Japan na ramp in diepe rouw Vredesoverleg Sri Lanka, regering stelt harde eisen Pretoria: verwachtingen zijn te hoog gespannen Oorzaak catastrofe nog onbekend Onderzoek executie in Indonesië Surinaamse asielzoeker vrijgelaten Storm niet voorspeld: smartegeld Kolonel verhoord in zaak Sonja Lüneburg DINSDAG 13 AUGUSTUS 1985 TOKIO - Het duurde tot vanochtend acht uur Japanse tijd voor eenheden van het Japan se leger de precieze plaats van de ramp konden vaststellen, omdat de invallende duister nis en het moeilijk begaanbare terrein zoekacties aanvankelijk onmogelijk maakten. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse ambassade in Jakarta en Amnesty International onderzoe ken of het waar is dat de ter dood veroordeelde Indonesiër Rustomo begin juli is geëxecuteerd. Dit heb ben woordvoersters van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag en Amnesty meege deeld. Rustomo werd in de jaren '70 ter dood veroordeeld vanwege zijn aandeel aan de mislukte commu nistische coup van 1965. Uit be trouwbare bron in Indonesië is eind vorige week vernomen dat hij begin juli is terechtgesteld. Fami lieleden van hem zijn door de Indo nesische autoriteiten ervan op de hoogte zijn gesteld dat Rustomo is terechtgesteld, zo zei dr. W. Wer- theim. Wertheim, emeritus-hoogleraar van de Universiteit van Amster dam die goede contacten heeft met opposanten van de regering-Soe- harto, hecht grote waarde aan de informatie aangezien op dezelfde wijze de terechtstelling van een an dere Indonesiër, Mohammed Mu- nir, in mei jl. bekend is geworden en pas daarna door de Indonesi sche regering bevestigd. Munirs executie veroorzaakte in ternationaal opschudding. De Ne derlandse regering drong er bij de Indonesische regering op aan de dreigende executie van drie andere ter dood veroordeelde leiders van de (verboden) communistische partij PKI, namelijk Rustomo, Djo- ko Untung en Gatot Sutardjo, niet te voltrekken. Begin juni waar schuwde minister Schoo van ont wikkelingssamenwerking dat de hulp aan Indonesië mogelijk in ge vaar kan komen als in Indonesië de problemen van de mensenrechten de pan uitrijzen. Nadat het weer licht was gewor den, viel uit de lucht te zien dat er nog rook uit de wrakstukken kwam, die over een grote afstand verspreid lagen. De ravage is enorm: her en der liggen restanten door Ruud Kreutzer het vliegtuig en persoonlijkë eigendommen zoals kledingstuk ken. Duidelijk herkenbaar was een vleugel van het toestel met de let ters JAL erop. Alleen de J was ge deeltelijk verdwenen. Nicaragua kan stroom niet meer betalen TEGUCIGALPA (AP) - De Hondu- rese regering dreigt de stroom van Nicaragua af te snijden als dat land deze week zijn maandelijkse reke ning van een half miljoen dollar niet heeft betaald. De minister van economische zaken zei dat Nicara gua maandelijks voor 500.000 dol lar aan elektriciteit importeert. "Als zij ons 12 maanden niet beta len, loopt hun schuld op tot meer dan 6 miljoen dollar, een bedrag dat zij niet meer zouden kunnen j betalen", zei de minister. Nicaragua heeft sinds 1979 bij Honduras al een schuld van 40 mil joen dollar opgebouwd. Honduras is de thuisbasis van de door Ameri ka gesteunde anti-sandinistische contrarevolutionairen en de VS hebben bijzonder veel invloed op de daden van de Hondurese regc- ;ring. Ook voert Honduras op dit moment onderhandelingen met Costa-Rica en Guatemala over de levering van elektriciteit. Hondu ras bezit een aantal warmwater bronnen en waterkrachtcentrales. Buitenland kort Nieuw-Caledonië De Franse Nationale Vergade ring heeft vannacht het wetsont werp voor een beperkte vorm van onafhankelijkheid voor Nieuw-Ca- j ledonië aanvaard met 284 stemmen voor, 204 tegen en twee onthoudin- I gen. Alleen de socialistische af gevaardigden stemden voor de tekst zoals die door de regering was opgesteld. De enige verande ring die was aangebracht in verge lijking met het voorstel waarover op 26 juli werd gestemd, is dat het aantal zetels in de regionale raad van het district Nouméa is ver hoogd van 18 