Bewindsman mocht blief wel sturen Scholieren de bezuinigingen dupe van op Aruba Strafzaak rond doodslag aangehouden Rechter over 'Moerdijk': Auto met radio-actief materiaal gestolen Actie moet schoolmelk weer populair maken Nieuwe temperatuurmeter 'Antillen verantwoordelijk voor besluit raffinaderij' 5,98 5,98 5,98 6,98 WOENSDAG i AUGUSTUS 1985 EEUEE DEN HAA5 (GPD) - Staatssecretaris M. van Amelsvoort (binnenlamse zaken) hoeft zijn gewraakte brief van 14 ju ni aan het hdustrieschap Moerdijk niet in te trekken. Het recht van birgers om bezwaar te maken tegen de eventue le komst vai kernafval op Moerdijk is door die brief name lijk niet aaigetast. Dat heeft mr M. Wijnholt, president van de Haajse rechtbank, gisteren bepaald. De Milieugrop Moerdijk had op van radio-actief afval op Moerdijk. SCHAGEN (ANP) - In Schagen is in de nacht van maandag op dins dag een auto gestolen met een lo den container waarin zich een klei ne hoeveelheid radioactief mate riaal en besmet verpakkingsmate riaal bevond. De container stond in het voertuig van een medewerker van Mallinckrodt Diagnostics, die de reststoffen en verpakkingsma terialen van een radiomedisch iso- thoop had opgehaald bij een zie kenhuis om bij het Energie Cen trum Nederland (ECN) te Petten opnieuw te worden „gevuld". Volgens de politie is de straling van het gestolen materiaal „tame lijk ongevaarlijk". Wanneer de con tainer wordt geopend vervluchtigt volgens de politie het daarin aan wezige gas, waardoor bij vermen ging met lucht het toch al geringe gevaar vrijwel onmiddellijk gewe ken is. De radio-isothoop die in de con tainer zat, is in het ziekenhuis vrij wel opgebruikt. Radio-isothopen bestraling met isothopen bestre den. De rijkspolitie in Schagen heeft alle omringende korpsen gevraagd naar de auto en het gestolen mate riaal uit te zien. Volgens een woordvoerder van Mallinckrodt Diagnostics (geves tigd op het terrein van het ECN) gaat het om materiaal dat zijn ra dio-actieve lading vrijwel volledig kwijt is. „Onze employee heeft uit haar wetenschappelijke achter grond alarm geslagen omdat radio actief materiaal nooit helemaal zijn straling verliest. De waarschu wingsetiketten zaten ook nog op worden in de medische sector zo- de container". Volgens de woord- wel gebruikt voor het opsporen ziekten als het genezen daar- Met name een aantal vormen kanker wordt met succes door straling af. voerder was de'container de laatste tijd in gebruik als demonstratie model en geeft hij nog maar weinig 30 juli in eer kort geding intrek king van de rief geëist. Volgens de milieugrop zijn de provincie Noord-Brabat en de gemeenten Breda, Zevenergen, Klundert en Zwaluwe aan anden en voeten ge bonden als zengaan op de sugges ties van de statsscretaris. Die had De voorzitter van de groep, G. Verbeeke uit Moerdijk, heeft hij echter niet ontvankelijk verklaard. Hetzelfde geldt voor éen drietal 'actieve deelnemers aan de anti- kernenergiebeweging' uit Zeist, Alkmaar en Amsterdam. „Niet valt in te zien dat zij naast de vereni- de bewustd>rief aan de provin- ging nog voldoende eigen belang de gen^enten een 'inspan- Zweefvlieger overleeft val na botsing met toestel VS ningsverplichtig' gevraagd voor de opslag vanjadioactief afval en mest op Moerijk. In ruil daarvoor rammelde Va Amelsvoort extra met de geldbidel. De milieugoep vindt dat de staatssecretar; daarmee misbruik maakt van de»rgelijke financiële positie van ht industrieschap en inbreuk pleeg op de zelfstandig heid van de lagere overheden. „Maar", zo ste