Japans grootste rederij bankroet Levensmiddelen steeds vaker bestraald OESO prijst zuinige koers van Mitterrand Sanko bleef tankervloot uitbreiden Minder leden doen vaker beroep op FNV-juristen Consument kent nieuwe conserveringsmethode niet PAGINA 6 ECONOMIE DINSDAG 13 AUGUSTUS 1985 TOKIO - Het Japanse scheepvaartbedrijf Sanko Steamships, dat de grootste tanker vloot ter wereld exploiteert, is zo goed als failliet, zo is gisteren door de directie van het bedrijf meegedeeld. Minister zonder portefeille Toshio Komoto, de feitelijke eige naar van het bedrijf, heeft zijn ontslag ingediend bij premier Nakasone. De belangrijkste financiers van het in de val van Sanko zal worden bedrijf (Daiwa, Japan Lange Ter- meegesleept. mijn Krediet en Tokai) lieten ten dat zij niet langer bereid waren tot het verschaffen van nieuwe le- QOOr ningen. Sanko kon daarna weinig PiimH Krpllt7Pr anders meer doen dan het aanvra- txlpuup' gen van surséance van betaling. In afwachting daarvan besloot de beurs van Tokio gisteren om de Sanko zijn tankervloot uitbreiden, handel in aandelen van Sanko op en pas enkele jaren geleden be- kasone was hij recentelijk aange wezen als coordinator voor inter nationale handelsproblemen. Te genover verslaggevers verklaarde Komoto dat hij zijn kabinetspost opgaf omdat hij zich verantwoor delijk voelt voor het lot van Sanko. Sanko kwam voor het eerst in de Ondanks de twee oliecrises bleef rode cijfers in 1982, en sindsdien AMSTERDAM - De Rechtskundi ge dienst van de FNV krijgt on danks het grote ledenverlies steeds meer conflicten over ontslagen en uitkeringen te verwerken. Met na me het aantal procedures rond de wwv steeg in 1984 opmerkelijk (200 procent), maar ook nam het aantal ontslagkwesties toe. Er werden 1971 zaken bij de kantonrechter aangespannen (een stijging van bij na 200). Bij de Raad van Beroep voor sociale verzekeringskwesties werden 2522 zaken aanhangig ge maakt, honderd meer dan het jaar Volgens de FNV tonen de cijfers aan dat de rechtszekerheid voor werknemers in Nederland af neemt. Pijnlijk vindt de FNV de explosieve stijging van het aantal 'ontbindingszaken', ontslagproce dures via de kantonrechter, waar bij werknemers niet in hoger be roep kunnen gaan. Volgens een uit 1975 daterend wetsontwerp zou er wel zo'n mogelijkheid komen om in beroep te gaan, maar daarvan is afgezien, in het kader van de dere gulering. Tien jaar strijd lijkt voor niets te zijn geweest, aldus de vakbondsju risten, die menen dat „het vertrou wen in de overheid als hoeder van de rechtsstaat bepaald niet is toe genomen. Daarbij wijst het vakver bond ook naar de gelijke rechten ciale verzekeringswetten. Op 1 ja nuari van dit jaar had volgens EG- afspraken de ongelijke behande ling van mannen en vrouwen in de wwv tot het verleden moeten beho- Eind vorig jaar echter bleek de Nederlandse Staat niet bereid te zijn die regeling via een eigen wet uit te voeren. De FNV spande een kort geding aan en de president te schorten. Sanko Kisen stond bekend om zijn agressieve en eigenzinnige ma nier van bedrijfsvoering. Uiteinde lijk is het bedrijf bezweken onder gigantische schuldenlast. Als Ujk tonnage de schulden van dochteronderne- Sanko werd werden grote verliezen geleden. - - - - Het moederbedrijf alleen al zou in Osaka^ gevestigde be- de tussenliggende periode een to- taal verlies van 520 miljard yen (ruim 7 miljard gulden), zo bericht ten de Japanse dagbladen vanoch tend. sloot het drijf om over te schakelen op klei nere schepen. Het bedrijf heeft mo menteel 264 tankers en bulkcar- bedrijf, met een gezamen- 21.400.000. 