5D T Povernitsjin niet zeker van plaats SCOREBORD Goede start Van Overbeeke Westduitse F1-coureur overleden Wereldrecordhouder niet in EC-finale? onsors Sp verwerpen nota KNWU DINSDAG 13 AUGUSTUS 1985 SPORT PAGINA 9 TORONTO (SID) - In een zieken huis in Toronto is gisteren de West duitse formule 1-coureur Manfred Winkelhock overleden. Een drie uur durende operatie om een bloedprop uit de hersenen te ver wijderen, heeft zijn leven niet kun nen redden. De 32-jarige Winkel hock reed zaterdag tijdens de 1000- mijls race op het circuit van Mo- sport, door nog onverklaarbare re den met zijn wagen tegen de vang rail. De Canadese brandweer had ruim twintig minuten nodig om de Westduitser uit de auto te bevrij den. In het ziekenhuis van Toron to, zo'n 90 kilometer van het cir cuit, werden in eerste instantie al leen een zware hersenschudding en twee gebroken benen geconsta teerd. Ook na de race werd niet duide lijk waardoor de wagen van de for mule 1-coureur het rechte spoor verliet. Een eerste, vluchtig, tech nisch onderzoek wees geen duide lijke oorzaken aan. Een klapband is een van de mogelijke aanleidin gen voor het ongeluk. Het volledig ontbreken van remsporen wijst in die richting. De wagen van Winkel hock, die in de wedstrijd een duo vormde met de Zwitser Marc Su rer, was al eerder bij een botsing betrokken waardoor na de twaalf de van de 253 te verrijden ronden, de banden moesten worden gewis seld en de linkerwielophanging vernieuwd. Winkelhock is de 78e Grand Prix-rijder na de Tweede Wereld oorlog die door een ongeluk tij dens een training of wedstrijd om het leven is' gekomen. Ajax volop in belangstelling AMSTERDAM (GPD) - Het spran kelende optreden van Ajax in het Amsterdam 710-toernooi heeft de verkoop van seizoenkaarten duide lijk bevorderd. Gisteren werden tweemaal zoveel abonnementen verkocht als normaal. Verwacht wordt dat in totaal zo'n duizend plaatsbewijzen meer dan vorig sei zoen zullen worden afgenomen. Een jaar geleden bedroeg het aan tal verkochte jaarkaartéh 4500. Het Amsterdam-toernooi heeft in tegenstelling tot eerdere berich ten geen winst opgeleverd. Omdat de drie bezoekende ploegen in du re dollars uitbetaald moesten wor den, rekende organisator Jack van Zanten gisteren voor, is uiteinde lijk quitte gedraaid. Clerc leidt damzeskamp NIEUWEGEIN (ANP) - Rob Clerc heeft gisteren in de eerste ronde van de dam-zeskamp te Nieuwe- gein de enige „echte" overwinning behaald. Hij versloeg Auke Schol- ma. Doordat de organisatoren, via een meer gedifferentieerd score systeem, proberen het betere werk te belonen, kregen ook Jannes van der Wal en Anatoli Gantwarg een positieve score na hun remises met respectievelijk Mikhail Korenevs- ki en Aleksandr Beljakin. De uitslagen van de partijen uit de eerste Rob Clerc - Auke Scholma 4-0, Jannes van der Wal - Mikhail Korenevski (Sov) 3-1, Anatoli Gantwarg (Sov) - Aleksandr Be(ja- MOSKOU (ANP) - De prille wereldrecordhouder hoogspringen Roedolf Povernitsjin, heeft zich zondag in Donetzk niet direct in de nationale ploeg gesprongen. De atletiek- trainersraad van de Sowjet-Unie zal pas donderdag bekend maken of er een plaats is voor de hoogspringer in de ploeg die het komende weekeinde in Moskou uitkomt in de finale van de strijd om de Europese jandenbeker. Voorlopig wordt aangenomen dat niet Pover nitsjin maar de meer ervaren Igor Paklin voor de Sowjet-Unie zal springen. Roedolf Povernitsjin met zijn trainerna de