mr. Wijnholt in zijn uitspraak, „dc zijn factoren in de contractuele ?n staatsrechtelijke verhoudingertussen hogere en la gere overhedn. De milieugroep staat daarbuitn". Bezwaarschriften Mr. Wijnho! erkent dat de groep zou kunnen okomen tegen het ge vaar voor uholling van admini stratieve proedures. „Dat zou het geval kunnerzijn als het resultaat van bezwaarshriften tegen opslag van kernafvabij voorbaat vast zou staan. Als er us geen sprake meer zou zijn van erlijke en onpartijdi ge behandelig". Ook om adere redenen hoeft Van Amelsvort zijn brief niet in te trekken, zo heft Wijnholt bepaald. Hij constatect namelijk dat de Mi lieugroep Merdijk tegen andere AMSTERDAM (GPD) - In het belangrijke passages van het kenhuis van de Vrije Universiteit DUSSELDORF (DPA) - Een lang zaam vliegend turboprop-vliegtuig van het type 'A 10 Thunderbolt' van de Amerikaanse luchtmacht by 3e eis hebben". De milieugroep ^eeft .gisteren in de buurt van het moet He kosten van het eedinl (950 Westduitse plaatsje Bnlon een Ne- moet de kosten van het geding (950 «esiuuuse puMuye nruun een «e- gulden) betalen. derlands zweefvliegtuig geramd. De inzittende van het zweefvlieg tuig, de 22-jarige student Leon Wolters uit Roermond, liep vol gens een woordvoerder van de po litie verscheidene botbreuken op. Koper in wrak lokt bergers VLISSINGEN (ANP) - Een groep van 15 bergers en duikers uit Vlis- singen en Bergen op Zoom gaat volgende week proberen een la ding koper te bergen uit een scheepswrak dat vlakbij het Engel se Kanaaleiland Sark ligt. Volgens een woordvoerder van het Vlis- singse bergingsbedrijf Van den loot stelde daar de autoriteiten op Akker is het betreffende wrak 67 jaar geleden na een Duitse torpe do-aanval gezonken. In het schip bevond zich oor spronkelijk 1200 ton koper. In 1931 zou daar al 500 ton van geborgen Het in Nörvenich bij Keulen op gestegen militaire toestel zette zijn vlucht voort naar de Britse lucht machtbasis bij Gütersloh. De pi- de hoogte van de botsing. Hij zei de botsing niet te hebben kunnen voorkomen. Het zweefvliegtuig was kort de botsing losgeraakt van een zijn. De waarde van de lading Sp0rtmachine toen het militaire wordt geschat op een bedrag 1,5 tot 2 miljoen gulden. AMSTERDAM - Vier weken moest er in ploegendienst worden gewerkt om de handtekeningenkaarten voor het volkspetionnement tegen de kruis raketten te drukken. Begin september zal de PTT de kaarten bij zo'n 5.4 miljoen adressen in ons land bezorgen. (foto: anp) DEN HAAG (GPD) - Deze maand begint een landelijke actie voor melk drinken op school. Met be hulp van posters en bedrukking van de melkverpakking worden leerlingen, leerkrachten en ouders gewezen op de mogelijkheid om op school melk te drinken. De cam pagne gaat uit van het Nederlands Zuivelbureau. Op de 270 miljoen melkverpak- kingen die de komende drie maan den zullen worden gebruikt, ko men kreten te staan als „elke leer ling een fitte leerling" en „opkik ker voor studiekoppen". Ook zal de slagzin „koelvloeistof voor stu diekoppen" worden gebruikt. Via een EG-regeling kunnen leerlingen tegen gereduceerde prijs melk op school drinken. On danks die regeling loopt in het ba sisonderwijs het verbruik van schoolmelk terug: van 21,1 miljoen liter in 1980 tot 18,5 miljoen liter vorig jaar. Daling van het leerlin gental vormt de voornaamste oor zaak, De invoering van de basis school maakt het volgens het Zui velbureau noodzakelijk de scholen nogmaals op de regeling attent te maken. Loopt het verbruik en het aantal verbruikers in