naar 21. Over de oorzaak van de ramp is nog niets met zekerheid te zeggen. Het laatste dat van de (zeer erva ren) piloot is vernomen door de luchtverkeersleiding van het vlieg veld Haneda was dat hij proble men had met een deur aan de rech- terachterzijde van het toestel. De vraag of hij kon uitwijken naar de luchthaven van Nagoya beant woordde hij met 'Ik heb het toestel niet onder controle', en hij gaf te kennen niet te weten waar hij zich op bevond. De Boeing 747 was op dat mo ment sterk in noordelijke richting afgedreven van de gebruikelijke koers naar Osaka. Kennelijk pro beerde hij tevergeefs om te keren naar Haneda, maar door een nog onopgehelderde reden verloor hij de oriëntatie en de controle over de jumbojet, die uiteindelijk drie kwartier na het vertrek uit Tokio te pletter vloog in de bergen van Cen- traal-Japan. Aan sabotage wordt op dit mo ment niet serieus gedacht. De luchtvaartmaatschappij kreeg een telefoontje van een man die zei te spreken namens een extreem linkse groep, en die de verantwoor delijkheid opeiste voor de ramp, maar de politie houdt het er voorlo pig op dat het een misplaatste grap betreft. Het ramptoestel was afgeladen vol. De 524 inzittenden waren voor het merendeel vakantiegangers die ter gelegenheid van Obon (de Ja panse tegenhanger van Allerzielen) onderweg waren om een paar da gen door te brengen in de geboor testreek. Deze week is de drukste van het Japanse vakantieseizoen. De japanse media toonden zich van hun sterkste en hun zwakste kant. De ontwikkelingen werden van minuut tot minuut nauwkeu rig gevolgd, overal waren verslag gevers ter plekke met helikopters en draadloze verbindingen voor li ve-reportages. Maar de nieuwsgie righeid ging aanzienlijk te ver in de smakeloze opdringerigheid waar mee de nabestaanden werden be stookt met vragen. Bevreemdend is het feit dat de Japanse premier Nakasone bijna 24 uur na de ramp nog geen enkel blijk van medele ven of verklaring had afgelegd. De luchtramp gisteren was in aantal slachtoffers de een na ergste uit de geschiedenis. Het ongeluk in Tenerife, waarbij een KLM-toestel met een ander vliegtuig in botsing kwam, eiste in maart 1977 het le ven van DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse student Redgan van Sauers (27), die op 24 juli werd gearresteerd op beschul diging van opruiing, is ontslagen van verdere strafvervolging. Dat heeft de rechter-commissaris in Paramaribo gisteren bepaald, al dus goed ingelichte kringen in de Surinaamse hoofdstad. Bij een huiszoeking bij Van Sauers zou een ongepubliceerd manuscript met „opruiende" inhoud zijn ge vonden. De student vluchtte op 31 juli uit handen van de militaire politie naar de Nederlandse ambassade in de Surinaamse hoofdstad, waar hij vroeg om een Nederlands paspoort om naar Nederland te gaan. Hij werd echter dezelfde dag door de ambassade aan de Surinaamse au toriteiten overgedragen na garan ties van „een correcte behandeling en rechtsgang". De lezing van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, dat de student zich slechts had gemeld „voor een ge sprek", is in Paramaribo door bij de kwestie betrokken zegslieden nadrukkelijk tegengesproken. Van Sauers is in de loop van gis teren in vrijheid gesteld. De over wegingen en de precieze inhoud van de beschikking van de rechter- 5 zijn nog niet bekend. Japanse reddingswerkers onder zoeken de wrakstukken van de neergestorte Boeing 747 in de ber gen van centraal-J apan. (foto AP) BOSTON (AP) - Een rechter in Boston heeft de Amerikaanse overheid gelast 1,25 miljoen dollar schadeloosstelling te be talen aan de nabestaanden van drie vissers, die in november 1980 zijn verdronken tijdens een storm die de nationale me teorologische dienst had ver zuimd te voorspellen. Rechter Joseph Tauro stelde vast dat de meteorologische dienst en de nationale atmosfe rische en oceanografische dienst aansprakelijk waren om dat zij hadden nagelaten een weerboei te repareren die al drie maanden buiten werking was. Indien de instrumenten van de boei naar behoren had den