'Beroemd te zijn lijkt me niet zo heel erg' 'Reinaerde' in Commedia-s tijl Taptoe '86 onzeker door hoge kosten Roos de Vries (12) enthousiast terug van pianofestival Cameretten op naar het vierde lustrum Nieuwe plannen 35 PAGINA 13 AMSTERDAM (ANP) - Studio Heesselt/Groep Gertrud D geeft op 31 augustus in De Brakke Grond in Amsterdam de première van ,Deir- dre' in een regie van Trudy Derk- sen. De voorstelling, geschreven door W.B. Yeats, handelt over lief de en haat gebaseerd op een Kelti sche legende. Behalve proefvoor- stellingen op 29 en 30 augustus zijn er nog uitvoeringen van 2 tot en met 7 september. Twee weken later, op 14 septem ber, eveneens in De Brakke grond, gaat ,De Sapeurloot' bij Theateras sociatie/De Verrukking in premiè re. Dit Franstalig stuk is geschre ven door G. Bourdet, bewerkt door P. Roobjee en geregisseerd door Wim Meuwissen. Op 13 september is een try-out en verder voorstellin gen tot en met 27 september. In Amsterdam is opgericht de Stichting .Artikelen en Projekten', of kortweg ,Art Pro'. Onder deze naam worden in het theaterseizoen 1985/1986 twee projekten uitge bracht in de regie van Frans Strij- ards. Het zijn ,De Naakten Kleden' van Luigi Pirandello en .Koning Oedipus' van Sophocles. De eerste voorstelling gaat op 19 oktober in Amsterdam in première en Oedi pus volgend jaar in Haarlem. door Pieter C. Rosier H.ö 'Klapsigaar' bij kinderen LEIDEN/LEIDERDORP - Grote feestvreugde voor ruim veertig kinderen gistermiddag in de Lei- derdorpse Houtkamp rond de fa milie Pirowitz. In deze produktie van Kindertheater Klapsigaar gaat het om een stel gekke familieleden, die muziek maken en allerlei kunstjes uithalen. Dat mocht niet van de koning van Pirowitz en daarom hebben zij hun land moe ten verlaten. Zo begint het verhaal van de Pirowitzen, waaraan de toe- schouwertjes (in de leeftijd van 5 - 11 jaar) na enige tijd zelf actief deelnemen. Met oude lappen, hoe den en petten, karton en schmink en muziekinstrumenten gaat men in groepjes aan de slag, wat uitein delijk één grote verkleedpartij op levert. Dan zijn de kinderen gesch minkt en wel ook een beetje Piro witz geworden en mogen ze in de grote feestoptocht meelopen. Van middag is deze voorstelling voor en door kinderen nog te zien bij buurthuis Taberna in Oegstgeest en morgen (om 14.00 uur) in het Ankerpark (bij de Meelfabriek) in Leiden. BREDA (GPD) - Het is zeer de vraag of de Nationale Taptoe Bre da 1986 zal doorgaan. De kosten vormen langzamerhand zo'n groot probleem dat nog niet bekend is of het budget van de deelnemende krijgsmachtonderdelen toereikend is om volgend jaar weer zo'n spek takel op te zetten. Dat zegt kolonel J. Laro, inspec teur Militaire Muziek, naar aanlei ding van zijn afscheid als algemeen leider van de Taptoe Breda. „De di recte kosten van dit evenement be dragen zeker 800.000 gulden. Daar naast zijn het de indirecte kosten die langzamerhand enorm uit de pan rijzen. Er moeten Baily-brug- gen worden geslagen, kraanwa gens moeten worden aangerukt, er rijden iedere dag veertig tot vijftig bussen op en neer en de overnach tingen van de manschappen kost veel geld". De inkomsten van de taptoe, zo schat Laro, zijn nogal mager. „Als alles is uitverkocht, komt er onge veer 400.000 gulden aan recettes binnen. Er moet dus veel geld bij". Hij erkent dat de taptoe buiten gewoon populair is. Zeker de komst van de burgerkorpsen heeft gezorgd voor een sterk gestegen aantal bezoekers. Dat neemt volgens hem niet weg dat 'Defensie' nogal wat moeite zou hebben met de begroting voor het evenement het volgend jaar, al dus Laro. De tiende Taptoe Breda wordt zoals reeds eerder gemeld dit jaar gehouden van 22 tot en met 31 au gustus. Tot de deelnemende bur gerkorpsen behoort 'Kunst en Ge- noegen' uit Leiden. Ella Fitzgerald in ziekenhuis WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse jazz-zangeres Ella Fitzge rald die met vocht in de longen in een ziekenhuis is opgenomen, maakte het redelijk goed. Een woordvoerder van het academi sche ziekenhuis George'Washing- ton in de Amerikaanse hoofdstad deelde dit gisteren mee. De 67-jari- ge 'first lady of jazz' was zondag opgenomen nadat zij last van ademnood had gekregen. LEIDEN/ALPHEN - De toeters en bellen van de publi citeit vormden de afgelopen week een kleine disso nant in haar prille en van muziek doortrokken be staan. 