Een man met een roeping, geleefd door sterren Voorschoten wil start-up bejaardencoördinator PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1985 Jubilerend Beukenhof-gastheer Van der Luit krijgt eindelijk tijd voor gezin Met oog voor alles waaraan ouderen behoefte hebben VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten hebben, samen met ouderenorganisaties, pro vinciale subsidie aangevraagd voor de aanstelling van een start-up coördinator. Deze moet een jaar lang, twintig uur per week, "de coördinatie te weegbrengen van alles waar aan ouderen behoefte heb ben". Zo omschrijft Massar het althans. Massar is directeur van de Stich ting voor maatschappelijke dienst verlening 'Horst en Vliet' en voor zitter van de Stichting Gecoördi neerd bejaardenwerk in oprich ting. Daarin zitten naast Horst en Vliet ook de Vereniging Gezond heidszorg Voorschoten, ANBO, Om de intregratie en emancipa tie van ouderen in de samenleving te bevorderen, is een derde van de bestuurszetels toebedacht aan ou deren. Op dit moment is de stich ting druk bezig met het opstellen van een werkplan, dat als uitgangs punt dienst zal doen voor de coör dinator. Zijn/haar taken zijn echter al aan het papier toevertrouwd. De per soon moet regelmatig gegevens verzamelen over ouderen en hun behoeften, de activiteiten inventa riseren en evalueren en wegen zoe ken om de behoeftes te peilen. Ook het opzoeken van leemtes in het voorzieningenpakket en het geven van voorlichting over de stichting, behoort tot de taken. Het organise ren van spreekuren en het verzor gen van public-relations evenzeer. Hierbij heeft de start-up coördi nator vier zogeheten aandachtsvel den. Te weten: het verzorgingste huis, de maaltijdvoorziening voor ouderen, de dienstverlening aan bejaarden en projecten in het ka der van het flankerend bejaarden beleid in de wijk. Dienstverlening Concrete vragen waarmee de coördinator zich zal gaan bezig houden: benutten de in de wijk wonende bejaarden de mogelijkhe den van verzorgingstehuizen zo optimaal mogelijk? Moet Tafeltie- dekje drie tot vijf keer in de week langskomen? Kan er meer worden gedaan aan dagverzorging en dag behandeling van zelfstandig wo nende ouderen, eventueel in tehui zen? En ook: is de dienstverlening (vrijwilligers, gezinsverzorging en wijkverpleging) voldoende en goed op elkaar afgestemd? Massar: "Er zijn best veel voor zieningen in Voorschoten. Maar komen ze allemaal tot hun recht? Is op het juiste moment de juiste hulpverlening aanwezig?". Stipte de UW eens aan dat bij sommige bejaarden de hulpverleners elkaar zowat verdringen, Massar is juist bang dat de oudere tussen wal en schip raakt. Het aanvragen van hulp gaat niet altijd gemakkelijk, vreest hij. Ter wijl situaties plotseling zeer ern stig kunnen worden. Bijvoorbeeld wanneer een wat zwakke man van 90 jaar alleen komt te staan na het overlijden van zijn vrouw. Ook de lopende hulpverlening moet wellicht worden aangepast. Zo zou wel eens kunnen blijken dat ouderen behoefte hebben aan hulp 's avonds en in het weekein- de. Natuurlijk kan de coördanator niet alles afronden in een jaar. Mas sar acht het dan ook noodzakelijk dat hü langer blijft, het liefst als vaste coördinator. Afwijzing van dit plan zou wijzen op een "onder schatting van het werk". je gerecht op een houten bord krijgt opgediend. Of obers op een terras in bijvoorbeeld Schevenin- gen die met eep vriendinnetje staan te praten terwijl er klanten moeten worden geholpen. Dat maakt mij nerveus, dan denk ik 'jongens dat moet niet kunnen'. Daarom eet ik in mijn vakantie het liefst gewoon in de caravan of bij de Chinees, dan heb je dat soort er gernissen ook niet". Ook valt te verwachten dat hij na zijn terugtrekking nog vaak op straat wordt aangesproken door gasten. Daaraan valt bijna niet te ontkomen. "Zelfs in mijn zwem broek aan het strand werd ik her kend. Vroeg mijn vrouw wie die man was die mij groette. Dat was de Spaanse ambassadeur. Je komt I overal gasten tegen. Ook heb ik vaak als ik het journaal zit te kijken dat ik mensen zie die bij ons in de i zaak zijn geweest". Pech Als gastheer van een restaurant als De Beukenhof maak je andere 1 dingen mee dan de eerste de beste kelner die een uitsmijter ham/kaas moet serveren. Ander publiek ook. Wat doet bijvoorbeeld een vrouw I die een diamanten armband ter waarde van 30.000 gulden kwijt is? Ze stuurt een loodgietersbedrijf naar het