Romeinse stad onder Katwijk Spanje in de race om Europees Disneyland Ook bisschop naar synode gehuwde Achtergrond WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1985 PAGINA 15 Voor Katwijk in de Noord zee moet de Brittenburg lig gen, een mysterieuze ruïne waarvan eeuwenlang is ge dacht dat het een Romeinse Waar vlak voor het Kat- wijkse 'stille' strand de grijze golven van de Noordzee traag komen aanrollen, moet verborgen onder water en zand een van de grootste archeolo gische raadsels van ons land liggen. Enige honder den meters buiten de kust, liggen aan een voor malige Rijnmond de on aanzienlijke resten van de 'Brittenburg' - een myste rieuze ruïne die zo'n drie honderd jaar geleden gold als een van de belangrijk ste toeristische beziens waardigheden van Hol land. door KJ. Steehouwer Duizenden nieuwsgierige 'oud- heidsminnaars' hebben vanaf 1520, toen de ruïne voor het eerst van onder de 'wandelende' dui nen tevoorschijn kwam, de moei zame tocht naar Katwijk ge maakt om de 'burcht' met eigen ogen te gaan zien. Kunstenaars brachten de steenhoop in prent. Talloze gravures, opgesierd met Romeinse beeldjes, munten en inscripties, zijn er gemaakt in de periode van twee-en-een-halve eeuw waarin de Brittenburg bij laag water op het strand te be zichtigen viel. Maar als een felle noordwester storm weer een machtig stuk muurwerk had blootgelegd, wa ren er onmiddellijk ook andere kapers op de kust. Slopers, ge wapend met breekijzers en hou welen, sloopten de ruïne geleide lijk tot op de fundamenten weg. Voor de oudheidkenners, die geen steengruis maar klassieke vaasjes en dakpannen met in scripties wegdroegen, bestond er geen twijfel over dat de Britten burg een Romeinse militaire ver sterking moest zijn geweest. Dat bleef ook de geleerde me ning nadat de burcht in de acht tiende eeuw voorgoed onder zee was verdwenen. Toen in de ne gentiende en twintigste eeuw het bestaan van een Romeinse ver dedigingslinie langs de Rijn, de Kromme Rijn en de Oude Rijn werd aangetoond, werd dat oor deel omgetoverd tot een vast staand feit. Immers, in zo'n 'limes' kon de hoeksteen - een 'castellum' aan de Rijnmond - niet ontbreken. Omdat de Brittenburg boven dien een reeks Romeinse militai re inscripties had opgeleverd, leek het bewijs rond. Twijfel militaire versterking was. Pas in onze tijd kwam er bij de onderzoekers steeds meer twijfel bovendrijven. Maar duikpogingen in het begin van de jaren zestig brachten geen oplossing voor het raadsel van de verdronken ruïne. Een Amsterdamse ar cheoloog lanceert nu echter een heel nieuwe theorie. Volgens drs. Maarten de Weerd is de Brittenburg een heuse Romeinse stad ge weest. Het westelijke uiteinde van de 'Peutingerkaart'. Onder de Rijn (flumen Rhenusstaan van links naar rechts afgebeeld (Lugduno BrittenbrugPretorium Agrippine Valkenburgen Matilone (Leiderdorp- Roomburg). Pas enkele tientallen jaren ge leden kwam vanuit archeologi sche hoek voorzichtig de eerste twijfel bovendrijven. Door tien tallen opgravingen in binnen- en buitenland hadden de archeolo gen steeds beter zicht gekregen op de gebruikelijke vorm en in richting van Romeinse forten. Maar de talloze getekende platte gronden die van de Brittenburg bekend waren, lieten zich daar mee helemaal niet vergelijken. Waar gewone castella een tain- nenbebouwing kenden van stan daard-barakken langs rechte we gen, stond er binnen de Britten burg-muren slechts één groot vierkant gebouw, voorzien van steunberen. Voor de vreemde, halfronde dubbeltorens van de ruïne viel binnen de Romeinse architectuur al helemaal geen pa rallel te vinden. Ronde torens werden