Trade Ship over in andere handen Geknoei met wijn nooit uit te sluiten SER tegen snelle daling uitkeringen Miljard winst voor Unilever Initiatiefnemer trekt zich terug Meer winst voor Mulder Winst Philips daalt door terugval in VS Staatsdrukkerij maakte bijna 40 procent meer winst WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1985 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - De initiatiefnemer van Holland Trade Ship, L. Tijs, heeft zijn totale aandelenpakket verkocht aan de beleggingsmaatschappij Sentinel op Curacao. Tijs trekt zich volledig terug uit de onderneming, die tot nu toe door 'boosaardige tegenwerking' van Economische Zaken niet van de grond zou zijn gekomen. BONN (GPD) - De staatssecretaris van wijnbouw in de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts, Ferdi nand Stark, is in verband met het (Oostenrijkse) wijnschandaal afge treden. Hij is door minister-presi dent Vogel met vervroegd pen sioen gestuurd. Bovendien zijn een paar hoge ambtenaren van het mi nisterie van wijnbouw in Mainz overgeplaatst. Na een kabinetszitting zei pre mier Bernhard Vogel dat hiermee persoonlijke consequenties zijn ge trokken voor nalatigheden en ver tragingen bij het openbaar maken van het feit dat talloze geimpor- teerde Oostenrijkse wijnen waren vergiftigd met di-ethyleenglycol Staatssecretaris in Duitsland treedt af om wijnschandaal (antivries). Hoewel de Oostenrijkse autoriteiten al in een vrij vroeg sta dium hun Duitse collega's (met na me die in het 'wijnland' Rijnland- Palts) hiervan in kennis hadden ge steld. duurde het nog geruime tijd voordat er adequaat op dit schan daal werd gereageerd. Inmiddels heeft de deelstaatre gering van Rijnland-Palts een hele reeks maatregelen afgekondigd om te voorkomen dat zo iets zich kan herhalen. Er zullen veel scher pere controles plaatsvinden en be paalde soorten wijn mogen alleen nog maar in flessen geimporteerd worden. Voor het eerst hebben analisten trouwens ook in Westduitse cham pagne sporen aangetroffen van het giftige anti-vriesmiddel diëthy- leenglycol. In een laboratorium in Essen heeft men in een fles "Albin- ger Petersberg Lagesekt" een con centratie van 0,3 milligram per liter aangetroffen. Dit heeft het ministe rie voor milieuzaken in de deel staat Noordrijn-Westfalen gisteren meegedeeld. BOSKOOP (ANP) - Mulder's Fa briek van Rollend Materieel heeft in de eerste helft van dit jaar een winst geboekt van f 789.000, vijf procent meer dan in de overeen komstige periode van 1984. Dat heeft de onderneming gisteren be kendgemaakt. Gezien de positieve verwachting voor de ontwikkeling van de omzet in het hele jaar voorziet de directie een verbetering van het resultaat ten opzichte van dat over verleden jaar (f 1,7 miljoen). Zij houdt daar bij rekening met een voorziening voor belastingverplichtingen. te stellen of overheidsfunctionaris sen persoonlijk belang hadden bij een mislukking van het project. schriftelijk bewijs te hebben dat functionarissen van het NCH, on der wie directeur P. Hanrath Het lag in de bedoeling dat Hol- smeergelden uit het bedrijfsleven land Trade Ship in september een voor een totaalbedrag van 450.000 promotiereis naar de Verenigde Staten zou maken. De organisato ren zeggen echter dat het project is mislukt door tegenwerking van vooral het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering. Tijs zegt gulden zouden hebben aangeno men. Het NCH zegt zijn beslissing geen medewerking aan Holland Trade Ship te verlenen louter op zakelijke