Ondanks Gross niet zo groots Poloploeg houdt hoofd boven water Brons 'nieuw' kunstzwemteam Onbekende Rus reikt naar grote hoogte.. Arbiter in hemd gezet LEIDSCH DAGBLAD EK zwemmen in Sofia Geurtsen: 'Maar er moet veel veranderen' Sponsor slaat hard toe B5 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 SPORT PAGINA 9 DONETSK (AFP/Rtr/SID) - Een 23-jarige atleet uit de Oekraïne is de eerste hoogspringer ter wereld geworden, die de magische grens van twee meter en veertig centime ter heeft overschreden. Roedolf Povarnitsin schreef gisteren in Do netsk tijdens de wedstrijden voor de halve finales in de strijd om de Sowjetrussische beker geschiede nis. Povarnitsin, die stamt uit Kiev, onttroonde de Chinees Zhu Jian- hua, die op 10 juni van het vorig jaar in de Westduitse plaats Eber- stadt over 2,39 meter ging. In iets minder dan driekwart eeuw (73 jaar) is de progressie van de beste hoogspringers in de we reld veertig centimeter geweest. Op 18 mei 1912 ging de Amerikaan George Horine in de Californische plaats Palo Alto over twee meter. Daarna heeft de techniek van het hoogspringen zo'n stormachtige ontwikkeling doorgemaakt dat het na de prestaties van de laatste tijd duidelijk was dat het niet lang meer zou duren voor de eerste mens over 2,40 meter zou wippen. Die historische prestatie werd ech ter veel eerder toebedacht aan de Zweed Sjöberg, de Chinees Jian- hua of de Westduitse Olympische kampioen Mögenburg, dan aan Roedolf Povarnitsin. De nieuwe wereldrecordhouder was tot voor het afgelopen week einde vrijwel onbekend. Op de sei zoenranglijst van vorig jaar plaat ste hij zich niet eens bij de beste vijftig. Op de nationale ranglijst fi gureerde hij als dertigste met een sprong over 2,20 meter. In 1983 was hij twee centimeter hoger geko men. Hij verbeterde in Donetsk zijn persoonlijk record met veer tien centimeter. Tijdens de natio nale kampioenschappen van de Sowjetunie van vorig weekeinde in Leningrad kwam de 1,85 meter lan ge Povarnitsin niet bij de eerste zes. Op 9 juni eindigde Povarnitsin in Moskou tijdens de wedstrijden om de Znamenski-memoriaal als derde met 2,26 meter, toen een per soonlijk record. Gisteren zorgde hij in alle opzichten voor een nieuw hoogtepunt - SOFIA (ANP) - Dat grote sporteve nementen op het regiment gauw dieven dezelfde aantrekkings kracht hebben als stroop op vliegen is ook in Sofia bekend geworden. De Nederlandse waterpoloscheids- rechter Fred van Dorp trof bij te rugkeer van een zwempartijtje al leen nog maar zijn schoenen aan in de kleedkamer. Als zijn kleren met daarin zeshonderd gulden en wat Bulgaars geld waren ontvreemd. Van Dorp kon slechts door een trai ningspak te lenen bij de Roemeense ploeg decent het hotel bereiken. Transfer van Danny Hoekman nog afgeketst NIJMEGEN (ANP) - De transfer van NEC-speler Danny Hoekman naar de Engelse eerste divisieclub West Ham United gaat niet door. Hoekman kon niet met het bestuur van West Ham United tot overeen stemming komen. Eerder in de week was bekend geworden, dat de clubleidingen het eens waren geworden over een transfersom van 720.000 gulden. Doelman Brookhuis en Wilden beest, beiden van De Graafschap, tekenden inmiddels contracten voor NEC, respectievelijk voor twee en één jaar. De clubs moeten het in deze gevallen echter nog eens zien te worden over de trans ferbedragen. 