pas in de laat-Romeinse tijd gebruikelijk toen de Rijn-li nie al lang en breed ontruimd was. Bovendien stamde geen van de andere, op gravures afgebeel de vondsten uit die late periode. Maar nog veel vreemder was de ontdekking dat sommige achttiende-eeuwse Brittenburg- prenten gebouwen leken weer te geven die op de vroegere platte gronden helemaal niet te vinden waren. Dat maakte een hevige discussie los. Waren de achttiende-eeuwse kunstenaars gewoon wat 'vrij' te werk gegaan, of had de Katwijk- se zeebodem heel wat meer te verbergen dan men tot dusverre had vermoed? Misschien hoor den de vondsten en de platte gronden wel helemaal niet bij el kaar, meende ten minste één on derzoeker, en hij bestempelde de Brittenburg tot een middeleeuw se ruïne waaraan de zestiende- eeuwse ambachtsheren van Kat wijk, om toeristen te lokken, Ro meinse vondsten uit eigen col lectie hadden toegevoegd. Hoewel dertiende-eeuwse tek sten inderdaad over het bestaan van een 'borch te Bretten' spre ken, bleven andere historici de Romeinse oorsprong van de Brit tenburg voorlopig nog het voor deel van de twijfel gunnen. Opgraving Een Amsterdamse archeoloog, drs. Maarten de Weerd, heeft on langs echter een geheel nieuwe oplossing voor het raadsel aange dragen. Een opgraving in de dui nen vormde er de aanleiding voor. Toen in 1982 de Rijnlandse uitwateringssluizen moesten worden vernieuwd, werd daar voor een twaalf meter diepe sluisput gegraven, die tot aan de dpinvoet reikte. Op de bodem daarvan kwamen grote hoeveel heden Romeinse vondsten voor de dag. De resten van Romeinse ak kertjes, een houten pallisade, een uit elzestammen opgebouwde waterput en een reeks afvalkui- len konden hier in kaart worden gebracht door Amsterdamse ar cheologen. Zij stelden vast dat de gevonden bewoningssporen afkomstig waren van een kamp dorp dat aan de Romeinse weg naast de Brittenburg had gele gen. De opgraving leverde onder meer een karrevracht aardewerk op. Toen de archeologen na afloop van het veldwerk begonnen met de catalogisering en de bestude ring van al dit vondstenmate riaal, kwam een opmerkelijk de tail aan het licht. De stempels op de verzamelde dakpannen lieten zich qua samenstelling niet al leen goed vergelijken met de be kende stempelvondsten van de Brittenburg, maar ook met die van de Romeinse stad Forum Hadriani te Voorburg. Dat sug gereerde, dat deze dakpannen niet, zoals verwacht, van een mi litaire versterking afkomstig wa ren, maar wel eens uit een bur gerlijke nederzetting konden stammen! Was de Brittenburg dan mis schien een civiel bouwwerk ge weest? Die klemmende vraag bracht drs. De Weerd ertoe om de bekende plattegronden van de Brittenburg naast die van een reeks Romeinse steden te leg gen. Op deze manier bleek menig raadsel onverwacht snel op te lossen te zijn. "Als we aannemen", zo rede neert hij, "dat de Brittenburg he lemaal geen 'burcht' maar een stad is, zijn de ronde hoektorens geen probleem meer, want deze bouwwijze werd bijvoorbeeld al in de tweede eeuw bij de Ro meinse stadsmuren van Tonge ren toegepast". Ook de rest van de vreemde plattegrond is vol gens drs. De Weerd te verklaren als we ervan uitgaan, dat er van deze stad nog slechts een hoek punt teruggevonden is. Graanpakhuis De van de ruïne weglopende muren die op veel oude gravures te zien zijn en die ook in oogge tuigenverslagen worden ver meld, moeten dan de aanzet vor men van het veel grotere om muurde stadsgebied. Het opval lende, van steunberen voorziene gebouw in de ruïne, dat volgens 'menig onderzoeker een 'hor- reum' of graanpakhuis moet zijn geweest, misstaat volgens De Weerd niet in 