recordsprong afgelopen zondag niet langer een onbekend duo. DEN BOSCH (ANP) - De BVAS, de vereniging van geld schieters in het amateurwiel- rennen, heeft gedreigd met sponsoring te stoppen. In een brief aan de KNWU wordt de nieuwe beleidsnota van de unie verworpen. De voorgestelde verandering in de gedragslijn van de KNWU komt in stem ming op de algemene ledenver gadering van 21 november. Zover wil de BVAS het niet la ten komen. De sponsors ver werpen vooral het door Piet Liebregts en André Boskamp, de bondscoaches, uitgedachte plan, waarin een andere opzet wordt gekozen voor de nationa le ploeg, die naast de gastren- nersvereniging als extra forma tie moert gaan optreden. „Er mag", aldus Wim van Drunen, de voorzitter van de BVAS, „worden verondersteld, dat die ploeg het eerst in aanmerking komt voor de ereplaatsen. „Op die manier blijven wij versto ken van publiciteit. En die is, gezien onze bijdrage tussen de twee en drie miljoen gulden, toch al zeer gering". Colorado De Amerikaan Jeff Pierce heeft gisteren de tiende etappe van de Ronde van Colorado ge wonnen. Hij had na de rit van Vail naar Copper Mountain een voorsprong van 25 seconden op het peloton waarvan de leider in het algemeen klassement Greg Lemond de sprint won voor zijn landgenoot Andy Hampstean. Door de tweede plaats bleef Lemond drager van de leiderstrui met een rui me voorsprong op Hampstean. Veldscholten Gerard Veldscholten rijdt volgend seizoen zo goed als ze ker voor de wielerploeg van Roy Schuiten. Veldscholten bereikte gisteren een principe akkoord met Schuiten, waarna nog enkele details geregeld moeten worden. Schuiten heeft Veldscholten een beschermde positie toegezegd voor de grote ronden, wat voor de Oldenzaler het belangrijkste argument was om op de aanbieding in te gaan. Meer dan zijn voorganger Zhu Jianhua, is Povernitsjin werkelijk uit het niets naar voren gekomen. De Chinees immers had voor zijn recordsprong in Peking van 2 me ter 37, al een aantal keren dik in de 2.30 gesprongen. Een dergelijke prestatie was ook het ideaal van Povernitsjin voor de wedstrijden uit de halve finales van de beker strijd van de Sowjet-Unie in Do netzk begonnen. Zijn doel was 2 meter 32, omdat hij daarmee het re cord van de Oekraine zou hebben gebroken en daardoor een overtui gend einde zou hebben gemaakt aan een periode van stilstand in zijn loopbaan, die feitelijk vijfjaar geleden begon. Povernitsjin, geboren in Vot- kinsk in de buurt van Kazan, 1000 kilometer oostelijk van Moskou ge legen tussen Wolga en Oeral, be gon zijn sportloopbaan als basket baller. Een logische keuze, want als twaalf-jarige was hij met 1 me ter 70 een reuzenbaby en die wor den in de Sowjet-Unie bij voorkeur naar basketbalverenigingen ge stuurd. In zijn geboorteplaats zag atletiektrainer Wladimir Reut mo gelijkheden voor de jonge basket baller als hoogspringer, nadat die, scharend, over 1 meter 35 was ge komen. Reut legde hem het princi pe van de Fosbury Flop uit en nog diezelfde dag kwam Povernitsjin vijftien centimeter hoger. Negen jaar later zou hij met een vergelijkbaar verschil in het we reldnieuws springen. Een verbete ring van een eigen topprestatie met veertien centimeter is ongekend. Het duurde bijvoorbeeld 23 jaar en een maand voor negen springers het wereldrecord met veertien cen timeter omhoog brachten. Onder handen van een nieuwe trainer, Wladimir Kiba, groeide Povernitsjin tot een springer van regionaal formaat. Zijn