Reddingsactie in Japan voortgezet ZOLANG HET PLAFON D ER MET IN ZIT, HALEN WE DE PRIJZEN ONDERUIT TOT 50%. O Triest record Zuid-Afrika Vliegtuig had al vaker een ongeluk VS hadden illegaal in Japan Sauers krijgt na vrijlating geen paspoort RAF verhulde toedracht bomaanslag met moord WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1985 BUITENLAND PAGINA 7 TOKIO - DeJapanse politie heeft de hoop dat er nog meer overlevende! zullen worden gevonden op de top en de hellingen vai de berg Otsuka vrijwel opgegeven. Gevreesd word dat de ramp het le ven heeft gek6t aan 520 inzitten den. Bij de redingsacties zijn on geveer 4500 nensen betrokken, waaronder 250 militairen. Zij zijn begonnen methet bergen van do den, die vervcgens naar Fujioka worden overgbracht. Vaak is er alleen een enkte arm of hoofd van het slachtoffer vergebleven, waar door identificaie door de familie ernstig wordt bmoeilijkt. door Ruud Kreuzer Het vitale orierdeel van de ver ongelukte Boeig werd gevonden in de Baai van £agami, ongeveer 50 kilometer van et vliegveld Hane- da in Tokio, er 145 kilometer van de plaats waa het toestel neer stortte. Vannaht en vanochtend vond een patrailleboot van de Ja panse marine n dezelfde omge ving een tweee en een derde on derdeel van he kielvlak. Woord voerde Ryo Saichi van de JAL luchtvaarmaatschappij JAL verklaarde dat iet verlies van een onderdeel van e staartvin het „na tuurlijk onmoglijk zou maken om het toestel opde juiste koers te houden". Dat comt overeen met het eerste nootsignaal van de pi loot, dat kwan terwijl het toestel zich boven de )aai van Sagami be vond, 13 minten na het vertrek, en vlak voor ht een bocht naartiet Noorden maate in een poging te rug te keren nar Haneda. Drie mi nuten na heteerste noodsignaal vertelde de pbot aan de controle toren van Handa dat hij geen con trole had oveihet vliegtuig. De reden voor het plotseling af breken van het richtingsroer blijft een mysterie, evenals de proble men die er zouden zijn geweest met de rechterachterdeur (R-5). Vijf minuten na de mededeling 'geen controle' meldde de piloot: 'R-5 deur kapot, druk in cabine omlaag'. Waarschijnlijk heeft de pi loot hier een vergissing gemaakt, en wist hij niet dat er een gat in de romp van het toestel was geslagen door stukken van het kielvlak. De Japanse dagbladen schreven vanochtend dat hetzelfde toestel twee keer betrokken was bij een ongeluk. De eerste keer was in 1978, toen het toestel in Osaka een buiklanding maakte, en een twee de keer precies driejaar geleden in Hokkaido ontsnapte men slachts ternauwernood aan een vreselijke ramp toen een motor bij de landing over de landingsbaan schuurde. Onder de inzittenden was onder meer een Brits-Japans stel dat net onderweg was naar de ouders in Osaka van het meisje om haar ver loofde voor te stellen. De vlucht wordt gewoonlijk vooral gebruikt door zakenlieden, maar deze week waren er veel gezinnen en kinde ren aan boord, die hun geboorte streek gingen opzoeken voor het jaarlijkse Obon-feest. De Boeing 747 stortte maandag neer in de bergen van Centraal Ja pan, in de provincie Gunma, op een hoogte van 1639 meter. Het is een moeilijk toegankelijke gebied met steile bergen die dicht zijn be groeid. De grootscheepse red dingsactie kwam pas dinsdagoch tend goed op gang, nadat de pre- plaats van de ramp was vast- r De 12-jarige Keiko Kawakami opent haaf ogen als zij op een brancard De ravage op de berghelling is groot. Her en der liggen wrakstukken en naar het ziekenhuis wordt gebracht. (fotoAPi persoonlijke eigendommen verspreid. (fotoAFPi kernwanene Ruim 600 doden in één jaar Griekse banden Als gevolg van een felle bos brand ten weten van de Griekse hoofdstad Atfene zijn duizenden hectare bos- a bouwland vernie tigd. Zeker ea brandweerman en een soldaat zij gewond. De brand was zo hevig lat het autoverkeer tussen Athem en Corinthe giste ren enkele urn werd stilgelegd. Transplaitatie De driejarig Jamie Gavin uit Dublin is gistren 's werelds jong ste hart-longtansplantatiepatiënt geworden. In en vier uur durende operatie ontvig hij de organen van een meisj uit Southampton, dat bij een vaüit