LEIDSCH DAGBLAD Viertal overleeft vliegramp Overschotten sociale premies 2,7 miljard Marine moet drastisch bezuinigen Gebouw in Bombay stort in: zeker 90 mensen gedood Op een na grootste ongeluk in luchtvaartgeschiedenis Britse bouwer vraagt paar als huiszitters Pas na 20 minuten alarm geslagen Gillek Union Carbide te laat gemeld Huis Winnie Mandela door brand verwoest DINSDAG 13 AUGUSTUS 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37779 Wrakstukken van het J AL-toestel tegen een berghelling DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (defensie) wil op de Konink lijke Marine drastisch gaan bezui nigen. Het 'marineplan' dat vorig jaar is opgesteld, moet daartoe in grijpend worden gewijzigd. De be zuinigingen beginnen bij de grote materieelprojecten: fregatten, on derzeeboten, helikopters en vlieg tuigen. Het is niet uitgesloten dat daarbij gedwongen ontslagen zul len vallen. Dat heeft een woord voerder van het ministerie van de fensie vanochtend bevestigd. maar enkele schepen uit de Van Binnenkort zal op het ministerie Speijk-klasse, die onlangs geheel worden besloten in welke secto- zijn gemoderniseerd, kunnen Ren) zullen enkele fregatten verdwijnen. Vol gens de Defensienota van 1984 zou de marine in 1994 nog over 22 fre gatten beschikken, maar de ver wachting is dat het er nog wel min der zullen worden. De acht nieuwe M-fregatten van Nederlandse ma- zal worden bezuinigd. Er den verkocht. Ook de verkoop van elk geval waarschijnlijk een of meer van de tien Nederland se S-fregatten behoort tot de moge lijkheden. De twee Walrus-onderzeeboten blijven bij de marine. Volgens De fensie zijn de bezuinigingen niet het gevolg van de uit de hand gelo pen bouwkosten van deze twee c kelij zullen wel worden gebouwd, derzeeërs. Als er in deze sector wordt bezuinigd, zullen andere on derzeeboten moeten worden ver kocht. Ook is er sprake van uitstel van de aankoop vart twee nieuwe marinevliegtuigen (Orions). Het afstoten van schepen zal on vermijdelijk leiden tot een inkrim ping van het personeelsbestand. Volgens de woordvoerder van De fensie zal pas op de derde dinsdag in september bekend worden waar bij de marine zal worden bezui nigd. TOKIO (GPD) - Geheel tegen de verwachting in werden vanochtend vier overlevenden gevonden van de op een na grootste luchtramp uit de geschiedenis. Een Boeing 747 van de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL stortte gisteren neer met 524 mensen aan boord. Aanvankelijke berichten dat er nog drie overlevenden waren, werden later ontkend. De hoop dat er nog meer overlevenden gevonden worden is kleiner geworden. De vier overlevenden (een moeder met haar kind, een tweede vrouw en een meisje) zijn inmiddels naar een ziekenhuis overgebracht, en lijken niet in levensgevaar te ver keren. Er waren geen Nederlanders on der de 21 buitenlanders die zich aan boord bevonden, zo bevestigde de Nederlandse ambassade in To kio vanochtend desgevraagd. (Zie ook pagina 7) De Japanse televisie is bijna con stant in de lucht geweest met spe ciale nieuwsuitzendingen sinds de Boeing 747 van de Japanse lucht vaartmaatschappij JAL gisteren rond het middaguur Nederlandse tijd neerstortte in de bergen van Centraal-Japan, tijdens een bin nenlandse vlucht van Tokio naar Osaka. Over de oorzaak van* de ramp tasten de autoriteiten nog volledig in het duister. Een groot aantal familieleden is vannacht naar de provincie Naga no gebracht om zo dicht mogelijk bij de plaats van de ramp te kun nen zijn. „Ik heb de hoop nog niet opgegeven", vertelde de ongeveer vijftigjarige Yoshi.vuki Tomita. Zijn dochter was aan boord van de Boeing 747, onderweg naar de be grafenis van haar oma. Tomita had haar zelf die ochtend gebeld om snel naar Osaka te komen. In het inderhaast ingerichte in