gefunctioneerd, had wel licht een waarschuwing uitge geven kunnen worden voor de storm. Deze ging volgens getui genverklaringen gepaard met 18 meter hoge golven en wind stoten tot 160 kilometer per uur, welke de vissers bij verras sing overvielen. De advocaat van de meteoro logische dienst voerde aan dat de voorspellingen een openba re dienstverlening zijn, waaruit geen enkele aansprakelijkheid kan voortvloeien als de voor spellingen onjuist blijken. Te vens betoogde hij dat de storm zo plotseling opstak, dat zij ook niet voorspeld had kunnen worden. Maar volgens de rech ter had de dienst geen volledig beeld van het weer kunnen krijgen omdat de instrumenten op de weerboei niet werkten. Elf doden bij onlusten in Zuid-Afrika Vrijgelaten Israël heeft vandaag 101 Libane se gevangenen vrijlaten uit de At- lit-gevangenis in het noorden van het land. Dat hebben militaire bronnen gezegd. J)e gevangenen werden met drie bussen buiten de door Israël ingestelde veiligheids- zóne in Zuid-Libanon afgezet. In Atlit zitten nog 330 van de oor spronkelijk 1.200 Libanese gevan genen die onder protest van de in ternationale gemeenschap uit Li banon werden meegevoerd toen Is rael zich uit dat land terugtrok. Gijzeling Aan een gijzeling in de moskee van Parijs is gisteravond een eind gekomen nadat scherpschutters van de Franse politie de overvaller hadden gedood. De gijzelnemer, een jonge Algerijn met een machi negeweer die vloeiend Frans en Arabisch sprak, was eerder op de dag de grote moskee in het cen trum van Parijs binnengedrongen. Hij had toen twee personen gegij zeld. Van hen is er één ernstig ge wond geraakt. De overvaller had geëist dat hij per vliegtuig naar Al gerije zou mogen. JOHANNESBURG (Rtr./GPD) - De Zuidafrikaanse regering heeft vandaag de media verweten „on realistische verwachtingen" te hebben gewekt over hoever zij zou willen gaan met het hervormen van haar internationaal afgewezen politiek van apartheid. Zowel in een commentaar van de staatsradio als in een door de radio weergegeven rede van een „verlig- te" minister van het kabinet werd gesteld dat de hervormingen die de Zuidafrikaanse president, Pieter W. Botha, naar wordt verwacht donderdag zal aankondigen niet van die omvang zijn als wordt aan genomen op grond van de ver wachtingen. Volgens de radio zei minister Gerrit N. Viljoen van samenwer king, ontwikkeling en onderwijs dat de regering niet zal komen met opheffing van „naar rassen ge scheiden woongebieden, scholen en politieke vertegenwoordiging". Verwacht wordt dat president Botha komende donderdag her vormingen aankondigt aan het be gin van het congres van de rege rende Nasionale Partij in Durban. De Zuidafrikaanse politie heeft vanochtend meegedeeld dat er vanaf gisteren in het hele land elf mensen zijn omgekomen als ge volg van geweld. De doden vielen voornamelijk in woongemeen schappen in de oostelijke Kaap provincie, maar er werden ook vier lijken gevonden in Inanda bij Dur ban dat vorige week het toneel was van heftig rassengeweld. De Zuidafrikaanse president Pieter Willem Botha heeft Nelson Mandela, de tot levenslang veroor deelde ANC-leider, vergeleken met Rudolph Hess, de nazi-misdadiger die op dit moment nog steeds een levenslange gevangenisstraf uitzit. Botha deed deze uitspraak in een persoonlijk gesprek met het Ame rikaanse Congreslid Stephen So- larz, die op dit moment een bezoek brengt aan Zuid-Afrika. Solarz is één van de belangrijkste leiders in de desinvesteringscampagne in de Verenigde Staten. Gevraagd op een persconferentie na afloop van zijn gesprek met pre sident Botha of het onderwerp van de mogelijke vrijlating van Mande- la aan de orde was geweest zei So larz dat de president heeft aange geven tijdens het gesprek dat de Zuidafrikaanse regering Nelson Mandela niet zonder voorwaarden zal vrijlaten. Hij zei dat de Zuidafri kaanse regering Nelson Mandela gevangen houdt om dezelfde rede nen als de westerse landen op dit moment nog steeds Rudolph Hess in de Spandau-gevangenis te West- Berlijn vasthouden. Toen Solarz