een flatraam om het leven was [ekomen. De opera tie werd verriat door de Londense specialist dr. Vlagdi Yacoub, die nauwelijks tvee uur eerder een Soortgelijke tmsplantatie had uit gevoerd op ee 40-jarige vrouw. Indonesia De voormalle Indonesische di plomaat Hartao Dharsono zal vol gende week mandag terecht moe ten staan. Devroegere secretaris generaal van fle ASEAN (Associa tie van Zuidostaziatische landen) wordt beschuHigd van het bijwo nen van een .subversieve" verga dering na een iproer van extremis tische moslimi vorig jaar, aldus de advocaat. Eempenbare aanklager zei maandag dt nog andere voor aanstaande disidenten, onder wie de vroegere jremier Syafruddin Prawiranegara ook terecht zullen moeten staan. lij zei niet wanneer I dit zal gebeuren. Afghanisbn Islamitische roellen hebben hun offensief tegei de Afghaanse hoofdstad Kabel opgevoerd. De stad wordt daglijks bestookt met raketten en braidbommen en hon derden militaipn zijn in en om de stad ingezet on de aanvallen af te slaan. Westerseiiplomatieke bron nen in Pakistai zeiden uit Afgha nistan te hebba vernomen dat Ka boel vrijwel iedre nacht wordt be stookt en dat 'ooral regeringsge bouwen en lussische militaire doelwitten hetmoeten ontgelden. Volgens diplanaten zouden al honderd Russiche militairen zijn gedood. De vier overlevenden werden vrij snel gevonden. Aanvankelijk werden er nog drie overlevenden gesignaleerd, maar dat bleken later vier studenten en een professor te zijn die toevallig in de buurt aan het klimmen waren en besloten om op eigen houtje naar de plaats des onheils te klimmen. Zij waren eer der ter plekke dan de eerste officië le reddingsteams. De ravage ter plekke is enorm. De jumbo is waarschijnlijk een maal met de staart op een berg wand gestuiterd, waarbij een deel van de staart afbrak. De romp van het toestel vloog daarna op de vol gende berg te pletter. Onder de nabestaanden heerst een grote verslagenheid, maar er is ook kritiek op de JAL, omdat er niet voldoende informatie wordt verstrekt en er te weinig voorzie ningen beschikbaar zijn, zoals tele foons om andere verwanten op de hoogt9 te houden. door Hans Amesz De Frankfurter redactie van het Britse persagentschap Reuter ont ving gisteren een brief, die onder tekend was door de RAF en waar bij het militaire paspoort van de 20- jarige Edward Pimental was ge voegd. Deze werd eveneens vorige week donderdag, in een bos bij Wiesbaden, dood aangetroffen. On derzoek wees uit dat Pimental de nacht tevoren door een gericht nekschot om het leven was geko- Aanvankelijk ging de politie van een roofmoord uit, maar nu wordt er verband gelegd tussen deze moord en de dodelijke bomaan slag. Die is mogelijk uitgevoerd door iemand die zich voor Pimen tal heeft uitgegeven. Als het inder daad waar zou zijn dat de RAF voor het eerst een mens heeft ge dood om aan zijn papieren te ko men teneinde een andere moordac- tie uit te voeren, dan kan dit vol gens de recherche betekenen dat er een „aanzienlijk brutalere fase" bij de RAF-operaties is aangebro ken. Dit werd overigens ook ge zegd toen enkele maanden geleden een bom in een warenhuis ontplof te. Later bleek dat de RAF daar niets mee te maken had. NEW YORK (AFP) - De Ver enigde Staten zouden van 1955 tot 1957 in Japan atoomwapens hebben geplaatst. Dit meldt het Amerikaanse weekblad „The Nation". Volgens het blad, dat citeert uit een officieel Ameri kaans handboek, waren de wa pens opgeslagen in Okinawa en Iwo Jima. Plaatsing van Amerikaanse atoomwapens in Japan is in strijd met het veiligheids ver drag dat beide landen hebben gesloten. „The Nation" citeert evenwel de oud-ambassadeur van de VS in Japan Edwin Rei- schauer die verklaart dat „het onderwerp nooit aanleiding voor problemen is geweest". Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft dinsdag gewei gerd commentaar te leveren op het artikel in „The Nation". Deskundigen zijn nu echter van mening dat de brieven waarin de RAF de verantwoordelijkheid op eist voor een bomaanslag op de Amerikaanse Rhein-Mein-vliegba- ■sis en voor de moord op soldaat Pi mental, alle sporen van „echtheid" vertonen. Ook is gebleken dat een jonge vrouw mogelijk bij beide ter reuracties was betrokken. Zij zou tussen de 17 en 25 jaar oud zijn, donkerbruin schouderlang haar hebben en 1.60 tot 1.70 meter lang zijn. De vermoorde Amerikaanse sol daat was pas drie weken in de Bondsrepubliek Duitsland. De avond voor zijn dood had hij een discotheek in Wiesbaden bezocht, die overwegend door Amerikanen wordt gefrequenteerd. Pimental verliet de discotheek in gezelschap van een jonge vrouw. MADRID - Het oude plezierjacht van wijlen generaal Franco, de Azor, moet zo langzamerhand een kwelgeest voor de socialistische premier Felipe Gonzalez worden. door Gerrit Jan Hoek Een driedaagse cruise op het schip, waarop wijlen de caudillo monster achtige tonijnen ving (volgens de overlevering aan de haak gedaan door bereidwillige kikvorsman nen), leverde begin deze maand een storm van verontwaardiging op, zowel van links als van rechts. Tijdens zijn vakantie op Majorca benutte Gonzalez het oude marine schip wederom voor dit keer wat JOHANNESBURG - Sinds het uitbreken van de laatste onlusten- golf in Zuid-Afrika op 3 september van het vorig jaar zijn minstens 601 personen om het leven gekomen. door Ruud de Wit Daarmee is een ander triest record gebroken, namelijk dat van het jaar 1976 tijdens en na de Soweto- onlusten waarbij 575 mensen het leven lieten. Aldus is door het Zuidafrikaanse instituut voor ras- senrelaties in Johannesburg be kendgemaakt. De nieuwste cijfers over de do den tij.dens onlusten in Zuid-Afri ka kwamen op een dag dat op nieuw zeven mensen om het leven kwamen door geweld. Uit verschil lende delen van het land werden onlusten gemeld maar het accent lag deze keer in Oost-Londen. Vier mensen werden hierbij door de politie doodgeschoten of kwa men op een andere manier om het leven. De moeilijkheden rond Oost-Londen en met name in de wijk Duncan Ville volgden op de begrafenis van de advocate Victo ria Mxenge in het nabijgelegen Cis kei afgelopen zondag. PARIJS (AP) - Het Franse week blad VSD, dat eerder beweerd heeft dat de Franse geheime dienst achter de aanslag op het Greenpea- ce-schip Rainbow Warrior zat, meldt in zijn jongste uitgave dat ook functionarissen van het Elysée met de sabotage te maken hebben gehad. Het paleis van president Fran cois Mitterrand heeft de beschuldi gingen 'in de meest formele ter men' categorisch van de hand ge wezen en, hoogst ongebruikelijk, juridische stappen tegen het blad aangekondigd. Het Elysée noemde de beschuldigingen van VSD 'fan tastisch' en 'vol leugens'. President Mitterrand gelastte vo rige week donderdag een.'rigoreus onderzoek' naar de aanslag op 10 juli in de haven van Auckland, waarbij een Nederlandse fotograaf van Portugese afkomst het leven Franco's jacht achtervolgt Spaanse premier vistochtjes. En weer was Madrid in last. Een functionaris van het arbeids bureau in Badajoz richtte daarom deze week een officiële petitie aan de premier met een nogal curieus verzoek. Refererend aan het argu ment van Gonzalez voor het ge bruik van de Azor, dat het verspil ling van overheidsgelden zou zijn om Franco's plezierjacht onge bruikt in de haven te laten weg- roesten en dat het schip uiteinde lijk deel uitmaakt van het staatsdo mein, claimde de kiene ambtenaar Advocate Mxenge werd twee we ken geleden om het leven gebracht door vier zwarte aanhangers van het apartheidsbewind. Op de zeer politiek bewogen begrafenis werd echter ook een zwarte militair uit de Ciskei gedood toen een groep jongeren zijn wagen aanhield, hem eruit sleurde, stenigde en tenslotte in brand stak. Ook in de buurt van Durban kwamen drie personen om het leven, hoewel, volgens de poli tie en andere bronnen, de situatie daar minder gespannen is gewor den dan vorige week toen 62 men sen om het leven kwamen. Drie Aziaten werden in Inanda door onbekenden doodgestoken en vervolgens in brand gestoken. Daarnaast ging de college-boycot op de Witwatersrand-Universiteit te Johannesburg zijn tweede dag in. Maandag trad de politie daar zeer hard op tegen demonstreren de studenten waarbij acht van hen werden gearresteerd. Maar dins dag kwam het niet opnieuw tot een