persoonlij ke record klom geleidelijk naar 2 meter 21 in 1980. Een prestatie die niet werkelijk meetelt in het grote land, waar een dozijn springers 2.30 in de benen heeft. Doordat de stijgende lijn stokte, verminderde de animo bij de jonge springer. Trainer Kiba motiveerde hem echter opnieuw en in juni Sportagenda SCHEVENINGEN - De ster van Jan Siemerink is dit sei zoen snel gerezen. Gisteren beleefde de tennisser een voor lopig hoogtepunt bij de Nederlandse kampioenschappen op de Mets-banen. In Scheveningen onderstreepte hij, met zijn 15 jaar niet eens veel ouder dan de dienstdoende bal- lenrapers, de Rijnsburgse bliksemcarrière met een even verdiende als duidelijke 6-3,6-4 winst in de eerste ronde op Amsterdammer Otto Panman. Ook Dekker-tennisser Stephan er alles aan doen om Faas verweerde zich voorbeeldig door Limburger Bart Theelen via 6-3, 6-0 het zwijgen op te leggen. Jacqueline van Wijk hield het pre cies 45 minuten vol op de Mets. Die tijd had Yvonne der Kinderen no dig om de 20-jarige speelster van Unicum, zaterdag nog onverwacht tot het toernooi toegelaten, een il lusie armer te maken: 6-2, 6-0. "En nu maar kalm blijven". Va der Siemerink kon zijn ogen tij dens het duel niet geloven en pink te na afloop een vreugdetraan weg. "Dat het zo snel zou gaan, had ik van m'n leven niet verwacht. Wat stond die jongen vandaag te spe len. Maar we moeten wel realis tisch blijven. We moeten vooral zorgen dat Jan niet in aanraking komt met verkeerde mensen. Ik zal LEIDEN - Deze week worden de volgende oefenduels in de regio af gewerkt: Vanavond: RCL-Ajax 2, Noord- wijk-Haarlem, SVPTT-Sleutels, Lisse za-Teylingen, WSB-Roo- denburg, Telstar 2-LDWS, Neptu- nus-SJC, Alphen-DWO, Rijnsburg se Boys-AZ'67 (19.30). Morgen: Vitesse Delft-UVS, Quick Boys-Kennemerland, Lug- dunum-DS '79 2, RCL-NSV, Blauw Zwart-Noordwijk, SVLV-Alphen- se Boys, Docos-Duindorp, Kat- wijk-Unitas Leiden, VVSB-Roo- denburg, SV'35-Ter Leede, SJC- Stormvogels, Voorschoten-SJZ, Meerburg-LFC, Sizo-Semper Al- tius, ARC-DCV, Rijnsburgse Boys- Zwaluwen VI. Donderdag: Oranje Groen-VTL, Randstad Sport-Die Haghe, Val ken-Nootdorp, Foreholte-Haarlem amateurs, Unitas-Leidse politie, LDWS-MVKV, ASC-Olympia, Vo- gelenzang-Teylingen, Oranje Groen-VTL. Zaterdag: Alliance-RCL, Sleu- tels-Lugdunum comb, Noordwijk- Rood Wit, Zwammerdam-Valken, Sizo-Ter Leede, Lisse za-SMS, Roodenburg Twente Ros toernooi, Katwijk-Quick Boys, ARC-Sparta 2, Van Nispen-Die Haghe, Devjo- Voorschoten, RCH-Rijnsburgse Boys. Zondag: Lugdunum Alkmaarse Boys toernooi, Randstad Sport- Meerburg, SVLV-Rkdeo, Docos- DCO, WSB Texas toernooi, Lisse zo Altior toernooi, Foreholte-Ber- nardus, SJC-Vredenburch, ODB- SJZ, LDWS:Stomp Boys, Oranje Groen-Alkmania, RVC-LFC, Tey- lingen-Kagia, VTL-Bodegraven. Van Boeckel in tweede ronde CLEVELAND (AFP) - Huub van Boeckel heeft maandag de tweede ronde bereikt van het met 100.000 dollar gedoteerde toernooi van Cleveland. De Ne derlandse tennisser versloeg in de eerste ronde de Braziliaan Givaldo Barbosa eenvoudig met 6-4 en 6-0. Verrassend was de zege van de 17-jarige Ameri kaan Steve Devries op zijn als achtste geplaatste landgenoot Mark Dickson: 6-3 6-1. Voornaamste uitslagen van de eerste partijen uit de eerste ronde: Huub van Boeckel (Ned) - Givaldo Barbosa (Bra) 6-4, 6-0 Steve Devries (VSt) - zoon zo goed mogelijk te begeleiden", rea liseerde Siemerink zich snel. En wijze gedachte, nu gisteren het uitzonderlijke