1934 mede opge- mingen worden meegerekend dan richt door Toshio Komoto, die ook komen de totale schulden uit op enige tijd als directeur fungeerde. zo'n 14 miljard gulden. Het onvermijdelijke De 74-jarige Komoto is leider van faillisse- een van de kleinere fracties binnen ment is verreweg het grootste uit de regerende Liberaal Democrati- de Japanse geschiedenis. Het be- sche Partij en hij gold als de be drijf heeft 1200 mensen in dienst, langrijkste rivaal van Nakasone bezit nog eens llO dochteron- de strijd om het premierschap dernemingen. Gevreesd wordt dat een groot aantal kleinere bedrijven 1982. Als minister zonder porte feuille in het huidige kabinet-Na- Weekblad eist, na 'verdacht' faillissement, openbaarheid Flora in de Lift, EMM in dal AMSTERDAM (GPD) - Het week blad Vrij Nederland heeft een kort LEIDEN (ANP) - De gezamenlijke omzet van de twaalf bloemen- en plan- griffier va^d^Maastrichts^rechL tenveilingen in Nederland is in de eerste helft van dit jaar met 8,3 procent bank en de Staat der Nederlanden, gestegen tot 1,8 miljard gulden. Dit blijkt uit vandaag verschenen cijfers Die griffier weigert om Vrij Neder- van de vereniging van Bloemenveilingen in Nederland. land inzage te geven in de cura- De grootste omzetstijging behaalde de CW in Grubbenvorst (plus 13,2 torverslagen over het faillissement procent). De veiling Flora in Rijnsburg boekte een omzetstijging procent op jaarbasis. De veilingen in Beverwijk, Tilburg en Roelofa- rendsveen (EMM) zagen het omzetresultaat flink dalen met 17,6, respec tievelijk 15,7 en 15,0 procent. Boven het gemiddelde van 8,3 procent zaten ook de bloemenveiling Bleiswijk (plus 10,6), Aalsmeer (plus 10,0) selersdijk (plus 9,3 procent). Het aandeel van de bloemen in de totale omzet bedroeg ruim 1,3 mil jard gulden. Dat is 5,6 procent meer dan in het eerste halfjaar van 1984 Hieruit volgt dat relatief bezien de omzet gestegen is. Die stijging bedroeg met 463 de voormalige Heerlense druk kerij Mercurius. Directeur van deze drukkerij ten tijde van het faillissement veranderen. In 1988 zullen nog steeds ongeveer 3,24 miljoen Brit ten geen baan hebben. De publikatie van de discussie nota van de SDP, die samen met de Liberalen de verkiezingen in zal gaan, behoort bij de jaarlijkse voor bereidingen voor het Britse confe- justitie rentieseizoen. In de laatste opinie peilingen staan de Conservatieven 'Groot-Brittannië dreigt 'n tweederangs land te worden' LONDEN (rtr/UPI) - Groot-Brit tannië maakt onvoldoende gebruik van moderne technologie en dreigt hierdoor een derderangs industrie land te worden. Dit heeft de Britse Sociaal-Democratische Partij (SDP) gisteren verklaard. De SDP bekritiseert in een dis cussiestuk voor haar jaarvergade ring de armzalige economische en sociale prestaties en het falen bij de invoering en het gebruik van moderne tecnologieën. „De situa tie is zo ernstig dat Groot-Brittan nië verder achterop zal raken bij zijn concurrenten en uiteindelijk zelfs een derderangs industrieland zal worden als er niet snel iets ge beurt," aldus het stuk. Een van de vier grote banken in Groot-Brittannië, Midland Bank, heeft gisteren voorspeld dat de vol gende verkiezingen, in mei 1988, zullen plaatsvinden tegen een ach tergrond van lage inflatie en hoge werkloosheid. De economische •groei zal gering zijn en het over schot op de betalingsbalans wordt kleiner, zo meldt de bank in een lange-termijnvoorspelling. De inflatie, dit jaar waarschijn lijk 6,3 procent, zal volgens de bank in 1988 gedaald zijn tot 2,9 procent. De jaarlijkse economische groei zal echter terugvallen van 3,6 procent in 1985 tot 2,1 procent in 1988 en het werkloosheidspercen tage, nu ongeveer 13,4, zal weinig Hon- de huidige Maastrichtse officier van justitie, mr. H. J. Laumen. De ze is nu belast met fraudezaken, -onder meer de