confrontatie. Enige uren na de uitspraak van Botha waarin hij Nelson Mandela vergeleek met nazi Rudolph Hess werd het huis van zijn vrouw Win nie Mandela in haar banningsoord Brandfort door onbekenden in brand gestoken. Een week geleden 'Franse regering wist van aanslag op Greenpeace' verloor. Mitterrand kwam met zijn besluit na onthullingen in VSD en het weekblad l'Evenement de Jeu- di, dat de Franse geheime dienst huurlingen had aangetrokken om het schip tot zinken te brengen, teneinde te voorkomen dat de be manning inlichtingen kon verga ren over Franse kernproeven in dé Stille Oceaan. Premier Laurent Fa- bius stelde de administratieve rechter Bernard Tricot aan om het onderzoek te leiden. De Nieuwzeelandse politie heeft ADVERTENTIE het jacht voor een persoonlijke cruise. Onder het mom dat volgens de Spaanse grondwet iedereen voor de wet gelijk is, meent hij als burger derhalve net zoveel recht te hebben op het gebruik van het staatsbezit Azor als de premier. Ook in eigen socialistische kring neemt de kritiek op de historische uitglijder van Felipe Gonzalez toe. De socialistische burgemeester van Madrid, Tierni Galvan, sugge reerde daarom om het oude Fran co-schip te gebruiken om arme kinderen tochtjes op zee te laten maken of de boot desnoods cadeau te doen aan de milieu-organisatie Greenpeace, zeker nu deze organi satie zijn vlaggeschip, de „Rain bow Warrior", in de haven van Auckland op Nieuw-Zeeland ver loor als gevolg van sabotage. reeds was haar huis en de ernaast gelegen kliniek door de politie -zwaar beschadigd toen deze met rubberen kogels en traangasgrana ten een demonstratie uiteen sloeg die voor haar huis werd gehouden. In Pieter Maritzburg is het pro ces tegen de zestien UDF'ers (Ver enigd Democratisch Front) die we gens hoogverraad terecht staan op nieuw verdaagd, nu tot 2 septem ber. De rechter heeft in grote lijnen de aanklacht tegen de zestien UDF-leiders, welke 587 pagina's beslaat, overgenomen maar hij heeft wel om een meer hanteerbare formulering van de aanklacht ge vraagd. Mijnramp: 29 doden SECUNDA (AP) - Het dodental als gevolg van de gasexplosie in de ko lenmijn Middelbult bij Secunda, 64 km ten oosten van Johannesburg, is dinsdag opgelopen tot 29. Nege nentwintig andere mijnwerkers raakten bij het ongeluk gewond. De Zuidafrikaanse maatschappij Sasol meent dat er nu geen mijn werkers meer worden vermist. Middelbuit is een van de vier grote kolenmijnen die grondstof leveren aan twee fabrieken van Sa- sol waar olie uit steenkool wordt gewonnen. na de bomaanslag een Frans spre kend echtpaar, Jacques Alain Tu- renge en Sophie Clair Turenge aan gehouden op verdenking van moord en brandstichting. Het Franse radiostation France-Inter meldde vorige week dat de twee, die over valse Zwitserse paspoor ten beschikten, Franse militaire of ficieren waren. Het weekblad Ca nard Enchainé zegt dat hun echte namen Alain Tourand en Francoi- se Verion luiden. Geconfronteerd met de nieuwe beschuldigingen verklaarde minis ter van defensie Charles Hernu, ti tulair hoofd van de Franse gehei me dienst, een 'rein geweten' te hebben. 'Ik lees de kranten. Alle ingedriënten voor een grote roman zijn aanwezig. Mijn standpunt is duidelijk: Ik wil de hele waarheid rond de Rainbow Warrior boven ta fel hebben,' zei hij. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse student Redgan van Sauers (27), die maan dag van rechtsvervolging werd ontslagen na aanhouding wegens het schrijven van opruiende (onge publiceerde) teksten, heeft zijn Su rinaamse paspoort niet teruggekre gen na zijn vrijlating. Dat is giste ren in goed ingelichte kringen in Paramaribo vernomen. De inhouding van het paspoort van Van Sauers betekent dat de student zijn land niet kan verlaten. Van Sauers had zich op 31 juli, na een ontsnapping uit handen van de militaire politie, juist bij de Neder landse ambassade in Paramaribo gemeld voor een Nederlands pas poort om naar Nederland te kun nen vertrekken. De ambassade droeg hem echter over aan de Suri naamse autoriteiten, na een gega randeerde "correcte behandeling en rechtsgang". Palestij nen door hoge Israëlische