gronden te hebben geno men. PGEM steekt vijf miljoen in fabriek vuilverwerking Dit heeft woordvoerder Knoop van het project gisteren meegedeeld. Hij voegde er aan toe dat de plan nen om met het in Amsterdam af gemeerde Trade Ship promotierei- zen te ondernemen geenszins van de baan zijn. Sentinel heeft de overname als uitgangspunt geno men voor plannen om binnen af zienbare tijd permanent een We reld Expo Schip in de vaart te brengen. Er zal op korte termijn een nieuwe directie worden aange steld, aldus Knoop. De nieuwe onderneming wijst erop in geen enkel opzicht betrok ken te zijn bij de juridische en poli tieke afwikkeling van het Holland Trade Ship, dat inmiddels bij de re gering een schadeclaim van 7 mil joen gulden heeft gedeponeerd en verzocht^en voorlopi^getuigov E!NDHOVEN (ANP) - Terwijl de omzet toenam is bij Philips de netto- verhoor te doen plaatsvinden vast W1,1?st °.ver de eerste zes maanclen dit Jaar zeventien procent lager uitge- xernoor ie qoen p.aatsMnaen tast va„en dan vong jaar Vorjg jaap wefd nQg cen nettobedrag van 544 mU. joen gulden geboekt; dit jaar slechts 451 miljoen. Die daling heeft vooral te maken met tegenvallende resultaten in de Vewrenigde Staten en voor een klein deel met de beëindiging van activiteiten op het gebied van lassen en de voorgenomen verkoop van Draka Kabel. Daarvoor is 15 miljoen gulden opzij gelegd, zo blijkt uit de halfjaarcijfers. Zeer tot tevredenheid van Philips steeg de netto-omzet wel: in hoeveel heden gemeten zeven procent en in guldens zelfs dertien procent. Het verkoopbedrag ging van ongeveer 24 naar ruim 27 miljard gulden, ten dele dankzij prijsveranderingen en wijzigingen in de wisselkoersen. De tegenvallende omzetontwikkeling bij de US Philips Trust, die vooral te leurstelde als gevolg van de ongunstige situatie op de markt voor halfge- ARNHEM (ANP) - De Provinciale leiders, werd gecompenseerd door de gunstige gang van zaken elders. Gelderse Energie Maatschappij Zo waren er gunstige verkoopresultaten met de compact-disc, video- (PGEM) heeft vergevorderde plan- en radio-apparatuur. De sector beeld en geluid voor consumententoepas- nen voor de bouw in het Gelderse singen bereikte daardoor, ondanks de stagnatie op de markt voor kleu- Heerde van een proeffabriek voor ren-tv's, een meer dan gemiddelde groei. Iets minder goed verliep de de verwerking van huisvuil. Met de verkoop van lampen, batterijen, huishoudelijke apparaten en produkten fabriek, die zal bestaan uit een vuil- voor persoonlijke verzorging (zoals haardrogers), scheidings- en een vuilverbran- Geografisch gezien daalde het bedrijfsresultaat in de VS en Canada en dingsinstallatie, is een investering steeg het sterk in Europa en Latijns-Amerika. Voor Azië en Afrika waren van bijna 5 miljoen gulden ge- de groeipercentages lager. De raad van bestuur van Philips verwacht moeid. Een en ander blijkt uit een voor geheel 1985 een stijging van hetvolume van de omzet met zeven aan de provincie Gelderland ge- procent ten opzichte van vorig jaar. Indien het herstel van de economie in richte nota van de PGEM over vuil- de Verenigde Staten dit jaar nog langer uitblijft, zullen de gevolgen daar- verwerkingsactiviteiten, vooral ten van niet geheel kunnen worden opgevangen door de structurele verbete- behoeve van energieterugwinning, ring elders. Dan zal ook de geplande stijging van de winst er dit jaar niet Met de scheidings- en verbran- uitkomen, dingsinstallatie wil de PGEM erva- Het aantal werknemers is sedert het begin van dit jaar