5DT SOFIA (ANP) - Traditiegetrouw heeft Nederland bij de Europese kampioenschappen een kunst- zwem-medaille veroverd. Bij de groepsuitvoering legde het achttal beslag op de derde plaats achter Frankrijk en Groot-Brittannië. Wat bij de solo van Marjolein Philipsen en het duet Philipsen/Van der Hey- de (tweemaal zesde) nogal zwak overkwam, lukte in teamverband voor een delegatie van het Interna tionaal Olympisch Comité wel: de aandacht van de bomvolle tribunes tot de laatste tonen van de muziek gevangen houden. Het IOC oriënteerde zich in Sofia nu de Wereldzwembond heeft ver zocht ook de groepsuitvoering op het Olympisch programma van Seoel te zetten. Solo en duet vor men sinds Los Angeles al een on derdeel van het Olympisch menu. Het toelaten van de groepen leidt automatisch van een uitbreiding van het deelnemersaantal, iets waartegen nogal wat Olympische autoriteiten zich verzetten. Ten opzichte van twee jaar gele den in Rome, toen zilver werd be haald, kwam Nederland met een geheel nieuwe ploeg in het water. Het nieuwe team bestaande uit Maijolein Philipsen, Miranda Boerboom, Marjolein van den Kolck, Joannie Janssen, Angeli- que Friebel, Marion Jansen, Anita van Paassen en Maijanne van der Heyde wil in zijn geheel doorgaan tot Seoel. De Follies Bergeres van Frankrijk en de wat stijf ogende Britse ploeg daarentegen zijn tot verjonging gedwongen. Het inhu ren van de Canadese Dianne La- chapelle - al was het dan voor acht weken - heeft zijn vruchten afge worpen. Blijft de vraag of op basis van deze tamelijk incidentele con tacten tussen trainster en pupillen een basis kan worden geschapen voor verdere vooruitgang. SOFIA (ANP) - Het Euro pese zwemcircus heeft So fia verlaten met achterla ting van een wereld- en een Europees record. Hoe geweldig het zwemmen van Michael Gross ook mocht zijn - door de dis kwalificatie van de Russi sche wisselslagéquipe kwam hij toch nog uit op de beoogde medaille- oogst van zes gouden plakken - de totaalindruk van de Europese kam pioenschappen van Sofia is er een van teleurstel ling. De constatering ligt voor de hand dat de meeste amateur- zwemmers en -zwemsters zich wel gewillig van Olympische Spelen naar Europese kam pioenschappen en van Europese kampioenschappen naar wereld kampioenschappen laten slepen, maar dat de motivatie niet altijd zo groot is als de commercieel denkende organisatoren zouden wensen. Zwemmen is een sport gewor den waarbij voor de entourage miljoenen worden uitgegeven en voor de beoefenaars eigenlijk niets. Zolang de zaken zo staan kan niemand het de amateurtop kwalijk nemen dat in het na- Olympisch jaar voorrang wordt gegeven aan de opbouw van een maatschappelijke carrière boven recordverbeteringen. Daarbij komt dat de situatie in Europa nog beduidend zal verslechteren als men ook in de DDR tot de conclusie komt dat via de sport het nationaal prestige al zo ver is opgevijzeld, dat de beschikbare gelden beter op een andere ma nier kunnen worden aangewend. Zoals momenteel het geval lijkt te zijn met de Sowjetunie. Vernieuwd Vooralsnog is daar bij de Oost duitsers geen sprake van. De voor meer dan de helft vernieuw de damesploeg van Wolfgang Richter zong het hoogste lied. Na de zege van de door een Rus ge trainde Bulgaarse Tanja Bogomi- lova op de 200 meter schoolslag op woensdag drong alleen de kit tige Britse Sarah Hartcastle zich op de 800 meter tussen de Oost- duitse duo's, die op dertien van de vijftien nummers als een en twee finishten. Debutante Heike Friedrich voorzag zich daarbij van vijf gouden plakken, Astrid Strauss had drie keer goud, Stell- mach tweemaal goud en twee maal zilver en Weigand, de doch ter van de doelman van het Duit se nationale voetbalelftal, won tweetitels en werd een keer met zilver beloond. Bij de heren was de concurren tie groter. Ook daar meldde de DDR zich met overwinningen van Uwe Dassier op de gedeva lueerde 