restaurant om de toiletten af te breken. Wat te denken van een feestje van de Franse ambassade waarbij i het bedienend personeel met smet teloos witte handschoenen moest lopen, hetgeen betekent dat er om de vijf minuten schone handschoe nen moeten worden aangetrokken. Of een gast die opbelt naar de res taurant-manager om te zeggen dat het lepeltje bij de koffie niet cor rect lag en dat het kopje werd ge- serveerd met het oortje naar links. Van die dingen. Fouten zijn natuurlijk ook in de loopbaan van Van der Luit voorge vallen. Vaak is het meer een kwes tie van domme pech; Bijvoorbeeld j toen een jaar of twintig geleden tij- dens een chique partij in de tuin één van de bruggetjes het .begaf, juist toen een kelner er op stond j met bladen vol gerechten en j drankjes. Van der Luit lacht zich de tranen in de ogen als hij ver haalt van de langzaam met-dien- I blad-en-al in de modder zakkende ober in zijn keurige kleding. "De gasten van die partij lachten er maanden later nog over". Zelf heeft hij meegemaakt hoe de bovenste verdieping van een bruidstaart naar beneden viel toen het werd aangesneden tijdens het huwelijk van de zoon van Albert Heyn met de dochter van Douwe Egberts (echt waar). "Op zo'n mo ment kun je wel even door de grond gaan, maar je moet gewoon de schade herstellen en je zenuwen in bedwang houden. Dat is het be langrijkste om een goed gastheer te zijn. Je mag nooit in paniek ra ken, altijd meester blijven van de situatie". Op 12 september krijgt Henk van der Luit een receptie aangeboden in De Beukenhof. De bijenkomst duurt van half vijf tot half zeven. OEGSTGEEST - Eigenlijk wordt bij restaurant De Beu kenhof aan de Terweeweg in Oegstgeest constant Sterren slag gespeeld. Niet eens zozeer wegens de bekende per soonlijkheden uit de politiek en de wereld van het amuse ment die er regelmatig te gast zijn, maar nog meer vanwe ge de niet aflatende strijd om het verwerven van een ster in de toonaangevende Michelin-gids. Een belangrijk strijder voor meer 'sterren aan het culinaire firma ment is henk van der Luit (60), be kend Oegstgeestenaar en morgen exact veertig jaar in dienst van De Beukenhof. Begonnen op 15 au gustus 1945 als manusje-van-alles na in de oorlog te zijn ondergedo ken in het toenmalige theehuis De Taverne, werkte hij zich op naar de top. Nu is hij restaurant-manager en als zodanig gezichtsbepalend voor het chique etablissement. Een op en top gastheer die zichzelf verwij tend toespreekt als blijkt dat de in terviewer wil roken en hem geen sigaret is aangeboden. Het vuurtje en het kleine gebaar waarmee hij de asbak over de glanzende tafel naderbij schuift, maakt veel goed: "Het gastheerschap is een roe ping". Groten der aarde, zoals dat wordt genoemd, heeft hij in zijn 40-jarige door Dirk Jan Roeleven loopbaan de hand gedrukt. Zeer vele ambassadeurs die hun stand plaats in Nederland hebben, film sterren, industriëlen, generaals, ministers en anderen die vroeger slechts op luciferdoosjes prijkten of op andere wijze ver van de ge wone man stonden. Namen noemen? Wat te denken van filmster Jayne Mansfield, ad miraal Mountbatten, veldmaar schalk Montgomery, prinses So- raya, de voormalige echtgenote van de sjah van Perzië, zangeres Maria Callas, prins Rainier van Mo naco, de vrouw van de Amerikaan se president Roosevelt, Rock 'n' Roll-ster Jerry Lee Lewis, de 'ou de' Drees en mindere goden als mi nister Smit-Kroes, Brinkman, Ru- ding en de staatssecretarissen Van der Reijden en Ginjaar-Maas. Kort om, een aflevering van het week blad Privé vol. Ster Henk van der Luit ging vaak voor handtekeningen naar de in ternationale gasten. "Voor mijn dochter", klonk het dan oprecht, want zijn dochter beaamt dat ze nog steeds de krabbels in haar be zit heeft. Over minister Neelie Smit-Kroes weet Van der Luit dat ze bij vrijwel elke ontmoeting nieu we disgenoten wijst op het feit dat de zoon van de restaurant-manager bij haar op het departement werkt. Van der Luit glundert als hij dat vertelt. Zoals gezegd, sterren in over vloed bij het prachtig gesitueerde restaurant. Slechts de Michelin- sterren hebben het in de loop der jaren weieens laten afweten. De toptijd was van 1947 tot 1958 toen De Beukenhof twee sterren bezat. Van der Luit over het belang van een ster voor De Beukenhof: "Er heerste een rouwstemming als een ster werd afgenomen. Dat was ech ter van korte duur omdat je er dan met z'n allen