actief in vrije tijd Mogelijk proef met Breestraat: geen auto's op zaterdag Politie zoekt naar daders steekpartij Politie grijpt drie zware criminelen Krakers en bouwvakkers slaags VOORBEREIDINGEN HOTEL SCHUTTERSVELD Wethouder overweegt voorstel Spoorwegen hoeven sloop huizen niet te vergoeden Eerstejaars massaal naar opening El Cid I DINSDAG 13 AUGUSTUS 1985 LEIDEN zv. W.C. Hoek en D. van Velzen; Benja min, zv. N.C. van den Kerkhoff en M. Driebergen; Lieke, dv. R. Pool en A.C.M. van der Vlugt; Dewi Henny, dv. M.W. Hoogervorst en M.C.P.R. Keller; Wilhelmina Petronella, dv. P.A.M. War merdam en A.M.H. Turenhout; Remy Menjn, zv. C. Broeksema en F.J. Slot; Lisa Marie, dv. A.K.H. Koning; Rutger zv. J. Schut en I. Boone; Tjipke Maria Gerhard Dirk, zv. L. Engberts en A.M. Suzanne, dv. S.M.G. van Dam; Jalal, zv. van der Luit; Mariska Johanna Maria, E.M. El Haouari en M. Abdelkadri; Dirk, dv. J.T.M. Regtvoort en P.J. Stolwijk; Jertske, dv. C.P. Noort en J. Kaashoek; Abdul Rachman, zv. S. Nadji en R. Bu- nyamin; Erwin Mark, zv. F.J.A. Geiger en B.E.C.M. Brink; Jaap, zv. P.J. Smit en A.M. Ruhaak; Zeki, zv. M. Kök en S. Atici; Allard, zv. H.R. Haarman en A. Quaadgras; Eduardus Petrus Leonar- dus, zv. J.J.P. Went en C.G.M. Caspers; Sjoerd, zv. J.J. Velema en P.J.M. van Leeuwen; Johanna Jacoba Louisa, dv. J. Meijvogel en G.J. van Klaveren; Rob bie, zv. I. Stegeman; Lianne Johanna Margriet, dv. A. Boer en M.G. Hörchner; Geziena Caty Theodora, dv. U. Hovenga en C.G. Westerhof; Ilse, dv. A. van der Boon en J. van der Plas; Jacobus, zv. L. van Duijn en D.J. Kuijt; Rianne, dv. G.A. van den Oever en N. van der Plas; Johan Albertus Jacobus, zv. J.N.A.M. Koot en A.M.B. Westgeest; Thijs. zv. H.C.M. Bisschop en I.M. Kukler; Johan nes Cornelis, zv. R.C. Kouwenhoven en I.K. Bunt; Dennis, zv. J. Verra en J.C. Raaphorst; Desirée, dv. D. Verboom en H. de Hoop; Klaas Hendrik, zv. H. van Duijn en E. van Tongeren; Bastiaan Martijn, zv. F. van Gorkum en M.P. Sa lomons; Raynor Nigel Jonathan, zv. M.S. Sirvania; Liana Karola, dv. J.K. Kloosterziel en C. Remans; Laura Hele na, dv. L.J.M. Smit en M. Rihova; Kelly Frederika Sari, dv. H.A.W. Zwart en F.R. van Velsen; Yvette Femke Josefa, dv. T. Westra en M.F. Wildeboer; Ellen, dv. D.C. den Hertog en B. Ivanovic; Chantal Deborah, dv. R.C. Heins en A.P.G. Stotijn; Saloua, dv. H. Mokhtafa en N. Nouar; Robert-Jan, zv. R.C. Bon en G.P.M. van Dijk; Yvonne Mariëtte, dv. R.C Bon en G.P.M. van Dijk; Johan na Maria, dv. N. de Nes en J.M.M. Beek man; Stefanie, dv. J. van Beelen en M.J. Heemskerk; Anna Carola. dv. M. Souve- rijn en A.G. van Duijn; Johannes Jose- phus, zv. A.P. van Klaveren en W.J.M. Koot; Melanie Joyce dv. A.C.J, van Gu- lik en G E. Barendse; Rogier, zv. K.F.J de Jong en M. van Beekum; Mandy Su- H.C. Kramers en M. Stikvoort; Savan nah, dv. J.J. Boezaard en J.E. Ouwer- sloot; Mienke Marije, dv. H.W. Toonk en O.M. Rengersen; Denise, dv. K.J. Wit kamp en Y.L. Witteman; Cornelia, dv. P. de Mol en J. Haasnoot; Jeremiah Benja min zv. H.H. Kouwenberg en G. Luns hof; Suraj, zv. R. Jahrap en M.N. Man- Twee gewonden in ziekenhuis LEIDEN - De politie heeft de da ders van de steekpartij in de nacht van zaterdag op zondag bij de Ma- resingel nog niet kunnen aanhou den. Twee mannen, een 21-jarige Delftenaar en een 25-jarige Leide- naar werden daarbij ernstig ge wond. Het tweetal was na een ver jaardagsfeestje op weg naar huis en 'sneed' op de Maresingel de bocht af. Uit de tegengestelde rich ting kwamen drie jongens op lichte bromfietsen aanrijden. Wat er zich toen afspeelde, konden de twee slachtoffers de politie nog niet dui delijk maken. In elk geval vluchtte het tweetal de Prins Frederikstraat in, achtervolgd door de bromfiet sers. De Delftenaar werd in zijn rug gestoken en toen hij zich omkeer de nog eens in de buik. De Leide- naar