talent van Jan Sie merink weer eens kwam vast te staan. Maar zijn vader is zich be wust van de wetenschap dat talent nog geen waarborg is voor een goe de, nationale, topspeler. Er zijn Ne derland talloze verkeerde voor beelden voorhanden. Zoals Eric Wilborts, die gisteren werd uitge schakeld door Jacky Liewes. Districtstrainer Peter Klein, trouweling en coach van Jan Sie merink, ontfermde zich destijds over Wilborts, het talent dat het niet haalde en afknapte op de ten niswereld. "Ik heb Eric begeleid tot zijn 18de. Toen heb ik mijn han den van hem afgetrokken omdat hij boven mij was uitgegroeid. Dat hij in verkeerde handen is geval len, is mijn schuld niet. Hij heeft mijn adviezen niet opgevolgd. Wil borts was op zijn leeftijd een kan jer. En om eerlijk te zijn: Jan Sie merink is net zo goed. Hij heeft al les. Hij heeft momenteel nog geen uitgekiend spelletje, maar dat kan allemaal nog komen. Daar kunnen we nog aan schaven". Vooralsnog heeft Peter Klein een meer dan aardige tennisser van Jan Siemerink gekneed. Vorige week haalde de Rijnsburger tij dens de NK tot 16 jarigen de finale, die van Amsterdammer Paul Dog ger werd verloren. In Den Bosch volgde daags erna de NK voor 18 jarigen, maar voor die strijd had Siemerink weinig puf meer over. "Ik was niet meer gemotiveerd. Na die verloren finale tegen Dogger vond ik het wel best". Op basis van zijn goede presta- Jan Siemerink: "Ik koesterde geen ties op de jeugd-NK verkreeg Sie merink een invitatie voor het Ne derlands kampioenschap op de Mets. "Toen ik die uitnodiging kreeg, dacht ik: Leuk om een keer mee te maken, goed voor de erva ring. Ik koesterde geen enkele illu sie, wist zeker dan ik er in de eerste ronde meteen zou worden uitgeke- geld". Super Dat liep dus even anders. Otto Panman, niet een de besten maar zeker niet de slechte uit het A-cir cuit, was voor de zeer sterk serve rende Siemerink geen partij. "Het ging super, behalve een periode in de tweede set. Toen ging ik aan de zege denken en liep het even fout", LEIDEN - Bob van Overbeeke maakte gisteren op het tennistoer nooi van Nieuw Vennep een beste beurt. De tennisser liet in het man nen enkel B geen spaan heel van Peter Vloeiberghs: 6-2, 6-4. Marcel Vink werkte zich ten koste van Maarten Mes in de volgende ronde: 6-0. 6-1. Frank Liefboer kwam er niet aan te pas tegen Puijcher. In B2 snelde Erik Snellenberg lang Jan Brand, zoon van trainer de trai ner van AZ'67. Voor zoonlief te ho pen dat vader een plaatsje in de Alkmaarse voetbalselectie vrij heeft, want op de tennisbaan-blijkt Jan geen talent: 6-0, 6-1 voor Snel lenberg. Voorts sneed Onno van Paridon OLTC'er Jasper van Mar wijk de pas naar de volgende ronde af: 6-4, 6-1. in Nieuw Vennep niet aan bod. De plaatsingscommissie posteerde Katwijker Frans Grimbergen in het MEB op een eerste plaats. Ger- ben Zuiddam, spelend bij Groe- nendaal, is de papieren mede-fina list, Bij de vrouwen B wordt Xand- ra Weller geacht het toernooi te winnen. De lijsten: MEB: 1. Frans Grimbergen, 2. Gerben Zuiddam, 3. Robert Veldt, 4. Remco Hin ders, 5. Stephan Faas, 6. Jan Willem Lug- thart, 7. René Oskam, 8. Marcel van Rijn. B2: 1. Maarten Mes, 2. Jan de Jong, 3. Jan Siemerink. B2: 1. Tine Langeveld, 2. Birgit MEC: 1. Marco Visser, 2. Erik Snellenberg, 3. Johan Hoogervorst, 4. Martin Krans. C2: 1. Cees Jan Schuilenburg, 2. Fred Castiens, 3. René Oskam. Zoeterwoude In het C en D tennistoernooi in Zoeterwoude kwam de