formatiecentrum in een hotel bij eet vliegveld Haneda in Tokio en «n het opvangcentrum vlak bij de plaats van het ongeluk heerst grote verslagenheid bij de nabestaanden en ook verbittering onder de velen die nog altijd geen zekerheid heb ben over het lot van hun dierbaren. Dodelijke duik van veerplank AMSTERDAM (ANP) - De 83-jari- ge R.H. Wolf is gisteren na een duik van een veerplank in het Am sterdamse Sloterparkbad overle den. Omstanders zagen dat de man na een duik niet meer boven water kwam. Een personeelslid werd ge waarschuwd. Nadat de man boven water was gehaald bleek hij buiten bewustzijn. Hij bloedde hevig uit een hoofdwond. Korte tijd na op name in het ziekenhuis is Wolf aan zijn verwondingen overleden. De president van Japan Airlines Yasumoto Takagi buigt naar familieleden van passagiers die in het ramptoe stel zaten bij aankomst op het vliegveld van Tokio. Ze werden onmiddelijk naar het rampgebied gevlogen. (foto AFP) ZOETERMEER (ANP) - Er „.wc, uuu. komt 860 miljoen gulden meer ievisie werd voorgelezen, lijkt geen binnen aan premies voor socia- einde te komen. Er worden steeds *e verzekeringen dan nodig, veranderingen doorgegeven van Als er niets zou veranderen in mensen die ten onrechte wel of de uitkeringen zou het totaal niet als inzittende waren genoemd, aan premies volgend jaar dan BOMBAY (Rtr.) - Meer dan negen- moessontijd funderingen van oude tig mensen, onder wie achttien kin- gebouwen door het water worden deren, zijn om het leven gekomen aangetast. Sinds de moesson twee en tientallen gewond toen vanoch- maanden geleden begon zijn in In tend vroeg in het centrum van de dia zeker 45 mensen bij instortin- Indiase stad Bombay een gebouw gen om het leven gekomen, instortte. Op het moment van de Volgens de politie woonden de instorting sliepen de meeste bewo- meeste slachtoffers op de eerste ners nog. verdieping, die 21 woningen telde. Het persbureau PTI meldde dat Een in het gebouw woonachtige gevreesd wordt voor de levens van parlementariër, die de ramp over- naar schatting nog 25 bewoners, leefde, zei dat ingenieurs van de die onder het puin van het twee gemeente het oude betonnen ge- verdiepingen tellende gebouw be- bouw een week eerder hadden be dolven zijn. zocht en tot de conclusie waren ge- Er werd niet onmiddellijk een re- komen dat het in goede staat ver den gegeven voor de instorting, keerde. Door de bouw van een maar het gebeurt vaker dat in de nieuwe school vlakbij zouden de funderingen volgens hem echter Enkele buien ook kunnen dalen van 40 naar 39,7 procent. Dan nog blijven de fondsen met forse over schotten zitten, zo blijkt uit een nota van de Sociale Verzeke ringsraad (SVR). Gelet op de regeringsplannen om bij de stelselherziening verder te bezuinigen op de uitkeringen lijkt een forse premiedaling tot de mo gelijkheden te behoren. Daar staat echter tegenover dat het kabinet uitkeringen bij de sociale fondsen wil onderbrengen die nu nog uit de algemene middelen (belasting) worden betaald, zoals de wwv. In de afgelopen jaren is staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) daar bij de premievaststelling al op vooruit gelopen. Daardoor is bij de fondsen een overschot ontstaan dat eind 1985 2,7 miljard gulden zal bedragen. Als de samensmelting van de werkloosheidsregelingen alleen bezig met premies en uitke- •ww en wwv in 1986 wel doorgaat ringen bij kortstondige werkloos- zal het overschot van het Alge- heid (ww), ziekte (zw), arbeidson- meen Werkloosheidsfonds, dat de geschiktheid (wao en aaw), ouder- ww-gelden beheert, ongeveer met dom (aow) en kinderbijslag (akw). 