'zijn' stad: zulke bouwwerken kwamen niet al leen in castella voor. Ook de hier gevonden militaire inscripties vormen geen onover komelijk probleem; in de rumoe rige derde eeuw werd het een ge bruikelijke praktijk om comple te legerafdelingen in steden in te kwartieren. Een door 'Friese en Saksische' zeerovers bedreigde stad aan de Rijnlinie zal daarom zeker onderdak hebben geboden aan een beschermend marine-de tachement. Dakpanstempels van de Chas sis) G(ermania), het Germaanse Eskader, zijn in Katwijk al ge vonden. Een belangrijk punt in het voordeel van de nieuwe theo rie is, dat er in het Zeeuws- Vlaamse Aardenburg enkele ja ren geleden eveneens resten van een Romeinse stadsomwalling werden gevonden. Ook in Engeland zijn het afge lopen decennium veel kleine, tot dusverre onbekende Romeinse stadjes ontdekt, die aantonen dat dit verschijnsel in onze uithoek van het Romeinse Rijk veel beter wortel heeft geschoten dan enke le jaren gedacht werd. Van de stad bij Katwijk is waarschijnlijk zelfs nog de naam bekend. Want op de zogenaamde 'Peutingerkaart', een midde leeuwse copie van een laat-Ro meinse reiskaart, staat ter hoogte van de Rijnmond de naam 'Lug- dunum' ingetekend. Als we de beroemde Alexandrijnse geo graaf Ptolemaeus mogen gelo ven, heette de plaats zelfs voluit 'Lugdunum Batavorum'. Met de ze indrukwekkende Latijnse naam heeft Leiden, de academi sche buurgemeente van Katwijk, zich dus sinds de zeventiende eeuw ten onrechte getooid! MADRID - Eind augustus zal de rode loper in Spanje weer uitge legd worden voor Jim Cora, Lee Lanzelle en Bill O'Toole. Namen die zelfs de meest rigoureuze kran tenspellers weinig of niets zullen zeggen. Het selecte gezelschap zal waar schijnlijk weer in audiëntie bij pre mier Felipe Gonzalez ontvangen worden, die begin dit jaar zelfs an derhalf uur uittrok om deze nota belen te woord te staan. Ondanks de vorstelijke behande ling hebben deze figuren geen druppel blauw bloed in hun aderen en maken evenmin deel uit van een buitenlandse regering. Het zijn simpelweg leden van de Raad van Bestuur en de directie van het Amerikaanse concern Walt Disney Productions. De reden waarom ze met zoveel hoffelijkheid door de Spaanse au toriteiten bejegend worden is dat de zakelijke voogden van Donald Duck en Mickey Mouse voor 1 ok tober de knoop moeten doorhak ken in welk Europees land het toe komstige Europese Disneyland ge bouwd zal worden. Nadat eerder Groot-Brittannië, Italië, Griekenland en Joegoslavië hebben moeten afhaken, zijn Spanje en Frankrijk als enige se rieuze gegadigden overgebleven. De strijd om de vette kluif van Goofy en de zijnen (door een fanta sierijke geest al omgedoopt in 'dis- neywar' (disneyoorlog)) is uit fi nancieel en economisch oogpunt alleszins de moeite waard om ge streden te worden. Het vierde pretpark na Anaheim (Californië), Orlando (Florida), en Tokio (Japan) moet een gigantisch project worden, vandaar dat het al omschreven is als het contract van de eeuw voor Europa. Met de aan leg is een investering gemoeid van 7 miljard gulden. De bouw, die naar verwacht on geveer tien jaar zal duren, zal aan naar schatting 40.000 mensen werk bieden. Als het park eenmaal klaar is zullen nog eens 10.000 mensen hun brood direct bij Disneyland verdienen. Volgens voorlopige schattingen zou het Europese Disneyland on geveer 10 miljoen bezoekers per jaar extra moeten trekken, die voor zo'n slordige 2 miljard gulden aan extra deviezen zouden zorgen. Klimaat De vertegenwoordigers van Walt Disney zouden geen typische Ame rikaanse zakenlui zijn als ze niet handig en slim gebruik zouden proberen te