400- en 1500 meter vrije slag. Met letterlijk één (rechter- )hand trok Dassier zich op de slotdag op de 1500 meter langs de Westduitser Rainer Henkei. Een staaltje ongepolijst zwem men, dat vroeger in de DDR niet getolereerd zou zijn, maar nu blijkbaar mag. Zoals het ook voor de Sowjetu nie kennelijk geen bezwaar was, dat Igor Poljanski zich op nogal onbehouwen wijze het Europees jecorcLvan^l^O^neteijrugsla^ Het gebaar van Michael Gross is veelzeggend: maker van Sofia in beeld. (55.24) toeëigende. Wie er van de Russen in de series niet werd uit- gezwommen, demonstreerde een grote vechtlust. In sommige ge vallen zelfs een te grote. Of was het angst voor Michael Gross die Markovski noopte tot een voor tijdige overname in de wisselsla gestafette? De Sowjetunie tikte voor de Westduitsers (zonder de uit Tsjechoslowakije gevluchte Rolko en de uitgeweken Oost- duiters Hofmeister, die thuisble ven uit vrees voor politieke com plicaties) wel als eerste aan. Maar op de hoogste trede van het ere- platform stak, na de diskwalifi catie van de Sovjets, de hoge ge stalte van Michael Gross met kop en schouders boven iedereen uit. Terecht. Het was een soort er kenning van de superioriteit die de Westduitser bij deze titelstrijd aan de dag had gelegd. Met zijn zes medailles bleef hij slechts één plak verwijderd van de ze ven van Mark Spitz bij de Olym pische Spelen van 1972 van Mün- chen. Een prestatie die Gross niet kon evenaren omdat hij 'slechts' voor zes onderdelen in schreef. Gross zwom in estafettever- band de vlinderslag in 52.82 se conden, ruim onder het op zijn naam staande wereldrecord. Za terdag had hij zijn wereldrecord op de 200 meter vlinderslag al aangescherpt van 1.57.01 tot 1.56.65. De veeleisende Gross was er voor het eerst tevreden mee. „Naar mijn mogelijkheden gemeten was dit een perfecte ra- Op die gedenkwaardige 200 meter zwom Frank Drost naar een knappe derde plaats in 2.00,16. Het bezorgde hem de eer ste individuele Nederlandse me daille bij het herenzwemmen sinds 15 jaar. „En zo'n bronzen plak stimuleert natuurlijk om door te gaan", aldus Drost, die zijn studie rechten combineert met een voor Nederlandse be grippen uitzonderlijk zwaar trai ningsprogramma. „We hadden al brons op de 4 maal 200, maar dat was geluk. Deze heb ik echt ver diend". De Nederlandse équipe graai de zes medailles uit de ruif. Zil ver op de 4 x 200 meter vrije slag dames. Frank Drost en Jolanda de Rover brachten in het week einde met derde plaatsen op de 200 meter vlinder- en 200 meter rugslag het aantal bronzen me dailles op vyf. Een vergelijkbaar resultaat met de Europese kam pioenschappen van twee jaar ge leden in Rome. Toch noemde bondscoach Ruud Beele de pres taties in Sofia beduidend beter dan die destijds onder het waar nemend driemanschap Geurt- sen/Smit/Schouten werden be haald. Toen had Conny van Ben- tum de hand in alle zes prijzen. Nu was de inbreng meer ver deeld. Het kampioenschap in Sofia ein digde voor Conny van Bentum nagenoeg even slecht als het voor Annemarie Verstappen was begonnen. De in Amerika stude rende en trainende Barneveldse verslikte zich in de eindstrijd van de 200 meter vlinderslag en ver dween voortijdig met een boos gezicht naar het hotel. De tweede teleurstelling binnen 24 uur was haar kennèlijk te veel geworden. Zaterdag nog had zij ondanks een verwoede sprint in estafette- verband de derde plaats aan Bul garije moeten laten. De teleur stelling was zo groot dat de zwemleiding het bestond een protest in te dienen. In hun vreugde zouden de Bulgaarse meisjes in het water zijn ge sprongen toen de andere ploegen nog moesten