ranglijst- aanvoerder van het MEC, Hans van Bijsterveld, tegen Bruin niet in moeilijkheden. De speler van De Munnik zegevierde met 6-2, 6-4. Harold van Offeren, als vierde ge plaatst, gunde Zwaan geen enkele set. In het MED schakelde Meren- wijker Steegers de als derde ge plaatste Alphenaar Kip uit: 6-3,3-6, 6-4. VED: 1. Bionda Zonderop, 2. Marleen Vink, 3. Annemarie Langeveld, 4. Marja van der Kolk. enkele illusie". beoordeelde hij zijn eigen presta tie. "Jan heeft de hele zomer goed gespeeld", viel Peter Klein hem bij, "wat er ook vandaag gebeurt, het jaar kan voor hem niet meer stuk". De als tweede geplaatste Menno Oosting is de volgende te genstander van Siemerink. "Ik ga met dezelfde instelling de baan op als tegen Pariman. Normaal moet ik deze partij verliezen". Die gedachte koesterde Stephan Faas ook in de partij tegen de Lim burger Bart Theelen, maar net als Siemerink kreeg de tennisser van Dekker opeens de geest. Vanwege zijn prestatie op het NK tot 18 jaar, Faas bereikte de laatste 8, werd hij zaterdag ontboden in Schevenin gen. Twee jaar geleden zag het er niet naar uit dat Faas ooit op de 'grote' titelstrijd in de kustplaats terecht zou komen. Peter Klein verwijderde hem uit de fase-trai ning terwijl een fikse knieblessure Faas hinderde de tennissport naar behoren uit te oefenen. Maar de in woner van Nieuw Vennep coach terug. Meldde zich bij Dekker in Warmond aan voor een tenniscolle- ge en werkte zich uit de misère. In de tweede ronde wacht Roomburg winnaar Wim Groeneveld als te genstander. Hoewel zij niet echt goed voorbe reid naar Scheveningen was ver trokken, had Jacqueline van Wijk hoop op een goed resultaat tegen Yvonne der Kinderen, een B-speel ster. "Ik sloeg wel een hoop bal len", wist Van Wijk, "maar ze gin gen uit of in het net. Dan win je natuurlijk geen wedstrijd. Het leek wel of m'n arm vast zat. Ik kon 'm er zo afschroeven, zo stijf was-ie. Maar al met al was het best grap pig" Jan Siemerink en Stephan Faas hadden veel meer lol. ROB ONDERWATER kwam hij na een „stilstand" van bijna vijf jaar plotseling weer vijf centimeter hoger. Bij de wedstrij den te Moskou om het Znamenski Memoriaal werd hij derde met 2.26, een sprong die hem het recht gaf uit te kornen in de nationale titel strijd van de Sowjet-Unie, ruim een week geleden in Leningrad. Zoals zo vaak bleef Povernitsjin onopgemerkt. De 23-jarige leek niet te kunnen voldoen aan de ijzeren wet dat top- springers op een aanloop van kunststof, gemiddeld tegen de veertig centimeter boven hun ei gen lengte moeten kunnen sprin gen. Voor hem zou dat immers, bij een lengte van 2 meter en 1 centi meter, een wereldrecord hebben betekend. Hoogspringers van de huidige generatie zijn namelijk lang. Voor de groep kleineren, die veren in de schoenen leken te hebben en van wie Franklin Jacobs het markant ste voorbeeld was, is geen plaats meer als er gedacht wordt aan we reldrecords. Jacobs, sprong zeven jaar geleden over 2 meter 32, een unieke prestatie, want de Ameri kaan meet van teen tot kruin slechts 1 meter 73. Hij is, in ander opzicht, nog altijd de recordsprin ger, want niemand overtrof de 59 centimeter die het verschil uitma ken tussen zijn lengte en zijn hoog ste sprong. Die hoogte van Jacobs was in Donetzk het doel dat Povernitsjin, zichzelf letterlijk en figuurlijk overtreffend, bereikte. Omdat het goed ging, liet hij de lat nog drie centimeter hoger leggen, want daarmee zou hij de elite van de Sowjet-Unie