maken van de belang stelling om het Europese Disney land in de wacht te slepen. Om de spanning en de onzeker heid nog wat te vergroten heeft het concern bewust nog geen besluit genomen over de definitieve opzet van het park: overdekt of in de open lucht. Frankrijk denkt daar om een streepje voor te hebben omdat de plek waar Disneyland in Frankrijk zou moeten komen (Mar- ne-la-Vallee in de buurt van Parijs) zou kunnen rekenen op een vast potentieel van ongeveer 10 miljoen inwoners van de Lichtstad. Spanje daarentegen schermt met de gunstige klimatologische om standigheden. Het Spaanse minis terie van toerisme heeft zelfs een vergelijkend staatje laten opmaken van het aantal zonne-uren per jaar aan de Middellandse Zeekust en in Parijs. Onnodig te stellen dat Spanje er in dit opzicht aanzienlijk beter af komt dan Frankrijk. Naast het weer, dat een dure overkapping onnodig zou maken, heeft Spanje zich sterk gemaakt met het aantal toeristen dat Spanje jaarlijks be zoek: meer dan 40 miljoen, van wie er talloze een tripje naar het Dis neyland zullen willen maken tus sen het strandvertier door. Voor Spanje zal de bouw van Disneyland een welkome impuls van de economie betekenen, al was het alleen maar vanwege de stimu lans van de werkgelegenheid. Van daar dat Spanje bereid is diep in de buidel te tasten om de heren van Walt Disney te overreden het sprookjeskasteel op Spaanse bo dem te plaatsen. Spanje wil zelfs zo ver gaan om 26 procent van de totale kosten (bijna twee miljard gulden) bij te dragen in de vorm van aanleg van snelwegen, hotelaccommodatie, verbetering van de vliegvelden, le ningen tegen lage rente en ver strekking van de grond (2000 ha) waar het complex zou moeten ver rijzen. Zelfs over de kans dat ze over vragen maken de Amerikanen zich niet druk meer. Nadat verschillen de Spaanse gemeenten, uitermate happig om Disneyland binnen de gemeentegrenzen te halen, aange boden hadden om de grond gratis ter beschikking te stellen, verhoog den ze plotseling de eisen. In plaats van bijna 2 miljard in de vorm van onder meer de grond verlangt Walt Disney Productions nu 850 miljoen gulden handje contantje. Benidorm Volgens de laatste berichten uit Florida zijn de Spaanse autoritei ten superoptimistisch gestemd, en niet alleen vanwege de positieve reactie van de vorige delegatie die per helikopter langs de hele Mid dellandse Zeekust werfl getrans porteerd om een gunstig stekje voor Disneyland uit te kiezen. En dat ondanks het feit dat Frankrijk recent het aanbod weer eens heeft verhoogd, waarbij de burgemeester van Parijs, Jacques Chirac, een extra douceurtje heeft aangeboden. De Spanjaarden zijn er heilig van overtuigd dat de zon en de massale toeristenstroom naar Spanje bij de beslissing de doorslag zullen geven. De mogelijke lokaties, waar Dis neyland ondergebracht zou kun nen worden, worden door de Spaanse autoriteiten evenwel angstvallig geheim gehouden, vooral om eventuele acties van grondspeculanten te voorkomen. De vertegenwoordigers van Dis ney hebben echter wel door laten schemeren, dat noch de Costa del Sol, noch de Costa Brava in aan merking zullen komen. door Gerrit Jan Hoek De eerste toeristenstreek ligt na melijk te ver van een groot bevol kingscentrum als Barcelona af, de tweede is vanwege de rotsachtige structuur van de bodem minder geschikt. Hoewel Valencia centraal ligt en beschikt over een goede in frastructuur, heeft het het nadeel dat de onteigening van de rijke si naasappelboomgaarden een veel te kostbare operatie zou worden. Amtella bij Tarragona heeft het nadeel dat op luttele kilometers de kerncentrale van Vandellos