Stichting definitief beheerder ijshal Appartementen en winkels in panden Breestraat 6 en 8 Werkloosheid in Leiden en regio met 300 gestegen Bestuur asiel haalt Dierenbescherming voor de rechtbank Overeenkomst met nieuwe eigenaar Onkwetsbare bus voor ME WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1985 LEIDEN Monumentale gevel aangepast LEIDEN - De monumentale pan den Breestraat 6 en 8 worden ver bouwd tot winkels en appartemen ten. Het verbouwingsplan behelst, net als dat voor boekhandel Gins- bergen in het voormalige 'Hof van Holland' aan de Breestraat 127, een aanpassing van de voorgevel die de architectuur van de voormalige woonhuizen aantast. De rijks dienst voor de monumentenzorg is desalnietemin akkoord gegaan met het verbouwingsplan. De Breestraatpanden hebben een paar roerige jaren achter de rug. In de jaren zeventig kocht de AMRO-bank de panden met de be doeling er een nieuw bankgebouw neer te zetten. Die sloopplannen konden door de gemeente worden voorkomen waarna de AMRO de panden weer van de hand deed. In middels hadden krakers bezit ge nomen van de leegstaande wonin gen. Overeengekomen werd dat zij de huizen weer zouden verlaten zo dra een bestemming voor de pan den in zicht zou komen. Dat was begin dit jaar het geval toen R. de Jong eigenaar werd van de woon huizen. De panden aan de Breestraat worden momenteel in opdracht van de De Jong, die eigenaar is van het achterliggende pand aan de Boommarkt waar een trouwauto- bedrijf is gevestigd, verbouwd. Op de verdiepingen komen acht ap partementen. De benedenverdie ping van de panden is bestemd voor drie winkels. Luifels De voormalige woonhuizen zijn in oorsprong zeventiende eeuwse panden. De voorgevels dateren evenwel uit de negentiende eeuw. Met name de gevel van Breestraat 8 is fraai versierd met Jugendstil- motieven. Opvallend zijn de pa neeldeur, de smeedijzeren sierhek- jes voor de vensters van de eerste verdieping en de tegels met gesti leerde bloemmotieven boven de vensters. Om de winkelbestemming te ac centueren worden een paneeldeur en de borstwering onder de ramen van Breestraat 8 verwijderd. An derhalve meter achter de oude ge vel wordt een nieuwe gevel ge plaatst zodat er een portiek ont staat. Boven de voormalige ven sters komen witte luifels. De schuifvensters van Breestraat 6 worden geheel verwijderd om plaats te maken voor i winkelpui. Zo moeten de voormalige AMRO-panden aan de Breestraat er straks uitzien: met portieken en witte luifels. Bij de gemeentelijke afdeling monumentenzorg is men niet ge lukkig met de ingreep omdat on voldoende rekening wordt gehou den met de bestaande architec tuur. Ter wille van een nieuwe be stemming voor de panden is de af deling evenwel akkoord gegaan met het verbouwingsplan. "De borstwering wordt zo verwijderd dat het altijd mogelijk is die op nieuw aan te brengen", tekent G.C.N. Grooteman van de gemeen telijke dienst monumentenzorg aan. "Hetzelfde geldt voor de ka rakteristieke deur". De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft het verbouwingsplan inmiddels ook goed bevonden. Illegaal Van het monumentale interieur van Breestraat 8 is overigens niets meer over. Tot voor kort zaten in het pand nog een marmeren gepla veide middengang met buste en nis en een stucplafond. Op de be gane grond waren vertrekken met schoorsteenmantels en 18e en 19e eeüwse stucplafonds. Hoe en door wie de monumentale onderdelen uit het interieur zijn verwijderd durft men bij de ge meentelijke afdeling monumen tenzorg niet hardop te zeggen. Het wegslopen van interieur is in elk geval op illegale wijze geschied, wil men wel kwijt. De bedoeling is dat de verbou wing van de twee panden in mei volgend jaar zal zijn voltooid. LEIDEN - De Stichting Schaatscentrum Leiden wordt definitief de nieuwe beheerder van de Leidse Ijs hal. De stichting heeft giste