steekpenningenaf- de plantenhandel het snelst faire bij het Algemeen Burgerlijk Ijoen gulden 17,1 procent. Pensioenfonds. Vorige week wer- den in het weekblad beschuldigin gen geuit aan het adres van mr. Laumen. Hij zou het faillissement van zijn drukkerij verkregen heb ben via het zetten van twee valse handtekeningen en het schrijven van een gefingeerde brief. Enkele maanden geleden had het parket in'Maastricht te kennen gegeven geen aanleiding te zien tot een onderzoek op grond van de be schuldigingen. Het gerechtshof in Den Bosch nam dat oordeel over en kort na de publikatie in Vrij Ne derland liet ook het ministerie van Den Haag weten er niets De laatste kevers arriveerden gisteren EMDEN (Rtr) - Het Westduitse automobielconcern Volkswagen (VW) heeft besloten de "Kever", de meest verkochte auto aller tij den, niet meer in Europa te ver kopen, zo heeft een woordvoer der van het concern meegedeeld. Gisteren zijn in de haven van Emden de laatste 3.000 wagens i het legendarische model gearriveerd vanuit de VW-fa- briek in Mexico. De produktie van de Kever in West-Duitsland is in 1978 al stop gezet. In de fabrieken van VW in Volkswagen zet verkoop 'kever' stop Mexico, Brazilië en Nigeria wor den jaarlijks echter nog steeds ongeveer 120.000 auto's van dat type' geproduceerd. In de Ver enigde Staten wordt de auto al vier jaar niet meer verkocht. Het besluit om het model ook in Eu ropa niet meer op de markt te brengen vloeit voort uit een dras tische vermindering van de ver koop. Het prototype van de Kever I werd in 1935 gelanceerd door j Ferdinand Porsche, de oprichter van de gelijknamige sportwagen onderneming. Pas in 1946 werd begonnen met produktie op gro te schaal. Sindsdien zijn er 20,6 miljoen auto's van het type ge produceerd. Daarvan zijn er vol gens schattingen van VW nog steeds acht miljoen op de weg. De redactie van het weekblad wil premier Thatcher met 33 pro- haar onderzoek voortzetten. Het cent van de kiezers achter zich op weekblad meent, dat art. 73a van een tweede plaats. Labour zou op de Faillissementswet de griffie ver- dit moment 37 procent van de plicht tot openbaarheid. Het kort stemmen krijgen. De SDP en de geding dient op 20 augustus om Liberalen weten in de peilingen sa- twee uur in Maastricht. Vice-presi- Kort Zakelijk Olieproduktie Volgens het gezaghebbende tijd schrift Middle East Economie Sur vey (MEES) heeft Saoedi-Arabië tot nu toe deze maand slechts 2,2 miljoen vaten ruwe olie per dag ge produceerd. Als gevolg van dit lage produktieniveau zal het land vol gens MEES deze maand 1,5 a twee miljard dollar aan zijn financiële reserves moeten onttrekken om de overheidsuitgaven te kunnen be kostigen. Krachtens de afspraken binnen de OPEC mag Saoedi-Ara bië 4,35 miljoen vaten produceren. Horloges De waarde van de Zwitserse ex port van horloges is in de eerste heflt van dit jaar in vergelijking met dezelfde periode van 1984 met 19,5 procent gestegen tot 2,1 mil jard Zwitserse frank (2,85 miljard gulden). Vooral de export naar de Verenigde Staten groeide sterk, namelijk met 53,7 procent tot 364,6 miljoen frank (495 miljoen gulden). Natuursteen Bij de bedrijven die handelen in natuursteen staan honderden ba nen op de tocht doordat er steeds meer gecremeerd wordt en steeds minder begraven. Vijftig tot zestig procent van de omzet van natuur- steenbedrijven bestaat uit het leve ren van grafmonumenten. Onge veer 1500 Nederlanders, verdeeld over 275 bedrijven, werken in de natuursteenhandel. Werkloosheid zal nog toenemen AMSTERDAM Koningin Beatrix woonde gisteren in de RAI het 100- jarig jubileum bij van het Internationaal Instituut voor de Statistiek (ISI). Minister Van Aardenne (midden) verrichtte de opening. Ook