het basisonderwijs terug, in het voortgezet onderwijs is door stijging van het leerlingen- tal en betere verkrijgbaarheid sinds 1980 het aantal gebruikers met 45 procent gestegen tot 430.000. De scholen die tot dusver niet aan de actie deelnemen, krij gen van het NZB de mogelijkheid gedurende drie maanden proef te draaien met schoolmelk. Milj oenenbr and HILVERSUM (ANP) - Een confec- tie-opslagplaats van het V en D- concern in Hilversum is gisteren volledig in de as gelegd. De schade bedraagt volgens een voorlopige schatting vele miljoenen guldens. Het is nog niet duidelijk wat er pre cies in de hallen lag opgeslagen. Het gebouw was bijna honderd meter lang en het bestond uit een parterre en een bovenverdieping. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekendgemaakt. Oog getuigen vertelden dat de hele dag in het pand naast de afgebrande opslagplaats sloopwerkzaamheden hadden plaatsgehad, waarbij ook vuur was gebruikt. noemt hij d gedeelten die gaan waarmee kan worden vastgesteld over de schidsanering en de op- welke temperatuurverschillen slag van mes. „Het is dus niet dui- mensen nog kunnen voelen en wei delijk waarm de hele brief het ke niet. Populair gezegd noemt moet ontgelen". men het een „temperatuurzinme- De presidnt heeft de milieu- ter". De VU verwacht er belangrij- groep wel atvankelijk verklaard, ke voordelen van. De advocaalvan Van Amelsvoort had in het krt geding betoogd dat het helemaaeen zaak tussen over heden was, .vaar de milieugroep niets mee tenaken heeft. Volgens Wijnholt hert de milieugroep ech ter 'een genegzaam eigen belang' bij de voorbeeidingen voor opslag Boze ciauffeurs Afrika-konvooi BREDA (AN*) - Van de 34 chauf feurs die za?rdag onder leiding van de Hollad Duck Club met 17 vrachtwagen: vanuit Best naar Soedan vertakken om daar soe laas te biederbij het transport van hulpgoedererhebben er inmiddels 'twee afgehaxt. Het betreft een chauffeur uilArnhem en een uit Breda. De twee cauffeurs behoorden volgens hen tt een groep van aan vankelijk zes chauffeurs die zon dag uit onvrée met de organisatie en téchnisch mankementen aan de vrachtwagns vanuit Duitsland huiswaarts w.den keren. Konvooi- leider W. Wudenberg kon toen echter vier va de zes rijders bewe gen om de toht voort te zetten. Volgens de3redase chauffeur P. van Zon kreq hij zaterdag pas vijf minuten voo vertrek te horen in welke vracht/agen hij kon plaats nemen. Bij d(Duitse grens had het konvooi volgns hem al drie wa gens verlore. Het opslepen van die wagens toerde een vertraging op van twee n een half uur, aldus Van Zon. „Ni 600 kilometer rijden kreeg ik eenbroodje braadworst. Slecht georgniseerd", aldus Van Zon. Informatie over de temperatuur- zin is onder meer van belang voor het ontwikkelen van een genees middel tegen neuropathie. Dat is een aandoening van de zenuwen waarbij op bepaalde delen van het lichaam geen pijn en geen tempe ratuurverschillen meer worden er varen. Neuropathie komt vaak voor bij mensen met suikerziekte. De thermo esthesiometer wordt voorlopig uitsluitend gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek. Het VU-ziekenhuis heeft 18 van de ze meters gemaakt. Ze worden nu gebruikt in grote ziekenhuizen in Engeland, Frankrijk, West-Duits- land en Scandinavië. Een onderzoek met deze meter is bijzonder patiëntvriendelijk, zo heeft de VU laten weten. Het doet geen pijn en het lijkt meer op een quiz dan op een onderzoek. Het ap paraat bestaat uit een klein kastje met een bedieningspaneel. Daar aan zijn twee houders met