ren afspraken gemaakt voor een huurovereenkomst met J.H. Kempeneers, de nieu we eigenaar van de Leidse ijshal. Kempeneers heeft de ijshal overi gens nog niet definitief in zijn be zit. Hij verklaarde gisteren dat hij inmiddels een voorlopig koopcon tract heeft getekend. De hal wordt echter pas overgedragen als de fi nanciële perikelen van de vorige exploitant, de Exploitatie Maat schappij Ijsbanen (EMY) volledig zijn afgerond. Kempeneers ver wacht dat dit op korte termijn zal gebeuren. De ijshal wordt in elk geval de komende vijf jaar verhuurd aan de Stichting Schaatscentrum, zo is zij met Kempeneers overeengeko men. Na deze periode kan de stich ting een nieuwe huurovereen komst afsluiten voor nog eens vijf jaar of kan zij de hal kopen. Huub Zaalberg, voorzitter van de Stich ting Schaatscentrum, legt uit dat het voortbestaan van de hal als ijs- sport-accommodatie nu voorlopig is verzekerd. Zomer-evenementen De stichting is in 1982 opgericht toen de stichter en toenmalige ei genaar Ton Menken in financiële moeilijkheden verkeerde en de hal van de hand wilde doen. In het 'Schaatscentrum' zijn yssportver- enigingen uit Leiden en de wijde regio daar omheen vertegenwoor digd. Toen begin juni bekend werd dat de EMY het beheer van de hal staakte, stelde de stichting de Westland-Utrecht Hypotheekbank - de eigenaar van de hal - voor dat zij de exploitatie van de accommo datie ter hand nam. De stichting had daarbij een be paalde huurprijs in het achter hoofd waarmee zij het mogelijk achtte dat de hal zonder verlies kon worden geëxploiteerd met in principe alleen ijssport-activitei- ten. 'Schaatscentrum' moet nu echter een hogere huur betalen dan waar zij aanvankelijk op had gerekend. Dat houdt in dat ook ge durende de zomer evenementen in de hal moeten worden gehouden. De stichting hoopt het 'gat' in de begroting eveneens aan te vullen met extra reclame van bedrijven in de hal. Hoeveel huur de stichting moet betalen, wil Zaalberg niet vertellen, evenmin als Kempe neers kwijt wil hoeveel geld hij moet neertellen voor de ijshal. Wel laat Zaalberg weten dat de stich ting ongeveer 50.000 tot 60.000 gul den moet halen uit extra reclame inkomsten en zomeractiviteiten om quitte te kunnen spelen. Menken Voormalig eigenaar Ton Menken is door de stichting bereid gevon den om bedrijven te werven die in de hal reclame willen maken. Men ken zal zich bovendien gaan bezig houden met het organiseren van de zomeractiviteiten. In principe heeft hij geen bemoeienis met schaatssportevenementen. "Maar als ik een leuk schaats-evenement op het spoor kom, zal ik dat zeker niet laten lopen", laat Menken nu alvast weten. Menken is ook bereid gevonden om de stichting van advies te die nen bij het beheren van de ijshal. De stichting zal hem voor zijn wer vingsactiviteiten betalen op provi sie-basis. Voor zijn adviseurschap zal hij echter niet worden betaald. Zaalberg wil op korte termijn een gesprek hebben met de ge meente Leiden over de vraag wel ke evenementen wel en welke niet zijn toegestaan in de hal. "We wil len voorkomen dat we hierover la ter conflicten krijgen met de ge meente of dat evenementen op het laatste moment niet kunnen door gaan", aldus de voorzitter van het 'Schaatscentrum'. Menken laat we ten dat hij in eerste instantie denkt aan het organiseren van sporteve nementen. Daarnaast zou de hal ook kunnen worden verhuurd aan bedrijven die er shows of presenta ties willen houden, aldus de stich ter van de Leidse ijshal. Hij is eerder benaderd door een groep mensen met de vraag of hij zich wilde inspannen voor het be houd van deze ijsbaan. Daarbij is hem zelfs gevraagd te overwegen voor de tweede keer de exploitatie van de hal op zich te nemen. Men ken is echter tevreden dat deze op lossing uit de bus is komen rollen. "In feite heb ik geen tijd om de hal te exploiteren. Pas