werd gevraagd wat Botha's preciese woorden waren zei deze: „Botha zei dat hun hou ding ten opzichte van Nelson Man dela dezelfde was als de houding van de westerse machten ten op zichte van een zeer oude man die in een gevangenis in Europa gevan gen wordt gehouden". „Toen ik zei", aldus Solarz, „u bedoelt me neer Hess, zei Botha ja". „Ik denk niet dat ik zijn referentie en verwij zing verkeerd heb begrepen", al dus Solarz. Op de persconferentie zei Solarz verder, die vorige week nog tame lijk optimistisch was geweest over mogelijke veranderingen in Zuid- Afrika: „Ik ben niet bereid op dit moment afstand te doen van mijn hoop op vreedzame veranderingen in Zuid-Afrika, maar mijn ontmoe ting met president Botha heeft mij op geen enkele wijze optimisti scher gemaakt dan ik was". Grap Een 19-jarige blanke Zuidafri kaanse is gisteren tot 640 gulden boete veroordeeld nadat de recht bank had vastgesteld dat zij een zwarte dienstbode in de rug had geschoten. De dienstbode, die na het ge beurde vier dagen in een zieken huis moest doorbrengen, zei dat er een schot had geklonken nadat ze de benen had genomen toen Anna Willemse een geweer op haar had gericht. De beklaagde, die schuldig is be vonden aan de aanklacht dat ze de dienstbode aanviel met het doel haar ernstig lichamelijk letstel toe te brengen, verklaarde voor de rechter dat ze een grap had willen maken en dat het wapen per onge luk was i NEW DELHI (UPI/AP) - Sri Lanka heeft gisteren bij het begin van de tweede gespreksronde met vijf Ta- mil-guerrillagroeperingen geëist dat de Tamil-separatisten „hun wa pens inleveren" als voorwaarde voor het bereiken van een vreedza me oplossing voor het etnische conflict op het eiland. De regering van Sri Lanka maak te de eis bekend tijdens de gehei me besprekingen in Thimpu, de hoofdstad van Bhoetan. Dat heeft de Hoge Commissaris van Sri Lan ka in New Delhi gezegd. Het overleg - het tweede tussen vertegenwoordigers van de rege ring en Tamil-strijdgroepen - heeft tot doel een oplossing te vinden voor de geschillen tussen de Tamil- minderheid en de Singhalese meerderheid op het eiland. In de opvallend scherpe verklaring ver werpt de regering alle vier de eisen van de Tamil-guerrillagroepen en roept zij hen op hun gewapende ac ties te beëindigen. „Alle militante groepen in Sri Lanka moeten hun wapens en an der materieel inleveren", aldus de regering in een verklaring van 11 pagina's. „Alle opleidingskampen, in Sri Lanka of in het buitenland, dienen te worden gesloten en alle religieuze gebouwen die schade hebben opgelopen of zijn vernield dienen te worden hersteld". Slechts na inwilliging van deze voorwaarden zal de regering een amnestie overwegen voor Tamil- militanten die zich in hechtenis be vinden, aldus de verklaring. „Dit is de enige manier waarop een overeen te komen akkoord kan worden uitgevoerd en de vrede in ons land kan worden hersteld", zo zei de delegatieleider van de rege ring Hector Jayewardene, broer van de Srilankaanse president, Ju nius R. Jayewardene. De regering verwierp zonder meer de vier eisen van de Tamil- strijders die zij aan het einde van de eerste ronde van besprekingen in Thimpu stelden. Deze vier eisen zijn: - erkenning van de afzonderlijke nationale identiteit van de Tamils; - respect voor de integriteit van het traditionele Tamil 'vaderland'; - erkenning van het recht op zelfbe schikking; en - burgerrechten voor Tamils van Indische oorsprong die zich op Sri Lanka hebben gevestigd. Deze ei sen worden door de regering ver worpen, zo zei Hector Jayewarde ne, omdat zij „een ontkenning in houden van de soevereiniteit en territoriale integriteit van Sri Lan ka". De vijf Tamil-guerrillagroepen en de belangrijkste politieke partij van de Tamils, het Verenigde Ta mil Bevrijdingsfront (TULF), zul len vandaag op de verklaring van de regering reageren, zo meldde het Indische persbureau PTI. De besprekingen zullen naar verwach ting stormachtig verlopen, omdat beide partijen elkaar beschuldigen van schendingen van het in juni overeengekomen