presi dent Duisenberg, rechts naast hem, was van de partij. (foto anpi PARIJS (GPD) - De economische groei zal zich dit jaar in Franrijk versnellen, maar niet voldoende om een stijging van de werkloos heid te voorkomen. Om dat te be reiken en de inflatie terug te drin gen moet de zuinigheidspolitiek moet nog over een periode van ja ren worden voortgezet. Dat schrijft de OESO (de in Pa rijs gevestigde Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) in haar jaarlijkse rapport. Volgens deze club van 24 industrielanden is een van de oor zaken van de werkloosheid in het land dat de arbeid er nog te duur is. Ook de druk van de sociale lasten is, vergeleken met omringende lan den, nogal aan de hoge kant. De OESO acht het niet verstan dig als de regering door zou gaan met het verminderen van de, toch al lage inkorristenbelasting. Het was verstandiger om de druk van de sociale verzekeringspremies te verminderen. Uitvoerig gaat het rapport in op een thema dat in Frankrijk al lang aan de orde is en dat uitvoerig en tot nu toe zonder succes besproken werd op confe renties van werkgevers en werkne mers: versoepeling van de moge lijkheid tot ontslag. Zowel de regering als de indus trie zijn ervan overtuigd dat werk loosheid kan worden bestreden door de werkgevers de mogelijk heid te geven personeel te ontslaan zonder de ingewikkelde romps lomp die daar nu mee gepaard gaat. Als een werkgever makkelij ker kan ontslaan neemt hij ook makkelijker mensen aan, aldus de ze theorie, die in zijn praktische uitwerking is doodgelopen op het verzet van de bonden. Het OESO-rapport stelt met zo veel woorden dat het werkloos heidsprobleem alleen kan worden aangepakt met flexibiliteit van het economische systeem, zoals door een vermindering van de voor naamste hinderpalen bij de vor ming van arbeidsmarkten; loon vorming en arbeidsomstandighe den. Gebeurt dit niet, aldus het rapport, dan zullen bepaalde be volkingsgroepen steeds verder ver wijderd en uitgesloten worden van de samenleving. De werkgevers krijgen in het rapport de raad om meer te inves teren, een activiteit waarin het Franse 'patronat' al onder vorige politieke regiems niet uitblonk. Commentatoren gaven na het ver schijnen van het rapport als hun mening dat het een hoogst belang rijke rol zal gaan spelen bij de be sluitvorming van de partijleiders ten aanzien van hun verkiezings program. Steeds vaker worden in ons land voedingsmiddelen met radio-ac tieve straling bewerkt. Dit ge beurt om' produkten vrij te ma ken van ziektekiemen en de houdbaarheid te verlengen. Fa brikanten vermelden niet op het etiket dat een produkt door straalde ingrediënten bevat. De consument is hiervan dan ook niet op de hoogte. door Kees Klaasse Consumentenorganisaties, de overheid, deskundigen en het bedrijfsleven discussiëren al ge ruime tijd over de vraag of het publiek van de invoering van de ze nieuwe conserveringsmetho de op de hoogte moet worden ge steld. Volgens jarenlang onder zoek is de methode afdoende en veilig en zou veel gevallen van voedselvergiftiging hebben kun nen voorkomen. Voor de consument is het tot nog toe onmogelijk te zien of een produkt is bestraald. Bedrijfsle ven en producenten vrezen dat de klant een doorstraald produ kt etikettering wil het kabinet Tot nu toe gaat het bij door straalde produkten hoofdzake lijk om ingrediënten, waarmee voedingsmiddelen worden sa mengesteld. De overheid heeft voor ongeveer twintig produkten toestemming gegeven ze te be stralen. Grote hoeveelheden kruiden en specerijen, waarvan geïmporteerde partijen vaak zwaar zijn besmet, worden in ons land eerst met gammastralen be werkt. Ze worden vervolgens ge bruikt bij de vervaardiging van levensmiddelen of