met 6500 en ringen opdoen voordat eventueel vergeleken met eind juni 1984 met 9100 gedaald tot 334.800. wordt besloten om op meer plaat- i sen in de provincie -grotere- instal laties te bouwen. De scheidingsin stallatie „sorteert" het vuil in on der meer te composteren en te ver branden materiaal. Het brandbare vuil wordt vervolgens in ovens ver werkt. De PGEM zal de warmte aan derden afzetten. Aanvankelijk zal alleen het huis vuil uit de gemeente Heerde (onge veer 7200 ton per jaar) in de proef fabriek worden verwerkt. De in stallatie is volgens de PGEM overi gens pas rendabel bij een jaarlijks vuilaanbod van meer dan 15.000 ton. Het is de bedoeling dat de proefinstallatie binnen zes jaar op dat niveau zit. De fabriek zal in eerste instantie werk bieden aan ongeveer vijf mensen. In het kader van de stimu leringsregeling milieuvriendelijke technologie zullen de ministeries van economische zaken en van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer 475.000 gul den bijdragen. De PGEM zal voor haar activiteiten op het gebied van vuilverwerking een aparte dochter oprichten: de b.v. Afvalverwer- kings- en Exploitatie Maatschappij (AVEM). De fabriek in Heerde wordt opgezet in samenwerking met het plaatselijke bedrijf Venti- lex Recycling. Forse kritiek op kabinetsplan WILMINGTON - General Motors Corp. bezit in Delaware Park een groot stuk land waar de auto's worden geparkeerd die gefabriceerd worden in de fabriek van GM in het nabij gelegen plaatsje Boxwood. (foto api DEN HAAG (ANP) - De Sociaal- Economische Raad (SER) is tegen het plan van het kabinet de werk loosheidsuitkering in halfjaarlijkse stappen terug te brengen van 70 procent van het laatstverdiende loon tot het niveau van een mini mum-uitkering. Ook vindt de raad dat gedeeltelijk arbeidsongeschik ten op den duur, als de werkloos heidsuitkering is afgelopen, niet in de bijstand terecht moeten komen. Dat blijkt uit een ontwerp-advies, dat op 23 augustus zal worden be sproken. De SER zegt dat met de verla ging van de ww-uitkering tot uit eindelijk het minimumniveau het verband tussen de betaalde premie en de hoogte van de uitkering wordt doorbroken en dat wijst de raad af. Voorts vindt de SER dat de half] aarlij kse verlaging de inko mens nivelleert, evenals de kabi netsplannen om in wao-uitkerin- gen meer rekening te gaan houden met de mate waarin sprake is van arbeidsongeschiktheid. Die maat regel betekent dat iemand die ge deeltelijk arbeidsongeschikt is slechts voor dat gedeelte aan spraak kan maken op een wao-uit- kering en voor de rest is aangewe zen op een, lagere, werkloosheids uitkering. Ten aanzien van dit laatste voor stel is de SER overigens verdeeld. De werkgevers steunen het plan. Zij vinden dat in de huidige situa tie mensen te snel in de hoogste ar beidsongeschiktheidsklasse wor den ingedeeld, waardoor de finan ciële prikkel om voor het deel dat zij nog wel kunnen werken werk te gaan zoeken. De vakbeweging wijst het voorstel af. De arbeidson geschikte die nog voor een deel kan werken heeft voor dit deel een achterstand ten opzichte van volle dig gezonde werklozen. De kans dat deze arbeidsongeschikte werk vindt is in de praktijk zeer gering, aldus de werknemers. De raad vindt het niet terecht dat arbeidsongeschikte werknemers volgens het kabinet in een aantal gevallen een aanvullend beroep op de bijstand moeten doen. Dat zal in het algemeen het geval zijn voor werknemers onder de vijftig jaar als zij naast hun uitkering voor ge deeltelijke arbeidsongeschiktheid