als het voortbe staan van de ijshal werkelijk in ge vaar zou zijn gekomen, had ik het beheer ervan misschien op mij ge nomen". Blij is hij dat de Stichting Schaatscentrum het beheer op zich heeft genomen. "Die club is niet meer weg te denken bij de ijshal", meent Menken. Slagen Kempeneers is al vanaf 10 juni in onderhandeling met de WUH over overname van de ijshal. Hij heeft de hal gekocht bij wijze van beleg gingsobject en om het voortbe staan van de ijshal te verzekeren. Hij wil zich, zo bleek gisteren uit zijn woorden, niet al te diepgaand met het reilen en zeilen van de ijs baan bemoeien. "En mijn naam hoeft er zeker niet op", grapt hij. Hij gaat er vooralsnog vanuit dat de stichting er in slaagt de hal nieuw leven in te blazen. Hij zegt in elk geval geen plannen te hebben met de hal of het terrein als het ini tiatief van de stichting niet slaagt. De Leidse ijshal gaat op 28 sep tember weer open. Op 1 september begint de voorverkoop van sei zoenkaarten. 'Schaatscentrum'- voorzitter Zaalberg meent dat er zeker een markt is voor het schaat sen. Niet in de laatste plaats door dat de strenge winter dit jaar en de Elfstedentocht de belangstelling voor het schaatsen hebben aange wakkerd. Hij denkt dat de stichting pas over drie jaar kan zien of de be langstelling voor de schaats- en overige ijssporten inderdaad groot genoeg is om er een ijshal op te kunnen laten draaien. Zaalberg meent echter dat de stichting - die eerst Menken en later de EMY van advies heeft gediend - voldoende heeft geleerd om fouten die in het verleden zijn gemaakt te kunnen voorkomen. De stichting heeft verder het voordeel dat zij maar betrekkelijk weinig geld kwijt is aan manage- mentskosten. De EMY bijvoor beeld moest hiervoor ongeveer 83.000 gulden uittrekken. 'Schaats centrum' is daar naar schatting LEIDEN/STREEK - De werkloos heid in de Leidse regio is de afgelo pen maand met ruim 300 personen gestegen. In de duin- en bollen streek bleef de werkloosheid vrij wel gelijk. Het gestegen aantal werkzoekenden wordt voor een deel veroorzaakt door de school verlaters die zich op de arbeids markt meldden. Het aantal werk zoekende jongeren beneden de 22 jaar dat zich by de arbeidsbureau s heeft ingeschreven, steeg met 200 naar in totaal 1582. De werkloosheid is volgens de directeuren van de gewestelijke ar beidsbureaus (GAB's) in Leiden en Lisse echter ook toegenomen ge durende het vakantieseizoen werk nemers minder snel worden aange nomen. Dat blijkt onder meer uit het aantal nieuwe vacatures. In ju ni werden nog 395 nieuwe vacatu res aangemeld, tegen vorige maand 'slechts' 269. De werkloosheid is de afgelopen maand vooral gestegen in handels-, kantoor- en onderwijsberoepen. In de bouw en de landbouw trad een daling op. Deze afname is vooral te danken aan seizoensinvloeden. De werkloosheid daalde ook onder on geschoolde Niet verontrustend De Leidse GAB-directeur C.A.J. Tibbe noemde de stijging van de werkloosheid 'niet verontrustend'. Opvallend is volgens hem wel dat de totale toename van het aantal werkzoekenden nauwelijks hoger is dan de stijging van de werkloos heid onder jongeren. Daaruit blijkt volgens hem dat deze leeftijdscate gorie een belangrijke invloed heeft op de werkloosheidscijfers. Jongeren blijken al met al be trekkelijk snel een baan te kunnen vinden. Vooral ook omdat juist zij 'profiteren' van kortlopende ar beidscontracten die met name via uitzendbureaus worden aangebo den. Overigens hebben de GAB's in hun beleidsplan al de verwach ting uitgesproken dat het aantal jongeren dat aan de slag gaat, ho ger is dan voorgaande jaren. Door dat de economie beter begint te draaien, hebben jongeren minder de neiging om na hun school- of beroepsopleiding een nieuwe op leiding te beginnen. Dat de economie inderdaad iets beter wordt, kan volgens Tibbe worden afgeleid uit het feit