werd zeker zes keer gestoken. Hoewel zwaar gewond, wist hij be woners te alarmeren, die de politie en de EHD belden. De drie brom fietsers zijn gevlucht. De Leidenaar is in de long, de milt en de lever gestoken, de Delf tenaar in de heup en nèt onder zijn long. Beiden liggen in het Acade misch Ziekenhuis. De toestand van de Leidenaar is kritiek, maar hij is buiten levensgevaar. De slachtoffers hebben een vaag sig nalement van de daders kunnen opgeven. Het politie-onderzoek is in volle gang. De politie verzoekt iedereen die iets weet of gezien heeft van deze ernstige steekpartij contact met haar op te nemen. LEIDEN - Een werknemer van een aannemersbedrijf is gisteren ge wond geraakt door een schermut seling met drie krakers. Drie broers, van 18, 19 en 21 jaar, had den zaterdag Rapenburg 26 ge kraakt. Naar zij later zeiden, aldus de politie, omdat zij het kraakpand Breestraat 56, waar zij eerst woon den, moeten verlaten. Toen gisterochtend de be drijfsleider van het aannemersbe drijf, een 48-jarige Leidenaar, met een werknemer, een 35-jarige Lei denaar, bij het pand aan het Ra penburg arriveerden om met de verbouwing te beginnen, troffen zij het drietal aan. Er ontstond een schermutseling, waarbij de 35-jari- ge Leidenaar een snee in zijn hand en een wond aan zijn neus opliep. De politie maakte een eind aan de vechtpartij en de gewonde werd naar het AZL gebracht. Daar kreeg hij volgens de politie opnieuw be zoek van de drie krakers, die hem in de rug trapten en in elkaar sloe gen. De man heeft aangifte bij de politie gedaan. Duivensport De Rijnklievers. Wedvlucht uit Breda: 1 H. Sladek; 2,3,6 J. Ze venhoven-, 4 A. de Mey; 5 B.v. Mil; 7, 8 S. v.d. Heyden; 9 P. v.d. Wal; 10 A. Honders. Vlucht uit Chantilly: 1 A. Hon ders; 2 J. Kok; 3 P. v.d. Wal; 4 Korter-Akerboom; 5 T. Kraam; 6, 7 P. Juffermans; 8, 9 J. van ley- den; 10 A. de Vries. Het Oosten. Vlucht uit Chantil ly: 1 B.v. Putten; 2, 3, 5 R. v.d. Nieuwendijk; 4 T. de Groot; 6 G. Hendrikse; 7 K. Hartevelt; 8, 9 A. pracht; 10 P. v. Duyl. De Blauiokras. Vlucht uit Chantilly: 1 J. Franken; 2, 8 Comb. v.d. Blom; 3 B. Diersman; 4 R. v.d. Geer5 J. Rozier; 6 H. Koome; 7 Comb.de Mooy; 9 P. Landensbergen; 10 A. v.d. Holst. De Reisduif. Wedvlucht uit Chantilly: I, 2, 7, 8, 9 N. de Groot en zn.; 3, 4 P. Mooten; 5 J. Harte velt; 6 H. van Wezel; 10 W. Kop. LPC. Wedvlucht uit Chantilly: 1, 2, 6, 8 P. de Haas; 3 C.J. v.d. Horst; 4, 5,9,10 F. Gijsman; W.L. Onstenk. De Vriendenclub. Vlucht uit Chantilly: 1 J. Beekman; 2 J.M. Turk; 3 W. Siera sr.; 4, 5 Comb. Kooy-Werkhoven; 6, 8 F.J. Com- pier; 7 J. Boelee9 W. Siera jr.; 10 W. Vijlbrief. P.V. Leiderdorp. Vlucht uit Chatilly: 1, 4 J. Knijnenburg; 2, 6, 7,8,10 Comb. Reijka; 3 P. Vin- kestesteijn; 5 D.V. Seggelen; 9 P. Sloos. Cursussen Voor mensen zonder betaald werk organiseert de directie wel zijn van de gemeente Leiden het komende seizoen weer een aantal cursussen. Zij beginnen in de week van 22 september en tellen gemiddeld 15 bijeenkomsten. Deelname aan de cursussen is gratis. Voor gereedschappen wordt gezorgd (indien nodig) en in de meeste gevallen is het te ge bruiken materiaal kosteloos te verkrijgen. Bij de inschrijving wordt uitgegaan van het princi pe "Wie het eerst komthet eerst maalt". De sluitingsdatum is vastgesteld op 6 september. Bij de inschrijving kunnen ma ximaal twee cursussen worden opgegeven. De eerste wordt be schouwd als voorkeur. Verder is de cursist verplicht op te geven welke uitkering wordt genoten. Bij de talencursussen is het nood zakelijk, na schriftelijke inschrij ving, de informatiemiddag te be zoeken. Die is vastgesteld op dinsdag 17 september, aanvang 14.00 uur in het gebouw van K O aan de Oude Vest. Behalve talencursussen wor den lessen in elektra)elektronica, ehbo, fotografie, gitaar, potten bakken, spinnen/weven en teke nen/schilderen georganiseerd. Het cursusprogramma is tot stand gekomen in samenwerking met de Leidse Volksuniversiteit K O/KIK en het Leids Vrije- tijds Centrum. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij de directie wel zijn, telefoon 254183. LEIDEN - De kans bestaat dat er op korte termijn een proef wordt genomen met een autovrije Breestraat op zaterdag, zodat er dan meer ruimte is voor bussen, fietsers en voetgangers. Wethouder Beters is van plan na te gaan of er een politieke meerderheid voor een dergelijk experiment te vinden is. Mocht de raadscommissie voor ties van Rover. Behalve overleg met de raadscommissie voor ruim- de proef nog plaats telijke ordening zal de wethouder ook de winkeliers van de Bree straat raadplegen over een even tuele proef, die volgens Rover bij voorbeeld een halfjaar zou kunnen duren. Peters wijst er op dat er r de Breestraat steeds "politiek ruimtelijke ordening er iets voelen, dan z kunnen hebben voordat de herzie ning van het totale verkeerscircu latieplan voor Leiden aan de orde komt. De wethouder van verkeer rea geert hiermee op een brief 'Rover', de belangenvereniging geharrewar" is geweest. Het reizigers van het openbaar volgens hem nuttig kunnen zijn juist vooruitlopend op de bijstel ling van het verkeerscirculatieplan proef met een autovrije Breestraat door middel van de proef ervaring op de donderdagavond (koop- op te doen met een voor auto's af- avond) en op de zaterdag. Voor de gesloten Breestraat. donderdagavond voelt wethouder Peters niet zo veel: het is dan vol gens hem op de Breestraat niet zo druk en hij vreest dat één avond in de week afsluiten voor auto's ver warrend zal werken. Geharrewar Voor het overige zegt hij "posi tief' te staan tegenover de sugges- Hij wijst op de positieve gen recentelijk toen de Breestraat wegens een braderie op zaterdag voor het verkeer was gesloten. Dat ging toen verder dan wat Rover beoogt. De reizigersorganisatie wil juist het openbaar vervoer ruim baan geven in de straat. In de brief aan de gemeenteraad wijst Rover op de klachten die buschauffeurs hebben over de vertragingen die ze op de Breestraat oplopen en die vooral op zaterdag zeer ernstige vormen aannemen. Behalve op de vertragingen die de bussen oplopen, wijst de reizi- gersorganisatie op andere proble men in de Breestraat: de onveilig heid voor fietsers en voetgangers, de overlast door, stank en lawaai die de auto's veroorzaken en de hinder die het laden en lossen met zich meebrengen. Problemen die, meent Rover, vooral terug te voe ren zijn op het feit dat de Bree straat als kortste route wordt erva ren tussen de omgeving van het station en de uitvalswegen Hoge Rijndijk en Lammenschansweg. Verder trekken uiteraard de win kels het nodige verkeer aan. De Breestraat is te klein om het gehele aanbod te verwerken. "Eigenlijk is dit een onoplosbaar probleem", vreest Rover. Het verminderen van de hoeveel- Bussen lopen met name op zaterdag grote vertraging op in de Breestraat. Een situatie die al enige jaren bestaat, zoals ook deze archieffoto laat zien. heid verkeer en dan met name het aantal auto's is "het enige alterna tief dat te bedenken valt". Daar tegenover bepleit Rover een uit zonderingspositie voor het open baar vervoer, die gerechtvaardigd is, vindt de vereniging, omdat on geveer 850 bussen dagelijks ruim 15.000 passagiers door het hart van de Leidse agglomeratie vervoeren. Ter vergelijking; volgens de ver- eniginng passeren elke dag 11.500 personen per auto de Breestraat en 8000 (brom)fietsers. De bushalte bij het stadhuis is na het station de meest gebruikte in de Leidse regio. Het zou volgens Rover aanbeve ling verdienen de halte bij het stad huis, "een armzalige wachtaccom- modatie", op korte termijn te ver- betereti. Volgens de reizigersvereniging zijn de nadelen van de proef voor auto's