na verloop van tijd geen werkloos heidsuitkering meer ontvangen. De SER vindt voorts dat er vol gens de kabinetsplannen teveel be voegdheden en verantwoordelijk heden bij de uitvoering van de nieuwe werkloosheidswet over gaan naar de minister van sociale zaken. Het gaat hierbij om verant woordelijkheden die nu nog bij de Sociale Verzekeringsraad, het Al gemeen Werkloosheidsfonds en de bedrijfsverenigingen berusten. De bevoegdheid regels te maken om de uitvoering van de ww te coördi neren moet zoveel mogelijk bij de SVR worden gecconcentreerd, me nen zowel werkgevers als werkne mers in de SER. ROME (Rtr) - Afrika, op dit mo ment geconfronteerd met een nog steeds groeiend voedseltekort, be taalt op dit moment de prijs van een te hoge bevolkingsgroei. Dit staat in het wereldvoedselrapport voor 1985 van de Voedsel- en Land bouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). „Afrika is op dit moment het eni ge gebied ter wereld dat niet in staat is de voedselproduktie even snel te doen toenemen als de be volkingsgroei", stelt de FAO in Afrfkaanse'systeem FAO: Afrika wordt gestraft voor sterke bevolkingsgroei se systeem van voedselvoorzie ning. Een van de gebreken van het PAfrikaanse systeem is het onvol- ï.°e„d_S?i u!? J„aüdd?"w.p„rod"ktSn doende steunen van de ontwikke- steeg in het afgelopen jaar over de hele wereld met vier procent. Dit is het FAO-raoport een van de beste resultaten van de rapport, afgelopen tien jaar. In Afrika is de voedselproduktie per hoofd het platteland, zo staat i In zijn voorwoord schrijft de di- bevolking vanaf 1970 echter elk ^jte"r"Je5e^aai. jaar met een procent gedaald. De droogte, de economische reldrecessie en in sommige landen eerder slechter dan beter zal wor- oorlog en burgeroorlog hebben den. In Afrika, waarde bevolkmgs- hiertoe bijgedragen. De voornaam- êr°ei in 1983 drie procent was, zal ste oorzaak van de daling van de vraag naar voedsel tot aan het voedselproduktie is echter het eind van deze eeuw elk jaar met 3.4 structurele falen van het Afrikaan- procent toenemen, zo blijkt uit schattingen van de FAU. üok zal de bevolkingsgroei zich nog verder versnellen. In de afgelopen tien jaar nam de voedselproduktie van het continent slechts toe met 1,9 procent per jaar, bij lange na niet voldoende om de bevolkingsaan was bij te kunnen benen. Aan het eind van 1984 hadden veel Afrikaanse boeren geen zaai zaad, geen voedsel, geen kunst mest en geen middelen van be staan. Saouma roept op tot een be tere hulpverlening aan het Afri kaanse volk en wil actie onderne men om de landbouw van Afrika weer op poten te krijgen. „Afrika heeft niet alleen voedsel nodig, maar ook de middelen om het te verbouwen", aldus Saouma. De toenaming van de wereldpro- duktie van voedsel kwam in het af gelopen jaar vooral voor rekening van de Verenigde Staten, West-Eu ropa en een aantal van de grotere ontwikkelingslanden zoals China en India. De produktie van de di verse graansoorten nam met 8,5 procent toe tot een recordhoeveel- heid van 1,78 miljard ton. ROTTTERDAM (ANP) - Unilever heeft in de eerste helft van dit jaar een nettowinst behaald van ruim een miljard gulden, vier procent meer dan de 963 miljoen gulden over hetzelfde tijdvak van 1984. Per aandeel steeg de winst van 17,12 tot 17,88 gulden. De omzet nam met zeventien procent toe, van 32,7 miljard tot 38,3 miljard gulden. Dat heeft Unilever gisteren bekendgemaakt. Twee factoren hadden belangrij ke invloed op de winst: de teleur stellende resultaten van de eetbare