'Al die journalisten, al die televisiecamera's, al die fotografen en ook dat felle licht, pffff Roos de Vries, 12-jarige conservatoriumleerlinge uit Alphen aan den Rijn, heeft er zich op het slotconcert van het Reder festival, waarvoor ze met vijftien andere getalenteerde, jonge pianisten was geselecteerd, niet door van de wijs laten bren gen. Misschien dat een 'wat klein gehouden toonvorming' er het gevolg van was, verlies aan concentratie heeft 'al dat ge doe er omheen' haar in elk niet opgeleverd. Integendeel, zon der haperingen heeft kleine Roos het eerste deel van Haydns Sonate in g gr. weten te vertolken. Verdiend applaus dus. Aan het Reder European Junior Piano Festival, zoals de in Den Bosch gehouden muzikale ont moeting van veelbelovende pia nisten in de leeftijd van vijf tot vijftien jaar officieel heet, heb ben ongeveer veertig kinderen deelgenomen. Alphense Roos werd door haar pianoleraar, Marcel Baudet, at tent gemaakt op het festival, dat is vernoemd naar de twee jaar ge leden overleden Engelse piano pedagoog Philip Reder. Zijn idee is het geweest om jong pianota lent samen te brengen om onder deskundige (bege)leiding te mu siceren, ervaring op te doen en voor publiek te spelen, maar dan zonder de spanning van een exa men of een wedstrijd. Een beetje nerveus is Roos natuurlijk wel geweest, toen ze de door haar ge kozen composities van Haydn en Moszkowski moest vertolken voor meesterpianisten als Alwin Bar en Herman Uhlhorn. Toch heeft ze dat weekje in Den Bosch -'we werden ondergebracht bij gastgezinnen'- niet graag willen missen, want 'je kon er toch heel wat van opsteken, vooral wat techniek betreft'. Was het een concours geweest, dan had Roos er zeker niet aan meegedaan. 'Nu kreeg iedereen die had meege daan tenminste een certificaat'. Trots laat ze de haar uitgereikte oorkonde met daarop de handte keningen van heel wat beroemd heden zien. Roos kan echter niet ontkennen zich gevleid te heb ben gevoeld, toen bleek dat ze tot de uitverkorenen voor het slot concert behoorde. Voor haar is het echter een extra stimulans om haar muzikale talent verder te ontplooien. Conservatorium Roos de Vries, in Amsterdam geboren en zeven jaar geleden met haar ouders en zusje naar Al phen verhuisd, is sinds augustus vorig jaar leerlinge van het con servatorium in Den Haag, na eerst een aantal jaren les te heb ben gehad op de Streekmuziek- school in Alphen. Ze gaat nu naar de tweede brugklas van de aan het conservatorium verbon den middelbare school, vastbe sloten om na de vakopleiding, die in totaal vijfjaar duurt, de op leiding 'uitvoerend musicus' te volgen. Een beroemde pianoso liste, dat wil Roos best wel wor den. 'Beroemd te zijn lijkt me he lemaal niet zo erg', zegt ze met een twinkeling achter het bril- leglas. Dat de weg daarheen lang kan duren zal talentvolle Roos een zorg zijn. 'Ik hou van wande len in de natuur, maar muziek is toch mijn grootste liefhebberij, het liefst zou ik de hele dag naar muziek willen luisteren'. Lezen is ook een favoriete bezigheid, vooral componistenbiografieën hebben haar belangstelling. Voor andere bezigheden dan le zen en platen draaien - 'nee geen pop, daar hou ik nou helemaél niet van' - heeft ze nauwelijks tijd. "Op het conservatorium krijg ik anderhalf uur per week pianoles en tien uur theorieles. Verder moet ik drie a vier uur per dag achter de piano zitten. En het reizen naar en van Den Haag kost twee maal vijf kwar tier" Roos, wat verlegen aan het be gin