2,3 miljard verminderen. De raad heeft bij het bepalen van De SVR houdt zich momenteel de premies een adviserende taak. Het akw-fonds (kinderbijslag) heeft overigens wel een tekort, dat eind dit jaar naar verwachting 175 miljoen gulden zal bedragen. kunnen zijn aangetast. Vannacht flinke opklaringen. Morgen in de loop van de dag toenemende be wolking gevolgd door enkele regen of onweersbuien. Minimumtemperatuur omstreeks 15 graden. Middagtemperatuur van 21 graden langs de kust tot 26 graden in het zuidoosten van het land. Matige, overdag af en toe vrij krach tige wind, eerst zuidoost, morgen draaiend naar zuidwest. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zaterdag: Zonnige perioden, ook een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. 14 augustus 1985 Zon op: 06.22 uur, zon onder: 21.06 uur. Maan op: 03.09 uur, maan onder: 20.48 Milj oenenbrand RIJEN (ANP) - Het plasticbedrijf Intro in Rijen (Noord-Brabant) is vanochtend door brand volledig verwoest. De schade wordt door de rijkspolitie geraamd op 10 tot 12 miljoen gulden. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. Alle machines en voorraden gin gen verloren. De grootste klap voor het bedrijf is dat matrijzen waarin stoelen gegoten werden verloren zijn gegaan. Tijdens de brand ont ploften vaten met chemicaliën, Universiteit steunt radiopiraat UTRECHT (GPD) - Het minis terie van WVC heeft de Radio Controle Dienst gevraagd op te treden tegen de Utrechtse ra diopiraat Studenten Radio Trans. De radiopiraat brengt tijdens de introductiedagen van de eerstejaars studenten in Utrecht elke avond tussen vijf en acht uur een programma. De rijksuniversiteit in Utrecht staat niet onwelwillend tegenover de activiteiten van de piratenzender en zal alle po gingen om de piraat wettig te maken „van harte ondersteu nen". Het ministerie denkt daar anders over. „Het bevreemdt ons dat een rijksinstelling me dewerking verleent aan een il legale activiteit", aldus een woordvoerder van het ministe rie. De zender is een initiatief van een student natuurkunde. On geveer een jaar geleden begon hij uit liefhebberij met wat hij zelf „een niet illegale activiteit" noemt. Inmiddels werken on geveer tien studenten mee aan Studenten Radio Trans. Buiten de introductiedagen zendt SRT elke maandagavond vanaf zes uur uit. Het programma wordt dan onder andere gevuld met muziek, studenteninformatie en een nieuwsrubriek. LOS ANGELES (UPI) - De Ameri kaanse popzangeres Madonna gaat trouwen met acteur Sean Penn. Het paar verscheen gisteren met een lijfwacht bij de burgerlijke stand van Los Angeles om aan te tekenen. De 26-jarige Madonna Ciccone, bekend als de koningin van de „Bimbo Rock", staat op het ogen blik in vele hitparades. Haar 24-ja- rige toekomstige echtgenoot speelde leverde geen gevaar op voor onder andere in de film The Fal- omwonenden. con and the Snowman", (foto ap> LONDEN (UPI) - Een Britse fir- bridge, verkoopleider ma die huizen bouwt deelde gis- Homes, teren mee dat zij een man en een vrouw ieder 450 gulden per week De firma levert alle eten, koffie thee die nodig zijn voor het wil betalen om niets anders te plezierig ontvangen van kandi- doen dan „huis te zitten". daat-kopers. De huizen van het ontwikke lingsproject Finchampstead va riëren in prijs van 340.000 tot iets meer dan 450.000 gulden. De man en vrouw hoeven niet getrouwd te zijn, maar moeten wel met elkaar overweg kunnen om het de hele dag met elkaar te kunnen uithouden, zei Groom- bridge. „Het zou goed zijn als ze elkaar van tevoren leerden ken nen", meent hij. Er worden geen leeftijdseisen gesteld, maar sollicitanten moe- "Miller Homes" wil een van haar modelwoningen verande ren in een „show-huis" door een paar in dienst te nemen dat van 9 tot 5 woont in haar luxe vier- slaapkamermodel in Finchamp stead op 50 kilometer ten zuid westen van Londen. Het paar hoeft niets anders te doen dan televisiekijken, de krant lezen, zonnebaden in de tuin, af en toe gasten