vetten, zoals margarine, in Europa en de kosten van het investeren in de wasmiddelenmarkt in de Ver enigde Staten. Daar ging als gevolg van dit beleid het verkoopvolume van Unilever-wasmiddelen in het tweede kwartaal met vijftien pro cent omhoog. Met de meeste ande re activiteten werden in het eerste halfjaar hogere resultaten behaald. Ook het Britse theebedrijf Brooke Bond, dat vorig jaar in Unilever werd opgenomen, leverde een po sitieve bijdrage. In het tweede kwartaal ging de omzet elf procent omhoog, van 16,9 miljard tot 18,8 miljard gulden. De bedrijfswinst daalde drie procent, van 1127 miljoen tot 1098 miljoen en de nettowinst was nagenoeg on veranderd op 575 miljoen. Per aan deel steeg de nettowinst iets, van 10,21 tot 10,25 gulden. Buiten Europa en Noord-Ameri- ka waren de resultaten weer bij zonder goed. De bedrijfswinst was ongeveer 25 procent hoger dan in de overeenkomstige tijd van 1984. Vooral voor wasmiddelen was het een uitstekend kwartaal. Met de strategie om zich in toe nemende mate te concentreren op kernactiviteiten heeft Unilever de eerste helft van het jaar goede vooruitgang geboekt. Zij verwierf tien bedrijven. Het grootste is Nor- da, een groep ondernemingen op het gebied van smaak- en reukstof fen in de Verenigde Staten en Ca nada. Elf bedrijven werden ver kocht. Verleden week vrijdag kwam de verkoop tot stand van de Engelse en de Ierse activiteiten van het houtbedrijf Mallinson- Denny. Kort Zakelijk Faillissementen Het aantal uitgesproken faillisse menten is in de maand juli geste gen met drie procent in vergelij king met dezelfde maand van het vorig jaar. De aantallen zijn 434 in juli 1985 en 423 in juli 1984. Dit blijkt uit tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die gis teren zijn gepubliceerd. In Zuid- Holland werden 848 faillissemen ten uitgesproken. Delta Lloyd De verzekeringsgroep Delta Ondanks het opsluiten van de wijn-gifmengers, het aankondigen van strengere controles in binnen- en buitenland en het publiceren van de besmette wijnen lijkt de consument nooit helemaal te wor den gevrijwaard van geknoei. Ie dereen is na de wijn-affaire druk door Harry Bouts bezig schuldigen aan te wijzen. Heeft de Keuringsdienst van Wa ren in Amsterdam gefaald? Een even logische als oneerlijke vraag, want waar moesten die men sen naar zoeken? De opsporing van een stof kan alleen, als je weet wat je zoekt. Wijn bevat misschien LloyÖ heeft dit jaar over de eerste wel duizenden chemische compo- zes maanden minder winst ge boekt dan vorig jaar. De winst vóór belastingen daalde van 80,7 mil joen tot 74,7 miljoen gulden, zo heeft de maatschappij vandaag be kendgemaakt. Ook als de verbete ring van het schaderesultaat die nenten, waarvan er enkele honder den al bekend zijn. Met de moderne technieken is het niet moeilijk tot nu toe onbe kende verbindingen in wijn te vin den, maar het is moeilijk om uit te Het is niet moeilijk uit te vissen of stoffen i ren of^er later aan zijn toegevoegd. het tweede kwartaal is opgetreden, vissen of deze er van nature in ho- ïn de komende maanden doorzet, ren, of dat zij zijn bijgemengd, dus zal het jaarresultaat van het scha- of or sprake is van geknoei. Nog deverzekeringsbedrijf toch aan- lastiger is het om te beoordelen zienlijk lager uitvallen dan vorig hoe gevaarlek de gevonden stoffen jaar (f 12,9 miljoen winst). zijn voor de gezondheid. Over de giftigheid van di-ethyleenglycol, rotonn waar Oostenrijkse en Duitse wij- ^CICCO nen mee waren vermengd is men Handel- en