contact blokjes of stimulatoren bevestigd. Deze blokjes kunnen op een ge wenste temperatuur worden inge steld. Het onderzoek gaat als volgt: het eerste blokje wordt ingesteld op de huidtemperatuur van bijvoorbeeld een te onderzoeken hand of voet. Blokje twee is warmer of kouder. WILLEMSTAD Op Aruba zijn nu In eerste instantie is het tempera- de gevolgen merkbaar van de sim- tuurverschil tussen de blokjes 10 ^an Lago-raffinaderij. Het graden Celsius. eiland kampt met forse begrotmgs- De patiënt hoeft slechts aan te tekorten en zal de adviezen van het geven of het tweede blokje warmer Internationale Monetaire Fonds of kouder is dan het eerste. Gaat opvolgen die erop neer komen dat dat goed, dan wordt het tempera tuurverschil steeds kleiner ge maakt. De onderzoeker kan exact, tot op tienden van graden, vaststel len welk temperatuurverschil de patiënt voelt en welk niet meer. Door herhaaldelijk onderzoek met een thermo esthesiometer is Vooral in het onderwijs zijn de het mogelijk het effect van een be- bezuinigingen hard aangekomen. door Elly Wempe paald geneesmiddel in de loop van de tijd te meten. De meter kan in de toekomst niet alleen worden ge bruikt voor wetenschappelijk on derzoek, maar ook om een diagno se te stellen. Gisteren hebben ongeveer 150 ou ders en onderwijzers gedemon streerd voor het Bestuurskantoor tegen de beslissing van het be stuurscollege om ongeveer acht scholen te sluiten. Er werden totaal 2500 handtekeningen ingeleverd ter ondersteuning van de actie. De leerlingen kregen, vlak voordat het schooljaar begint, te horen dat zij dit jaar naar een andere school moeten. Vooral vrouwelijke leerkrachten, die soms al meer dan 20 jaar in dienst zijn van het schoolbestuur, worden ontslagen. De klassen wor den groter, tot ongeveer 30 scholie ren. De pedagogische academie wordt geleidelijk afgebouwd. Dat betekent dat leerlingen naar Cura cao moeten voor hun onderwijzers opleiding. Vandaag zouden de ou ders hun kinderen uit protest wel naar de scholen brengen, maar zij zouden hen niet naar binnen laten gaan. Minister De Koning heeft bij zijn bezoek, gisteren, aan Aruba 100 De temperatuurzinmeter' in gebruik WILLEMSTAD (GPD) - „Aange zien een gezamenlijk Venezolaans- Antilliaanse operatie om de raffi naderij op Curasao open te houden politieke consequenties kan heb ben, zijn de Antillen de eerst ver antwoordelijke voor de beslissin gen". Dat vindt minister De Ko ning (Antilliaanse zaken). Als Venezuela veel te zeggen krijgt over zo'n belangrijke pijler van de Antilliaanse economie hoeft dit volgens de bewindsman niet noodgedwongen te leiden tot een grotere politieke invloed. Zo'n ARNHEM (G*D) - De Arnhemse rechtbank heft gisteren de recht zaak aangehaden tegen een drie tal twintigersuit Doesburg die er van worden vrdacht vorig jaar de cember hur 28-jarige vriend 'vriend' Dou\e Worm te hebben vermoord. D< rechter besloot tot verder uitstelomdat het psychia- vooreenupspu- trisch onderaek van He verHarh. ringsbencht. Uit de vele tientallen tips, afkomstig uit het hele land, trek in het holst van de nacht in de Oude IJssel bij Doesburg te dum pen. De rijkspolitie ondernam de volgende dagen uitgebreide zoekacties naar de als "vermist" te boek staande Douwe Worm. trisch onderzek van de verdach- tepu7e^akDfftr°wnads het motief Uit de verhoren bleek, dat de zijn volle gewicht op de maag- verdachten een wraakplan hadden streek van het slachtoffer. Eén van beraamd nadat zij, evenals Douwe, de verdachten legde uit waarom: bij de politie waren