beperkt. Op koopavond en ?r in feite nauwelijks sprake van 'doorgaand' autover keer in de Breestraat: het verkeer staat toch vast. Zaak is dat het win kelend publiek dat per auto komt aan beide toegangen tot de Bree straat een parkeerplaats moet kun nen vinden, hetgeen volgens Rover na de realisatie van de Sanders- parkeergarage (in aanbouw op de hoek Korevaarstraat/Levendaal) goed mogelijk is. Snelheid Daar staan de voordelen tegen over die Rover in haar brief aan de gemeenteraad opsomt: op de druk ste uren wordt het doorstromings probleem van de bussen vrijwel opgelost, laden en lossen kan bui ten de afsluitingsuren gewoon doorgaan, voetgangers en fietsers krijgen meer ruimte, winkeliers kunnen tijdens de proef aan de situatie wennen en de poli tiecontrole kan beperkt blijven tot enkele uren per week. Wel vindt Rover dat de snelheid van de bus sen in de Breestraat in deze situatie tot maximaal dertig beperkt zou moeten worden. Een suggestie waarbij wethouder Peters zich aan sluit. Diens voorganger, wethouder Waal, pleitte in 1983 ook al eens voor afsluiting van de Breestraat op zaterdag (en ook op donderdag avond). Een onderzoek had toen onder meer uitgewezen dat het tweerichtingsverkeer in de Bree straat niet tot grote vertragingen voor de bussen had geleid, behalve juist op zaterdag en koopavond. Pogingen van dezelfde wethouder om de Breestraat helemaal voor snelverkeer af te sluiten, stuitten in de jaren zeventig op grote weer stand van de winkeliers. DEN HAAG/LEIDEN - De Neder landse Spoorwegen hoeven geen financiële vergoeding te betalen aan de gemeente Leiden voor het slopen van de panden aan de Rijn dijk 2, 4, 6, 6B, 8 en 10. Dat heeft de Raad van State uitgesproken in het geschil dat was ontstaan tussen enerzijds NS en provinciebestuur en anderzijds de gemeente Leiden. Het Leidse gemeentebestuur verlangde een bedrag van 19.950 gulden van de NS ter compensatie voor het verloren gaan van goede en goedkope woonruimte. Volgens de NS - die de bewuste grond no dig had om verbreding van de spoorbaan ter plekke te kunnen realiseren - zouden de woningen op grond van een geldend bestem mingsplan toch worden gesloopt omdat er een fietspad is gepland naar de Stevenshof. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vielen de NS daarin bij. De Raad van State heeft nu be slist dat de geldelijke eis onredelijk is omdat verbreding van de spoor baan ook in het belang van Leiden is. Het bouwrijpmaken van het terrein waar het hotel moet komen en waarvoor gisteren ook enkele bomen moesten plaats maken. (foto Holvast) LEIDEN - Op het Schuttersveld in Leiden is begonnen met het bouw rijpmaken van het terrein waar een hotel annex kantoorgebouw moet verrijzen. Dit complex wordt ge bouwd door projectontwikkelaar NBA uit Utrecht. Wanneer de eer ste paal de grond in gaat voor het hotel en het kantoorgebouw, is overigens nog niet precies te zeg gen. Directeur D. van Dijck van NBA verwacht wel dat dat gedu rende de tweede helft van septem ber of begin oktober kan gebeuren. NBA heeft nog geen overeen stemming bereikt met een nieuwe belegger voor het hotel en kantoor gebouw. De vorige belegger haakte enkele maanden geleden af omdat zij het project niet voldoende ren dabel achtte. Van Dijck verwacht voor 15 september een akkoord te kunnen sluiten met een nieuwe be legger. Welke maatschappij dit is, wil hij op dit moment nog niet kwijt. Het bouwplan voor het hotel en het kantoorgebouw heeft inmid dels enkele wijzigingen ondergaan. Zo is het aantal hotelkamers terug gebracht van 120 naar 110. Het kan toorgebouw is daarentegen met 1000 vierkante meter uitgebreid naar 7700 vierkante meter. Ook het 'uiterlijk' van het complex is gewij zigd. Aan Rijndijk Italiaanse en Belgische overvallers LEIDEN - Met de aanhouding van een 31-jarige Belg en twee Italia nen van 28 