aantikken. De vi deobeelden toonden aan dat daar geen sprake van was. Correctie Nederland zelf liep veelvuldig kans gediskwalificeerd te wor den. In de officiële uitslag werd opgenomen dat Van Bentum de vlinderslag had gezwommen en Verstappen de vrije slag. In werkelijkheid was het andersom, maar de correctie bereikte nooit de wedstrijdleiding. Van de gere nommeerde wisselslag-equipe toonde net als in Los Angeles Pe tra van Staveren en Jolanda de Rover zich het meest stress-be stendig. De Rover moest welis waar de Oostduitse Sirch en Zimmermann voor laten gaan, maar legde toch vrij gemakkelijk beslag op de derde plaats van de 200 meter rugslag; het nummer waarop zij in Californië goud ver overde. "Het lijkt wel of ik minder vrij uit ga als de Oostduitse meisjes erbij zijn", verbaasde zij zich. De wereldkampioenschappen van volgend jaar in Madrid ziet zij als een eindpunt van haar zwemcar- riëre. Op voorwaarde dat zij tij dens haar studie aan de Acade mie voor Lichamelijke Opvoe ding voldoende vrije tijd kan vrijmaken om zich goed voor te bereiden. In Madrid zullen naar alle waarschijnlijkheid ook Ver stappen, Van Staveren en Van Bentum afhaken. Het woord is dan aan een nieu we generatie. Maar om te zeggen dat die zich in Sofia reeds heeft aangekondigd, zou overdreven zijn. Het tegendeel is eerder het geval. SOFIA - De Nederlandse water- poloploeg heeft de totale afgang bij het Europees kampioenschap in Sofia via een late opleving nog net kunnen bijsturen in de vooraf ge hoopte richting. De overwinning op Griekenland (14-10), voorkwam zaterdag directe degradatie naar de B-groep, waarin vooral de naties met een beperkte of korte waterpo- lo-traditie in de anonimiteit voort- ploeteren. Het afwenden van de dreiging daartussen verzeild te raken, was bondscoach Georg Geurtsen een pak van het hart. Dat het met de huidige selectie hoogst haalbare ook nog met prima spel tegen de Grieken werd bereikt, was meege nomen. Het mag de aandacht geen moment afleiden van de werkelij ke situatie, waarin Nederland te recht kwam door de povere ver richtingen gedurende de eerste helft van het toernooi. Tegen Hon garije werd gisteren maar weer wat aangeknoeid: 6-10. Geurtsen schatte als eerst aange sprokene de prestaties, die voor de kentering zorgden na de rustdag - de Sowjet-Unie redelijk bijhouden en Griekenland verslaan - op de juiste waarde. "We moeten uitkij ken, dat we niet een te grote broek aantrekken. Dat is bij deze Europe se titelstrijd voor ons ongepast", vatte hij de Nederlandse inbreng in Sofia bondig samen. In bedektere termen wees hij ook nog eens op de tweeslachtig heid van zijn beleid door Ronald Hermsen, die bijna voortijdig naar huis werd gestuurd, te loven. "Hermsen had het aanvankelijk moeilijk. Er kwam niets uit zijn vingers. Hij is echter goed opge vangen in de groep en uiteindelijk brengt hij zelfs de punten binnen". Een „supervent", waardeerde Geurtsen zijn wispelturige speler op van gebeten hond tot bescher mengel. Niet ten onrechte, want Hermsen mag als een van de weini ge constant beteren terugzien op een geslaagd toernooi. Het zegt ook iets over de aanpak van de bondscoach. De voormalige toparbiter dacht aanvankelijk het team alert te kunnen krijgen met individuele aanvallen in straffe be woordingen. Met als resultaat, dat van eenheid weinig sprake was. Enkelen lieten de stortvloed van verwijten gelaten over zich heen gaan, anderen gingen ten onder aan faalangst. En spelers die bang zijn iets verkeerd te doen, zijn doorgaans niet de ondernemings- lustigsten. Geurtsen leek zijn benaderings wijze aan te passen, toen de situa