weer keihard tegen aan ging om die ster terug te ver dienen. Toen we onder leiding van directeur Martens weer een ster te rughaalden, kwam uiteraard de champagne op tafel. Momenteel streven we niet in eerste instantie naar het behoud van die ene ster, maar juist naar het veroveren van de tweede. Als je dat hebt bereikt a je op weg naar de derde. Zo oort het ook, altijd blijven streven naar nog grotere perfectie qua stijl, keuken en sfeer". Om die zo fel begeerde ster te krijgen moet een bezoek aan een restaurant van het begin tot het einde 'af zijn. Gastheer Van der Luit ("Ik praat nooit over 'mensen', maar over 'gasten' "Zo'n ster legt een behoorlijke druk op je. Als gastheer bijvoorbeeld moet je je gast vanaf het moment van binnen komst verwennen. Je moet altijd attent zijn en er van uitgaan dat de gast te allen tijde koning is". Keerzijde Praten met Van der Luit is pra ten over De Beukenhof. Niet ver wonderlijk als je tweederde deel van je leven met een dergelijke be drijf bent meegegroeid. Tijdens het gesprek vallen telkens namen van beroemde koks en directeuren die hij aan de Terweeweg heeft meege maakt, die zijn vertrokken naar an dere gerenommeerde restaurants. Wilde hijzelf eigenlijk hooit eens in een andere keuken kijken? "Om te beginnen heb ik er abso luut geen spijt van hoe het gelopen is. Ik heb alles meegemaakt. Maar als ik nu jong zou zijn, zou ik toch eerst een tijd bij goede restaurants in Frankrijk, Zwitserland en de Verenigde Staten gaan werken. Er varing opdoen en je talen leren. Ik heb genoeg aanbiedingen uit het buitenland gekregen, maar kon toch niet wegkomen uit Oegst geest. Ik kon naar Vancouver in Canada en heb ook een aanbod van meneer Heineken gekregen. Dat heb ik afgeslagen, mijn vrouw zou ook moeten meehelpen, je wordt dan al snel een soort butler, daar had ik niet zoveel zin in". Van der Luit vertrekt op 1 okto ber bij De Beukenhof. Hij maakt gebruik van de vut-regeling om tijd te hebben voor zijn vrouw en zijn gezinsleven. Veertig jaar lang miste hij alle familie-aangelegen heden. In de horeca is 's avonds werken immers eerder regel dan uitzondering. De keerzijde van de Tafelen in De Beukenhof anno 1955. Rechts op de foto serveert de toen 30-jarige Van der Luit kreeft aan het uitbundig met juwelen behangen gezelschap. In die tijd gebeurde dat met witte handschoenen aan. Van der Luit nu: "Ronduit vies vind ik, eten van een houten bord". (eigen foto) medaille: verjaardagen, kerstda gen en zomervakanties heeft hij vrijwel nooit in de huiselijke kring meegemaakt. Zijn vrouw: "Ik voelde me vaak een weduwe. Naar ouderavonden op de scholen van mijn kinderen moest ik altijd alleen. Op verjaar dagen van vrienden en kinderen was henk er nooit. We hebben een boot, maar de keren dat we er sa men van kunnen genieten zijn spo radisch. Nu we allebei nog goed ge zond zijn vind ik dat we daarvan moeten genieten. Mijn man is het daarmee eens". Van der Luit: "Inderdaad, ik voel me nu nog happy. Na 1 oktober wil ik de schade samen met mijn vrouw en kinderen inhalen. Hoe wel het moeilijk zal zijn om zonder De Beukenhof te leven. Veertig (foto Holvast) jaar is niet niets. Ik zal een andere fiets moeten nemen, want deze gaat automatisch richting Beuken hof'. Nerveus Volledig loskomen van de we reld van de verfijnde keuken en het goede gastheerschap zal Van der Luit nooit. Na zijn vervroegd uittreden wil hij zitting nemen in het bestuur van het Gilde der Gast- Jayne Mansfield, één van de vele 'sterren' die Van der Luit de hand heeft gedrukt. (archiefToto) heren, waar hij eerder wegens tijd gebrek uit móest stappen. Ook in het dagelijks leven zal zijn leven als gastheer hem niet los laten. "Als ik naar een film zit te kijken, zie je dat alle mogelijke fou ten worden gemaakt. Dat valt je ge woon op. Als je lekker ergens an ders gaat eten, let je ook op het gastheerschap. Ronduit vies vind ik wat ik laatst meemaakte, dat je Inbrekers poepen en plassen in scholen; gemeente reinigt OEGSTGEEST - Een aantal on bekende 'inbrekers' heeft begin augustus een grote ravage aange richt in de Oegstgeestse kleuter scholen Mierennest en Hazewei, zo heeft de politie nu pas bekend gemaakt. De inbrekers hebben zich toegang verschaft tot beide kleuterscholen door lichtkoepels op het dak van deze scholen open te breken. Uit beide scholen is niets ont vreemd. Maar de schade en de ra vage was des te groter. Volgens de