staakt-het-vuren. Intussen hebben explosieven- deskundigen van het leger maan dag een tijdbom onschadelijk ge maakt die was gevonden in een trein bij de Srilankaanse hoofdstad Colombo. De bom was afgesteld om te ontploffen op het tijdstip dat de trein op het meestal zeer drukke Fort station zou aankomen uit Jaff na, de hoofdstad van de roerige noordelijke provincie. Volgens pamfletten die bij de bom werden gevonden was een nieuwe terreur organisatie, die zich de 'Rode strijdkrachten van Tamil-Eelam' noemt, voor het plaatsen verant woordelijk. Het afgelopen weekeinde laaide het geweld in Sri Lanka weer op na bijna twee maanden van relatieve Greenpeace beweert: gerije zou mogen. 9T~\ 1 A P *1 119 Gijzeling (2) Daders naar Ainka gevlucht In de Zweedse stad Malmö is gis- v-/ In de Zweedse stad Malmö is gis teren zonder ongelukken een eind gekomen aan een vier uur durend gijzelingsdrama in een bankge bouw dat volgens de dader be doeld was als protest tegen zijn ou ders. "Ze hebben geprobeerd een eind te maken aan een verhouding die ik heb met een andere man", verklaarde de 30-jarige Zweed te genover het nationale persbureau TT, kort voor hij zich aan de politie overgaf. Gif In het rioolwater van de Ameri kaanse stad Camden (New Jersey) is gisteren ongeveer 10.000 liter van de zeer giftige, brandbare vloeistof aniline aangetroffen. Het gif is afkomstig van een chemische fabriek. Dit heeft de politie be kendgemaakt. Drie arbeiders zijn in een ziekenhuis opgenomen PARIJS (AP) - Drie medeplichti gen aan de bomaanslag op het ac tieschip Rainbow Warrior van Greenpeace zijn vorige week naar een onbekend land in Afrika gevlo gen. Dat heeft de voorzitter van Greenpeace, David McTaggart gis teren gezegd in Parijs. Op een persconferentie verklaar de McTaggert dat een eigen onder zoek van Greenpeace had uitgewe zen dat de mannen vorige week woensdag naar Afrika waren ge vlogen. Verder zei de voorzitter dat hij later deze week een ontmoeting zou hebben met president Mitter rand, die een onderzoek heeft ge last naar mogelijke betrokkenheid van de Franse geheime dienst bij de aanslag die aan een Nederland se fotograaf het leven kostte. McTaggert zei dat de drie man nen de spullen voor de aanslag David McTaggart: eigen onderzoek. (foto AP) naar Nieuw Zeeland hadden ge bracht uit de Franse kolonie Nieuw Caledonië. Zij zouden uit Nieuw-Zeeland naar Frankrijk zijn gegaan en daar vorige week woens dag zijn vertrokken. In. de Franse pers zijn de drie mannen geidentificeerd als Ray mond Velche, de schipper van het gehuurde jacht Ouvea dat is ver dwenen, Eric Audrenc en Jean-Mi- chel Berthelot. Nieuw-Zeeland heeft hun arrestatie gelast. Volgens McTaggert waren die drie namen niet de echte namen van de daders. Hij weigerde te zeg gen of de Franse regering verant woordelijk was voor de aanslag en zei liever te wachten op het rapport Van het Franse onderzoek. Het heeft wel gezegd dat er bewijzen bestaan dat twee gearresteerde da ders van de aanslag banden had den met de Franse geheime dienst. Ook zei hij dat de Franse regering heel wat te verklaren zal hebben als blijkt dat er wel betrokkenheid bij de aanslag bestaat. BONN (AP) - In het onderzoek naar de verdwijning van de vroegere secretaresse van de Westduitse minister van economische zaken Martin Bangemann verhoort de justitie een 59-jarige kolonel van de Westduitse generale staf. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie in Bonn bevestigd naar aanleiding van een bericht van hét boulevardblad Bild. De kolonel zou met de 61-jarige secretaresse Sonja Lüneburg bevriend zijn geweest. Volgens Bild heeft de kolonel onaangekondigd een vakan tie verlengd, precies in de tijd dat Lüneburg een week geleden verdween. De officier, wiens naam niet genoemd werd, had geen vakantieadres ach tergelaten en was onbereikbaar tot hij maandag plotseling weer op zijn werk in Hamburg verscheen. Hij zou in de verdwijningszaak als getuige worden verhoord. Officiële bevestiging van deze bijzonderheden kon niet verkregen worden. Van Lüneburg