militair gedood? JERUZALEM (Rtr/AFP/UPI) - De Israëlische procureur-generaal Za- mi, vindt dat de commandant van de paratroepen generaal Morde- chai voor een krijgsraad moet te rechtstaan in verband met de dood van twee Palestij nen die betrok ken waren bij een buskaping in april 1984. De twee Palestijnen kaapten met twee anderen de bus waarin 45 in zittenden zaten. Militairen be stormden na negen uur de bus en bevrijdden de gijzelaars van wie één de dood vond. De legerleiding liet na de actie weten dat alle vier kapers waren gedood. Ondanks de militaire censuur publiceerde een krant foto's die evenwel aantoon den dat twee van hen na de bevrij dingsactie nog in leven waren en waren meegenomen. De onderzoekscommissie stelde vast dat de Palestijnen tijdens on dervragingen in aanwezigheid van Mordechai zijn doodgeknuppeld, aldus Zamir. Mordechai moet vol gens hem worden berecht voor het toedienen van zwaar lichamelijk letsel en wegens zijn rang onwaar dig gedrag, maar niet voor moord. Dat geldt ook voor acht andere of ficieren. Of zij en Mordechai daad werkelijk zullen worden vervolgd hangt af van de militaire aankla gers. Nederland doet voorstellen kernproef-stop DEN HAAG (ANP/AFP/DPA) - Nederland heeft gisteren op de Ge- neefse ontwapeningsconferentie voorstellen gedaan om een verdrag dat alle proeven met kernwapens verbiedt naderbij te brengen. Over eenstemming over zo'n verdrag is tot nu toe onmogelijk gebleken door problemen met de controle op de naleving. De Nederlandse af gevaardigde, ambassadeur Van Schaik, meende dat deze proble men kunnen worden opgelost door uitbreiding van het aantal seismi sche stations, vooral in de kernwa- penstaten. In afwachting van deze oplos sing zou het Amerikaans-Russi sche verdrag van 1974, waarin bei de landen zich verplichten proeven te beperken tot een maximum kracht van 150 kiloton, moeten worden bekrachtigd. De huidige Amerikaanse regering heeft dit tot nu toe niet willen doen omdat zij de bepalingen voor controle op de naleving van het verdrag onvol doende acht. Nederland heeft nu voorgesteld dat beide grootmachten overeen komen een aantal waarnemings missies op eikaars grondgebied toe te laten, die de relatie moeten vast stellen tussen de kracht van de ont ploffing en de schok die zich daar op in de aardkorst voorplant en die door de seismische stations van de andere partij kan worden gemeten. Naar Nederlandse opvatting zou den hiermee de verificatiemoge lijkheden van het verdrag afdoen de worden verbeterd. Dit Neder landse voorstel sluit aan bij de re cente uitnodiging van president Reagan aan de Sowjet-Unie, om waarnemers een Amerikaanse kernwapenroef te laten bijwonen om metingen uit te voeren. Sowjetleider Gorbatsjov heeft de Verenigde Staten gisteren op nieuw opgeroepen, het voorbeeld van de Sowjet-Unie te volgen en ook een moratorium af te kondigen op het houden van kernproeven. De woonetage van de Haagse Bijenkorf zit middenin een verbouwing. Dat betekent extra voordeel voor u. Oftewel prijzen waar soms tot 50% korting afgaat! tafels. Een voorbeeld: hardkunststof eettafel met kruigvoet en vierkant bovenblad van 120 x 120 cm. Normaal 499.- Nu 548.- BLJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF l kunt profiteren van kortingen op meubelen,bedden, speels wonen, verlichting, karpetten, dekbedden, gordijnstoffen en eet- Chileens jeweld Een Chileene rechter heeft de politie er van jeschuldigd een 13- jarig jongetje te hebben doodge schoten tijden een protestdag vo rige week. Reater Raimundo Diaz identificeerde ie officier die op 4 augustus op ht kind had gescho ten als RamonAlarcon. Alarcon is uit zijn functi ontheven op ver denking de ongen te hebben doodgeschoten De rechter heeft de zaak naanen militaire recht bank BONN - De Westduitse recherche heeft aanwijzingen dat leden van de terroristische Rote Armee Frak- tion (RAF) eerst een Amerikaanse soldaat hebben vermoord voordat zij een bomaanslag pleegden op het militaire VS-vliegveld bij Frankfurt, waarbij vorige week donderdag twee mensen werden gedood en twintig gewond.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7