tie benauwd werd. De laatste wed strijden werden minder geken merkt door harde preken, publieke veroordelingen en de verantwoor delijkheid op de kant. Zelfs ont kende hij iets aan zijn opstelling te hebben veranderd. "Ik scheld een speler uit als hij stomme fouten maakt en zich niet aan afspraken houdt. Dat mag toch? We zitten niet op de kleuterschool, maar worden geacht met topsport bezig te zijn. Als je daarvoor kiest, moet je ook tegen een stootje kunnen". Tegen de Grieken was het niet nodig de poloërs extra te activeren. Iedereen was bij de les. Plotseling gebeurde er in het water van alles door toedoen van het Nederlands zevental. Er was beweging, inzet, inzicht en particulier initiatief. Plotseling bleek een speler als Pielstroom gezegend met meer dan middelmatig talent. Noorde- graaf en Van Zeeland bloeiden op, het rendement van Landeweerd nam fors toe, Van Es had ineens iets beters te bieden dan degelijk heid alleen.en Misdorp, die tegen Hongarije een minuut voor tijd zou uitvallen met een gescheurde wenkbrauw, toonde weer eens aan een doelman van klasse te zijn. De bankzitters gingen automatisch met de stijging van het peil mee en voegden zich probleemloos in het ADVERTENTIE ZEG MAAR Q TEGEN 'K—S KAMSTEEG OCCASION keus uit 200occasions team als dat nodig was. Tegen de Sowjet-Unie kondigde de tendens van toenemend zelfver trouwen zich al aan, Griekenland werd er zelfs kansloos de dupe van. De Griekse trainer Ivo Trumbic, die jarenlang in Nederland werk zaam is geweest, zei al niet veel fi ducie te hebben gehad, dat zijn ploeg de degradatie nog zou kun nen ontlopen. "Juist omdat ik het Nederlandse waterpolo zo goed ken, gaf ik ons weinig kans. De Ne derlanders staan op de een of ande re manier altijd paraat als het water aan de lippen staat", aldus Trum bic. Zijn collega Geurtsen, pas een jaar bij de KNZB in dienst, was minder overtuigd van die positieve hebbelijkheid. Hij was duidelijk opgelucht na afloop, maar niet te vreden. "In feite speelden we maar drie perioden goed, daarna leidde de overmoed weer tot geklungel. Dat mag niet op dit niveau", gaf hij als commentaar. Zijn gelijk werd de laatste dag ten overvloede bewezen. Het Hon gaarse team, vol met oudgedien den onder wie Budavari, die ko mend seizoen waarschijnlijk voor AZC Alphen speelt, had totaal geen last meer van de Nederlandse opleving, die zeer tijdelijk was. De oude kwaal was bovendien hard nekkiger dan voor mogelijk werd gehouden. Twaalf keer kreeg Ne derland een numerieke meerder heid en slechts vier maal werd daaruit gescoord. "Schandalig", zo beoordeelde Geurtsen de teruggekeerde beslui teloosheid. "Ik heb me vergalop peerd. Er moet veel meer gebeu ren, dan ik ooit heb gedacht. Dit is vooral een kwestie van mentaliteit en het niet accepteren van elkaar. Ik ben allang blij, dat het hier een team is gebleven. Wat ik eraan doen moet, is me nu nog een raad sel. Om een deel van de achter stand op de Europese top weg te werken, is krachttraining een eer ste vereiste. Ik ga binnenkort met de clubtrainers in de slag om daar enige lijn in aan te brengen. Wat ik met het oog op de toekomst met de afzonderlijke selectiespelers aan moet, daar ga ik op mijn gemak eens over nadenken. Ik weet nu wel, dat er veel moet verbeteren". KAMERIK (GPD/ANP) - Peter Bonthuis, coördinator van het Ne derlandse beroepswielrennen, heeft zaterdag bij de politie in Mijdrecht een klacht ingediend wegens mishandeling tegen Joop Steenbergen, directeur van Kwantum Hallen en hoofdspon sor van de wielerploeg van Jan Raas. Tijdens de profronde van Kame- rik kwam het zaterdagmiddag tot een