ontbrak nog ieder spoor. Zij was vorige week dinsdag niet op haar werk teruggekeerd van wat zij tegenover collega's had aange kondigd als eën korte vakantie. Donderdag maakte hoofdofficier van justitie Kurt Rebmann in Karls ruhe bekend dat hij een onderzoek had geopend naar spionage. In de woning van Lüneburg waren geavanceerde fotospullen, een statief en een 1.000 Watt lamp aangetroffen, die mogelijk waren gebruikt om docu menten te copiëren. Bovendien leek het appartement overhaast te zijn verlaten. Het conservatieve dagblad Die Welt wist te melden dat de contraspio nagedienst heeft achterhaald dat Lüneburg dikwijls bezoek kreeg van een 'man in uniform'. Volgens Die Welt worden verscheidene mogelijk heden onderzocht, onder andere dat Lüneburg zelfmoord heeft gepleegd of dat zij voor de DDR heeft gespioneerd en naar dat land is overgelopen. Het ministerie van economische zaken heeft gezegd dat Lüneburg geen toegang had tot geheime documenten. In verband met haar verdwijning heeft Bangemann, voorzitter van de liberale FDP, zaterdag een bezoek aan het Verre Oosten afgebroken. Bij zijn terugkeer in Bonn verklaarde hij dat hij niet zou aftreden, zelfs als zou blijken dat zij een spionne was. Hij zei dat de vrouw nooit iemand enige reden tot verdenking had gege ven en 'ik zie niet hoe een dergelijke zaak mij zou kunnen raken'. rust, volgend op een wapenstil stand die op 18 juni inging. In Colombo maakte de regering bekend dat zaterdag in een vluch telingenkamp in Thiriyaya in het oostelijke district Trincomalee acht Tamils door onbekenden wa ren doodgeschoten. Eerder waren in het district drie Singhalese vrou wen en een kind door Tamil-guer- rillastrijders vermoord. Eveneens zaterdag vielen Tamil- opstandelingen een politiejeep aan in de noordelijke plaats Vavuniya. Vijf politiemannen kwamen daar bij om het leven. In een daaropvol gende vergeldingsactie werden ne gen burgers gedood, zo werd mee gedeeld in de Srilankaanse hoofd stad Colombo. De Tamils, die voor het meren deel hindoe zijn en ongeveer 18 procent van de bevolking uitma ken, vinden dat zij gediscrimeerd worden door de boeddhistische Singhalese meerderheid in het land. Het vredesoverleg en de wapen stilstand kwamen tot stand na een topontmoeting in juni van de In diase premier Rajiv Gandhi en pre sident Junius Jayewardene van Sri Lanka. Abortus blijft in Spanje fel omstreden MADRID (GPD) - De eerste legale abortusgevallen blijven de gemoe deren in Spanje fel bezighouden. De anti-abortusorganisatie Ade Vi- da diende gisteren bij de recht bank van Oviedo twee aanklachten in tegen de medische staf die vrij dag jl. de eerste ingrepen uitvoerde en tegen de directeur van de ge zondheidszorg. Volgens de anti-abortusorganisa tie vielen beide gevallen buiten de wet, die onlangs in werking is ge treden en waarbij in een drietal concrete gevallen de strafbaarheid van abortus wordt opgeheven. Noch de.nierklachten, waar de eer ste behandelde vrouw aan leed, noch de kans dat het kind van de tweede moeder het syndroom van West zou krijgen, worden naar het oordeel van de anti-abortusorgani satie door de wet gedekt. Derhalve zouden de artsen een tweetal ille gale en dus strafbare abortusingre pen hebben uitgevoerd. Bij het ziekenhuis, waar de zwangerschap van de twee behan delde vrouwen werd onderbroken, zijn de laatste dagen talloze tele foontjes binnengekomen met bom meldingen. Volgens de specialisten van het ministerie van gezondheidszorg in Madrid zal het uitvoeren van legale abortusingrepen in de toekomst op talloze praktische problemen stui ten. Bij een eerste enquête onder de medici is namelijk gebleken dat veel artsen zich niet voor een abor tusoperatie beschikbaar zullen stellen. Niet alleen vanwege religieuze gewetensbezwaren, maar ook om hun carrièrekansen niet te verspe len. De meeste hoofden van de gy naecologische diensten staan na melijk sterk afwijzend tegenover abortus en zouden mogelijke pro motie van vrijwilligers tegen kun nen houden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7