politie hebben de insluipers onder meer de hele school be klad en besmeurd met bussen verf, zijn er tekeningen van kin deren verscheurd en door de scholen gesmeten en is het inte rieur vernield- De inbrekers hebben ook nog op een andere, wat onfrisse wij ze, hun sporen nagelaten. Ze hebben namelijk in beide kleu terscholen op verschillende ta fels en op.de grond gepoept en gepiest. Doordat de inbraken pas na enkele dagen werd ontdekt, was de stank onbeschrijflijk ge worden, aldus de politie. Een woordvoerder van de poli tie kon vanmorgen niet vertellen hoe groot de aangerichte schade precies is. De scholen moeten door de gemeente volledig wor den gereinigd. De Oegstgeestse politie ver zoekt mensen die de 'inbraak' hebben gezien, zich bij haar te melden. Het telefoonnummer is 071-155440. WOENSDAG Leiden Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film 'Profession Reporter' van Antonio- ni, 20 en 22.15 uur. DONDERDAG Leiden Haarlemmerstraat: braderie, 12-21 uur. Inbreker betrapt OEGSTGEEST - Bewoners van een huis aan de Kennedylaan in Oegstgeest hebben gisteravond een man op de vlucht gejaagd die in hun woning probeerde in te bre ken. De man poogde zich toegang te verschaffen tot het huis via de achterpui. De bewoners hoorden hem echter, waarna hij de benen nam. De politie is de man, die on geveer 25 jaar oud is, 1,80 lang met donker krullend haar, een klein snorretje en een bruin leren jack, tot dusver nog niet op het spoor. Wassenaarse kleuterschool moet leren rekenen voor onderdak WASSENAAR - Dat een kleine telfout grote gevolgen kan heb ben merkt de Wassenaarse rooms-katholieke basisschool St. Jozef volgende week. De school, die bij de schatting van het aantal leerlingen de aller jongsten over het hoofd had ge zien, heeft dan een lokaal te wei nig aan de Thorbeckestraat en moet de dependance aan het Van Polanenpark handhaven. Voor de kleuters. Ideaal is dat allerminst en de school heeft de gemeente dan ook gevraagd of zij op korte ter mijn de school met een lokaal mag uitbreiden. Mede omdat 'op basis van ue opgestelde school bevolkingsprognose kan worden geconcludeerd dat ook op lange re termijn geen aanzienlijke da ling van het aantal leerlingen is te verwachten'. De commissie voor welzijn, on derwijs, personeel en organisatie had geen moeite met de aan vraag, al konden de leden enkele grappen niet onderdrukken. Zo zei H.J. Goulooze (PvdA) dat "ze maar eens moeten leren reke nen". En H.F. Dijkstal van de WD had het over een "onbegrij pelijke fout". Overigens heeft de school per 16 september recht op een extra (zesde) groepsleer kracht. Tentoonstelling 'Romeinen langs de Rijn' naar gemeentehuis Leiderdorp LEIDERDORP - De provinciale vervolg op '10.000 jaar wonen in cheologische commissie, de Uni tentoonstelling 'Romeinen langs het Maasmondgebied', omdat zij versiteit van Amsterdam en de de Rijn' krijgt volgend jaar septem- de expositie interessant vinden Rijksdienst van het Oudheidkun- ber een maand lang een plaatsje in voor de hele burgerij. dig Bodemonderzoek te Amers- het Leiderdorpse gemeentehuis. foort. Het bestaat uit twaalf pane- B en W hebben de benodigde 'Romeinen langs de Rijn' is sa- len en vijf vitrines, die verschillen- 1.000 gulden opzij gelegd voor het mengesteld door de provinciale ar- de aspecten van het Romeinse le- kening van de provincie. De ge meenten en musea betalen de ver voerskosten. 'Romeinen langs de Rijn' is vanaf 5 april in Voorscho ten te zien geweest, van 27 septem- De produktiekosten bedroegen ber tot 8 oktober doet hij Zoeter- 30.000 gulden. Zij komen voor re- woude aan. ven belichten, zoals het boerenbe drijf, de stad, de huizen, de bouw stijl, het soldatenleven en het transport. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) n (071) 144941 [Jg, SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten Kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per half jaar, aan huis bezorgd 131,40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 in huis bezorgd 22,10 per maand, per post f 30.00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te HOOFDKANTOOR Witte Singel 1, Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CQ Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.) Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: PJ. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Gróót Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2