verhoord voor "Al eens eerder bij een vechtpartij eerder gepleegde inbraken. Douwe had Douwe zich stil gehouden en zou hen hebben "verlinkt", dach- net gedaan of hij bewusteloos was. ten zij. Hem moest dus een lesje Daarom dachten wij toen: daar worden geleerd. trappen wij niet in. Maar nu bleek In de bewuste nacht, na disco- het echt te zijn", theekbezoek en zeer stevige drank- voor de helseaframmeling die de eveneens in Desburg woonachti ge Worm yorigaar in de nacht van 14 op 15 decerber vorig jaar moest ondergaan. Dawe blies kort na de zware misharieling zijn laatste adem uit. Zijn drie belgers, die zwaar had den gedronke, verdonkeremaan den het lijk, dor het gewikkeld in een met zand 'erzwaard bedover- team er vier bruikbare. Bij de "ver-' missing" van Douwe bleek duide lijk misdryf in het spel te zijn. Kort daarop wist de politie drie verdachten te arresteren. Het drie tal (27, 22 en 20 jaar oud) bekende en op hun aanwijzing werd het in verregaande staat van ontbinding verkerende stoffelijk overschot van het slachtoffer uit de Oude IJs sel opgehaald. consumptie, werd Douwe "opzet telijk en met voorbedachten rade", aldus officier van justitie mr. B. Lie A Kwie, afgetuigd. Er werd gesla gen, getrapt en gestompt. Ingeleid Rechtbankpresident jhr. mr. P. Feith hield de verdachten voor, dat er ook twee getuigen van de mis handeling waren geweest, die ech ter uit angst voor represailles met een voor Douwe onverwachte drietal maandenlang hebben kaakslag met gebalde vuist. Een van de belagers ging boven op het slachtoffer zitten en bonkte Douwes hoofd meermalen hard te- gezwegen. Ondanks het feit dat het in Doesburg gonsde van de ge ruchten. De verdachten gaven toe dat ze de twee ooggetuigen uit die gen de trottoirband. Douwe bleef bewuste nacht onder hevige be- bewusteloos liggen. Ten overvloe- dreiging tot zwijgen hadden ge- de sprong een van de belagers met dwongen. hechte samenwerking tussen de Antillen en Venezuela kan echter ook problemen veroorzaken in de politieke verhoudingen tussen bei de landen. Bij de onderhandelingen die gis teren in Caracas zijn begonnen is daarom afgeweken van de werk wijze in juni, toen een Koninkrijks delegatie de gezamenlijke belan gen van Nederland en de Antillen behartigde. Er is nu een aparte An tilliaanse delegatie onder leiding van de minister van financiën Gil bert de Paula die mogelijk in de toekomst wordt bijgestaan door aparte deskundigen van de Ver enigde Naties. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van mr. Emile van Lennep. De .ex-OESO-secretaris geeft toe dat de belangen van Ne derland en de Antillen „nu niet meer parallel lopen. We moeten nu zien hoe we op een nette manier van deze zaak afkomen", zo liet Van Lennep zich in een vraagge sprek ontvallen. Er is een nieuwe fase ingegaan in de onderhandelingen terwijl de Shell niet bereid is de sluitingspro cedure te vertragen of uit te stellen. Dat betekent dat er slechts tijd is tot oktober met het definitieve ont mantelingsproces van de installa ties wordt begonnen. Shell is bo vendien niet langer bereid om het management gedurende een over gangsperiode op zich te nemen. In Caracas wordt daarom onder meer nagegaan of de Venezolaanse staatsoliemaatschappij PD VS A in staat is daarvoor het nodige techni sche kader te leveren. De vakbon den vergaderen nog steeds met de directie over een afvloeiingsplan van 360 miljoen Nederlandse gul dens. miljoen gulden aan extra financië le hulp toegezegd. Het is een lening op zachte voorwaarden die boven