dat het aantal ontslagaanvragen dit jaar beduidend lager is dan in voor gaande jaren. De Leidse GAB-di- recteur stelt zelfs dat het aantal on geveer de helft lager is dan in 1983 en 1984. Onaantrekkelij k Het overgrote deel van de vaca tures bij de Leidse en Lissese GAB's wordt snel vervuld en staat dus slechts kort open. Toch bemer ken de arbeidsbureaus dat er meer moeilijk vervulbare vacatures ont staan. Volgens de Lissese GAB-di recteur C.A.J. van der Zwet is er in zijn rayon sprake van 28 vacatures die langer dan drie maanden open staan, een verschijnsel dat de afge lopen twee jaar nog niet eerder is voorgekomen. In Leiden staan maar drie banen langer dan drie maanden open. Het merendeel van deze moeilijk te vervullen vacatures in Lisse be treft onaantrekkelijk laagbetaald werk. Van der Zwet verklaarde gis teren dat zijn arbeidsbureau extra aandacht gaat schenken om deze vacatures alsnog te vervullen. Het weekblad Vrij Nederland publiceerde onlangs een artikel waarin werd gesteld dat de officië le werkloosheidscijfers van het rijk eigenlijk te laag zijn, onder meer omdat daarin geen rekening wordt gehouden met werkzoekenden (en dan meest vrouwen) die een baan zoeken voor minder dan 20 uur per week. Het aantal vrouwen dat opnieuw werk zoekt heeft in de rayons Lei den en Lisse echter weinig invloed op de totale werkloosheidscijfers, stellen Van der Zwet en Tibbe. Het aantal inschrijvingen en uitschrij vingen houdt elkaar aardig in evenwicht Opmerkelijk is overi gens dat bijna tweederde van deze vrouwen een volledige dienstbe trekking zoekt en slechts twintig procent een part-time baan tot twintig uur per week. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: Mannen juni 1985 juli 1985 Vrouwen juni 1985 juli 1985 Ton Menken, zoals hij vroeger jeugdige schaatsers een handje hielp bij het vastbinden van de gladde ijzers. De voormalige eigenaar en stichter van het complex wordt weer bij het gebeuren in de ijshcd betrokken. (foto ANP) maar 5000 gulden voor kwijt omdat de bestuursleden van die club hun diensten gratis ter beschikking stellen. J.R. Voute, een van de directeu ren van de WUH, onthoudt zich vooralsnog van commentaar op de ze zaak. "Wij doen pas mededelin gen als de verkoop voor 100 pro cent rond is en niet als de zaak, om maar wat te noemen, voor 99 pro cent zeker is". BRAND - De Leidse brandweer heeft gisteraond een beginnende brand geblust bij het bedrijf Uni ted Industries aan de Admiraal Banckertweg. Door nog onbeken de oorzaak had een zogenoemde dompelmachine vlam gevat. Vol gens de brandweer was de rook schade aanzienlijk. Rayon Leiden Hillegom Lisse Noordwijk Noordwijkerhout Sassenheim Voorhout Overige Rayon Lisse Totaal Gewest 1517 7694 Politie pakt kledingdief LEIDEN - Een 22-jarige Leidenaar vond gisteren kennelijk dat in een kledingzaak aan de Boommarkt de kleding nog niet genoeg was afge prijsd. De man griste tenminste uit een rek in die winkel een hoeveel heid kleding weg ter waarde van ongeveer 800 gulden. Jammer ge noeg voor de Leidenaar was de po litie in de buurt. Toen hy wilde vluchten op zijn fiets werd hy int zijn kraag gegrepen en overge bracht naar het politiebureau. LEIDEN - Rammen op een wagen van de Mobiele Eenheid. Dat was gistermorgen één van de activitei ten in het kader van de uitwisse ling Leiden-Oxford die deze week plaats heeft. Raadsleden en ambte naren uit de Engelse zusterstad werden in het gebouw van de brandweer aan de Gooimeerlaan ingewijd in de organisatie en taak van brandweer en politie. Inspecteur Gelderman had naast die toelichting ook de ME-bus bij zich waarmee de Mobiele Eenheid uit deze regio rellen te lijf kan gaan. Een bus die vrijwel onkwets baar is. Wie er met een bijl op in hakt, komt niet verder dan wat krassen. Brandende voorwerpen doen de bus evenmin kwaad en voor kleine ammunitie is