ontvangen en lichte huishoudelijke arbeid ten ervaring hebben met het be- verrichten, zei James Groom- wonen van een huis. INSTITUTE (Rtr/AP) - Het Ameri kaanse chemische concern Union Carbide heeft toegegeven dat het circa 20 minuten heeft gewacht met het waarschuwen van de loka le autoriteiten toen zondag een lek optrad in de fabriek voor verdel gingsmiddelen in de Amerikaanse plaats Institute. Men had verwacht dat het ont snapte gas zich niet buiten de fa briek zou verspreiden, zo zei de di recteur. Bijna 150 mensen hadden medische behandeling nodig na het ontsnappen van een gele che mische gifwolk. Directeur Hank Karawan zei dat uit computergegevens was geble ken dat het ongeluk gebeurde om 9.24 uur (plaatselijke tijd). De be woners in de omgeving werden pas om 9.44 uur door sirenes gewaar schuwd. Karawan zei dat men op grond van weerkundige gegevens aannam dat het ontsnapte gas zich niet buiten het fabrieksterrein zou verspreiden. Volgens een bedrijfsrapport, dat door een medewerker van het De mocratische Congreslid Waxman in de publiciteit werd gebracht, is het ontsnapte gifgas, aldicarb oxi- me, even dodelijk als het methyl- isocyanaat dat vorig jaar uit de Union Carbide fabriek in het India se Bhopal ontsnapte en aan meer dan 2000 mensen het leven kostte. De behandelende artsen van de mensen die aan het gif hebben blootgestaan, verklaarden dat de zen daar geen blijvend letsel van zullen ondervinden, omdat de con centratie van het gif veel lager was dan destijds in Bhopal. Mensen zijn dwazen als het om hun hond gaat, zegt Martin Gaus van Dieren manieren. PAGINA 10 Dertig procent van de stu denten kan doorstromen naar de tweede fase. PAGINA 5 Japans grootste rederij Sanko is failliet. PAGINA 6 Het geweld in Zuid-Afrika gaat door: opnieuw zes do den. PAGINA 7 De 12-jarige pianiste Roos de Vries vindt beroemd zijn helemaal niet zo erg. PAGINA 13 ENSCHEDE (GPD) - Een 25-jarige inwoner uit Enschede, die vorige week zijn ex-vriendin levensge vaarlijk verwondde met een mes, heeft zichzelf gisteravond in het politiebureau van het leven be roofd. De verdachte, die permanent be waakt werd wegens zelfmoordnei gingen verzocht te mogen dou chen. In een tijdsbestek van een paar minuten zag de verdachte, kans zich te verhangen aan de slang van de douche. Ondergedoken in Soweto JOHANNESBURG(AP) - Het huis van Winnie Mandela, de echtgeno te van de al 20 jaar gevangen zitten de ANC-leider Nelson Mandela, is de afgelopen nacht in brand gesto ken en geheel verwoest. De advo caat van de ondergedoken vrouw heeft dit vandaag bekend gemaakt.. Ook een belendend gebouwtje, waarin zij een medisch kliniekje had, ging in vlammen op. In het huis in het afgelegen woongebied Brandfort in Oranje Vrijstaat was niemand aanwezig toen er brand werd gesticht, verklaarde de advo caat Ayob. Een week geleden werd het huis al zwaar beschadigd door toedoen van de politie, die het huis was bin nengevallen omdat zich daarin zwarten hadden verschanst die eerder een gewelddadige betoging hadden gehouden. Na de politie-in- val achtte Winnie Mandela, die die dag voor een doktersbezoek in Jo hannesburg was, het verstandig niet meer naar haar huis terug te keren en onder te duiken bij ken nissen in de zwarte woongemeen schap Soweto. Bij rassenrellen in een zwarte woongemeenschap bij Oost-Lon- den is vandaag opnieuw een zwar te om het leven gekomen. Volgens de politie werd de man, die eerder door een politiekogel gewond was, op een brandende vrachtwagen ge gooid. (zie ook pagina 7) NEEM NU EEN ABONNEMENT! per maand 22.10 (alléén mogelijk met automatische betaling) per kwartaal 65,70 per half jaar 131,40 per jaar/ 250,90 (uw voorkeur aankruisen) Naam: Straat Postcode/Plaats Telefoon: controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1