handgemeen tussen Steenber gen en Bonthuis. De voormalige bokskampioen van Nederland ver gaderde met de wielercoordinator over het deelnemersveld van de Ronde van Amsterdam. Joop Steenbergen is op 8 september hoofdsponsor van het wielerge- beuren in het hartje van de hoofd stad, met start en finish op het Damrak, gratis toegang voor de toeschouwers en - dat was althans de bedoeling - een deelnemersveld om van te watertanden. De winnaar van de Tour, de cou reur die een week eerder wereld kampioen is geworden en vele top pers uit binnen- en buitenland, zij allen stonden op het verlanglijstje van Steenbergen. Per telex had hij op 3 mei het verzoek aan coordina tor Bonthuis gericht, of hij ze maar wilde contracteren. "En dat nu is een probleem", vertelde Bonthuis in het Kamerikse dorpshuis, nog aangeslagen van de vechtpartij. De Tour de l'Avenir, de Ronde van Ca- talonië en de voor de wereldbeker tellende Grote Prijs van Fourmies in Frankrijk maken het onmogelijk om de wielerelite op 8 september in Amsterdam te krijgen. "Een dag eerder is de Ronde van Hoevela ken en ook daar heb ik de gewen ste renners niet aan de start kun nen brengen. Ik heb dat Steenber gen uitgelegd". Met weinig succes evenwel, want toen de directeur en hoofdsponsor van de ploeg-Raas bemerkte dat met geld niet alles te koop is sloe gen de stoppen door. Bonthuis: "Hij pakte de tafel beet en gooide hem om. Ik was nergens op voor bereid en kwam onder de tafel te recht. Twee keer schopte hij me vol in het gezicht, roepend: ik maak je af. Ik ben geen vechters baas, ik heb mijn hele leven gepro beerd met praten problemen op te lossen en niet door met tafels te gaan smijten en een weerloze in het gezicht te schoppen en te slaan". Enige toegesnelde officials maakten een einde aan de ongelij ke strijd. De sponsor werd afge voerd en verdween uit Kamerik. Bonthuis werd onderzocht door de dokter en diende bij de politie van Mijdrecht een klacht in wegens mishandeling. "Ik zal die klacht ook niet intrekken. Mijn arm is ka pot, ik heb een grote bult op mijn hoofd en ik voel me dizzy", aldus Bonthuis die de nacht moest door brengen in een ziekenhuis, omdat gevreesd werd voor een bloedprop achter het oor. Gisteren mocht hy weer naar huis. Voor de organisatoren van de Kamerikse wielerronde kwam de vechtpartij niet geheel onver wacht. Joop Steenbergen had zich al vroeg in het dorp gemeld met de mededeling dat hij Bonthuis wei eens te pakken zou nemen. "En dat moest een keer gebeuren, het kon niet uitblijven" is de mening van oud-beroepswielrenner Gerard Vianen. "Je kunt niet én de belan gen van de organisatoren beharti gen én de belangen van de wielren ners". De coordinator van het Neder lands beroepswielrennen heeft door die constructie te veel macht gekregen in het wielerwereldje. Bonthuis: "Acht jaar is het goed gegaan, natuurlijk zijn er proble men geweest, maar op deze manier zijn ze nooit opgelost". Bonthuis ontkent eerder proble men gehad te hebben met Steen bergen. "Ik heb met sponsors bijna nooit contact, de uitnodiging voor dit gesprek was van hem uitge gaan. Hij wilde weten welke ren ners voor Amsterdam gecontrac teerd waren, er moest een ronde krant gemaakt worden. Ik had zes tig namen kunnen geven, maar dan had ik er veertig van moeten annu leren omdat ze elders verplichtin gen hebben. Net nog heb ik aan Jo- han Lammerts gevraagd: wil jy in Amsterdam rijden. Graag, lijkt me een uniek gebeuren, maar ik weet niet of ik naar Catalonië moet, zei hij. En zo zitten veel coureurs. De achtste september is een ongeluk kige dag".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9