ligt die mogelijk bezoekers zou kunnen af schrikken. Het meest gerede oord is daarom de provincie Allicante, dat veruit de meest complete condities biedt die het Amerikaanse concern ver langt: een stabiel klimaat, zon, veel toeristen (Benidorm ligt op een steenworp afstand) en uitstekende verbindingen met de snelweg met Noord-Europa. De sprookjes koorts begin zich daarom al mees ter te maken van veel inwoners van de Middellandse Zeekust die in het project Disney-World een soort verlaat Marshall-plan zien. Alternatieven En mocht Walt Disney op het laatste moment alsnog besluiten om de voorkeur te geven aan Frankrijk dan liggen er al twee am bitieuze alternatieve plannen in de kast. Een Spaans ingenieursbu reau is al 4 jaar bezig om een volle dig Spaans pretpark, dat de naam zou moeten krijgen van Hispanora- ma, in de buurt van Madrid uit te werken. En een consortium van Spaanse en Arabische financiers is bereid het eventuele verlies van Disney land op te vangen via de construc tie van een kunstmatig eiland voor de kust van Benalmadena aan de Costa del Sol. Daar zou de Spaanse gouden eeuw moeten herleven uit de tijden van Columbus, wiens ontdekking van Amerika over ze ven jaar wordt herdacht. Een Spaans sprookje met goudbesla gen galjoenen en piraten incluis. De constructie van het pretpark Het wordt hoog tijd, dat de kerk mogelijkheden vindt voor al die gewijde priesters en reli gieuzen die zich nu niet voor de geloofsverkondiging mogen in zetten. Die ruimte komt er niét als mensen niet de moed hebben die te scheppen. Dat schrijft de aartsbisschop kardinaal Arns van Sao Paulo (Brazilië) aan de organisatoren van de internationale 'synode van gehuwde priesters', die de laatste week van deze maand wordt gehouden in Ariccia, zuidelijk van Rome, een paar ki lometer van het pauselijke bui tenverblijf Castelgandolfo. Ongeveer 150 mensen zullen aan deze synode deelnemen. On der hen is ook een gehuwde bis schop met zijn vrouw. Hun na men worden pas tijdens de ope ningszitting van 25 augustus be kendgemaakt. De deelnemers komen uit veertien landen. Uit Nederland veertien, deels na mens de Vereniging van Pasto raal Werkenden, deels namens het Landelijk werkverband voor gelijkberechtiging van gehuwde en ongehuwde Priesters. Hoewel de komende synode in de bestaande rooms-katholieke kerkorganisatie geen juridische basis heeft, houden de organisa toren desondanks vast aan deze benaming, omdat het woord 'sy node' oorspronkelijk 'samen komst van het kerkvolk' bete kent. Zij vinden, dat met een bis schop, priesters en leken het hele kerkvolk is vertegenwoordigd. Er komen drie discussiestuk ken aan de orde. In één ervan wordt geprobeerd, aan te tonen dat de sacramenten van priester schap en huwelijk in één per soon kunnen samengaan. Een andere discussie zal gaan over de plaats van de vrouw in de kerk. Een ter voorbereiding van deze synode gehouden enquete maakt duidelijk, dat in tal van landen priesters ook na hun huwelijk hun pastorale activiteiten blijven voortzetten, vaak met medewe ten van de plaatselijke bisschop. Van de gelovigen heeft tussen de 65 en 75 procent geen moeite met de gehuwde priester. De organi satoren van de synode hebben berekend, dat er over de hele we reld ten minste 80.000 gehuwde rooms-katholieke priesters zijn. De synode zal een boodschap opstellen voor de bijzondere bis schoppensynode van eind no vember in Rome, met het ver zoek het vraagstuk van het pries tercelibaat uitdrukkelijk in be spreking te nemen. Misdienares. Het 16-jarige meisje Sigrid Diekmann uit de Sint Antoniusparochie in Gro- nau (West-Duitsland, vlakbij En