komen in kleine verpakking in de winkel terecht. Ook aanzienlijke hoe veelheden geïmporteerde garna len, die voor de binnenlandse markt zijn bestemd, worden be straald. Het doorstralen gebeurt bij het enige Nederlandse bedrijf dat hiertoe is uitgerust, de firma Gammaster BV in Ede, waar op commerciële basis wekelijks on geveer tachtig ton aan voedings middelen een radio-actieve bron passeert (naast garnalen en krui den: visprodukten, kikkerbil letjes, zuidvruchten, noten, rijst- en graanprodukten, gedroogde groente voor instant-soepen en verder nog kosmetische produk ten, pharmaceutische grondstof fen en medische artikelen als operatiehandschoenen en ver bandgaas). Directeur Leemhorst van Gammaster weet niet hoe groot het percentage garnalen op de Nederlandse markt is, dat wordt verwerkt. "Globaal wordt bij ons twintig tot veertig ton garnalen per week doorstraald. Een deel daarvan vindt de consument ze- Twintig tot veertig ton garna len worden elke week doorge straald. Volgens Heiploeg zijn die garnalen allemaal bestamd voor het buitenland. (foto Anefo) ker terug in slaatjes en in de doosjes die in de supermarkt lig gen. Ik stel me voor dat die gar nalen ook wel in de straathandel terechtkomen". Ook secretaris Langstraat van het Produktschap voor Vis en Visprodukten zegt desgevraagd niet te weten hoe groot het per centage is van de garnalen op de Nederlandse markt, die op deze wijze besmettingsvrij zijn ge maakt. "Dat is een vrije beslis sing van de betreffende handela ren. Ze doen dat op eigen initia tief', aldus Langstraat. De Con sumentenbond zegt ook "geen idee" te hebben. Zoals bekend eiste begin vorig jaar een besmetting van garnalen (vermoedelijk met de Shigella- bacterie) 14 dodelijke slachtof fers, terwijl meer dan 100 men sen ziek werden. Bestraling van garnalen is sindsdien sterk in de belangstelling komen te staan van de handel, die zich geen tweede "affaire" kan veroorlo ven. Gamalenimporteur Heiploeg uit Zoutkamp, de grootste in ons land, geeft toe "misschien 1 2 keer per jaar" een partij garnalen bij Gammaster te laten bestralen. "Maar dat gaat allemaal naar het buitenland. De garnalen die wij op de Nederlandse markt bren gen zijn niet bij Gammaster ge weest", zo verzekert directeur Van der Ploeg. van de Haagse rechtbank beval dat de Staat alsnog binnen de kortste keren met een wet moest komen. In hoger beroep hield die uitspraak weliswaar geen stand, maar niette min was er sprake van een unicum in de vaderlandse rechtsgeschiede nis, aldus de Rechtskundige Dienst. Ernstige kritiek heeft de rechts kundige dienst ook op gemeenten die nog altijd vakantiezegels in mindering brengen op de wwv-uit- kering op aandringen van Sociale Zaken, hoewel de rechter heeft be paald dat de vakantietoeslag wel meetelt in deze werkloosheidsuit kering. Dat kost de rechterlijke macht en rechtshulpverlenend Ne derland onnodig veel werk, aldus de FNV. Naar andere landen toe preten deert Nederland allerlei voortreffe lijke doelen na te streven. Geen discriminatie, gelijke behandeling, bescherming van de sociaal-econo misch zwakkeren en eerlijke rechtspleging. In de nieuwe Grondwet worden veel van die doelstellingen herhaald. Niettemin moet volgens de FNV-juristen wor den geconstateerd dat de overheid de neiging heeft deze internatio naal aangegane verplichtingen ni.et voldoende vast te leggen via de wetgeving. Blijkens het jaarverslag werd nog geen vijfde deel van de kan tongerechtszaken verloren. Bij de Raad van Beroep was dat 41 pro cent, by de Centrale Raad van Be roep werd in de helft van alle ge vallen geen succes geboekt. Daar bij tekenen de FNV-juristen wel aan dat hier sprake is van een rela tief hoge score: in het algemeen