en 31 jaar oud, is de Leidse politie drie zware crimine len op het spoor gekomen: zij wor den in België gezocht voor drie ge wapende roofovervallen, waarbij de totale buit twee miljoen Belgi sche francs (ruim een ton) bedroeg. De Belg werd in de nacht van woensdag 7 op donderdag 8 augus tus aangehouden toen hij met hoge snelheid op de Haagweg reed. Een hem toevallig tegemoet komende surveillancewagen zette de achter volging in en hield hem staande bij de De Baselstraat. Daar bleek het rechtertochtraam van de wagen vernield te zijn. Bovendien stak in het contact geen sleutel, maar een zogenaamd 'voelmaatje'. Op ver denking van autodiefstal werd de Belg aangehouden. Bij fouillering bleek hij in het be zit te zijn van een vals Italiaans identiteitsbewijs. Navraag bij In terpol leerde dat de man, samen met twee Italianen, in België werd gezocht voor de roofovervallen. De politie ging vervolgens in de stad op zoek naar de twee andere roof overvallers. Zij trof een blauwe au to aan met twee mannen die volde den aan het signalement van Inter pol. Bij aanhouding bleken het in derdaad de twee gezochte Italia nen te zijn. die eveneens over valse identiteitsbewijzen beschikten en valse namen opgaven. Eén van hen gaf, zo vertelde de ingeschakelde tolk, de naam op van de burge meester van Milaan. Uitlevering De Belgische justitie heeft om uitlevering van het drietal ge vraagd. Aan dit verzoek zal de Ne derlandse justitie voldoen. De Belg zal spoedig aan de Belgische auto riteiten worden uitgeleverd, omdat hij daar zelf in toestemt. Boven dien heeft hij diefstal van de uit Rijnsburg afkomstige auto toege geven. De beide Italianen ontken nen alles en willen ook niet in hun uitlevering toestemmen. Hun uitle veringsprocedure zal derhalve lan gere tijd in beslag nemen. Wat het drietal in Leiden in de zin had, is de politie niet duidelijk geworden. "Maar ze waren hier niet om een biertje te drinken", al dus de politiewoordvoerder. LEIDEN - Italiaanse toeristen getooid met fototoestel keken hogelijk verbaasd toen ze gister morgen de Pieterskerk betraden. "Hoe kregen we al die jongeren binnen? Is de paus hiervan op de hoogte?" Een grap die aansloeg in dit gezelschap. Ruim 2000 stu denten waren in dit godshuis bij een om de opening van de El Cid-week mee te maken. Aan het aantal niet zittenden af te meten de drukst bezochte opening sinds jaren. De El Cid-commissie had het vorige week al geconstateerd. "Ouders zijn weer bezorgd, stu denten willen weer mentor wor den". Daaraan kan dus worden toegevoegd: en eerstejaars ko men in groten getale op voor de kennismakingsweek. Voor het eerst trad de nieuwe rector magnificus, prof.dr. J.J.M. Beenakker, in de openbaarheid. Met krachtige stem bracht hij al le, voor deze happening, gebrui kelijke clichés naar voren. "Geen leerling maar student; breuk met de vertrouwde omgeving; massa le karakter, het verloren rondlo pen". Burgemeester Goekoop pakte het iets anders aan. Na het jaar lijks terugkerende historische overzicht, ging hij op de populai re toer. Met iets meer humor trapte hij de open deuren in. "Leiden is vaak een puinhoop of een zandhoop. Zelfs als student zul je moeten kruipen en sprin gen, maar bedenk daarbij dat het later allemaal echt mooi wordt. Hang verder niet teveel de stu dent uit". Zijn elfde gebod luid de: "Gij zult de burger niet uit de slaap houden". En tot slot de op roep: "Schrijf je allemaal in, in het bevolkingsregister. Voor el ke 500 studenten krijgen we er weer één agent bij voor uw be scherming", aldus de wervende tekst van de Leidse burgervader De El-Cidweek is begonnen. De nieuwe studenten worden via het Rapenburg naar de Pieterskerk geleid. Een onderdeel van de stadsverkenning. Op de achtergrond het Academiegebouw van de Leidse universiteit. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3