het plafond voor de ontwikkelings hulp aan het eiland wordt gegeven. Hiermee moeten de komende twee jaar de enorme begrotingstekorten gedeeltelijk worden gedekt. Daar na moet de begroting weer in even wicht zijn. De Koning benadrukte dat het slechts gaat om tijdelijke extra hulp. Hij zei tevreden te zijn over het bezuinigingsbeleid van het be stuurscollege. De ambtenaren heb ben dit jaar al ongeveer 15 procent ingeleverd doordat het vakantie geld en de indexering werden afge schaft. Een loonronde van 7,75 pro cent vorige maand wordt binnen kort gevolgd door een zogenaamde solidariteitsbelasting van 6,5 pro cent. De benzineprijzen gaan nog verder omhoog. In het ziekenhuis zijn de medi sche assistenten uit bezuinigings overwegingen verdwenen. Dit be tekent tevens kwaliteitsverlies van de medische zorg op Aruba. Overi gens drukken de kosten van deze supermoderne 'witte olifant', zoals het ziekenhuis wordt genoemd, zwaar op de begroting van het ei land. Vier mensen in ziekenhuis door Belgische afslankpillen DEN HAAG (GPD) - In het Rotterdamse Sint Franciscus Gasthuis hebben vier mensen zich wegens hartklachten laten behandelen nadat zij door een Belgische arts voorgeschreven vermageringspillen hadden ge bruikt. Twee van hen werden met ernstige ritmestoornissen opgenomen. Volgens de afde ling cardiologie van het zieken huis bevatten de Belgische pil len het voor sommige mensen gevaarlijke schildklierhor moon. Het ministerie van volksge zondheid in Den Haag raadt mensen die willen vermageren aan dat niet buiten hun eigen huisarts om te doen. De 'Belgi sche problematiek' is bekend, zo deelt een woordvoerder mee. „Wat gebeurt, is niet in strijd met de Belgische wetge ving. De Belgische artsen schrijven een mengsel van ver scheidene medicijnen voor dat door de apotheker in één cap sule wordt gedaan. Het gebruik ervan hoeft niet schadelijk te zijn, maar voor sommige men sen kan het wel vervelende ge volgen hebben. Daarom moet men altijd overleggen met de eigen huisarts." De Rotterdamse patiënten kregen hun pillen voorgeschre ven door de arts Van der Aa uit het Vlaamse Westmalle. Het gaat om een methode van zeer snelle vermagering, waardoor men in enkele weken tien tot twintig kilo gewicht kwijtraakt. Dokter Van der Aa heeft, zegt hij, wel duizend Nederlanders afslanktabletten voorgeschre ven. Hij meldt de patiënten ook richtlijnen te geven voor aange past gedrag en zich derhalve van geen kwaad bewust te zijn." Schadevergoeding voor bodemdaling GRONINGEN (ANP) - Tot 1 mei van dit jaar heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) een bedrag van 3,7 miljoen gulden uit gekeerd als schadevergoeding voor de bodemdaling in de provin cie Groningen. De bodemdaling is een gevolg van de aardgaswinning. Bij de speciaal ingestfelde commis sie bodemdaling die schadeclaims moet beoordelen, zijn in totaal vijf tien schadeclaims binnengekomen waarvan er tien zijn behandeld. De claims zijn ingediend door instan ties als de provincies Groningen, waterschappen en een beroepsvis- ADVERTENTIE Uit eigen keuken Verse Nasi Uit eigen keuken Verse Bami Uit eigen keuken Verse Macaroni Uit eigen keuken kilo kilo kilo kilo Verse Chili con carne Uit eigen keuken pm ajp Verse Babi-pangang 500 gr Heerlijk Gegrild 9 Zeeuwsspek200 gram fUfxU Heerlijke Ardenner -j QQ Boterhamworst 200 gram 15UO DEVLEESCHMEESTERS PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID. Leiden: 5 Meiplein, Korevaerstraat, Codi Levendaal.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5