binnen springen. Met zijn eerste poging had hij al succes en toen besloot hij te proberen of hij al zijn voorgangers kon over treffen. Voor hem werd de lat naar de droomhoogte van 2.40 getild. Bij zijn derde poging werd Pover nitsjin wereldrecordhouder en voor de tweede keer in zijn loop baan had hij op een dag zijn eigen topprestatie met meer dan een de cimeter verbeterd. Conflict FA en omroepen LONDEN (Reuter) - Vijf dagen voor het begin van de Engelse voetbalcompetitie, bestaat er nog steeds grote onzekerheid of er dit seizoen hele wedstrijden of zelfs maar flitsen van duels zullen wor den uitgezonden. Na meer dan een jaar van onderhandelen, kwamen de Engelse voetbalbond (FA) en vertegenwoordigers van de omroe pen ook gisteravond in Londen niet tot overeenstemming. De televisiestations hebben de FA het voorstel gedaan zestien duels direct uit te zenden en van elke competitieronde eeri groot aantal flitsen. Voor die zendtijd hadden de organisaties voor een periode van vier jaar ruim 75 mil joen gulden over. De FA verwierp het voorstel echter. „Het zou de sport niet ten goede komen als we dit plan aannamen", vertelde FA- secretaris Graham Kelly. „Veel verenigingen zijn in een harde strijd gewikkeld om te overleven. Deze voorstellen scheppen niet de beste mogelijkheden voor de clubs daarin succesvol te zijn". Betaald Voetbal NK Scheveningen De uitslagen in de eerste ronde v mannenenkelspel zijn: Maarten Koopman - Paul Dogger 7-5, 6- 3, Wim Groeneveld - Theo Gorter 6-1, 3-6, 6-0, Joost van de Marei - Frans de Haan 7-5, 6-1, Frank Lapré - Rob Hak 7-6, 5-5, 6-1, Marcel Vos - Jacques Willemen 1-6, 6-1,6-3, Glenn Schaap - Robert Jan Bierens 6-3, 5-7, 6-1, Marc van Eekeren - Stefan van Erven 7-5, 2-6, 9-7, Wim Bruin - Alex Rejjnders walk-over, Jacky Liewes - Eric Wilborts 6- 4, 1-6, 6-1, Marcel Lasonder - Marco Meel dijk 7-6, 4-6, 6-4, Rob Simon - Hans Eve- Don 7-5, 6-1, Stephan Faas - Bart Theelen 6-3 6-0, Vincent van Gelderen - Jacco van Duijn 6-4 6-1, Ron Dirriwachter - Jeroen Schuur 6-1 ,4-6, 7-5, Jan Siemerink - Otto Panman 6-3,6-4, Marco Winter - Frank Ver- r 6-0, 6-2, Hugo Ekker - Tom Louwers Vrouwen, eerste ronde: Ingelise Drie huis - Margot van der Velden 6-4 6-2. Carin Bakkum - Nicole van Erven 7-5, 6-2, Pasca- le Druyts - Nicole Jagerman 6-4, 6-3, Xand- ra Weller - Ilonka Leyten 6-2, 6-4, Hester Witvoet - Bettina Sonneveld 6-2, 6-2, Yvon- e der Kinderen - Jacqueline van Wijk 6-2, 6-7, 6-1, Manon Bollegraf - Mariëlle Rooy- mans 6-4, 6-2, Mariëtte Verbruggen - Leon- ne Heffels 6-3, 7-6, Manon Beltgens - Ellen Driebergen 7-6, 4-6, 8-6. DEN HAAG (ANP) - De belangrijkste uitslagen van de maandag gespeelde oefen wedstrijden zijn: SW - Sparta 0-6 (0-3). Doelpunten: And- riessen (3), Lengkeek, Tiktak en Blind. Scheidsrechter: Schijf, toeschouwers: 1000. Barendrecht (eerste klasse zaterdag) - Feyenoord 0-3 (0-1). Doelpunten: Erikssen 1 strafschop) en Sörensen. Wielrennen iond (VSt) op 25 seconden, 3. Andy Het algemeen klassement: 1. Lemond 22 uur, 16 minuten en 23 seconden, 2. Hampstean op 1.55, 3. Pierce op 6.18, 4. Shapiro op 6.20, 5. Bernard Hinault (Fra) op 6.56, 43. Eric Breukink op 54.44; 56. Re né Beuker op 1.05.32; 62. Jan Siemons op 1.13.23; 69. John Bogers op 1.41.33; 70. Pe ter Hoondert op 1.42.58. bie Stephan uit de Verenigde Staten. De Francaise Jeannie Longo bleef eerste in het algemeen klassement.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9