wordt slechts in één van op de pro cedures bij de Raden van Beroep en de Centrale Raad van Beroep succes geboekt. YS: Japan moet niet Airbus maar Boeing kopen TOKIO (Rtr/UPI) - De speciale af gezant voor handelskwesties van de Verenigde Staten. Clayton Yeutter, heeft Japan gisteren ge vraagd zijn tarieven te verlagen en Boeings 767 te kopen in plaats van de Europese Airbus. De Japanse minister van handèl in industrie, Keijiro Murata, reageerde hier op door te zeggen dat de verkoop van vliegtuigen een commerciële zaak Boeing concurreert op dit met moment met de Europese vlieg tuigfabrikant Airbus voor orders van de Japanse maatschappij. Het gaat om dertien tot vijftien toestel len voor de middellange afstand en om een niet nader genoemd aantal helicopters. Yeutter kwam zondag aan in Ja pan voor een vier dagen durend be zoek. Hij verlangt ook een grotere Japanse invoer van watervrij na- triumcarbonaat en lagere tarieven voor aluminium, papierprodukten en optische vezels. Deze artikelen komen namelijk niet voor op de lijst van 1.853 produkten waarvan Japan op 30 juli heeft aangekon digd dat de invoerrechten wèl om laag gaan. Japan verklaarde bij die gelegen heid dat de maatregelen van de Ja panse markt de best toegankelijke ter wereld zullen maken. Het Ja panse overschot op de handelsba lans met de VS is dit jaar echter gestegen van 37 miljard dollar tot ruim vijftig miljard dollar. Minister Murata verklaarde dat de meeste van de aangekondigde tariefsverlagingen binnen een jaar van kracht zullen worden, maar dat de door Yeutter gevraagde re ducties niet eenvoudig op korte termijn te verwezenlijken zijn. Hij zei verder dat de vraag naar water- vrij natriumcarbonaat op dit mo ment stagneert in Japan, zodat een vergroting van de import zeer moeilijk is. Ten aanzien van de al gemene vergroting van de Japanse import zei Murata dat de Japanse regering het aantal bedrijven dat wordt verzocht meer te importe ren, zal verdubbelen tot 120. Yeutter en Murata kwamen over een een nieuw kanaal te openen voor het bijleggen van het conflict tussen de VS en Japan over de handel in halfgeleiders. Dit bete kent dat de halfgeleiders niet lan ger meer samen met andere elek tronische produkten zullen wor den besproken. Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren vrij sterk gedaald. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële middenkoers vastgesteld van 3,1505 gulden, ruim 3,5 cent minder dan de 3,1860 gulden van vorige week vrijdag. De banken vragen vandaag 3,20 gulden voor een dollar en betalen er bij aankoop 3,08 gulden voor. Prijs koffie en benzine gaat omlaag AMSTELVEEN (ANP) - Zowel de koffie- als de benzineprijs worden deze week verlaagd. Koffie wordt morgen gemid deld dertien cent per pak van 250 gram goedkoper. Deze prijsverlaging is het gevolg van lagere inkoopprijzen op de we reldmarkt. Ook speelt de lagere dollarkoers een rol van beteke nis. Dit heeft de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers gisteren bekend gemaakt. Begin april van dit jaar werd koffie 15 tot 20 cent per half- pondspak duurder. Deze ver hoging vloeide toen vertraagd voort uit de sterk gestegen dol larkoers begin dit jaar. Vorige maand heeft de Internationale Koffie Organisatie (ICO) twee maal moeten besluiten de ex port van koffie te verminderen gezien de prijsdaling op de we- reldkoffiemarkt. De prijs voor superbenzine is met ingang van vandaag ver laagd met twee cent per liter. Normale benzine werd een cent per liter goedkoper. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankstations voor super zijn nu 1,85 gulden per liter en voor normale benzine 1,79 gulden per liter.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6