de bus ook kogelvrij. Het dak is verend, dus als er een wasmachine op wordt gegooid (zoals gebeurde bij de krakersrellen op de Amsterdam se Prins Hendrikkade), blijft dat zonder gevolgen. Aldus inspecteur Gelderman. Het is de bedoeling dat elke divi sie van de ME met een dergelijke bus wordt uitgerust. De kosten schat Gelderman op zo'n 160.000 guldens. i bijl inhakken op de politiebus leidt slechts tot wat krassen. (foto Holvast) Fietser gewond bij ongeluk op Voorschoterweg LEIDEN - Een 21-jarige fietser uit <*e Voorschoterweg toen hem vol- Rooseveltstraat kwam. Leiden is gisteravond gewond ge- gens de politie geen voorrang werd De fietser kwam ten val en brak raakt bij een verkeersongeval in verleend door een tot dusver onbe- zijn schouder. Hy is overgebracht zijn woonplaats. De fietser reed op kende bromfietser die vanuit de naar het Diaconnessenhuis. LEIDEN - De afdeling Leiden van de Dierenbescherming wordt door het bestuur van het Leids dierena siel voor de rechter gedaagd. Het stichtingsbestuur eist dat de dierenbescherming alle activitei ten met betrekking tot het Leids dierenasiel aan de Besjeslaan zal staken. Volgens het bestuur heeft de dierenbescherming zich schul dig gemaakt aan laster en oiyuis- theden gebezigd in de pers. Het be stuur eist dat de afdeling Leiden van de dierenbescherming aan haar activiteiten een eind maakt op straffe van de betaling duizend gul den voor elke overtreding die men begaat. De dierenbescherming heeft zich de gramschap van het bestuur van het dierenasiel op de hals gehaald door zich achter asielbeheerder Tiele te scharen. Het bestuur van het asiel wil Tiele ontslaan omdat de beheerder zich niet zou houden vuldig met de tarieven omsprin gen. De Leidse Dierenbescherming neemt het voor Tiele op. Het con flict tussen de dierenbescherming en het bestuur van het dierenasiel bereikte vorige week een hoogte punt toen de dierenbescherming in de nabijheid van het asiel aan de Besjeslaan een open dag organi seerde buiten het asielbestuur om. Vice-voorzitter Schouten van de dierenbescherming meent dat, als de eis door de rechter wordt inge willigd, dit het einde betekent van de Leidse dierenbescherming. "Als wij ons niet met Leiden en omgeving mogen bemoeien wor den we gedwongen naar elders over te gaan. Het komt eigenlijk neer op een poging de dierenbe scherming in Leiden lam te leggen en het recht op vrije meningsuiting te beknotten". PvdA-spreekuur Na een onderbreking wegens vakantie hervat de PvdA haar wekelijkse spreekuur. Met in gang van CL.S. donderdagavond kan men tussen zeven uur en ne gen uur weer terecht in Het Gul den Vlies, Breestraat 125. Ge- meenteraads- en bestuursleden van de PvdA zijn dan aanwezig. Het is gedurende'deze uren ook mogelijk te bellen: 254547. Creatieve cursussen Bij K&O aan de Oude Vest 45 kunnen belangstellenden het ko mend seizoen terecht voor vele cursussen op het gebied van crea tiviteit en handvaardigheid. Op het programma staan tekenen, schilderen, etsen, grafische tech niekenzeefdruk, lay-out, boek binden, beeldhouwen, boetseren, pottebakken, jazzdans, dansex- pressie, dramatische expressie, mime/pantomime, filmen/video, fotografiebinnenhuisarchitec tuur, naaien, mode ontwerpen, weven, kantklossen, patchwork en schilderen op zijden stoffen. Wie meer wil weten kan bij K&O een uitgebreid jaarprogramma gratis ophalen. Het bureau is op werkdagen van negen tot vijf uur geopend. Sportcursussen Het sportorganisatiebureau MSP organiseert begin septem ber de volgende cursussen: oplei ding sportmasseur (NGS), ski conditie (apart voor beginners en gevorderden), recreatief bewegen en recreatief volleybal. Voor uit gebreide informatie: tel. 071- 216955 (kantooruren) of schrifte lijk aan MSP Sportorganisatie- buro, postbus 123, 2300 AC Lei den.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3