van het gesprek, vertelt steeds enthousiaster. Over de im- provisatielessen, over de vinger- gymnestiek, over het moeilijke pedaalgebruik. Geeft als haar mening te kennen muzikaal ge voel - 'hét moet van binnen uit komen' - belangrijker te vinden dan virtuositeit en techniek. Ver standige taal van deze twaalfjari ge inwoonster van Alphen, die niet alleen thuis veel naar mu ziek luistert, maar soms ook sa men met haar ouders in het Con gresgebouw in Den Haag of het Concertgebouw in Amsterdam te vinden is. Mozart, Bach, Beet hoven, Chopin, Brahms, Schu bert behoren tot haar lievelings- Roos de Vries: muziek grootste liefhebberij. componisten. En Bartok niet te vergeten. Van Moszkowski wer den in Den Bosch twee etudes verklankt, omdat het spelen van een stuk uit de twintigste eeuw verplicht was. Roos de Vries bij na verontschuldigend: "Mosz kowski is wel een componist van deze eeuw, maar zijn muziek klinkt helemaal niet zo modern". Back In huize De Vries is overigens alle ruimte om te musiceren, want hoewel geen taboe is er geen televisietoestel te vinden. Roos' zusje Irene van negen speelt al sedert drie jaar viool - 'we spelen soms wel eens samen' - haar moeder is als muzieklera res vertrouwd met zowel piano als dwarsfluit en haar vader voelt zich vooral aangetrokken tot de cello. Vader De Vries, die leraar natuurkunde is op een school in Alphen, bouwt zich daarom op het ogenblik zelf een cello. Het lijkt hem leuk om straks met z'n vieren muziek te kunnen maken. Muziek lijkt Roos de Vries overi gens met de paplepel te zijn inge goten. Moeder De Vries: "Toen Roos als baby last had van darm- krampjes draaiden we wel eens het Brandenburgs Concert van Bach omdat daar een rustgeven de invloed van uit zou gaan. En jawel hoor, ze werd meteen heel rustig en viel prompt in slaap. Wonderlijk niet?" Vol spanning volgen j(mge Leiderdorpertjes de verrichtingen van de clown. Zal het allemaal goed aflopen? (foto Hoiv«su DELFT (GPD) - Het cabaret concours Cameretten, nog al tijd het belangrijkste in ons land, gaat een lustrum tege moet. In het Waagtheater in Delft is de twintigste afleve ring van 13 tot en met 16 no vember, de data voor de voor ronde. De procedure is ongewijzigd. Groepen of solisten kunnen zich zelf melden waarna de Cameret- ten-commissie in het geweer komt. Deze gaat de aanmelders en hun programma's zien en beluisteren en maakt vervolgens een selectie van hooguit twaalf. Deze twaalf mogen (drie per avond) optreden tijdens de voorronde en de beste drie verschijnen voor een traditie getrouw met 1500 man publiek uit verkochte aula van de Technische Hogeschool. In verband met het jubileum worden ook andere activiteiten ontplooid. Hoofdpunt is nog steeds dat het om Nederlandstalig cabaret gaat of randgebieden. Opmerkelijk is overigens de integratie van de Belgen. De laatste jaren zit er vrij wel altijd een Belgische combina tie in de finale. Cameretten blijft zich in dit ver band betitelen als festival, hoewel het in feite een concours is. De or ganisatoren zeggen dat Cameret ten alleen reeds zinvol geleken is, omdat groepen en solisten die later naam maakten, in Delft hun kans hebben gegrepen. Vrij recent waren dit onder ande ren: Herman Finkers, Frisse Jon gens, Hans Liberg en Brigitte Kaandorp. Namen uit vroeger ja ren: Don Quishocking, Ivo de Wijs en Vangrail. In het Rijksmuseum Meerman- no-Westreenianum/Museum van het Boek wordt tot en met 19 okto ber een tentoonstelling gehouden over het werk van de Oostenrijkse kalligraaf en boekkunstenaar Frie- drich Neugebauer. Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis Paul van Vliet: DEN HAAG/GRONINGEN (GPD) - Na bijna 300 keer hoeft Paul van Vliet niet meer te bedenken wat hij 's avonds gaat doen. Hij is vrij. De voorstellingen van het programma 'Wat gaan we doen?' zitten er op na een looptijd van anderhalf seizoen. Nederland en Vlaanderen toonden volgens zijn manager Annet Rieze- bos een meer dan bevredigende belangstelling voor Van Vliet. De entertainer is al geruime tijd bezig om ideeën uit te werken voor zijn volgende one man show. De pre mière moet rond de eerste januari 1986 plaatshebben. Van de show 'Wat gaan we doen?' komt een speciale televisie serie. Men denkt in dit geval niet aan een zaal-reportage van het pro gramma, maar aan een uitzending die helemaal voor het buis-me dium wordt gemaakt. De AVRO heeft de rechten verworven en de opname is in september in het Cir custheater in Scheveningen. Theater maken is plannen ont wikkelen op de middenlange ter mijn. In augustus komt er een al bum op de markt met drie Van Vliet-elpees waarop de hoogtepun ten van zijn werk in de laatste twin tig jaar zijn samengepakt. Daarna LEIDEN - In leegstaande klas lokalen van de voormalige school aan de Zandstraat wordt op dit moment hard ge werkt aan 'Van den Kiep Car men', een theatervoorstelling in commedia dell'arte-stijl, die op 16 en 17 augustus in het mi cro-theater Imperium voor het eerst wordt opgevoerd. 'Van den Kiep Carmen' is geschre ven en wordt gespeeld door Com media di Latte, een Leidse groep die is ontstaan uit een LAK-cursus. Vorig jaar werd in het kader van die cursus een Commedia-produk- tie gebracht. Het resultaat was van dien aard dat een groot deel van de groep besloot door te gaan, onder de naam Commedia di Latte. Dat is tegelijk een verbastering van LAK en een verwijzing naar de Holland se achtergrond: 'latte' is Italiaans voor melk. Een buitenvoorstelling werd gemaakt, die in de zomer maanden in Leiden en Den Haag is gespeeld. 'Van den Kiep Carmen' is een vrije bewerking van het Oudhol landse epos 'Van den vos Reinaer de'. Hoofdrolspeler Sjo van den Eerenbeemt: "De overeenkomsten tussen 'Van den vos Reinaerde' en de Commedia dell' Arte zijn opval lend. In beide gevallen gaat het om volkse stukken, waarin figuren op treden die min of meer een afspie geling vormen van de verhoudin gen in de maatschappij. Ook de un derdog-positie van de knechten vind je in beiden terug. We hebben de structuur van het verhaal vast gehouden en de figuren aange past". Arlequino, de slimme knecht uit de Commedia dell'Arte. is hier de plaatsbekleder van Reintje de Vos. Hij heeft de kip van Dona Maria vermoord. Het volk eist dat hij be recht wordt. Dottore en Brighella worden er op uitgestuurd om hem te halen, maar worden het ravijn ingeduwd. Ook Pulcinella en Capi- tano ondernemen een poging, de laatste vermomd als Arlequino's vriendin Columbina. Arlequino doorziet de plannen. Hij voert de één dronken en geeft de ander een pak ransel. Uiteindelijk slaagt de echte Co lumbina er in de kippenmoorde- naar naar het dorp te lokken. De dorpelingen eisen zijn hoofd, de strop hangt al klaar. Met een laat- Paul van Vliet: nieuwe show (foto: GPD) wordt het tijd voor een boek. In de herfst komt van zijn hand een bun del met korte verhalen uit onder de titel 'Ken je dat gevoel?' Volgende zomer neemt Paul van Vliet een oud stuk handwerk we derom op. Dan komt de vierde afle vering van zijn Engelse program ma 'The truth behind the dykes'. Daar is hij in 1973 mee begonnen. In 1976 kwam de tweede, onder de titel 'A Dutch Treat' en in 1980 de derde, 'An evening with Paul van Vliet'. Met deze nieuwe Engelse show denkt hij een maand of vijf onder dak te zijn in ons land en in het Engelstalige buitenland. Daarna komen Nederland en Vlaanderen weer aan bod voor de show in de eigen taal. Commedia di Latte tijdens een repetitie van Reinaerde-produktie. ste list ontspringt Arlequino ander maal de dans en verdwijnt met een knapzak overzijn rug de wijde we reld in, terwijl de dorpelingen hun wonden likken. De negen spelers zijn geheel in Commedia-stijl gekleed en gemas kerd. Commedia-kenner Sandor Gora gaf adviezen, Lex Bolmeijer doet de regie. Aanvang op beide avonden: 20.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13