontuur. „Ons be leid zal niet alleen gericht zijn op handhaving in de eerste divisie, dat is ons te weinig. Want dat zou betekenen dat je altijd onderaan bungelt en daar heeft niemand be lang bij. Als je resultaten niet om over naar huis te schrijven zijn, dan heb je op het laatst alleen nog vaders, moeders en vriendinnen van de spelers op de tribune zitten. Dat is niet alleen bij de amateurs zo, maar ook in het betaald voetbal. Wij streven ernaar om zo hoog mo gelijk te voetballen. Wij voelen er niets voor om maar wat rond te blijven sukkelen". Na drie jaar, zo denkt Kreijkes, moet de sprong naar de eredivisie mogelijk zijn. Theo Verlangen werd voor die klus ingehuurd. Waarbij het vertrouwen dat Kreij- kes in de bij FC Groningen gevier de, maar door Sportclub Cambuur uitgekotste trainer, stelt, groot is. „Die man praat de hele handel de eredivisie in", straalde de vroegere ambtenaar op Emmens persdag bijna een maand geleden. „Verlan gen kent het betaald voetbal tot en met. Hij weet bovendien wat er in het noorden op de markt is. Wij denken gewoon dat hij een goeie trainer is". Stapje voor Stapje Theo Verlangen draait al wat lan ger mee in het betaald voetbal dan zijn voorzitter en waakt daarom voor al te groot optimisme. „Wij streven naar een goeie positie in de middenmoot om vandaaruit stapje voor stapje verder te bouwen, zo wel organisatorisch als o'p het veld. Wij gaan ook zeker niet gokken op een periodetitel, maar niemand mag het ons natuurlijk kwalijk ne men als wij ons daar toch een keer mee gaan bemoeien". Grote aankopen heeft Emmen niet kunnen doen ondanks het feit dat de club beschikt over een shirt sponsor en wat kleinere co-spon sors. Zes spelers ('Grads' Fühler, Henri Pelleboer, Cees Spaans, Edu Nandlal, Wim Vos en Walter Waal- derbos) staan onder contract, de rest is amateur. Aanvankelijk be hoorde ook Ted Venema tot de contractspelers, maar hij werd door de medische staf vanwege een geboren rugafwijking niet goedgekeurd als betaald voetbal ler. Venema blijft overigens wel bij Emmen, zij het als amateur. De spelersgroep waarover hij kan beschikken noemt Verlangen „een fijne gretige groep, die weet wat er van ze gevraagd wordt. Ze moeten alleen nog leren de pijn grens te verleggen, want die ligt bij de amateurs natuurlijk een stuk la ger. Bij hun amateurcluppie waren ze allemaal de man waar het om draaide, maar hier maken ze deel uit van het collectief. Dat is natuur lijk even wennen voor ze, maar dat lukt wel". Bij een gemiddelde van 1800 be talende bezoekers bij een thuis wedstrijd is de begroting finan cieel sluitend. „Maar wij rekenen op een stuk of wat meer", aldus kreijkes. Bij het seizoenbegin te gen FC Den Haag, worden op de Meerdijk 10.000 toeschouwers ver wacht. Emmen had bij de KNVB een verzoek ingediend om Veen- dam als eerste tegenstander, maar Kreijkes is ook blij met FC Den Haag. „Want dat is een gerenom meerde tegenstander, waar onze selectie flink tegenaan zal moeten proesten. Bovendien is die wed strijd voor ons een mooie testcase. Dan kan meteen blijken of onze ac commodatie aan de veiligheidsei sen van de KNVB voldoet". Het is overigens niet de eerste keer dat binnenkort betaald voet bal in Drenthe te aanschouwen valt. Vanaf 1954 tot en met 1971 werd er ook al op min of meer pro fessionele wijze tegen een bal ge schopt. Eerst door Zwartemeer, dat later in Sportclub Drenthe ver anderde. De toenmalige 'trots van de streek' verdween omdat de KNVB besloot een sanering door te voeren en de tweede divisie op te doeken. Degradatieplaats Veertien jaar later is betaald voetbal dus in het land van Bartje teruggekeerd. Al had Emmen daar dan wel een duwtje in de rug voor nodig van de almachtige bestuur ders in Zeist. Want als beloning voor een rampzalig slecht seizoen in de hoofdklasse - Emmen behaal de slechts twee overwinningen en sloot de competitie af op een van de twee degradatieplaatsen - pro moveerde de club niettemin naar de eerste divisie. Mogelijk gewor den omdat de KNVB bepaalde dat voor toetreding tot het betaald voetbal niet alleen zou worden ge keken naar de prestaties het afge lopen seizoen geleverd, maar ook naar kampioenschappen of perio- detitels in de jaargangen '82/'83 en '83/'84 behaald. En omdat Emmen in het seizoen '82/'83 een periodeti tel in de wacht sleepte, stond voor aanvang van de vorige competitie al vast dat de ambitieuze club een jaar later zijn opwachting in het be taald voetbal zou maken. „Met de eredivisie als doel", voegt voorzit ter Kreijkes daar nog eens voor alle duidelijkheid aan toe. ven dat je zondags een goede wed strijd speelt". Daarom trok Reynierse vorig sei zoen ook zijn eigen plan en schrok hij er niet voor terug om te verzui men wanneer hem dat in de kraam te pas kwam. "En geen mens die er iets van zei, omdat mijn prestatie in de wedstrijd er niet onder leed. En dat is heel simpel terug te voe ren op het gegeven dat ik voor tachtig procent speel op talent en voor twintig procent op trainings- arbeid. Daarom maakt het ook wei nig uit dat ik de eerste trainings- week heb gemist. Want of ik me nu vier weken voorbereid of vijf, dat maakt in de praktijk niks uit". "Of ik nou echt plezier heb in de voet ballerij? Ben je gek, natuurlijk niet. Vroeger, bij de pupillen, toen had ik er lol in, nu allang niet meer. Voetbal is nu alleen nog leuk als je kampioen wordt. Heb jij er soms zin in om te trainen, te verliezen of een doodschop te krijgen? Ik in elk geval niet. Het is dat ik er nog wat mee verdien, en dat ik nu de kans heb om van binnenuit mijn ideeën uit te dragen, anders was ik er al lang mee gestopt". De trainer over Remy Reynierse: "Het vervelende is dat hij alles idealiseert en denkt in twee dagen de hele wereld te kunnen veranderen". De VVV 'er zelf: "Iedereen kent mijn visie". (foto gpdi

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13