schede) vroeg de paus in een brief, waarom hij zich in een toe spraak wel tot misdienaars maar niet tot misdienaressen had ge richt. Zij had deelgenomen aan een internationale bedevaart voor misdienaars naar Rome. Sigrid heeft nu antwoord op haar brief gekregen. Het kwam van monseigneur Giovanni Bat- tista Re, tweede secretaris bij het Vaticaanse staatssecretariaat. Re geeft toe, dat er in enkele landen (meest Middeneuropese) vrou welijke misdienaars voorkomen, maar volgens een verordening is dat uitgesloten. "Daarom moet ieder er begrip voor hebben, dat de paus een uitzonderingstoe stand niet officieel kan goedkeu ren", schrijft Re. Ook in Nederland komen 'mis- dinettes' (zoals ze wel worden ge noemd) voor, maar niet erg veel. Paus. De paus wenst in Ka meroen een rooms-katholiek in stituut voor hoger onderwijs, in navolging van de protestanten. Hij sprak die hoop gisteren uit bij een ontmoeting met intellec tuelen, hoogleraren en studen ten. In deze toespraak op zijn reis door zeven Afrikaanse landen ging de paus in op de betekenis van de natuurwetenschappen, "die zoveel voor de menselijke vooruitgang kunnen betekenen, vooral in de ontwikkelingslan den". Hij vond het jammer, dat in Kameroen de beroepskansen van afgestudeerden geen gelijke tred houden met de aanwas van het aantal studenten. De paus vroeg ook aandacht voor de menswetenschappen, vooral filosofie en theologie. "Het gaat erom, een mensbeeld te verwerkelijken waarbij ge rechtigheid geen loze uitdruk king blijft". Economie. De wereldecono mie moet zo worden, dat de goe deren eerlijker worden verdeeld. De ontwikkelde landen moeten de behoeften van de ontwikke lingslanden behoorlijk onderzoe ken om samen met deze landen een begin te maken met de op lossing van de gigantische pro blemen in de wereld. Dat zei de voorzitter van de Ke- nyase bisschoppenconferentie, monseigneur Raphael Ndingi, gisteren ten overstaan van dui zenden gelovigen op het 43ste in ternationale Eucharistisch Con gres in Nairobi. Economisch en technologisch is de mensheid heel goed in staat om ieder een menswaardig be staan te geven, "als we maar onze zelfzucht wilden overwinnen en de rijkdommen van de wereld broederlijk wilden delen". Vol gens de bisschop zal de kerk zich daarom intensiever moeten be zighouden met sociale en econo mische problemen overal op aar de. "Ze heeft mede tot taak, de mensen het verschil te laten zien tussen goed en kwaad". "Als de kerk zwijgt over alle boosheid, maakt ze zich mede verantwoor delijk voor wat onderdrukkers allemaal weten aan te richten". Kerkepad. De tv-uitzending (NCRV) over de Kerkepad-route rond Geertruidenberg, die vorige week vrijdagavond door het klaarleggen van een verkeerde band de mist inging, is nu mor genavond (donderdag) oip 10 uur op Nederland 2. Hervormde Kerk: beroepen te Zwolle (voor de vereniging 'Kinderzorg') C. M. van Endt Velp, te Hasselt A. Schaap Arne- muiden; benoemd tot voorgan ger van de vrijzinnige geloofsge meenschap Flevoland J. Koorn- stra Adorp-Wetsinge. (De ver melding dat kandidaat G. J. van Herk te Groningen het beroep uit Oldehove-Niehove heeft aan genomen bleek niet juist te zijn). Gereformeerde Kerken: be roepen te Bolsward en te Om men P. Ravensbergen Wijnje- woude (Fr.). Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Oud-Vos- semeer-Tholen L. W. van der Meij Zaamslag. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Lisse A. Moerkerken N ieuw-Beij erland Evangelisch-Lutherse Kerk: beroepen te Delft-Schiedam R. E. van den Berg Ede; aangeno men naar Rotterdam C. Hallewas Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15