Industriemaatschap- ^et wetenschappelijke kringen pij Ceteco heeft in het eerste half- n°6 steeds niet eens. jaar van 1985 een winst behaald rjamalpn van 12,1 miljoen tegen 9,9 miljoen gulden in dezelfde periode van Wijndrinkers mogen dan volgens 1984. De omzetten over de afgelo- actuele moppentappers „een krans pen zes maanden stegen met circa verdienen", maar dat vrijwaart ge- 22 procent. Een deel van de toene- heelonthouders niet van soortgelij- ming in resultaten en omzetten is risico's. Een jaar geleden waren toe te schrijven aan de uitkomsten het de eters van garnalen die op van overgenomen bedrijven, maar hun tellen moesten passen. Wie 1980 wreden ruim 2500 wijnboeren ook de andere activiteiten gaven nog dieper in het verleden duikt ervan beschuldigd hun wijn te een positieve ontwikkeling te zien, herinnert zich de Planta-margarine hebben 'verrijkt' om er een hogere zo heeft de maatschappij gisteren waar men uitslag van kreeg. kwaliteitsklasse te bereiken. De bekendgemaakt. Toegegeven: wijn is er in vele soorten en kwaliteiten. De populai re wijnlanden kennen eigen wette lijke eisen en controles. Zo zijn de Duitse produkten onderverdeeld onderverdeeld in een aantal cate gorieën, waaronder gewone tafel wijn, kwaliteitswijn en nog betere 'met predikaat'. Zoals gebruikelijk mogen enkele foefjes worden toe gepast om de wijn naar een hoger - duurder - niveau te voeren. Een hoger gehalte aan suiker is vol doende. Dat is al eerder reden geweest voor knoeierij, zij het niet met al tijd met chemische middelen als 'anti-vries' of di-ethyleenglycol. In cent naar consument, hoe meer er mee kan gebeuren. In 1980 werd bekend dat Nederlandse handela ren gerommeld hadden met Ma- con-wijn, die in de Verenigde Sta ten werd verkocht als Pouilly-Fuis- sé. En onlangs nog werd in Duits land een miljoen liter met water aangelengde wijn in beslag geno men. En wat gebeurt er met de wijn uit de Oostbloklanden, uit Spanje, Portugal, Tunesië, Grie kenland, Californië of Zuid-Afri- ka? Alleen de door de controleurs ontdekte ongeregeldheden worden openbaar gemaakt. In bepaalde ge vallen wordt dan nog gezwegen. De publikatie van namen van Oostenrijkse wijnen waar het ont dekte gif echt inzit helpt de consu ment in feite niet veel verder, net zomin als de mening van wijnim porteurs dat supermarkten knoeie rijen in de hand zouden werken door veel te lage prijzen af te din gen. Drie flessen bekende Franse wijn voor een tientje is onmogelijk zonder fraude, zo wordt gezegd. Een beschuldiging die door de grootwinkelbedrijven even stellig van de hand wordt gewezen. De consument wordt er niet wijzer ere-president van de Duitse wijn boerenorganisatie werd aange klaagd omdat hij 100.000 liter 'pre dikaatswijn' met bietensuiker had omgetoverd tot de duurdere klasse Beerenauslese. Blauwzuur Een ander geëerd burger, die zelfs de staatsprijs had ontvangen voor zijn uitstekende produkten, had zijn bekroonde wijn veredeld de markt en de wijnboeren, met water. Het water had hij uit daarnaast ook de consument met eigen bron die een hoog gehal- verordeningen over het minimum Etikettering EG-verordeningen beschermen Mi^wiin lp markt pn Hp wiinhnprpn maar Deze regeling biedt de consu ment de mogelijkheid om door de etiketten te worden geinformeerd hoe de aard en de kwaliteit van de wijn zijn. Men kan er in elk geval uit opmaken of de wijn een meng sel is uit een aantal landen, of ge woon een soort, en waar de drank is gebotteld. De EG zorgt overi gens vooral ook voor de wijnboe ren en de handel met garantieprij zen, zoals dat in andere takken van de Europese landbouwmarkt ge beurt. Hoe beter de kwaliteit hoe hoger de EG-prijs is die zij voor hun produkt krijgen. Al zal het niet meer zo gauw voorkomen dat wijn vermengd wordt met het chemisch middel di- e-thyleenglycol, toch heeft het schandaal geleid tot een grotere vraag naar de zogenaamde biowijn. Biowijn hoort geen enkele chemi sche stof te bevatten, ook geen zwavel. Alles moet langs natuurlij ke weg worden bereid. In hoever dit wordt gecontroleerd is niet te achterhalen. De biowijnbouwer Hiesinger in Oostenrijk, die al 21 jaar bezig is met zijn alternatief produkt, heeft in juli voor het eerst een grote order binnen gekregen van een importeur, 5000 flessen 'Grüner Veltliner'. te aan nitraat bevatte, anders had niemand er iets van gemerkt. Ame- natuurlijk alcoholgehalte, de maxi maal toegestane hoeveelheden rikanen vonden in 1983 blauwzuur, zwaveldioxyde, de toegelaten 'ver een van de zwaarste vergiften ter rijking' en de mogelijkheid tot wereld, in Duitse wijnen. Een on- 'ontzuring' in de noordelijke gebie- gelukje weliswaar, want het spul den en 'aanzuring' in de zuidelijke i een middel om zware meta len uit de most te halen. Hoe langer de keten van produ- wijnbouwstreken. Er is voorts een verordening voor de etikettering, formeel geheten de omschrijving Voorzichtige drinkers vragen nu ook meer miswijn, die volgens de katholieke voorschriften 'volledig natuurlijk, niet vermengd en zon der toevoegingen' moet zijn. In bei de gevallen zal de consument meer moeten betalen: biowijn is bijvoor beeld 30 procent duurder. Of dit een garantie biedt voor een 'na tuurlijk' produkt zal de controle moeten uitwijzen. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Staatsdrukkerij-uitgeverij heeft in 1984 een netto-winst ge boekt van 3,5 miljoen gulden, een stijging van 39 procent ten opzich te van het jaar daarvoor. Dit blijkt uit de jaarrekening van de drukke rij, die deze week is verschenen. De verbetering van het bedrijfs resultaat kan vooral worden toege schreven aan verminderde perso neelskosten: de laatste vijf jaar is het aantal arbeidsplaatsen bij de Staatsdrukkerij geslonken (van 1199 in 1981 tot 1150 in 1985). Bo vendien zijn de bruto salarissen ge daald door bezuinigingsmaatrege len en verlaagde premie-afdracht aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. Andere factoren die een rol hebben gespeeld zijn een iets gunstiger inkoop-verkoopbe- leid en een strakker voorraadbe heer, aldus een woordvoerder van de drukkerij. De stroom officiële publikaties (Kamerstukken, Handelingen, Staatscourant) die de drukkerij te verwerken kreeg is in 1984 fors toe genomen. Daar staat echter tegen over dat er minder drukwerkop drachten binnenkwamen (circulai res, notaé staatsloten, examen drukwerk en dergelijke). Deze ver mindering, met drie procent ten opzichte van 1983, heeft mogelijk te maken met de deregulering, al dus de woordvoerder. Opdrachtge vers voor deze categorie zijn veelal de departementen, en het ligt voor de hand dat die in het kader van bezuinigingsmaatregelen het mes hebben gezet in de stroom circulai res, folders en richtlijnen. De bedrijfsresultaten zijn ook positief beïnvloed door de twee grote klussen die de Staatsdrukke rij het afgelopen jaar ten deel zijn gevallen: de produktie van het RSV-rapport en deel 11A van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog" van dr. L. de Jong.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9